Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• »muhadzer« je autor ove teme

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

1

Utorak, 07. Decembar 2004

21 vijek

Svijet se mijenja fantasticnom brzinom. Ljudi koji su stari makar 3 decenije ako prelistaju sto se sve desilo ovih zadnjih 2 decenije mogu ovo posvjedociti. No jedno je sigurno u ovom trenutku se centar svijeta nalazi negdje u Atlantiku ali obzirom na dinamiku dogadjanja ovo ce izgleda biti relativno kratak period. Zapadni svijet predvodjen Amerikom je svjestan ozbiljnosti situacije i nista ne zele prepustiti slucaju, moze se reci da su krenuli u relativno sirok front. Jedino oruzje koje imaju je "oruzje" te ga zdusno koriste gdje god imaju priliku da bi osigurali svoje interese. Materijalizam im je totalno unistio mentalno bice koje pokusavaju vratit plaseci svoje ljude tkzv islamskom agresijom, tako da danas kad pitas jednog prosjecnog covjeka tamo sto bi to mogao biti problem danas u svijetu velika vecina ce odgovoriti terorizam naravno onaj "islamski". Moralnu krizu da i ne pominjem a davno su otisli ispod minimuma reprodukcije. Negdje u jednoj od tema pomenusmo faraona i armagedon. Ne znam kako je koncepiran biblijski armagedon tacno ali jedna njegova ekonomska manifestacija izgleda pokazuje svoje obrise vjerovali ili ne u Americi. Budzetska rupa Amerike u 2003 je 550 milijardi $ uz isvjesnost da ce u 2004 biti jos gora. Njihovo drustvo je naucilo na rasipnistvo ciju kicmu cine uvozni proizvodi, no kako dolar pada oni postaju sve skuplji, tako da se nece moci nastaviti koristiti benzin po cijeni vode jos dugo. Da bi finansirao "rupe" moraces ze jos vise zaduzivat, pa ce ti inflacija porast onda potrosnja smanjit, nezaposlenost povecat a zbog svega rupa ce se jos vise povecat. Evo prilike da nas cijenjeni Hadalj koji je pretpostavljam ekonomista pokaze svoja elitarna svojstva i uputi moju malenkost i sve druge clanove foruma iz treceg svijeta po ovoj temi. Ja cu u svom neznanju jos pretpostaviti da ce u ovoj situaciji strani ulagaci prestati da daju dug Americi ako misle da oni nece bit sposobni da ga vrate, a prognoze su crne. Amerikanci smatraju da ce budzetska rupa 2010 iznositi 3000 milijardi $ u budzetu od 5600 milijardi $. A daleki istok je glavna americka industrijska zona, al da vidis cuda oni nedavno Kina, Japan i J.Koreja osnovase ortacku pijacu sa oko 2 milijarde ljudi a ne uzese Australiju i N.Zeland americke kaplare tamo. Da li zato Neo-conovi vikahu na Koreju skoro. Na sve ovo americka mega elita po ovom pitanju prvi ekonomist Morgan Stanleya Stephan Roach rece da je sansa da se Amerika spasi od ekonomske stagnacije 1:10, ekonomskog propadanja 3:10 a od totalnog kolapsa 6:10. Dakle ne mora samo more da pojede. A sigurno je da haos dodje uvijek poslije ovakve situacije. Da li je mogucno da Islam ponovo stane na celo civilizacije, i kao uvijek u istoriji donese blagostanje i pravednost? Sto li EU flertuje sa Turskom?
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Fik

Početnik

(10)

