Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

21

Nedjelja, 01. Juni 2008

Ja znam nekoliko imena Doktora nauka, heeeej doktora nauka koji su polupismeni. Ne želim javno da iznosim. Ako te interesuje to možemo oči u oči rastabirit, a ne na forumu!

Što se tiče magistara, tu je još gora situacija nego kod doktora!

Svi vi to znate i vidite, ali kao što to Manager radi prikrivate! Ne želite da se suočite sa realnočću. Kad sam čuo od dvojice drugova koji studiraju informatiku u Pazaru kroz šta prolaze, šta se obrađuje na predavanjima i vežbama i kakav je kvalitet nastave nisam mogao da verujem da se to naziva fakultetom!!!

Ne znam jeste li gledali onu parodiju od odbrane magistarske teze ministra za kapitalne investicije Velimira Ilića? E, on je MAGISTAR! Zamislite. Eh, po istom tom principu se radi i u Pazaru. Ko ima para (internacionalni uni), ili je politički podoban (državni uni), može vrlo lako da postane msgistar, doktor....

Želim da kažem da ima časnih izuzetaka na oba univerziteta, koji su afirmisani naučnici i profesori sa relevantnim naučnim radovima i ostalim referencama!

Ja sam student, saradnik u nastavi na Fakultetu Organizacionih Nauka u Beogradu, na katedri za elektronsko poslovanje i u okruženju su mi asistentni, magistri, profesori doktori... Zbog toga što sam u kontaktu sa njima i što vidim šta je sve potrebno da bi se došlo magistarske i doktorske teze i da bi se ista odbranila, zbog toga govorim o nivou diletantizma na našium univerzitetima.

Kada to govorim, ja se ne sladim, nego me duša boli što je to tako i pokušavam da na način koji mi je dosupan upoznam javnost i te ljude koji žive u zabludi da to nije u redu i da se mora krenuti nabolje! Planiram, akoBogda da se vratim u Pazar i dam svoj lični doprnos i prenesem iskustvo stečeno na FON-u u Beogradu. Time za sad raspolažem. Da ne govorim o mogućnostima i šansam kojih ima u Beogradu, dok ih u Pazaru (ako ih uopše i ima) uživa samo uzak krug ljudi koji su za to podobni po različitim kriterijumima!

Nego, eda, ne reče ti nama šta ti misliš o fakultetima u Pazaru? Kakav je program? Kakvi su profesori? Kakav je kvalitet vežbi, predavanja? Ima li dole uslova za napredovanjem? Šta je sa arhitektonskim fakultetom? I još mnogo pitanja imam....

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

22

Nedjelja, 01. Juni 2008

Citirano

Orginalno od Phikret
...
Ja sam student, saradnik u nastavi na Fakultetu Organizacionih Nauka u Beogradu, na katedri za elektronsko poslovanje i u okruženju su mi asistentni, magistri, profesori doktori... Zbog toga što sam u kontaktu sa njima i što vidim šta je sve potrebno da bi se došlo magistarske i doktorske teze i da bi se ista odbranila, zbog toga govorim o nivou diletantizma na našium univerzitetima.

...

Planiram, akoBogda da se vratim u Pazar i dam svoj lični doprnos i prenesem iskustvo stečeno na FON-u u Beogradu. Time za sad raspolažem. Da ne govorim o mogućnostima i šansam kojih ima u Beogradu, dok ih u Pazaru (ako ih uopše i ima) uživa samo uzak krug ljudi koji su za to podobni po različitim kriterijumima!

...

Nista vala mi cemo sve ovo pobataljit, te moramo cekat tebe...Dok nam ti ne dodjes ovo sto mi studiramo se ni ne vazi...
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

23

Nedjelja, 01. Juni 2008

Phikret mislim da si malo preterao. Postoje stvari u kojima se slazem sa tobom. Naprimer mislim da previse kriterijum previse nizak, i da to daje velike viskove u kadru i da umanjuje kvalitet. Iz tog razloga mislim da bi trebalo da se upisuje mnogo manje studenata a da se gleda kvalitet. Jer bolje nam je 10 vrhunskih arhitekata, nego sto u najvecu ruku osrednjih. Ali je to proces koji traje. Internacionalni postoji 6 godina, a ovaj drzavni jos manje. Nemozes da ocekujes da ovi nasi budu na nivou kvaliteta Beogradskih sa preko 100 godina postojanja. Ali ce insAllah biti bolje, i mislim da nasi fakulteti idu napred , da ne stagniraju.

