Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

merjem

Početnik

(10)

• »merjem« je muško
  • »merjem« je autor ove teme

Datum registracije: 30.11.2004

• Poruku poslati

1

Srijeda, 12. Januar 2005

ŠIITI ?

Esselamu alejkum !
Zelim nesto vise o njima saznati...
Da li njih smatrati muslimanima?
Kakvo je njihovo ucenje?
Zasto se mrze sije i sunije?
Da li treba na njih vise obratiti paznju na pridobijanje ako su zalutali nego ostale?
Da li ima istine u tome da sufije sa nasih prostira imaju neke povezanosti sa siizmom?
Esselamu alejkum MERJEM

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 13. Januar 2005

Ešhedu en la ilahe illallahu vahdehu la šerike leh. Ve ešhedu enne sejjidina Muhammeden abduhu ve resuluh. Ves~salatu ves~selamu ala sejjidina Muhammedin ve 'ala alihi ve sahbihi edžmein.

Sa Allahovom pomoci sam odlucio prevesti ovu knjižicu, koja direktno odgovara na glavna pitanja o porijeklu i vjerovanjima Šija. Naime, Šije su u zadnje vrijeme poduzele ozbiljnu akciju da vrbuju nove clanove medu zbunjenim i neukim Bosancima, koji vecinom nisu u stanju prozrijeti njihovu delikatnu zabludu i trikove. Nadam se da ce ovaj prevod biti dovoljan za razumom obdarene, da shvate koliko su Šije skrenule od Pravog Puta, koji je Poslanik ucrtao sa svojim casnim Ashabima. Molim Allaha Samilosnog da ovaj dokumenat bude uzrokom veceg hidajeta napacenim Bošnjacima, koji su danas žrtve raznoraznih vukova u jagnjecim kožama. Amin!

preuzeto sa:Rogatica Home Page
Istina o Sijama KLIKNI
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

3

Koga interesuje da sazna malo vise o shijama i to od njih samih u sta i kako oni vjeruju, a bez propagande onih koji ih mrze i izvrcu njihovo ucenje, moze to uciniti na ovoj stranici

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

4

Citirano

Orginalno od bux_ludvig_np:
Sa Allahovom pomoci sam odlucio prevesti ovu knjižicu, koja direktno odgovara na glavna pitanja o porijeklu i vjerovanjima Šija.

Bux,
da li možete da nam kažete nešto više o autoru knjige koju je preveo taj izvjesni "Ebu Irfan el~Bosni"?! Ja na tom linku, kojeg ste nam dali, vidim samo ime (tj. bolje reći pseudonim) prevodioca, a ne vidim i generalije samog autora knjige koju je on preveo.

Bilo bi poželjno da znamo nešto o autoru prije nego li se odlučimo da pročitamo neki tekst, kako bi se izbjegao fased (smutnja) zar ne?!

Kako da vjerujemo tekstu, ako ne znamo čak ni ime autora, a kamo li nešto više o njemu? :rolleyes:

Na primjer, dobro bi bilo da znamo ko je autor, gdje živi, kakvim poslom se bavi, da li je ugledan društveni radnik ili kakav marginalac, ima li kakve škole i diplome, kakve pozicije zauzima u nekoj vjerskoj instituciji, kome meshebu pripada, ima li još objavljenih djela poput ovog, da li je dobitnik nekih značajnih domačih ili stranih priznanja, i slično... Da li vi možete malo da nas uputite o autoru?! ;)

Selam

5

Dobra ovo fora: pokrenes temu i odmah saznas ko jeste siija :D (isto je bilo i u temama sa vehabijama i dervisima).. Ne moras ni da ih pitas oni se sami jave i brane svoje.. taman :D
mogu ja da se potpisem i bolje...

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

6

Prepostavljam da se ovo odnosilo i na mene, pošto sam se i ja javio da pitam ko je autor teksta.

Citirano

Orginalno od fingersbroken: "Ne moras ni da ih pitas oni se sami jave i brane svoje"
:D

Fingersbroken,
ukoliko se to odnosilo na mene, molim vas da mi kažete gdje vidite da ja bilo šta u ovom topicu BRANIM? Može li neki moj citat?! Ja sam iz naše dosadašnje konverzacije shvatio da ste vi ozbiljan i jako inteligentan momak.

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

7

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Dobra ovo fora: pokrenes temu i odmah saznas ko jeste siija :D (isto je bilo i u temama sa vehabijama i dervisima).. Ne moras ni da ih pitas oni se sami jave i brane svoje.. taman :D

Ja jesam shija, ali kao sto sam i na temi o sufizmu rekao da ako se o sufizmu zeli saznati nesto vise onda o tome daje najvise odgovora sam sufizam, tako i za onog koji zeli saznati nesto vise o shijama najvise odgovora daje sam shizam

Da pojasnim. O islamu daje odgovora sam islam, i pogresno je o islamu uciti iz krscanskih knjiga o islamu, jer krscani misle da je islam pogresna vjera, a da su oni u pravu

Tako je pogresno o sufizmu ili shiizmu uciti iz knjiga ibn Tejmije ili iz knjiga nekih drugih wehabija

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

8

Jeste, najbolje je o sufizmu, vehabizmu, siizmu i td. uciti od njih samih ali se i o sufizmu, i o siizmu, i o vehabizmu, i o socijalizmu i o svakom drugom -izmu donosi sud na osnovu Kur'ana i Sunneta. A svaki iskreni covjek a koji nije sposoban da sam sudi na osnovu izvora islama ce naci put do nepristrasnih ucenjaka kojima je Allah dz.s. osvijetlio Svoj put.

Interesantno da je Ibn Tejmija vehabija a zivio je puno prije Muhammeda ibn Abdul-Vehaba.

Nedzhul belaga (Staza rjecitosti) je zbirka izjava Alije r.a. koju siije uzimaju kao izvor u svom vjerovanju i ima prednost u odnosu na zbirke hadisa (Buhari, Muslim ..) koje uzmaju suniti. O autenticnosti ove zbirke je razgovarano na forumu Islambosne pa ko zeli neka pogleda tu diskusiju u kojoj su i jedna i druga strana u granicama svojih mogucnosti iznosili argumente za i protiv. Eto na nasem forumu ima sija koji ce sigurno biti na raspolaganju u pruzanju odgovora na eventualna pitanja.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

9

Citirano

Orginalno od ed
Jeste, najbolje je o sufizmu, vehabizmu, siizmu i td. uciti od njih samih ali se i o sufizmu, i o siizmu, i o vehabizmu, i o socijalizmu i o svakom drugom -izmu donosi sud na osnovu Kur'ana i Sunneta. A svaki iskreni covjek a koji nije sposoban da sam sudi na osnovu izvora islama ce naci put do nepristrasnih ucenjaka kojima je Allah dz.s. osvijetlio Svoj put.

Ne samo o shizmu, sufizmu i wehabizmu vec i o sunnizmu se moze donosi sud na osnovu Kur'ana i poslanikova sws stvarnog sunneta

Moze se nako nazivati selefija, ali ako ne slijedi put selefa, samo ime mu puno ne znaci.
Moze se neko nazivati sljedbenikom ehlul bejta (shija) ako ne slijedi put ehlul bejta (poslanikove sws porodica) onda mu to samo ime puno ne znaci
Moze sebe neko nazivati i sunnijom (sljedbenikom poslanikova sws sunneta), ali ako ne slijedi put poslanikova sws stvarnog suneta, onda mu to ime takodje nista neznaci

Citirano

Orginalno od ed
Interesantno da je Ibn Tejmija vehabija a zivio je puno prije Muhammeda ibn Abdul-Vehaba

Ne ibn Tejmije nije wehabija, vec je osnivac idologije koju je od njega preuzeo ibn adbulWehab, a koju slijede danasnji wehabije

Citirano

Orginalno od ed
Nedzhul belaga (Staza rjecitosti) je zbirka izjava Alije r.a. koju siije uzimaju kao izvor u svom vjerovanju i ima prednost u odnosu na zbirke hadisa (Buhari, Muslim ..) koje uzmaju suniti. O autenticnosti ove zbirke je razgovarano na forumu Islambosne pa ko zeli neka pogleda tu diskusiju u kojoj su i jedna i druga strana u granicama svojih mogucnosti iznosili argumente za i protiv. Eto na nasem forumu ima sija koji ce sigurno biti na raspolaganju u pruzanju odgovora na eventualna pitanja.

