Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

41

Ponedjeljak, 14. Juli 2003

ne približujte se bludu! Zaista je to sramno. I (kakav je to) ružan put!
(El-Isra', 32)1

I što dalje od bluda, jer to je razvrat, kako je to ružan put!
(El-Isra', 32)2

I ne približavajte se bludu, jer to je razvrat! O, kako je to staza ogavna!
(El-Isra', 32)3

U ajetu ciji je prijevod na pocetku naveden može se primijetiti nekoliko stvari. Kao prvo, njegov pocetak nije O vjernici..., koji je uobicajen kod mnogih ajeta u kojima se navodi neko naredenje ili zabrana. Time se ukazuje na to da je cedan život opce dobro i da bi ga trebali usvojiti i oni koji priznaju Stvoritelja a i oni koji Ga ne vjeruju. Zatim, interesantno je da se ovim ajetom ne izrice sama zabrana cinjenja bluda, tj. ne kaže se: I ne cinite blud!, nego se upotrebljava poseban nacin izražavanja, time što se kaže da se bludu ne smije ni približiti!!!

kad bi se svi pridrzavali ovoga ne bi bilo krpljenja .....

PS: bolje sprechiti nego lechiti
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

42

Ponedjeljak, 14. Juli 2003

dopuna na ovo gore

Dakle, radi se o preventivi, jer je lakše i bezbolnije sprijeciti nego lijeciti. U mnogim stvarima islam traži preventivu, pa tako i u pogledu bluda. Nagon za intimnim odnosom je najjaci ljudski poriv pa ako mu se približi skoro je nemoguce izbjeci ga. Zato se od ljudi traži da ucine sve što mogu da ne bi došli u to iskušenje, tj. da ne cine ništa što ce ih podsjecati na blud i što ce u njima buditi strast prema tome. Pored svega toga, kada se u ajetu kaže da je to razvrat i ružan put, time se ukazuje na to da se oni koji to cine povode za svojim strastima, da je to djelo ispod nivoa ljudskog dostojanstva i da taj put, odnosno takvo ponašanje rezultira lošim posljedicama i na ovom a pogotovo na onom svijetu, gdje ce se radi toga morati provesti dugi period vremena u Vatri.
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

43

Utorak, 15. Juli 2003

Pozdrav svim ucesnicima diskusije

Vec nekoliko dana me pri dolasku na forum doceka upravo ova tema!!!
Iako temu ne smatram vrednom komentara, ( u svakom slucaju ne zasluzuje ovoliko prasine!) ipak odlucih da kazem par reci. Bicu kratka. Ne zelim da vas citiram (ne volim duge postove ) mada bi se imalo sta citirati…

Ovako : DEVOJKA je DEVOJKA bas zato sto je DEVOJKA.
ZENA nije isto sto i DEVOJKA. Postoji jedan jedini razlog zbog koga ni jedna od ove dve zenske osobe nikada ne moze istovremeno biti oboje (zena i devojka). Samo je jedan smer moguc ( i to bez ponavljanja!) , a to je smer devojka --> zena . Obrnuto nikako ne moze postojati, jer se jedna zena ne moze preobratiti opet u devojku!!! Ni na koji nacin.Nikakve operacije, nikakva cudesa. Jedino Allah moze da cini chuda.Hirurzi nikako!

Pomenuh pravi put. Devojka koja je iskrena prema bogu i sebi nikada se nece naci u nelagodnoj situaciji. Takva devojka nikada nece imati potrebe da laze, ni sebe ni druge. Dakle da skratim, devojka, muslimanka odlicno zna svoj put i nikada nece skrenuti sa njega.

Ako dozvoljavate :

Citirano

Sura XXIV An-Nur ( Svjetlost )

26 Nevaljale zene su za nevaljale muskarce, a nevaljali muskarci su za nevaljale zene; cestite zene su za cestite muskarce, a cestiti muskarci su za cestite zene. Oni nisu krivi za ono sto o njima govore ;njih ceka oprost i veliko obilje.

P.S. Opet ja napisah vise nego sto sam htela X(

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

44

Utorak, 15. Juli 2003

Pozdrav

Pink zasluzila si jedan veliki aplauz...........

Poshtovanje carice........
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

45

Utorak, 15. Juli 2003

Sve sto bi sad rekla, bilo bi ponavljanje pink-inog posta. Zato se pridruzujem jusku i aplaudiram za pink, postovanje zlatna :klanja:
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

46

Utorak, 15. Juli 2003

....Juskos,..nije samo aplauz zasluzen.....

