Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

21

Subota, 06. Novembar 2010

Citirano

Orginalno od Administrator
Slazem se da ce u ovoj borbi biti potrebno narodno jedinstvo i koncenzus. Gledajuci realno danasnju sliku na terenu daleko smo od toga.
Sa druge strane cinjenica je da su danas tri Bosnjaka u stanju da u roku od nekoliko dana stvore neophodno jedinstvo i da naprave potrebni koncenzus.

Tri coveka...

Dva otvoreno kazu da je autonomija Sandzaka utopija i da Bosnjacima nije potrebna. Treci kaze da bez autonomije ne mozemo opstati kao narod u Srbiji.

Uveren sam da se narod upravo sada nalazi na velikom ispitu zrelosti i nacionalne svesti, mozda najvecem do sada.

Na nasu veliku zalost ova "tri Bosnjaka" nisu u stanju da prevazidju jaz koji su godinama kopali i priblize svoje stavove i pozovu ovaj narod na jedinstvo koje, uveren sam svi tako rado prizeljkuju. Unoran je ovaj narod od svega, a posebno od "tri Bosnjaka". Nama trebaju nove snage, nama treba novi Alija Izetbegvic, ali ga ja na zalost ne vidim.
S druge strane, zasto to mora bit novi Alija. Hajde, neka se intelegencija ovog Sandzaka sakupi u neku novu snagu koja ce imati za cilj da pozove "tri Bosnjaka" i pokusa da ih dovede pameti, a to nije puno tesko, ovaj Sandzak ima tu snagu. Potrebno je da samo ono sto raspravljamo po posedaka i po foruma, prenesemo na tom okruglom stolu.
Od svega je najbitnije, da smo objektivni, da uvazavamo argumente drugog, da ne nastupamo sa emocijama. Covjek voli svoje dijete, ali ako je dijete narkoman, lopov... on to mora da prizna da bi mogao da ga izlijeci, u suprotnom samo ga jos vise gura na dno!

Tacno je da se narod nalazi na velikom ispitu zrelosti, ali ovaj narod je zbunjen, vjerujte mi na rijec. Istina je najveca zrtva u Sandzaku. Kome vjerovati!? Kako prepoznati istinu!? Kako prepozat iskrenost u ova "tri Bosnjaka"!?

I jos nesto, diskusija je krenula u dobrom, objektivnom pravcu, nemojte je pokvariti. Vratite ovom forumu sjaj koji je nekada imao!!!
Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

Dzemal

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.11.2010

• Poruku poslati

22

Subota, 06. Novembar 2010

Muftija Zukorlic: Sta je to Sandzak

http://www.youtube.com/watch?v=J4xTA0mH1LI

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

23

Nedjelja, 07. Novembar 2010

EVO PRVE PONUDE,IDEJE koja je bas pomenuta u prethodnim postovima

Ugljanin: Bošnjaci da se ujedine na jednu listu

Izbori u Srbiji će uslijediti za manje od godinu dana, rekao je u Prijepolju ministar Sulejman Ugljanin. Ugljanin je učestvovao u radu zajedničke sjednice Predsjedništva Stranke demokratske akcije (SDA) i njenih opštinskih odbora za Priboj i Prijepolje.

Nakon sjednice, Ugljanin je uputio poziv bošnjačkim partijama da na narednim izborima formiraju jedinstvenu listu kandidata za poslanike u Skupštini Srbije i na taj način ostvare, kako je rekao, najmanje pet poslaničkih mandata.

"Sa pet poslanika Bošnjaci bi imali poslanički klub i bili značajan faktor u parlamentu. Ako je podrška naša dva poslanika odlučila o vladajućoj većini, možete zaključiti da bi sa pet glasova Bošnjaci mogli biti još ubjedljiviji u Skupštini", kazao je on.

Ugljanin je rekao da je stav njegove stranke da ne postoje stranački Bošnjaci već Bošnjaci kao nacionalna manjina u Srbiji i da je potrebno ujediniti sve političke opcije u Sandžaku kako bi na narednim izborima Bošnjaci sav svoj glašački kapacitet angažovali ka jednoj listi.

"Sa više od 110.000 bošnjačkih glasova moglo bi da se ponovo dogodi, ali sa znatno više poslanika u Skupštini, da Bošnjaci budu onaj koristan jezičak koji će doprinijeti da Srbija nastavi evropskim putem", rekao je on.

Insistiraćemo na ovom prijedlogu i nadam se da ćemo postići rezultate na objedinjavanju bošnjačkih stranaka i dogovoru o jedinstvenoj listi za naredne parlamentarne izbore, dodao je Ugljanin.
Izvor: beta
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

Datum registracije: 14.10.2009

• Poruku poslati

24

Citirano

Orginalno od Ed
U tom smislu je bilo i moje pitanje upuceno gospodinu Suljevicu u Frankfurtu: Da li postoji koncenzus i ako ne postoji sta se uradilo da do koncenzusa dodje. Jesu li sve mogucnosti iscrpljene. Moze li da se sada podvuce crta i da se kaze: nema smisla vise razgovarati. Odgovor smo culi. Ja sa istim nisam zadovoljan. Opet populisticki odgovor koji je izmamio aplauze prisutnih i valjda imao za cilj da moje pitanje obezvrijedi.