Nehdzul Belaga je zbirak govora, pisma i izreka vodje pravovjernih imama Alije as. Na tom forumu se govorili o autenticnosti Nehdzul Belage, i tamo su iznijeti dokazi iz sunnitskih knjiga o njenoj autenticnosti. Kome je zelja moze o izvorma njene autenticnosti tamo procitati vise

Nastavak u Ringu / ed

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

10

Citirano

Bux,
da li možete da nam kažete nešto više o autoru knjige koju je preveo taj izvjesni "Ebu Irfan el~Bosni"?! Ja na tom linku, kojeg ste nam dali, vidim samo ime (tj. bolje reći pseudonim) prevodioca, a ne vidim i generalije samog autora knjige koju je on preveo.

Bilo bi poželjno da znamo nešto o autoru prije nego li se odlučimo da pročitamo neki tekst, kako bi se izbjegao fased (smutnja) zar ne?!

Kako da vjerujemo tekstu, ako ne znamo čak ni ime autora, a kamo li nešto više o njemu? :rolleyes:

e ovako brate Ebu-Irfan-El-Bosni je veliki protivnik takozvanih Wehabija i Sh'ita .... :D :D

Ko je i Sta je NEZNAM NI JA Bosanac je samo to znam!!!!

i da dodam Sufija je Bar se tako javno Deklarisao ... xx( (o) ;) ... mada mi nije jasno ako je Sufko sto ljaga na Shi'te ....
Allah dz s da nam se smiluje i da nas uputi na pravi put Amin Ya Rabbi Alemin
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

11

Citirano

Orginalno od Shady
Prepostavljam da se ovo odnosilo i na mene, pošto sam se i ja javio da pitam ko je autor teksta.

Citirano

Orginalno od fingersbroken: "Ne moras ni da ih pitas oni se sami jave i brane svoje"
:D

Fingersbroken,
ukoliko se to odnosilo na mene, molim vas da mi kažete gdje vidite da ja bilo šta u ovom topicu BRANIM? Može li neki moj citat?! COLOR]

Nisam mislio da nikoga vredjam.. ako je neko shija sto bi ga to vredjalo? Reci mi jesam li pogresio? Ne gledaj postavku recenice vec mi reci jesam li u sustini pogresio? Shija jesi ili nisi... ni jedno ni drugo ne bi trebalo da te boli.. Uzmi primjer onog koji je jos manje mogao da se pronadje u mojem postu ali je opet potvrdno odgovorio. Ono 'brane' je mozda neprikladno.. mogao sam samo stavit 'pojave se'... jesam li reci mi pogresio? A i ne moras da mi odgovaras.. ja sam samo rekao sta sam mislio.. vec imam potvrdu da nisam pogresio (a ionako nista tendenciozno nisam iznosio.. ).
mogu ja da se potpisem i bolje...

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

12

Citirano

Orginalno od bux_ludvig_np
e ovako brate Ebu-Irfan-El-Bosni je veliki protivnik takozvanih Wehabija i Sh'ita .... :D :D

Ko je i Sta je NEZNAM NI JA Bosanac je samo to znam!!!!

i da dodam Sufija je Bar se tako javno Deklarisao ... xx( (o) ;) ... mada mi nije jasno ako je Sufko sto ljaga na Shi'te ....
Allah dz s da nam se smiluje i da nas uputi na pravi put Amin Ya Rabbi Alemin

ebu Irfan el Bosni je ******* iz Rogatice, i vjerovatno u zivotu nije procitao nijednu recenicu napisanu od nekog shije, ili popricao sa nekim shijom. Ova "Istina o shijama" nije njegovo dijelo vec je to kako on kaze " 'Radd~i~Ravafid', od hadrat Imam~i~Rabbanija Ahmed Faruqi Sirhindija a koju je preveo na arapski Šah Velijullah Dehlevi"

Bux, neznam na osnovu cega si zakljucio da je on "Sufko" a da nije "Wehko" ili da nije samo nas tradicionalni musliman sunnit, koji eto iako vjerovatno nezna nista o shijama nepreza ni kako ti to kazes da "ljaga" na Shi'te prezentirajuci na svom sajtu knjigu "alima" koji mrzi shije

[SIZE=1]Editovani podaci koji mogu da upute na odredjenu osobu. Ako se o identitetu doticnog moze saznati iz drugih zvanicnih izvora onda ukazi na iste. Na ovom forumu niciji identitet bez njegovog odobrenja necemo odavati.[/SIZE]

ED
Neznam zasto si imao potrebe editovati podatke koje sam napisao, jer za njegovo ime i profesiju se moze saznati na internet adresi koju je vec bux dao http://hjem.get2net.dk/rogatica/onama.htm

