Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Giljipter

Početnik

(10)

• »Giljipter« je muško
  • »Giljipter« je zabranjen
  • »Giljipter« je autor ove teme

Datum registracije: 30.07.2003

• Poruku poslati

1

Petak, 08. August 2003

Autorizacija

Trenutno nesto radim i interesuje me kako da autorizujem tekstove, jer sam se bas pomucio da ih skupim, nebi volio da ih odmah sutra vidim na desetak sajtova.
Da li je moguce autorizovati, i kako.
Kako da nateram druge da ne stavljaju na sajt moje tekstove.

Hvala
Cafe Sanjak, the only solution

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 08. August 2003

Na prvu:)
Kaci ih kao pdf fajl da ne mogu da odrade copy/paste nego ako se koriste da se bar malo pomuce :).
BTW kakvi su ti to tekstovi? ;)

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

3

Petak, 08. August 2003

Citirano

Orginalno od Giljipter
Trenutno nesto radim i interesuje me kako da autorizujem tekstove, jer sam se bas pomucio da ih skupim, nebi volio da ih odmah sutra vidim na desetak sajtova.
Da li je moguce autorizovati, i kako.
Kako da nateram druge da ne stavljaju na sajt moje tekstove.
Hvala

Jarane,

nikako, bas nikako...Jos nisam vidio zasticenu web stranicu koju neko nije poharao. Mozes ih copyright-ovati pa tuziti one koje uzmu tekstove na sudu ako ne navedu izvor (tebe) no to je vec drugi par carapa...Sad ne mogu ti pomoci gdje se to radi u BG (probaj da nema neka bransa pri Zavodu za Zastitu Patenata koji je meni jedino poznat za neakvu autorizaciju u ex-Yu)...

Zivio
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

4

Petak, 08. August 2003

Apsolutna zastita kao sto Giovanni rece ne postoji. Svaka tehnicka zastita se sa vise ili manje truda zaobilazi.

Primer jednostavne zastite koja nece dozvoliti obicnom korisniku interneta da kopira sadrzaj teksta je koriscenje opcija OnCopy i OnSelectStart u BODY TAG-u:

PHP Source kod

1
[SIZE=2]<body [B]oncopy[/B] ="return false" [B]onselectstart[/B] ="return false">  [/SIZE]  

U redu reci ce neko odmah, onda cu da otvorim source i da iskopiram ono sto mi treba.
Ovde moze da se iskoristi neki od script jezika i da se napravi funkcija koja prilikom unosenja teksta (podrazumeva se unosenje u bazu podataka) u isti ubacuje dodatno formatiranje.
Tako recimo moze ta funkcija da na sva 'space' mesta (razmake izmedju reci), ubaci HTML TAG-ove:

PHP Source kod

1
[SIZE=2]<font class=s>X</font>[/SIZE

gde karakter X treba da bude izmenjiv po random principu.
Na pocetku HTML stranice treba jos ubaciti sledeci TAG:

PHP Source kod

1
2
3
[SIZE=2]<style>
.color#ffcf00; font-size: 2px }
</style>[/SIZE

Boja navedena u ovom TAG-u treba biti samo boja tvoje pozadine tako da se u prikazivanju teksta suvisni karakteri ne primecuju, a source kod je toliko natrpan TAG-ovima za font da se ne isplati nikako isti prepravljati.

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

5

Petak, 08. August 2003

Citirano

Orginalno od hobbes
Na prvu:)
Kaci ih kao pdf fajl da ne mogu da odrade copy/paste nego ako se koriste da se bar malo pomuce :).
BTW kakvi su ti to tekstovi? ;)

Itekako je moguce odraditi kopiranje texta iz PDF dokumenta.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Giljipter

Početnik

(10)

• »Giljipter« je muško
  • »Giljipter« je zabranjen
  • »Giljipter« je autor ove teme

Datum registracije: 30.07.2003

• Poruku poslati

6

Petak, 08. August 2003

Ovo je prava stvar

Ama znas sta
skupljao sam neke tekstove o nasim obicajima, i bas je bilo dugog rada i muke. Ima svakakvih budala kazes im lijepo oni nista, nego eto makar da pokusam da zastitim. Neka vide da ne treba skidat.

a ovo za kopiranje zabrana je najjaca koju sam vidio dosad
hvala administratoru za to
Cafe Sanjak, the only solution

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

7

Petak, 08. August 2003

Molim, molim.

Forumi i jesu tu da se razmene iskustva i znanja.

8

Utorak, 23. Septembar 2003

Fakat pdf se kopira vrlo lako... samo mi pade napamet da proverim zbog ovoga, a ranije ni pokusavao nisam. Samo eto znaci to nije zastita za text.

I ovo sa tagovima se moze izmanipulisati ukoliko je vazan text za kopirati. Bitno je samo koliko je vazan text i koliko ga je vredno zastiti i koliko bi kostalo i da li je vredno ga kopirati. Ukoliko nije bas velika kolicina u pitanju resavska skola je uvek opcija :D.

Dobar nacin, koji nije bas jednostavno kopirati, al malo dosadan je da text se snimi na slici a onda se kao pozadina na strani na kojoj se prikazuje postavi. Tada copy paste ne moze da radi nikako ;)
mogu ja da se potpisem i bolje...

9

Utorak, 23. Septembar 2003

Ono 'nema copy paste' se odnosi na format koji bi posle kopiranja izgledao kao text koji moze da se procesuira, jer se moze snimiti kao slika u svakom slucaju. Istina uz ocr (optical character recognition) je moguce i to uciniti ali mislim da to prevazilazi cenu svakog texta za kopiranje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

10

Srijeda, 24. Septembar 2003

Citirano

Orginalno od fingersbroken
I ovo sa tagovima se moze izmanipulisati ukoliko je vazan text za kopirati.

Ne rece nam kako moze da se izmanipulise osim da se sedne lepo i da satima pregleda tekst i da se iz njega rucno izbrise kvantitativno gledano vise od pola sarzaja koji se sastoji samo od ovih raznovrsnih TAG-ova.

Citirano

Dobar nacin, koji nije bas jednostavno kopirati, al malo dosadan je da text se snimi na slici a onda se kao pozadina na strani na kojoj se prikazuje postavi. Tada copy paste ne moze da radi nikako ;)

Kao prvo da je nacin dobar, nije, cak sta vise, los je, vrlo los.
Los je jer postavljanje teksta kao slike pre svega znaci sporije ucitavanje za krajnjeg korisnika.
Kao drugo nemoguce je formatiranje teksta u prozoru internet browser-a prilikom promene njegove velicine, sto moze da predstavlja problem za korisnike sa razlicitom rezolucijama na monitoru.
Kao trece naveo si ovaj metod kao zastitu od kopiranja i rece da copy-paste ne funkcionira u tom slucaju. Naravno ne radi za tekst ali radi za tu sliku koju si stavio kao pozadinu :P :))
Lepo skines slicicu sa tekstom, i okacis je kod sebe ili ako ti bas treba tekst pustis je u neki OCR programcic i on ti nakon nekoliko sekundi lepo izbaci otkucan tekst.

Kao sto rekoh neprobojna zastita ne postoji ali one koji kopiraju treba naterati da "zagreju stolicu" pa im se mozda i dosadi.

11

Citirano

Kao trece naveo si ovaj metod kao zastitu od kopiranja i rece da copy-paste ne funkcionira u tom slucaju. Naravno ne radi za tekst ali radi za tu sliku koju si stavio kao pozadinu
Lepo skines slicicu sa tekstom, i okacis je kod sebe ili ako ti bas treba tekst pustis je u neki OCR programcic i on ti nakon nekoliko sekundi lepo izbaci otkucan tekst.

Admine, apsolutno sve sto si tu napisao sam napisao u postu koji prethodi tome pa cu samo pomisliti da si propustio da procitas taj text.

A sto se tice komentara pre toga sa svim se u potpunosti slazem. Nije dobar nacin da se radi ono sto sam naveo, sa gledista kvaliteta proizvoda, samo mi je palo napamet sta se moze uraditi. A btw znam i strane koje koriste bas taj nacin pri postovanju viceva, i jedino sta meni tu smeta jeste sto ne mogu da ih jednostavno kopiram :D... a njima ako nije bilo mucno da rade sta treba da rade onda mi smeta to sve jos manje.

A sto se tice birsanja tagova, meni to bude mnogo lakse nego pisanje celog texta 'manuelno'.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

12

Citirano

... a njima ako nije bilo mucno da rade sta treba da rade onda mi smeta to sve jos manje.

Ovo sad ispade ko da ljudi to rade rucno pa da im je muka od toga. Sve je to automatizovano i ljudi ne rade nista osim sto ukucaju normalan tekst, isto kao sto posetioci ukucaju ove priloge na forumu.

13

Fino skretanje sa sustine nema sta..

Moja greska sto sam za ono sto sam opisao upotrebio rijec 'dobro' na pocetku, a samo sam bezazleno hteo da zabelezim jos jednu opciju, koja se kazem i primenjuje.

Dalje, na opasku da to moze da ima posledica na ucitavanje odgovorio sam potvrdno iako to nema veze sa pola normalnog svijeta danas, gde se i sa najobicnijom dial up konekcijom background lako ucitava. A potvrdio sam ipak sto se po 'ps'-u pri izradi svakog multimedijalnog sadrzaja razmatraju elementi lakoce, cene i ostalog sto se tice izrade sto se moze samo odredi u zavisnosti sa ciljnom grupom, tj potrosacima, ili ti end userima proizvoda, a koji i cine osnovu za ostale kriterije za razmatranje.

Sto se tice lakoce izrade backgrounda naravno da je agan posao odraditi text u njemu, ali da bi sve bilo i privlacno i funkcionalno potrebno je i ostale elemente strane uklopiti sa textom koji vise nije sastavni deo tagova te je sve ostale tagove, za linkove i eventualno druge dodatke, potrebno uklapati da bi izgledalo srazmerno sa textom koji je na pozadini, i da eventualno ne bi bilo preplitanja istih. Nista tesko kazem, ali nije bas isto sto i ukucivanje texta na forumu ako se posmatra kao celina, a ne samo izolovano unosenje texta na background.

Dalje, sto se tice opet kopiranja, sve i da mislis da je lakse sliku pretvoriti sa ocr programom (koji sam i sam opisao pre nego sto si mi ukazao paznju na to), onda nije problem to isto uciniti i sa textom zasticenim dummy tagovima... print screen... save as jpg... ocr.. i opet smo na isto..

Ustvari ja sam, ponavljam, hteo samo da primetim da postoji jos nacina, a nisam imao cilj da ozbiljnije uticem ni na sta receno do sada. Na kraju krajeva se od pocetka slazem sa konstatacijom da je nemoguce zastiti od copiranja, osim eventualno isto otezati, a sto se tice mog stava ja, osim ako se ne radi o nekom bas autorskom textu, ne vidim smisao zastite textova po webu. Pogotovu nekih nevaznih. Sve to, pa makar bilo vrlo lako, i jeftino, u svijetu se ubraja u nebitne stvari koje kao takve bar vecina ne upraznjava.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

14

Citirano

Moja greska sto sam za ono sto sam opisao upotrebio rijec 'dobro' na pocetku ...

Upravo to je i bio razlog da napisem svoj komentar. ;)

Social bookmarks