Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško
  • »PAUK_« je autor ove teme

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

1

Srijeda, 23. Oktobar 2002

APEL

Hteo bih da dam predlog da pored NAUKE, RELIGIJE I POLITIKE, treba stajati i FILOZOFIJA.
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Uzimajući u obzir činjenicu da je ovo Otvoreni forum, kao i činjenicu da je filozofija majka svih nauka ne vidim razlog da Vi, gospodine Pauče, ili bilo ko drugi, ne započne temu Filozofija baš u ovom delu određenom za Nauku i obrazovanje...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

3

Ako je filozofija majka onda ćemo napravit kategoričku grešku, ako je svrstamo u nauku.
Mislim da bi najbolje bilo da promenimo ime teme NAUKA I OBRAZOVANJE u OBRAZOVANJE... ili slično
Čisto da ispoštujemo ove logičke norme .

4

why not?!

Ne vidim razloga zašto to ne biste učinili :)

Greeting
pink
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

5

Mada se nisam dosad miješala u vaše folozofske diskusije nego sam ih samo sa zadovoljstvom čitala, dajem vam ipak moju punu podršku. Ko zna, možda se i ja bacim u filozofe :D

Zajedno smo jači 8)
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

6

Da li je filozofija nauka

Nauka je jer se bavi proučavanjem prirode korisčenjem naučnih metoda - znači tvrdjenja, dokazi, eksperimenti ...
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

7

Citirano

Ako je filozofija majka onda cemo napravit kategoricku greshku, ako je svrstamo u nauku.

Znate li onu priču o kokoški i jajetu?
sans je dodao/la ovu sliku:
  • kokoska i jaje.jpg
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

8

Ne znam zasto ste se toliko vezali za pojam nauke, napokon ovaj deo foruma se zove Nauka i obrazovanje .
Pa eto posto je Filozofija deo obrazovanja prilici joj mesto bas na ovom delu foruma.
A ako se pojavi veliki broj filozofa, u sta cisto sumnjam, lako ce se otvorit posebna rublika za njih.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

9

Subota, 26. Oktobar 2002

Eh sad..

Mislim da se dovoljno ljudi izjasnilo ZA otvaranje ove teme. Sad što Administrator ima nešto protiv toga to je druga stvar. Ali opet njegov je forum, moze mu se ! ! !

maleccka

Zlatna sredina

(10)

• »maleccka« je žensko

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

10

Subota, 26. Oktobar 2002

otvorite temu već jednom

Ne volim razmišljanja tipa, AKO i KAD BI... I zaista ne vidim razloga zbog čega se ne otvori tema Filozofija. Što se mene tiče, svejedno mi je gdje se računa, ako postoje zainteresovani treba je pokrenuti.

Eto, još jedan glas ZA.
[SIZE=1]...Moj stari kofer opet miriše na sive ceste...[/SIZE]

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• »Birdum-Bardum« je muško
  • »Birdum-Bardum« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 27. Oktobar 2002

Selam alejkum Bošnjaci. Ovo je pravo tipično za filozofiju i za filozofe, još nije ni krenula tema a filozofira se, tako filozofija o svemu razglaba ali ne nalazi nikakvo rješenje, tj. samo se filozofira. Čisti dokonluk. Tako će takva jedna tema samo donijeti tonu rasprava i prepucavanja i dokazivanja i isticanja samog sebe i svojeg ega, itd a ni do čega se neće doći konkretnog. Na kraju će svako ostati pri svojem mišljenju i opet će se sve vrteti u krug i ništa se neće postizati. Ali ako se ipak i pokrene ova tema onda bih ja volio da se pokrene jedna pod tema Filozofija o Ljubavi. Baš me interesuje kako filozofi gledaju na ljubav. He he, eto to je moje mišljenje. Allahimanet

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

12

Ponedjeljak, 28. Oktobar 2002

Reci jesil ZA ili NISI, nemoj filozofirat sad, josh nije otvorena tema :)

13

Ponedjeljak, 28. Oktobar 2002

predlog

filozofiju potpuno podrzavam, ali sliku koju su stvorili ljudi o tome i nacin na koji je interpretiraju i njome se koriste (kritikuju je, tumace, ili na nju pozivaju) manje vise ne. tacno je nesto od onoga sto birdum rece (ali samo nesto): da je razglabanje (ili prazno filozofiranje) dokonluk (ili prazan posao).. al ni on ne ucine nista vise od tog praznog pricanja. bez uvrede, moj komentar je da se on tim bavi bas na svim mogucim temama.
da bi svi presli na nesto konlkretno, a najpre ti pauce jer si pokretac diskusije, zasto ono sto te ne zanima ne pokrenes pod okriljem nauke? mislim da je bitno da se na to predje vec jedan put, a da se ne kacimo tih sitnih detalja tipa kategorije, jer to kako cemo mi kategorisati tu stvar ne cini je ni malo drugacije. osim ako ti, da se malo nasalim, ne podrzavas kostunicin nacin razmisljanja pa neces da ucinis nesto ako nije potpuno pravno.. :).. (mada on to samo govori, a glupi mu veruju. istina je: ako mu nije u interesu.. a tebi od ovoga interesa ne vidim)
ti ako nista drugo, evo ti predloga, pokreni temu sta je generalnije, ili sta je konretnije, ili vaznije (ili sta god hoces) filozofija ili nauka.. ja cu biti prvi da se ukljucim u diskusiju (obecavam da hocu.. ako ugrabim pre drugih bicu stvarno prvi, a javiti se sigurno hocu), a administrator, koji ce verovatno pratiti sve, ce lakse na osnovu toga i odluku doneti sta da radi sa temom.. gde da je smesti i ostalo..
pozdrav za tebe pauche (druze u tudjini..:) ), pa vidi ucini nesto konkretno sam, da ne bi nastavili sa ovim.. nisi valjda imao nameru i peticiju za temu da ti potpisujemo..:)
mogu ja da se potpisem i bolje...

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

14

Srijeda, 30. Oktobar 2002

Selam alejkum Boshnjaci. Pa poshtovani fingersbroken ako ti mislish da je razgovor o konkretnim stvarima tj. konkretnim problemima kao i filozofija onda imamo totalno razlichito gledanje na stvari. A to da se nishta aktivno nije djesilo trebo bi da pitash ili ti pokrenesh anketu pa da ti chlanovi foruma odgovore da li se je neshto aktivno djeshavalo ili djesilo ili se je samo filozofiralo. Jer kako nekom predstaviti akciju kad on akcijom smatra neshto sasvim drugo i obratno. Ali hajd nechu da dalje mrsim, jer mi vech lichi na filozofiranje. Glavna razlika izmedju filozofije i akcije je ta da se u akciji ima cilj i ka tome se ide, dok u filozofiji se nema cilj i kreche se haotichno. Eto tako. Allahimanet.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

15

BB filozofija je ta koja pokushava da utvrdi cilj. A do njega dolazi kriticko racionalnim misljenjem koje je zasnovano na NEPRISTRASNOJ proceni razloga za i protiv nekog uverenja. Mada se sluzi svim ostalim disciplinama i kritikuje ih koliko i samu sebe.
I zbog toga sam prihvatio Filozofiju kao vodilju pored umetnosti, nauke i religije. Jer dozvoljava mi da sumnjam i u nju samu.
Znash zivot je previshe kompleksan pojam da bi se predstavio jednim obrazcem.
Umetnik ima siri dijapazon boja tj. vecu mogucnost da predstavi svoj dozivljaj sveta koji ga okruzuje, tako i covek svoje znanje nemoze da zasnuje samo na pojmovima, ili samo na nauci, religiji itd itd...vec mora da se sluzi svim raspolozivim sredstvima. Nebili otkrio taj univerzalni jezik pomocu kojeg moze citati knjigu zivota. The greatest one of all.

Voleo bih da nam se otvori ova tema i kroz primere da ti docaram sve ovde napisano.

Slomljeni prste, razlog shto sam trazio posebnu temu nisu nikakvi formalni razlozi, vec zelja da ova tema dobije mesto koja zasluzuje. Jer po meni ona je vrednija i od istorije i nauke zajedno. Jer ona direktno utice na nashe zivote. Otkriva nama ono najvaznije...smisao.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

16

Selam alejkum Boshnjaci. Pa poshtovani Pauk, to sam ja upravo i rekao, filozofija nema cilj, tj. tezi da ga utvrdi, ali to nikad nije utvrdjeno u historiji shto meni ne daje neku veliku nadu da che ga inache nachi. Dakle, to je nauka bez cilja, a nauka bez cilja nema razlog zashto bi postojala, tj. to je jedina nauka koja trazi razlog da opravda sebe tj. svoje postojanje. Ako nema cilja onda ne postoji razlog zashto bi filozofija postojala. Zato sam ja rekao da je to samo gubljenje vremena jer nema cilja, tj. ne vodi nichemu, odnosno vodi te onamo gdje ti hochesh, dozvoljava svakom da odabere sebi cilj neki, ili ako mu odgovara da je tako bez cilja. Dakle, izrazi sebe, a to izrazi sebe je po meni chisti Egoizam. Tj. ne vodi jedinstvu (jedinstvo u razlichitosti). Dakle sushtinskom jedinstvu. To je ono shto Islam ima, a filozofija to nema. Tako da su te dvije stvari suprotsavljene. Filozofija vodi nejedinstvu, haosu, anarhiji dok Islam vodi ka jedinstvu, miru, redu, srechi i zadovoljstvu. To je u sushtini. A shto se tiche posebnosti to je vanjski, dakle svako je poseban na jedan nachin a u jedinstvu na sushtinski nachin (u Islamu). Dok, kod filozofije postoji vanjska razlichitost (originalnost) ali ne postoji sushtinsko jedinstvo, jer nema cilja. Dakle, to je nauka koja kaze: Neka radi svako shta hoche, shta mu je volja. Na toj filozofiji je zasnovana i zapadna demokratija. Dakle vodi direktno, u ono "sam svoj bog", "sam svoj zakonodavac", "sam svoj uchenik i uchitelj", tj. vodi direktno anarhiji. Dakle eto nasho sam ti mozda i cilj filozofije - Anarhija (hajmo svi da budemo bogovi). A ovakav stav je direktno suprotsatvljen Islamu koji kaze da je chovjek rob, odnosno ljudi su robovi Jednog Jedinog Boga, Zakonodavca, Sveznajucheg, Svemogucheg. Ili, moze se na josh jedan nachin to izraziti. Filozofija pokushava da nas oslobodi Boga, Onog svijeta, dakle da nebudemo vishe robovi Bogu, dakle da se sa te strane oslobodimo, ali zato da budemo robovi ovoga svijeta i ovoga zivota, dok na drugoj strani Islam je tu da nas oslobodi ovog svijeta i robovanja njemu i bilo chega na njemu, dakle da budemo slobodni na ovom svijetu, odnosno da budemo samo Bogu robovi. To su ta dva pola koja su suprotsavljena, a izmedju ta dva pola se nalazi josh nijansi mnogo, odnosno beskonachno. Pa koje je boje chovjek u tom spektru on je takvog i stava, i u tolikoj mjeri je za ili protiv Islama ili za ili protiv filozofije. I shto vishe ide u jednom smjeru to se vishe udaljava od drugog i obratno. Na jednoj strani imamo Anarhiju na drugoj strani Islam. Na jednoj strani imamo Nudiste i Nudistkinje a sa druge strane imamo Muslimane i Muslimanke. Itd. Ovako se moze uporedjivati kolko hochesh. A nijansi ima beskonachno. Eto tako. Allahimanet