Da bi se dobilo na kvalitetu, potrebno je da i vise dobrih srednjoskolaca ostane u Pazaru na studiranje. Ali ipak mislim da za jos koju godinu to nije dobro.

Ja sam evo jos malo 4. godina Gimnazije. I vec uveliko razmisljam sta cu dalje. Jedan sam od najboljih ucenika generacije, i stvarno ne vidim ( jos uvek) svrhu upisivanja fakulteta u Pazaru. Ali verujem da ce za 5-6 godina to biti veoma realno.
No videcemo.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

24

Nedjelja, 01. Juni 2008

Citirano

Orginalno od Tutinac
Nista vala mi cemo sve ovo pobataljit, te moramo cekat tebe...Dok nam ti ne dodjes ovo sto mi studiramo se ni ne vazi...

Nisam ja tražio ni od koga da 'batalji', niti sam želeo nekoga da uvrijedim ovime što sam pisao. Želim da prenesem iskustva i iznesem svoje viđenje. Moguće je da sam preterao, ali iz onoga što vidim i čujem od ljudi koji studiraju na oba univerziteta ja nemam šta drugo da zaključim osim onoga što sam napisao.

Ne vidim trenutno da se radi na poboljšanju. Ali to što ja ne vidim ne mora da znači da toga nema, jel da? E pa ako je tako, onda neka se jave oni koji su članovi foruma, a rade na univerzitetima u Pazaru (ja znam bar troje takvih ovde) i neka iznesu planove i neka me razuvere! U jednoj temi se javio DonaldDuck i na moju opasku o pušenju u holu univerziteta i o ponašanju studenata, rekao da je problem primećen i da se radi na otklanjanju istog. Međutim, dva meseca kasnije, problem ne samo da nije otklonjen, već je i metastazirao u vidu zaposlenog na državnom univezitetu koji nonšalantno ulazi u čitaonicu, seda za sto, uzima novine i PALI CIGARETU!

Ti Tutinac donese nekakav pogrešan zaključak na osnovu mog posta. OK, to je tvoje. Ne miješam se u tvoj način zaključivanja.

Ja ne kritikujem (opet ponavljam), zato što mi se kritikuje, nego zato što mi je stalo da realno svi sagledate u kakvoj je situaciji obrazovanje u Pazaru (o srednjim školama, a posebno Gimnaziji, može da se otvori posebna tema jer je to posebna priča).

Kada svi, ili barem 80% ljudi od kojih zavisi (a to su mladi kadrovi, studenti, budući inženjeri, doktori), shvati da je potrebno mnogo brže i jače da se krene u reforme visokog školstva u Pazaru, to će biti manje manipulacija i diplomama i visokim zvanjima!

Još nešto moram da primetim. Ljudi sa kojima sam u kontaktu, a koji studiraju na našim univerzitetima, vrlo često gaje kult ličnosti za koju se (nažalost) taj univerzitet vezuje. Znate več na koje ličnosti mislim.

Ali, takođe postoje i oni studenti koji su realni u svojim sagledavanjima stanja u našem obrazovanju i koji nisu podlegli masovnoj hipnozi od strane pojedinih javnih ličnosti...

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

25

Nedjelja, 01. Juni 2008

Mislim da je tema vrlo jasna i precizno postavljena, a da se na temu prednosti/nedostaci fakulteta u Novom Pazaru moze pisati u temama sa naslovom Drzavni/ Privatni fakultet (ako se dobro secam).
Al' posto sam vec ovde, mogu reci sledece:

Apsolvent sam Ekonomije na drzavnom univerzitetu u Pazaru, i mogu reci da sam svaku svoju ocenu zaradila svojim trudom. Kriterijumi su, cak, bili i rigorozniji nego mozda za studente koji su studirali isti fakultet na maticnom univerzitetu ( u ovom slucaju, kragujevackom).

Sto se tice organizacije na novom, samostalnom 'pazarskom' univerzitetu, ne znam kakvo je trenutno stanje. S obzirom da za sve treba vreme, pretpostavljam da je malo organizacija usporenija nego sto bi trebalo da bude. Medjutim, to ne znaci da ce to tako dugo trajati i da ce biti uvek tako.
O redovnosti predavanja nisam informisana, ali nisam ni cula zalbe na racun toga (bar ne od ovih studenata koje ja poznajem).

