Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

abfang

Učenik

(10)

• »abfang« je zabranjen
  • »abfang« je autor ove teme

Datum registracije: 23.06.2006

• Poruku poslati

1

Petak, 21. Juli 2006

Baksis

To je neki čudni običaj da se po okončanju posla uz punu cjenu za obavljenu uslugu majstorima, frizerima, kozmetičarima, taksistima, daje bakšiš. Na kontam kakva je to vrsta stimulacije?
Drugačije bi bilo da se bakšiš daje prije nego što se započne sa radom, pa da se majstor, frizer i ini potrude da njihov rad bude što bolji i opravdaju dogovoreni novčani iznos koji će im se isplatiti po završetku posla. Ovako na kraju posla tražilac usluge treba da se stidi što prilikom isplaćivanja majstora nije dao još koju banku više, dok razmaženi majstor uvrijeđeno prima tu "crkavicu".
I kad mu vidite tu tužnu facu i pitate ga je li sve u redu, samo bolesnim tonom eksploatisane radničke mase odgovori, ma u redu je.

Dajte li Vi baksis ?

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 21. Juli 2006

Ukoliko sam zadovoljan uslugom, uvek dam baksis.

Upravo iz tog razloga je opravdano davanje baksisa posle zavrsenog posla.

P.S: Zna se gde se placa unapred. Samo na jednom mestu.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

3

Subota, 22. Juli 2006

Ukoliko planirate odmor u Egiptu, pripremite jednu svotu novca i za baksis jer su tamosnji taksisti, vodici i td.naviknuti na to. Ako mu date VAS aparat da vas SAMO slika njime, on vas slika i pita "a gdje je baksis?" a kamo li za sta drugo.

O tome je ispjevao pjesmu i Sefik Kurdic:"...samo ako dadnes baksis onda pali, a sa kusurom se slobodno halali." :))

Ja licno dajem kusur i onom ko ne trazi kao Egipcani. Uglavnom taksistama ili kelnerima.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško

Datum registracije: 13.09.2004

• Poruku poslati

4

Subota, 22. Juli 2006

Baksis je dokaz da ste zadovoljni uslugom. 5 godina sam radio u ugostiteljstvu i mogu vam reci da nema sladjeg novca za konobara nego sto je baksis. U 90% slucajeva ostavim baksis (osim onim namrstenim konobarima). Svakom ugostiteljskom radniku je drago kada mu neko ostavi neku simbolicnu sumu kao nagradu za ulozeni trud. Zao mi je sto se taj baksis u pojedinim lokalima zloupotrebljava ...

Posto sam radio u 10-tak poznatijih lokala u gradu mogu vam reci da je najsladji baksis (halal baksis) kome sam uvek video haira iz caffe-a ART.

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

5

Subota, 22. Juli 2006

@smeker

vala mi se cini da sam tebi uvek davo baksis, al ne u artu vec na bedem :)

Dal sam ja bio zadovoljan sa konobarom il nisam to nikakve veze nema dal cu ga castit il necu, ni meni niko ne daje baksis kad ponudim svoju uslugu na poslu ... sto onda konobari uvek ocekuju da se caste, i kad ih ne castis onda se naduju i ne pozdrave se ljudski.

Po nekad mi se desi da mi bas ona sita koju mi konobar vrati treba ... u tom slucaju ne razlikujem dal je konobar ucinije svoj poso po mojem zadovoljstvu il nije.

Nisam siguran, al cini mi se da u USA baksis stoji na racunu, tako da moras da ga platis, mozda i nebi bilo naopako kad bi tako nesto i kod nas uveli.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

6

Subota, 22. Juli 2006

Citirano

Orginalno od PaZaRaC
Nisam siguran, al cini mi se da u USA baksis stoji na racunu, tako da moras da ga platis, mozda i nebi bilo naopako kad bi tako nesto i kod nas uveli.

Uglavnom nije tako, baksis se placa kako hoces, mada u slucaju vecih grupa (>6 recimo) vecina restorana zaista stavi i baksis u racun.

