Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

21

Petak, 04. Novembar 2005

Za one koji znaju nemacki,neka zamisle koji problem oko naziva bi imao jedan interenacionalni bracni par kao na primer brak imedju jedne albanke i jednog nemaca. :D Eto odmah zle krvi ako su oboje tvrdoglavi.Onda imamo na jednog strani nemca koji posto je musko, konta da se ne da tako lako :-) i forsira da ga dete zove "papa" i albanku na drugu stranu koja iz inata svabi insistira na svoje pravo- da je dete zove po funkciji na albanskom a to bi znacilo da je ona "none" :D.

Sta zakljucujemo iz toga. Da je dete produkt zabranjene ljubavi ;).
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

meryma

Učenik

(10)

• »meryma« je žensko

Datum registracije: 24.01.2005

• Poruku poslati

22

Petak, 04. Novembar 2005

@iMan-a: Ne znas zbog cega se osecas uvredjenom sto sam rekla "novopecheni muslimani".Iz mog texta nikako ne vidim da se to odnosi na tebe.Posto ja svog oca zovem tata, mnogi od njih ,a POSEBNO oni koji su ti novopeceni,su mi vise puta skrenuli paznju na to tata.Zato sam ono napisala.I umesto da se ja osecam prozvanom za ono "nemuslimani zovu tata",ono se ti uvredi;) No dobro,vazno da nisam na tebe mislila..nadam se da sam ti objasnila,sestro;)
Dzaba,sta ja mogu sto sam tako oduvek zvala tatu,rekoh ti da necu menjat.A jos manje to ne znachi da sam nemuslimanka jer tako zovem,kako ti reche :D
Sellam,sestri po veri ;)
Zivotna shansa je poput shibice-samo se jednom moze iskoristiti.Pa ti gledaj kako ces da zapalish....

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

23

Petak, 04. Novembar 2005

Ja mislim da je najbolje da oca zovemo TATA.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

24

Subota, 05. Novembar 2005

E svasta ces cut od ovih novo-staro peceno-nepecenih bosnjaka-muslimana. Kad neko zovne svoga oca TATA mene odmah asocira na srbe. Ovim ne mislim da je zvat baba tata nesto lose, nego nesto sto je svojstveno drugim nacijama i narodima (ne-muslimanskim). Jednostvatno babo-baba-babice ili slicno je dio nase tradicija koja postoji mnoogo prije tkz. "novopecenih" muslimana i nje se treba pridrzavati.
Ja mislim da je to posledica asimilacije koje se provodila nad nasim narodom za vrijeme komunista i posledica kompleksa koju su vladali kod nas u tom vremenu.
Ovi sto i dalje zovu svojeg baba tako barem se nebi trebali hvaliti time. ;)

• »ulica-straha« je muško

Datum registracije: 02.11.2005

• Poruku poslati

25

Slazem se sa tobom rot kao i sa vecinom koji su izneli svojemisljenje o ovoj temi…
I male stvari ili tacke kako vec hocete prave veliku.Pa braco muslimani I cestite se sestre muslimanke ako bsmo zamenili ovaj slatki naziv babo,babice u onaj za mene veoma hladni tata ili tatarata ‘da se malo nasalim’, i ako bismo niz stvari i obicaja ‘islamskih’ koje su se za vreme komunizma i stare Jugoslavije izmenili sada se hvala njemu uzvisenom Allahu dz.s vracaju u normalan islamski tok ,onda bismo se za nekih pedesetak sto godi u potpunosti utopili u vecinsku srpsku naciju ‘pravoslavce’.Pa zato nemojmo zaboraviti odakle poticemo i sta zastupamo…Nasa vjera je islam i ako praktikujemo krupne stvari nemojmo izostavljati i sitne, posto jedan hljeb mogu i cavke mrvicu po mrvicu pokljucati….

