Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

61

Četvrtak, 17. Juli 2008

hehehe : čuo sam za tog profesora, kažu da je lud sto posto - pravi seksualni manijak, samo mi čudno što ga nisu davno skembali

dolazio je on i u Tz na ispostavu sarajevskog pravnog fakulteta .... al iskreno mnogo je studentica posjećivalo njegovu vikendicu
Na vatru odgovori vatrom !

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

62

Četvrtak, 17. Juli 2008

ako je to istina u dilemi sam dal da ga polomi neko,a sa druge strane i te studenkinje nisu maloletne i sve mogu prijaviti,pa i polagati pred komisijom ko krajnje resenje a ne da ispit placaju ...
-pomalo mi preteze ovaj drugi argument,mada to je trebalo isterati sa fakulteta
-odredjena mu je samo javna opomena za uznemiravanje koje nisu okarakterisali ni kao sexualno

-text je skinut sa avazovog sajta,a u komentarima ima onih koji kazu da je ona kriva, a i ovih ko tvoj EMIRAA koji bas pominju tuzlu a i to da ima jos ostecenih koji su se zalili

-
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

63

Petak, 18. Juli 2008

Citirano

Orginalno od Jasmin
ako je to istina u dilemi sam dal da ga polomi neko,a sa druge strane i te studenkinje nisu maloletne i sve mogu prijaviti,pa i polagati pred komisijom ko krajnje resenje a ne da ispit placaju ...
-pomalo mi preteze ovaj drugi argument,mada to je trebalo isterati sa fakulteta
-odredjena mu je samo javna opomena za uznemiravanje koje nisu okarakterisali ni kao sexualno

-text je skinut sa avazovog sajta,a u komentarima ima onih koji kazu da je ona kriva, a i ovih ko tvoj EMIRAA koji bas pominju tuzlu a i to da ima jos ostecenih koji su se zalili

-
Toga je uvijek bilo i uvijek ce i biti, naravno smatram da je puno više poštenih profesora na svim fakultetima bilo gdje u svijetu, nego onih koji traže neke usluge. Isto tako mislim da je od te vrste profesora više onih koji uzimaju novac nego seksualne usluge. Taj profesor je finansiski, malo je reći jak čovjek : prejak je, za BIH korumpirano pravosuđe i bilo koje druge faktore - nažalost takva je stvarnost.
U čaršiskim pričama ovde u Tz, ja sam čuo za neke cure ovde koje su se uz njegovu pomoć bukvalno prošetale kroz 4 godine fakulteta. I vjeruj mi kad ih čovjekovako malo bolje pogleda, ništa bolje od njih nebi ni očekivao. Dokle gode je takvih studentica bit će i takvih profesora, jer ja nevjeruejm da on krene u lov dok nedobije neki signal ?!

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

64

Ponedjeljak, 25. August 2008

Citirano

POSTOJANJE BOSANSKIH PIRAMIDA JE NEUPITNO I NEOSPORIVO

Sarajevo-x.com
25.08.2008

Predsjednik Prve međunarodne konferencije o Bosanskoj dolini piramida (ICBP), trostruki doktor nauka prof. Dr. Nabil Swelim održao je danas u hotelu “Grand” prvu konferenciju za medije na kojoj je najavio učešće više od 45 stručnjaka iz BiH, Evrope i svijeta koji će izložiti referate na ICBP-ju. Prof. dr. Swelim je istakao da je postojanje piramida u Visokom neupitno. “Piramide u Visokom postoje i to je činjenica koja se ne može osporiti. Onaj ko kaže da to nisu piramide ne zna osnovne činjenice o piramidalnim strukturama”, kazao je prof. dr. Swelim. Na pitanje novinara da li su upućeni pozivi oponentima Projekta istraživanja Bosanske doline piramida za učestvovanje na ICBP-ju, Swelim je potvrdio da su pozivi poslani u nekoliko navrata. “Niko od njih se nije odazvao i žao mi je zbog toga. Konferencija je bila prilika da razmijenimo naučne argumente o ovom pitanju. Odbijanje naučne diskusije je neprihvatljivo”, istakao je prof. dr. Swelim. Konferenciji za medije je prisustvovao veliki broj predstavnika medijskih kuća iz zemlje i inostranstva (Televizija Dubai, Kantonalna TV Sarajevo, Televizija Hayat, Dnevni Avaz, Dnevni list - San, Radio Federacije BiH, NTV Kakanj, TV Vogošća, RTV Visoko, FENA i dr.) U toku je registracija učesnika i gostiju ICBP-ja a naredna dva dana, 25. i 26. augusta svi učesnici, gosti i zainteresirani će organizovano obići arheološke lokacije Bosanske doline piramida.

Radni dio Konferencije počinje u srijedu, 27. augusta u 9.00 sati u Kongresnoj sali hotela “Grand” u Sarajevu.

Preuzeto sa: http://www.piramidasunca.ba/

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

65

Srijeda, 03. Septembar 2008

Enciklopedija BOSNICA

Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, posredstvom svog Web portal Rijaset.ba, pokrenuo je projekat izrade slobodne, otvorene internet enciklopedije pod nazivom "Bosnica" (Bosnika).

Projekat je koncipiran tako da na jednom mjestu sakupi sve relevantne informacije o Bosni i Hercegovini, njenoj historiji, geografiji, društvenim tokovima, kulturi, religiji, politici i sl., od najranijih perioda i tragova do sadašnjih događaja i pojava koje kreiraju postojeću društvenu stvarnost i budući razvoj naše zemlje. Biografije svih relevantnih historijskih, društvenih, kulturnih, naučnih i vjerskih ličnosti, informacije o određenim događajima, godinama, fenomenima, religijskim terminima i doktrinama dio su ovog projekta.

Projekat je dugoročno opredjeljenje, a očekivanja su da se u njegovu realizaciju uključi što širi kruga saradnika, volontera i profesionalaca koji će, svako na svoj način i u svojoj oblasti, doprinijeti izradi enciklopedije. Svi zainteresirani mogu sudjelovati u njenoj izradi, pružiti informacije kojima raspolažu i ponuditi svoja saznanja koja mogu biti korisna osnova za njihovu dalju dopunu i nadogradnju od strane drugih saradnika.
Prema tome, Bosnica je otvorena enciklopedija koju pišu njeni, vjerujemo, brojni saradnici, korisnici i volonteri, ljudi koji žele svoja znanja i iskustva, poštujući osnovne smjernice, pravila i duh jedne ovakve enciklopedije, staviti na opću i javnu upotrebu, kao javno dobro kojim će se koristiti svi ljudi bez ikakvih ograničenja i uvjetovanja.
Sadržaj postavljen na enciklopediju Bosnica može se slobodno upotrebljavati, kopirati i distribuirati. Također jednom postavljen sadržaj podložan je izmjenama, tako da nijedan članak ne mora nužno biti završen i trajno zaključan. Naprotiv, on je otvoren za nove informacije i nova saznanja.

(o) (o) (o)
SDA 1990

buco

Učenik

(10)

• »buco« je muško

Datum registracije: 06.07.2008

• Poruku poslati

66

Srijeda, 03. Septembar 2008

Oko 22.00 sati osjetio se malo jači zamljotres u Sarajevu, nije mi poznata jačina ili epicentar.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

67

Četvrtak, 04. Septembar 2008

Nastavak turske pomoći na polju odbrane
Članovi predsjedništva BiH u zvaničnoj posjeti Republici Turskoj...

Predsjedavajući Haris Silajdžić i članovi Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović i Željko Komšić od danas borave u dvodnevnoj zvaničnoj posjeti Turskoj.

Članovi Predsjedništva BiH obišli su u Ankari "Anitkabir", mauzolej Mustafe Kemala Ataturka, odali počast i položili vijence, te se upisali u Knjigu utisaka u Muzeju.

Zvanična ceremonija dočeka članova Predsjedništva BiH bila je u predsjedničkoj palači u Ankari, uz sve državne počasti.
Na početku ceremonije intonirane su himna BiH i Turske, a članovi Predsjedništva BiH i predsjednik Turske Abdulah Gul obišli su počasnu gardu.

Nakon susreta članova Predsjedništva BiH s predsjednikom Turske održani su zvanični razgovori delegacija BiH i Turske, saopćila je Služba za odnose s javnošću Predsjedništva BiH.

Gul je izrazio zadovoljstvo što su članovi Predsjedništva BiH u zvaničnoj posjeti Turskoj nakon 2002. godine, te dodao da narod i vlada Turske poštuju cjelovitu BiH sa svim njenim narodima i takvu je žele vidjeti i u budućnosti.

Izrazio je očekivanje da će BiH biti demokratska, mirna i stabilna država, koja će pružati sigurnost svojim građanima.
Također je kazao da Turska snažno podržava podržava euroatlanske integracije BiH i veću angažiranost Evropske unije (EU) u BiH.

Gul je naglasio da je važno što je BiH pristupila NATO-programu "Partnerstvo za mir" (PfP), što je i doprinijelo da postane dio Intenziviranog dijaloga s NATO-om, a taj put u razvoju BiH Turska posebno podržava.

Tokom susreta istaknuto je zadovoljstvo veoma dobrim političkim odnosima dviju zemalja, koji su i temelj za uspješniju ekonomsku i trgovinsku saradnju.

Razgovarano je i o saradnji na polju energetike, obrazovanja i turizma.

Turska podrška na polju odbrane i sigurnosti u BiH biće nastavljena i dalje, rečeno je tokom susreta. Članovi Predsjedništva BiH izrazili su zadovoljstvo posjetom prijateljskoj Turskoj i zahvalili za podršku koju je pružala i pruža BiH, te su pozvali Gula da posjeti BiH.
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

68

Četvrtak, 04. Septembar 2008

Citirano

Završen dokumentarni film o 505. Viteškoj brigadi koji je prije tačno 4 mjeseca pokrenut u produkciji www.armijabih.com uz angažovanje odredjenih ljudi i udruženja iz Bužima, kako bi zajedničkim snagama stigli do cilja i završetka projekta koju je ovaj sajt pokrenuo.
Film je radjen i sniman na lokalitetima Starog grada Bužim, Ćorkovači, kao i posjet majci rahmetli brigadnog generala rahmetli Izeta Nanića, a učesnici u razgovoru na snimanju filma bili su borci i starješine te brigade.

Svjetlo dana ugledao je i promotivni dio dokumentarnog filma o neispričanoj priči hrabrih bužimskih vitezova.Promotivni video koji je imao za cilj najaviti film, mozete pogledati na http://www.armijabih.com/index-trailer.html

Zahvaljujući ljudima koji su radili na filmu, kao i ažurnosti istih film je priveden kraju 31.08. 2008. godine u trajanju od nepuna dva sata i to podjeljen u dva djela iako nije predvidjeno da dokumentarni film tako dugo traje, ljudi koji su radili na njemu nisu mogli upokovati u kraće vrijeme. Obzirom da je 12.09. 2008.godine GODIŠNJICA najveće pobjede bužimskih vitezova u operaciji pod nazivom "BREZA" , koja je centralna tema ovog dokumentarnog filma, pokušat će se da se putem odredjene televizije isti promoviše i prikaže javnosti.

