Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 29. Mart 2004

Čije su džamije u Srbiji?

Danas je u emisiji Kažiprst na radiju b92 ministar obrazovanja nazvao zapaljene manastire srpskim, a zapaljene dzamije turskim (sic!) bogomoljama.

Iskreno sam mislio do malopre da su Beograd i Niš u Srbiji a da je te džamije trebalo da brani srpska policija. Vlada je, izgleda, zauzela stav da su te džamije turske te ih je verovatno trebala braniti turska policija.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

2

eto i ja bas malopre na putu do faxa razmisljam o tome, onako dodje mi,
reko nije bitno ko ih je zapalio, ono budala ima svugde, sto jes jes, al bitno je ko je trebao da ih brani, taj je kriv a ne onaj ko ih je palio.
No vidis oni znaci nisu nasli ni za shodno da treba, sta kaze ministar, to su turke dzamije, hm, bede zive pa i da su turske il ne znam cije, nije bitno, nije trebalo da se pali, il ako je trebalo, onda je moralo i da se brani, pa bogomi i po cenu smrti. Budale pale svuda al srecom ima onih koji to nisu da ih sprece, no cini mi se u Srbiji je malo ovih drugih.
malo za promenu

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

3

Interesantno razmisljanje.

Ko je terbao braniti dzamije u beogradu i nisu. Pa ako pogledamo malo bolje u istoriju videt cemo da su ih turci pravili. Pa ako jos malo zagledamo u istoriju videt cemo da su ih osmanlije vekovima branili. Pa ako se osvrnemo u istoriju u nekoliko desetina godina ranije videt cemo da su te dzmije do 1911 bile pod osmanlijskom zastitom. Pa onda iz ovoga mozemo zakljuciti da su srbi cekali da ih turci odbrane ili cekaju da im turci dodju pa da ih opet dovedu u red kao cijelu naciju i onda da im padne na pamet pa da se opet pocnu buniti kako je beogradski pasaluk njihova zemlja.

Meni sve ovo lici na jednu veliku obmanu celokupnog bosnjackog naroda u srbiji i crnoj gori. Ono sto im ide u racun odmah na svim televizijama se prikazuje i reklamira i govori se punim ustima kako im je nepravda ucinjena a ono sto im nije u racunu to oni nekako precutno opravdaju i ponasaju se kao da se nista nije desilo.

Zalosno da jedna drzava koja ima visok procenat obrazovanih ljudi ponasa se kao da je neko najzabacenije bezcivilizacijsko pleme u AFRICI.

Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

4

Utorak, 30. Mart 2004

Dio razgovora iz emisije 'Kaziprst'

Jedna od akcija Ministarstva koja je takođe izazvala polemiku u javnosti jeste bio i javni čas u osnovnim školama povodom eskalacije nasilja na Kosovu. Ljubomira Protića smo pitali zbog čega su preporučili takav vid protesta koji se može oceniti i kao manipulacija decom, kršenje prava dece itd.

Protić: "Da li je to pravi potez, to je komplikovano pitanje. Vi znate kakva je situacija na Kosovu i Metohiji."

B92: Da, ali to ne može baš da razume dete od šest-sedam godina. Zato vas to pitam.

Protić: "Mislim da je trebalo da deca na neki način iskažu svoje neslaganje sa politikom koja se vodi."

B92: I deca od sedam godina? Mislite li da oni mogu da razumeju politiku?

Protić: "Ne, ne mogu da razumeju. To je, možete da kažete, prerano. Teško tu situaciju mogu da razumeju i ljudi od 77 godina. Neko ko je bio na Kosovu i Metohiji, recimo, uzeću za primer sebe, ja imam 60 godina, ja sada ne mogu da shvatim da nešto što je dragocenost Uneska, dakle ne srpskog ili turskog naroda, jer je to bila i bogomolja turska, Bogorodica Ljeviška ne postoji. Ja to ne mogu da shvatim."

B92: Da, ali ja vas pitam da li je primereno, odnosno, zbog čega mislite da je primereno da deca kroz javne časove iskazuju protest.

Protić: "To je vid protesta, a neminovno je da se iskaže, zato što se uništava nešto što je Unesko uzeo kao svoju baštinu. A da ne govorim naravno o onome što mnogo više vredi, svaki ljudski život, bio šiptarski ili naš ili nekoga italijanskog ili nemačkog vojnika. Dakle, tamo se dešavaju stravične stvari. Nemamo moralno prava da se okrenemo i da kažemo – ja o tome ne znam ništa. Tačno je da oni malo znaju. Tačno je da vi i ja ne znamo mnogo, ali znamo nešto."

"Kažiprst", 29. mart 2004

---------------------------------------------

Meni je ovaj dio pomalo zbunjujuci: Neko ko je bio na Kosovu i Metohiji, recimo, uzeću za primer sebe, ja imam 60 godina, ja sada ne mogu da shvatim da nešto što je dragocenost Uneska, dakle ne srpskog ili turskog naroda, jer je to bila i bogomolja turska, Bogorodica Ljeviška ne postoji.
Ovdje kao da se termin turska bogomolja odnosi na manastir Bogorodica Ljeviski i a ne na neku dzamiju!? A i nejasno je zasto ministar pominje srpski i turski narod ali ne i bosnjacki ili albanski!
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

5

Srijeda, 31. Mart 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Odgovor na pitanje cije su Dzamije i ko treba da ih brani znace onaj koji shvati sta Dzamija znaci. U samoj definiciji Dzamije se otkriva ko nju brani. Kao i sve drugo sto ima svoju formu i sustinu, tako i Dzamija ima svoju formu i sustinu. Ako sustine nema, a samo je forma prisutna onda je tu Dzamiju lahko zapaliti, jer to vise i nije Dzamija osim formom. Zato je sve ono sto u sebi ne sadrzi sustinu vec samo formu lahko zapaliti. Sada ja postavljam pitanje sebi moze li neko ili nesto sto nemoze uci u sustinu Dzamije (sto nemoze biti sustina Dzamije) braniti Dzamiju? I nalazim odgovor da nemoze. Nevjernik nemoze uci u sustinu Dzamije, nevjerstvo nije sustina Dzamije. Tako da ja licno nikad nisam ni ocekivo niti bio toga stava da nevjernik treba da brani Dzamije.

Ovdje se moze samo i jedino govoriti dakle o zakonu drzave u kojoj zivimo i o sprovodjenju istih.

A nazalost sve dok Dzamije ne budu sustinski Dzamije bit ce izlozene ovakvim stvarima, jer nece imati u sebi ono sto je brani. Pogotovu danas su u velikoj mjeri Dzamije izgubile svoju Dzamijsku sustinu i Dzamije se koriste u druge neke svrhe, tj. namece se nesto sto se predstavlja kao sustina Dzamije, a u stvari to nesto to i nije.

Naravno, prvo treba postaviti formu, pa onda raditi na sustini, ali sve dok sustine nema forma je osjetljiva i nezasticena i ne koristi onome cemu treba da koristi.

Ovdje nisam mislio ni na kog licno, vec sam samo prokomentarisao ovu temu i ovo vrijeme u kojem se nalazimo, Ahiriz-zeman.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

6

Srijeda, 31. Mart 2004

Citirano

Meni je ovaj dio pomalo zbunjujuci: Neko ko je bio na Kosovu i Metohiji, recimo, uzeću za primer sebe, ja imam 60 godina, ja sada ne mogu da shvatim da nešto što je dragocenost Uneska, dakle ne srpskog ili turskog naroda, jer je to bila i bogomolja turska, Bogorodica Ljeviška ne postoji.
Ovdje kao da se termin turska bogomolja odnosi na manastir Bogorodica Ljeviski i a ne na neku dzamiju!? A i nejasno je zasto ministar pominje srpski i turski narod ali ne i bosnjacki ili albanski!

Jedan veznik "i" umesto zareza izmedju rijechi bogomolja turska i Bogorodica Ljeviska, kao i zarez izmedju rijechi Bogorodica Ljeviska i sintagme ne postoji, ovu recenicu ucinili bi razumljivom. Ovako za njeno razumevanje potreban je odredjeni napor!

To bi izgledalo ovako: Neko ko je bio na Kosovu i Metohiji, recimo, uzeću za primer sebe, ja imam 60 godina, ja sada ne mogu da shvatim da nešto što je dragocenost Uneska, dakle ne srpskog ili turskog naroda, jer je to bila i bogomolja turska i Bogorodica Ljeviška, ne postoji.

A to sto gospodin pominje "turski i srpski" narod stvar je njegove licne percepcije i (ne)obrazovanja!
Sit Hungry Doesn't Believe

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 01. April 2004

Citirano

Orginalno od And_U_Price

Jedan veznik "i" umesto zareza izmedju rijechi bogomolja turska i Bogorodica Ljeviska, kao i zarez izmedju rijechi Bogorodica Ljeviska i sintagme ne postoji, ovu recenicu ucinili bi razumljivom. Ovako za njeno razumevanje potreban je odredjeni napor!

Selam,

Slušo sam tu emisiju, a ovo gore je vjerovatno pogrešno transkrbovano. G. Ministar je rekao "jer je TU bila i bogomolja turska" ali sve to u smislu zapaljene džamije (valjda one u Beogradu).

Gerilac, što se tiče mojih postova, pročitaj po neku i između redova... ako umiješ. ;)

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 01. April 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Procito sam i redove i izmedju redova. :) A sto se tice mojih postova nemoj ih samo licno shvatiti, procitaj ih i nista. :) Jer ja pisem tako kako pisem. :) Halali.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 01. April 2004

Citirano

Orginalno od alBazari
Slušo sam tu emisiju, a ovo gore je vjerovatno pogrešno transkrbovano. G. Ministar je rekao "jer je TU bila i bogomolja turska" ali sve to u smislu zapaljene džamije (valjda one u Beogradu).

Mislim da si u pravu jer kada umjesto to upotrijebimo tu onda recenica ima smisla i tvoja primjedba je sasvim u redu.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Social bookmarks