Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 25. Oktobar 2002

ŠTETNE NAVIKE

Kako se iščupati iz zamke duvana?

Prema podacima Svetske Zdravstvene organizacije: -Od onih koji počnu sa pušenjem u mladosti i nastave tokom celog života, oko polovina umire od bolesti koje su vezane za pušenje; od njih prva polovina umre u srednjem dobu, a druga - u starijem; -Od muškaraca u ekonomski razvijenim zemljama uzrasta 35-69 godina, sa pušenjem povezuju 40-45 procenata svih slučajeva smrti od raka, 90-95% smrti od raka pluća, 75% - od hroničnih bolesti pluća i 35% smrti - od kardiovaskularnih bolesti.

Svi znaju da je pušenje štetno i opasno po zdravlje, ali broj pušača se ne smanjuje, a među omladinom čak i raste. Postoje tri osnovna razloga pojave ogromne armije pušača, i na sopstvenu i na štetu okoline: oni (pušači) - ili ne znaju...ili ne osećaju...ili ne mogu... Šta znači "ne znaju"? Stvar je u tome da se informisanost većine pušača o posledicama duvana svodi na poznat natpis na kutiji cigareta: "Pušenje je opasno po Vaše zdravlje". Zašto je opasno, u kojoj meri, čime ono preti svakome od njih, pušači, po pravilu, ne znaju. Međutim, postoje ubedljivi statistički podaci koji pokazuju da je pušenje jedan od glavnih ubica čoveka: Trećina svih slučajeva smrti od raka povezana je sa pušenjem; -duvan je glavni uzrok smrti bolesti srca, moždanog udara i hroničnih bolesti pluća; -kod nepušača koji rade ili žive u istom prostoru sa pušačima, rizik oboljevanja od raka pluća povećava se na 34%, kardiovaskularnih bolesti na 50%. Na žalost, ove cifre nisu preuveličane. Ali, ovi podaci za mnoge pušače mogu da budu neubedljivi, ukoliko oni duže vremena "ne osećaju" štetu. Uvlačenje duvanskog dima je hronična intoksikacija organizma. Duvanski otrov dolazi u organizam pušača, u ćelijama dolazi do izražaja njihovo rušilačko dejstvo, međutim, mnogi pušači tokom više godina ne osećaju posebne promene zdravlja. Podmuklost pušenja se sastoji u tome da se teške, skoro neizlečive bolesti, razvijaju postepeno i neprimetno za samog pušača. Pušači tokom 10-15 godina imaju šansu da obole od raka pluća, 5-8 godina od ishemijske bolesti srca. Priprema za bolest nastupa od prve popušene cigarete, ali to što se čovek u prvim godinama pušenja oseća normalno, i određuje uobičajenu psihologiju pušača: "Svi ti strahovi od posledica pušenja su preuveličani; ako se nešto i dogodi, ko zna kada će to biti, i malo je verovatno da će se dogoditi baš meni". Pušači igraju rulet u kome je ulog zdravlje, a koje oni gube iz dana u dan. Pre ili kasnije, svaki pušač oseća posledice duvanskog dima. Jedni se osveste pri pojavi kašlja, hroptanja, slabosti u nogama, bolovima u srcu, drugi - kada im lekar postavi ozbiljnu dijagnozu. Karakteristično je da sa godina-ma, s povećanjem duvanske intoksikacije i pojavom bolesti koje je izazvala, raste i broj pušača koji žele da ostave pušenje. Specijalne ankete pokazuju da među pušačima starijim od 40 godina, do 90 % ispitanih pokazuje želju da ostavi pušenje ili da smanji broj popušenih cigareta. Pri tom je više od polovine već učinilo pokušaje ostavljanja pušenja, ali bezuspešno. Zato što "ne mogu". To je treći glavni uzrok velike rasprostranjenosti pušenja. Nikotin, koji je sastavni deo duvana, spada u klasu narkotičkih jedinjenja. On ne izaziva stanje euforije kao druga narkotička sredstva, ali ima sposobnost da, kao i ona, stvori fizičku naviku ili zavisnost. Zato je u Međunarodnoj klasifikaciji bolesti pušenje nazvano "duvanska zavisnost', i zajedno sa alkoholnom i narkotičkom, uključeno u kategoriju "Psihički i poremećaji ponašanja koji su uslovljeni korišćenjem psihoaktivnih jedinjenja". Razvoj duvanske zavisnosti vezan je za karakter pušenja (uzrast u kojem se počinje sa pušenjem, stažom i učestalošću pušenja), sa specifičnostima organizma i karaktera. Što ste ranije počeli da pušite, i što duži pušački staž imate, lakše i snažnije će se razvijati duvanska zavisnost. Specijalna istraživanja pokazuju da se duvanska zavisnost kojoj je potrebna medicinska pomoć i lečenje manifestuje kod 20-25% pušača. Veći broj pušača može samostalno da se iščupa iz duvana. Za to su neophodna dva uslova: želja i umeće. Želja ne treba da bude samo prolazni poriv: "Pokušaću, pa ću videti šta će biti", nego postojanje svesnog i jasnog cilja: "Meni je neophodno da se spasem te otrovne papirnate cucle". Takva mogućnost leži u znanju i korišćenju određenih metoda koje pomažu pušaču da lakše izdrži zavisnost i naviku. Pravila i metode koji slede, razrađeni su na osnovu iskustava hiljade pušača koji su se uspešno oslobodili od duvanskog dima.

