Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen
  • »Shady« je autor ove teme

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 03. Januar 2005

Apel za ijekavicu na ovom forumu

Pozdrav svima,
ovo je moja prva tema na ovom forumu, zahvaljujem mom starom poznaniku, nicku Mehdi, koji me je ovdje pozvao. :]

Forum je sve u svemu ok, no, vidim da tu i tamo treba urediti neke sitnice da bi forum bio uredjen na čistoj ijekavici. Za sada, primjetio sam da kod editiranja poruke stoji kockica "POSLATI PROMENU" a trebalo bi stajati "POSLATI PROMjENU" . Vjerovatno takvih primjera ima još i ja ću ovdje dodati ono što primjetim. Apeliram na sve članove da i sami daju svoj doprinos i jave ovdje šta bi se još moglo popraviti u ovom smislu.

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 03. Januar 2005

Apelujem da se ignorise ovaj post od shedija, jer ja uvek imam problema da citam tu ijekavicu, jer je bre osobe koriste gde treba i gde ne treba.

:]

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

3

Utorak, 04. Januar 2005

E, moj sinko, pa bar rekni nam jelj probljem u tome da ti neces da naucis ilj' te ni hich ne interesuje?
Mog'o si vala pitat' Shady-ja za pomoc jer vidim iz istog se mjesta i on izgljeda horan za prosvjetni rat(d).

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

4

Utorak, 04. Januar 2005

Ada midzo :) pogodio si i to i to, u jednom me to uopste ne interesuje jer se i ovak odlicno sporazumevam a drugo ne zelim to uopste da naucim, jer kolko sam ja primetio govor mojih roditelja takodje nije bio ijekavicki pa mi nekako tuhaf da govorim svoj (ne)maternji jezik :)

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

5

Utorak, 04. Januar 2005

Ijekavica

Za Pazarca i ostale koji vole Ekavicu:

1. Ako se sjecate svoga porijekla, ono je bilo iz Crne Gore, Skadarske Malesije ili Hercegovine/Bosne (a tamo se ili govorila ijekavica ili albanski jezik)

2. Do 1945. godine, Bosnjaci od Bara do Novog Pazara su govorili tzv. zetsko-juznosandzackim dijalektom IJEkavskog govornog podrucja.

3. Od 1945. pa nadalje, sjevernom dijelu Sandzaka se namece EKAvica, tako da je danas dominantna u Novom PAzaru.

4. Ocigledno da ovi NOvopazarci koji govore EKavicu nisu ni iz Sumadije, ni iz Vojvodine da bi govorili tako, ali helem nejse, ako je vole, onda ce BEOGRAD i Velikosrbi biti ponosni na njih.

5. Primijetio sam koliko se izgovor ljudi u sjevernom Sandzaku promijenio za posljednjih 20 godina - "bijeli svijet" je postao "beli svet", a i naglasak sve vise lici na BEOGRADSKI...

6. Bosnjaci juznog Sandzaka jos uvijek pricaju IJEkavski i covjeka ne moze zelja proc kada upali njihov radio. A kada se upali radio iz Novog Pazara, CUJE SE EKAVICA DO JUPITERA! (a i jedni i drugi su istog porijekla)

Aferim! o|

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

6

Utorak, 04. Januar 2005

Pisite kako god zelite.Bitno je da "vas" mozemo procitat i razumet a dal ce bit ekevaski,ijekavski nije mi bitno.A tebi momak ovaj Apel ti nece uspet "garant"!!! :)
" Bilen alemlere rahmettir "

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 06. Januar 2005

Shady, bujrum ako hoces na Forum, reci sta te tishti ali nam nemoj solit pamet zivota ti. Takvih je preko glave. Predlazem da se zatvori ova tema.
Sit Hungry Doesn't Believe

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

8

IJekavica

Pa da, ZATVORI ovu temu, neka PAzarci usavrsavaju svoju EKAVICU kako bi ljubili straznjicu BEOGRADJANIMA.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

9

Ja sam [SIZE=4]ZA[/SIZE] da se ovaj FORUM URADI NA CISTOM BOSANSKOM.

