Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

moivre

Učenik

(10)

• »moivre« je muško

Datum registracije: 10.07.2005

• Poruku poslati

21

Ponedjeljak, 05. Juni 2006

OK...

Citirano

Orginalno od Root
Ima puno "bradonja" koji su kulturni i napredni a da ne pominjem naseg Poslanika s.a.w.s. koji je cio zivot nosio bradu.

... lose sam se izrazio. Izvinjavam se zbog toga. Previse mi je zasmetalo sve ovo pa sam se prvo pozvao na karakteristiku koji ih najvise "krasi". Brada, naravno, moze biti neprimetna i pristojna a moze biti i kao kod vinovnika ovog slucaja.

Citirano

Orginalno od Root
A ovi momci koji su puni energije za akciju bi mogli malo napadnut narko-dilere i javne kuce. To su nasi najveci neprijatelji.

Zasto oni nisu mogli da razmisljaju na ovaj nacin pa da pravu prljavstinu izbace iz ovog grada. Muzike je uvek bilo u ovom gradu a narko-dilera i javnih kuca nije i nije im ni mesto ovde. Prema tome, borimo se protiv tih pojava. To su ruzne stvari koje rade protiv nase vere a ne muzika velikih umetnika kakav je Sanja Ilic.
Mens sana in corpore sano!

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

22

Drago mi je sto sam procitao da je Sanja Ilic najavio da ce pre ili kasnije ipak doci u Novi Pazar. Da li je neko gledao nacionalni dnevnik na TV Pink i da li moze da nam prenese sta je tacno rekao?
U celoj ovoj situaciji najgore je to sto policija jos uvek nije uhapsila vinovnike incidenta i time pokazala da ne zeli ili nije u stanju da ovaj slucaj do kraja resi.
I lose je to sto se ovo desilo pred festival "Stari grad". Procitao sam da je festival potpisao ugovor sa RTS-om, da ce RTS biti glavni medijski pokrovitelj, a najavljena je i mogucnost direktnog prenosa koncerta. Sada je ovo sigurno dovedeno u pitanje, jer ko zeli da rizikuje da prenosi scene varvarizma i divljaka koji lome po sceni. Ovoga puta su nas zatekli, ali sledeceg (ako ga bude) OBAVEZNO bi trebao da prisutni narod pokaze sta misli o tim prostacima, sutirajuci iste pravo u glavu. Kad vec nece policija.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško
  • »Sandokan« je zabranjen

Datum registracije: 12.12.2003

• Poruku poslati

23

Samo eto onako chisto ,DA SE ZNA
NETACHNO JE PISANJE NEKIH MEDIJA DA SU NAVIJACHI NP-a UMIJESHANI!!
Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

24

Naravno, dogodi se ponekad neka greska, pa i toj nasoj braci...ali sta sad! Da ih sve osudimo ? Ma dajte...Mislim da nekim događajima i osobama nije potrebno dizati spomenik.
Po meni daleko bolje je da mi uticemo edukativno na njih u dzamijama nego sto ovde neki pojednici misle da je korisno da budu uhapseni tj pretucenio od strane milicije. Pogresili, ako su to zaista oni uradili, naravno jesu... ali razmislite malo pre nego sto ih osudjujete.
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

25

Citirano

Orginalno od Abfangjäger

Naravno, dogodi se ponekad neka greska, pa i toj nasoj braci...ali sta sad! Da ih sve osudimo ? Ma dajte...Mislim da nekim događajima i osobama nije potrebno dizati spomenik.
Po meni daleko bolje je da mi uticemo edukativno na njih u dzamijama nego sto ovde neki pojednici misle da je korisno da budu uhapseni tj pretucenio od strane milicije. Pogresili, ako su to zaista oni uradili, naravno jesu... ali razmislite malo pre nego sto ih osudjujete.