Ono sto sam htela jos reci jeste da, posto sam generacija koja je apsolvirala na kragujevackom, morala sam iz nekih razloga da odrzim kontakt sa tim "starim" profesorima. Znaci, oni nisu Pazarci, vec Kragujevcani. Na moje (neprijatno) iznenadjenje, mogu reci da je isti bio mozda i manje profesionalan i odgovoran, nego neki koji koji je, recimo, pocetnik u svom poslu (desavalo se da prof. ne odgovara na mail, za tel. da ne pricam, nije u kancelariji u periodu koji je namenjen za konsultacije sa studentima i sl.).

Sa ovog privatnog univerziteta poznajem par studenata i mislim da prolaze na ispitima, najblaze receno, 'kao bubreg u loju'. Verujem da i tamo ima izuzetaka.

Zakljucak : Ni po koju cenu ne smemo generalizovati svoje zakljucke i svoje stavove. Inace, ne vidim jasno realnost, vec sve postaje crno-belo.
Ne mora da znaci da su na nasem univerzitetu rade losi, nekompetentni i neodgovorni profesori, a fakulteti generalno besfunkcionalani, a da su isti u nekom drugom gradu okiceni samo i svim sto je pozitivno.
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

26

Nedjelja, 01. Juni 2008

Citirano

Orginalno od Phikret
...

Ti Tutinac donese nekakav pogrešan zaključak na osnovu mog posta. OK, to je tvoje. Ne miješam se u tvoj način zaključivanja.

...

Nisam doneo pogresan zakljucak nego izuzetno ispravan...zakljucak sam doneo iz onoga sto si napisao, a sta si mislio to ti najbolje znas.

I drugo, ovo stanje je bolje nego npr. 1998. godine jer tad nije imalo skoro nista od ovoga sto sad ima od fakulteta u Pazaru. Znaci ne mozemo reformisati nesto sto je u osnivanju ili sto je vrlo mlado...ukljuci malo to tvoje "elektronsko poslovanje"....

Ovo sto sada imamo, gore je nego sto ce to biti 2018. i zbog toga je ovo danas odlicno...

[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

27

Ponedjeljak, 02. Juni 2008

Generalno gledano kriterijum ocenjivanja na Internacionalnom univerzitetu u NP je ispod svakog kriterijuma i to je svima jasno. Doduse, tako je na SVAKOM privatnom fakultetu u Srbiji. Ocigledno je da skolarina koja se placa ima velikog uticaja na kriterijum ocenjivanja. To naravno ne znaci da na tim fakultetima ne moze nista da se nauci i da tamo nema kvalitetnih predavaca. Jedino sto vecina ljudi ide linijom manjeg otpora i uci samo onoliko koliko je potrebno za zeljenu ocenu i nista preko toga. Ali neka svako radi i uci onako kako misli da treba. Problem moze nastati jedino u situacijama kada oni sa laksih fakulteta prave nelojalnu konkurenciju onima sa tezih. Doduse, ni to nece vecno trajati. Danas se sve vise gleda strucnost, a sve manje prosek na fakultetu.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

28

Citirano

Orginalno od Tutinac
...ukljuci malo to tvoje "elektronsko poslovanje"....

Ne razumem! Zašto ti je toliko zasmetalo to što sam rekao u vezi sa elektronskim poslovanjem?

Što se tiče elektronskog poslovanja, konkretno za taj predmet na Internacionalnom univerzitetu pouzdano znam da je TOTALNI KRŠ!

Citirano

Orginalno od Tutinac
I drugo, ovo stanje je bolje nego npr. 1998. godine jer tad nije imalo skoro nista od ovoga sto sad ima od fakulteta u Pazaru. Znaci ne mozemo reformisati nesto sto je u osnivanju ili sto je vrlo mlado

Velika greška! Ne očekuješ valjda da će univerzitet sam sebe da reformiše? Ili možda misliš da treba da se sačeka koju godinu sa reformama (dok se ispumpa dobra lova), pa kad ljudi uvide da im se prodaje magla, onda da se krene u veće reforme?

Citirano

Orginalno od @ef
Generalno gledano kriterijum ocenjivanja na Internacionalnom univerzitetu u NP je ispod svakog kriterijuma i to je svima jasno.

Tačno!

Citirano

Orginalno od @ef
Doduse, tako je na SVAKOM privatnom fakultetu u Srbiji.