Allahimanet.
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

10

Sellam

I ja sam fala bogu ZA mada sumnjam da ce apel uspijeti zbog puno razloga, al' vecinom zbog toga sto vecina nasih sunarodnjaka nece da budu uporedjivani s' Bosancima a samim time propustaju cijelu poentu o nacionalnom jedinstvu, kulturi etc. Kamo srece da smo kao Albanci u smislu da disemo kao jedna dusa bar sto se tice nacionalnih ciljeva.

U svakom slucaju, ne radi se o tome da pokusavamo da namecemo jedni drugome has-bosanske akcente i da se 'pechimo', izigravamo jedni drugima 'Engleze' etc. Stvar je u tome da imamo pravo(a), resorse i dovoljno mentalnog kapaciteta da se vratimo na ono sto je bilo nase.

Ako nista, lijepo bi bilo da bar pisemo pravilno ako nam je tesko prelomiti jezik.

Ako se vec radi o tastini, ja licno bi radje da zvucim i licim na one koji nas nikad nisu htjeli klati, silovati, paliti nam ognjista i 'vracati na veru pradedovsku'.

Identificiranje supresivne osobe sa supresorom se u psihoanalizi naziva 'ciklus od zrtve-do-zrtvenika', tj. probabilitet da zrtve postanu ono sto ih je stavilo u tu poziciju je prilicno velik. U nasem slucaju, identificiranje nasih sugradjana s' ekavicom i onima koji je koriste bi se u ovom slucaju moglo uporediti s' ovom teorijom i pase dobro, zar ne?

A to sto je nekima 'lakse' da pricaju onako kako su navikli i kako njihovi roditelji pricaju jeste licna stvar. Samo, i Muhammad A.S. je prekrsio plemenske i rodbinske obicaje za ono sto mu je bilo u srcu i sto je bilo pravo a nekmoli mi, koji smo samo obicni gradjani 69-og reda u jednjoj ne bas sjajnoj drzavici.

Sta fali i da nepisemo ili neizgovorimo nest pravilno. Pa nije kraj svijeta, popravicemo i necemo tu istu gresku ponoviti. Pa i da ponovimo, sta nas briga.

Ipak, zivimo u demokatiji pa svak' ima pravo na svoje misljenje i opredjenje.

Gyerzelez

• »PublicEnemy« je muško

Datum registracije: 28.12.2004

• Poruku poslati

11

Apsolutno sam za to da se proba da se ovaj forum uradi na Bosanskom jeziku ,jer je to moj i svih Bosnjaka maternji jezik,ako su vecina na njemu ljudi Bosnjacke nacionalnosti!Al' mislim u pravom smislu rijeci Bosnjacke.Ali ipak cini mi se da na ovom forumu ima vise Srba...

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

• Poruku poslati

12

...kako su pojedinci poceli,na ovome forumu ce za koju godinu svi jezici osim arapskog biti zabranjeni.
Ja sam za time da ostane kakav je..

13

Pravo na izbor svi imaju, tj mogu pisat kako hoce. Ja nije da se trudim, al cisto mi samo po sebi nailazi da zadnje vrijeme dosta vise nego prije koristim ijekavicu (a mixam i dalje naravno). Takav mi cejf da sebe ne guram ni u sta, vec stvari u vecini slucajeva radim kad mi budu potaman, tj kad mi, po nekim vec komplexnijim metodama, legnu tako da mogu siktile, sto bi ono rekli, da ih obavljam... a ne prinudno i prisiljeno i vestacki i izopaceno (nekima je mozda to jedini nacin te ga ne osudjujem.. kazem samo da meni ne prija tako to).

E sad, to sto imamo pravo da pisemo kako hocemo, ne daje nam za pravo da mjesta na koja ne polazemo nikakvo pravo slobodnim anketama i apelima pokusavamo da mijenjamo. Svojevoljno smo tu gdje jesmo, mjesto nije javno dobro i nemamo prava, osim da eto predlazemo (sto se vec jednom desilo na ovom forumu po ovom pitanju te ovo je dupliranje teme) da nesto ucini se a smatramo da je bolje.. a to nikako ne moze da bude obavezujuce. Ovo je pitanje koje nema veze sa vecinom vec direktno sa urednikom foruma, tj njegovim vlasnikom i osnivacem.

Zapitajte se ima li covjek vremena sve to da obavi? A pogotovu ukoliko se ne oseca toliko duznim, il voljnim da to obavi.. jedno je sa drugim povezano. Negde je dovoljno da se ispunjava jedan od ova dva uslova (a ima uslova jos al uzmimo da su svi ostali zadovoljeni) pa da bi se stvar odradila.. (volja i vrijeme znaci). A negdje su iskljucivo potrebna oba.. ha nema jednog (bilo kojeg) stvar je neizvodljiva. Te se malo zapitajte, dal trazite optimalnu stvar, te dalje se zapitajte dal mislite da je ta stvar optimalna adminu da je on dosad ne bi vec i odradio. Ako mislite da se nije setio eto podstakli ste mu ideju, i sto rece neko, nije potrebno nikom soliti pamet i ubedjivati nekog u nesto sto nemate pravo da mu namecete... cak je i apsurdno da to radite.. Udjete u neku kucu i onda, ne da savetujete, vec namecete raspored i obicaje u toj kuci.. Ova kuca se makar moze pohvaliti sa tim sto je otvorena za sve, tj nikom nije zabranjen ulaz, ali nije otvorena za nametanje pravila (u bilo kojem ostrijem vido od predlaganja).. Zato mislim da je i apel suvisan, bez obzira sto meni ne bi smetalo da je forum ispisan ijekavicom.

Pozdravljam.
mogu ja da se potpisem i bolje...

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

14

Ljudi, apel je samo poziv, ne stvar moranja :)
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

15

B. Spinoza: „Ne plakati, ne smijati se, vec razumjeti“

Gledam, citam, i ibretim se… sto kaze Emir “Jebem ja nas…”

I na kraju i opet
UCITE, U ZNANJU JE SPAS »

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen
  • »Shady« je autor ove teme

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

16

Petak, 07. Januar 2005

Izgleda da sam pogrešno shvaćen od nekih. Bezveze! X(

Nisam nikome "solio pamet" (kako je neko gore komentirao) i nisam rekao da "članovi ne trebaju da pišu kako žele", nego sam govorio o Skripti na kojoj forum radi i o njenom prilagodjavanju našoj kulturi i tradiciji (što svakako uključuje i pitanje jezika na kojim su pisane komande koje mi, forumaši, vidimo).

Ponoviću šta sam napisao:
Kada se klikne na komandu za dopunu napisanog texta, dolje ispod prozora piše u kockici "POSLATI PROMENU" a trebalo bi da stoji "POSLATI PROMjENU" .

To što će naslov komande biti izmijenjen i prilagodjen ijekavici ne znači da svako treba pisati ijekavicom...

Ko hoće neka piše ekavicom, a ko hoće neka piše ijekavicom!

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

17

Petak, 07. Januar 2005

Glasanje je u toku. Ostalo je jos da administracija sprovede ovo sto se izglasa. Ukoliko je demokratski forum naravno, ukoliko nije...onda da se precizira jasno i glasno da se clanovi ovde nista ne pitaju i da se povucemo polako.
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

18

Petak, 07. Januar 2005

Ma, daj, Shady!
Kakva pojasnjenja, ... kome!??

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

• Poruku poslati

19

Petak, 07. Januar 2005

Citirano

Orginalno od PAUK_
Glasanje je u toku. Ostalo je jos da administracija sprovede ovo sto se izglasa. Ukoliko je demokratski forum naravno, ukoliko nije...onda da se precizira jasno i glasno da se clanovi ovde nista ne pitaju i da se povucemo polako.

Ziv bio sto me slatko nasmeja :))

Eto nema problema samo za tebe cu da izmenim sve nadpise na forumu tako da budu ispisani bosanskim jezikom.
Buduci da nemam slobodnog vremena onda cu batalit posao i prevodit forum. Medjutim od tebe ocekujem da mi nadoknadis propustenu zaradu.

P.S: Moja satnica za takav poso se krece oko 99 €, a za prevod ce mi trebat oko 50 sati. Bujrum i izvoli ;)
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

20

Petak, 07. Januar 2005

PAUK_ ti buyrum pisi na bosanskom......to ti niko nemoze branit.A ja sam u skoli ucio srpskohrvatski pa cu ja tako i pisat.A sa bosancima me ama bas nista ne veze a niti zelim da me veze.
" Bilen alemlere rahmettir "

Social bookmarks