Nisam za to da budu pretuceni od strane milicije, ali jesam za to da budu osudjeni na maksimalne kazne. Stvarno ne mogu u sebi da nadjem ni trunke opravdanja za to sto su uradili. Pre svega nisu deca, a drugo ovim svojim potezom su bacili ljagu na ceo Pazar i bosnjacki narod te stoga je njihova odgovornost veca.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

26

Izvini Abfang ...
progledati kroz prste ... kojoj braci ... Onoj koji bi odrubeli glavu onima koji nisu kao oni (ovo sam ja dobio ko pretnju od tzv.brace,al nebitno ... )Ja se tebi licno izvinjavam , ali sto se mene tice,suvise tesko ... Velicina jednog naroda se ogleda i u tome da budu otvoreni i prema drugom narodu ... ili cemo da budemo kao neki koji su se pokazali kao zatvoreni i koji sve svoje greske pokusavaju na kraju da bace na ledja "nesredjenim pojedincima"...

Da se na bilo koji nacin , ono sto se uradilo sinoc moze samo na te iste pojedince reflektovati , onda ok ... ali , u pitanju je greska koja ce se slomiti o glavu mnogima koji ni na koji nacin niti su povezani sa "likovima" koji su smogli snage da se pozivaju na BOZIJE IME i da rade nesto sto nece sigurno doneti dobra nikome ...

i da, ma koliko ovo izgledalo sitno , najmanje je sitno u ovoj zemlji , i u ovom trenutku ...
Treba malo razmisliti , ili kako bese ono staro ... prvo hopni pa reci skoc ...

Deca nisu u pitanju ... a glava ne stoji za dzabe chini mi se ...

U dzamijama je delovanje trenutno tesko izvodljivo ... ne treba zaboraviti da se pre ne tako mnogo,u tim najsvetijim mestima , umesala murija , kako bi resila sukob ... Kamo srece da se uticaj moze regulisati na taj nacin i na tim cistim mestima , ali ... o|

Zato samo da je Bog u pomoci onima koji su iskreni , narocito onima u Dzamijama ...

Izvinjavam se ! Hvala ...

E da , u petak u 4 po podne ce biti u Domu Kulture javni cas Scenskog govora, moci ce tu stosta da se cuje , od onih duhovnih beseda verskog karaktera ( iz razlicitih vera ) do nekog vojnog i filosofskog besednistva ... nadam se da mi necemo proci ko Sanja Ilic, mada me nista ne bi zacudilo ...

ZIV(J)ELA UM(J)ETNOST
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

resad

Početnik

(10)

• »resad« je zabranjen

Datum registracije: 15.05.2006

• Poruku poslati

27

Utorak, 06. Juni 2006

selam alejkum

UGLJANIN: ŠAČICA MIŠEVA IZAZIVA KRIZU

NOVI PAZAR - Predsednik opštine Novi Pazar Sulejman Ugljanin označio je policiju i BIA-u kao najveće krivce za incident, kada je sinoć grupa od desetak mladića, odevenih kao pripadnici vehabijskog pokreta, sprečila održavanje koncerta orkestra Balkanika. “Ovo je težak dan za Novi Pazar, šačica miševa po nečijem nalogu ovde izaziva krizu. Mi smo nemoćni da bilo sta uradimo kada policija ne čini ništa da otkrije članove vehabijskog pokreta u ovom kraju”, rekao je Ugljanin na konferenciji za novinare. On se u ime gradjana Novog Pazara izvinio producentu orkestra Balkanika, Aleksandru Sanji Iliću. “Naša želja je bila da gradjanima priredimo jedno nezaboravno zabavno veče u gradu. Učinićemo sve da u neko dogledno vreme organizujemo koncert Balkanike u Novom Pazaru”, rekao je Ugljanin. Producent orkestra Sanja Ilić je novinarima rekao da će pre ili kasnije sigurno ponovo doći u Novi Pazar. “Ekipa iz Beograda je došla sa puno elana i sve je obećavalo da će koncert biti izuzetan. Jako mi je žao što je ovo veče propalo. Ovo je loša poruka ne samo za Srbiju, već i za čitav Balkan”, rekao je Ilić. On je naglasio da mu je mnogo novopazaraca prišlo i reklo da se stidi sinoćnjeg incidenta, neki su čak i plakali. “Balkanika sigurno dolazi ponovo u Novi Pazar”, istakao je Ilić na kraju.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

28

Utorak, 06. Juni 2006

Mislim....

shta rechi....

trebao je biti ponosan grad shto turneja Balkanike pocinje BASH ovde, BASH kod nas... trebao je biti, ponosan, sav grad.