Inace, ja redovno dajem baksis, cak i kada nisam zadovoljan uslugom. Razlog za to je sto u US, osim u ekskluzivnim restoranima, prakticno ne postoji zanimanje konobar, vec su to uglavnom klinci, studenti i studentkinje koji zaradjuju ekstra dolar na taj nacin. Zbog toga mi je zao da im ne dam baksis, nema veze i ako se malo spetljaju ili ako sam, Boze moj, cekao 5 minuta duze na rucak. Stavise, neretko je slucaj da oni uopste nemaju platu, vec rade samo za baksis. Naravno da je to u neku ruku prevara, jer se na mene kao musteriju vrsi neka vrsta pritiska ("ako mu ti ne platis, nece imati nikakvu platu" logika), ali svet i inace nije savrsen, jos mi samo fali da o tome razmisljam. Standardan baksis ovde je 15-20%.
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

7

Nedjelja, 23. Juli 2006

Citirano

Orginalno od IrfanP
To je neki čudni običaj da se po okončanju posla uz punu cjenu za obavljenu uslugu majstorima, frizerima, kozmetičarima, taksistima, daje bakšiš. Na kontam kakva je to vrsta stimulacije?
Drugačije bi bilo da se bakšiš daje prije nego što se započne sa radom, pa da se majstor, frizer i ini potrude da njihov rad bude što bolji i opravdaju dogovoreni novčani iznos koji će im se isplatiti po završetku posla. Ovako na kraju posla tražilac usluge treba da se stidi što prilikom isplaćivanja majstora nije dao još koju banku više, dok razmaženi majstor uvrijeđeno prima tu "crkavicu".
I kad mu vidite tu tužnu facu i pitate ga je li sve u redu, samo bolesnim tonom eksploatisane radničke mase odgovori, ma u redu je.

Dajte li Vi baksis ?

Ako ocekujesh da na istom mestu gde si usluzen i drugi put JOSH bolje budesh usluzen, ma gde to bilo, fakat je da ce BAKSHISH tome pomochi.

Jednostavno probaj pa frizeru umesto "regularnih" 250 din za shishanje daj 350 pa cesh videti kakav te osmeh cheka sledechi put kad udjesh u tu radnju...

:D

Choodo je baksish veruj. Posebno kod nas :D
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

8

Nedjelja, 23. Juli 2006

a onaj osmeh kad vidish na njegovom licu (na licu frizera,licu konobara)

ti je drazhi nego sto put da te oshisha djabe tj. da ti sto puta skuha kahvu!!!

lijep osechaj:D
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 24. Juli 2006

Citirano

Orginalno od smeker
Posto sam radio u 10-tak poznatijih lokala u gradu mogu vam reci da je najsladji baksis (halal baksis) kome sam uvek video haira iz caffe-a ART.

caffe ART? Halal bakšiš? ?( Jesi li u ART-u služio i alkoholna pića?

A bakšiš je jedna veoma lijepa stvar, ja redovno dajem bakšiš, bio ja zadovoljan ili ne uslugom. Iz iskustva znam da iako nisam bio zadovoljan uslugom, a ipak sam se ponašao kao da sam zadovoljan i dao bakšiš, sljedeći put sam bio mnogo bolje i ljepše ugošćen od strane iste osobe. Dakle, bakšiš (barem u mojem iskustvu) je jedno veoma stimulativno sredstvo, a radi se o jednom dobrovoljnom i korektnom nagrađivanju onog koji uslugu vrši. Malo jeste nezgodno to kada to postane navika pa onda ljudi budu ljuti kada im ne udijeliš bakšiš. To mi se ne sviđa jer je to direktan udar na "instituciju" bakšiša. :)

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

• »be_unique« je žensko

Datum registracije: 10.02.2006

• Poruku poslati

10

Ponedjeljak, 24. Juli 2006

Iako mi je malo glupo da ja, dete jos uvek, cascavam, predjem nekako pored toga i uvek ostavim baksis.

Social bookmarks