Slazem se vrlo ,sa ovih par lijepih izlaganja ,na ovoj stranici i mogu vam reci da ste to u kratkim crtama sve lijepo kazali.Svima vama lijep selam,a posebno za PINK,i mogu rec da nije zasluzila samo aplauz i selam ,..vec i lijep poklon uz to.Samo je problem sto poklon ne moze da se salje kroz ove kablove. :] :] :]

:] :] :] :O :] :] :]

M.S. ...........meSSko...........
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

Starlight

Početnik

(10)

• »Starlight« je žensko

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

47

Četvrtak, 17. Juli 2003

...

Po mom misljenju je himenoplastika jedna najglupsa procedura koju su doktori izmislili (ili bilo ko drugi ;) ) jednostavno iz razloga koje je pink lijepo navela. kao i u svakim drugim slucajevima, svi mi smo sami odgovorni za nasa dela! devojka koja se ipak odluci za himenoplastiku (po mom misljenju i dalje..) pokusava da spasi "obraz" koji je davnih dana vec izgubila. taj njen brak ce zauvek bazirat na tu veliku laz.. gore nego da je od pocetka rekla istinu i imala mira u dusi...
u ostalom se slazem sta je na prvoj strani receno :
"Ja bih opet stavio akcent na dobrotu i iskrenost osobe prije nego na cinjenicu da li je osoba djeva(c) ili ne. Svi mi grijesimo i ljudski je gresku oprostiti (ako neko smatra stupanje u seks prije braka greskom)."

To je sve.. :D

Pozdrav od mene...
Be like a postage stamp. Stick to one thing until you get there... (Josh Billings) ;)

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

48

Petak, 10. Oktobar 2003

Nevinost pre braka ...

Dal taj himen pravi zhenu kako treba ??

velika je to tema u kojom imamo svi neshto rech, i u kojoj se ne slazhemo svi ...

ja bi rekla par rechi o toj temi ... mozhda chu se i ponoviti ali mnogi vas su pisali pa nisam imala kad sve prochitat ;)

mnogi devojaka vishe neche da chekaju udadbu da bi probali sex ... a shto bi chekale ... momci svi mogu shetat dole gore ... a ona nek smiri hormone hladnim tushem i nek cheka brachnu noch ...

momci mozhda chu bit malo vulgarna ali jbg-a mora i to neko ... onako iz neki prichi i istiniti dogadjaja ... preporuchujem momcima da provere shupaK (neznam kulturnije to rech ... sorry) ako bude ona nevina ... mozhda se proshirijo vremenom :))

a da se vratim na temu Hymen za 500€ a zhivet ceo zhivot u lazhima ... nek dobro razmisle te cure ... mozhda che se vishe ceniT iskrenost od toga dal je pocrveneo charshaF ili joK ... a dokazano je doktorski da sve vishe i vishe cura ne krvare prvi put ...

eto i ja vas malo udavi ... ;)
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

DeeDee

Početnik

(10)

• »DeeDee« je žensko

Datum registracije: 24.09.2003

• Poruku poslati

49

Subota, 11. Oktobar 2003

Pozdrav svima.
Interesantno je da smo bash sinoch,par mojih prijateljica i ja,zapochele ovu temu jer na BK ide reklama za emisiju "biseri" koju vodi Vanja Bulich u kojoj gostuje neki plastichni hirurg i da bi namamili gledaoce pushtaju isechak iz emisije u kome gost kaze da je uradio himenoplastiku curi iz Novog Pazara!!!!!!!!!Kol'ko god da sam se trudila da me to ne pogodi ipak me je pogodilo.Pogodilo me je i to shto su rekli da te intervencije rade najcheshche cure sa Kosova,iz Crne Gore i NOVOG PAZARA.Shto to naglashavaju samo nash grad!??!No,tu se ne moze nishta.Elem,da se vratim na diskusiju mojih prijateljica i mene,tako da chete u mom postu imati 4-5 mishljenja ali istih.Sve smo kontatovale da je to jedna OGROMNA prevara i da to nije u redu,ne zbog muza,ne zbog ljudi nego zbog same devojke.Svaka njoj chast ako posle toga moze mirno da legne pored svog choveka i ako moze da ga pogleda u ochi.Ja lichno bih takve ne kamenovala,ne pretukla nego ubila na mesto!!!Mozda sam prestroga,ali takve ,po meni,nemaju pravo da zive.
Toliko od mene.
Pozdrav!
Istina je poput zvezde , koja skoro da se ugasi u nocnoj tami....

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

50

Ponedjeljak, 13. Oktobar 2003

Ljudi su upoznali i priznali moral kao koristan skup normi koje se odnose na ponašanje pojedinca unutar ljudske zajednice. Pojedinac moral prihvata, i sprovodi ga u skladu sa individualnim kvalitetima. Moral se spoznaje i vladanje pojedinca je jako uslovljeno stepenom poznavanja prihvatanja moralnih normi. Vrlo je bitno da se radi o mehanizmu koji treba da funkcioniše na dobrovoljnoj osnovi.

Radi se o sledećem: u našem se gradu pojedincu NAMEĆU moralne norme od strane mnogih dušebrižnika kojima ništa drugo nije preostalo nego da svoju prljavštinu sakrivaju ukazivanjem na tuđe nečistoće! To se sprovodi surovim metodama: izopštavanje iz društva, nemilosrdno upiranje prstom samo su par stvari koje će snaći one za koje čaršija proceni da su se drznuli da savijaju kruta pravila.

Tu sada možemo otvoreno da govorimo o prisili iz koje ne može da proistekne ništa dobro. U ovoj temi polemišemo o pojavi koja je definitivno dno dna ljudske bede, a koja je direktna posledica preoštrog i surovog odnosa prema ''grešnicama''. Tu su i dvostruki moralni aršini, gledano sa strane polova, koji sjajno ilustruju sumanutost čitave priče.

Sada se već nazire moja poenta. Represija je dovela do mnogo težeg moralnog prestupa, koji je odabran jer će ostati sakriven, što znači da izostaje i kazna. Stvari su tu definitivno postavljene naglavce. Moralnost pojedinca mora da potiče iznutra, a ne iz straha od kazne koja je, najblaže rečeno, licemerna i beskorisna.

Pitanje je dobro: mora li Novi Pazar da se nađe na onom sramnom spisku? Živi i pusti druge da žive. Bre!
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

51

ova tema je postala i dosadna i zamorna.ispade da je pola pazara "zakrpljeno" :D
najbolje da svako brine svoju brigu a ne da li se neko zakrpio ili probusio :D
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

• Poruku poslati

52

Citirano

Orginalno od björn
ova tema je postala i dosadna i zamorna.ispade da je pola pazara "zakrpljeno" :D
najbolje da svako brine svoju brigu a ne da li se neko zakrpio ili probusio :D

Bravo ... slazhem se potpuno s'tobom ... svak' svoj sexualni zhivot nek vodi

Ip Ip Ip Houra za björn :))

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

53

Pa, rekoh ja.

Živi i pusti druge da žive.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

54

Citirano

Orginalno od DjordjeRd
Radi se o sledećem: u našem se gradu pojedincu NAMEĆU moralne norme …

Sta znaci nametati moralne norme. Ako je upraznjavanje sexa prije braka jednoj zajednici od uvijek bilo strano i ako se ta praksa raznim kanalima (mediji, ‘kulturni’ kontejneri i slicno) zeli pripadnicima te zajednice uciniti normalnim i prihvatljivim, ko je onda u tom slucaju nametljivac?

Citirano

… od strane mnogih dušebrižnika kojima ništa drugo nije preostalo nego da svoju prljavštinu sakrivaju ukazivanjem na tuđe nečistoće...

... kao na primjer ...

Citirano

To se sprovodi surovim metodama: izopštavanje iz društva, nemilosrdno upiranje prstom samo su par stvari koje će snaći one za koje čaršija proceni da su se drznuli da savijaju kruta pravila.

Kruta - ne kruta, nasa su. Svaka 'carsija', svaka zajednica ima pravo da izabere model po kojem ce zivjeti. I kada izaberu kakvog smisla ima da ih neko drugi karakterise kao kruta ili nekruta. Ova zajednca se davno i davno izjasnila po pitanju sexa prije braka. Izopstavanje iz drustva i upiranje prstom nisu surove metode. Ako ti neko busi rupu na brodu kojim plovis neces ga mirno posmatrati vec ces ga sprijeciti u tome. I neces reci za sebe da si surov. Narod kaze uz suha i sirova gore. A ja necu da me vatra przi. Onaj koji lozi vatru neka je lozi malo podalje od mene.

Citirano

Tu sada možemo otvoreno da govorimo o prisili iz koje ne može da proistekne ništa dobro.

Ovdje se principijelno slazemo. No, idemo dalje …

Citirano

U ovoj temi polemišemo o pojavi koja je definitivno dno dna ljudske bede, a koja je direktna posledica preoštrog i surovog odnosa prema ''grešnicama''.

Himenoplastika jeste posljedica tog odnosa (koji nije preostar i nije surov) prema njima ali ti nam ovime ne pricas cijelu pricu uzrocno-posljedicnih veza. Dakle, najprije nasilan uvoz ‘kulture’ kojeg su jos komunisti zapoceli krojenjem odjece za nase zene, pa zatim reakcija javnosti pa onda hirirg.

Citirano

Tu su i dvostruki moralni aršini, gledano sa strane polova

Potpuno si u pravu. Primitivizam.

Citirano

Živi i pusti druge da žive.

Tako je. I neka loze vatru malo dalje od nas.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

55

Citirano

Orginalno od björn
ova tema je postala i dosadna i zamorna

Ne otvaraj je vise pa ti nece biti dosadno i nece te zamarati.

Citirano

najbolje da svako brine svoju brigu

Vazda bilo.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

56

Nemoj tako Ed, nisam ja rekao ''navalite deco, super vam je to''...

Ja pokušah da malo uopštim i ukažem na problem moralnosti pojedinca. Zajednica ima pravo da anatemiše seks pre braka, nije problem. Problem je u tome što postoji sklonost da temeljito ispljuje žena koja je pogrešila. Treba vaspitati i obogatiti pojedinca, podići mu nivo moralne svesti i time dati naglasak na onoj dobrovoljnoj noti koja se negde odavno izgubila.

Na relaciji zločin->kazna se isprečila himenoplastika. Ja zagovaram prevenciju u obliku vaspitavanja koja bi ovu sramotnu zamenu teza učinila bespredmetnom. To se odnosi i na muškarce. 50% krivice je na njima. Nisu se ti silni himeni izgubili bez njihove ''pomoći''!

P.S. 37!

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

• Poruku poslati

57

Citirano

Orginalno od DjordjeRd
To se odnosi i na muškarce. 50% krivice je na njima. Nisu se ti silni himeni izgubili bez njihove ''pomoći''!

haha haha haha haha haha haha 50% hmmm povechaj cigo povechaj ... :)) :)) :)) :))

Selmica

Učenik

(10)

• »Selmica« je žensko

Datum registracije: 24.09.2003

• Poruku poslati

58

Nisam ja ta koja bi sada sudila sve te devojke, jer moje nije da him sudim, ali kao sto je rekao DjordjeRd, nisu ni one same sebi makle imen.

U obziru da se ovde radi o tudjim zivotima ne zelim nista drugo da dodajem, jer svako zivi svoj zivot kako zeli.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

59

E Srce, to već spada u neku drugu temu...

P.S. 37!

60

Previse se odlazi ponekad od smisla teme. Rasprava o samom cinu gubljenja nevinosti bi zahtevala novu temu (ukoliko neko misli da ima smisla voditi tu raspravu) a ipak se ljudi pri komentarisanju himenoplastike vise kace za to nego za sam cin himenoplastike. Uzrocno posledicno, na kraju nema veze muskarac (direktne) sa tim sto neko IDE da 'uradi' himenoplastiku. Neposredno moze sa obe strane (i kao uzrok, i kao razlog (zbog buducnosti)) ali direktno ne. A najbitnije: CIN NE MOZE DA SE OPRAVDA NIKAKO!!! Greske treba ispravljati (koliko god je moguce) ali ne greskama. Vrli su izuzetci kad je laz ispravna, a ova LAZ (a vrlo je laz) nikad to ne moze biti. Prvi los cin (recimo ubistvo) se nikada ne moze 'izvaditi' drugim losim cinom, a ponajmanje laganjem i prikrivanjem istog (recimo ubistvom svedoka prvog cina 'sto cini da prvi cin ne postoji').
Lose je i tacka.
Kultura, vaspitanje, obrazovanje (u bilo kom rasporedu) = RESENJE (i to pre nastanka problema).
mogu ja da se potpisem i bolje...

Social bookmarks