Voleo bih da malo pojasnis ove dijelove tvog teksta koje sam citirao, posebno se osvrcuci na podvuceno i boldirano. Prvo da ja pojasnim zasto sam bas izdvojio ovaj dio. Pokusavam da stvorim sliku dogadjaja kojeg ti djelimicno opisa. Bio je tu Dzemail Suljevic, ti Ed i jos odredjen broj prisutnih. Koliko vas je bilo ne znam.
Postavio si pitanje Dzemu, to pitanje si prenio ovdje. Dzemo ti je odgovorio. Sta ti je odgovorio ne znam jer nisi prenio odgovor! Umjesto njegovog odgovora prenio si tvoje misljenje i reakciju na odgovor, kao i reakciju prisutnih.
Ako sad uporedimo reakciju tvoju i reakciju prisutnih vidjet cemo da su skroz razlicite. Ti si se osjetio djelimicno uvrijedjenim jer si pretpostavio da je Dzemo htio da obezvrijedi tvoje pitanje, dok je publika reagovala aplauzom. Reakciju publike si ti doziveo kao populaziram izazvan dzemovim odgovorom i donio zakljucak da je ustvari Dzemu popularizam i bio cilj.
Sad te ja pitam ko je u pravu, prisutni (neki broj ljudi veci od 1) ili ti jedan? Ako smatras da su oni izmanipulisani populistickim govorom Dzema, zar to ne znaci da oni ne shvataju sustinu kao ti - tj. da su manje informisani od tebe, ili najgrublje receno glupsi od tebe? Ili su mozda i oni zeljeli da obezvrijede tvoje pitanje pa su "popularisticki" odgovor nagradili aplauzom?
Mozes li Ed ovo objasniti? Sta to ti znas sto ostali prisutni nisu znali? Itd...
Mozda i mi koji podrzavamo muftiju i Dzema ne vidimo nesto sto ti vidis, mozda nam otvoris oci. Na kraju ti je i duznost kao muslimanu da pokusas da drugom muslimanu ukazes na zablude.
Nije mi cilj da te zbunjujem cinjenicama povadjenim iz tvog posta.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

25

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od Tufan
To ce biti pitanje svih pitanja za sledece izbore.

Ti si sa ovim zapazanjem izgleda pogodio sustinu ove price o autonomiji. Bojim se da potezanje ovog pitanja uopste nema za cilj autonomiju vec iskljucivo sluzi u politicke svrhe dobijanja poena kod Bosnjaka. Drugim rijecima, cisti populizam.

Mislim da kad nekog ne hajes dzaba ti njegovi uspesi i mektebi i medrese i fakulteti i univerzitet.
Imas pravo da volis i mrzis koga hoces ali nemas pravo da sudis o necijim namerama mozda o posledicama imas ali o namerama ne.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

26

Citirano

Orginalno od Jasmin
Ugljanin je rekao da je stav njegove stranke da ne postoje stranački Bošnjaci već Bošnjaci kao nacionalna manjina u Srbiji i da je potrebno ujediniti sve političke opcije u Sandžaku kako bi na narednim izborima Bošnjaci sav svoj glašački kapacitet angažovali ka jednoj listi.

Ono sto po meni baca senku na ovu Sulejmanovu politicku izjavu jeste upravo gore boldirani deo.

Licno sebe ne smatram pripadnikom nacionalne manjine. Od rodjenja sam Bosnjak i pripadnik naroda te ne dam nikome da moj status sad nakon 35 godina zivota degradira u nacionalnu manjinu, pa makar to bio i Sulejman Ugljanin.

Ovo je definitivno jedno od krucijalnih pitanja o kome se takodje mora postici koncenzus medju Bosnjacima.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

buco

Učenik

(10)

• »buco« je muško

Datum registracije: 06.07.2008

• Poruku poslati

27

Čovjek koji pogriješi pa se pokaje odaje svoju veličinu. Postavlja se pitanje da li je to Suljo uvidio svoje greške ili se to približavaju izbori. Lahko ga je testirati u iskrenosti, treba mu postaviti pitanje Islamske zajednice i njegov odnos do srpskog reisa Zilkića koji je njegovo čedo. Ukoliko bi tu priznao svoju grešku kojom je zajedno sa Koštunicom u birtiji inagurisao nekog fantomskog reisa, otvorio bi vrata povjerenja, u suprotnom radi se o veoma opasnom čovjeku po Bošnjake i Sandžak, opasnijem čak i od Rasima koji je prodao "veru za večeru".

yildirim

Početnik

(10)

• »yildirim« je muško

Datum registracije: 26.05.2010

• Poruku poslati

28

Nema sta tu da se prica nas Muftija je neprikosnovan kad je borba za Sandjak u pitanju.

a hoce li on da vrati MESIHAT Sandzaku?

Ne ide sad zbog ovih dusmana okolo pricaju trazi demek autonmiju za SANDJAK a ovamo ukida VRHOVNO STARJESINSTVO (TO JE U PREVODU TAJ mesihat).

Suljo i Rasim se mucu da dovedu jos koju drzavnu institucju za Pazar a Muftia zatvara i to sto je imalo.

ne ide - trebo bi to nekako da vidi kolko da im zatvori usta a oni ipak ne bi trebalo da se mesaju toliko u to

to nije za svakoga!!!

Inace, svi treba na prve izbore da glasamo za onog njegovog suraka - i mi smo posle toga stigli na Cilj - evo videcete.

BJH 13

Početnik

(10)

Datum registracije: 08.09.2010

• Poruku poslati

29

Slazem se. Treba podrzat sve sto podrzava Muftija. Treba glasat samo za njega. Jedini on moze da bude prvak Sandzaka. Ovi drugi ne umeju ni za sebe da nesto obezbede, kako ce za nas? Ko ne ume da se snadje taj ne treba da se javlja uopste. U ovim vremenima se Muftija pokazao kao najsnalazljiviji lider, kao pravi Musliman, on cuva nasu veru mi moramo da cuvamo njega! Sve ostale treba proterat iz Pazara da se nikad ne pojave! Sa Muftijom nam je autonomija sigurna! Napred Muftija kralju, ne daj dusmanima da te ometu!

rootXTX

Učenik

(10)

• »rootXTX« je muško

Datum registracije: 24.10.2007

• Poruku poslati

30

Progovorio Suljo :)
Ja eto, cuh iz povjerljivih informacija, Suljo obara Vladu, jer ce da ga skinu s funkcije na kojem je trenutno,ne treba im vise, ljego potrbuske, no nije to bitno, bitno je kako ih skroz eliminisati s politicke strane, jer ocigledno samo stete narodu kojem pripadaju.

Elhamdulillah, ako nece politicari da se bave autonomijom Sandzaka, nas Muftija, da ga Allah, dz.sh., pomogne, radi ono sto bosnjacima odavno nedostaje...
I time uz podrsku naroda, povlacu se pravi potezi i naravno narod, nas narod, dobri narod punu podrsku daje nasem Muftiiji, Allah, dz.sh., ga pomogo!

Suljo, Rasime, ajde u penziju, dozvolite to dobrim, postenim ljudima da odrade posao decenije, koji Vi to niste uspjeli uraditi i ako ste mogli, jer ste se prodali za sitno, kao sto ste dokazali kad ste se pomirili, kad se narod zbog Vas dvojice pucao, svadjao i na kraju Vi svima udarili samar i na kraju rekli "ne, mi se nismo svadjali, nego samo nismo saradjivali" i time udarili samar onima kojima su Vam vjerovali.

Ajte polako...

MATRIX

Zlatna sredina

(10)

• »MATRIX« je muško

Datum registracije: 22.04.2007

• Poruku poslati

31

Ponedjeljak, 08. Novembar 2010

enneeee :D

"Ugljanin: Bošnjaci su 1991. rekli šta hoće"

Ministar u Vladi Srbije Ugljanin učestvovao je u kolažnoj emisiji "Fejs-CD" Senada Hadžifejzovića koja je u subotu uveče emitovana na sarajevskoj TV 1.
Ministar Ugljanin je rekao da se zalaže za svaku vrstu autonomije koja bi značila ekonomski boljitak Sandžaku.
Ugljanin je podsjetio da su Bošnjaci Sandžaka još 1991. na referendumu o Autonomiji Sandžaka rekli šta hoće i dodao da to "svi znaju" - sadašnja Vlada Srbije, sve prethodne i međunarodna zajednica i zato je to nešto "mnogo ozbiljnije od onoga što zagovara muftija Zukorlić".
Bošnjaci Sandžaka predvođeni tada liderom SDA Ugljaninom izjasnili su se na referendumu velikom većinom za političku i teritorijalnu autonomiju Sandžaka. Ugljanin je rekao da su prava Bošnjaka u Srbiji na niskom nivou i da se o tom pitanju u Beogradu mnogo ne razmišlja.
"Nažalost, ni ova Vlada nije imala razumjevanja da otkloni neke ružne stvari…", kazao je Ugljnain i dodao da je jedini zdrav pristup tom pitanju analogija između Srbije i BiH, odnosno Bošnjaka u Srbiji i Srba u BiH.

Izvor, kažu, Tanjug :D
我还记得

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

32

Face to Face - Centralni dnevnik

CD - 06.11.2010
52:00 - Muftija kaze:

Nama je potrebna zaštita, a jedan od mehanizama te zaštite je autonomija Sandžaka. A opet sve to utkano u već prihvaćena načela decentralizacije Srbije, vlasti u Srbiji kroz autonomne regione, što je principijelno i prihvaćeno od strane Beogradske vlasti na putu evrointegracija.

Dzemal

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.11.2010

• Poruku poslati

33

Autonomija Sandzaka: Muftija Muamer Zukorlic, Sulejman Ugljanin, Rasim Ljajic - 1 dio
http://www.youtube.com/watch?v=Q6108vfUx2s

Autonomija Sandzaka: Muftija Muamer Zukorlic, Sulejman Ugljanin, Rasim Ljajic - 2 dio
http://www.youtube.com/watch?v=Q6108vfUx2s

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

34

Citirano

Orginalno od wow
Voleo bih da malo pojasnis ove dijelove tvog teksta koje sam citirao, posebno se osvrcuci na podvuceno i boldirano. Prvo da ja pojasnim zasto sam bas izdvojio ovaj dio. Pokusavam da stvorim sliku dogadjaja kojeg ti djelimicno opisa. Bio je tu Dzemail Suljevic, ti Ed i jos odredjen broj prisutnih. Koliko vas je bilo ne znam.
Postavio si pitanje Dzemu, to pitanje si prenio ovdje. Dzemo ti je odgovorio. Sta ti je odgovorio ne znam jer nisi prenio odgovor! Umjesto njegovog odgovora prenio si tvoje misljenje i reakciju na odgovor, kao i reakciju prisutnih.
Ako sad uporedimo reakciju tvoju i reakciju prisutnih vidjet cemo da su skroz razlicite. Ti si se osjetio djelimicno uvrijedjenim jer si pretpostavio da je Dzemo htio da obezvrijedi tvoje pitanje, dok je publika reagovala aplauzom. Reakciju publike si ti doziveo kao populaziram izazvan dzemovim odgovorom i donio zakljucak da je ustvari Dzemu popularizam i bio cilj.
Sad te ja pitam ko je u pravu, prisutni (neki broj ljudi veci od 1) ili ti jedan? Ako smatras da su oni izmanipulisani populistickim govorom Dzema, zar to ne znaci da oni ne shvataju sustinu kao ti - tj. da su manje informisani od tebe, ili najgrublje receno glupsi od tebe? Ili su mozda i oni zeljeli da obezvrijede tvoje pitanje pa su "popularisticki" odgovor nagradili aplauzom?
Mozes li Ed ovo objasniti? Sta to ti znas sto ostali prisutni nisu znali? Itd...
Mozda i mi koji podrzavamo muftiju i Dzema ne vidimo nesto sto ti vidis, mozda nam otvoris oci. Na kraju ti je i duznost kao muslimanu da pokusas da drugom muslimanu ukazes na zablude.
Nije mi cilj da te zbunjujem cinjenicama povadjenim iz tvog posta.

Ne znam da li si pogrijesio kod kucanja ili mi mozda govorimo o razlicitim stvarima. Nije popularizam vec populizam. Populizam je politička orijentacija koja teži da privuče pažnju i podršku što većeg broja stanovnika. Populizmom se najčešće obećavaju nerealne beneficije socijalno ugroženim grupama pre nego stvarni ekonomski i socijalni interesi i razvojni programi. Koristi se u svim oblastima života, ali najčešće u politici. (wikipedia)

Vjerujem da je sada jasno (ukoliko nije bilo) na sta mislim kada se pitam da li je nastup gospodina Suljevica (a ne publike) bio populisticki.
Da pojasnim taj njegov odgovor. U toku tribine nekoliko puta su kao primjer pomenuti Kosovo i Albanci i njihov uspjeh. Ja sam iskoristio to kao slagvort za moje pitanje i podsjetio da smo kod Albanaca imali ono sto kod nas nemamo: koncenzus. Sve raspolozive snage, i politicari i inteligencija, i kulturni radnici i IZ i dijaspora … svi su imali jasan i jedinstven stav – nezavisno Kosovo. Suljevic je rekao da nije bas tako glatko islo ni kod Albanaca, da su oni imali oko 1300 svojih izdajnika koje je Milosevic najprije iskoristio a poslije odbacio. Sa njima su se navodno Albanci poslije svega po kratkom postupku obracunali. Onda, Albanci su imali Rahmana Morinu i Sejda Bajramovica. Na kraju svog odgovora Suljevic je zakljucio: "Ja ne mogu da se takmicim sa drzavom, ja nemam para kao drzava pa da ih dam Ugljaninu i Ljajicu da bi pristali da se bore za autonomiju kao sto su pristali da rade za drzavu." To bi bio njegov odgovor ukratko, po sjecanju. Ako sam nesto bitno propustio ili pogresno prenio, moze me neko od upucenih dopuniti/ispraviti. Nakon ovoga uslijedio je aplauz. Aplauz njih petnaesetak od pedesetak prisutnih. Aplauz za nesto sto nije tacno.

Cisto sumnjam da su Albanci kod sebe imali toliki broj Milosevicevih pomagaca. A cak i da jesu to je sitno u odnosu na dva miliona Albanaca. Rahman Morina i Sejdo Bajramovic jesu izdali interese Albanaca ali oni nisu imali nikakvu politicku bazu, nisu demokratski izabrani na pozicije koje su zauzimali. Ministri Bosnjaci u Vladi RS koji legalno zauzimaju te polozaje u ovom trenutku imaju barem 50% podrske Bosnjaka u sjevernom Sandzaku. Zato je svaka asocijacija Sejda i Rahamana na njih u najmanju ruku politicki nekorektna i jako stetna. Pretpostavljam da je gospodin Suljevic bio zatecen mojim pitanjem. Nekako se zaboravilo da kod nacionalno vitalnih pitanja nema slobodnih strelaca, nema samostalnih odluka, nema partijskih interesa ... Mi sada, posebno poslije ovog snimka CD-a od 6.11. vidimo da ni Ugljanin ni Ljajic ne izbjegavaju temu autonomija niti su protiv autonomije. Naprotiv. Doduse, Ugljanin je nesto konkretniji od Ljajica ali razgovori na ovu temu ne da nisu nemoguci vec su sasvim realni. Samo je potrebno malo dobre volje, da se zapostave uski stranacki i licni a u prvi plan izbace nacionalni interesi. Jeste da ce moguca prepreka biti ova nedavna etiketiranja i neke hipoteke iz proslosti ali Boze moj. Sta je tu je.

Ima oko ove teme jos otvorenih pitanja. Evropska komisija ce sutra preporuciti Crnu Goru za status drzave kandidata za clanstvo u EU. Niko iz EU u tim dokumentima ne pominje juzni Sandzak. Dokument kojeg su potpisali predsjednici Bosnjacke stranke i DPS CG o prekogranicnoj regiji Sandzak je sporazum izmedju dvije partije a ne izmedju drzave i Bosnjaka. Koliko je ovaj sporazum obavezujuci. Itd, itd. Pitanja je mnogo.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

35

Srijeda, 10. Novembar 2010

Citirano

Orginalno od salkosalko
Mislim da pitanje autonomije Sandzaka nije politicko vec nacionalno pitanje Bosnjaka u Sandzaku!!
JEDNO OD 10 ZAPOVESTI EVROPSKE UNIJE JE I PITANJE SANDZAKA KOJE JE SRBIJA DOBILA OD EU

Od kako sam ovo procitao sa velikim interesovanjem sam cekao najnoviji Izvjestaj Evropske komisije o stanju u Srbiji. Evo sta se kaze u tom dokumentu koji je juce ugledao svjetlo dana. Prenosim samo dijelove koji se odnose na Sandzak i Bosnjake.