Ovako, prozvani su SVI gradjani, ustranu pojedinci koji su uradili to shto su uradili...

Opet, 4 gospodina policajca su obezbedjivali ceo skup... :D e to je momenat koji je intenzivno smeshan.

Neznam...
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

29

Utorak, 06. Juni 2006

Citirano

Orginalno od rifche_golup
Izvini Abfang ...
progledati kroz prste ... kojoj braci ... Onoj koji bi odrubeli glavu onima koji nisu kao oni (ovo sam ja dobio ko pretnju od tzv.brace,al nebitno ... )Ja se tebi licno izvinjavam , ali sto se mene tice,suvise tesko ...

Razumem ja tebe rifche u potpunosti. I znam sta zelis reci ... Ali ! Kad smo vec kod brace, takodjer je sasvim jasno ko se svoje brace treba vise stidi, ja i ti, ovih nasih ili oni onih njihovih. Mislim da pored srebrenice, je prekobrojno navoditi bilo sto drugo.
Kad smo vec odlutali od teme da pomenem jos i ovo sto mi se jako svidelo kod jevreja. Rec je o njihovom karekteru. Pre dve godine je nemacki presednik, Roman Herzog, pokusao u kneset, izrajelskom parlament da drzi, izrajelskim parlametarcima, govor o demokratiji.
I znas sta se dogodilo. Dodogilo se to sto je logicno, odmah je prekinut uz sturo objasnjenje, jednog poslanika koji je ustao da kaze zajednicko misljenje svih prisutnih poslanika, a koje je glasilo da oni smatraju da, nijedan nemac, posle svega sto se dogodilo za vreme holokausta nema nikakvo pravo jevreskom narodu da govori o demokratiji.
Tako to rade ozbiljne nacije. A sta mi? Mi i dalje uzimamo sve iz srpske stampe koja se ne gadi od nicega samo da nas sto losije opise ...
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

30

Utorak, 06. Juni 2006

Abfangjäger-e ne samo sto skreces sa teme vec i mesas babe i zabe.
Prvo,to im nije prvi incident(ali su bili u nasem dvoristu pa javnost nije znala nista o tome);

Drugo,oni su prekrsili zakon jedne zemlje,unistili su tudju svojinu i zbog toga moraju da snose sankcije(ili ces mi reci da ako ja pustim bradu,skratim pantalone i stavim belu kapicu mogu da radim sta god hocu i da imam zbog toga imunitet koji me stiti od zakona??)

Trece,postoji mnogo drugih nacina na koji su oni mogli da pokuaju da odgovore gledaoce islamske veroispovesti,ali onda oni ne bi bili oni da su to uradili na normalan nacin.

Cetvrto,ti pomenu da se sa njima razgovara.Neznam koliko si upoznat i koliko imas kontakta sa njima,ali kod njih sve sto im kazes udje na jedno a izadje na drugo uho,bez tragova.

Peto,nisu imali pravo uskracivati nemuslimanima taj koncert,nemaju pravo na to
.
Sesto,sto ti pominjes Srebrenicu(opet mesas babe i zabe al hajd),jel onda i mi treba tako da se ponasamo i da zulum cinimo u narednih 20 godina zbog Srebrenice(onda bi bili kao Jevreji koji 50 godina naplacuju i zulum cine svetu zbog stradanja u drugom svetskom ratu).

Sedmo,pusti istoriju istoriji,ovo je dogadja koji je za svaku osudu i koji su osudili svi normalni gradjani Novog Pazara izrazavajuci duboko neslaganje sa onim sto su uradili.

Osmo,ako su u pravu,zasto su onda selektivni?Na bezistanu je bilo 10 koncerata,pa zasto ni jedan nisu otisli da prekinu??

