Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

81

Utorak, 29. August 2006

Citirano

Orginalno od inaa

Citirano

Orginalno od Spain
inaa, ti ovdje spominješ muslimane, a meni nije jasno na koje muslimane misliš? Zbog toga ne mogu da skontam na koju sredinu misliš? Dakle, koje nacionalnosti muslimane misliš? A muslimana ima raznih nacionalnosti, Turaka, Arapa, Perzijanaca, Bošnjaka, Albanaca, itd. na koje ti misliš muslimane?

:) vjerujem da je dovoljno da mi jednom postavis isto pitanje..nije potrebno da par puta ponavljas, jer ja sam ipak dovoljno pismena da bih spoznala sta znaci pitanje koje si mi uputio ;)

Kako svi znamo, ovo je Bosnjacki forum...

Jeste da je Bošnjaka najviše, ali nigdje ne stoji i da je ovo bošnjački forum.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

82

Utorak, 29. August 2006

Citirano

Orginalno od inaa
:) vjerujem da je dovoljno da mi jednom postavis isto pitanje..nije potrebno da par puta ponavljas, jer ja sam ipak dovoljno pismena da bih spoznala sta znaci pitanje koje si mi uputio ;)

Kako svi znamo, ovo je Bosnjacki forum..a takodje vjerujem da si mogao da prepoznas da sam i ja Bosnjakinja.. tako da sam misljenja, da nije potrebno to naglasavati jer se vec razumije samo po sebi..ali eto sada znas na koje Muslimane mislim..

Time što sam dva puta postavio isto pitanje u tekstu nisam mislio ništa loše već se radi o brzini pisanja. Ako je to shvaćeno nekako negativno ja se izvinjavam. Nisam shvatio da je ovaj Forum bošnjački, već Otvoreni. Ovdje ima i članova srpske i crnogorske nacionalnosti, koliko sam primjetio, a možda i drugih.

Citirano

Orginalno od inaa
Dragi Spain, meni uopste nije cilj da se ja sa bilo kim svadjam ovdje.. bas na protiv.. forum je tu da bi svako mogao slobodno da iznese svoje misljenje, bez straha da ce biti odmah "atakiran" od strane onih koji ne dijele isto misljenje..

Vjeruj da ima dosta Bosnjaka koji zovu oca tata, i ja ponovo ponavljam da ne vidim nista lose u tome.. sve zavisi u kojoj sredini je covjek odrastao i kako je naucio.. a to sa modom nema nikakve vezee.. niti je to "tata" uopste strasno da bi se trebalo promijeniti..

jer nije poenta u tome hoces reci babo ili pak tata.. vec kako ces postovati i voljeti svoga oca..

Nadam se da sam ovoga puta bila jasnija :]

Sve najbolje Spain

Ja ovdje nisam uputio ništa tebi lično, već sam zaista mislio da ne treba ove teme shvatati lično da ne bi došlo da diskusije negativne, do svađe. Ja tvoje i bilo čije mišljenje uvažam i ne želim ga naravno mijenjati. Mišljenje svoje može samo sam sebi čovjek izmijeniti, jer ima pravo na slobodnu volju koju mu je Bog dao. Nepravedan je onaj koji tu slobodnu volju drugome uskraćuje i ugrožava.

Još jednom ću potvrditi svoje ubjeđenje i mišljenje po pitanju ove teme. Smatram da nije iz bošnjačke tradicije i kulture nazivati oca tata. Bošnjaci tradicionalno svojeg oca nazivaju babo, bapko, babica, baba, itd. I naravno, smatram da je ovaj naziv tata uvežen iz drugih kultura sa kojima mi Bošnjaci dolazimo u kontakt i pored kojih živimo.

inaa, slažem se sa tobom da je to također odraz sredine u kojoj živimo, ali to opet ne obara ovo moje mišljenje da to nije bošnjački, jer sve zavisi koja kultura ima većeg utjecaja u toj sredini u kojoj se živi.

