Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

61

Četvrtak, 04. Decembar 2003

Svaki pusac zna koliko je dim cigarete stetan i uprkos tome nastavlja da se truje,mislim da nepusaci nikad nece razumeti pusace.
A sto se tice onog vitamina C,to je hidrosolubilan vitamin i moze se unositi u velikim kolicinama jer se sav visak rastvara u urinu i izlucuje iz organizma ali naravno svako preterivanje ima svoju cenu,cak i prevelik unos vode dovodi do bolesti :)
Pazi koju igru igras.

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

62

ja sam pushac cigareta (da naglasim :)) ) skoro 10 god.

nepada mi napameT da je ostavim ... zasad ;)

kod nas u Fr su sad povechali cenu cigara na 4,50 € i sad od 01 januara na 5,50€ ... nadajuchi se da che narod tako ostaviT ... ali su se zeznuli :)) :)) sad nam prodaju cigare na ulici ... po ceni od 2,50 - 3 € !

pa se ponead pitam [U]jesam li ja to u p0zar[/U] :)) :))

neznam sutra ... ako bude dao Bog pa ostanem u drugom stanju ... pa budem primorana za zdravlje tog bicha koji che da dodje na svijeT, ostavichu dok bude trajala trudnocha ...

a moj jutarnji meraK kaHva Cigara :hmmmm ;)

vidim za vreme ramazan-a po ceo dan se ne pushi, i tad se kontash pa kad mogu ceo dan onda bi mogla stalno, ali kad se upalje kandilji tad ti mozaK kazhe : CIGARA CIGARA KAHVA CIGARA CIGARA KAHVA :)) :))
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

63

Dosta ljudi, koji nikad u zivotu ne bi propusili, propuse, jer njihovi drugovi puse. I posle, ako hoce da ostave, tesko je, jer opet svaki dan, kad su sa drugovima, svaki zapali cigaru, i javlja se volja, da i onaj sto je "batalio", zapali...
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

64

Citirano

Orginalno od Prolazzznica

kada budem u drugom stanju cu ih ostavit i to 100%; necu da riskiram da rodim handikapirano ili nenormalno dijete.

Citirano

Originalno od Srce_ :
neznam sutra ... ako bude dao Bog pa ostanem u drugom stanju ... pa budem primorana za zdravlje tog bicha koji che da dodje na svijeT, ostavichu dok bude trajala trudnocha ...

Devojke vi me pravo zbunjujete! :(
Imam samo jedno pitanje za vas : Zasto o tom neduznom bicu ne razmisljate sada, nego mislite samo na vreme kada vec ( inshallah) budete u drugom stanju? Bojim se da uticaji na to bice ne poticu samo od trenutog stanja vec i od stanja vaseg organizma mnogo ili nesposredno pre...
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

65

Upravu si Pink;
ipak nerazmisljam da ih ostavim ubrzo...
ko sto rekoh treba volje, a ja trenutno nemam volju;

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

66

trenutno nema nikog kod mene u stomaK :)) :)) :))

kao shto je rekla Prolazzznica : treba imaT volje za to , ja je nemam ...

a vech kad svesno znam kol'ko utiche cigara na zdravlje ... dok utiche samo na mene :) a u buduchnosT chemo videT ... sve u svoje vreme ;)
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

DeeDee

Početnik

(10)

• »DeeDee« je žensko

Datum registracije: 24.09.2003

• Poruku poslati

67

Nedjelja, 07. Decembar 2003

JA SAM BATALILA DA PUSHIM!!!
Ne znam tachno,ali chula sam da treba godinu dana da se organizam ischisti od nikotina(naglashavam da ne znam tachno) ali to govori da se praktichno i ne isplati da se batale cigare kad zatrudnish...zato treba to da se uradi mnogo pre,sad ce neko rec da ja planiram neshto za godinu dana jer sam batalila sad :D
more bit i planiram,ko ce mu ga znat' .... 8)
Pozdrav!!!
Istina je poput zvezde , koja skoro da se ugasi u nocnoj tami....

