Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Vazija

Učenik

(10)

• »Vazija« je muško
  • »Vazija« je zabranjen
  • »Vazija« je autor ove teme

Datum registracije: 30.06.2004

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 06. Januar 2005

13. SS handzar divizija

HANDZARAC

NAJPRIJE MALO UVODA... <-------KLIKNI

Citirano

Povijest 13. SS Handžar divizije predstavlja bez ikakve dvojbe jednu od najkontroverznijih i najzagonetnijih stranica historije Bosne i Bošnjaka. Rijec je o vojnoj jedinici koja se cesto žigoše epitetom "zloglasna", kako zbog toga što je ulazila u sastav elitnih nacistickih SS jedinica, tako i zbog ratnih zlocina za koje su njezini pripadnici okrivljeni. U stvari, 13. SS divizija danas ponajviše služi kao propagandno sredstvo upereno protiv Bošnjaka: oni se prikazuju kao nacisticki saradnici, zlocinci, Himmler je bio njihov branitelj itd...

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

2

Link naveden u gornjem prilogu je izbrisan jer se odnosio na pisanja jednog bivseg clana ovog foruma koji je banovan zbog svojeg malogradjanstva i primitivizma.

Zato Vazija navedi nam neki bolji uvod u ovu temu i smernice kojima bi ona trebala da se krece ili pak javi da je zatvorim.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

3

Citirano

Orginalno od Vazija
Povijest 13. SS Handžar divizije predstavlja bez ikakve dvojbe jednu od najkontroverznijih i najzagonetnijih stranica historije Bosne i Bošnjaka. Rijec je o vojnoj jedinici koja se cesto žigoše epitetom "zloglasna", kako zbog toga što je ulazila u sastav elitnih nacistickih SS jedinica, tako i zbog ratnih zlocina za koje su njezini pripadnici okrivljeni. U stvari, 13. SS divizija danas ponajviše služi kao propagandno sredstvo upereno protiv Bošnjaka: oni se prikazuju kao nacisticki saradnici, zlocinci, Himmler je bio njihov branitelj itd

Zulfikarpasic:

"Kad govorimo o protestima muslimana protiv zlocina sto su proizlazili iz Paveliceve rasne politike, ne treba zaboraviti i ovu cinjenicu:

U citavoj historiji Hitlerove vojske jedna jedina pobuna sto se dogodila u toku Drugog svjetskog rata bila je pobuna muslimanske XIII Handzar-divizije u Francuskoj, u Villefrancheu. Kad su dobili naredjenje da ubijaju Francuze, oni su ustali protiv njemackih oficira i stali na stranu partizana. Onda su bili opkoljeni i svaki je peti vojnik strijeljan. Divizija se mobilizirala za vrijeme NDH od djece muslimana koje su poklali cetnici u Foci i ostaloj istocnoj Bosni. Ti ljudi su bili spremni da se bore protiv cetnika, ali su ih odredili za Istocni front, a prije toga ih poslali na vojnu izobrazbu u juznu Francusku. Ima tu jos jedan fenomen. Jedini spomenik okupacionim trupama je spomenik XIII Handzar-diviziji, koja je izginula zajedno s Francuzima. I Francuzi su ponudili jugoslavenskoj vladi park usred grada Villefranchea, ali ona to nije prihvatila. Bio je napravljen i spomenik, koji je Mitra Mitrovic vratila iz Rijeke, nije dopustila da ide u Francusku. Bili su to mladici iz Bosne i Hercegovine koji su otkazali poslusnost Hitlerovim oficirima i odbili da se bore protiv francuskih partizana. Prezivjeli nakon strijeljanja poslani su na Istocni front i ondje gotovo svi izginuli."

Moje misljenje: Bosnjaci su kao narod pokazali da im je nacisticka ideologija bila strana, no ipak se moze diskutovati o grijesima tadasnjeg bosnjackog vodjstva glede ideje da se jedna takva divizija osnuje.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Vazija

Učenik

(10)

• »Vazija« je muško
  • »Vazija« je zabranjen
  • »Vazija« je autor ove teme

Datum registracije: 30.06.2004

• Poruku poslati

4

Petak, 07. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Administrator
Link naveden u gornjem prilogu je izbrisan jer se odnosio na pisanja jednog bivseg clana ovog foruma koji je banovan zbog svojeg malogradjanstva i primitivizma.

Zato Vazija navedi nam neki bolji uvod u ovu temu i smernice kojima bi ona trebala da se krece ili pak javi da je zatvorim.

Steta sto si to uradio Admine, uskratio si svojim clanovima jednu kvalitetnu i veoma interesantnu temu o 13.SS handzar diviziji, o kojoj malo ko ima pojma. Da nije tako, clan iznad mene ne bi postirao sto je postirao ( Zulfikarpasiceve poluistine), nego bi se lijepo informisao na osnovu tacnih istorijskih podataka i dokumenata. I znao bi o cemu se tu radi.

Sto se tice bolje obrade ove teme, zaista mi nije poznata neka druga internet stranica, samo par cetnickih lazi, osim sto bih vam mogao preporuciti neke knjige na engleskom jeziku.

Po mom misljenju bitnije je sta se prezentira, ako je poucno i edukativno, nego ko to radi. Uostalom ovaj topik sam ja pokrenuo, a ne neko drugi, stoga mi je tvoj postupak neuobicajan i cudan, jer me podcenjujes kao clana foruma, podcenjujes moj rad i vrijeme, krseci sopstvena pravila koja ste sami postavili. ?(

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

5

Petak, 07. Januar 2005

Imam i ja par slika vezanih za handzar diviziju, pa kada ugrabim malo vishe vremena postirati chu ih ovdje.

Inache, zna li neko da li postoji knjiga u kojoj bi se moglo nachi vishe, dosta vishe o handzar diviziji i njenim komandantima?

Admine, zashto zatvarati temu?
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

6

Subota, 08. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Vazija
Sto se tice bolje obrade ove teme, zaista mi nije poznata neka druga internet stranica, samo par cetnickih lazi, osim sto bih vam mogao preporuciti neke knjige na engleskom jeziku.

Znaci osim linka na kome neki tamo prostak nesto pise nemas bolji uvod u temu?
Ok, zatvoreno.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Social bookmarks