Ipak nadati se i ne sumnjati da to nije ni prvi ni posljednji film koji će biti radjen, a ovom prilikom zahvale pripadaju ljudima koji su dali sve od sebe da ovakakv jedan projekat ugleda svjetlost dana kao sajtu www.armijabih.com koja je pokrenula ovakav projekat i ipak počela sa našim neustrašivim bižimskim vitezovima.

Glavni krivci za ostvarenje projekta i snimanja dokumentarnog filma su:

Semir Lokmić (www.armijabih.com),
Enes Hotić (www.okcsana.org),
Agan Skenderević - Braco i Nisvet Porić

TURBE GENERALA IZETA NANIĆA RAHMETULLAHI ALEJH!

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

69

Petak, 05. Septembar 2008

kao sto mozete procitati,neki i dalje razmisljaju,hoce,zele da ostvare svoje snove i fantazije,pa sta kosta da kosta

"San": Prema scenariju podjele BiH, Bošnjaci bi imali 22 odsto teritorije
04.09.2008. 09:27

Iza dobro zaključanih vrata, i u Sarajevu i u Mostaru i u Banjaluci kroje se sve moguće varijante podjele Bosne i Hercegovine, a banjalučko-beogradski štab već je završio posao, saznaje „San" iz svojih izvora.

Milorad Dodik, predsjednik Vlade RS i predsjednik SNSD-a, ne krije da je mogućnost otcjepljenja tog entiteta realna uz rezervu da još samo čeka da vidi kako će se Sarajevo dalje ponašati. Božo Ljubić, predsjednik HDZ-a 1990 i državni ministar prometa i komunikacija, direktno je zatražio formiranje trećeg, dakle hrvatskog entiteta. Neki političari iz reda bošnjačkog naroda i dalje se javno zaklinju u cjelovitu BiH, ali tajno podržavaju i Dodika i Ljubića, navodeći svojim potezima vodu na njihov mlin. Svi oni imaju istovjetnu želju i cilj - da potpuno kontrolišu srpsku, hrvatsku odnosno bošnjačku teritoriju.

Prema informacijama do kojih je došao „San", banjalučko-beogradski štab, nakon što je razradio taktiku i strategiju podjele zemlje, krenuo je u žestoku ofanzivu tvrdnjama da su Hrvati u BiH najugroženiji narod, a s ciljem da zajednički isposluju formiranje hrvatskog entiteta. U konačnici, ako bi se sve to ostvarilo, RS bi se pripojila Srbiji, treći entitet Hrvatskoj, a Bošnjacima bi ostao jedan dio države.

Nije nikakva tajna da je Milorad Dodik u svemu ima izuzetnu pomoć prof. dr. Nenada Kecmanovića, predratnog rektora Univerziteta u Sarajevu i ratnog člana Predsjedništva BiH koji se na toj funkciji kratko zadržao. On sada radi kao profesor na Fakultetu političkih nauka u beogradu i važi za ideologa Dodikove politike.

Sam Kecmanović kazao je da je s premijerom RS dobar prijatelj i dodao da „on prati ono što ja radim i vjerovatno to ima nekog uticaja na njega, a i ja pratim šta on radi". Kecmanović za Dodika tvrdi da je najuspješniji lider u regionu i da zna šta radi i šta hoće.

- Otklizavanje Republike Srpske iz BiH je proces koji je u toku - kazao je Kecmanović i, naravno, nimalo slučajno otkrio neke detalje:

- Referendum o otcjepljenju RS niko ne može spriječiti. Formalni organizator ne mora biti institucija vlasti nego i neka nevladina organizacija ili agencija za ispitivanje javnog mnijenja. Takvo neposredno izjašnjavanje naroda inostrani promoteri demokratije i ljudskih prava ne bi smjeli da spriječe, a rezultat, iako međunarodno nepriznat, imao bi izuzetan značaj i ogroman uticaj na dalje događaje.

On se pozvao i na na 28. oktobar 2000. godine:

- Tog dana su Hrvati u BiH održali nelegalan, ali vrlo legitiman referendum za izdvajanje u treći entitet. Uticaj rezultata tog referenduma je velik i važan i dan danas - kaže Kecmanović i zaključuje:

- Rezultati tog referenduma su i danas važeći, a s referendumom u RS, Bošnjaci bi bili prisiljeni da na 22 odsto teritorije BiH, koliko oni danas efektivno kontrolišu, organizuju svoju samostalnu nacionalnu državu.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

70

Nedjelja, 07. Septembar 2008

nije iz bosne ali moze se reci da o bosni rijec

Dodik, Tadić i Koštunica čekaju da zabiju nož u leđa BiH
Srbi i Republika Srpska su militantno biće BiH • Svi srpski specifikumi mučenja, genocida, etničkog čišćenja provedeni su u Crnoj Gori...
06.09.2008. 19:50
Razgovarao: Ruždija ADŽOVIĆ

"Šta to radiš krvavi Radovane, đe će ti duša Karadžiću", poručio je u svojoj pjesmi početkom agresije na BiH crnogorski pisac Jevrem Brković paljanskom krvniku dok su njegovi zločinci s okolnih brda ubijali multietničko Sarajevo i njegove nedužne građane.

Brković se nije mogao pomiriti s monstruoznom misijom i djelom durmitorskog psihijatra, oličenim u genocidu, urbicidu i etničkom čišćenju.

Mislite li da se Crna Gora zauvijek oslobodila čeličnih kandži Srbije?

- Živio sam i borio se za to da Crna Gora, jedna od najstarijih balkanskih zemalja, bude ponovo suverena, jer je bila razdržavljena i okupirana od Srbije 1918. godine. Crna Gora bila je popaljena, ubijana, izvršen je genocid. Ono što se za vrijeme Miloševićevog rata dogodilo u BiH, to se u Crnoj Gori dogodilo od 1918. do 1926. godine. Svi srpski specifikumi mučenja, genocida, etničkog čišćenja provedeni su u Crnoj Gori.

Prosrpska struja u Crnoj Gori, instruirana iz Beograda, od cjelokupne crnogorske historije vidi samo 200 godina vladavine dinastije Petrovića. A prije njih bila je dugovjeka Crna Gora, bila je Duklja, dinastija Vojislavljevića, zatim je bila Zeta, dinastija Balšića te dinastija Crnojevića. Uskoro izlazi moj roman koji u potpuno drugom svjetlu, autentično prikazuje ukupnu crnogorsku historiju.
................................................

Kako Vi, kao počasni građanin Sarajeva, vidite budućnost BiH, gledajući s određene distance dešavanja u ovoj zemlji i strahovite političke podjele?

- Uvijek sam zastupao cjelovitu BiH. "Slobodna Dalmacija" i "Feral" 1995. ili 1996. godine objavili su moje pismo Tuđmanu u kojem sam kazao: "Bez Bosne nema ni Hrvatske, nema ni Crne Gore, nego će sve biti velika Srbija."

Može opstati samo cjelovita BiH, bez entiteta. Ovakva BiH je neodrživa. To znaju i Holbruk (Holbrooke) i svi tvorci Dejtona. Danas imamo situaciju da Srbi o RS govore kao o državi, dok BiH kao državu gotovo niko ozbiljno ne shvata i to je tragedija BiH. Mora doći do revizije Dejtona.

Jer, vidite, uvijek se mora imati na pameti da su Srbi i Republika Srpska militantno biće BiH, koje samo čeka trenutak da Bosni zabije nož u leđa. Tako razmišlja i Milorad Dodik, kao i svi u Beogradu, počev od Koštunice pa do Tadića, jer Tadić o BiH, RS i Kosovu ne razmišlja drugačije od Koštunice. Tadić je samo neozbiljniji Koštunica. Oni sada idu u trgovinu i misle da će nekoga u Evropi i svijetu ubijediti da RS otcijepe, pripoje Srbiji i tako nadoknade gubitak Kosova. To se ne smije desiti, to bio bio veliki četvrti balkanski rat koji bi, s ovim što se dešava na Kavkazu, bio uvod u veliki i tragični treći svjetski rat.

Kakvi su Vaši prvi utisci o suđenju Radovanu Karadžiću u Hagu?

- Suđenje Karadžiću će se ubrzati, a ja vjerujem da će ubrzo i Mladić biti doveden u Hag. Ja imam vrlo ozbiljnu verziju da je Mladić već uhapšen i da se čeka pogodan politički trenutak da se to objavi i da se on izruči Hagu. Što se tiče Gorana Hadžića, on pije po Slavoniji, na njega niko i ne obraća pažnju, njega će, kada dođe vrijeme, za uho ubaciti u avion i sprovesti u Hag.

Sprema se hapšenje 17 ljudi za progon muslimana

Crna Gora počela je procesuirati osuđene za ratne zločine. Da li je, ipak, ostala dužna porodicama bošnjačkih žrtava deportovanih iz Herceg-Novog?

- U slučaju "Kaluđerski laz" uhapšeno je sedam-osam osoba, a u slučaju "Morinje" uhapšeni su ljudi osuđeni za mučenje hrvatskih zarobljenika. Sprema se hapšenje 17 ljudi za progon muslimana iz Crne Gore. Crna Gora ići će do kraja. Tako ja mislim na osnovu onoga što znam, a do mene ipak dolaze informacije

Ahmed

Učenik

(10)

Datum registracije: 26.07.2006

• Poruku poslati

71

Ponedjeljak, 08. Septembar 2008

Hafiz iz BiH sa 12 godina osvojio Medinu

Ocjena: / 3
LoseNajbolje Sunday, 07 September 2008
Dvanaestogodišnji mladi hafiz Abdullah Porča iz Sarajeva, rođen 1996-te godine u porodici koja slovi za kuću hafiza u Bosni i Hercegovini, pored toga što je sa najboljom ocjenom položio hifz pred komisijom vrsnih učaća i hafiza Kur´ana u Medini gradu Allahovog poslanika Muhammeda alejhis-selam, nakon posebnog stručnog ispita dobio je idžazu iz oblasti kiraeta - učenja i poučavanja Kur´ana sa veoma jakim senedom - lancem- prenosilaca u kojem su najčuveniji učenjaci i imami kiraeta kroz historiju sve do ashaba Posljednjeg poslanika Muhammeda alejhi-s-salatu ve-s-selam Osmana b. Affana, Alije b. Ebi Taliba, Abdullaha b. Mesuda, Zejd b. Sabita i Ubejj b. Kaba koji su direktno preuzeli učenje od Allahovog Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem.

Predavanje idžaze nekome još od davnina predstavlja poseban oblik garancije i diplome o osposobljenosti nekoga u nekoj naučnoj oblasti i sposobnosti da druge tome poučava. Kada je riječ o Kur´anu, onda su uvjeti mnogo strožiji i odgovornost i čast samim tim veća.

Bilo je pravo oduševljenje u ulemanskim krugovima Medine da dijete od dvanaest godina iz Bosne i Hercegovine dobije idžazu kojom stiče pravo da poučava druge i produžuje lanac prenosilaca. To je najmlađi primjer poznat i u tamošnjim krugovima, jer se radi o posebnoj sposobnosti, a i odgovornosti koja se ovim prenosi na nekoga. Odmah je predložen za poseban program pripremljen za hafize hadisa kojeg se istog trena svojski prihvatio.

Ovakav izuzetan uspjeh na prvom mjestu leži u posebnoj Allahovoj dželle šanuhu nadarenosti nekoga u učenju i pamćenju, a nakon toga trudu i zalaganju kao i sredini u kojoj se nalazi. Muhaffiz-instruktor hifza mladog hafiz Abdullaha je poznati sarajevski hafiz Fadil ef. Porča, dugogodišnji službenik Rijaseta Islamske zajednice u penziji. Instruktor u kiraetu mu je otac hafiz Muhamed, koji je još prije Medrese postao hafiz, a sada doktorira na kur’anskim naukama. Očeva mu je majka rahmetli hafiz Nadžija, takođe hafiza koja je završila hifz pred poznatim hafizom Semićem iz Visokog još kao djevojka. Njegova tetka hafiz Emina završila je hifz još u osnovnoj školi prije Medrese. Brat mu Hamza i sestra Zejneba takođe su naučili Kur’an napamet i sada se spremaju za ispit. Njegove ostale sestre i braća na putu su hifza.

Hafiz Abdullah je najbolji đak u školi, a pored toga što govori arapski jezik kao i svoj maternji, uči njemački i engleski. U glavnom gradu Austrije Beču, gdje trenutno živi mladi hafiz Abdullah, ovim povodom priprema se velika svečanost.

Ovakve primjere treba podržati što je čast i za Bošnjake i našu zemlju iz koje potiče dječak, kao i dobar glas o nama u islamskom svijetu. Kažemo: Mašallah. Valjda ćemo u budućnosti imati još ovakvih lijepih vijesti kojima ćemo se radovati, a mladom hafiz Abdullahu želimo i dalje uspjeh i zalaganje.

Izvor: Preporod

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

72

Utorak, 09. Septembar 2008

Citirano

Orginalno od Ahmed
Hafiz iz BiH sa 12 godina osvojio Medinu

Uvije me nanovo obraduju ovakve vijesti. Josh ovakav talenat.
Da dragi Allah da, da imamo josh vishe hafiza.

SDA 1990

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

73

Utorak, 23. Septembar 2008

Evo je vest od prije 15-tak dana.

www.novosti.ba

Citirano

Nana Fata Orlović iz Konjević-Polja napadnuta je jutros u svom dvorištu, gdje je bespravno sagrađena pravoslavna crkva...

Na nju je nasrnuo jedan od 20 prisutnih policajaca koji su došli da nadgledaju čišćenje dvorišta oko crkve u okviru priprema za sutrašnju službu.

„Vidjela sam da ima mnogo ljudi u mom dvorištu. Izašla sam i kad sam vidjela šta rade, usprotivila sam se. Nisam dozvolila čišćenje dvorišta, na šta je reagovao jedan policajac iz stanice iz Bratunca. Prišao mi je i čvrsto uhvatio za ruku, kad sam se jače usprotivila i zaprijetila makazama, koje sam držala u ruci, pustio me je i rekao da me mora privesti u policijsku stanicu. Nisam to htjela. Poslije toga policija i radnici su otišli, kaže Fata.

Ona već devet godina traži pravdu, zahtijeva da se iz njenog dvorišta ukloni pravoslavna crkva.

„Nekako u ovo vrijeme prošle godine dogovorili smo se da se obavi posljednja služba koja se održava uz slavu ove crkve. Crkvena i Opština Bratunac preduzeli su mjere da pronađu drugu lokaciju i da se crkva izmjesti, ali to nije do sada učinjeno.Više ne dozvoljavam da se ovdje obavljaju službe i da ulaze u moju avliju, kazuje Fata.

Tokom proteklih devet godina Fata je bila napadana nekoliko puta i zaštitu svojih prava putem uklanjanja crkve i povrat imovine, traži na sudu.

„Više nikom ne vjerujem. Tražim pravdu, ali, poslije svega ovoga i današnjeg incidenta, sama ću riješiti ovaj slučaj. Oni su je napravili bespravno, a ja je rušim bespravno, pa nek se sudi ko s kim hoće i želi. Bila sam razumna devet godina, devet dugih godina je gledam i čekam da se crkva ukloni. Mogla sam imanje prodati za velike pare i otići u Federaciju ili u inostranstvo kod svoje djece i da živim rahat. Neću to. Moja želja je da živim na svom ognjištu, u svojoj avliji, ali u kojoj neće biti crkve. Sama ću je oboriti, kaže Fata.

Još je neizvjesno da li će se sutra održati najavljena služba u povodu slave crkve u Konjević-Polju.

OHR: Sporazum o crkvi mora biti proveden

Ured visokog predstavnika (OHR) osudio je incident koji se jutros dogodio na posjedu Fate Orlović.

Iz OHR-a navode da je Vlada Republike Srpske (RS) prošle godine odlučila da obezbijedi sredstva za izmještanje bespravno izgrađene crkve sa privatnog posjeda Fate Orlović u Konjević Polju, te da je OHR tada pozdravio sporazum kao znak da će pravo na privatnu imovinu Fate Orlović biti ispoštovano.

Bezbjednosni forum Opštine Bratunac, kojim je predsjedavao načelnik Bratunca Nedeljko Mlađenović, i kojem su prisustvovali svi relevantni akteri, 30. avgusta prošle godine je saopštio da će obilježavanje krsne slave crkve biti posljednji put održano u postojećoj crkvi u Konjević Polju 11. septembra 2007.godine.

OHR potvrđuje da se sporazum od prošle godine mora ispoštovati.

OHR poziva sve uključene strane da ostanu pri ranije dogovorenim stavovima, da pokažu suzdržanost, te da odustanu od svih radnji koje bi mogle pogoršati situaciju.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

74

Srijeda, 24. Septembar 2008

Silajdžić: Vrijeme je da UN ispravi svoje greške!
"Genocid neće biti nagrađen", riječi su predsjedavajućeg Predsjedništva BiH pred Generalnom skupštinom UN...
23.09.2008. 18:23
Prenosimo govor predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, Harisa Silajdžića, pred Generalnom skupštinom UN, koji je medijima proslijeđen iz Silajdžićevog ureda:

"G. Predsjedniče,
G. Generalni sekretaru,
Uvaženi delegati,
Dame i gospodo,

Čast mi je obratiti se ovoj 63. sjednici Generalne skupštine UN-a. Dozvolite mi da izrazim zahvalnost g. Srgjanu Kerimu koji je predsjedavao ovim tijelom u prethodnoj godini, te da čestitam g. Miguelu d’Escoto Brockmanu, novom predsjedniku Generalne skupštine.

Prvi put sam stajao za ovim podijumom u maju 1992. godine, kao Ministar vanjskih poslova tek nezavisne Bosne i Hercegovine. Tada sam prepričao neopisive zločine koji su se počeli u mojoj zemlji. Također sam upozorio da će, ukoliko se ne zaustave, ti zločini samo postati gori. Sve što sam tražio je da Bosni i Hercegovini bude omogućeno pravo da se odbrani, pravo garantovano Poveljom UN-a.

Svi znamo šta se poslije desilo. Neki u međunarodnoj zajednici su insistirali na zadržavanju embarga na oružje koji je nametnut od strane UN Vijeća sigurnosti 1991. godine, time unapređujući očitu vojnu nadmoć Miloševićevog režima koji je odlučio da uništi Bosnu i njene narode. Oni su opravdali ovaj smjer tvrdeći da bi dizanje embarga dodalo ulje na vatru. Rezultat, neizbježno, je bio gašenje te vatre krvlju nedužnih.

Prema podacima MKCK, 200.000 ljudi je ubijeno, od kojih 12.000 djece, do 50.000 žena je silovano, i 2,2 miliona je protjerano iz svojih kuća. Ovo je bio dokazan genocid i sociocid. Namjera počinioca ovog genocida je bila da zauvijek unište jedinstvenu multietničku kulturu Bosne i Hercegovine kroz masovna ubistva, silovanja, mučenja, zvjerstva, protjerivanja i pljačku. Bez obzira na to, branioci naše zemlje su se ponašali časno, što je dokazano kroz oslobađajuće presude ICTY za većinu vojnog rukovodstva Bosne i Hercegovine.

Sve ovo je kulminiralo u Srebrenici u julu 1995. godine. Međunarodni sud pravde, u svojoj Presudi od 26. februara 2007. godine, je odlučio da:

'Bosanski Srbi su osmislili i implementirali plan da ubiju što je više moguće bosanskih muslimana vojne dobi koji su bili prisutni u enklavi…, da su akti počinjeni u Srebrenici…počinjeni sa specifičnom namjerom da se dijelom uništi grupa muslimana Bosne i Hercegovine kao takva; te da su stoga ovo djela genocida, počinjena od strane članova VRS-a u i oko Srebrenice od oko 13. jula 1995. godine.'

Dame i gospodo,

Kroz svoja djela i propuste, Ujedinjene nacije, prema sopstvenom priznanju, nose dio odgovornosti za zločine počinjene u Srebrenici. Naime, Izvještaj Generalnog sekretara UN-a o Srebrenici iz 2000. godine jasno kaže:

'Kroz greške, loše odluke i nemogućnost spoznaje zla koje nam se suprotstavljalo, propustili smo da ispunimo našu dužnost i pomognemo da se spasu ljudi Srebrenice od srpske kampanje masovnog ubijanja... Srebrenica je kristalizirala istinu koja je shvaćena isuviše kasno od strane Ujedinjenih nacija i svijeta uopšte: da je Bosna jednako bila moralna obaveza koliko i vojni konflikt. Tragedija Srebrenice će nas zauvijek proganjati.'

Mi ne želimo da Ujedinjene nacije budu proganjane. Kredibilitet ove organizacije je isuviše važan za svijet da bi nosila teret svojih propusta. Greške mogu biti počinjene, ali ne smiju biti ponavljane. Mi želimo da UN ispravi svoje greške. Šta više, međunarodno pravo nalaže da to mora biti urađeno. Naime, Pravila Komisije za međunarodno pravo glede odgovornosti država, usvojena rezolucijom 56/83 ove Skupštine 12. decembra 2001. godine, nalažu da: 'nijedna država ne smije priznati kao zakonitu situaciju koja je stvorena ozbiljnim narušavanjem (preemptornih normi opšteg međunarodnog prava),' što jasno uključuje genocid i zločine protiv čovječnosti, 'niti smije pružiti pomoć ili podršku u održavanju takve situacije'.

Da su ovi principi bili primijenjeni, da li bi institucije identificirane od strane Međunarodnog suda pravde kao počinioci genocida još uvijek postojale? Da li bi veliki dijelovi neke zemlje ostali etnički čisti? Da li bi preko milion izbjeglih i raseljenih osoba ostalo izvan svojih domova? Ukratko, da li ovi principi dozvoljavaju istovremeno hapšenje (Radovana) Karadžića i održavanje rezultata njegovog projekta?

Mi ne možemo oživjeti mrtve, ali možemo dati dostojanstvo i pravdu preživjelim. Ono što kažemo danas nije usmjereno na prošlost, već na budućnost, i ne samo Bosne i Hercegovine. Dugujemo to, ne samo žrtvama i preživjelim, već čovječanstvu uopšte. Poruka koja treba biti odaslana svim potencijalnim počiniocima zločina u ime uvrnute ideologije mora biti kristalno jasna: Nemojte čak ni razmišljati o tome, vaš teror se neće isplatiti.

U Bosni i Hercegovini, imali smo priliku da to primijenimo kroz konzistentnu primjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma iz 1995. godine, koji je zaustavio agresiju i genocid, te donio mir. Ovo su bila njegova najveća dostignuća i njihova vrijednost ne može biti zanemarena.

Dejton je, međutim, također imao namjeru da poništi rezultate genocida i etničkog čišćenja. Imao je sve neophodne elemente da to uradi. Umjesto toga, po odluci Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, njegove glavne odredbe su postale žrtva:

sistematičke, dugotrajne, namjerne diskriminacijske prakse javnih organa Republike Srpske s ciljem sprečavanja tzv. 'manjinskih' povrataka, bilo direktnim učešćem u nasilnim incidentima ili uzdržavanjem od obaveze zaštite naroda od… nasilnih napada samo zbog etničkog porijekla'.

Namjera Dejtona nikada nije bila održavanje takvog etničkog aparthejda u Bosni i Hercegovini. Nije implementacija Dejtona, već kršenje njegovih suštinskih principa, koji su doveli do ovog rezultata. Bila bi teška greška priznati ovaj rezultat kao zakonit i legitiman.

Odgovornost je ove organizacije da to popravi. Isto kao što nismo trebali biti prisiljeni da krijumčarimo oružje kako bi se odbranili, ne bi smjeli biti prisiljeni da krijumčarimo osnovna ljudska prava, pravdu i demokratiju u Bosnu i Hercegovinu.

Bez ispravljanja ovih grešaka, možemo li iskreno slaviti 60. godišnjicu usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima ovog decembra? Šta više, možemo li slaviti 60. godišnjicu usvajanja Konvencije o genocide ako prva i jedina presuda Međunarodnog suda pravde o zločinu genocida ostane u arhivama tog suda?

Dame i gospodo,

Sada je vrijeme da se ove greške isprave. Uskoro ćemo početi rad na novom Ustavu Bosne i Hercegovine i ishod tog procesa će dati odgovore na mnoga od ovih pitanja.

Onima koji nastoje da legitimiziraju sistematska kršenja Dejtonskog sporazuma, svi mi moramo reći: Ne zavaravajte se, genocid neće biti nagrađen.

Nagrađivanje genocida bi moglo poslati opasnu poruku širom svijeta, te bi sigurno ugrozilo šanse za stalni mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini i cijeloj regiji. Potraživači pravde nisu neprijatelji mira. Oni su zaštitnici mira.

Naravno, postoje neki u Bosni i Hercegovini koji se ne bi složili s ovim, ali oni sigurno nisu žrtve genocida.

Dragi prijatelji,

Mi nismo zaboravili pomoć koju smo dobili od mnogih zemalja predstavljenih ovdje danas. Veliki broj vaših vojnika, diplomata, humanitarnih radnika i novinara su umrli u Bosni i Hercegovini, dok su radili da zaustave agresiju, donesu mir, smanje muke, ili da osiguraju da ostatak svijeta zna o njima. Za ovo im još jednom zahvaljujemo i ponavljamo simpatije prema njihovim porodicama. Još veći broj zemalja nam je pomogao u obnovi našeg društva nakon agresije, pa i njima iskazujemo našu iskrenu zahvalnost u ovom pogledu, te se nadamo da možemo raditi skupa kako bi osigurali trajan mir i stabilnost u mojoj zemlji."

Autor: Onasa

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

75

Nedjelja, 28. Septembar 2008

Pred zatvorom 30-tak autobusa s Abdićevim pristašama

Tridesetak autobusa iz BiH stiglo je danas na parkiralište bivše vojarne Karlo Rojc, preko puta pulskog zatvora, da proslavi 69. rođendan Fikreta Abdića, zvanog Babo, potvrdila je istarska Policijska uprava. Babo u pulskom zatvoru izdržava 15-godišnju zatvorsku kaznu zbog ratnog zločina počinjenog devedestih godina u BiH. Najprije je osuđen na 20 godina zatvora, poslije mu je kazna smanjena na 15 godina, a pola je već odslužio.
Oko dvije hiljade čestitara, neki i s natpisima, od 13 do 16 sati bili su na parkiralištu Rojca, a 30-ak njih raspoređenih u šest izaslanstava posjetilo ga je u zatvoru.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

76

Ponedjeljak, 29. Septembar 2008

Nemogu da verujem da jos ima ljudi koji postuju onu, ne znam kako da se pogrdno izrazim, od coveka.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