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

• Poruku poslati

68

Ponedjeljak, 08. Decembar 2003

Ja sam procit'o u novinama, da organizam pusaca, koji ostavi cigarete, vec sledeci dan pocinje da se prociscava, i covek se oseca bolje.
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

69

Srijeda, 07. Januar 2004

Zašto pušačima odvikavanje obično teško pada
Mozak se buni
Pušačima je toliko teško da prestanu da puše da tek svaki peti uspeva u toj nameri. Naučnici su sada došli do zaključka da odvikavanje od te štetne navike utiče na centre zadovoljstva u ljudskom mozgu. Nikotin iz cigareta pojačava lučenje dopamina, hemijske supstance u mozgu koja izaziva osećanja zadovoljstva i prijatnosti.

- Koncentracija dopamina zavisi od nikotina i uzdržavanja od pušenja. Pošto dopamin utiče na motivaciju i zadovoljstvo, pokušaj odvikavanja od pušenja negativno utiče na njih - objašnjava dr Lin Dokins sa Koledža Goldsmits.

Veruje se da pušači koji pokušavaju da prekinu sa pušenjem prestaju da uživaju u dobro obavljenom poslu zbog niže koncentracije dopamina u mozgu. Time se objašnjava zašto finansijska stimulacija i druga uživanja ne izazivaju isti stepen zadovoljstva i prijatnosti. Naučnici pokušavaju da otkriju da li se te funkcije vremenom oporavljaju. Oni se takođe nadaju da će otkriti da li hormoni mogu da im pomognu da predvide da li jedna osoba može uspešno da se odvikne od pušenja ili ne.

Naučnici su otkrili i zašto je osobama pod stresom mnogo teže da ostave pušenje nego ostalima. „Ako pušite da biste smanjili stres, teže vam je da se oslobodite te štetne navike“, navodi dr Kristina Krisantopulu, koja je rukovodila istraživanjem u Bolnici „Hilingdon“ u Londonu. „Pratili smo 550 pušača koji su se prijavili na kurs odvikavanja i zaključili da osobe koje puše da bi ublažile stres češće ne uspevaju da ostave cigarete. Pušenje radi oslobađanja od stresa je u svakom slučaju kontraproduktivno. Nikotin deluje na psihu na taj način što samo još više pojačava stres. Stoga, pre nego što odlučite da ostavite cigarete, pozabavite se okidačima stresa u svom životu, pošto se upravo zbog njega ponovo poseže za duvanom.“
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

• Poruku poslati

70

Srijeda, 07. Januar 2004

Da, to je tacno Reef. Al' sta je smesno za mene, par ortaka koji ne uzivaju cigarete, pokusavaju da ostave, ali ne mogu, jer, kad god izadju u grad, dodje im da zapale, pa da budu mangupi. Znaci, nisu zavisni od nikotina, al' opet su zavisni... na neki nacin.
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

nikica

Početnik

(10)

• »nikica« je žensko

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

71

Četvrtak, 08. Januar 2004

svaki pusac kao i nepusac zna da je pusenje stetno po zdravlje zato nema potrebe da bilo koga odvikavate od te vrlo lose navike.naravno skoro svakom nepusacu smeta zadimljena prostorija,ali trebali bi da imate malo vise razumevanja, kao i to da pusaci obracaju paznju gde mogu konzumirati cigarete. o|
sto se tice kaznjavanja zbog pusenja na ulici ja se s tim u potpunosti slazem,bas je bezveze kad vidis pusaca sa cigaretom na ulici(posebno zenski pol)!!
najodlucniji postupci u nasem zivotu najcesce su nepromisljeni

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

72

Petak, 16. Januar 2004

pusenje

evo u 8godini radim u Bolnici i to u Chirurgiji.
nikad nisam video toliko Karzinoza zbog pusenja kao na ovoj Klinici ali nikad isto nisam video da toliko ljudi (70%) puse iako smo Medizinski Radnici; i ja sam deo tog Pusackog Drustva.
neznam zbog cega je to ovde tako, mozda sto covek svasta vidi u ovom poslu pa ga i strah prodje.
pusim evo 13godina i nikako da se opametim; mislim ako Operacija ide 10sati , kad zavrsim vise volim Cigaru i kafu nego da mi covek Pazarske Cevape (koje najvise volim od hrane) stavi za jela.
covek moze od danas na sutra da prestane bez ikakve psihologije ili Tabletta kad hoce i kad ima volju.
zabraniti Pusenje na javnim Mestima(stanice, kafici,bioskope,itd) nije resenje Problema.
Na drugoj Strani je i Pitanje Ekonomije , porez za duvan je jedan od najacih Izvora za Drzave u celom Svetu +Autoindusrija(benzin).
da nema Poreza za Pusace i Automobiliste onda bi svi sigurno oko 10-20% vise Poreza placali.
Hocu da kazem da i mi Pusaci neke dobre Strane imamo:)
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