Iz Izvjestaja o stanju u Srbiji (na stranama 16 i 17):

Dobar napredak je postignut u zastiti manjina. Prvi direktni izbori za savjete nacionalnih manjina su odrzani 6.juna 2010. Savjeti se imaju konsultovati po pitanjima jezika manjina, obrazovanja, kulture i medija. Izabrani su savjeti za 19 manjinskih zajednica. Cetiri manjinske zajednice su po prvi put birale svoje savjete. Broj upisanih biraca kao i broj onih koji su izasli na izbore je relativno visok. OSCE je ocijenio da su izbori protekli u skladu sa evropskim standardima. Izvjestaji govore o nekim nepravilnostima i poteskocama ukljucujuci i proces registracije. Ovo medjutim nema bitnijeg uticaja na ishod izbora. Savjeti tek trebaju postati operativni. Pojavile su se poteskoce oko formiranja Savjeta bosnjacke nacionalne manjine koji se treba jos formalno konstituisati.
...............
Informisanje i obrazovanje na jezicima manjina treba biti poboljsano a relevantni pravni okvir pojasnjen. Ovo posebno vazi za Bosnjake, Bunjevce, Bugare i Vlahe.
...............
Nastavljen je sukob izmedju etnickih grupa i unutar muslimanske zajednice. Tenzije su posebno prisutne izmedju dvije postojece Islamske zajednice. Septembra 2010 se desio incident izmedju lokalne IZ i opstinskih vlasti za vrijeme protesta zbog spornog zemljista. Savjet bosnjacke nacionalne manjine, izabran juna 2010 jos nije registrovan zbog niza otvorenih pitanja koje se odnose na njegovo konstituisanje.

U Zakljucku Evropske komisije se kaze (na strani 3):

Sukobi izmedju etnickih grupa i unutar muslimanske zajednice u Sandzaku se u cjelini smanjio. Medjutim, tenzije i dalje postoje, narocito izmedju dvije postojece Islamske zajednice te u vezi sa konstituisanjem Savjeta za bosnjacku nacionalnu manjinu.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »amirovic« je muško

Datum registracije: 23.07.2006

• Poruku poslati

36

Četvrtak, 11. Novembar 2010

samo jedan od beskonacno mnogo razloga zasto nam je potrebna autonomija!!!

Osnovne škole u Novom Pazaru

Rifat Burdžović Tršo,
Jovan Jovanović Zmaj,
Stefan Nemanja,
Đura Jakšić,
Vuk Karadžić,
Desanka Maksimović,
Aleksandar Stojanović Leso,
Rastko Nemanjić,
Bratstvo,
Jošanica,
Selakovac.

Samo jedna osnovna škola u Novom Pazaru nosi muslimansko bošnjačko ime. Bošnjaci čine 87% stanovništva u Novom Pazaru.

Tutin

Rifat Burdžović Tršo,
Meša Selimović,
Dr Ibrahim Bakić,
25. maj,
Vuk Karadžić,
Aleksa Šantić,
Aleksa Đilas Bećo,

U Tutinu je nešto drugačija slika, ali ni tu nije proporcionalno imenovanje škola u odnosu na broj Bošnjaka u Tutinu kojih ima 99%. I u Tutinu su Bošnjaci diskriminisani po ovom pitanju.

Sjenica

Rifat Burdžović Tršo,
Jovan Jovanović Zmaj,
Svetozar Marković,
Vuk Stefanović Karadžić,
Bratstvo i jedinstvo,
12. decembar,

U Sjenici samo jedna škola nosi bošnjačko ime uprkos činjenici da Bošnjaci čine preko 85% stanovništva Sjenice.

Prijepolje

Dušan Tomašević Ćirko,
Boško Buha,
Svetozar Marković,
Mihajlo Baković,
Vladimir Perić Valter,
Mihajlo Baković,
Sveti Sava,
10. oktobar.

U Prijepolju je diskriminacija najdrastičnija i najteža. Iako muslimani Bošnjaci u ovom gradu imaju blagu većinu, niti jedna osnovna škola ne nosi bošnjačko ime.

Priboj

Vuk Karadžić,
Branko Radičević,
Nikola Tesla,
Desanka Maksimović,
9. maj.

U Priboju muslimani Bošnjaci nemaju ni jednu osnovnu školu sa njihovim imenom. I ovdje je diskriminacija potpuna.

Nova Varoš

Živko Ljujić,

Samo je jedna osnovna škola u Novoj Varoši. Da ima još jedna vjerovatno bi se zvala po imenu četnika Vuka Kalaitovića, kome je skoro podignut spomenik u novovaroškom selu Štitkovo.

Ovo su podaci o nazivima OŠ u gradovima Sjevernog Sandžaka. Potrudit ćemo se da u nekom narednom broju našeg lista iznesemo podatke o imenima škola u Južnom Sandžaku.
----------------------------------------------------------------
www.islamskazajednica.org

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

37

Petak, 12. Novembar 2010

Citirano

Orginalno od amirovic
samo jedan od beskonacno mnogo razloga zasto nam je potrebna autonomija!!!...............

......................Ovo su podaci o nazivima OŠ u gradovima Sjevernog Sandžaka. Potrudit ćemo se da u nekom narednom broju našeg lista iznesemo podatke o imenima škola u Južnom Sandžaku.
----------------------------------------------------------------
www.islamskazajednica.org

Izgleda da Bosnjaci u istoriji nisu imali dovoljan broj znamenitih i zasluznih licnosti? o|

Ali ce se zato nasa djeca i nasi unuci ponositi sa nasim savremenicima, tako da njima nece biti problem da npr.
Sportskom centaru daju ime Dr Sulejman Ugljanin,
Osnovna skola Dr Rasim Ljaic,
Trg ili Bulevar Muamer Zukorlic,
a udruzenje URBANIN moze da promijeni ime u npr., Adem Zilkic.....
itd.
Imace cime i kime da se ponose!
?(
Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

38

Nedjelja, 14. Novembar 2010

Poljetjele vrane naopako

Sandžak PRESS – Nije čudo što se zemlja trese i podrhtava, opučaju se putevi i ruše kuće, a voda izvire tamo gdje je prije nije bilo, dok stari bunarevi presušuju i pune se pijeskom. Dešavaju su paranormalne stvari dok elementarne nepogode postaju svakodnevica.

Jedna od elementarnih nepogoda koja je pogodila Bošnjake Sandžaka jeste dugogodišnja politička vladavina U. Sulejmana, direktna ili indirektna. Ovaj čovjek je svojevremno bio glavni ideolog sandžačke republike, vatreni zagovarač ideje da srpske vojnike u kovčezima treba slati za Beograd, pobornik i stimulans prodaje zlata i goveda kako bi se kupovale puške i oružije za odbranu od „ćetnika s perćinom“ kako on, onako ostrašćen hajaše da kaže.

Sjećam se, kao da je jučer bilo, bio sam srednjoškolac, kad Suljo dođe u naše selo, u naš mejtep, i obrati se džematu, okupljenim ljudima, koji bijahu mahsuz došli da ga slušaju, sve ozareni, nabreklih usana i nozdrva, širom iskolačenih očiju, otvorenih ušiju, da ga dobro vide, čuju, upamte i u praksi sprovedu zapovjedi što im on toga dana kazivaše. A šta je rekao znaju džematlije mnogih pešterskih džamija i mekteba. Tada on ispriča da će četnici da napadnu Sandžak, da se moramo braniti i naoružati, a u tu svrhu kaže Suljo: „Prodajte zlato, krave, imovinu i kupujte puške.“ Tako je govorio Suljo!

Ja sam, onako mlad, bio oduševljen. Da sam imao moju kravu prodao bih je da kupim pušku, ali nisam imao ni probijene pare, a babu da reknem da prodamo Žujku nisam smio.

Helje nejse. Moj, sada već rahmetli babo, da mu Allah džennet podari, bijaše iskusan sa onima koji tako govore. Nije on ni htio da ide i mejtep da sluša „tog ljekara“, vikaše babo: „Otkud to da se taj Suljo sad po džamijama narodu obraća, da poziva na oružanu pobunu i kupovinu pušaka, da se tako slobodno kreće i priča protiv Miloševića dok Bosna i Hrvatska gore? Moj sine nemoj se zanositi, mlad si, dojće šejtan po svoje, kloni se Sulja i njegove družine, Vallahi ovo ne valja pet para. Vidjećeš sine da će ovi što kupuju oružje „odrljapit“ u hapsanu, a on će otić neđe, skarajnjuće se dok sve ne prođe, a kad prođe dojće da da vlada ko da ništa nije bilo.“

Desilo se baš onako kako mi babo reče, Zar nije tako dragi čitaoče? Narod prodava stoku a povodi se za hajvanima, i kupova puške. Oni što to činješe odležaše zatvora, pojedoše silne ćuteke. Ode im koža na batinu. A Suljo pobjegao za Tursku, ko da ga muha nije pečila. Tamo bio na školovanjaeo umijeću manipulisanja masama. Kad je došao 1996. u septembru, nakon tri godine bježanja, sve mu Slobo oprostio, čak mu pratnju policije dao do Pazara. Narod opet zabludeo, viče „Suljo ni djecu od vojske sačuvao.“ Nikako narod da progleda i da se sjeti da je Režim donijo odluku da muslimane ne poziva u vojsku jer se bojao da se neko od Bošnjaka ne odvaži i ne krene sa osvetom zbog stradanja Bošnjaka u Bosni, ubijanja, silovanja i klanja našeg naroda.

Polako, godina za godinom Suljo je vladao i lagao narod. On je prvi političar u historiji Sandžaka koji je u djelu sproveo ideju razdvajanja porodice zbog političkih stavova i neslaganja. On je preko svojih ostrašćenih simpatizera, pomognut tajnim službama danonoćno plasirao laži protiv muslimana, hodža, uglednih ljudi, i svih onih koji su mu na bilo koji način stajali na putu. Takva ustaljena praksa širenja mrženje među porodicama, braćom, komšijama imala je za posljedicu prve svađe, nezborenja i prestanak obilaženja bliskih rođaka, čak i rođene braće. Počela su prva razdvajanja u džematima, u džamijama, podjele na Suljove i Rasimove, a onda su i pojedini hodže počeli da se dijele podržavajući Sulja i vršeći pritisak na džematlije da tu ideju prihvate „inače će im iman biti doveden u pitanje.“ Višegodišnja sihronizovana hajka na bošnjačku porodicu od strane Sulja i njegovih poslušnika donijela je nesagledive podsljedice po sandžačke Bošnjake. Jaz se produbljivao i povećavao.