• »Fik« je muško

Datum registracije: 26.11.2004

• Poruku poslati

2

Utorak, 07. Decembar 2004

Amerika kao najača sila na svetu ima par modaliteta razvoja svoje privrede: Ratna industrija koja svojim funkcionisanjem pokreće druge grane industrije, zatim enormnim zaduživanjem u svetu i uzimanjem bukvalno besplatne nafte u arapskim zemljama. Što se tiče ratne industrije ona je od igrala ključnu ulogu u proteklim decenijama Američkog razvoja, od Koreje i Vijetnama pa do današnjih dana, ako Američku vojnu ind. uporedimo sa bilo kojom drugom svetskom videćemo da je ona striktno komercijalizovana i da je u velikoj sprezi s vlašću, što potvrđuju sveži podaci na primeru Iračkog rata, samim početkom rata firma Džordža Buša seniora United Defence je zaradila 200 milona dolara prodavši Americi svoju ratnu opremu (mislim da su u pitanju tenkovi) ima još puno ovakvih primera. Nafta igra veliku ulogu u privredi i nastojanja Amerike na ovom polju su da ovlada zemljama koje proizvode najviše nafte na svetu. Saudiska Arabija je najveći proizvođač nafte na svetu i sama S.Arabija nema puno svojih firmi koje se bave eksplatacijom nafte već su njprisutnije Američke firme, nije za odmet da kažem da oba ova rata i u Afganistanu i u Iraku vođena zbog nafte, mada većina ovo zna kazaću zbog čega je Amerika napala Afganistan koji nema nafte. Afganistan je bio najbolje rešenje za naftovode koji treba da prođu preko Trkmenistana do Pakistana na Arapsko more najeftinija solucija, prema procenama ogromne rezerve nafte se nalaze u Kaspijskom moru i naravno Ameri hoće da i to prigrabe za sebe.
Veovatno ste primetili kako je dollar pao ovih par meseci, to je taktika Američkog zaduživanja, prvo se zaduži u Evropi to što može zatim se obori vrednost samog dolara a i time vrednost duga.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 16. Decembar 2004

Za nas je interesantnije zbivanje u Evropi. Oni imaju 2 velika problema: stari i mladi. Poslije 2. sv. rata nakon rusenja i ubijanja 5-6 godina a sve zarad tudje zemlje odnosno kolonija i njihove podjele, zapad je svojski pregnuo u obnovu. Tada su napravili tkzv “baby boom”, ali je ta generacija beba danas na svom zalasku, a ne vidi se novo “sunce”. Procenat stare populacije se svake godine povecava dok se broj mladih neumoljivo smanjuje. Uporedo sa tim zbog jakog standarda i odlicne zdravstvene zastite ljudski vijek se produzio cak do granice od 90 godina. E sad kad se jedan covjek penzionise sa 60-65 godina slijedecih 20-25 godina mu trebas placati dobru penziju i pruzit mu najbolje uslove lijecenja, a sa godinama troskovi su sve veci. To neko mora platiti, valjda su to mladi, a ima li ih? Ne. Sve evropske nacije skoro su ispod minimuma reprodukcije od 2.1 djeteta po porodici. Prilican broj djelatnosti je prepusten doseljenicima, obicno su to niskokvalitetni poslovi. Sirenje EU na istok nece obezbijediti potrebne “injekcije”, jer je tamo situacija nataliteta cak i gora od zapadnog dijela. Daleko ne moramo ici, dovoljno je bacit pogled na Srbiju, koja ima jednu od najgorih situacija po ovom pitanju u Evropi. Situacija je vec sada alarmantna za koju dekadu ovaj tempo ce dovesti do totalnog kolapsa.
Zapad jeste svjestan duboko ovog problema, ali natjerat ljude na pravljenje djece neide zato sto su materijalizam i sebicnost postali kletva. Ako to ne mozemo onda da makar ostatak svijeta ubijedimo da se ne razmnozava, tako su na kongresu UNa o populaciji u Kairu 1994 kukali kako je Zemlja nedovoljna da se prehrani/napoji svo stanovnistvo. I zaista su uspijeli da ubijede sve vlade da prihvate zakljucke, medju kojima je i clan da se treba dozvoliti svakom da slobodno bira svog partnera (citaj isti pol). Samo nekoliko milijardi dolara je potrebno da se uradi ponudjen projekat navodnjavanja pustinje Sahare pomocu lanca pumpi koje bi radile na suncevu energiju i rijesi problem hrane ali ko je lud to da ucini.
Drugi veliki izazov koji stoji pred Evropu je Islam. Evropa nije tako daleko od islamskih zemalja kao Amerika i nije militaristicka sila zato mora biti pazljiva u odnosu na nj. Zadnja istrazivanja pokazuju da 70% evropske populacije ima negativno misljenje o muslimanima odnosno o Islamu. Zadnje teroristicke akcije po Evropi jos vise produbljuju ovaj jaz. Treba biti iskren, Evropa je uvijek imala negativno misljenje o Islamu. Mi Bosnjaci smo najbolji primjer kliko je surovo to njihovo lice, cak tada nije bilo toliko antagonizma ali oni su gledali mirno dok smo mi nestajali. No sad kad taj sukob zapada i Islama kulminira, Evropljani trebaju donijeti odluku o pristupanju Turske EU. To je otvoreni izazov a pitanje je jednostavno: jeste li za harmoniju civilizacija ili za sukob. Ako u istoriji postoje kljucni dogadjaji onda smo ispred jednog od njih. Sacekajmo sutra odnosno 17. decembar.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 16. Decembar 2004