73

Subota, 31. Januar 2004

Danas (31. januar) je Nacionalni dan borbe protiv pusenja, te u skladu sa tim ovo tipkam kao jos jedno podsecanje na stetnost duvanskog dima. Jednu interesantnu recenicu sam prije nekoliko dana cuo na nekoj televiziji cija sustina je da fabrike duvana sve cine kako bi cigarete i pusenje ucinele sto primaljivijim te na taj nacin nadomestile broj onih koji svakodnevno umiru od posledica konzumiranja cigareta . Ovo zvuci SUROVO ali je nazalost istina...

ZA LEPSU SLIKU SVETA BEZ CIGARETA!!!
Sit Hungry Doesn't Believe

74

Nedjelja, 01. Februar 2004

Citirano

Orginalno od And_U_Price

ZA LEPSU SLIKU SVETA BEZ CIGARETA!!!

U potpunosti se slazem sa And_U_Price. 8)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

75

Nedjelja, 01. Februar 2004

PUSENJE,.....uvijek aktuelni problem !!!!

.

Moj komsija,...inace vrlo duhovit covjek...,bi ponudjen od prijatelja cigaretom,i ponuda bi propracena rijecima,...

[SIZE=4] '' uzmi je jadan,nece te promijenit i unistit jedna cigara '' :rolleyes: [/SIZE]

na sto ce ti njemu ovaj sa ironijom....

[SIZE=4] '' Da je Bogu bilo drago da covjek pusi,stvorio bi mu jedan sulendar iz uha '' [/SIZE]

(o) (o) (o) :P (o) (o) (o)

M.S. ......meSSko...... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

76

Utorak, 24. Februar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Nisu te cigare to toliko stestne ko sto medicina tvrdi. Ja pravo da kazem i ne povladjujem medicini nesto mnogo. Dakle, sumnjam u nju. Ako se nesto poklopi sa Istinom onda je Medicina potrefila, a ako ne potrefi onda sam to i ocekivao da se djesi.

Dakle, medicina nije za mene nikakav autoritet u zivotu.
Zbog toga se prije drzim one stare: Pusi ko Turchin.
Jer da je to toliko stetno ne bi Turci to pusili.

A mozda se jednog dana i medicini da da zna o cemu se zapravo ovdje radi.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

77

Utorak, 24. Februar 2004

ts,...ts,...ts ,...c ..c !!!!!nas gerilac

E da mi ovo kaze ,neko ,ko ne zna ni da cita ,ni da pise,shvatio bih ko normalno !

Citirano

Org.od Gerilac :

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Nisu te cigare to toliko stestne ko sto medicina tvrdi. Ja pravo da kazem i ne povladjujem medicini nesto mnogo. Dakle, sumnjam u nju. Ako se nesto poklopi sa Istinom onda je Medicina potrefila, a ako ne potrefi onda sam to i ocekivao da se djesi.

Dakle, medicina nije za mene nikakav autoritet u zivotu.
Zbog toga se prije drzim one stare: Pusi ko Turchin.
Jer da je to toliko stetno ne bi Turci to pusili.

A mozda se jednog dana i medicini da da zna o cemu se zapravo ovdje radi.

Allahimanet

P.S.

Citirano

.upitni savjet !
Koliko li je sati kod tebe ?

(Mozda nemas ni sat, ni kalendar !!!)
ne budi X( ,izvini !!!