U početku su ljudi prestali da odlaze na jutarnje kahvenisanje a kasnije su prestali poseci, zajednički ručkovi i iftari uz ramazan. Suljovci nisu hteli „doktoru“ hatar da ištete pa su prestali, bez nikadare ništa, da se selame i merhabaju sa onima koji nisu bila za Sulja. Dan za danom, prvi džemati počeše da se odvajaju jer Suljo daje naređenje da se počne sa žestokom hajkom na Muftiju i njegove, a to treba raditi na način da neki džemat otkaže poslušnost Mešihatu. Murani, predvođeni Hasibom S. odmah organizvaše podjelu džemata, i odvojiše baš onu džamiju za koju su se kleli da nikada u nju neće ući jer nisu bili za to da se pravi tu gdje je ona sada već na drugom mjestu. Oni koji su vječiti kontraši i polupismeni ljudi najviše Sulja slušahu i na podjelama radahu. Tvrdoglavi, neobrazovani, podmitljivi, potkupljivi, nasijedahu na špijunske priče i lažne afere pa ih onako ogoavno i bezdušno po narodu prenosahu, što samo još više produbljavaše i onako dubok hendek među Bošnjacima.

Onda je Suljo počeo da izdaje fetve i preuzima ingerencije IZ-e rekavši na Regionalnoj televiziji „da Mešihat više ,ne postoji, a da stvar vjere prelazi u ruke BNV“ kojim je on upravljao. Tako je on uz pomoć režima, tajnih službi, špijuna među Bošnjacima, hodžama, i uz pomoć polupismenih simpatizera osnovao paravjersku tvorevenu koja treba da služi svrsi, tj. konačnoj podjeli Bošnjaka koja je tako tragična da danas, zahvaljujući U. Sulejmanu ljudi ne idu na dženazu svojoj braći, sestrama, komšijama, ne odlaze na sunete, svadbe, mevljude i druge svječanosti zato što neće da im nadri hodže, lopovi i gubitnici predvode tako važne događaje. Ljudi danas trpe teške traume i poniženja, tako da ih džigerice bole zbog tolikog stepena razdvojenosti muslimana samo radi U. Sulejmana koji je zarad svoje vlasti i ličnog uživanja, a za hatar režima prihvatio ulogu RUŠITELJA bošnjčkog jedinstva na Sandžaku. On je konstantnom i usiljenom politikom razjedinjavanja muslimanskog tkiva uspio da razdvoji porodice do te mjere da postoje slučajevi da brat sa bratom ne zbori, otac sa sinom, i gdje se amaneti ostavljaju da im Suljovi „hodže „ ne pristupe avliji, a kamoli dženazi ili nekom drugom događaju. Lično sam slušao čovjeka čiji je brat poduže vakta prekinuo kontakt sa njim, a onda iznenada, jednog jutra reče „Burazeru, merhaba!“ Nakon pitanja za zdravlje brat ga upita, šta bi to, otkud taj pozdrav iznenada? Ovaj Suljovac mu veli „sad nam je Suljo rekao da se sa vama pitamo.“

U svoj ovoj bošnjačkoj golgoti čiji je strateg, ideolog i izvršitelj bio U. Sulejman bilo je i ranjavanja, pucanja, bacanja bombi na kuće, ubijanja na izbornim mjestima, tuča u džamijama, sakaćenja ljudi od metkova Ugljaninovih poslušnika, razbijenih glava i mnogo nevaljatnoga i ružnoga.
U. Sulejman, bez imalo griže savjesti, najprije se rukova sa LJ. Rasimom, i kao demek izmiri, a sad evo poziva na „sve bošnjačko pomirenje, i zajednički izlazak na naredne parlamentarne izbore.“ Kad se sjetio Suljo pomirenja? U trenutku kad je Režim, a i on lično, shvatio da mu političkog spasa nema osim da se prihvati Muftijinog koncepta rješavanja sandžačkog problema. Izbori za BNV na kojima su retrogradne snage poražene pokazali su da narod vjeruje samo Muftiji i onome što on radi, govori i zašta se zalaže. Muftija nije nikada prekršio dato obećanje. Muftija nije nikada pozivao na oružani otpor Beogradu, Muftija nije nikada radio protiv interesa sopstvenog naroda, Muftija je jedini pravi lider muslimana Bošnjaka u Srbiji. Suljo i režim su nakon oprobanih na desetine metoda, skontali da treba podviti rep, naleći na rudu i ponovo se podvući narodu pod kožu. Ponovo treba narod obmanuti sve bošnjačkim jedinstvom, ponovo politički ojačati a onda opet, od Koštunice do Tadića, ko da višu i bolju ponudu, a narod, koga briga za narod.

Zato kažem „poletjele ptice naopako.“ Suljo je zakasnio, što ne znači da je odocnio! Kako to? Eto ovako. Bošnjaci nisu ono što su nekad bili. Više ih ne može Suljo izigrati i prevariti. Ne postoji više te sile koja može pokoriti Bošnjaka, to se pokazalo i u Bosni i u Sandžaku. Ujedinjavati se trebamo, ali Suljo više nikada neće biti simbio bošnjačkog jedinstva, jer je on rušitelj zajedništva našega. Ujedinjavati se trebamo, ali postoje uslovi koji moraju biti sprovedeni u djelo da bi ujedinjenje bilo potpuni i normalno. Nakaradne tvorevine poput paralelne nadrihodžanske zajednice mora nestati. Suljo je proizveo on neka je gasi. Kako može biti jedinstva klada postoji ta kvazi zajednica koja je satrla bošnjačko zajedništvo. Onda se mora poštovati Internacionalni Univerzitet, i trebaju prestati sve opstrukcije njegovog rada. Treći uslov je početak funkcionisanja BNV u njegovom punom kapacitetu poštujući Zakon i izbornu volju Bošnjaka iskazanu na izborima. Ukoliko je Suljo iskren u svom pozivu, najprije se moraju ispoštovati pomenuti ciljevi inače će Bošnjaci ostvariti jedinstvo na ovaj ili onaj način. Aždahe koje su bošnjačko jedinstvo jele moraju nestati, to će se ostvariti prije ili kasnije, dogovorom ili političkim izborima koji će aždahe vratiti u rupe i opuhati ih sa javne scene! Sandžak će progledati, a jedinstvo nema alternativu, bez ili sa Suljom mi ćemo biti jedinstveni!

Autor: Haris Isabegović

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

39

Nedjelja, 14. Novembar 2010

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Fotograf

Zlatna sredina

(10)

• »Fotograf« je muško

Datum registracije: 27.03.2007

• Poruku poslati

40

Utorak, 16. Novembar 2010

Otvoreno pismo Sulejmanu Ugljaninu - HAJDE BUJRUM

Gospodine Ugljanin,

Imam ljudsku, moralnu, civilizacijsku, nacionalnu, a prije svega vjersku potrebu obratiti Vam se vezano za situaciju u Sanadžaku.

Naime, ja sam Vas odavno prekrižio, posebno od momentu kada ste pokušali sa srpskim nacionalističkim krugovima formirati paralelnu Islamsku zajednicu sa duhovnim centrom u Beogradu. Smatrao sam da Beograd za svoj duhovni centar može uzeti samo duhovno rastrojen Bošnjak. Međutim, tračak nade koji sam dobio bila je Vaša izjava u prilogu Centralnog dnevnika, bosanske TV1. Gospodine Ugljanin, bili ste kao vaktile, onaj stari dobri Suljko. bez dlake na jeziku, sasvim prirodni, kao što može biti prirodan čovjek koji govori ispravne stvari. Rekoste da je autonomija legitimni zahtjev, čak se pozvaste i na referendum koji smo sproveli 1991. godine, gdje je većina građana Sandžaka rekla „DA“ autonomnom Sandžaku, pa odoste čak i dalje sa tvrdnjom da se naše pitanje treba posmatrati u kontekstu reciprociteta sa pitanjem Srba u Bosni i Hercegovini.

I pravo da Vam kažem baš bigenisah ovo što rekoste. Nego, nekako mi bijaše previše za prvi put, pa sam morao 3 puta vraćati ove Vaše izjave, sve trljajući oči da me slučajno ne varaju. Vjerujte gospodine Ugljanin, ne bih ja to radio i uopšte ne bih sebe štipao da vidim da li sanjam, da nisam, eto slučajno, prije neki dan, pročitao da ste rekli da je autonomija prevaziđena stvar. Ali, sigurno su Vam to poturili ovi iz Beograda, pa Vi ih najbolje znate, njihov hljeb jedete, fukare su to goleme.

Ovi neki, što su Vas napustili, a što su Vas nekada plaho hajali, rekoše „ozdravio nam Suljo“, a oni drugi što Vas nisu nikad baš toliko hajali dodadoše „možda ga je Turabi dotako“. Ipak, bilo kako bilo, hajirli se Vi nama vratili na put autonomije. I zaista bi mi bili lukavi kad bi sad rekli ne može, jer ruku na srce, Vi ste ove parole, koje mi sada uzvikujemo, prvi glasno govorili.

Znam da iza vašeg zaokreta u retorici može stajati nekoliko stvari. Sada sasvim iskreno, volio bih da iza ovih Vaših riječi stoji spoznaja suštine Beograda i srpske politike prema Sandžaku i Bošnjacima. Vjerujem da ste nezadovoljni Vašim tretmanom u Vladi, vjerujem da ste i iz Turske dobili neke signale, ali želim da vjerujem i da ste se pokajali za loše poteze i da želite otići sa političke scene onako kako ste se na nju i popeli, odnosno kao borac za sandžačku „stvar“.

Gospodine Ugljanin, neću da vjerujem da Vas na ove riječi huška Beograd, kako bi u kolonu autonomaša, ubacio petu kolonu Bošnjaka. Siguran sam da Beograd mnogo nervira to što među ovim patriotskim blokom nema svoje ljude i siguran sam da će na sve načine pokušati da ih ubaci, ali eto, neću da vjerujem da ste to Vi.

Takođe Sulejmane, neću da vjerujem da ovu priču o autonomiji pričate da bi zadržali svoje biračko tijelo koje Vam se svakodnevno topi, eto, iako imam sumnje podučen ranijim iskustvom, neću da vjerujem da Vam je priča o autonomiji samo sredstvo, a da Vam je cilj fotelja.

Sulejmane, mislim da je s moje strane pošteno. Vrati se, dobro si došao, hajirli si nam ozdravio. Ali pazi, budeš li nas opet pokušao nasamariti, politička dženaza ti je neminovnost.

P.S. Ako nam dušmani otvore pismo, da vide šta ti pišem, neka znaju da imaju jasnu poruku iz Sandžaka. Sada i formalno skoro 90% bošnjačkih predstavnika zahtijevaju rješavanje statusa Sandžaka kroz formiranje autonomije, odnosno 30 od 35 vijećnika u Bošnjačkom nacionalnom vijeću stoji na tim pozicijama

Link
Univerzum se još uvek širi a ja nemam mesta da parkiram auto.

Social bookmarks