Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko
  • »ANNA« je autor ove teme

Datum registracije: 14.08.2007

• Poruku poslati

1

Petak, 17. August 2007

Šta je to humano?

Pošto je mene Junus pitao,red je da ja prva dam odgovor.Ja, lično nikada nisam želela da studiram medicinu (padala sam u nesvest kad vidim krv,a ni sad nije bolje),i divim se iskreno ljudima koji su se nat taj korak odlučili.Meni je jako drago što postavljaš pitanja i sebi drugima, i bilo bi super da i drugi to rade.Neki se znači rode sa tom idejom humanosti, neki budu upučeni na to,preko roditelja koji su doktori, a neki bi kao i ja želeli nešto da promene za dobro svih nas, znači za dobro svih ljudi na ovoj planeti!Mislim da ni ja nisam bila pre nešto posebno humana, ali su me uvek ljudske patnje jako bolele.Kada bi kao dete pročitala priče u nekim novinama o bolesnoj deci uvek sam se pitala kako , zašto,zašto baš oni...?Znači,milion pitanja a ivek bez odgovora.Nikada, neču zaboraviti priču o dečaku iz Čačka i borbi njegovih roditelja da mu produže život!Ljudi su sve prodali,bila je velika akcija u svim novimana u Srbiji jako davno,i ja sam molila roditelje,da i oni daju prilog.Onda sam počela da nekim skromnim prilozima pomažem da neka deca odu na operacije koje su im preko potrebne,i tako je krenulo.Shvatila sam da želim to,pored svog redovnog posla i eto..
Moja tetka je sad primila 2 devojčice,postala je njihov hranitelj,i veruj mi da je to jako teško.Teško je i za tu decu, koja se sele od jedne do druge porodice,teško je i za hranitelja,jer ipak su geni koji odlučuju o svemu,ali bez obzira na gene,svako ima pravo na život dostojnog čoveka!
Ja to isto planiram u nekoj skorijoj budučnosti,mada može se desiti i da usvojim neko dete,jer mnogo ih je po domovima.Da i ono osetiti toplinu doma kao i druga deca,koja imaju roditelje.
Slobodno pitaj sve što ti padne napamet

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

2

Petak, 17. August 2007

Riječ humano, humanost dolazi od riječi human, što znači čovjek, zar ne? I prije nego bilo šta kažemo po ovom pitanju moramo krenuti redom, da ne bismo lutali. Prvo moramo dati definiciju čovjeka. Šta je to čovjek? Jer ako ne znamo šta je to čovjek, kako ćemo znati šta je to humano, zar ne?
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

• Poruku poslati

3

Petak, 17. August 2007

čovek

mislila sam da svi to znaju...

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 20. August 2007

Pa, znaš, većina ljudi ima definiciju čovjeka, ali očigledno je da se te definicije razlikuju. Dokaz tome je i to kako ljudi gledaju na pozitivne, odnosno negativne ljudske osobine.

Zbog toga ja pitam, šta je to čovjek. Jer ako to ne znamo, kako ćemo znati šta znači biti human.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 20. August 2007

Junus, da li sebe smatraš humanim čovekom?

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

6

Utorak, 21. August 2007

Hmm, to je teško pitanje. U onoj mjeri u kojoj smatram da sam human čovjek u toj mjeri sam nehuman, a u onoj mjeri u kojoj smatram da sam nehuman u toj mjeri sam human.

Ali ipak treba prvo naći definiciju humanog, a za to je potrebno prvo naći definiciju čovjeka?

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

• Poruku poslati

7

Utorak, 21. August 2007

Junus, ipak mi nisi odgovorio?
Da li ti sebe smatraš humanim i ako je DA...Zašto...
i ako je NE...Zašto...?
I da li to ima veze sa delima...???

• »Eastyzah« je muško

Datum registracije: 29.06.2005

• Poruku poslati

8

Utorak, 21. August 2007

Ova se tema pretvara u prepisku... :)

Ljudi su danas od svojih boli zaboravili da saosecaju tudje. Takvi svi nekada budemo. Medjutim, siguran sam da svi zapravo imaju argumenata da sebe svrstaju u jednu ili drugu grupu. Ukoliko se osvestimo i zivot shvatimo kao prolazan, mnogo ce nam lakse biti da nesto ucinimo i za druge. Na taj cemo nacin puno vise doprineti sebi.
Dakle, pomoci, olaksati drugome, radujuci se kao da je neko nama pomogao...

I jos nesto, moramo uciti da prastamo... Uzrocno posledicno!

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

9

Utorak, 21. August 2007

?!

Ti bi onda mogao da pocnesh sam sa sobom!

Onako polako i lagano da dash primer drugima da te slede !
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

10

Utorak, 21. August 2007

Po meni je humano sve ono sto radis u korist drugih ljudi ali ne iz nekog prikrivenog interesa da te drugi ljudi cene. (o)
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Tik-Tak

Početnik

(10)

• »Tik-Tak« je muško
  • »Tik-Tak« je zabranjen

Datum registracije: 08.05.2007

• Poruku poslati

11

Srijeda, 22. August 2007

Kad smo vec kod sagledavanja ljudskih osobina bilo negativnih bilo pozitivnih,i razlicitog gledanja na njih,interesuje me kad je covjek merodavan da moze da ih pravilno raspozna,tj da ima pravilno rasudjivanje o pojedinim stvarima-djelima?Mislim da kad se da odgovor na ovo pitanja da cemo biti blizi odgovoru "sta je humanost"?

• »Eastyzah« je muško

Datum registracije: 29.06.2005

• Poruku poslati

12

Srijeda, 22. August 2007

Razum nam nalaze da razdvajamo dobro od loseg... Tome trebamo stremiti i prema tome se oblikovati i usmeravati.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

13

Srijeda, 22. August 2007

ANNA, ne bih da govorim o sebi i o tome da li sam human ili ne, već bih da zajedno pronađemo definiciju toga šta to znači biti human. A kada tu deniciju pronađemo neka svako za sebe u odnosu na definiciju vidi da li je ili nije human. Možda se iznenadi. :)

Eastyzah, šta je po tebi razum? Ili možda bolje pitanje je, gdje ti misliš da je razum, u mozgu ili srcu?

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

• Poruku poslati

14

Srijeda, 22. August 2007

Definiciju humanosti je jako teško dati...neki kažu da je Andželina Džoli humana a drugi opet kažu da nije...
Humanost sama po sebi podrazumeva brigu o drugima, nije bitno da li su to samo u pitanju naši bližnji ili neko drugi.
Humost je i kada štitimo druge ili kada im pokazujemo pravi put...Ona se najlakše izražava pomoću dela...Postoji i humanost radi interesa, ali meni je taj interes ne bitan ako se sa time može spasiti nečiji život ili pokazati pravi put.Ja se trudim da se saosećam sa drugima , trudim se da ne izgubim kontakt sa stvarnim svetom.
Doktori predstavljaju humaniste, ali sve je više primera da je zbog nemara, nepažnje ili njihove alavosti za novcem izgubilo pravo značenje i sam smisao!!
Budite humani ...i to pokažite delima , a ne rečima..

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

15

Srijeda, 22. August 2007

Može li potpuna definicija humane osobe biti osoba koja voli?

16

Srijeda, 22. August 2007

Zavisi sta ta osoba voli.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

17

Srijeda, 22. August 2007

Moje je pitanje malo nedefinisano ostalo, pa je zbog toga moguće takvo pitanje i postaviti.

Kada kažem ljubav (tj. da neko voli) mislim na vječitu ljubav, na pravu ljubav, a ne na prolaznu. Jer za mene prolazne "ljubavi" nisu prave ljubavi, već samo izlivi emocija, a ljubav nije emocija.

Dakle, ljubav je vječita, a čim je vječita znači da se vezuje za nešto što je vječno.

Nakon ovog objašnjenja ponovno postavljam pitanje:

Može li se humana osoba definisati kao osoba koja voli?

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

18

Srijeda, 22. August 2007

Da!

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

19

Srijeda, 22. August 2007

Sta ako neko beskrajno voli nesto sto nije dobro i gonjen tom istom ljubavlju cini nehumana dela?
Ok, nije emocija. Definisi malo bolje ljubav? :)

Selam
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

20

Srijeda, 22. August 2007

Prava ljubav, neprolazna je, a kao takva može se vezati samo za nešto što je neprolazno i vječno. Uz vječitu ljubav vezana je i vječita sreća. Istinska ljubav nije emocionalno sljepilo, u kojem čovjek ne rasuđuje ispravno, pa ne zna šta je dobro a šta zlo. Istinska ljubav donosi sa sobom istinsku svijet, realno viđenje, pa je onom koji voli nemoguće da čini nešto zlo.

Može da se desi da oni koji imaju svoja lična viđenja, relativna, vide djela onih koji vole istinskom ljubavlju kao nešto negativno, ali to je problem i greška onih koji nemaju istinska viđenja, već su sami sebi mjerilo.
A može se desiti da neko ko sebi tvrdi istinsku ljubav čini loša djela, međutim samo to loše djelo ga demantuje i govori da on nije pronašao vječitu ljubav, već da ga je obmanula neka fatamorgana.

Social bookmarks