Ako živite u sredini u kojoj su većina njemci, onda je vrlo vjerovatno da ćete oca početi zvati papa, što je naravno iz njemačke kulture i jezika, a to ne znači ništa negativno ili pozivitno po vas, kako to inaa reče, važno je oca poštivati, a ne kako ćeš ga zvati, ali ako već govorimo o tome šta je to naše, a šta nije onda ćemo reći da papa nije naše, da tata nije naše, mislim bošnjačko, a da je baba, bapko, babo, babica, itd. naše.

Nadam se da sam sad bio malo jasniji.

P.S. Ako je nekom moje pisanje "teško" neka mi ne zamjeri na filozofiranju. ;)

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

83

Utorak, 29. August 2006

Citirano

Jeste da je Bošnjaka najviše, ali nigdje ne stoji i da je ovo bošnjački forum.

osvrnula sam se na ovo "Novi Pazar" a znamo da u Novom Pazaru zivi vecina (da ne kazem 100%) Bosnjaka.. no, nikako mi nije namjera bila da sa time kazem, da na ovom Forumu ostali (osim Bosnjaka) nisu dobrodosli.. tako da se izvinjavam za to!!

@Spain

ovaj tvoj drugi post je bio jasniji :) tako da vjerujem da smo se razumjeli i da nema potrebe da argumentujem vise svoje misljenje na ovoj temi..

sve najboljee.. Selam
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

84

Utorak, 29. August 2006

Ina je mozda u pravu.Ja znam Bosnjaka koji oca zovu tata,konkretno moje amidzicne svog oca nikad ne zovu babo vec tata...Ali znam i djecake,danas vec ljude koji zive u istoj ulici u kojoj zivi moja nana,Srbe, koji su ko klinci svog oca Zarka zvali babo jer su to culi od Bosnjacke djece i on bi ih tukao zbog toga. :rolleyes:
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

yascool

Učenik

(10)

• »yascool« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

85

Petak, 05. Januar 2007

Ja svog oca zovem tata...Porazmislicu o ideji da mene moja deca budu zvala Babo,mada ne vjerujem da je to toliko bitno,vazno je da postoji ljubav i postovanje,a ostalo sve dodje na svoje.
Ko igra za raju i zanemaruje taktiku,zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku!

Roneldinho

Zlatna sredina

(10)

• »Roneldinho« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

86

Petak, 05. Januar 2007

Ja oca zovem Babo,i cudno mi je kad bosnjak,tj. musliman ,zove oca TATA,ali nemam nista protiv toga.To je samo stvar navike,i stvar uticaja okoline na nas .
I naci siguran stari trag,
biti andjeo i biti vrag..
DA MOGU...

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

87

Petak, 05. Januar 2007

Ja ga zovem baba,sa ovim a na kraju,pa ga svrstavam u one imenice III vrste(čini mi se),
koje se završavaju na a,a označavaju muški rod.Dešavalo mi se milion puta da neko od pripadnika pravoslavne vere pomisli da zovem "nanu" ?( al,šta da radim-navika.

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

88

Petak, 05. Januar 2007

Babo. Mada nemam predrasude o tome. Roditeljima je vaznije koliko ih postujemo, nego kako ih oslovljavamo. vecina mog drustva oca oslovljavaju sa "tata". Zar da zbog toga mislim da su bolji ili gori od mene?
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

EdinA`

Zlatna sredina

(10)

• »EdinA`« je žensko

Datum registracije: 22.02.2006

• Poruku poslati

89

Nedjelja, 28. Januar 2007

Baba. Uvek i zauvek. :]
[SIZE=2]Hocesh protiv njih ? ? Onda, budi bolji od njih ! ![/SIZE]

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

90

dje bre tata,

ja ga jednom iz za`ebancije zovnu tata,on me istera iz kuche:D

u svakom sluchaju babo,
to je nama tradicionalni naziv za oca,
i ja ne bih da budem od onih koji menjaju tradiciju...

zhivio babo!!! 8)
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

kap

Učenik

(10)

