Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• »HaNuMa_78« je autor ove teme

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 10. Juni 2004

Analfabetizam

Postoje tri vrste nepismenih ljudi:

1. primerni analfabeti - ljudi koji nikada nisu isli u skolu.

2. funktionalni analfabeti - ljudi koji su isli u skolu, ali svoje znanje ne mogu primeniti u njihovoj svakodnevnici (na primer, ljudi koji su ucili arapsko pismo ili cirilicu a moraju se snalaziti u drustvu u kome vlada latinica)

3. sekundarni analfabeti - ljudi cije je pismeno znanje podleglo zaboravu.

Postajale su strepnje da ce televizija prouzrociti novi analfabetizam, da ljudi nece vise trebati, a ni hteti, citati, jer ce se moci informisati putem slike i zvuka. Ta strepnja se nije ostvarila, jer je upravo televizija pomogla razvoju i popularnosti knjige. Televizija ipak vodi ispred svih drugih medija, ali se danas ljudi informisu iz vise njih (novine, radio etc.).

Ja sam na primer u Japanu i Indiji funktionalni analfabeta. A vi?

EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

2

Četvrtak, 10. Juni 2004

Iako zivimo u 21 veku i dalje je puno ljudi koji ne znaju citati i pisati. Da, tesko je ( a ponekom i smesno) za verovati, ali je to puka realnost.

Naravno da se broj analfabetista razlikuje od drzave do drzave i da isti zavisi od vise uslova u koje spada ekonomska razvijenost. Recimo da je lako razumeti da su nomadi nepismeni , ali kada cujete da je jedan Francuz ili jedan Nemac nepismen onda to izaziva cudjenje. I to sa poptunim pravom.

Moj trenutni medij ujedno i izvor informacija je internet.

P.S. I ja vala u Saudijskoj Arabiji sam nepismena osoba. :(

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 10. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Danas je doslo do situacije takve, da je covjek nepismen ako nezna sa kompjuterima da se koristi.
Tako da je mnogo veci borj nepismenih nego sto se misli.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 10. Juni 2004

Neko davno rece da ako imas prilike da naucis dva jezika a znas samo jedan, onda si polupismen.
Ili (da ostanem u duhu teme) semi-analfabeta :D
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 10. Juni 2004

Ko je nepismen, taj je i glup.

Cula sam ovo jednom, pa me interesuje sta vi o tome mislite. Ja se ne slazem sa gore navedenom izjavom.

6

Četvrtak, 10. Juni 2004

Ni ja se nikako ne bih mogla sloziti sa recenicom koju si citirala Hanumo, jer smatram da biti nepismen ne znaci biti glup.
Ne znam koji je pametnjak "lupio" ovo i ne znam dal' je to samo rekao ili cak i zapisao, al znam da se grdno presao rekavsi ovakvo nesto.

Nasi preci su bili nepismeni. To bi trebalo znaciti da su bili glupi? ?(
Ili smo sad mi glupi za one koji ce doci posle nas?

Kakva glupost! X(

Po meni je biti nepismen = biti uskracen, mozda i zaostajati, ali nikako biti GLUP!

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 10. Juni 2004

Ja se sa tim ne slazem.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 10. Juni 2004

Dok se nije pojavio Gutenberg sa njegovim otkricem, narodu i nije trebala pismenost u ovoj meri, koja mu je danas potrebna. Okruzeni smo znacima koji zahtevaju znanje bilo kakvog pisma i koji nam olaksavaju zivot.
Mislim da je jako vazno biti pismen. Razlikujem izmedju pismenosti i nacitanosti. Normalno je da je pismenost uslov za nacitanost, ali je to ipak proces koji treba negovati i poboljsavati, i ne dati mu da stagnira. Zato je nepismenost, kao sto Pink rece, uskracenost, sto bi u nekim krugovima impliciralo glupost, ali ipak tvrdim da je svako na svoj nacin nacitan. Neko vise, neko manje.

Gerilac, objasni zbog cega se ne slazes da je nepismenost - glupost?

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 10. Juni 2004

Mucno mi danas, pa cu sutra, insallah, ako budem raspolozen. :))

Allahimanet.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 10. Juni 2004

Onda nisi trebo ni ovo pisat X( . Ozbiljno pitam.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 10. Juni 2004

Sabur selamet sestro draga, ljudi kao ja nisu na dugme kad pritisnes da ti kazu. :) Cekam nadahnuce da mi dodje i ja cu onda napisati odgovor. :)

Allahimanet.

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 10. Juni 2004

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78

Nemogu se nikako sloziti sa ovom izjavom. Verovatno osobe koje su bile nepismene nisu imali mogucnosti da to nauce. Nemora da znaci da su bili umno zaostali. Nekada davno su mogli samo da skoluju osobe koje su imali bogastvo.

Istina je da u Arabskom svijetu sam totalno nepismena. ;(
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 10. Juni 2004

ni ja se ne slažem sa ovim iskazom !!!

Citirano

originalno od HaNuMe

Cula sam ovo jednom, pa me interesuje sta vi o tome mislite. Ja se ne slazem sa gore navedenom izjavom.

Ja samo ovdje mogu, konstatovati, ...bolje rečeno - predpostaviti , da je ovo izjavio neko ko zna da piše,..ali je glup , i da bi zaobišao samog sebe,i izdvojio iz glupih,onda je tako izjavio !!! A riječ GLUP je širok pojam !

Ako posmatramo nepismenost,...danas,...u odnosu na nekad,...jeste to jedno zaostajanje za vremenom i korakom današnjice ! Pojedinci to umiju okarakterisati i definisati samo jednom riječju GLUPOST ,možda i zbog nedostatka i ograničenosti njihovog asortimana riječi . No, ostavimmo ih,neka se oni pozabave sami sobom !

Naime,imalo je mnogo starih,koje ja samo pamtim,koji su bili vrlo mudri,i pametni,ali nijesu znali ni čitati,ni pisati !Razlozi nepismenosti,bile su okolnosti i vrijeme , u kojem su oni živjeli.

Citirano

P.S.
Ima dosta onih,koji i pored toga što znaju , čitati i pisati, a ostaju nepismeni !
Ima dosta onih,koji oči i uši imaju, a ništa ne vide i ne čuju !

( [SIZE=1]molimo Boga uzvišenog,...i potrudimo se da ne budemo od ovih i sličnih ovima [/SIZE] )

M.S. ......meSSko...... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

14

Petak, 11. Juni 2004

"My smmr hols wr CWOT. B4, we used 2go2 NY 2C my bro, his GF & thr 3:- kids FTF. ILNY, it's a gr8 plc."

Prevod glasi: "My summer holidays were a complete waste of time. Before we used to go to New York to see my brother, his girlfriend and their three screaming kids face to face. I love New York. It's a great place."

Ovo je oglaseno nepismenoscu. Ja mislim da je ovaj nacin pisanja kreativan, jer je pisac gore navedenog teksta svestan tacnog pravopisa.
Problem se javlja ako je alfabetizacija u toku i ako se diktat kao metoda primenjuje. Onda nastaje sledece:

Mein C(ce) tut W(ve). Boli me prst.
Die Q(ku) trinkt T(te). Krava pije caj.
Ich HB(habe) nichts zu SN(ze-en). Nemam sta da vidim.
Ich HB (ha-be) alle GBT(ge-be-te) vergessen. Zaboravio/la sam sve molitve.
Die NT(en-te) hat meinen ZTL(cet-el) mit RD (er-de) verdreckt. Patka je isprljala moju cedulju sa zemljom.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

15

Srijeda, 23. Juni 2004

Halali mi Hanumo sto ti onda nisam dao podroban odgovor na ono pitanje. Nisam znao da ces mi ti to zapamtiti i nekad vratiti. :)

Evo sada cu se oduziti za onaj odgovor.

Prije svega, po meni, ljude treba gledati kroz unutarnje osobine, a ne kroz neki rang ili polozaj na ovom svijetu u bilo kojem smislu.

Dakle, svaki onak koji gaji u sebi lijepe osobine taj je pametan covjek, a moze to i nepismen da radi. A svaki onaj koji gaji kod sebe lose osobine taj je glup, a moze biti pismen kolko hoce.

Eto pojasnjenja mojeg stava. I opet kazem halali.
Ne treba biti zlopamtilo. Treba prastati. :)

Allahimanet.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

16

Srijeda, 23. Juni 2004

Neka ti je prosto. :)

Citirano

Dakle, svaki onak koji gaji u sebi lijepe osobine taj je pametan covjek, a moze to i nepismen da radi. A svaki onaj koji gaji kod sebe lose osobine taj je glup, a moze biti pismen kolko hoce.

Znala sam ja da ti znas odgovor na moje pitanje, samo si hteo da me malo isekiras :)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 24. Juni 2004

:) Opet kazem halali. Htio sam malo da vidim od kakvog si materijala i usudih se, ali vise ne bih smio da me streljaju. :))

Allahimanet.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

18

Srijeda, 17. Novembar 2004

Primecujem da su se na forumu pojavili novi clanovi, koji su u medjuvremenu i banovani, sa velikim pismenim problemima a jakom potrebom za komunikaciju. Imam osecaj da ne disu ni kad pisu, zato i ne koriste tacku, zarez i ostale znake interpunkcije. Prijeti li im analfabetizam?

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

19

Srijeda, 17. Novembar 2004

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78
Prijeti li im analfabetizam?

Ja sam sto se toga tice,optimistican.
Doticni su mislim pronasli put iz sive zone analfabetizma.Jer kad se vise manje sve pod kontrolom ima onda i prestaje ta jaka potreba za komunikacijom.

Pronasli dakle put,
sad su na raskrnici sa semaforom.
Jos je crveno... :)

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

20

Subota, 20. Novembar 2004

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78
Primecujem da su se na forumu pojavili novi clanovi, koji su u medjuvremenu i banovani, sa velikim pismenim problemima a jakom potrebom za komunikaciju. Imam osecaj da ne disu ni kad pisu, zato i ne koriste tacku, zarez i ostale znake interpunkcije. Prijeti li im analfabetizam?

:D :D Hadalj nije banovan, mozda si nesto prekontala. On se samo za neko verme odmara.

Mislim da nije fer ako se ozbiljno zameravas njemu na neispravnom pisanju On time pokusava da bude sto prohodljivi u drustvu sto mu jako dobro uspeva (o) A siguran sam da kad bi hteo, sto je i dokazao u nekoliko postova, je u mogucnosti da vodi i razgovor na velekom nivou tj da moze da bira i otmenije reci i da nas zaspe izrazima. Upravo zbog toga sto to neradi cesto je barem kod mene popularan. Jedini koji prica ozbiljno a ipak nije dosadan je Sandzacki_sin. Sans je takodjer ok i on mi se jako dopada zbog nepristrasnosti i objektivnog razmisljanja.

A greske sto ih cini hadalj u pisanju su skoro i neprimetne kad se ima ozvuk u usima has pazarskog govora onog sto on napise.

Vidoh ti sestru kiki na forumu pa rekoh nekako i na osnovu nje zakljucim nesto pozitivno za tebe.
:D
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

Social bookmarks