Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško
  • »Bosniaco« je autor ove teme

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

1

Subota, 25. Juni 2005

Americki Senat Usvojio Rezoluciju o Srebrenici

Američki Senat jednoglasno usvojio Rezoluciju o Srebrenici

Nad Bošnjacima je počinjen genocid, a na BiH izvršena agresija

Događaji u BiH od 1992. do 1995. godine nazvani su pravim imenom * SAD će nastaviti podržavati nezavisnost i teritorijalni integritet BiH

http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer.…0530&z=7&isasp=

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

2

Subota, 25. Juni 2005

Evo i originalnog teksta rezolucije:
Administrator je dodao ovaj fajl:
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

3

Subota, 25. Juni 2005

...kao i saopstenja za javnost Kongresa Bosnjaka Sjeverne Amerike
Administrator je dodao ovaj fajl:
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško
  • »Bosniaco« je autor ove teme

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 27. Juni 2005

Predstavnicki Dom US Congressa USVOJIO Rezoluciju o Srebrenici

Americki Predstavnicki Dom je upravo USVOJIO Rezoluciju o Srebrenici i time se prikljucio Senatu u osudi genocida nad Bosnjacima (27. juni, 16:21 istocnoamericko vrijeme)

"""""""""""""""""""""""
4:21 P.M. -
Mr. Smith (NJ) moved to suspend the rules and agree to the resolution.

H. Res. 199:
expressing the sense of the House of Representatives regarding the massacre at Srebrenica in July 1995

At the conclusion of debate, the Yeas and Nays were demanded and ordered. Pursuant to the provisions of clause 8, rule XX, the Chair announced that further proceedings on the motion would be postponed.

4:06 P.M. -
DEBATE - The House proceeded with forty minutes of debate on H. Res. 199.
Considered under suspension of the rules.
""""""""""""""""""""""""""

• »MADE IN SANJAK« je muško

Datum registracije: 16.06.2004

• Poruku poslati

5

Utorak, 28. Juni 2005

Cetnici su Ramizi Ajsic svirepo ubili 14-godisnjeg sina

[SIZE=3]"Zaklanu glavu moga Muje drzala sam u rukama"!!! [/SIZE]

U selo Kutuzero, u brdima iznad Srebrenice putuje se dobrih sat vremena. Pola asfaltom pola seoskim makadamskim putem. Iz Kutuzera se, zbog price 54-godisnje Ramize Ajsic , koju do sada, cini se, ni mocna literatura nije zabiljezila, vraca ”nikuda”, u ljudsku nestvarnost.

Moj Amir poginu 1992. godine. Ukopali ga ovdje u selu. Boli dusa. Dodje juli 1995., kazu valja bjezati. Ja u Potocare sa zenskom celjadi i djecom, a moji blizanci Mujo i Halil sa ocem Camilom odose sumom. Stigli mi u Potocare, kad se moji blizanci pomolise. Rekli im, idite vi u Potocare, vi ste djeca, nece vam niko nista – zapocinje svoju pricu Ramiza.

Prica tecno, sabrano, kao da se njena tragedija desila nekom drugom. Doduse, usporeno podize ruke, glavu rijetko okrece. Cista zena. Lice tamno, poput orahova drveta i na njemu samo povremeno poneki damar zaigra. Glas jednolican…

U Potocarima sve dusa na dusu, a meni moj Mujo nosi deku, kaze.:”Hladno ti je, mati, pokrij se!” Sutradan krenu konvoj prema Tuzli. Ode snaha sa djecom, odose i njih dvojica. Negdje oko podne, eto ti mog Muje, nisu mu dali u konvoj, a Halila pustili. Nosi baloncic za vodu, veli :” Odoh ja, mati, donijeti vodu.”

”Ne, Mujo!” ja cu ti njemu, ”Znam da kolju gore u kuci Mehana konduktera, ” a on kaze da nece tamo ici, vec ce iz rijeke donijeti.

Kakve rijeke, kad je sva krvava kao da je neko obojio,u nju bacaju zaklane ljude. Jok, ode dijete, prica Ramiza.

Ne place. Bolesna je, veli, na srcu, ali pricu o smrti svog Muje, kaze, mora pricati, neka narod zna. Izadjose cetvorica iz Mehanove kuce, vidim idu prema Muji. Ja utrnula. Ne mogu da pomjerim… Strepim.. Krenu jedna zena po vodu, velim joj:”De, zeno, vidi ima li mi djeteta.” Koliki je, pita ona mene, a ja velim da mu je 14-ta godina. Kad se vratila nudi mivode da pijem, da se umijem... Cucnu pored mene i kaze da mi je dijete zaklano pred Mehanovom kucom.

Aaaaa, zapomagah ja, trcim. Ne znam kuda, znam da nisam putem. Dodjoh gore. Pred kucom vidim, moje dijete, ali samo glava. Zgrabim mu glavu u svoje ruke, jos vruca, poneki damar se osjeti, oci, valjda kako je u njih pogledao, kao da su zive… kazuje Ramiza.

Ono cega se jos sjeca jeste covjek, ogroman, ili joj se tako ucinio, koji je pred nju ”izasao iz Mehanove kuce.”