• »kap« je žensko

Datum registracije: 28.01.2006

• Poruku poslati

91

Babo.Sad me i razumeju ljudi kad kazem BABO na sta mislim,nekad su poprilicno bili zbunjeni.U obdanistu sam bila jedina koja tako oslovljava svog oca,u osnovnoj takodje,pa i kasnije.A sad su se stvari hmm ocigledno promenile tj.sad nisam jedina,pa sam i ja sad u trendu 8) :D
SVJETLOST

• »be_unique« je žensko

Datum registracije: 10.02.2006

• Poruku poslati

92

ja svog zovem ''TATA''

• »Pahuljica« je žensko

Datum registracije: 16.12.2005

• Poruku poslati

93

Ja ga zovem:babo,cale,FIKRO,STARI...Kako kad,ali kad mi nesto treba od njega(para) "babuska".

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

94

Ponedjeljak, 29. Januar 2007

ada znash shtA!?

kad se kazhe `babo` ne misli se samo na oca...

vech ta rijech ima mnogo shire znachenje,
oznachava nekog ko se pita za sve
nekog ko je gazda u kuchi
nekog ko nosi chast kuche
neko ko je ogledalo porodice
itd...

dok kad se kazhe `tata`,to mi zvuchi previshe mekano,suvishe `nepazarski`,`nemuslimanski`...nemam rijechi za to!!!
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

95

Ponedjeljak, 29. Januar 2007

Ja od kako znam za sebe zovem ga BABO...

A i dan danas je to tako i trazim od svoje dece da me oslovljavaju sa Babo..

Neko lijepo to opisa

BABO= nosioc svih briga porodice, Nosioc casti i obraza kuce i prezimena, gazda u kuci i centar za donosenje odluka u porodici

Skidam kapu i jos jednom postovanje za Babo
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

96

Utorak, 30. Januar 2007

Mislim da utoritativnije zvuci,deluje i jeste babo,nego tata...Zato,a i zbog drugih razloga,dajem glas za BABO...
Sad,svako ima pravo izbora...
Licno,svog oca zovem bapko,babica.. :)
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

• »gubeta-mirzova« je muško

Datum registracije: 11.10.2006

• Poruku poslati

97

Utorak, 30. Januar 2007

samo babo

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

98

Četvrtak, 22. Mart 2007

Buduci da sam zivjela u vrijeme komunizuma u gradu , i da mi je otac bio zakleti komunista i ja sam kao i moji vrsnjaci svoga oca zvala TATA/najeo se blata :)) /.

Nesto malo prije rata bilo je otvorenje jedne dzamije u centru grada i efendija je drzao vaz kako mi kao Muslimani i Muslimanke svoje oceve treba da zovemo BABO/svabo :)) /. Setala sam se s rodicom po ulici od dzamije do jednog raskrsca..od crkve koja je bila negdje na sredini puta prema dzamiji sijalo je sunce , a prema raskrcu je padala kisa.To mi je bilo nevjerojatno tada kao klinki. Od tada sam pocela zvati BABA i djecu cu uciti da zovu BABO kao sto im ne dam da mene zovu MAMA vec MAJKO.

Nekko kada zovnem babo i majko nekako mi puna usta i srce neke neopisive topline.

Mada znam dosta djece koji svoga oca zovu jednostavno moj otac..ali svako ima pravo na svoj izbor.
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

• »Crvena-Ruza-26« je žensko

Datum registracije: 26.06.2007

• Poruku poslati

99

Petak, 29. Juni 2007

Prvo da kazem da SRBI zovu TATA......A MUSLIMANI BABO i ja moje djete akobogda INSALLHA cu nauciti da zove BABO .....to svaki musliman zna...........nijedan srbin nece da kaze baboooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo........nego kazu tataaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Nikad ne gledaj ljepotu koja bi te mogla zavesti, ljepota brzo prolazi a mladost jos brze, a ono sto jednom u zivotu prode nikad

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

100

Petak, 29. Juni 2007

Babo i nema druge. to je karakteristicna crta bosnjackog identiteta i nije u pitanju puko odabiranje rijeci, vec mnogo dublje...
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Social bookmarks