Citirano

'I ono malo znaja pripada nauci velikih'

faCHo

Učenik

(10)

• »faCHo« je muško
  • »faCHo« je autor ove teme

Datum registracije: 25.02.2003

• Poruku poslati

26

Neki i dotakose temu...
Neki ostadose samo na tumacenju imena...
Mislio sam da ce se javit neko ko svoga oca zove tata,ali ce decu ucit da ga zovu babo...
Ali se nisam nadao da ce neko svoga oca zvati "telefonom", jos kad pomislim da ima raznih vrsta telefona,
te bezicni te mobilni :)
Cesto kad hocu nesto da napisem, odustanem,
jer me nerviraju podele,
na novopecene i staropecene
na muslimane i Muslimane i druge podele...
Biti razlicit ne znaci i biti bolji...

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

27

Ja sam svojeg oca, rahmetli zvao babice. Babice je jedan od naših tradicionalnih načina oslovljavanja svojeg oca. Mislim da se trebamo toga držati i svojeg oca zvati Babo, Bapko, Baba, Babice, itd. U svakom slučaju svi ovi načini imaju isti korijen.

Srbi kaoo nacija oslovljavaju svojeg oca sa Tata. Dakle, svaki onaj ko svojeg oca oslovaljava sa Tata preuzeo je to zasigurno od Srba ili njima sličnih naroda.

A ako ću reću šta mene nervira, hmmm, reći ću da me nervira svaki onaj koji je tvrdoglav i neće ništa da kod sebe mijenja, a ako neko im i ukaže na nešto što bi trebali promijeniti osjećaju se napadnutim, tj. osjećaju ugroženost svoje svojnosti lične i imaju potrebu za odbranom sebe i svoje ličnosti. Ovo ćemo naići kod svakog onog ko je samoljuban i misli da je savršen i da ne treba da se mijenja.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

28

Pa dobro, Babo ili Tata. Isto znacenje, ista namjena. Samo sto je ovo Babo nekako vise Nase, nego ovo tata.
A ne znam sto bi to nase bogatstvo jezika ( babo, babica, bapko,...) mijenjali za jednu suhoparnu rijec Tata!

meryma@ Znaci, ipak Sestre! ;) :)
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

29

Samo Babica

Najbitnije je mi njih da postujemo!!!Nekome ce biti tata a nekom Babica.A ima i onih Beogradskih Dizelasa koji ih nazivaju CALE,i nekom su tripu momci :)
" Bilen alemlere rahmettir "

orange

Učenik

(10)

• »orange« je žensko

Datum registracije: 19.01.2005

• Poruku poslati

30

Citirano

Orginalno od meryma

Citirano

Orginalno od iMan-a
A osim toga nemuslimani zovu Tata.

Pre bih rekla,NEORIGINALNO OD iMan-a.Ne zato sto ja svog oca zovem tata,vec zato sto to nema nikakve veze sa "muslimanstvom".To je jako primitivno shvatanje.Ja tatu zovem tata,tako sam ga oduvek zvala i ne nameravam to da menjam,koliko god neki (novopecheni muslimani)mislili da je to nemuslimanski.

Ista stvar i kod mene. I tokom rata, i dan danas mi puno takvih novopecenih muslimana zna reci: cuj tata! kakav tata, babo zovi! Sramota!
Cuj sramota, kakva crna sramota? Jel mu psujem sta? Jel ga vrijedjam?
E ja necu namjerno da mijenjam. Tako su me naucili od malih nogu, bez da su me pitali kako ja hocu da ga zovem i ja sam navikla da svog oca zovem tata, tatko, tajo, zovem ga doduse i babukica u sali nekad kad mi treba para i slicno, ali cu ga vazda zvati tata.

Druga stvar je ta sto ce moje dijete aBd svog oca zvati babo, ali cu ga tome uciti od prve godine zivota, cim proguguce. A mene, sa mojih 26 godina, niko nece ponovo uciti. Sto su me ucili, ucili su me :)
...Najgore je biti stranac u svome plemenu...