Ima mladih ima, samo shto se zovu Julijana, Aishe, Mustafa i sl. Rusa, Turaka, Albanaca, Kineza svega mozesh ovdje nachi, pa chak i ponekog shvabu.

Oni su pokushali natalitet dizati novchanim naknadama, (150 i neshto € mjesechno do punoljetstva) davanje doplatka majkama, ali shto su postigli, mnogobrojnost kod gore pobrojanih nacija, a shvabe i dalje ostaju na 1-2 djece.

Dok su nekada vazili za radishe, tachne i poshtene ljude, danas vaze za najgluplju, najsmotaniju naciju (bar u mojim ochima). Nemoral uzeo maha³, nerad i faulizam isto tako. Ali i shto bi radili, kada imaju pravo na socijalnu pomoch, kao i svako ko ne zeli da radi.

Ima tu josh shto-shta rechi, ali ja nemam vremena :)
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

5

Utorak, 04. Oktobar 2005

Europljani su odlucili da pocnu pregovore sa Turskom o pridruzivanju EU. Iako su do zadnjeg trenutka popaljeni medju njima pokusali diverzirati proces, na kraju je preovladao razum. Vecina Europljana ne voli muslimane i da moze sigurno ne bi pristali na prijem Turske ali realnost tjera covjeka da cesto donosi odluke protiv srca :P . Jasno je da zapadna civilizacija poslije svog maximuma i stagniranja polako ulazi u opadanje. Sami oni i njihove organizacije prognoziraju gubitak vodece uloge vec u sljedecih 50 tak godina, a to je u istoriji samo jedan kratak bljesak. Sta vise, u posljednje vrijeme usli su i u avanturu kontrolisanog sukobljavanja sa islamskim svijetom i osim krvi i pojacane mrznje nikakvog drugog rezultata nema. Ovo sa Turskom je razuman pokusaj da se tome stane na kraj i da se otvore kanali komunikacije sa islamskim svijetom. Turska je zemlja i istoka i zapada, razumije obje strane i mislim da moze biti spona izmedju njih. Mislim da se ovo nas Bosnjaka najvise treba ticati, jer sve dok puca veza izmedju istoka i zapada puca i nase bice kao njihova sinteza; volimo Europu jer smo dio nje ali cuvamo svoju vjeru stoljecima uprkos svemu sto nas je snaslo. Posebno se nasa zbunjenost osjetila zadnjih par godina kad je taj sukob zapad-istok kulminirao, no hvala bogu izgleda da je prvi korak u prevazilazenju svega toga vec napravljen.
Jos treba istaci i pocetak prikljucivanja jadranske obale germanima :D , odnosno pocetak pregovora Hrvata o prkljucivanju EU i postizanje dogovora o saradnji (predprikljucivanje) SCG i EU. Moramo bit optimisti i vec jednom na kraju tunela ugledati svjetlo, sto se mene tice ja sam siguran da ce Bosnjaci u takvom okruzenju obzirom na relativno mladu i dinamicnu strukturu stanovnistva imati lijepe uslove za nacionalni preporod i svjetlije sutra.

Social bookmarks