Ne mora da bude i na internacionalnom taj šablon. Ako tvrde da su priznati i da imaju eminentan nastavni kadar i da studenti dobijaju kvalitetno znanje i da će moći da svoje znanje prodaju na tržištu... onda neka izađu iz tog šablona i neka prestanu sa obmanjivanjem. Problem je i u tome što veliki broj studenata nije video da ima i može bolje, da im treba mnogo više znanja od onog što im se daje, pa tako ostaje u zabludi da sa svojom diplomom mogu da mašu ispred nosa svakog poslodavca. Međutim, kad se suoče sa stvarnošću i sa realnim zahtevima posla, tada vide gde su i šta su, ali tada je kasno. Kome je diploma cilj, bujrum, neka studira na Internacionalnom. Još ako ima i vezu da se zaposli negde bez znanja, super. Zašto da gubi živce?

Citirano

Orginalno od @ef
Ocigledno je da skolarina koja se placa ima velikog uticaja na kriterijum ocenjivanja. To naravno ne znaci da na tim fakultetima ne moze nista da se nauci i da tamo nema kvalitetnih predavaca. Jedino sto vecina ljudi ide linijom manjeg otpora i uci samo onoliko koliko je potrebno za zeljenu ocenu i nista preko toga. Ali neka svako radi i uci onako kako misli da treba.

Većina studenata odradi samo onoliko koliko im je potrebno da položi ispit, tako da su retki primeri onih koji se samostalno usavršavaju. Pogotovo ako imaš profesore i asistente koji su nezainteresovani i koji neće da te upute (Ovakva je situacija na oba univerziteta).

Citirano

Problem moze nastati jedino u situacijama kada oni sa laksih fakulteta prave nelojalnu konkurenciju onima sa tezih. Doduse, ni to nece vecno trajati. Danas se sve vise gleda strucnost, a sve manje prosek na fakultetu.

E, vidiš to je u Pazaru veoma izražen problem. Konretno, ako si završio prava na državnom (za četiri godine) i ako si ih završio, npr. u Beogradu (za šest godina), em što si dve godine u gubitku i ne možeš da konkurišeš za posao, em što, kad ti konkurišeš sa prosekom 7.5 na primer (za koji si živce i energiju gubio dok si ljuštio stranice i stranice knjiga i skripti), bivaš odmah šutnut zato što neko konkuriše sa prosekom 9.5, a znanje nula!

To je u situaciji kada se konkriše u nekoj javnoj firmi ili daleko bilo (ako se neko, eto usudi) u opštini! U takvim firmama se uglavnom ne traži kvalitet.

Ali, sa druge strane, ta dva diplomirana pravnika ne mogu da budu konkurencija kada se konkuriše u privatnoj firmi koja ima jasno definisane kriterijume selekcije na osnovu pokazanog znanja, a ne na osnovu papira A4 formata i jednog realnog broja u vidu proseka ocene.

...

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

29

Ono sto je neverovatno primetno je neverovatna pristrasnost, svih koji pisu ovde. Ja pokusavam da ne budem takav, mladji sam od vas, jos sam srednjoskolac, jos razmisljam sta cu. Ali nijedno od vas me nije ubedilo da ono sto pisete tako.

Svi ste neverovatno pristrasni. Svi govorite kako je vas univerzitet najbolji (ne bas svi, ali velika velika vecina) , a sto posto sam ubedjen da to govorite, zato sto ste ga bas vi zavrsili. I svi pljujete one druge univerzitete, i to po onom principu, reko mi neko, cuo sam od nekog... I to su vam cinjenice. Prema tome ja, i ostali koji su jos uvek srednjoskolci koji insAllah upisuju fakulete treba da se odluce prema vasem pisanju. Uzmite realno pa napisite ono sto ZNATE, a ne ono sto ste NACULI, pa da mi mozemo tako da vidimo sta gde kako je.

green

Učenik

(10)

• »green« je žensko

Datum registracije: 19.04.2005

• Poruku poslati

30

Slazem se sa tobom, Jahja. Ali pored pristrasnosti postoji jos jedna boljka kod nas -omalovazavanje onog naseg, a velicanje tudjeg.
Koliko dugo postoje taj beogradski, kragujevacki, novosadski i dr. univerziteti kod nas?
Sest godina ( kao Internacionalni ) ili 2-3 god. ( drzavni) ???

Sa tolikim radnim stazom bruka bi bilo da i nisu "tako dobri kao sto ih hvalite vi sto na njima studirate."