PRAVILA PSIHOLOŠKE PRIPREME

1. Odlučno sebe usmerite na ostavljanje pušenja. Izbegavajte misli o tome da je to teško ostvariti, naprotiv, ubedite sebe da niste rob navike, da dovoljno vladate sobom i lako odolevate navici pušenja.
  2. Sastavite spisak kakve ćete koristi imati od prestanka pušenja (koristi i preimućstva). Povremeno ga iščitavajte, po mogućnosti, dopunjavajte. Kada sve zapamtite, povremeno, tokom dana, ponavljajte ga u mislima ili glasno, ako ste sami.
  3. Razglasite svoju odluku da ostavite pušenje članovima porodice i bližoj rodbini i prijatejima. Predložite im (ako i oni puše) da Vam se pridruže. Možete se opkladiti sa nekim da ćete ispuniti svoju odluku.
  4. Kod kuće i na radnom mestu uklonite iz vidokruga sve predmete koji su povezani sa pušenjem (pepeljare, kutije cigareta, muštikle, lule, šibice, upaljače).
  5. Organizujte određenu fizičku pripremu svog organizma: počnite da se redovno bavite sportom (gimnastičkim vežbama, trčanjem, dugim šetnjama, drugim vidovima sporta).
  6. Potrudite se da maksimalno ispunite svoje slobodno vreme različitim hobijima (bioskop, pozorište, muzeji, knjige, drugi vidovi odmora). Pri tom izbegavajte da se zamarate.
  7. Odvajajte (u kasicu) novac koji biste svakog dana potrošili za cigarete. Napravite spisak stvari koje biste želeli da kupite sebi ili svojim bližnjima, i kupujte ih kad prikupite novac ušteđen na cigaretama.
  8. Dajte na hemijsko čišćenje Vaše odelo, kako biste se oslobodili mirisa duvanskog dima.
  9. Kupite cveće, stavite ga u stan ili na radno mesto. Možda ćete osetiti zadovoljstvo zbog lepote i mirisa.
  10. Perite zube najmanje dva puta dnevno, i obratite pažnju kako će se već posle nekoliko dana od prestanka pušenja Vaši zubi očistiti i pobeleti.
  11. Po mogućnosti izbegavajte druženje sa pušačima, i posebne situacije kada oni puše ili mogu da zapale cigaretu (bar za vreme prvog meseca odvikavanja).
  12. Trudite se da Vaše ruke budu zauzete drugim predmetima npr., olovkom.
  13. Povremeno uzimajte nešto umesto cigarete: šargarepu, suncokret, jabuku, karamelu, žvaku, čačkalicu za zube. Možete da držite u ustima slamčicu, i udišite kroz nju vazduh (imitirajući proces pušenja). Možete koristiti eliksir za zube (razrediti 5 kapi u 1/3 čaše vode i ispirati usta).
  14. Unesite u svoj raspored takve promene koje će dozvoliti da izbegnete ili zamenite situacije i trenutke koji su ranije bili povezani sa pušenjem (posle jela, za vreme čitanja, itd.)
  15. Iz kuće i sa radnog mesta uklonite cigarete, ne nosite ih sa sobom.
  16. Dvostruko povećajte količinu tečnosti (mineralna voda, sok, blaži čaj), ako Vam zdravlje to dozvoljava. To će omogućiti brže izbacivanje toksina iz organizma.
    [/list=1]
[list=1]

NAČINI ODOLEVANJA JAKOJ ŽELJI ZA PUŠENJEM

Pročitajte navedene metode, izaberite one koji su Vam dostupne i koje Vam najviše odgovaraju, i koristite ih. Možete da eksperimentišete i sa više metoda. Zapamtite da jedna cigareta može da uništi sve Vaše prethodne napore. - Prisećajte se i ponavljajte osnovne razloge koji su Vas pokrenuli da prestanete sa pušenjem. - U mislima procenite koliko je zaista teško uzdržati se od želje za pušenjem, napregnite volju i ugasite želju. - Pogledajte na sat u trenutku kad se pojavi želja za cigaretom, i videćete da treba da izdržite samo još nekoliko minuta, posle čega želja slabi ili potpuno nestaje. - Ustanite, počnite da se krećete, zaokupite se nečim, pozovite nekoga telefonom, promenite prostor. - Nosite gumenu narukvicu. U trenutku kad se pojavi velika želja za cigaretom, treba nekoliko puta da je protrljate i kažete u sebi: "Izdrži". - Unapred pripremite mogućnost bavljenja nečim prijatnim, i kada se pojave misli o pušenju, "preključite" se na to. - Koristite tehniku relaksacije. Učinite lagani i duboki udah brojeći do pet, takođe lagano izdahnite. Ponovite pet puta. Uradite pet dubokih udaha i izdaha. Kod poslednjeg izdaha zadržite disanje i upalite šibicu. Zadržite dah dok ona gori, zatim je ugasite laganim izdahom i ugasite šibicu u pepeljari, kao cigaretu. - Koristite samoubeđivanje: "Ja mogu da prevaziđem naviku pušenja. Ja ću to učiniti. Nema nikakvih kompromisa i slabosti. Ja moram da izdržim tu trenutnu slabost. Ja više ne pušim".

TAKTIKA PONAŠANJA U SLUČAJU KRIZE

Pri prvom pokušaju 30-40% pušača prestane sa pušenjem. Većini je potreban ponovni pokušaj. Ako ste ponovo propušili:

1. Brzo prekinite sa pušenjem
  2. Sklonite cigarete (izbacite ih, dajte ih pušačima).
  3. Smatrajte da kratak prekid uopšte ne znači da ste ponovo postali pušač. Uspešno odvikavanje od pušenja, po pravilu, dešava se posle nekoliko pokušaja. Zato ne budite ogorčeni, ali brzo preduzmite novi pokušaj.
  4. Analizirajte uzroke i situacije koji su Vas pobudili da ponovo zapalite. Razmislite kako da ih sledeći put prevaziđete.
    [/list=1]
[list=1]
Ako posle nekoliko pokušaja niste uspeli da prevaziđete svoju naviku, treba da se obratite specijalistima. Postoje razne metode lečenja: psihoterapija, refleksoterapija, lekovi, i druge kombinovane metode. Sve su one usmerene na to da oslabe duvansku zavisnost i da odstrane moguće negativne simptome koji se pojavljuju kod pušača u prvim nedeljama posle prestanka pušenja. Za kratko vreme će potreba za određenom pomoći kod bivšeg pušača otpasti, zato što će želja za pušenjem iščeznuti ili će se lako ugušiti voljom, a Vama će biti mnogo bolje nego kada ste pušili.

V. Levšin, doktor medicinskih nauka

[/list][/list]
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

2

Petak, 25. Oktobar 2002

Na žalost ( i svoju, i svoje okoline) ja sam pušač...što ne znači da se u nekoj drugoj anketi, kroz izvesno vreme neću izjasniti kao nepušač :D :D :D
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 27. Oktobar 2002

Pušenje ili zdravlje ???

PUŠENJE ILI ZDRAVLJE ??? ODLUČITE SAMI ...
;( :( :(
Pozdrav.

4

Pusenje ili zdravlje?

Ja sa ponosom mogu istaci da sam nepusac, dakle ja sam se odlucila za ZDRAVLJE !!! :D

A vi ostali?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Mikov_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Mikov_sin« je muško

Datum registracije: 24.10.2002

• Poruku poslati

5

pushenje

"ko pushi umrijece-ko ne pushi i prije ce"
:D
[SIZE=3]
A HEAD
[/SIZE]

6

hehe...

Da se nisi "pretipkao" Mikov_sine ? :O

"ko ne pushi umrijece- ko pushi i prije ce "

trebalo bi ovako da pise :)

Pozdrav
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 28. Oktobar 2002

[SIZE=3]KO PUSHI ON ZDRAVLJE RUSHI ! ! ! [/SIZE]

:] 8) :) :] 8o :) :] ;) ;) :tongue: :) :tongue:
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

8

Srijeda, 30. Oktobar 2002

Ja sam nepušač ali sam primoran da provodim dosta vremena u društvu pušača. Da ne prozivam, ali to stvarno nije u redu. To ide dotle da hvatam sebe kako sam počeo da mrzim cigarete i duvan.

Neko jednom reče: ''Imamo dosta dobre zakone ali ih loše sprovodimo...''. Pušenje na javnom mestu NIJE dozvoljeno zakonom. Tačka. Ako ja dobrovoljno provodim vreme sa nekim čovekom koji puši to je OK. Ali ako nemaš izbora...

It makes Mango mad!
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

9

Citirano

Orginalno od DjordjeRd
Pušenje na javnom mestu NIJE dozvoljeno zakonom.

Sve zavisi od definicije javnog mesta. :D
Nije dozvoljeno, ali nije ni zabranjeno. :D 8)
Nego daj taj izvod zakona pa da tuzimo sve ove pusace, ukljucujuci i mene ...

Salu na stranu, cini mi se da po zakonu nije dozvoljeno pusenje na RADNOM mestu, sto pretpostavljam tebi i vecini najvise i smeta. Apsolutno sam za to !
Iako sam pusac, smeta mi dim od cigarete dok radim. Mogu da zamislim kako smeta nepusacima. Inace se ovo jako lako sprovodi ako ima dobre volje. Jednostavno, vlasnik/direktor/sef kaze od sutra nema pusenja cigareta na radnom mestu. Ako uz to i obezbedi prostoriju za pusenje - odlicno.
Inace, iz mog iskustva, u prostorijama za pusenje je najbolje druzenje - svi su opusteni i veseli.

I da citiram kolegu (pusaca):
"Treba da odlucis hoces li da lecis telo ili dusu."
PUSENJE SKRACUJE CIGARETE !!!!
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

10

Pušenje na radnom mestu

Mislim da uz sve dužno poštovanje gospodi Ne pušačima, kada bi zabranili pušenje na radnom mestu, to bi bilo katastrofa.
Mi smo u zdravstvu imali primer, kada je ministar bio Prof. Bojić, koji je uveo zabranuj pušenja u zdravstvenim ustanovama, ali nije pravovremeno obezbedio prostorije za nepušače i pušače, već je to davalo groznu sliku, lekara i sestara, koje su svoje pauze provodili sa cigaretom na nekoj zabačenoj terasi ili ispred vrata svoje firme.
Ja sam lično priotiv pušenja, jer je štetno po zdravlje, ali kao pušač nisam za nikakve radikalnije mere.
Pozdrav ;) ;) ;)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

11

Ja sam u potpunosti za zastitu ne-pusaca na radnom mestu. (inace sam sam strastveni pusac)

Situacija na zapadu je takva da je pusenje strogo zabranjeno na radnom mesti, ali je zato obezbedjena prostorija za pusace.

Kuhinja za pusace u mojoj firmi je mesto gde se razmenjuju tracevi, misljenja, pije kafa, diskutuje.

Skoro da je to najzanimljivija i najzivlja prostorija u firmi :) :) :)
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 31. Oktobar 2002

Cush Vma priche :)

Ja sam Pushac. Od 1984, podosta, i znash shta?

NE PADA MI NA PAMET DA OSTAVIM PUSHENJE !
ZELIM DA UDISHEM DIM CIGARETE SVOM ZNAGOM DO ISPUNJENJA SVAKE BRONHIJE!

UA BORMA PROTIV PUSHENJA U PUSHACA UA!

:)) LOL
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

maleccka

Zlatna sredina

(10)

• »maleccka« je žensko

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

13

Utorak, 12. Novembar 2002

Treba zabraniti javno!

Štetne navike zaista treba spriječiti koliko god je to moguće i na svakom mjestu. Mislim da strastveni pušači ipak trebaju povesti računa kad i gdje mogu konzumirati cigarete, i u slučaju da pitanje zaštite nepušača nije riješeno, trebaju naći načina i da ne ugrožavaju zdravlje ljudi oko sebe. Nije teško, vjerujete, i čak šta više MOGUĆE je.

Ako već niste u stanju da se odreknete ove ružne i nadasve štetne navike, probajte bar malo da razmišljate o ljudima oko Vas. Razmišljajte jednom onako kako bi željeli da drugi razmišljaju o Vama.

I ništa lakše nego ostaviti cigarete. Ja sam ih toliko puta ostavljala:)

Nadam se da ću uspjeti jednom...

[SIZE=1]...Moj stari kofer opet miriše na sive ceste...[/SIZE]

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

14

Srijeda, 13. Novembar 2002

Evo moj slucaj ... :D
Pusac sam, mada ne bih rekao strastveni jer ne poznajem tu definiciju pusaca. Ne pusim na poslu (odnosno na radnom mestu) i ne pusim kod kuce. Pusim na ulici i na mestima gde je to dozvoljeno. Pikavce bacam u korpe za djubre. Jos uvek pusim dok vozim, ali samo ako sam sam u kolima.
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

15

eeeee

Retki su akvi pušači kao ti.
Pušači koji me okružuju puše na radnom mestu.Cigaretu pale posle doručka dok još drugi doručkuju. Dođu za moj sto s upaljenom cigaretom a dim naravno uvek ide na nepušača X( .

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

16

Dim uvek ide na nepušača. Marfi nit' ore nit kopa.

Ja moram da pohvalim svoje kolege, al' da ih ne ureknem...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

17

pozdrav od nepusaca!!!

I ja sam nepusac i pozdravljam vas sa vezbi iz principa programiranja :) :D

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

18

UA!

Dim je super i VIVA dim!
Samo da se dobro dimi!

I nije tacno ono: "Pushi ko Turchin", oni proizvode brdo cigara (dobre..... xx( ) al su nako pushachi...

Jel vi ovo ovde organizujete neshto protiv pushaca ili skrecete paznju nemupsacima .... da Vam se otvori Tema "NEPUSACKA SEKCIJA" ?

Verovano bi to bilo jako klimatizovano i provetreno mesto - nidje nikog....

Ua Nepushachi! Ua!

:)

Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

19

Subota, 30. Novembar 2002

Evo jedne konstatacije s kojom se i Babbha sigurno slaže.

[SIZE=7]Pušenje ti skraćuje cigaretu.[/SIZE]

i ... bode mi oči

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

20

Nedjelja, 01. Decembar 2002

Dok god se Ozonski omotac slaze nek pushi kolko god ko hoce ! Shto mi se pozali moj stari drug Ozon svi postaju nepushaci. Bez raznog, necu da diskutujem uopshte :)

Ni milo mi nije sto sam ovako strog :)
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks