Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

21

Ponedjeljak, 23. Juni 2003

Pa kad je mogo Slobo Brze Pruge Srbije, sto ne mozemo mi Aerodrom Sandzaka
malo za promenu

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

22

Bojim se da se bas nismo najbolje razumjeli...

Citirano

Orginalno od pink
Hmmm… Giovanni zasto recimo ti nisi otisao da zivis na Pesteri vec si izabrao Boston? Kladim se da Pester ima vise prirodnih lepota od Bastona, a ti kao ljubitelj istih … ti , ...ode za Boston??

Pink, Boston, MA, USA sam samo uzeo kao plastican primjer, ja vec duze vremena zivim u Kalgariju, Alberta, Kanada. Mjesto boravka sam izabrao sto svojom voljom a nesto su me okolnosti natjerale na to. Svi mi biramo mjesto boravka prema razlicitim kriterijima od kojih je za mene prvenstveni bio stabilnost zemlje, poslova koje nudi i sveukupnog nivoa zivota a s druge strane sam zelio otici sto dalje od nekih nacionalnih razmimimirica (TLN) kojima nisam sklon (ili makar vjerujem u to). Pester je lijep na svoj nacin ali i priroda zemlje ciji drzavljanin uskoro zvanicno postajem je izuzetno lijepa i vjeruj mi da se razmislja o istoj na jednom visokom nivou a posebice kad je rijec o njenom unistavanju a zarad ostvarivanja profita ili nekih drugih (nizih) ciljeva. O zastiti covjekove okoline ti mogu pricati danima jer sam usko vezan za tu oblast na poslu koji trenutno obavljam i zato sam rekao ono sto jesam bez namjere da uvrijedim nekoga.

P.S. Glede izjave da Pester ima vise prirodnih ljepota od okruzenje Bostona, reci cu ti da su mene u osnovnoj skoli ucili o zemlji koja je najljepsa u svijetu, njenom sinjem moru koje ne mozes naci nigdje na svijetu, visokim planinama, jezerima, kotlinama, vrtacama i saso mange cuda jos i ja sam im (slikar) naivac slijepo vjerovao...Ljepota je relativan pojam za svakoga a druga je stvar sto je u nasoj svijesti da uvijek nase smatramo boljim i ljepsim.

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Meni se cini da je lako da se proceni da aerodrom na spomenutoj lokaciji tesko da moze da bude profitabilan. Postoji tu milion faktora, svi koji su zbog ovog ili onog prosli kroz par aerodroma bi mozda mogli da znaju o cemu se radi. Za sad kazem samo da smatram da je tako, i da je to osnovni i pravi razlog zbog kojeg mislim da je ideja samo utopsiticka (da ne kazem smesna). Ako pocnem jos da razlgabam sa cinjenicama koje po malo poznajem nastavicu tradiciju dugih (tj losih) postova, pa sad stajem (znam da i sam skoro niciji dugacak post nisam procitao dok sam bio kuci... ovde dokon citam sve )

Vrlo lijepa studija, protkana misljenjem covjeka koji misli racionalno prvenstveno a onda srcem i slazem se u potpunosti. Posebno recenica koju sam podebljao i bez neke lazne skromnosti potvrdjujem da je zaista tako kako je fingersbroken rekao.

Moje pitanje diskutantima je zasto aerodrom na Pesteri a ne negdje drugo u okolici Novog Pazara? Nije valjda da je jedini teren pogodan za aerodrom bas tu?
Zasto zaista narusavati prirodne ljepote tog kraja izgradnjom aerodroma? Slazem se da tu zive ljudi, dobri ljudi i da im treba dati materijalnu podrsku, tamo gdje putevi nedostaju - izgraditi ih, agrikulturu i stocarstvo svakako poboljsati ali aerodrom? Znam da ce vecina reci da su agrikultura i stocarstvo grane privrede koje ne prilice inteligenciji suvremenog covjeka i da je od toga slaba korist jer sam ja tako razumio Vase opiranje na moju izrecenu misao (jer svi mi volimo reci - ja sam inzinjer, doktor, direktor, privatnik a ne stocar i poljoprivrednik) i da bi postojanje jednog hi-tech aerodroma valjda pokazalo Evropi, svijetu da tu ne zive samo konji, krave vec ljudi pametni da eto vode aerodrom. A eto ja jako cijenim taj kraj po bas tim granama privrede jer im nema premca ne u ex-Yu vec na Balkanu i sire i zasto ono sto valja ubijati nekim hi-tech cudima, zasto ga ne iskoristiti kako bi taj dugo zeljeni prosperitet Pesteri krenuo uzlaznom putanjom? Zapitajte se da li biste radije kupili sir od covjeka sa sela, iz prirodnog okruzenja ili onoga cija je kuca pokraj aerodroma.