17

neodvojive stvari

da se stvari ne mogu shvatiti nikada usko posmatrane pauk je potpuno u pravu. to sto bb ima losu (ili ti pogresnu) predstavu o filozofiju, nju samu ne cini losom. ona se od nauke, kao prvo odvojiti ne moze, a nista se ni iz religije, ni kompletnog zivota (sto naravno religija obuhvata) ne moze shvatiti bez razmisljanja, a razmisljanje je osnovno orudje najpre filozofije, iz cega proizalizi sumnja, koju nekad, skoro uvek, nauka otklanja, a sve to kombinovano sa religijom (univezalnom vodiljom zivota) cini da cilj bude blizi, jer bi covek sam lutao.. tako su zalutali i najveci filozofi. bilo koja karika da ti fali znaces mnogo manje.. a nikad neces znati vise nego sto ti ja dato da znas. tvoje je: da saznas, na sve moguce nacine, da saznas sto vise od toga sto ti ja dato da znas.. bice ti zivot bolji, lepsi, laksi.. a uputa ti je vec data
selam i pozdrav

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

18

Imash ti zicu BB, imash zicu za neke temeljne kritike.
Ali mislim da bi tvoje kritike bilo daleko kompletnije kad bi proucio ono shto kritikujesh.
Da si proucavao Istoriju Filozofije, tj. jednog po jednog filozofa i njegovu misao, uvideo bi da oni razlikuju jedan od drugog. Postoji ogroman broj skola od Neoplatonizma, Epikurejaca...Hegelijanaca, Marksista itd itd.
Da si citao malo dublje uvideo bi da je bilo onih koji su isticali razmatrali egzistenciju duha kao primarnu, materijalnu egzistenciju kao sekundarnu i bozansku egzistenciju kao neshto sto povezuje ove dve(Dekart). Kant je recimo bio izuzetno moralna licnost, shtovishe dokazivao je postojanje morala kao apsolutno postojeceg pojma.
Sad poshto smo ustanovili da se filozofije razlikuje od jedne do druge, reci mi koja sad nastoji u stvaranju ljudi - bogova. Nadam se da uvidjash da si izdvojio par skola i da pokushavas da na njihov konto stvorish pezurativnu predstavu o filozofiji.

Predmetnost filozofije jeste svet uopshte. Dakle ima predmet, a cilj mu je istina, tj uvid u funkcionisanju celokupnog tog mehanizma.
Tako da ono tvrdnje da nema cilj otpadaju. Ima cilj, i taj cilj proizilazi iz cudjenja i tezi zadovoljenju sopstvene radoznalosti tj. uvidu u istinu.

Ponavljam, ne postoji jedan obrazac. I moramo se sluziti svim diciplinama da bi shvatili funkciju zivota.

19

bb, znas gde ti je greska?

Islam ima u sebi i filozofiju i nauku i sve na svetu.. a filozofija, sama po sebi, nema pa se zato sa njom lutalo. onda kad su Islamski filozofi, PRVI, preveli i objasnili (preveli ih sa istog na isti jezik jer nikom nis bila jasna) dela mnogih filozofa ustvari se i pocelo raspravljati o tim filozofima. a svi ovi filozofi koji su ih preveli i objasnili su ih i daleko nadvisili, ali su se oni koristili znanjem Islama (iz Kur'ana) i shodno sa tim nisu znanje pripisivali samim sebi i slavu od toga trazili, jer su znali ego svoj sputati.. muslimani. i veruj mi veliku su prekretnicu u svetskoj nauci doneli ( i oni koji su se bavili medicinom.. a bilo je medju njima istih onih filozofa) a ti bi da kazes da je ono cim su se oni bavili kriva rabota. to sto se na kraju nek okitise znanjem srednjovekovnih arapskih filozofa (i na nejmu se proslavise) verovatno je proslo tako lako jer su ljudi (kao ti) neupuceni u mnogo stvari, i kritikuju neke stvari bezmalo znanja o njima..
a sto si mi zapao u oci? i slon se pored misa cudi sto njega neko vidi a ne misa.. i onaj sto se dere u tisini ne da se primetiti a? i onaj sto misli da sve zna i svuda odgovore svoje daje kao da su jedini..
i sad bi se ja trebao cuditi sto je neko primetio neki moj post.. tako su kratki, a? i to mora da upadne u oci.. al se tesko cita znam (cisto sumnjam da si i ti do kraja citao)
al mnogo bitnije je ono prvo, veruj mi.. ne opterecuj se tim kome upadas u oci. isresredi se na temu i o njoj razmilsjaj na pravi nacin. zbog toga sam ti i napisao ovo gore.. nadam se da je to u redu
selam i pozdrav

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

20

Selam alejkum Boshnjaci. Prije svega da odgovorim s kraja. U ovaj forum sam se ukljuchio pri samom pochetku i trudio sam se maximalno da ovaj forum zazivi, zato sam se trudio maximalno da pishem koliko sam znao i umeo, da doprinesem razvoju foruma. Pa ponekad iako nisam imo shta pisat piso sam da bi se odrzao kontinuitet ovog foruma. Neke stvari ne bi trebao da iznosish jer su pretpostavke. Recimo tvoja zagrada koja u sebi nosi text tipa, chisto sumnjam da si prochitao postove, su za mene veoma neumjesni, i zvuche mi nekako ratoborni, i kao da vidish u meni ne samo nekog protivnika u raspravi, ali hajd nema veze. Fino sam prochitao svaki tvoj post, sa paznjom iz razloga shto me interesuje shta si napisao, a i takodje iz razloga shto si u jednom od postova fino zamolio da to uradim sa paznjom. Shto se tiche filozofa Islamskih, to je samo naziv. Jer, kako bi se drugachije nazvali ako su htjeli da raspravljaju i nose se sa filozofima, morali su se nazvati filozofima ali Islamskim. Dakle, ja te filozofe islamske, drugachije nazivam, Nasljednici Bozijeg Poslanika a.s., Halife, Ulema, Alimi, Shejhovi, Nosioci Znanja, itd. A za zapad se koristi izraz filozof i Islamska filozofija. Tako da u mojim postovima sve shto navodim kao filozofija je ono shto je pisao ili filozofirao neko ko nije bio ili nije pokoran Poslaniku a.s., dakle nije njegov sljedbenik. Dakle to je izraz u pitanju, ti ih nazivash filozofima, a ja nevolim bash taj izraz, jer nevolim filozofiju. Ima ljepshih izraza nashih za to, a izraz filozofija je neka njima. Eto to je tako kod mene.

Shto se tiche Paukovog posta, reko bih ti da sam ja svjestan postojanja raznih smjerova folozofije i raznih sukoba medju njima i tako dalje. Ja sam preko toga presho mozda malo prebrzo, ali sam naveo da oni svaki misli za sebe, chak i u jednom istom pravcu, se razilaze i tako to. Dakle nemaju jedinstvo. Koliko god oni prichali o duhovnom i Bozanskom i ovome i onome, oni ne razumiju Fenomen Poslanstva. U tome je zachkoljica. Ebu Dzehl (Otac Neznanja) nije nishta imao protiv Islama on je chak vjerovo da je to prava stvar i da je to ispravno i da je to dobro i pravo, medjutim njegov problem je bio zashto Muhammed a.s. da bude Poslanik, zashto ne ja. U tome je problem bio. U tome je problem cijelog chovjechanstva, barem kako ja kontam. Neche da se pokore Bozijem Primjeru Najboljem. Jer sve se ovo vodi oko toga kako to treba i shta. I onaj koji je stvorio sve je to rjeshenje i dao. Pokazao je to preko Svih Poslanika a.s. a posebno posljednjim Bozijim Poslanikom Muhammedom a.s. i tu je rjeshenje. Samo je fora hochemo li se pokoriti i skontati, ili se nechemo pokoriti i nechemo skontati. Eto toliko. Allahimanet

Social bookmarks