Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

• »Gyerzelez« je autor ove teme

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

1

Srijeda, 12. Novembar 2003

Arhitekturalne 'koincidencije' Sarajevo - Jenibazar

Sellam

Evo jedne slike Sarajevske vijechnice cirka 1900. Na shta vas podsjeca? Meni lichi na han.

Ipak, poznaje se 'rukopis' istih arhitekti ova dva shehera, zar ne?

Gyerzelez
Gyerzelez je dodao/la ovu sliku:
  • Sarajevo_vijecnica_kuca02.jpg

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

2

Petak, 14. Novembar 2003

Koliko ja poznajem Sarajevo ovo mi ne lici na vijecnicu, ovo jesu stare bosanske kuce blizu bentbase ali vijecnica je nesto sasvim drugo.

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

• »Gyerzelez« je autor ove teme

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 27. Novembar 2003

Sellam

Izvini, slika je iz arhiva i iz mojih izvora se ne specificira jel' okolina ili drugo.

Provjeri ovu stranu - skroz na dnu pa chesh vidjeti u sekciji "VIJECNICA" ovu istu sliku. http://www.openbook.ba/hibernating/djeli…talog/desno.htm

Ako stavish kursor iznad slike i sachekash secundu-dvije, ovo che biti prikazano kao naziv ofog file-a: 'vijcnica_kuca.jpg.

Moguche je da je fotogtafija slikana s' vijechnice negdje 1900 i neke. U svakom sluchaju, poenta je bila slichnost sarajevske arhitekture sa pazarskom bila ovo vijechnica ili ne.

Ostaj mi zdravo i dobro.

Gyerzelez

SANP-75

Početnik

(10)

• »SANP-75« je muško

Datum registracije: 26.04.2004

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 20. Maj 2004

Kuca sa ove fotografije se nalazi iza sarajevske vijecnice, inace je sada u skroz loshem stanju.
Leben und leben lasen ;)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 24. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Ako uzmemo u obzir da je isti covjek osnovao Sarajevo, Novi Pazar i Skoplje onda nam je jasno da ti gradovi imaju mnoooogo toga zajednickog. Glavna tri Bosnjacka grada su Sarajevo, Novi Pazar i Skoplje, mada je Skoplje najvise od svega toga izgubilo, ali i dalje se tamo odrzava stara carsija, pa kada se i ona pogleda moze se naci slicnost sa Pazarom i Sarajevom.

Kao sto je poznato osnivac ova tri grada je Gazi Ishabeg Isakovic. Kasnije je ista ta tri grada izgradjivao i Gazi Husrevbeg, tako da se i tu opet ima zajednicko. :)

Eto ako neko nesto nadjes jos detaljnije o ovome i iznese ovdje bit ce dobro i korisno.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 24. Maj 2004

vala brate ne znam kolko se toga i u Pazaru ocuvalo,
nema vise stare carsije, nema vise skoro nicega sto potseca na stara vremena, sem bedema, al to moze biti bilo gde, zidine i nista vise,
pogledajte samo altun alem dzamiju, pitam se samo da li je neko odgovarao za onaj zlocin sto je ucinjen (lepljene onih ploca na fasadu).
malo za promenu

• »za_Novi_Pazar« je muško

Datum registracije: 06.08.2004

• Poruku poslati

7

Petak, 03. Decembar 2004

ko nam unistava nase

svi znamo da je jedan isti covek sagradio sva ova tri grada. Al jedno je tacno to stoji i u nekim knjigama da je novi pazar postojao pre Sarajeva kao malo mesto koje je bilo centar trgovine izmedju Dubrovnika tada velikog trgovackog centra i istambula-carigrada. U tadasnjem novom pazaru karavani su dolazili i odsjedali, konacili itd...
Ja neznam koliko vas zna za ovu cinjenicu koju sam takodje procitao a kaze sledece:
Turci gde bi zastali u dolinu zaklali bi ovcu i ostavili zivog mesa, na mestu na kom to meso najduze ostane a ne pokvari se, tu bi sagradili grad.
Koliko vas zna da je izmedju unipromove zgrade i doma kulture postojala dzamija koja je srusena ne za vreme rata nego usred mira.
Zasto mi nemamo kaldmisanu prvomajsku zatvorenu za saobracaj a da se otvori neki drugi put, zasto ne sacuvasmo ono sto je nase cime treba da se dicimo i ponosimo u svetu, nego sad gledam u prvomajskoj svaki dan se nesto dozidava, nadgradjuje...
Ko izdaje te dozvole neka mu je na cast!!!
Ovu BOSNJACI sto se dice verom i BOSNJASTVOM sve nam unistise zarad licnih interesa i bogacenja a nas grad trune u nikakvom stanju.
Ne kazem da ja nisam BOSNJAK jesam naravo al necu da se izjasnjavam tako sve dok PAZAR vodi covjek koji ne razume ljepote nasega grada ne samo on nego i njegovi MUDRI saradnici koji ugrabise jedan snimak iz 79 i prikazase spot o novom pazaru. dosta za nocas...
Allahu sacuvaj me pojedinih BOSNJAKA, i onih koji se kriju iza vela ISLAMA.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

8

Petak, 03. Decembar 2004

E Bosnjak, ohladi malo covece. Neka mrznja izlazi iz tebe, a imam osecaj malo i nekontrolisana. Ne mozes svaku nepravilnost prepisivat Bosnjacima. Dje bi ta hrabrost dok su SPS-ovci i komunisti vladali Pazarom. Kad poskidase feredze i kad su proteravali ljude u Tursku, (svjesno ih prisiljavali) bas me interesuje kako bi reagovo.
Prvomajska je asfaltirana davno pre nego su ovi nasi dosli na vlast. Zato nemoj pricat svasta..
A ovaj istorijski podatak koji govori da je Novi Pazar stariji grad od Sarajeva, zvucan poprilicno. Ali bi dobro bilo da prilozis neki izvor uz njega. Pa da se u to i uverimo. Allahimanet.
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

9

Petak, 03. Decembar 2004

Esselamu alejkum

Da, Bošnjak, ohladi malo. Ugladaj se malo na Pauka, iz njega ne izbija mržnja, već prosto pršti od ljubavi. I to ne nekontrolisana već strogo kontrolisana ljubav. Đe ti je bila hrabrost onda kada je samo Pauk imao hrabrosti i govorio protiv SPS-a i komunista.

Isa beg Ishaković je, pored navedena tri grada sagradio još jedan na ovim prostorima. U pitanju je, vjerovali ili ne Šabac.

Evo ti Pauče link, pa se malo obrazuj.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

• »za_Novi_Pazar« je muško

Datum registracije: 06.08.2004

• Poruku poslati

10

Subota, 04. Decembar 2004

neznam sta i kako da vam prilozim u meni ne vlada mrznja nego polako uvjerices se i ti u sve sto sam se i ja uvjerio pa ces me pomenut garantujem ti brate.
Sto se tice mene i sam sam bio pristalica ovog sadasnjeg rezima u vrijeme SPS-a i JUL-a i borio se koliko sam tada bio u moci mada kada sam video da ovaj covjek zna sve sta se radi po gradu odustao sam sada nisam u niti jednoj partiji.
A sto se tice prvomajske mislim da bi ova vlast trebala da je okaldrmi ili da skine asvalt pa da svi setamo njom kako su nasi stari.
zamisli....
za_Novi_Pazar je dodao/la ovu sliku:
  • pazar_prvomajska.jpg
Allahu sacuvaj me pojedinih BOSNJAKA, i onih koji se kriju iza vela ISLAMA.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

11

Utorak, 07. Decembar 2004

Bosnjaku: Razumem tvoju potrebu za vracanjem stare carsije, ali te podsecam da to ova vlast nije skrivila, vec je ona pre njih asfaltirana i za to nemoj mesat babe i zabe. Nemam ja nista protiv tvog predloga, ali ti si otiso malo dalje, zbog toga sam i reagovo.

Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 09. Juni 2005

Uz malo volje sve bi bilo bolje i sve bi moglo, i da se zatvori saobracaj u prvomajskoj, i da se poploca kaldrmom, i da se stopira izgradnja u njoj da bi se sacuvao duh starine...i da se zatvori saobracaj ka hamamu, i da se hamam malo renovira s tim da ostane originalna gradnja i arhitektura, i da mu se da namjena, da ne strci onako supalj kao kanta za otpad pored tolike kulturne vrijednosti...

Samo, izgleda da smo mi narod koji je otupeo na kulturu a ostar je samo na pare. Das mu par hiljada eura i radi sta hoces i gdje hoces. Steta... :( :( :(
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

orange

Učenik

(10)

• »orange« je žensko

Datum registracije: 19.01.2005

• Poruku poslati

13

Petak, 10. Juni 2005

Sto se Sarajeva tice...
Zar je potreban ikakav komentar na cinjenicu da je Vlada Kantona Sarajevo, u najuzem jezgru Bascarsije, u najstarijem dijelu grada (odmah ispod Carsijske dzamije, pored cevabdzinice Hodzic), odobrila Kinezima (da da, dobro ste procitali Kinezima), i pod zakup izdala prostor (mada me ne bi cudilo i da im je prodala) i sada odmah pored kazandzije, ciji je pra pra pra dedo, tu radio taj isti posao, sjedi jedan zuti (nisam rasista da se razumijemo) i prodaje kisobrane za 2 KM i plasticne zenske torbe i papuce. Haj nek mi neko nadje ijednu kinesku ili bilo ciju radnju u uzem jezgru Pariza ili Londona... ahaa naravno.

Blago nama ?(
...Najgore je biti stranac u svome plemenu...

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

Datum registracije: 17.05.2008

• Poruku poslati

14

Srijeda, 11. Juni 2008

Mislim da je ovaj Altunin prijedlog pravi i da trebamo svi pomoci ovu divnu ideju da se Carskoj dzadi vrati ono sto joj je neko uzeo sa kojim namerama to znamo.I nemoj mo optuzivati stalno nekog bez argumentovanih dokaza,sutnja je ibadet. Pokrenimo akciju i sacuvaj mo bar malo od onoga sto je ostalo od nase kulture,Vratimo sjaj Hamamu koi je blistao kada drugi nisu ni znali sta je to hamam- kupatilo a mi smo ga imali zahvaljujuci jednom velikom dobrotvoru.
Vratimo izgled Carskoj dzadi kao sto je vracen prvobitni izgled Bas caesije u Sarajevo,a koji je grad stari,pa najverovatnije to se zna, o tome necemo polemisati.
Neka Allah dz.s. podari denet onome koji im udari temelj.
[SIZE=3]Samo naukom mozemo doc do istine...[/SIZE]

Social bookmarks