Da li Vi (diskutanti) znate sta znaci imati aerodrom pored kuce i slusati zvuk Boinga i Airbus-ova (pajpera ako hocete) i buljuk ljudi u jednom tako pitomom krajoliku?

Nadam se da je sad moje izlaganje bilo jasnije, i generalno nisam protivu aerodroma manjih dimenzija (recimo kao u Uzicu) ali nikako na Pesteri, i nikako nekog megalomanskog tipa.

Pozdrav svima
Giovanni

[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

23

dislokacija Delimedje-Hotkovo

sledeci savete Giovanija i ostalih diskutanata predlazem da se Aerodrom Sandzak I dislocira sa predvidjene lokcije Delimedje u prikladniju i nama blizu lokaciju (gledajuci iz Novog Pazara) Hotkovo, a onda jos predlazem i da se izgradi Zicara koja bi povezivala Aerodrom (sada zvani) Sandzak Hotkovo I i autobusku stanicu. tako bi putnici koji se zele uputiti put Pesteri imali direktnu vezu.
nadam se da ce ovaj predlog dobiti vasu podrsku,
srdacno vas Hadalj
malo za promenu

• »Safet Kurtovic« je muško

Datum registracije: 22.06.2003

• Poruku poslati

24

8)
Sellam,

Mislim da treba da postujemo BUDUCNOST,te dobro razmislimo o lokaciji aerodroma?

WE SELLAM

Sto se tebe tice Kanadjanin...ima jedan problem ;)
Ti si tamo samo :D
gost :(

WE SELLAM

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

25

Citirano

Orginalno od hadalj
sledeci savete Giovanija i ostalih diskutanata predlazem da se Aerodrom Sandzak I dislocira sa predvidjene lokcije Delimedje u prikladniju i nama blizu lokaciju (gledajuci iz Novog Pazara) Hotkovo, a onda jos predlazem i da se izgradi Zicara koja bi povezivala Aerodrom (sada zvani) Sandzak Hotkovo I i autobusku stanicu. tako bi putnici koji se zele uputiti put Pesteri imali direktnu vezu.
nadam se da ce ovaj predlog dobiti vasu podrsku,
srdacno vas Hadalj

Hadalje (i fakat izvini ali si sam izabrao nadimak), savjet i prijedlog su dvije razlicite stvari a ja sam samo iznio svoj prijedlog (i neka pitanja), ko sam ja da dijelim savjete raji sta i kako? Ali ova zicara sto spominjes za Hotkovo bi mislim bila pun pogodak, jos ako je dvosjed...

Citirano

Orginalno od Safet Kurtovic
Sto se tebe tice Kanadjanin...ima jedan problem
Ti si tamo samo
gost

Safete, mislim da grijesis iz dva razloga:
1. Kanadjanin nisam ,ali cu to postati, vec drzavljanin BiH
2. Gost u ovoj zemlji nikada nisam bio (niti cu biti) vec punopravni gradjanin koji uziva prava kao i oni koji su se ovdje rodili od trenutka kad sletih u nju pa evo do danas i brojni su primjeri koji idu u korist ove izjave, nezamislivi u nekim drugim zemljama (sto zapadne sto istocne hemisfere)

No izgleda da srce opet ide prije razuma i da price o tome da smo tu nasi a onamo tudjini jos uvijek kruze na podrucju Balkana...Ono si sto jesi i od toga ne mozes pobjeci neovisno o geografiji i meteorologiji.

Zivio
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

26

Utorak, 24. Juni 2003

opet

Sad mi jos vise tema izgleda kao kakva sala (da ne kazem planirana sa sve pripremljenim slikama za to), najblaze receno parodija kakva. Ali zarad komentara sandzakovog da mu je "krivo da se tera cirkus" evo ozbiljnog mojeg komentara:

Aerodrom se ni u koju ruku ne moze porediti sa univerzitetom. Skolske, zdravstvene i kulturne ustanove se ne podvrgavaju kriterijumu provere profitabilnosti. To su "dobra za buducnost kojih jedva da moze ikad da bude dosta", hoce reci ne smeta koliko god se radilo na tim poljima (samo je pitanje mogucnosti izgradnje, a ne povratnih sredstava). Sa druge strane za projekat tipa aerodroma moraju da se postave i pitanja izvodljivosti, potrebe, i profitabilnosti. Putevi i infrastruktura jedne zemlje se mogu investicijama u jednoj zemlji izgraditi i cak se zaraditi na njima na long run, a i nezavisno od toga su neophodni (tako da hadaljevo poredjenje sa progama nesto bas ne stoji), a aerodrom se pravi samo kad postoje i uslovi, i potreba, i realna korist od toga.

Uslove ne predstavlja samo jedna dobra ravnica za pistu. Pista je tu veruj mi sandzak najmanji problem. Na svetu postoji mnogo ravnica na kojima nema piste. Vojvodina bi bila (za primer) puna aerodroma da je do toga.

Izgradnja samih postrojenja aerodroma je veoma veoma veoma skupa, pogotovu danas kada je sve kompijuterzovano i visoko delikatno i tesko za izgradnju.

Pitanje potrebe se poklapa sa pitanjem efikasnosti aerodroma od koje direktno zavisi profitabilnost istog. Kolkiko bi letova i na koji nacin privukao na taj aerodrom. Prva stvar: postoji aerodromi u Bg i u Pg. Ni oni ne funkcionisu sjajno (pogotovo ovaj drugi) da ne pisem sad o tome (a znam eto po nesto), ali ipak defitinvo "trziste" tog naseg aerdroma bi bio samo Sandzak. Na koji nacin da privuces kompanije da slecu na nas aerodrom? Ni jedan jedini kriterijum skoro je nemoguce za to da moze da se zadovolji: br putnika za redovne linije gotovo je ne moguc.. to jedva ostvaruje i Beograd sa kompletnom Srbijom... Beograd ipak moze, ali Sandzak ne. I da je putnika dovoljno, moras da zadovoljis visoke kriterijume zahteva stranih kompanija za sletanje na aerodrom, sto je opet preskupo, i na kraju moras da budes mnogo bolji i profitabilniji od Bg aerodroma da bi neka agencija slala duple linije u Srbiju.

Putevi koji vode do aerodroma bi morali da se poprave (sto ne bi bilo lose u svakom slucaju) a to je jos para (za izgradnju puteva postoji potreba u svakom slucaju i bez aerodroma a postoji i nacin za to i to vrlo dobar i efikasan, ali nije sad to tema)

Preostaje jedino opcija da "SandzakAir" leti svojim avionima (a svaki je naravno preskup) i da troskove vadi sezonskim letovima (sto je naravno nemoguce) jer bi (da uzmemo da postoji) kod nas ljudi dolazili u vecim grupama isto kao i do sada: kad je sezonaodmora.. sve ostalo su pojedinacni slucajevi koji se ne isplate (i ja bih svima pa i sebi da omogucim da dodju u rodni kraj kad god hoce al nije tu pitanje emocija i ljubavi vec para i profita).

Sve bi to bilo ok i da nema profita, ali je problem sto tu ima neprestanog gubitka.

A Giovvani, ne bi tu smatala buka Boinga ili Airbusa.. cak i u Beogradu najvece sto slece je Boing 737, ili sad koji ratni nosac (bas kad sam isao jedan slete). Prekookeanse linije nemamo -nemoguce sa naseg trzista da se napuni jedan takav avion.. difinitivno ne redovno, a i tesko je servisiranje istih (mada moguce) (a na sarajveskom aerodromu je i nemoguce sletanje tih velikih aviona (Boing 747, 777, airbus 340-300). Sve bi to mogli samo da budu avioncici, charter letovi...

Ma bezi.. od svih meni sad najsmesniji ovaj moj post gde sam bio ozbiljan... jednosatavno smesno mi da se o tome govori ozbiljno. Jedina ozbiljna je ona: Arapi da daju pare... tj da ih neko ubedi da mogu da imaju povratnog profita nazad, oni bi to i uradili jer oni tako uvek i rade (i u americi gde vise ostaje amerikancima), a najvise kad je rec o putevima (sa naplatnim rampama... to je nacin koji spomenuh).

Sandzak nema ljutis, al to ti je realnost.
mogu ja da se potpisem i bolje...

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

27

Utorak, 24. Juni 2003

Citirano

Orginalno od SaNdZak
Pa dragi moji zar prije 2 godine nije bila utopija za mnoge da ce Novi Pazar postati univerzitetski grad, danas imamo univerzitet sa pet fakulteta i atko da ne nabrajam recimo lokalne televizije...

Aerodrom je potreba i realnost za nas kraj i zato radimo na tome....

Distrakcija (odvraćanje), neispravno udruživanje pojmova, ''Vezana prodaja'' (izvod iz Sansovih ''Logičkih zabluda'', prva tačka)...

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Aerodrom se ni u koju ruku ne moze porediti sa univerzitetom. Skolske, zdravstvene i kulturne ustanove se ne podvrgavaju kriterijumu provere profitabilnosti.

...

Sandzak nema ljutis, al to ti je realnost.

Lepo si to rekao Fingersbroken, nema šta.

Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

28

Utorak, 24. Juni 2003

@DjordjeRd: Distrakcija (odvraćanje), neispravno udruživanje pojmova, ''Vezana prodaja'' (izvod iz Sansovih ''Logičkih zabluda'', prva tačka)...

Ja pomislih da ces pisati nesto u vezi aerodroma a ti skreces s teme i ako nosis cin moderatora, moj citat si trebao kao primjer "logickih zabluda" tacke 2. da postiras pod istoimenom temom koju je otvorio Sans a ne ovdje.

Nemogu vise da se smaram u vezi ove teme sa nekima koji ovu temu vezu za "........zablude" ali se zahvaljujem svima onima koji su dali konstruktivno misljenje.
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

29

Utorak, 24. Juni 2003

Znaš, neko je rečit, a neko jednostavno kaže da se sa nekim rečitim čovekom slaže.

Fingers je lepo rekao sve što je trebalo reći, te podržeh čoveka...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

30

Utorak, 24. Juni 2003

heheheh postovaje jasko

Citirano

Ma bezi.. od svih meni sad najsmesniji ovaj moj post gde sam bio ozbiljan... jednosatavno smesno mi da se o tome govori ozbiljno. Jedina ozbiljna je ona: Arapi da daju pare... tj da ih neko ubedi da mogu da imaju povratnog profita nazad, oni bi to i uradili jer oni tako uvek i rade (i u americi gde vise ostaje amerikancima), a najvise kad je rec o putevima (sa naplatnim rampama... to je nacin koji spomenuh).
hehehe opet smijesh sem takav a ja ne znam ko bi uopste toliku investiciju odfinansiro Ono da se izrazim Merhametli da bude NIKO ....
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

31

Srijeda, 25. Juni 2003

Ovo je bio primer skolskog budaljenja sa umetnickom dubinom. Postovanje Jare :)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

32

Petak, 27. Juni 2003

e hajde jednu racunicu da izvedmo
a vi iz ekonomskija disciplina mi morete pomoc
ovako
kolko u sandzaku ima stanovnika
nakih da reknemo 400 000
nek svaki 10 sandzaklija jednom godisnje sleti na aerodom Sandzak Hotkovo I i plati taksu od 10 eura
to bi bilo znaci nakija 400 000 evrova
e sad nek u odrzavanje ide pola znaci osta nam nakija 200 000 ovija evrova
a nek aerodrom kosta nakija 20 000 000 ovija evrova znaci jano nam izadje da investicija more bit isplativa posle sto godina
pa sad ko more da saceka nek saceka
malo za promenu

Bananaman3

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.11.2002

• Poruku poslati

33

Petak, 11. Juli 2003

Izgradnja aerodroma na Pesterskoj visoravni ce da pocne za dve godine, a mozda i pre.

Prave ga Amerikanci (SAD) + bazu za 10.000 njihovih vojnika.

Nece biti dozvoljeno koriscenje areodroma u civilne svrhe.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

34

Subota, 12. Juli 2003

:)

Poshto si vech reko haj nam sad lepo reci odakle ti ovi podaci ?

Nemoj mi reci da si 'nako lupio?
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Bananaman3

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.11.2002

• Poruku poslati

35

Nedjelja, 13. Juli 2003

Tako se ovde prica (vidi IP :)

A, i moz' da bidne a i ne mora, sa Amerima se nikad ne zna!

Cogito

Zlatna sredina

(10)

• »Cogito« je muško

Datum registracije: 23.06.2003

• Poruku poslati

36

Nedjelja, 13. Juli 2003

Nece valjda.
-Mada, ne verujem im. Nisu zasluzili. :] :] :( :( 8o
viskoznost nije isto što i gustina :(

37

Nedjelja, 13. Juli 2003

Vi ovo striktno pisete samo po dva reda? To neko novo pravilo na forumu? :D

P.S. Za slucaj da je pravilo, nadam se da ga ne prekrsih :O
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

38

Nedjelja, 13. Juli 2003

HITNO HITNO

ljudi sad mi nesto u diskusiji sa pinki pade napamet
treba se odma organizovat i sprecit tu gradnju
ono i mi treba da odustanemo, jok zbog prirode il ekologije
no ljudi pa vi ste zaboravili Vashar u Delimedje
zamislite ako naprave aerodrom, pa dje ce onda bit vashar?
trebalo je mislit na to
malo za promenu

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

39

Utorak, 18. Juli 2006

Citirano

www.Sanjak.org

NOVI PAZAR - U selu Žabren na Pešterskoj visoravni ovog proleća pojavilo se jezero dugačko skoro kilometar, široko oko 300 metara, a duboko više od tri metra. Jezerska voda progutala je najbolje pašnjake i njive u selu. Seljaci kažu da se to jezero uvek pojavljivalo prije ratova, gladi, bolesti ili nekih nesreća...

- Najverovanije da ispod okolnih brda postoji podzemno jezero koje se zbog velikih padavina tokom zime prepunilo i prelilo. Meni je poplavljeno skoro celo imanje kojim sam hranio porodicu. Sad, šta ću, kupam se u bistroj vodi i čekam da se povuče - priča za „Blic“ Rizvan Medović.

Pešterce u tom selu brine tužno sećanje. Suljo Kučević, jedan od najstarijih domaćina u Žabrenu, kaže da se jezero uvek pojavljivalo uoči nekih nesreća.

- Mi se plašimo da jezero nešto loše predskazuje, jer tako je u prošlosti bilo - kaže Kučević i podseća da se jezero pojavilo uoči Prvog i Drugog svetskog rata, pa 1991. godine, pred raspad SFRJ, pa 1998.godine, nekoliko meseci pre bombardovanja.

- Naši stari kažu da je jezero ostajalo ponekad po nekoliko meseci, a ponekad i po dve godine. Nadamo se da neće biti ratova, gladi ili nekih epidemija - brine se poljoprivrednik Fuad Medović.

Čim su počele vrućine jezero je dobilo plažu, stanovnici Žabrena se kupaju, a dolaze i komšije iz okolnih sela. Hladna voda prija kupačima, a stariji ističu da deca i ne traže da ih vode na more - samo da ih svaki dan puštaju na čudno, misteriozno jezero.

- Kad bi nam ostalo jezero, zgodno bi bilo za nas u Žabrenu, da se ne bavimo poljoprivredom nego turizmom - komentariše stočar Rušo Lotinac.

S obzirom da je more otišlo u inostranstvo, ovo jezero ima dobru perspektivu. Kad bi samo još moglo avionom da se dođe...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

40

Četvrtak, 28. Septembar 2006

A mozda je bolje kupiti nego praviti.

Citirano

VOJSKA PRODAJE AERODROME
Izvor:FoNet
Beograd -- Ministarstvo odbrane Srbije objavilo je da prodaje osam kompletnih vojnih aerodroma i delove kompleksa četiri aerodroma.

Prodaju se aerodromi u Lisičijem Jarku kod Beograda, Bojniku, Kovinu, Leskovcu, Sjenici, Glibovcu kod Smederevske Palanke, Trsteniku i Ečkoj kod Zrenjanina. Na prodaju će biti i delovi vojnih aerodroma u Nišu, Pančevu, Somboru i Ponikvama kod Užica.

Od aerodroma koji se prodaju, najveći po površini je aerodrom u Kovinu, koji ima 508 hektara i 44 objekta, površine 17.000 kvadratnih metara. Aerodrom u Sjenici zauzima 151,5 hektar i ima 26 objekata, površine 6.000 kvadratnih metara.

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Social bookmarks