M.S. ......meSSko...... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

78

Subota, 06. Mart 2004

Ovih dana u dnevnom listu "Blic" izlazi zanimljiv feljton pod naslovom "20 vrhunskih lekara o 20 najopasnijih bolesti". Naravno na red je dosao i karcinom pluca i naravno uzrozno-posledicna veza sa pusenjem. Evo teksta od 5. marta:

Karcinom pluća je maligno oboljenje visoke učestalosti i smrtnosti, kasne dijagnoze i direktno je povezano sa pušenjem. Ukupna stopa petogodišnje smrtnosti još uvek je oko 90 odsto, što znači da od svakih 10 novootkrivenih bolesnika samo jedan preživi. Ovaj karcinom vrlo često metastazira u druge organe. Kod više od 60 odsto bolesnika u trenutku otkrivanja bolest je već u stadijumu kada se hirurško lečenje, kao najefikasniji vid lečenja, ne može primeniti, a veoma je ograničena i primena drugih načina lečenja.

Puk. prof. dr Vojkan Stanić, grudni hirurg na Vojnomedicinskoj akademiji, predsednik Sekcije grudnih hirurga Srbije i generalni sekretar Udruženja kardiotorakalnih hirurga SCG, najpre naglašava da - ne puši.

- Da sam pušač, ne bih prihvatio da govorim o ovoj temi, jer smatram da ne bih imao pravo na to. Pitam se da li bih imao pravo i da lečim svoje pacijente obolele od ove teške bolesti. Na VMA nijedan grudni hirurg ne puši. Zar nije normalno da u borbi protiv karcinoma pluća primer daju u prvom redu lekari koji se bave lečenjem karcinoma pluća - kaže dr Stanić.

Bolesnici lekarima najčešće postavljaju pitanje kako se dobija karcinom pluća i kako se boriti protiv te bolesti.

- To se pitaju i sami lekari. Ima li uopšte rešenja u borbi protiv ove bolesti? Zasad su mogućnosti ograničene i svode se na zabranu pušenja i rano otkrivanje bolesti - upozorava dr Stanić.

Karcinom pluća je početkom 20. veka bio retka bolest. Danas se o njegovoj raširenosti govori metaforom o epidemiji. Rak pluća je bolest moderne civilizacije. Prema podacima Američkog udruženja za rak, u SAD, zemlji sa snažnom višegodišnjom kampanjom protiv pušenja i zabranom pušenja na javnim mestima, svake godine se registruje više od 150.000 novih bolesnika. Broj obolelih na 100.000 stanovnika u SAD je 60, a kod muškaraca starijih od 70 godina čak 500. Tokom 2001. godine u SAD je umrlo 157.400 bolesnika od karcinoma pluća, više nego od svih drugih malignih bolesti zajedno.

Među malignim bolestima u svetu, rak pluća je najčešći uzrok smrti kod muškaraca, a kod žena je na drugom mestu iza raka dojke. Prema podacima Međunarodne agencije za istraživanje karcinoma iz Liona, procenjeno je da je 2000. godine bilo 375.000 slučajeva raka pluća u Evropi (303.000 muškaraca i 72.000 žena), a da je bilo 347.000 umrlih (280.000 muškaraca i 67.000 žena).

Svaki peti umrli od karcinoma u Evropi - umire od raka pluća.

Najveći procenat obolelih i umrlih je u istočnom delu Evrope.

Predviđa se da će karcinom pluća ostati vodeći uzrok smrti od karcinoma u svetu još mnogo godina. Najčešće se javlja u šestoj i sedmoj deceniji života, a retko kod mlađih.

Kod nas godišnje od raka pluća oboli između 40 i 50 ljudi na svakih 100.000 stanovnika. Tokom 2000. godine u Srbiji je umrlo 5.000 ljudi zbog raka pluća. Među umrlim od malignih bolesti, zbog karcinoma pluća je umrlo 31 odsto muškaraca i 10,4 odsto žena. Smrtnost zbog raka pluća u Srbiji raste: 1990. je na 100.000 stanovnika od raka pluća umiralo 25 muškaraca i šest žena, da bi već 1995. smrtnost kod muškaraca bila natprosečnih 69,5, a kod žena 13,5.