77

Ponedjeljak, 29. Septembar 2008

U Cazinu su većinu na prošlim lokalnim izborima odnijeli DNZ. Na onim opštim prije dvije godine u sijelom UNSKO SANSKOM KANTONU DNZ je odnio veći broj glasova nego ikad i na taj način primorali vječite protivnike SDA I SDP da zajedno formiraju kantonalnu vlast, što je bio jedan od razloga da bosanska ulema okrene leđa SDA i pokloni svu pažnju STRANCI ZA BIH.
A sada na ovim izborima opštinskim koji su za 6 dana predviđa se da će DNZ u kraini dobiti veći broj glasova nego ikad što se tiče od perioda od 96 godien do danas, jer znaš stvari stoje tako da veliki broj autonomaša u stvari ne živi u kraini. Prvenstveno su najviše skoncentrisani u Rijeci Hr. i u Francuskoj. Što se tiče Rijeke znam pouzdano sa terena iz prve ruke mogu ti reći da su autonomaši jako dobro organizovani. Fikret i dalje rukovdi agro komercom Hrvatke i još dosta nekih poslova vodi iz zatvora jako uspješno. Sjedio sam u njegoovm kaficu u strogom centru Rijeke i iz onoga što sam čuo i vidio tamo, nakon što je pala uatonomija i nakon što su se autonomaši rasuli po svijetu nije ih ostavio na cjedilu a i danas dan vodi brigu o njima. I danas su ti ljudi jako organizovani, združeno izlaze na izbore i ako rijetko dolaze i BIH. Sa nekima od njih sam i pričao al to je teme sama za sebe o tome bi se zaista moglo dugo.

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

78

Subota, 25. Oktobar 2008

SAD odustale od optužnice protiv "alžirske grupe"

Sjedinjene Američke Države odustale su od optužbe da su članovi takozvane "alžirske grupe" spremali teroristički napad na Američku ambasadu u Sarajevu, javila je Federalna televizija. Upravo zbog ove optužbe šestorica Alžiraca su u januaru 2001. godine predati američkim vlastima, nakon čega su prebačeni na Gvantanamo. Iako je za 27. oktobar u Washingtonu bio planiran početak saslušanja šestorice pripadnika takozvane "alžirske grupe", te izvođenje dokaza odbrane i tužilaštva, to se, ipak, neće dogoditi. Kako izvještava FTV, do odustajanja od ovog dijela optužbe došlo je nakon što je advokatski tim u prošli petak predao sve svoje prikupljene dokaze. Nakon odustajanja od optužbe za pripremu terorističkog napada na američku ambasadu u našoj zemlji, Alžirci su sada suočeni s optužbama za navodno planiranje putovanja u Afganistan. Na teret im se stavlja i to što je kod jednog od njih pronađen broj telefona visokog oficira Al-Kaide. Saslušanje, te izvođenje dokaza odgođeno je do novembra. Još nije poznato da li će alžirska šestorka lično prisustvovati saslušanju u Washingtonu, ili će to biti učinjeno putem videolinka.

NEVJEROVATNO JE KAKO LJUDI SEBI DAJU ZA PRAVO DA UNIŠTAVAJU NEČIJE ŽIVOTE I ŽIVOTE CIJELIH PORODICA.

Sinoć sam malo gledao neke tamo guzonje iz amerike koji pravdaju razlog hapšenja ove grupe tada, jer je naravno trebalo razumjeti ameriku zato što se sve dešavalo nako 11 septembra. 7 GODINA u konc loguru, 7 godina mučenja, izolacije od ostatka svijeta, porodica. Šta je s tih 7 godina tko će to sada ljudima nadoknaditi. Lagumdžijinoj administraciji se sigurno sada tresu gaće od straha pri pomisli da će ovi ljudi jednoga dana sletjeti na bosansko tlo.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

79

Subota, 25. Oktobar 2008

Eto to je Americka demokratija o kojoj se prica. Oni jesu demokrate, ali samo za svoj narod. A mogu doci u BOsnu uzeti grupu ljudi, proglasiti ih teroristima i povesti ih 7 godina na mucenje, onda odluciti da nemaju dokaza za to, pa ce naci broj mobilnog visokog predstavnika Al -Kaide(mislim to je smesno, nemogu da verujem da ce neko u to poverovati) i tako unistiti te zivote i niko ih za to nece nista pitati. Reko sam pre da je smesno, ali se nesto ne smejem. xx(
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

80

Četvrtak, 13. Novembar 2008

da li iko od clanova foruma prati desavanja vezana za pregovore o ustavnim reformama u bosni i hercegovini?
ako neko prati,drago bi mi bilo ,da ostavi neka svoja zapazanja i eventualno sam pokusa da oceni u kojem bi smeru to sve moglo ici,naravno uzimajuci u obzir i trenutnu konstelaciju snaga u medjunarodnim odnosima

-dobro,mozda ja sad hocu i previse,pogotovo sto bosansko hercegovacku problematiku ne znaju da rijese ni one glave koje se samo sa ovim pitanjem i bave
mene interesuje vas stav,i kako ocenjujete predloge koji dolaze od harisa silajdzica,sulejmana tihica,ljubica,covica,dodika,i ivanica iliti njihovih stranaka
uprosceno, stranke iz "rs-a" nude status kvo,tj da se da legitimitet dejtonu i da on bude polazna osnova za pregovore,i tu su svi iz rs slozni
sa bosnjacke strane sulejman tihic je odlucio(ne zna se jos dal na svoju ruku) da podosta toga iz dejtona tj iz sadasnjeg ustavnog uredjenja bude polazna osnova za pregovore i u tome ga prati po svemu sudeci i predstavnik jedne hrvatske stranke
-szbih harisa silajdzica se zestoko tome opire, stav sdp lagumdzije je neutralan za sad

-svakako da je pitanje jako bitno
u sklopu ovog pitanja resavace se jos neka pitanja vezana za drzavnu imovinu,statusa brckog itd
-

Social bookmarks