Da biste ocenili nije dovoljno da prenosite rekla - kazala, vec da budete student i da licno dozivite to sto pricate.
I u Pazaru na oba fakulteta ima tih profesora iz Srbije koji predaju na tim velikim univerzitetima, ima ih svetski priznatih strucnjaka iz Bosne, Makedonije...

A sto se studenata tice, svako ko hoce da uci moze da uci i ovde ko i tamo negde, i za informacije se ne uzimaju oni "studenti" kojima je jedina preokupacija kako da skupe dovoljan broj potrebnih kvitica, da koriste bubice, da umanjuju skripte i slicne radnje kojima se bave, ( a takvih ima i mimo pazarskih fakulteta ) vec pitajte one koji uce konstantno po 3-4 sata dnevno.

Na kraju krajeva, ne postoje dve osobe koje ce profesora doziveti na potpuno identican nacin. Za nekog je "nepismen", "smotan", "nestrucan" i sl. a za druge autoritet.
Kakvi studenti takvi i profesori.
Zatvori oci, zelenooka...

Datum registracije: 15.05.2008

• Poruku poslati

31

Citirano

Orginalno od Jahja
Ono sto je neverovatno primetno je neverovatna pristrasnost, svih koji pisu ovde. Ja pokusavam da ne budem takav, mladji sam od vas, jos sam srednjoskolac, jos razmisljam sta cu. Ali nijedno od vas me nije ubedilo da ono sto pisete tako.

Svi ste neverovatno pristrasni. Svi govorite kako je vas univerzitet najbolji (ne bas svi, ali velika velika vecina) , a sto posto sam ubedjen da to govorite, zato sto ste ga bas vi zavrsili. I svi pljujete one druge univerzitete, i to po onom principu, reko mi neko, cuo sam od nekog... I to su vam cinjenice. Prema tome ja, i ostali koji su jos uvek srednjoskolci koji insAllah upisuju fakulete treba da se odluce prema vasem pisanju. Uzmite realno pa napisite ono sto ZNATE, a ne ono sto ste NACULI, pa da mi mozemo tako da vidimo sta gde kako je.

Ja prvi kazem da moj fakultet nije najbolji niti blizu toga. Ali u poredjenju sa Pazarskim on je Oxford.
Npr. drug mi studira DIF dole i u drugom roku profesor je izvlacio njihove radove i onaj koga je izvukao - prosao je.
Strasno je da na prvoj godini studija kad se vec ima 19 godina, bude pitanje iz engleskog: some/any, much/many.

@Green, u tome i jeste stvar. Sta ja sad, treba da cekam 20 godina da ojaca Novi Pazar pa tek onda da pocnem da studiram ??

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

32

@Jahja ti saberi ono šti pišem ja i što pišu ostali koji se sa mnom ne slažu. Saberi broj mišljenja i podeli tim brojem. Nađi prosek. A pošto treba da upišeš fakultet, DOBRO se raspitaj šta ćeš. Nemoj da bude posle da nisi znao.

@Green Tvoja priča je već nešto viđeno. Znao sam da će neko da donese takav zaključak, ali to što sam napominjao moje razloge zbog kojih sam pisao sve ovo nikog ne interesuje izgleda. Ja nemam kompleks niti niže, niti više vrednosti i ne vrednujem tuđe više od svoga! Iznosim svoja ubeđenja. Ne bi bilo loše da oni koji rade na univerzitetima i učestvuju na ovom forumu, a uporno ignorišu moj poziv da se oglase, da sprovedu anonimnu anketu među studentima o njihovim mišljenjima u vezi sa kvalitetom studija, studentskog života i sve ostalo.

Lično sam prisustvovao situaciji kada su u hol državnog fakulteta ušla dva policajca (specijalca) sa sve uniformama ali su došli iz čistog ličnih a ne službenih stvari. U susret im je izašao predusretljivi kurir (mislim da ga zovu Kićo) i počeo je razgovor.

Jednom od policajaca u tom trenutku (OKTOBAR 2) sin je polagao kod nekog profesora neki predmet koji mu je falio za uslov. Čovek je došao (kao u srednjoj školi ili osnovnoj) da malo pogura i kao vezu je našao KURIRA (PORTIRA). Kurir je, ne ustručavajući se što ja i 5-6 ostalih studenata slušamo tu priču pitao o kom se profesoru radi i uzeo mobilni telefon da pozove i pogura!

Eto, kad kurir može da sredi ispit jednim telefonskim pozivom....

Ne pišem ništa što se nije desilo. Sve konkretne situacije koje sam opisao desile su se meni lično ili meni bliskoj osobi u koju imam apsolutno poverenje.

Sprovedite anketu (ANONIMNU), pa objavite rezultate, ali realne, ne našminkane!

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

33

-Green upravu si sto posto. Taj kompleks nize vrednosti, i ponidastavanja svoga jeste kod nas veoma izrazen. Umesto da malo cak i preterano ono svoje hvalimo, bolje je nego ga nerezonski sve to kritikovati.

Zar nije pre neku godinu, u Kraljevu ili Kragujevcu (nisam siguran) uhvaceno toliko profesora koji primaju mito i rade mnoge slicne stvari. A to je jedan od boljih univerziteta bar sto se Srbije tice.

-Machiavelli ja sam rekao vecina prica sve najbolje o svom univerzitetu. Ne svi.
A sta govoriti o DIF-u koji ima samo jednu salu i misle time su ispunili sve uslove za takav fakultet.

-Phikret, ja pokusavam da se veoma dobro informisem. I u velikoj meri sam uspeo. Jos uvek nisam siguran sta cu i da upisem. Verovatno nesto u stilu Arhitekture, Gradjevine, Informacione nauke, Elektrotehnike i mnogih drugih slicnih ili razlicitih. Fakulteti sa dosta Matematike(jer sam tu stvarno jak), a moze i Fizika i Hemija. I odlucio sam , verovatno ce to biti bas u Beogradu, jer realno je to najbolji fakultet, i niko ne kaze da su ovi nasi blizu. Ali stvar je u tome sto se nasi previse podcenjuju.

Ali BG je BG.

fakatbend

Početnik

(10)

• »fakatbend« je muško

Datum registracije: 25.07.2008

• Poruku poslati

34

Utorak, 28. Oktobar 2008

heheh najgore je kad se neki sto se ne razumeju zapale za temu i pocnu da se prepiru da bi bili u pravu.

Ja studiram arhitekturu u Sarajevu, i evo da vam kazem nekoliko stvari. :)

1. Nije najbitnije ali evo, tice se onoga za pusenje na faxu. To i jeste stvar kulture, ali nije to toliko bitno. Kod nas u svakom hodniku ima po 3-4 velike piksle i svako predavanje i sve vezbe ako su duze od jednog casa imaju pauzu od 15-20 minuta, tada svi izadjemo iz ucionice, amfiteatra... i zapalimo cigaru (ko pusi) profesori takodje odu da popiju kafu i ispuse cigaru ( ko pusi ) :)

Cak jedna najteza asistentica cesto na vezbama zapali cigaru.

Nije to bitno toliko, bitna je nastava i kvalitet. A najbitnije je to da ima asistenata. Nama su asistenti takoreci glavni za sve. Jer da bi uopste izasli na ispit potrebno je da se ispuni uslov tj. da se predaju sve vezbe i da su sve pozitivno ocenjene. Steci uslov je mnogo mnogo teze od samog ispita.

2. Program arhitektonskog fakulteta u Novom Pazaru je isti kao i u celoj Srbiji. Jedan od mojih najboljih drugova studira u beogradu, i pre nedelju dana sam bio kod njega i uporedjivao programe za fax. Program arhitektonskog fakulteta u Sarajevu se razlikuje od onog u Pazaru i Beogradu, ali je su sva ti po bolonskom programu, i predmeti su svi isti, samo se nacini rada razlikuju.

3. Mnogo je vazna jedna stvar sto se tice arhitekture.
Jedna profesorica na mom faxu je rekla jednom prilikom veoma pametnu stvar :) kada je pricala o jednom arhitekti. U pitanju je vitruvius ( Marcus Vitruvius Pollio koji je ziveo pre nove ere 80-15 p.n.e.
On je napisao 10 knjiga o arhitekturi. I rekla je da je dovoljno da se procita tih 10 knjiga i razume, i nista ti vise ne treba.

Naravno da nije mislila bukvalno, stvar je o tome da je itno koliko se ko trudi, ti kad imas osnovno znanje, to nije dovoljno, moras da se trudis da sam izucavas arhitektutu. Ako studiras u pazaru i ako se sam trudis i van faxa, da nije to zajebancija kao gimnazija, jer u gimnaziju sam bio odlican nikad nisam ucio, samo mi je bila bitna ta jebena ocena. A kad je fax u pitanju, mozes slobodno da zajebes ocene. Sta ce ti diploma, kad treba da projektujes neku zgradu, a neznas nista samo imas diplomu :)

4. Pazaru samo fale asistenti, a to ce vec za godinu dve da bude ok. Jer ima dosta pazaraca koji studiraju u BG-u i Sarajevu, i koji vec sad zavrsavaju.

Ako ima neko nesto da pita, samo izvolite :)

STRANAC

Početnik

(10)

• »STRANAC« je muško

Datum registracije: 09.11.2006

• Poruku poslati

35

Utorak, 28. Oktobar 2008

Aferim Phikrete...

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

36

Srijeda, 29. Oktobar 2008

Citirano

Orginalno od fakatbend
1. Nije najbitnije ali evo, tice se onoga za pusenje na faxu. To i jeste stvar kulture, ali nije to toliko bitno. Kod nas u svakom hodniku ima po 3-4 velike piksle i svako predavanje i sve vezbe ako su duze od jednog casa imaju pauzu od 15-20 minuta, tada svi izadjemo iz ucionice, amfiteatra... i zapalimo cigaru (ko pusi) profesori takodje odu da popiju kafu i ispuse cigaru ( ko pusi ) :)

Cak jedna najteza asistentica cesto na vezbama zapali cigaru.

A kod nas, recimo, na fakultetu je pušenje STROGO ZABRANJENO! Ko hoće da se truje ima bujrum ISPRED fakulteta. Ako ne pada kiša imaju veliko dvorište i parkić ispred faksa, a ako pada, onda se svi nabiju na 5 metara kvadratnih ispod strehe na vrhu stepenica i onda puše. Uživaju, jedni drugima duvaju u lice...

Nema niko pravo da meni ugrožava slobodu disanja i udisanja koliko toliko čistog vazduha. Možeš da pokušaš da nekom pušaču, sedeći pored njega nekih 5 minuta, na primer stružeš stiropor ili recimo sviraš na frulici ili nešto slično, a pri tom znaš da on to prezire... Je li to ugrožavanje njegovih prava!

Čovek ima svoja prava! Ali prava jednog čoveka se završavaju tamo gde počinju prava drugog čoveka!

To što je na tvom fakultetu situacija takva da su pušači glavni krojači atmosfere i da je pušenje dozvoljeno i tokom nastave (za asistentkinju), nije dokaz da tako i treba da bude!

Kao što si i sam rekao, postoje piksle u holu. Koriste li tamo pušači piksle? I na državnom univerzitetu u Pazaru postoje piksle pa ih slabo ko koristi (bar je tako bilo do skoro).

Gimnazija je posebna priča! Vrlo posebna. Da si išao u Gimnaziju prije 10 godina bilo bi ti mnogo teže i sa svojim "nikad nisam ništa učio" bi mogao da kupiš prnje. Da si išao prije 20 godina, još gore bi prošao! Da ne govorim o kvalitetu prijemnih ispita nekad i sad za Gimnazije i srednje škole i ko bi sve mogao a ko ne bi mogao da upiše Gimnaziju!

Asistenata ima sve više i više, ali nije suština u kvantitetu već u kvalitetu. Neki asistenti koji rade na oba univerziteta su na ta mesta došli zahvaljujući rodbinskim vezama, dok su drugi veoma stručni!

Kritika mora da postoji, zato i kritikujem. Ne zato što mi je ćejf ili što mislim da sam bolji od nekoga ili što imam kompleks "tuđe je bolje", već zato što sam veoma srećan što su u Pazaru glavni oglasi tipa "izdajem sobu za studentkinje", "potreban stan za studenta" itd, tj, zato što je Pazar postao univerzitetski grad!

Veoma me vređa kada slušam od ljudi koji vode internacionalni univerzitet (sada je to Dudić, a ranije Zukorlić) kako je internacionalni univerzitet vodeći univerzitet u Evropi gde se radi po evropskim standardima, gde je kvalitet nastave neprikosnoveno kvalitetan, gde studenti dobijaju potrebno znanje za rad u prestižnim firmama...

Hej, čoveče! Pa mi jesmo bili izloženi poslednjih godina ispiranju mozgova, ali toliko nam nisu isprani!

TO JE ONO ŠTO SE VRLO OPASNO!