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

13

Nedjelja, 16. Januar 2005

Fingersbroken
ukoliko ste gore mislili i na mene - da pogriješili ste, jer se ne osjećam šiitskim muslimanom, a čak se ni u svojoj familiji, niti kod najbližih prijatelja - ja ne deklariram kao šiit, prevashodno zato jer ne poznajem dovoljno šiitsko vjerovanje da bih mu mogao srcem pristupiti. Ranije sam možda mislio da ću postati šiit, možda sam čak mislio i da to jesam, ali to je onda bio samo rezultat moje mladosti tj. nedovoljnog znanja o toj oblasti (ne kažem da i sada sve o tome znam)! Medjutim shvatio sam da svima nama - bili šiiti, sufije, suniti, vehabije... - trebaju odredjene reforme, medjusobna tolerancija, odredjeni kompromis (u pvom redu demistifikacija vlastite historije)... jer smo mi samo jedan nesrećno razdijeljeni ummet.

Ja donekle zaista jesam naklonjen šiitskim muslimanima, ali ta naklonost ne ide dalje od mojih saznanja (prevashodno u oblasti povijesti i filozofije), tako da mi se ponešto zaista svidja kod njih. Recimo, svidja mi se njihov stav o sudbini (koji je veoma logičan i održiv!) a takodje i sama njihova povijest, posebno ona u prvih nekoliko stoljeća nakon hidžre kada su šiitiski muslimani bili potlačena manjina. Posebno mi se svidja šiitska pažnja prema kulturi i umjetnosti, što jako cijenim! Ali ipak ne pristajem na slijepo slijedjenje šiitskog vjerovanja u potpunosti - pogotovu glede imamata, kojeg nikada nisam uspio shvatiti. Vjerujem da su se neka skretanja u njihovom akaidu desila upravo zbog političkih trusova, tj. usljed stalnih nemira, nesigurnosti, ratova... na žalost!

Kao što rekoh, veoma sam emocionalno vezan za činjenicu da su šiitski muslimani imali tešku prošlost i osjećam odredjenu privrženost zbog tragedije koja je zadesila Alija (a.s.) a kasnije i njegove sinove, te na kraju i mnogo narednih generacija njegovih potomaka (Zejnul Abidin, Musa Kazim, itd) koji su bili oporba ondašnjem režimu, kao što bi to bili i mnogi od nas, koji danas živimo. I posebno me dira tragedija Kerbele! No sve je to nedovoljno da bi se bilo šiit.

Eto, i sami ste vidjeli da E.B. ne krije da jeste šiit, pa ni ja ne bih imao razloga da to sakrijem i sigurno bih to javno rekao. E.B. je inače moj dobar brijatelj, često kad navrati u zemlju posjeti i mene kući, ako vam to nešto znači on može potvrditi ovo što kažem. U svakom slučaju, gore ništa nisam branio, samo sam pitao ludviga da mi kaže ko je autor teksta kojeg je preveo ovaj momak iz Rogatice, i eventualno nešto više o autoru. Selam.

-----

Bux,
ok, vi ste više pisali o prevodiocu... no, da li možete napisati nešto više, ali ne o ovom momku iz Rogatice, nego o autoru teksta kojeg je on preveo. Kao se autor zove, odakle je... i ostala pitanja koja sam gore postavio (možete ponovo pogledati post iznad). Svaka informacija bi bila korisna! Inače, smatram dijelom opće kulture da- ukoliko se neko štivo prevodi - onda treba najprije naznačiti autora i nešto više o njemu, kako bi čitaoci mogli imati uvid u te podatke koji (u ovo današnje haotično vrijeme) nikako nisu beznačajni! Nadam se da se slažete sa mnom u tome. Selam.

-----

E.B.
i ja sam kao i ED iznenadjen činjenicom da je i ibn Tejmija bio vehabija. ;) Problem je kod nas da se pod pojam vehabizam stavlja sve i svašta - svaki oblik netolerancije i ekstremizma... medjutim, mislim da to nije dobro i da treba jasno razgraničiti šta tu spada a šta ne. Selam.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

14

ovo je jos jedna Zalosna Tema......

nazovimo je Cijepanje Ummeta ... koliko mi se cini svi mi doprinosimo Fitni ..

Allah.dz.s najbolje zna al bolje bi bilo da manje otvaramo ovakve teme....

