Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

21

Srijeda, 11. April 2007

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78
Zao mi je kad vidim da poneki clanovi odmah i u svakoj temi umijesaju veru. Vera jeste svaki dan i u svakom trenutku naseg zivota prisutna, ali covek treba ipak da je stanju da odluci da li je pomena ili preterano potenciranje vere uopste relevantna u nekim slucajevima.

Da, ako se ne odmjeri pominjanje vjere u svakoj prilici moze da bude sahi napadno. Medjutim, ako ne pomenes vjeru tamo gdje treba onda moze da bude fatalno. A ja ne znam kakvog bi smisla imao razgovor o integraciji ako se ne pomene vjera. Pa ako je izostavis, sta ti je to onda ostalo? Sta to od onoga po cemu smo prepoznatljivi i sto je sutina naseg bica ostavljamo svojoj djeci ako nije vjera?

Citirano

Orginalno od Jastreb
Integracija podrazumijeva potpuno ocuvanje nacionalnih i vjerskih vrijednosti i prihvatanje korisnih tekovina drustva u kojem zivimo.

Definiciju ti moram malo korigovati. Naime, nemoguce je potpuno ocuvati nacionalni ili kulturni identitet. Oni vremenom neminovno slabe. Jedini identitet koji je makar teoretski moguce potpuno ocuvati je vjerski. On ne zavisi od vremena i prostora poput ova prva dva. Tako bi po meni ispravna definicija glasila: Potpuno ocuvanje vjerskih vrijednosti i maksimalno moguce ocuvanje nacionalnih i kulturnih vrijednosti uz usvajanje korisnih tekovina nove sredine. Ja vjerujem da se u svim definicijama jezik pominje kao jedan od osnovnih parametara prepoznatljivosti nacije. A mi koji zivimo izvan domovine se ne bi trebali zanositi iluzijama da ce nam vec unuci znati govoriti Bosanski. Da ne govorimo o kulturi kod koje je promjena vec na nasoj djeci vidljiva.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

22

Srijeda, 11. April 2007

Slazem se sa tobom da je prije svega vjerski identitet na prvom mjestu, ali isto tako, nakon vjerskog, bitan je i nacionalni. Ja mislim da smo mi Bosnjaci ocuvanjem vjerskog identiteta dobrim dijelom ocuvali i nacionalni identitet. Problem je sto u Evropi, i inace u modernom svijetu, sve vise mjesto zauzima nacionalni identitet.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Social bookmarks