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

31

E pa to je to. Nekoga su ucili da zove tata, nekog babo. Koliko ja znam, tata uglavnom zovu djeca nekih komunista, uglavnom prosvjetnih radnika, ljekara i sl. Tad su oni htjeli da budu "kulturni", zvati oca Babo je malo staromodno bilo. E, kad su danas ta djeca porasla vecina bi htjela da oca zove babo, ali to je navika, to se ne mijenja preko noci. Zato ce mnogi svoju djecu uciti da zovu babo, bez obzira na to kako su oni uceni. No, dobro, mozda je neko ucio svoju djecu da zove tata, a nije komunista, smatra da je tako ispravnije, ovo babo je zastarelo, tudje, ... Bog zna zasto to rade.

orange:

Citirano

A mene, sa mojih 26 godina, niko nece ponovo uciti

Ja licno nikome necu govoriti da baba zove onako ili ovako, to je stvar licnog izbora. Samo, ako se kaze da je ovako nase, a onako nije nase ( bar ovdje kod nas u Sandzaku se tako kaze ) to ne znaci da bilo koga vrijedjam niti tjeram da promijeni svoju naviku. Svako za sebe! :)

ALI, ko sto ANI rece, najbitnije je da ih postujemo!

Selamu alejkum! :)
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško

• Poruku poslati

32

Nedjelja, 06. Novembar 2005

Ova Vas diskusija me podsteh na razgovor Muhameda a.s sa jednim ashabom.

Kaze Muhamed a.s da ce muslimani uvek bitu ugrozeni od drugih i da ce im se nametati tudja kultura i obicaji.

A pita ga ta ashab sasvim logicno: Jeli to bozi poslanice zbog toga sto ce nas biti malo.

Ne kaze Muhamed a.s, naprotiv, muslimana ce biti brojcano puno vise, ali ce biti poput morske pene jer nece znati za svoje vrednosti.

Mislim da vazda treba biti otvoren i nazvati sve pravim imenom pa kad nesto nevalja onda i reci da nevalja. Nema tu kompromisa. Kad je u jednoj sredini obicaj oca- oslovljavati sa babom onda svi oni koji ga nazivaju drugacije, tata ili papa, pokazuju da nemaju svest o naciji/veri kojoj pripadaju a to su oni kao sto je Muhamed a.s rekao na koje mozemo samo da brojimo kao svoje ali ne i da na njih racunamo da ce ikad on njih imati fajde i haira za umet koji pripadaju. A onda se cudimo otkud Srebrenica !

Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

orange

Učenik

(10)

• »orange« je žensko

Datum registracije: 19.01.2005

• Poruku poslati

33

Nedjelja, 06. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od Abfangjäger
Ova Vas diskusija me podsteh na razgovor Muhameda a.s sa jednim ashabom.

Kaze Muhamed a.s da ce muslimani uvek bitu ugrozeni od drugih i da ce im se nametati tudja kultura i obicaji.

A pita ga ta ashab sasvim logicno: Jeli to bozi poslanice zbog toga sto ce nas biti malo.

Ne kaze Muhamed a.s, naprotiv, muslimana ce biti brojcano puno vise, ali ce biti poput morske pene jer nece znati za svoje vrednosti.

Mislim da vazda treba biti otvoren i nazvati sve pravim imenom pa kad nesto nevalja onda i reci da nevalja. Nema tu kompromisa. Kad je u jednoj sredini obicaj oca- oslovljavati sa babom onda svi oni koji ga nazivaju drugacije, tata ili papa, pokazuju da nemaju svest o naciji/veri kojoj pripadaju a to su oni kao sto je Muhamed a.s rekao na koje mozemo samo da brojimo kao svoje ali ne i da na njih racunamo da ce ikad on njih imati fajde i haira za umet koji pripadaju. A onda se cudimo otkud Srebrenica !

E ovako dragi moj Abfrtjtjk kako god ti se vec nick pise. Moj obicaj je kad se radi o nekim ozbiljnim temama u kojima treba dati svoje misljenje, da kazem ono sto mislim i ne upustam se u daljnu raspravu, medjutim ti si me sad povukao za jezik i ne mogu ostati a da i tebi i jos pojedinima neke stvari ne kazem.
Kao prvo i prvo, ko si ti, (koji si kako sam mogla skontati po tvom poznavanju naseg jezika, skoro cijeli svoj zivot negdje u Njemackoj) da meni koja sam cijeli rat provela i prepatila u Sarajevu, i nevjerovatne uzase i patnje pretumbala preko glave, vidjela i cula svakakvih tragedija, da se ti meni nadjes pametan i vazis i da dovodis to sto ja i slicni meni svog oca zovu tata a ne babo, u vezu sa srebrenickom tragedijom i genocidom???
Pa jesi li ti uopste svjestan svojih rijeci? Sta to pricas?
Dragi moj, taj isti moj tata, da TATA, je svoj zivot rizikovao, kao i svi drugi normalni i iskreni Bosanci i Hercegovci, svih tih 4-5 godina rata, po linijama isao, borio se, branio i mene i sve ostale, da ne padnu pod cetnicki noz. Danima, mjesecima, godinama je po hladnim i vlaznim rovovima bio, da bi se Bosnjacki narod spasio, da bismo sad i ja i svi ostali u ovoj zemlji bili zivi i zdravi i da bi imali priliku da prozivimo kakav takav zivot. Ne govorim ja to samo za svog tatu, nego za hiljade i hiljade drugih tata, baba, oceva... zovite ih kako hocete.

I ti ces se sad naci pametan da tom mom istom tati kazesda on nema svijesti o svojoj vjeri i naciji?!?! Pa sram te bilo!
Namjerno necu da spominjem tvog oca jer covjek nema veze sa glupostima koje mu sin prosipa po internetu misleci da je pametan i da ce time nekoga impresionirati, pa cu se suzdrzati od komentara na njegov racun, svakako imam i previse toga tebi reci.
To sta je moj otac bio, komunista ili ne, tebe i sve druge bas briga, pa cu te ostaviti u neznanju, to nikad neces saznati. Ne pada mi na pamet da tebi pricam o porijeklu svoje porodice i sta je ko bio. Bili su i hvala Bogu dragom, jos uvijek su cestiti ljudi, posteni i normalni. I od njih nikog nece glava zaboljeti. Svoju vjeru drze za sebe a ne telale po carsiji da narod cuje, pa su i mene tako naucili, i hvala im za to.

Moj ti je savjet, i tebi i jos pojedinima, da se malo vise zabavite onim sto je unutra, sto je u covjekovom srcu. Kako uopste mozete takve stavove donositi, tako o ljudima zakljucivati samo na osnovu toga kako on oslovljava svog oca. Moja prijateljica svoga oca zove imenom, zato sto je tako njen otac naucio od malih nogu, ali ja Boga dragom molim da moje dijete takvo postovanje i takav odnos prema svom ocu bude imalo, kao sto ga ima moja prijateljica. Amin Boze! I sta, ona je vaka i naka, i nema pojma o zivotnim i islamskim vrijednostima jer svog oca ne zove babo nego "Mustafa-Mujo"?! Daj molim te, te demagoske price mozda neko drugi prima, meni ih je puna kapa.

Dakle da rezimiramo, da ponovim svoj stav: moje dijete ce svog oca zvati onako kako ga taj isti otac bude naucio, a po svim prilikama ce to biti "babo" a ja cu svog oca do smrti zvati tata jer me je tako naucio.

Halali na predugom postu, hvala na paznji i Allahimanet.

...Najgore je biti stranac u svome plemenu...

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško

• Poruku poslati

34

Ponedjeljak, 07. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od orange
Halali na predugom postu, hvala na paznji i Allahimanet.