Citirano

Bux, neznam na osnovu cega si zakljucio da je on "Sufko" a da nije "Wehko" ili da nije samo nas tradicionalni musliman sunnit, koji eto iako vjerovatno nezna nista o shijama nepreza ni kako ti to kazes da "ljaga" na Shi'te prezentirajuci na svom sajtu knjigu "alima" koji mrzi shije

Lako sam zakljucio na jednom od Bosanskih Islamskih stranica sam u Musafirhani nesto naposao i postavio mu pitanje oko Selefija napao me covjek tako zestoko i porucio mi da ne doilazim na site jer je to samo sa one koji su sa velkom Deredzom....

hajT AllaheManet pa se cujemo kasnije ko ne budem imao posla .....

merjem

Početnik

(10)

• »merjem« je muško
  • »merjem« je autor ove teme

Datum registracije: 30.11.2004

• Poruku poslati

15

Citirano

Orginalno od Shady
Fingersbroken

Kao što rekoh, veoma sam emocionalno vezan za činjenicu da su šiitski muslimani imali tešku prošlost i osjećam odredjenu privrženost zbog tragedije koja je zadesila [U]Alija (a.s.) [/U]
a kasnije i njegove sinove, te na kraju i mnogo narednih generacija njegovih potomaka (Zejnul Abidin, Musa Kazim, itd) koji su bili oporba ondašnjem režimu, kao što bi to bili i mnogi od nas, koji danas živimo. I posebno me dira tragedija Kerbele! No sve je to nedovoljno da bi se bilo šiit.

Cek, cek kako to mislite bre Alija (a.s.)?????
Nek vam se Allah smiluje sta vi to pisete? Mislim da ste daleko zalutali
Esselamu alejkum MERJEM

Handzarac

Početnik

(10)

• »Handzarac« je muško

Datum registracije: 11.01.2005

• Poruku poslati

16

Ponedjeljak, 17. Januar 2005

Pogleda brate Merjem sta ove Siije pisu po forumu Allah im se smilov'o!Subhanallah Alija a.s.Stvarno treba da se uzlice na tebe i da se boje Allaha :klanja: .Jesi vid'o vicu za hz.Aliju r.a da je Bozji poslanik a.s.Skrenuli su mnogo jel da brate?More bit hi sejtan obrlatio :)) Treba brate Merjem jace da sirimo da'vu po ovome forumu,da ubjedimo ostalu bracu u "ispravno" vjerovanje tj.akidu.Sad navali brate o| o| o|

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

17

Kako to mislite, Merjem?! Pa tema i jeste posvećena pitanju šizme (raskola) u islamu, vi ste je otvorili. :) I uopće, zašto vi i handžarac smatrate da je grijeh ako se priča o tom ubistvu?! Naime, odredjena grupa muslimana (haridžije) je, kako bi navodno prekinula "cijepanje ummeta" - odlučila ubiti Alija (a.s.) i Muaviju, sina Ebu Sufjanovog, a oca Jazida, kasnijeg petog sunitskog halife. Medjutim, to jutro se u džamiji pojavio samo Alija (a.s) te je ubijen, dok Muavija nije došao na planirano mjesto atentata... To je neka "zvanična verzija" (koju čak ni sami šiiti uglavnom ne spore), medjutim ja u tom pogledu ipak imam odredjene rezerve, i imam osnovu da smatram da se radilo o klasičnom naručenom atentatu. Stvarno ne znam zašto je grijeh ako se o tome priča?!? Šta sam pogriješio?! :O

-----

Bux,
ne slažem se sa vama u mišljenju da razgovor o ovome predstavlja "cijepanje ummeta". Naprotiv!!! REVIZIJA muslimanske historije jeste JEDINI način da se našim PODJELAMA stane na put! To kažem osnovano, jer mi danas imamo nekoliko različitih verzija tih dogajaja... pa je zato i potrebna revizija, jer su neki dijelovi naše historije iskrivljeni, pod uticajem političkih imperativa onog (kao i današnjeg) doba!
MI MUSLIMANI, MA KOJOJ NOMINACIJI PRIPADALI, NE SMIJEMO PRISTAJATI UZ BILO KOJU OD STRANA KOJA SVOJIM ISKLJUČIVIM I FALIČNIM "POVJESNIM ISTINAMA" PRODUŽAVA TAKVU PODJELU.

Ova revizija mora biti obavljena na apsolutno objektivan način, mor imati isključivo znanstveni pristup... i morala bi biti oslobodjena političkih uticaja bilo koje od strana. Naša historija se mora bazirati na realnim dogadjajima, koji su se doista dogodili, gdje bi svaka povjesna osoba dobila svoje pravo historijsko mjesto i zaslugu, a ne onu koje nije dostojna.. i to je jedini način da se naša maglovita prošlost demistificira:
NA TAKVIM (RAZLIČITIM I FALIČNIM!) VERZIJAMA HISTORIJE LEŽE KORIJENI SVIH NAŠIH PODJELA DANAS! TU HISTORIJU NIKAKO NE TREBAJU REVIDIRATI TEOLOZI (KLER) JER TADA ONA VJEROVATNO NE BI NI BILA OBJEKTIVNO SAGLEDANA - VEĆ ISKLJUČIVO ZNANSTVENICI!
Šta mislite vi o tome? :)
P.S. I ne zaboravite mi odgovoriti na moje pitanje ko je autor teksta kojeg je preveo ovaj momak iz rogatice.
;)

-----

A vi, handžarac, savjetujem vam prelistajte malo Buharijine zbirke hadisa, i pogledajte arapski tekst pa ćete vidite da li se uz spominjanje Alije ibn ebu Turaba kaže A.S. (alejhiselam) ili R.A., pa mi onda javite šta ste primjetili... a ne da ovako napadate mene bez minimalnog znanja o tome. OK? :)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

18

Citirano

Orginalno od Shady
Bux,
ne slažem se sa vama u mišljenju da razgovor o ovome predstavlja "cijepanje ummeta". Naprotiv!!! REVIZIJA muslimanske historije jeste JEDINI način da se našim PODJELAMA stane na put!

Allah dz.s. kaze Sada sam vam vjeru vašu usavršio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera. (Kur'an, 5:3)
Zato, jedini nacin da se stane nasim podjelama na kraj jeste da se vratimo izvoru, nezamucenoj Allahovoj rijeci i po istoj postupimo a govoriti da je jedini put ka jedinstvu razglabanje o Aliji i Muaviji i o Kerbeli nije nista drugo do li poziv na smutnju.

Citirano

Ova revizija mora biti obavljena na apsolutno objektivan način, mor imati isključivo znanstveni pristup... i morala bi biti oslobodjena političkih uticaja bilo koje od strana.

Aha, od tada je proslo 14 vijekova i jos niko ne uradi objektivnu reviziju tako da je sada krajnje vrijeme da se to uradi objektivno i strucno. :D

Slusaj Shady, kada umres pa te umotaju u cefine pa te ponesu pa te spuste u grob, pa te zatrpaju pa odu kuci a ti ostanes sam... pa ti dodju Ispitivaci da te ispituju reci nam: hoce li te pitati o sukobu izmedju Alije i Muavije i o Kerbeli?

Htio bih da svoj post dopunim i Sansovim postom koji mi je interesantan iz razloga sto je to reakcija nekog ko se u jednom trenutku malo bolje upoznao sa tim dijelom historije i reagovao kako je reagovao a po meni reagovao je jedinom ispravnom reakcijom.

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

19

Utorak, 18. Januar 2005

Ed
vaš je pristup, po mom dubokom uvjerenju, pogrešan i naivan! Takav pristup je odraz naše uvrežene (opće) nesvjesti da se pozabavimo tako bitnim pitanjima! Ne mislim samo na sunitsku stranu, jer isto tako i šiitska strana polazi od svojih maksimalističkih zahtjeva.

Radi se o općoj nesvijesti, jer se prikrivanjem zločina i neprestanim restauriranjem čitave jedne piramide pogrešno nasadjenih shvatanja-i postupaka - ne može obezbijediti sebi bolja i dostojanstvenija budućnost! Naše nevolje se danas, održavaju se upravo na ovom raskolu, ako to shvatate... To, naravno, čovjek bolje vidi kod drugih, a često ne vidi kod sebe (recimo, mi to dobro vidimo kod kršćana, ali na žalost ne i kod nas samih). Dakle, pokušaću da objasnim ovo, ako ćete biti pažljivi.

---

1. Naravno da je spomenuti ajet časnog Kur'ana, kojeg ste naveli, u redu... ali šta nam on govori?! Prethodno treba znati da je on objavljen, ili na Gadir Humu, prilikom poslanikova (s.a) oproštajnog govora, ili nešto ranije, na samom kraju njegove mislije na koju je bio pozvan. Dakle, poruka je - "usavrševa vam je vjera, pa o njoj brinite i njegujte je"! - slažete li se da je to poruka?!

Medjutim, da li smo mi to učinili? Nedugo nakon odlaska poslanika (s.a) došlo je do veoma štetne borbe za vlast, i u ti progoni i netolerancija su trajali već od smrti četvrtog halife (Alija a.s.), po nekima čak i mnogo prije - pa u narednih 13 stoljeća. Traju do naših dana! E, kako to riješiti DANAS? Dajte vi meni odgovor, ali ne onaj - najbolje da svi šiiti postanu suniti ili obratno.

Eto, zato i kažem da je vaše spominjanje ajeta nekorektno, jer raskol izmedju šiita i sunita nije samo na teološkoj osnovi, (da biste mi vi navodili ajet 5:13) nego prevashodno na političkoj - koja NIJE NEBITNA!

Dakle... Kada sam govorio o potrebi RASVJETLJAVANJA POVJESTI, upravo sam mislio na političke razloge rascjepa! To vaše neželjenje (protivljenje) da se revizija naše povijesti obavi (i još pravdati to ajetima) - je, rekao bih, voma kontraproduktivno, i kako rekoh naivno! Jer ajeti nisu objavljeni nakon rascjepa, nego je rascjep došao nakon njih. A osim toga, svaka od podijeljenih strana se isto tako može pozvati na ISTI TAJ ajet, 5:13, zar ne? ;)

Dakle, moj generalni stav glede vašeg ("da je razglabanje o Aliji i Muaviji i o Kerbeli nije nista drugo do li poziv na smutnju" ) jeste: To što iznosite nije, ništa drugo nego poziv da se smutnja i dalje nastavi (održi) takvom kakva i jeste! I sami ćete se, nadam se složiti, da ono vrijeme (Muavije i Alija a.s.) svakako JESTE bilo vrije smutnje, koje je USLOVILO rascjep. Ako je tako, onda - sama logika i kultura vam to govore! - jasno da nema drugoga načina do demistifikacije prošlosti. Pokušajte to shvatiti.

2. Vaš citat: "Aha, od tada je proslo 14 vijekova i jos niko ne uradi objektivnu reviziju tako da je sada krajnje vrijeme da se to uradi objektivno i strucno."

- A Zašto da ne?! Pa zapad je i sam svakako puno učinio u ovom smislu, trebamo samo primjeniti njihove metode. Nedavno sam obnovio čitanje njige "RASKOLI U ISLAMU" i bio sam ponovo, iznova, zapanjen koliko su nemuslimani objektivno i korektno pristupili ovom problemu, za razliku od nas... na žalost. Dakle, bolje ikada nego nikada! Ja vas ponovo, uvjeravam - nema drugoga načina ukoliko se želi neophodno jedinstvo i tolerancija. Treba samo da sednu oni "gore" i da razgovaraju... ali nažalost, uvjeren sam da se oni tome opiru naviše, kako bi imali čime da vladaju... dok obični svijet poput nas i jeste za to da do jedinstva što prije dodje.

3. Što se tiče vašeg pitanja o ispitivanju pred Allahom dž.š. (vaš zadnji pasus)... ma slažem se ja sa vama, i to U POTPUNOSTI! Ali vi govorite o ONOM svijetu, a ja medjutim govorim vama o OVOM svijetu. Jer u OVOM svijetu se desio rasjep, i ja samo govorim o potrebi i načinima kako bi se raskol mogao prevazići, DANAS a ne na ahiretu.

Zato ja vama odgovaram na to vaše pitanje, svojim kontrapitanjem - a mislite li da nećemo tada, u kaburu, biti pitani kako smo potrošili blagodati koje smo dobili... prije svega blagodat razuma - a to svakako pretpostavlja da bismo ZA VLASTITO DOBRO sve ovo o čemu sam govorio morali uraditi što prije... kako bismo sebi uspostavili dostojanstvenu egziostenciju na OVOM svijetu. Bez onog o čemu sam gore govorio to je nemoguće! I dalje ostajemo na ovim marginama, sve dok ne promijenimo vlastiti pristup i svijest!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

20

Utorak, 18. Januar 2005

Citirano

Naravno da je spomenuti ajet časnog Kur'ana, kojeg ste naveli, u redu... ali šta nam on govori?! Prethodno treba znati da je on objavljen, ili na Gadir Humu, prilikom poslanikova (s.a) oproštajnog govora, ili nešto ranije, na samom kraju njegove mislije na koju je bio pozvan. Dakle, "usavrševa vam je vjera, pa o njoj brinite i njegujte je"! - eto to je poruka, slažete li se? Medjutim, da li smo mi to učinili? Nedugo nakon oslaska poslanika (s.a) došlo je do veoma štetne borbe za vlast, i u tim je progonima, koji su trajali već od smrti četvrtog halife (Alija a.s.), po nekima čak i mnogo prije - pa u narednih 13 stoljeća... i traju do naših dana! Da li je, na primjer, poruku ajeta 5:13 slijedio jedan broj kasnijih halifa (recimo od Muavije na dalje) koji su bili tlačitelji naroda. Da li su je slijedili ljudi poput Jezida ili Memuna? I mislite li da su i oni imali tu čiistu vjeru o kojoj nam govori spomenuti ajet? Ne, rekao bih!

Da. I? Kakve to veze ima sa mojom vjerom. Da mi to slucajno ne utica na smanjenje farzova?

Citirano

Eto, zato je vaše spominjanje ajeta nekorektno, jer raskol izmedju šiita i sunita nije samo na teološkoj osnovi, (da biste mi vi navodili ajet 5:13) nego prevashodno na političkoj - koja NIJE NEBITNA!

Bitna je samo za historicare i iskljucivo samo za historicare. Za nas nema nikakvog znacaja osim da izvucemo pouku da, ako clanovi casne Poslanikove porodice nisu bili sigurni onda nije niko. Suljo je musliman, muftija je musliman. Da se njihovim pristalicama podijeli oruzje nisam siguran da bi ostalo neupotrijebljeno. Medjutim, Kerbela nema nikakvog uticaja na izvore islama a ummet se jedino oko izvora islama moze ujediniti. Poslanik a.s. kaze u jednoj predaji da iza njega ostaju Kur'anj i Sunnet. I jedno i drugo zivi. U drugoj predaji stoji da nam ostavlja Kur'an i njegovu casnu porodicu. Gdje je danas casna Poslanikova porodica??? Sijama je Kerbela dio vjerovanja. S kojim pravom? Gdje to pise? Je li to oni vise vole Poslanika a.s. i njegovu porodicu od nas? Ebu Hurejru proglase nepouzdanim i na taj nacin spale ogroman dio hadisa i onda lijepo seviraju Stazu rjecitosti pa da vidis. Samo sto se nismo ujedinili.

Citirano

Vaš citat: "Aha, od tada je proslo 14 vijekova i jos niko ne uradi objektivnu reviziju tako da je sada krajnje vrijeme da se to uradi objektivno i strucno."

- A Zašto da ne?! Pa zapad je i sam puno učinio u ovom smislu, trebamo samo primjeniti njihove metode.

Nisi me razumio. Ummet raspolaze sa podacima sa kojima raspolaze. Na ovu pricu je stavljena tacka. Kome je jasno jasno je. Ostali su oni koji sto iz znanja sto iz neznanja cackajuci to pitanje izazivaju smutnju.

Citirano

Što se tiče vašeg pitanja o ispitivanju pred Allahom (vaš zadnji pasus)... ma slažem se ja sa vama, i to U POTPUNOSTI! Ali vi govorite o ONOM svijetu, a ja medjutim govorim ovama OVOM svijetu. Jer u OVOM svijetu se desio rasjep, i ja samo govorim o potrebi i načinima kako bi se raskol mogao prevazići.

Ako me u kaburu a ni kasnije nece pitati za taj raskol zasto bi onda isti bio tolikim predmetom mog zanimanja, pogotovu sto je pitanje skakljivo i sto lahko odvodi u zabludu. To su covjece bila njihova vremena i oni ce odgovoarati za ono sta su pripremili. Mi imamo nase vrijeme i mi odgovoaramo za ovo sta mi radimo.

Citirano

Zato ja vama odgovaram na to vaše pitanje, svojim kontrapitanjem - mislite li da nećemo tada, u kaburu, biti pitani kako smo potrošili blagodati koje smo dobili... prije svega blagodat razuma...
… i vremena. Bices odgovoran sto me tjeras da ti pisem ove odgovore koji se u sustini svode samo na gubljenje vremena jer se po milioniti put pocinje razglabati o necemu o cemu su razglabali i ranije pa nisu makli ni milimetar naprijed. Eto ti covjece Kerbele i Jezida i Muavije pa se do kraja zivota sa njima zanimaj. Ako ti jer merak pridruzi se onima sto se udaraju po glavama desetog dana muharrema. Ja sam na to stavio tacku i to poveliku.

Social bookmarks