1000 puta izgovorena laž postaje na kraju istina i onaj koji ju je izgovorio počinje da veruje u sopstvenu laž. A pošto počinje da veruje u svoju laž, ne vidi manjkavosti, počinje da gubi iz vida greške koje se prave...

Verjute da mi je taj nastup na RTV izgledao kao propagandni program novoosnovane firme koja ima dobre portparole, rečite, zna šta su kriterijumi po kojima se jedna firma vrednuje (a ona ih još uvek nema) pa to potencira u isto vrijeme veoma svesna da to nema ko da proveri i izmeri ili da su oni koji mogu to da provere korumpirani, sputani zakonom ili čime već ili u velikoj manjini, pa pas laje vetar nosi, a takođe svesna da priča prodaje proizvod, a ne kvalitet.

Privatni univerzitet je kao i svaka privatna firma - ima za cilj da zaradi, a pošto je država BINDREHA i nema zakone kojima se taj cilj zamenjuje drugim - proizvodnja stručnjaka a ne para, tako je i kvalitet nastave u drugom planu.

šatkar

Učenik

(10)

Datum registracije: 24.07.2008

• Poruku poslati

37

E sad si ga nagrabusio Phikrete! Đe oni da ispiraju mozgove.
Ja se baš ponosim našim novopečenim magistrima: onako kockasti u odijelima, originalnog hoda ko na baglame i glava nalik samsun televizoru, rumenih obraza... meni su baš cool! :]

aka EmirAljovic

Zlatna sredina

(10)

• »aka EmirAljovic« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

38

Iskren savet, od srca.
Bezite odavde, studirajte van Novog Pazara.
Ako nemate love, radite pet godina, ustekajte pa idite studirajte, samo ne ostajte ovde!!!
Boze, daj mi strpljenja, ali brzo. :D

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

39

stvaranje kvaliteta na jednom fakultetu je dug proces.
on ce doci vremenom. prvo ce ojacati profesorski kadar,a onda ce kreirati nas profesorski kadar.
za sad ja prednost dajem drzavnom univerzitetu koji ne radi pod imperativom da izbaci odredjenu kvotu diplomiranih.
-slazem se ja u mnogo cemu sa phikretom,ne zato sto on studira bg fon, vec sto zeli da se odmah pocne sa jakim kriterijumom.
zaista je dosta toga u licnom angazovanju studenta. npr ivica dacic (al sam naso primer :) ,je prica se,svojim profesorima drzao predavanje,tj ljudi bi ga slusali i imali priliku da nauce i nesto novo
-kod nas u pazaru je doslo do jedne eksplozije diploma,ovog ili onog fakulteta.
praksa za sad pokazuje da ti ljudi uglavnom habera nemaju

ja sam cuo jednu zanimljivu pricicu u vidu pitanja i odgovora
ide ovako :GDE PALESTINAC NAJLAKSE ZAVRSI FAKULTET?
U JERUSALIMU i TEL AVIVU

-dakle, da ne bi sami sebi pucali u zdravu nogu, moramo imati jasne kriterijume i naravno strategiju "sta mi hocemo

-preduslov buduceg uspesnog studiranja je JAKA GIMNAZIJA( koja je uvek bila najjaca srednja skola ne samo u pazaru nego i mnogo sire,a u kojoj je kriterijum i sve ostalo daleko od onog sto bi trebao da bude)
-nasa deca iz gimnazije mogu kad zavrse komotno da pariraju 5. beogradskoj ,koja je uvek davala najjace kadrove
-a za fakultete ,rekoh proces je to. ne mogu se fon,prava savladati za 4 god (mogu vrsni studenti sa mnogo truda) a narocito ne moze to da se desi(brzo) sa arhitekturom,gradjevinskim,etf koji su u beogradu najjtezi fakulteti

-nisam hteo da vas skrecem sa rasprave,nastavite :)
ali nisam odoleo da se malko osvrnem i na gimnaziju
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

jaxdbr

Početnik

(10)

• »jaxdbr« je muško

Datum registracije: 30.10.2010

• Poruku poslati

40

Subota, 30. Oktobar 2010

Zdravo...Samo da pitam da li neko mozr da mi kaze preciznije kako je bilo na upisu na arhitekturu 2010/2011? Sta se polaze, koliko se prima na budzet i da li je velika konkurencija?
Hvala unapred! ;) 8)

Social bookmarks