- Tačan uzrok karcinoma pluća nije poznat. Međutim, možemo govoriti o faktorima rizika koji imaju veliki značaj za razvoj ove bolesti. U znatnoj meri karcinom pluća je problem životne sredine. Takođe, neke radne sredine imaju dva do tri puta veći rizik za razvoj raka pluća od neki drugih radnih sredina. Među profesionalnim i ambijentalnim karcinogenima najpoznatiji su azbest, radon, uranijum, rendgensko zračenje, benzopireni. Azbest se najviše koristi u građevinarstvu, za termoizolaciju, ali i u izradi filtera za cigarete. Osobe izložene dejstvu azbesta imaju 3,5 puta veći rizik za pojavu karcinoma pluća. Radon se javlja u rudnicima uranijuma i njemu su izloženi mineri u tim rudnicima. Ali pušenje je kao faktor rizika za razvoj karcinoma pluća ubedljivo na prvom mestu. Rizik od pušenja zavisi od pušačkog staža i kumulativan je. Pušenje je u uzajamnoj vezi sa ostalim faktorima rizika. Muškarci koji puše jednu paklu cigareta dnevno imaju 22 puta veći rizik od karcinoma pluća u odnosu na nepušače. Kod žena je taj rizik upola manji. Dodatni faktori koji utiču na razvoj karcinoma pluća jesu godine početka pušenja, stepen inhalacije, katran i nikotin koji sadrže cigarete i korišćenje filter cigareta. Pušenje cigareta sa filterom ili pušenje lule ne umanjuje rizik. Velikom riziku su izloženi i nepušači kada udišu dim cigarete u svom okruženju. Praktično smo svi izloženi riziku od pasivnog pušenja. Postavlja se pitanje pouzdanosti mnogih studija, jer ne može da se formira grupa koja uopšte nije izložena ovoj vrsti rizika. Više od 90 odsto muškaraca i 79 odsto žena obolelih od karcinoma pluća jesu pušači. Ova činjenica je toliko ubedljiva i strahovita da je potpuno nevažno da li ćemo pušenje označiti kao uzrok ili faktor rizika za razvoj karcinoma pluća - upozorava dr Stanić.

Postoji jasna povezanost između broja popušenih cigareta u jednom danu, stepena uvlačenja dima i godine početka pušenja. Osobe koje puše praktično čitav život imaju od 20 do 30 puta veći rizik za karcinom pluća od nepušača. Rizik opada s vremenom prestanka pušenja.

- Istraživanja na polju genetike stvaraju realnu nadu da će se utvrditi zašto se jedna normalna ćelija maligno transformiše, nekontrolisano umnožava i dovedi do pojave maligne bolesti. Najverovatnije je da je najraniji korak u evoluciji raka pluća aktivacija onkogena i gubitak ili umanjenje funkcije tumor-supresor gena. Ovakve promene se vide kod 20-60 odsto bolesnika sa karcinomom pluća - navodi dr Stanić.

Problem sa simptomima
Više od 90 odsto bolesnika od raka pluća ima simptome i znake bolesti. Kliničke manifestacije bolesti su mnogobrojne i različite, ali, naglašava dr Stanić, nisu specifične. Najčešći simptomi su kašalj, otežano disanje i bol. Kašalj ima oko 75 odsto bolesnika i posledica je pritiska na bronhije od strane tumora. Kako su u pitanju uglavnom pušači, pojava kašlja se pogrešno interpretira kao posledica pušenja, a ne prisustva tumora. Otežano disanje se javlja u 50-60 odsto slučajeva i posledica je zatvaranja većih bronhija tumorom, zatim veličinom tumora ili pojavom vode u plućima. Bol u grudima se javlja kod 50 odsto bolesnika i posledica je zahvatanja plućne maramice tumorom. Najvažnija klinička manifestacija karcinoma pluća jeste pojava krvi u ispljuvku i sreće se u 25-40 odsto slučajeva. Često su prisutni i znaci upale pluća koja nastaje kao posledica tumora. Pored ovih najčešćih znakova bolesti, postoje i mnogi drugi koji su posledica lokalnog rasta tumora i prisustva regionalnih i udaljenih metastaza. U oko pet odsto bolesnika bolest se slučajno otkrije i to su bolesnici koji imaju senku na rendgenskom snimku, a nemaju manifestacije bolesti
Sit Hungry Doesn't Believe

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

79

Subota, 13. Mart 2004

Lepo ovo iznese And_U_price, ja bih dodala nesto iz jucerasnjeg Blica a vezano za pusenje.
Za Blic o HOBP pise profesor dr Marija Mitic.

Za hronicnu opstruktivnu bolest pluca (HOBP) lekari kazu da je bolest koja skracuje i svakako manje ili vise, a ponekad veoma otezava zivot.
Sve akcije borbe protiv pusenja su i akcije protiv hronicne opstruktivne bolesti pluca. To je neizleciva bolest pluca pracena smanjenim, otezani protokom vazduha kroz disajne organe. HOBP je relativno nov naziv za stare bolesti koje su ranije nazivane hronicni opstruktivni bronhitis i emfizem pluca. Jos 1990. godine na svakih 1000 stanovnika u svetu 9.35 ih je imalo HOBP. Procenjuje se da trenutno u svetu najmanje svaki stoti stanovnik boluje od ove bolesti. HOBP je istovremeno cetvrti najcesci uzrok smrti u svetu.

Glavni, kako kaze prof. dr Marija Mitic, profesor medicinskog fakulteta u Beogradu, apsolutno dokazan faktor rizika za nastanak hronicne opstruktivne bolesti pluca je pusenje. Preko 80 odsto svih obolelih od ove bolesti su pusaci.
-Svako ko pusi bar dvadeset godina, a pritom kaslje i iskasljava, treba da razmisli o tome da je, ako ne HOBP, svakako vec zaradio bar hronicni bronhitis-kaze dr Mitic.
Medju faktorima rizika za ovu bolest navodi se pasivno pusenje, koje je udruzeno sa drugim faktorima rizika, aerozagadjenje, iritacija u pojedinim radnim sredinama, pa i iritacija od vlage i pare u losijim uslovima stanovanja. Takodje, postoji izvesna nasledna sklonost prem obolevanju od ove bolesti.

Pocetni simptom bolesti, koji pusaci najcesce ne primecuju jeste kasalj sa iskasljavanjem.
-Problem sa pusacima je sto svoj kasalj po pravilu ne smatraju bolescu. Pusaci misle da je kada kaslju i iskasljvaju, to je "nesto normalno". Nema normalnog stalnog kasljanja. Ko hronicno kaslje, a kaze se da je hronicni kasalj po tri meseca kasljanja godisnje u dve uzastopne godine, i istovremeno je pusac, treba da ide lekaru i proveri stanje svojih pluca-preporucuje dr Mitic.
Prvo sto pusaci primete je da se sve lakse zamaraju, primete da se teze penju uz stepenice. Za neke pusace je alarm kad pocne da im "svira" u grudima.
Plucna funkcija koja prirodno opada sa godinama, kod onih koji imaju hronicnu opstruktivnu bolest opada dvostruko brze.
-Kad neko ko ima HOBP, a pusac je, prestane da pusi, dalji pad njegove plucne funkcije moze da prestane da bude ubrzan i da se svede nanormalni pad koji se dogadja u skladu sa godinama. Sta se dogodilo to se ne moze povratiti, ali se progresija bolesti moze zaustaviti-kaze dr Mitic.
HOBP se obicno javlja iza cetrdesete godine zivota.
HOBP ima cetiri faze razlicitog nivoa otezanog disanja, od kojih u poslednjoj bolesniku za disanje vise nije dovoljan obican vazduh i mora da koristi vestacki kiseonik. Dok je u prve dve faze pre svega ugrozen kvalitet zivota bolesnika, i cesto smanjena njegova radna sposobnost, u cetvrtoj fazi bolesti dirktno je ogranicen i vek bolesnika na dve-tri dodatne godine zivota.
Ova bolest ima slicne faktore rizika kao i kancer pluca, ali nije dokazana direktna veza izmedju nastajanja jedne i druge bolesti.

Pazi koju igru igras.

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

80

Nedjelja, 14. Mart 2004

Citirano

Orginalno od Muki
Dosta ljudi, koji nikad u zivotu ne bi propusili, propuse, jer njihovi drugovi puse. I posle, ako hoce da ostave, tesko je, jer opet svaki dan, kad su sa drugovima, svaki zapali cigaru, i javlja se volja, da i onaj sto je "batalio", zapali...

Ne mora da znaci.Ja uvek kad izadjem sa drugovima,oni svi, ama bas svi do jednog puse sem ja.... :]
Da bi neko poceo/prestao da pusi potrebna je jaka volja...A ja nemam volju, a ni meraka za cigarom...
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

Social bookmarks