Ah, znas orang-o, danas mi je dan protekao bas super pa sam i raspolozen za citanje. ;) Kalbul ti je od mene. Nema frke. Ali, priznajem da sam se,ipak, nadao da ces napokon naci kraj tvojem "tersirluku" i kazem elhamdullilah zbog toga. ;) Pitam se,boze moj, a sto li ova moja, draga Orange :-) bi ovoliko potrebli da protabiri ovako potanko i plaho ovi moj post. Po tebi,orange, ovo biva da sto ja tamo napisah je veliki gazapluk (srp.=nesto kao greh). A sto li ? Da ja to nesto mozda nisam hasul preneo od poslanika ili ovo biva da ja tebe nesto ne anlaisem (srp.=razumem). Ejvalah ako ces dohodit ovama i ako ti nije nesto zahmeteli hoces li mi pomoci da skontam stogod od ovog sto mi ti raskantari(srp.=izvagati). Ili bice da nije izobilje (srp.=ozbiljan) ovi tvoj muhabet o meni. Nisam posiguran (srp.=siguran) ali se valah pribojavam da mi ne bese sadaka valjana pa me ovo sad ovaj beljaj strefi sto me ti napravi za ovako neugledna insana pa treba neceg da se stidim.Havijezam se, sta li sam vise edeptuza ili horsuz.Estagfirullah, kako li si me samo ti skontala? ili mi reci sto si ti toliko suhveli (srp.=nesto kao opcinjena necim) da me iz nekog inata ili meraka nacinis amak b....... i to dibidus.Samo da znas od mene ti je savet da ti je bolje da ti biva ko zensko nesto po kuci za hair batrgas pa tek onda ako imas malo zemana na pretek vabis(srp.= potrazise) neku curu za haman 30min vakta i promuhabetis sa njom na telhane a mene pustis na miru da tavorim. Ili slobodno zahalvanisi ti sa nekim drugi ali mene ostavi! :D Ali dosta je sale. Daj malo da se ozbiljim.
Dobro bre orange sta je ovo tresanje ovde!Hajde reci mi dali ti uopste ista stvatila iz mojeg javljanja! Jesi li ti,bre, svesna da je ono bio hadis i da to nisam rekao ja !!!Razumes ! To je vazno da ti je jasno!!! A ako ti je bilo vec jasno zato onda ovakav govor,bre,sve bez veze iliti nigde ni ocemu konktertno, koristeci se samo tako katastrofalno losim arugimetima. Sve je ovo bledunjavo i neubedljivo sto pricas.
Ovakve teme bez cilja me zaista smaraju i meni je iskreno dosadno.

faCHo

Učenik

(10)

• »faCHo« je muško
  • »faCHo« je autor ove teme

Datum registracije: 25.02.2003

• Poruku poslati

35

Uz postovanje svih koji uzese udela u ovoj temi,
mislim da bi ADMINISTRATOR trebao zatvoriti ovu
temu, jer ona predje u politicku i versku, sto meni nije bio cilj a nije joj ni mesto kao takvoj ovde!
ako je moguce...

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

36

Nisi nam preveo na srpski rijeci: havijezam i edeptuza,sta ti je to?De prevedi.
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

37

Citirano

Orginalno od galaksija
Nisi nam preveo na srpski rijeci: havijezam i edeptuza,sta ti je to?De prevedi.

Evo ako ce bit od pomoci da se situacija u ovoj temi smiri, ove rijeci imaju sljedece sinonime u bosanskom:

havijezan- svjestan, trijezan, budan, online :P
edepsuz- nekulturan, nevaspitan

8)
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

38

Utorak, 08. Novembar 2005

Galaksija je zamolila da joj to neko prevede na srpski, a ne na bosanski. Dakle, ako neko dobro poznaje srpski jezik, a najbolje neki clan foruma srpske nacionalnosti, neka joj prevede ove rijeci na srpski. :)

Hvala.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

39

Pa Abfag....je prevodio na srpski,a ne na bosanski.Vidis da sam njemu i rekla da nam nije preveo na srpski one dvije rijeci(citaj njegov post gore da vidis na ciji jezik prevodi) :D
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

40

Izvinjavam se jer nisam procitao prijasnji post Abfang-ov. Da jesam, bilo bi mi jasno. :)

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks