Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 09. Februar 2007

9/11

alBazari je dodao ovaj fajl:

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

2

Subota, 10. Februar 2007

Ma ja, najlakse je krivit Zapad za sve nase probleme u Ummetu i vjerovati u neke cudne teorije zavere kako su Amerikanci bili iza 9/11. Americka inteligencija je nekako srusila ove zgrade i ubila svojih 3000 civila! A jos kako mozemo zaboraviti onih 5000 jevreja koji nisu dosli na poso tog jutra! Ma kako da ne...sve je to bila neka foto-montaza! I naravno na kraju ispadne da je Zapad krivac za sve dok mi muslimani za nista krivi nismo. I naravno...muslimani sirom svijeta se tjese ovom pricom misleci, naravno, da ako otkriju koje bio iza 9/11 da ce to nekako rjesiti nase probleme u Ummetu. Nakon toga kad otkrijemo da su Amerikanci bili iza 9/11, mozda bi bilo najbolje da se skupimo na centar i zapalimo Americku (takodje i Jevrejsku) zastavu...mozda ce nam biti lakse i nekako rjesiti probleme u Ummetu?

Ok...vrijeme je da prestanemo tjesiti se ovim pricama. Kad cemo (mi muslimani) se jednom i zauvijek suociti s nasim problemima u Ummetu bez ikakve optuzbe na Zapad i vjerovanjem neke cudne obmane. Naravno...sve ove teorije zavere ili obmane pokusavaju izbjegavati i suociti s problemima u nasem Ummetu.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

3

Subota, 10. Februar 2007

Citirano

Orginalno od Ibn Masud
Ma ja, najlakse je krivit Zapad za sve nase probleme u Ummetu i vjerovati u neke cudne teorije zavere kako su Amerikanci bili iza 9/11.

Meni je na primjer interesantno je da sve više pristalica ove teorije "zavjere" ima među samim Zapadnjacima, a sve manje među nama - muslimanima. Lično posjedujem bar 5 američkih dokumentarnih filmova na ovu temu.

Zašto ti, Ibn Masud, ne bi mogao da odgledaš ovaj također američki film (dakle ne "muslimanski") pa da nam konkretno kažeš koji ti se to argumenti ne sviđaju... a baška to što u se u samom ovom filmu spominje i uloga Alkaide i Osame ben Ladina, dakle muslimana.

I mogu ti reći da je u najmanju ruku degutantno da jednom izlizanom rečenicom pokušavaš da deplasiraš "tone" argumenata. Daj malo zdrave diskusije.

Naravno, svi mi znamo da se mi, muslimani, nalazimo u teškoj krizi ali zbog koje samo mi imamo glavobolje a i koja je sasvim druge prirode. 911 predstavlja dar od nekih krugova na Zapadu nama kako bi nam se glavobolja još više povećala i da bi nas zavadili sa kršćanima i ostalima.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 12. Februar 2007

Citirano

Orginalno od alBazari
Meni je na primjer interesantno je da sve više pristalica ove teorije "zavjere" ima među samim Zapadnjacima, a sve manje među nama - muslimanima. Lično posjedujem bar 5 američkih dokumentarnih filmova na ovu temu.

I sam sam imao prilike pogledati loose change i jos par drugih filmova na ovu temu kao i jednu emisiju na njemackoj televiziji. Pojava velikog materijala se moze tumaciti i komercijalnim razlozima a ne zeljom da se neko raskrinka. U osnovi, Amerikancima nije za vjerovat. Vec su dovoljno 'mucki' u svijetu organizovali da su izgubili ako su ga uopste i imali bilo kakav kredibilitet u medjunarodnoj politici. Barem kod postenog i dobronamjernog svijeta. Medjutim, gledajuci ove filmove i emisije, nisam mogao da se otmem utisku da argumentacija zagovornika ove teorije zavjere i nije tako jaka. Ovo je tesko uociti u samom filmu jer se tu cuje samo jedna strana. Drugacije je u tv-emisijama u kojima imate zastupljene obje strane tako da ste u prilici da izvagate. Ja sam bio u toj prilici i jos uvijek nemam utisak da je reziser tog strrasnog dogadjaja bio u washingtonu a ne u avganistanu.

Moja pretpostavka je da je grijeh americke administracije u tome da su znali za pripreme ovog napada, izvjestaji CIA-e su upucivali na to ali ovi kao da su prizeljkivali da se to desi. Allah zna, mozda su cak i znali ...
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

5

Citirano

Ma svjesan sam o Zapadnjacima koji propovjedaju ove teorije zavjere koju mnogi muslimani propagiraju. Medjutim, pitanje je…otkud znas da su ovi americki dokumentarni filmovi (5 filmova kojih posjedujes!) objektivni I govore istinu? Zbog cega njih smatras objektivnim I njihove tvrdnje kao istinite? Koje su njihove kredencije I kakav imaju autoritet da proizvode ove dokumentarne filmove? Ko su oni uopste?

Interesantno je da jedan od vodecih Zapadnjaka koji propovjeda teoriju "zavjere" jeste filozof religije i teolog David Griffin. Nakon 9/11 poceo da se bavi politikom kao neki autoritet u vezi 9/11. Moje pitanje je...kakav autoritet ima David Griffin da govori o 9/11 i koje bio iza 9/11 kao filozof i teolog? To jednostavno nije njegova profesija....i zbog cega se predstavlja kao autoritet iz drugih oblasti? Ako mu je profesija filozofija i teologija onda nek se drzi svoje profesije.

Inace...nemoj pomislit za momenat da oni Amerikanci ili Zapadnjaci koji propovjedaju ove teorije su u nekom smislu objektivni ili govore istine o 9/11. Jer svaka politicka stranka ima svoju propagandu…tako I oni koji su protiv Busha I propovjedaju ove teorije “zavjere”. Jer I oni imaju politicku agendu. Najbolji primjer Michael Moore s njegovim ‘dokumentarnim’ filmom 9/11.

Muslimani jednostavno…propovjedaju I mjenjaju jednu propagandu za drugu. Zamjenjuju jednu Americku propagandu za drugu Americku propagandu. Isto kao sto sam skeptican popularnoj Americkoj mediji…takodje sam skeptican I teorijama koje propovjedaju razne vrste “zavjere”. U politici nema ciste istine!

Ako si zainteresovan o dokumentarnim filmovima 9/11..evo nekoliko stranica s interneta koji pobijaju razne teorije “zavjere”.

Debunking 9/11 Conspiracy Theories

Journal of Debunking 9/11 Conspiracy Theories

Facts about 9/11. Not Fantasy

EVIDENCE AND AFTERMATH

U.S. Department of State - How to Identify Misinformation

National Review Online - 9/11 Denial

eSkeptic Newsletter - 9/11 Conspiracy Theories

Why the 9/11 Conspiracy Theories Won't Go Away

Screw Loose Change video

Time - Setting the Record Straight

http://en.wikipedia.org/wiki/9/11_Conspiracy

Citirano

Zašto ti, Ibn Masud, ne bi mogao da odgledaš ovaj također američki film (dakle ne "muslimanski") pa da nam konkretno kažeš koji ti se to argumenti ne sviđaju... a baška to što u se u samom ovom filmu spominje i uloga Alkaide i Osame ben Ladina, dakle muslimana.

Da li stvarno mislis gledajuci par “dokumentarnih” filmova o 9/11 da ces otkriti I saznati istinu sta se upravo desilo I koje bio iza 9/11? Ja I ti mozemo samo nagadjati I nista vise.

Citirano

I mogu ti reći da je u najmanju ruku degutantno da jednom izlizanom rečenicom pokušavaš da deplasiraš "tone" argumenata. Daj malo zdrave diskusije.

Mislim da traganjem za…koje bio iza 9/11 ili da li su 500 hiljada jevreja dosli tog dana na poso nece poboljsati nase stanje u Ummetu. Mislim da ima precih problema na koje se trebamo fokusirati.

Interesantno je da muslimani (iz Novog Pazara) koji nisu sposobni klanjat jedan pored drugog u istom dzematu (onaj incident u Arap dzamiji?)…. njih vise zanima koje bio iza 9/11 I koliko jevreja nije doslo na poso tog dana nego klanjat mirno u dzamiji bez ikakvih problema. (Ne govorim o tebi licno…nego vec generalno)

Dakle, alBazari, mozda bi bilo bolje da imas ‘zdravu diskusiju’ s bracom muslimanima iz Pazara koji nisu sposobni klanjat mirno u istoj dzamiji…prije nego sto pocnes dokazivati koje bio iza 9/11 I koliko je jevreja nije doslo tog dana na poso.

Inace…da li stvarno mislis da nakon ‘zdrave diskusije’ izmedju mene I tebe u vezi 9/11 na ovom forumu mozemo doci do bilo kakvog zakljucka u vezi koje bio iza 9/11?

Citirano

Naravno, svi mi znamo da se mi, muslimani, nalazimo u teškoj krizi ali zbog koje samo mi imamo glavobolje a i koja je sasvim druge prirode. 911 predstavlja dar od nekih krugova na Zapadu nama kako bi nam se glavobolja još više povećala i da bi nas zavadili sa kršćanima i ostalima.

Ma ja…kad budemo saznali koje bio iza 9/11 mnogo ce nama muslimanima poboljsati situaciju. Kad budemo saznali koje bio iza 9/11...Amerikanci ce mozda izaci iz Iraka I Afghanistana I eventualno ostavit muslimanski svijet na miru. Nama na Zapadu ce mnogo biti lakse…nas muslimane ce prihvatiti kao njihove I gotovo. :)) o|

Inace...Amerikancima nije potrebno da ubiju svojih 3000 civila 'da bi nas zavadili sa kriscanima i ostalima'. Oni to rade 'diplomatski'.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

6

Citirano

Orginalno od ed
Moja pretpostavka je da je grijeh americke administracije u tome da su znali za pripreme ovog napada, izvjestaji CIA-e su upucivali na to ali ovi kao da su prizeljkivali da se to desi.

Znanje o takvim planovima (sa nepreduzimanjem nečeg) se zove saučesništvo u zločinu i to je minimum za šta se američka administracija može tužit. Ako se o ovome minimumu priča na sve strane, ne znam šta bi još trebalo da urade ti 'ljudi' pa da se shvati o čemu se tu radi.

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

7

Citirano

Moja pretpostavka je da je grijeh americke administracije u tome da su znali za pripreme ovog napada, izvjestaji CIA-e su upucivali na to ali ovi kao da su prizeljkivali da se to desi. Allah zna, mozda su cak i znali ...

Moja pretpostavka je da Americka inteligencija nije bila spremna reagovati na ovaj napad. Slaba intervencija i jos gora saradnja izmedju Americke inteligencije kao sto mnoge dokumentarne analize pokazuju. Moja pretpostavka je dobra kao i tvoja....dakle, nemoguce je tacno saznati koje upravu a ko nije. Kao sto si reko...Allah najbolje zna.

Citirano

Znanje o takvim planovima (sa nepreduzimanjem nečeg) se zove saučesništvo u zločinu i to je minimum za šta se američka administracija može tužit. Ako se o ovome minimumu priča na sve strane, ne znam šta bi još trebalo da urade ti 'ljudi' pa da se shvati o čemu se tu radi.

Jednostavno...na posedujemo klasifikovane informacije o planovima sta se upravo desavalo prije 9/11. I ako je tacno da je Americka inteligencija bila upozorena...to ne pokazuje da su bili saucesniciu ovom napadu. Cak i ovi dokumentarni koji pokazuju u upozorenju...to najvise dokazuje da nisu bili spremni reagovati i nisu imali dovoljno informacija o preciznosti ovih upozorenja i planova. A posebno ako uzmemo u obzir losu kooperaciju izmedju Americke inteligencije. Dakle, ovo uopste ne pokazuje da su bili saucesnici.

Jer nije dovoljno pokazati neke supljine u vezi 9/11 i zakljuciti 'aha...oni su bili saucesnici'. Potrebno dati koherentnu alternativnu teoriju ili objasnjenje (u ovom slucaju razne teorije zavjere) koje bolje objasnjavaju podatke i situaciju prije i poslije 9/11 nego standardna teorija.

Dakle, koja je tvoja alternativna teorija koju propovjedas i onda mozemo analizirati da li je adekvatna ili ne?

Ko je bio odgovoran za 9/11? Kriscani? Jevreji? Neka sasvim druga Americka inteligencija? Koji je razlog zbog cega su ubili svojih 3000 civila? Koliko dugo su planirali da izvrse ovaj napad? Da li su muslimani umjesani ili ne? Koje su osobe odgovorni za ovaj napad? Bush? Izraelska tajna agencija Mosad? Zbog politike? Religije? Ekonomije? Odakle nam informacije da je ovo bilo planirano sa strane Americke inteligencije? Koja je to Americka inteligencija? Koliko je njih bilo u planiranju ove akcije? 5? 10? 15? 3? 100? Kakve podatke imamo da je ovo saucesce neke Americke inteligencije? Da li je predsjednik Bush znao o ovim napadima ili ne? Kako to da prevare vecinu Americke populacije a da se ne sazna nakon vrjemena (kao npr; u vezi oruzja u Iraku).

Dakle, adekvatna teorija zavjere mora objasniti sva ova pitanja (i naravno jos mnogo toga).

Nego me zanima...koje su to kriterije ocjenjivanjem raznih teorija? Sta smatras pod prihvatljivom teorijom? Zbog cega smatras tvoju teoriju prihvatljivom a odbijas druge teorije u vezi 9/11? Kako cemo ocjeniti tvoju teoriju...i po cemu?

Ok...mislim da je bespotrebno ici dalje. Sve ove teorije su za mene irelevantne...jer samo Allah zna sta se upravo desilo....zbog toga ne bih vise diskutujem u vezi ove rasprave.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

8

Utorak, 13. Februar 2007

Kažeš:

Citirano

Orginalno od Ibn Masud
Ok...mislim da je bespotrebno ici dalje. Sve ove teorije su za mene irelevantne...jer samo Allah zna sta se upravo desilo...

A prije toga si samouvjeren:

Citirano

Orginalno od Ibn Masud
Ma ja, najlakse je krivit Zapad za sve nase probleme u Ummetu i vjerovati u neke cudne teorije zavere kako su Amerikanci bili iza 9/11. Americka inteligencija je nekako srusila ove zgrade i ubila svojih 3000 civila!

Sad ne znam da nisi ti taj koji sve zna... ili samo Allah zna ali i ti uz Njega.

Samouvjereno kontriraš bez ikakvih argumenata, poslije postavljaš masu nekih pitanja, u jednom zamahu odgovaraš na njih, zaključuješ da je svaka priča na ovu temu irelevantna, onda maltene zatvoriš temu, i na kraju samo što ne počneš iz sveg glasa da vičeš:

POBEDA!

POBEDA!

POBEDA!

Kakve akrobacije, kakva gipkost, kakva...

Mis'im, ono... svaka ti čast! Stvarno si me razbio!

* * *

Pade mi na pamet kako je kod zapadnjaka (i naših, naravno, koji se tamo utope) pri upoznavanju sasvim normalno pitanje:

"Are you clever?"

Na to obično ide još normalniji odgovor:

"Yes, of course!"

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

9

Utorak, 13. Februar 2007

jel ovo tema:takmicenje retoricara ili pokuvate da nadjete neko resenje
ja se ubih citajuci i na kraju rezultat ko je pobedio protiv koga.tu ste izgubili

glja filozofije

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

lastavica

Početnik

(10)

• »lastavica« je žensko

Datum registracije: 01.02.2006

• Poruku poslati

10

Utorak, 13. Februar 2007

alBazari Bog ti dao zdravlje, pusti coeka-on je opsjednut 'teorijama zavjere' a ne ti.

Po meni, nema velike razlike izmedju onih koji zdusno zagovaraju zavjere i onih drugih koji love 'teoreticare zavjere' tj. koji su vatreno protiv 'teorija zavjere'. I jedni i drugi se zamlacuju nebitnim stvarima i umjesto da se fokusiraju na problem oni raspravljaju o zavjerama.

Film je dobar i vrijedi ga pogledat. Ne mora da znaci da sve sto je u filmu prikazano je tacno. Ne mora da znaci da ima ili nema zavjera.

Ibn Masud brate, ova kovanica - 'teorija zavjere' je skovana u USA koliko je meni poznato, ali, nije ona bitna, bitno je to da smo sposobni da gledamo na stvari objektivno, da uzmemo u obzir sto je vise moguce dokaza, da znamo da vagamo validnost dokaza itd. a ne da li ima ili nema 'teorija zavjere'.

I jos nesto Ibn Masud brate, engleska rijec 'intelligence' se prevodi na nas jezik kao 'obavjestajna ili 'tajna sluzba', dok bi se nasa rijec 'inteligencija' mogla prevesti na engleski kao 'intellectuals' ili 'intelligentsia'.

Social bookmarks