Na njemu kecelja, krvava sva, kao u mesara. On je klao, a druga dvojica sum u dovodila na klanje. Ja i dalje drzim onu Mujinu glavu, a on mi govori:”Puscaj tu glavu!” Velim necu, zakoljite i mene. Sta je kasnije bilo ne znam. Sjecam se samo da sam, kad sam se otrijeznila, bila sva mokra, krvava. A u Mehanovoj kuci bilo je glava do vrata. Prije mog djeteta, zaklano je Bog zna koliko ljudi, govori Ramiza.

Preneseno iz Dnevnog avaza

"Licite na narod iz koga potjecete. Potrudite se da licite na taj narod. Taj narod nesto voli, a nesto ne voli. Volite ono sto on voli, ne volite ono sto on ne voli, pa cete liciti na taj narod. Taj narod je hrabar. Taj narod je pametan. Ne treba vas biti sramota da licite na taj narod, pa makar dijelili s njime, mozda, i neke mahane. Jer, nije nas narod savrsen, jer nema savrsenog. Ali ne treba bjezati od toga. Licite na taj narod."
...Jos da citiram svog omiljenog pjesnika:
'Velikim Bogom se kunemo da robovi biti necemo!"

12.1.1994. (Alija Izetbegovic)

"Uvjeren sam da ce se BiH, da odmah definisem sta, postepeno ocuvati, opstati i postati normalna drzava. Uvjeren sam u tu stvar. Ne bih mogao prognozirati kad ce to da bude, ali historija tece prilicno brzo na ovim prostorima, pa ce mozda biti brze nego sto mi i ocekujemo." Alija Izetbegovic

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

6

Srijeda, 12. Oktobar 2005

Dvolicni Evropljani su prije neki dan zazmurili pred cinjenicom da Hrvatska i Srbija nisu izrucili svoje teroriste i ratne zlocince gotovina&mladic&karadzic sudu u Hagu. EU je otvorila pristupne razgovore sa Zagrebom i Beogradom. Medjutim americka administracija je po ovom pitanju dosljedna, N.Berns zvanicnik americke vlade rekao je u Briselu: "Poruka je vrlo jasna: Hrvatska neće postati član NATO dok gotovina ne bude poslat u Hag, a Srbija i Crna Gora neće ući u Partnerstvo za mir dok i mladić nije tamo" Berns je posebno tvrdu liniju uzeo prema srpskom vođstvu u Beogradu i Banjaluci. "Mi ćemo ih procjenjivati prema akcijama, zato što njihove riječi nisu dale nešto mnogo", kazao je on.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

7

Srijeda, 12. Oktobar 2005

Ne ulazeci u cjelokupnu americku spoljnu politiku, u slucaju Bosne ne samo sada vec i u toku rata su bili daleko efikasniji i principijelniji od Evrope.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 13. Oktobar 2005

Da su SAD vodile principijelniju politiku prema bosnjackom pitanju je tacno ali ne smijemo zaboraviti da iza te podrske stoje islamske zamlje koje su bliske Americi u prvom redu Turska, Arabija, Pakistan i uopste sav islamski svijet. Svima je bilo jasno da je to bio pokusaj istrebljanja nas sa ovih prostora u prvom redu zbog naseg islamskog identiteta. Sad je na snazi relativni mir, a da li je sve zavrseno? pa ne bih bas rekao. U prestojecem periodu predstoji rjesenje kosovkog problema. Amerika je po ovom pitanju zauzela stav blizak Albancima, i vrlo je moguce da se sve zavrsi nezavisnoscu Kosova. Realno gledajuci na stvari tamo i ne moze biti drugog rjesenja. To ce znaciti definitivni katastrofalni poraz za Srbiju; protjerivanje njihove manjine iz Hrvatske, nezavisnost BiH i ostanak tamosnjih Srba vani, te na kraju gubitak tako vazne teritorije kao sto je Kosovo. U ovakvoj situaciji uprkos svemu ja mislim da SAD i Evropa ne zele ostaviti Srbiju u ovakvom stanju, totalnog gubitnika i da je moguce da ce pokusati da joj na neki nacin nedje nadoknade. Ostaviti Kosovo unutar Srbije je tesko, a licno smatram da Srbi to i ne zele, e sta onda preostaje; BiH??!!. Siguran sam da Srbi u kontaktima sa amerikancima i evropljanima bas potezu ovaj argument kad govore o Kosovu, ako za Kosovo trazite samostalnost onda republika srpska mora imati isto pravo. Dakle u ovom trenutku Srbi na Kosovo vise gledaju kao sredstvo za potkusurivanje nego na nesto svoje, znaju oni dobro da je ono otislo. Ako Kosovo dobije nezavisnost isto tako je tesko sa C.Gora ode iz Srbije, kao jedna od utjesnih operacija. Definitivno ce se zatvoriti pitanje Sandzaka, a nezavisnost Kosova moze biti izgovor Srbima za veliko vojno prisustvo u Pazaru i Tutinu zbog navodne blizine granici. I finalno, moze biti nove reorganizacije drzave BiH i priblizavanje srpske Srbiji. Sve ovo opet moze dovesti do ponovnog suocavanja Bosnjaka sa novim problemima.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Social bookmarks