Apsolutno nijedan argument nije na nihovoj strani i ja ne trazim a ni svi mi ovde a ni javnost da se oni lincuju vec da se shodno zakonu kazne za ono sto su ucinili.Nista vise i nista manje.Zakon je isti za sve,a oni ako su toliko hrabri neka se ne kriju iza vere nego neka izadju i neka snose posledice za ono sto su uradili,kao svako normalno,punoletno odraslo bice.
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

31

Utorak, 06. Juni 2006

Citirano

Orginalno od alBazari

Trebalo je, Boga mi, jos mnogo prije povesti racuna o tome.

No, nikada nije kasno... pogotovo ako se ima u vidu sta sve jos moze da se izrodi u glavama bolesnika.

Slazem se da je trebalo i ranije povesti malo vise racuna o ovom fenomenu. Ovaj slucaj me podsjeti na rijeci dr. Hilma Neimarlije, profesora FIN-a u intervjuu Danima:

Citirano

DANI: Molim Vas da napokon nešto kažete o vehabizmu u BiH. Da li on predstavlja pojavu štetnu po islam i muslimane u BiH i da li se protiv njega može i treba boriti?

NEIMARLIJA: Postoje pitanja koja su značajna kao pitanja, kao otvaranja priča, ali su nezahvalna za odgovaranja, za zatvaranja priča. Takvo je ovo pitanje o vehabizmu u BiH. To što se kod nas generalno označava vehabizmom i praktično poistovjećuje sa "dugim bradama i kratkim pantolama" ne smatram pojavom, već nizom nepovezanih manifestiranja drukčijih ponašanja i mišljenja. Nije mi poznato da je neko u nas istraživao domaće manifestacije vehabizma, a moji su uvidi ograničeni na pojedinačne primjere, tako da ne mogu praviti opće procjene da li predstavlja nešto štetno po islam i muslimane u BiH i da li se protiv njega može i treba boriti. Po nekim sada već davnim ispadima pojedinaca mogao bih govoriti o fanatizmu u vjeri koji je vrijeđao sve moje potencijale snošljivosti. Susretao sam pojedince koje su nedoučeni arapski studenti uvjerili da su ih za pet nedjelja učenja uveli u sva bitna znanja islama. Vidio sam mladiće koje su uz pomoć para uvjerili da bi sve ljude, a posebno muslimane među njima, trebalo natjerati da se svojevoljno poredaju i krenu pravim putem po principu marša gusaka. Ali, mogao bih govoriti i o studentima koji su, suočeni sa evropskom izdajom Bosne i Bošnjaka, odbacili evropsku kulturu i društvo, kao što su u kasnom grčko-rimskom svijetu pojedinci odbacivali tadašnje društvo i njegovu civilizaciju. Znam invalide koji čestito rade i nikoga ne obavezuju da prihvate njihov primjer. Stoga bih rekao da takozvani vehabije u nas, koji već odavno ne pribjegavaju nikakvim nasilnim sredstvima u zastupanju svoga načina prakticiranja islama, predstavljaju prije svega izazov našoj pluralističkoj svijesti i osjetljivosti na području na kojem smo bili navikli na monolitizam.

Istakao sam gornju recenicu jer i sam smatram da ovaj fenomen nije dovoljno istrazen te je pod znakom pitanja koja bi to metoda u suzbijanju ovog devijantnog ponasanja bila najefikasnija. Ono sto mogu da kazem na osnovu svog susreta sa ovom pojavom je da razgovor prilikom svakodnevnih susreta sa ljudima u kahvi ne moze da da neke rezultate. Mozda bi Islamska zajednica mogla da ucini nesto sa svoje strane. Zapravo, mislim da bi i trebala. Imam osjecaj da je aktivnost imama na terenu ispod zeljenog nivoa a poznat mi je i slucaj kada je imam svojim nepromisljenim postupkom izazvao ovu grupu na sebe.

p.s. Ja ne poznajem strukturu vehabija u Pazaru ali mislim da, koliko god je pogresno trpati u isti kos vehabije sa ostalim muslimanima isto tako je pogresno i sve vehabije trpati u isti kos. Ja sam ljetos igrom slucaja poveo djecu na sisanje u berbersku radnju kod Melajske dzamije. Ko prolazi ovuda jasno mu je ko drzi ovu radnju. Bio sam raspolozen da momke provociram. Posto su zavrsili sa djecom upitase mene zelim li i ja sisanje. Rekoh, ne, ja cu samo bradu da obrijem. Momak je pocrveneo, ali ne od ljutine vec od stida sto je morao da me odbije rijecima: Halali brate ali brade niti potkracujemo, niti brijemo. Tim rijecima je on mene postideo i ja sam zatrazio halaluk zbog provokacije.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

32

Utorak, 06. Juni 2006

Prije svega najvažnije je sačuvati smirenost i sabranost, jer je u smirenosti i razumnost. Ne smijemo dozvoliti da nas u bilo kojem momentu ponese hir ili euforija. Ako to uspijemo stvari ćemo realno sagledati bez ZOOM IN ili ZOOM OUT efekata.

Ova stvar se može posmatrati u dvije podijeljene cjeline. Balkanika kao jedan muzički ansambl i ono što oni prezentuju i vehabije koje su u posljednje vrijeme uzele maha u Novom Pazaru, a ovim događajem su malo "otvorile" oči i na sebe privukle pažnju.

O muzici Balkanike ne bih mnogo da govorim. Htio sam da odem da ih čujem. Međutim, smetaju mi komentari tipa "trebamo biti ponosni" što od našeg grada počinje turneja, trebamo vrištati, plakati, čupati kosu, sjeći vene. Ima tu mnogo toga muzičko-kritički da se kaže i iznese o onome što Balkanika izvodi.

Što se tiče Vehabija, taj problem nije od juče, od koncerta Balkanike, taj problem je već duže vrijeme prisutan, ali ne rješavaju ga oni koji trebaju da ga rješavaju, odnosno nisu ga rješavali onda kada su trebali da ga rješavaju i kada im je govoreno i ukazivano na taj problem.

Sada kada je problem narasto i počeo da pravi vidljivu štetu je već podosta kasno i rješavanje problema će izazvati mnogo veće posljedice nego da se je odmah u startu poslušalo šta to "oni koji kritikuju" imaju da kažu.

Glavni čovjek koji treba da o ovom pitanju kaže glavnu riječ i da ovaj problem rješava, odnosno koordinira rješavanjem problema jeste Muftija Sandžački Muamer ef. Zukorlić.

Da li ćete me napasti, ako kažem da je on napustio džamije a prepustio se politici? Da li ćete me napasti kada kažem da je svakog iole "harizmatičnog" tradicionalistu "otjerao", jer se je uplašio za svoju popularnost, integritet i autoritet? Primjera radi Hafiz Sulejman Bugari.
Da li ćete me napasti i kritikovati ako kažem da su džamije prepuštene sebi samima i da ih oni koji treba da muslimane uče vjeri džamije koriste za političke besjede, a ne za objašnjavanje suštine vjere?
Da li ćete me kritikovati kada kažem da se "štancaju" magistri koji su takvog kapaciteta da kada bih im ja, koji sam neškolovan, izgovorio dvije rečenice malo komplikovanije trebalo bi im najmanje dva mjeseca da ukapiraju šta sam htio reći?
Da li ćete me kritikovati kada kažem da kada su na vrijeme počele kritike na djelovanje i na način ophođenja prema vjeri, džamiji, itd., kritičari okarakterisavani kao "zadrti Suljovci", a nimalo se o tim kritikama realno razmišljalo nije?
Da li ćete možda shvatiti one koji su i njih nazivali "vehabijama" zbog toga što svojim djelovanjem su džamiju napustili i upravo je vehabijama prepustili?

E pa ako ćete me kritikovati zbog toga nije problem, ja ću ućutati, ali će vehabije govoriti sve glasnije i glasnije.

Zar džamije nisu mjesta gdje se okupljaju? Zar džamije nisu mjesta u kojima se upravo "vrbuju" mladi? Zar džamija nije mjesto u kojem se oni osjećaju bezbjednim? A u čijoj su nadležnosti džamije, ako ne u nadležnosti Islamske Zajednice?

Dakle, povodom ovog pitanja treba da se oglasi Muftija Sandžački Muamer ef. Zukorlić.
Ako li se pak ne bude on pozabavio ovim problemom, a trebao je to mnogo ranije da počne, pozabaviće se problem njime, a kako vidimo i svim drugima građanima Novog Pazara.

Ako se problem želi riješiti, onda se tom problemu treba uspostaviti dijagnoza. Sagledati sve elemente koji doprinose pojavi i jačanju problema. Treba naći ključni element i ključnu kariku u ovome.

Ako su Vehabijske da'ije sposobnije od službenika IZ, odnosno od da'ija Islamske Zajednice onda je upravo taj vakuum i nesposobnost dovela do brzog porasta problema.

A ako li pak nekome i kažeš da nije sposoban da se bavi time i da će samo štetu nanijeti on se onda ljuti, optužuje, okarakterisava, raspravlja, svađa, mrzi, bori se protiv i postaje ti zakleti neprijatelj.
Počonje ti čak i svoja dobra djela navoditi, pa ovo, pa ono, pa ovo, pa ono, a ti mu svo vrijeme govoriš da se on svime bavi, osim onim čime treba da se bavi.

Kritiku će prihvatiti i probleme će adekvatno rješavati samo onaj koji je slobodan od samoljublja, sujete, od sebe samog.

A tek ako bismo krenuli da ovo pitanje razmatramo u svjetlu Božijeg davanja i šta to Allah dž.š. preko Vehabija i njihove pojave poručuje i šta se to preko Vehabija manifestuje tu bismo žestoko se prestravili.

Ako ko i shvati šta to Allah dž.š. preko Vehabija odrađuje, onda neka pogleda ima li u njemu elemenata zbog kojih se oni i pojavljuju, odnosno koji izazivaju njihovu pojavu. Konkretno mislim na unutarnje stanje sviju nas.

Nismo li drski jedni prema drugima? Ne rješavamo li međusobne probleme tako što jedni druge napadamo? Što jedni druge mrzimo, nipodaštavamo? Nismo li jedni na druge ljubomorni, zavidni? Nismo li sujetni? NE gajimo li svi ega svojeg?

Pa ako malo bolje sagledamo vidjet ćemo da među nama ima mnogo, mnogo, više "Vehabija" nego što nam se pričinjava. Nisu "Vehabije" samo oni koji nose brade velike i kratke pantalone.
Vehabija je svaki onaj koji je netolerantan, samoljuban, tvrdoglav, zajadljiv, samoljuban i ne podnosi različito i drugačije mišljenje. Ta crta je žestoko izražena i kod intelektualaca, a posebno se u žestokom obliku može naći kod "umjetnika". Samo što "umjetnici" svoj "Vehabizam" zavijaju u debele suptilne slojeve. Ove formalne Vehabije su upravo ono što ostane kada se ti slojevi "intelektualizma", "umjetnosti", "suptilnosti", "mudrosti", itd. skinu.

Allah dž.š. nam njima (Vehabijama) pokazuje naše sušto stanje, a očigledno je da to narasta.

Problem rješavati vani, je kao kada bismo korov čupali po površini, a ne iz korijena, pa onda taj korov još brže raste i napreduje.

Svi smo krivi i svi treba da se popravljamo.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

33

Utorak, 06. Juni 2006

Spain, ne vidim razloga da te neko napada. Kritike koje iznosis bez obzira na tvoj nijet su korektne i na njih valja odgovoriti. I to treba da odgovori onaj koji je prozvan.

Sto se tice potrebe da se termin vehabije prosiri i na one bez brada a koji su netolerantni, samoljubljivi, tvrdoglavi, zajedljivi, koji ne podnose razlicito i drugacije misljenje i slicno tome, mislim da se sa tim pretjeruje jer bi po tome onda i mnoge koji ne vjeruju u Boga, ili pak one koji bi rado da budu dervisi mogao nazvati vehabijama.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

34

Utorak, 06. Juni 2006

Sasvim naravno da mogu to biti i oni koji bi voljeli biti derviši i oni koji u Boga ne vjeruju.

Ja se trudim pronaći suštinu problema. Ako tu suštinu pronađemo, onda fino tom suštinom pogledati kod sebe i vidjeti ima li "vehabije", pa ako se pronađe "vehabija" kod sebe, odmah se boriti protiv njega, protiv svojeg ličnog unutarnjeg "vehabije".

Kada se čovjek oslobodi svojeg "vehabije" onda može biti siguran da on nije dio destrukcije, odnosno bilo kakve negativnosti.

Do sad smo jasno shvatili da ovdje odavno nije problem u vanjskoj formi, već da se ovdje radi o unutarnjem problemu, tj. o našim unutarnjim stanjima.

Ta unutarnja stanja trebamo rješavati i dovoditi u red, ako nećemo da smo dio, suštinski gledano, "vehabizma".

Dakle, treba destrukciju definisati vanjski i unutarnje i prvo je kod sebe naći i time je spoznati, sebe od toga izliječiti. Kada to čovjek sve sredi kod sebe onda će mu destrukcija, u ovoj temi u vidu "vehabizma", a "vehabizam" je oličenje destrukcije, biti jasna kao dan i prepoznavaće je u ma kojem obliku da se ona nalazi, intelektualnom, hodžanskom, derviškom, umjetničkom, nevjerničkom, demokratskom, islamskom, jevrejskom, kršćanskom, političkom, porodičnom, društvenom, kahvenskom, poslovnom, itd., itd. U ma kojem obliku će je čovjek prepoznavati i suprotstaviće joj se svojom Zdravom nutrinom.
Bit će lijek za bolest.

Ne polazi za rukom suzbijanje i borba protiv "vehabizma", destrukcije onima koji i sami od toga čisti nisu, iako oni misle da su protiv toga i da se protiv toga bore. Nasuprot, oni je samo jačaju i doprinose joj.

Hvala.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

35

Utorak, 06. Juni 2006

Posle svih desavanja u NP samo u toku ove godine a da ne pominjemo ono prije toga, dobro je da su ljudi u NP ostali prilicno normalni.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

36

Utorak, 06. Juni 2006

Apsolutno se slazem sa svima koji su ovaj incident osudili. Nije mi jasno kako to istupaju u ime islama a rade protivno njegovim nacelima. Znamo kako se Poslanik a.s. odnosio prema svojim komsijama jevrejima i krscanima, a pogledajte nas. Jedan najobicniji koncert nisu mogli da istrpe tih sat-dva da se odrzi. Kako to mislimo da trazimo svoja prava ako ih drugome uskracujemo? Taman sad kad je vec stupio na snagu ili je trebalo da stupi zakon o vjerskim zajednicama koji je nama mnogo isao na ruku u pogledu mogucnosti da se fotografisemo sa mahramom u dokumentima, da se vrati vakufska uzurpirana imovina i jos mnogo sta...mi lomimo vrat sami sebi a vjecito okrivljujemo drugoga. Ne svetimo se nikome do sebi i ne cinimo nepravdu nikome do nama samima.

Imalo je mnogo precih stvari da se zabrani od tog koncerta (da ne napominjem vec pomenute). Ako je nekome toliko stalo do islama u ovom gradu i muslimana,trebao je da da prioritet i cisti ono najgore a ne ono sto je bezopasno i sto je jednostavno kulturna manifestacija koja se ne kosi ni sa zakonom ni sa religijom.

Ubuduce ta saka huligana i morona neka nastupa u svoje ime posto su toliko hrabri a ne u ime islama. Islam ne trpi divljastvo a ovo je upravo bilo to. Islam je vjera tolerancije i civilizacije a ne primitivizma i nazadnosti.

Da je Bog do da u ovoj nasoj vec davno rasutoj opstini postoji cvrsta i stabilna vlast pa da neko fino pojede i cutek ako se vec na drugi nacin ne moze dovesti pameti, bolje bi nam ptice pjevale. Bez motke je nekima tesko da se opamete. Ljudi koji samo za strah znaju a ne za obraz treba ih tako i tretirati i drzati na uzici.

Sta je taj kijamet bio da se odigra utakmica i da se odrzi koncert? Ne mogu to da shvatim. Nek mi neko molim vas nacrta... o|
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

37

Utorak, 06. Juni 2006

Opštinska vlast nema u svojim rukama institucije, odnosno poluge izvršne vlasti kao što je to recimo SUP. To je u nadležnosti države, tako da Opština, odnosno Predsjednik Opštine može da istupi nekim apelom. Taj apel može biti upućen samim počiniocima da se dozovu pameti, pa onda apel Islamskoj Zajednici da se malo postara oko rješavanja tog problema, koji neminovno spada u jedan od problema koji se rješava putem institucija Islamske Zjednice i naravno apel državi da pruži svu potrebnu pomoć, ako bude bilo potrebno, Islamskoj Zajednici i Opštini.

Stupanjem na snagu Zakona o Crkvama i vjerskim zajednicama Islamska Zajednica Sandžaka je postala državno priznata institucija, tako da je država dužna da tu instituciju zaštiti u slučaju da se takva potreba javi.

Dakle, najveći teret u ovom problemu, kada su u pitanju institucije, pada na Islamsku Zajednicu. A svakako ne spada teret ni sa jednog muslimana da sagleda sebe i potrudi se da sebe sredi u islamskom duhu i spolja i iznutra, jer su to faktori koji također utiči na sve pojave u društvu.

Ne može se nijedna pojava posmatrati zasebno, samo za sebe, jer je svaka pojava proizvod komplikovanih društvenih zbivanja.

Dakle, prije svega, na Islamskoj Zajednici je da spozna suštinu problema. Kada sagleda suštinu problema (a malo sam detaljnije o tome pisao u prijethodnim postovima) treba da pređe na preispitivanje sebe, svoje institucije, i svojih kadrova, u slučaju da se je nakon spoznaje suštine problema shvatilo da ima elemenata koje bi trebalo popraviti i izliječiti u samoj Islamskoj Zajednici i kadrovima koji u njoj rade. Nakon što se to završi ta institucija će biti spremna da se adekvatno, učinkovito i suštinski suoči i riješi problem bilo koje vrste destrukcije, pa i destrukcije u vidu tzv. "Vehabija".

Ako li pak ne sagledaju sebe i ako li pak ne budu u rješavanju problema čisti od destrukcije sami oni onda će problem se još više rasplamsati i pogoršati. Destrukcija će samo ojačati. Može bit da će im poći za rukom da iskorijene jedan od oblika, tj. formi destrukcije, ali će se ta destrukcija pojaviti u drugom obliku neminovno, jer nije iskorijenjena suštinski. To je isto kao korov.

Dakle, glavni faktor u rješavanju ovog problema mora biti, može biti i treba da bude Islamska Zajednica, a ostale institucije treba da surađuju u tom problemu sa IZ i da pruže svu potrebnu pomoć koja zatreba, odnosno koju Islamska Zajednica zatraži.

Zamislite samo kakvi bi se sve problemi pojavili, ako bi sama država krenula u obračunavanje sa ovim problem. Također i ako bi Opštinske vlasti direktno se upustile u rješenje tog problema.

Jedina legitimna institucija za rješavanje ovog problema jeste Islamska Zajednica i to joj treba prepustiti, a u tome joj maximalno pružiti pomoć, ako je potrebno.

Allah dž.š. čovjeku prvo šalje "savjet", pa ako čovjek ne posluša savjet, onda mu Allah dž.š. šalje musibet, ne bi li se čovjek preko musibeta dozvao pameti, ako nije htio preko savjeta.

"Ko neće savjet, dobiće musibet."

Tako čovjek, slabašni, vazda griješi. Pogledajte sina kojeg roditelj savjetuje. Nemoj sine to, nemoj to, nemoj to, ali on savjeta ne sluša. A onda kada ga nađe musibet, onda se GORKO kaje, ali je lekciju naučio preko svojih leđa. I to je veoma bolno.

Izgleda da smo mi Bošnjaci takvi ljudi da samo preko musibeta učimo, a da se u "fazi" savjeta nikako pameti ne dozivamo, jer smo ili "prepametni" ili "premoderni" ili "preemancipovani" ili "preučeni" ili "prepobožni" ili itd. itd.

Idemo dalje. Božiju Sudbinu niko zaustaviti ne može. Od nje će se sačuvati onaj koji kod Allaha dž.š. utočište zatraži, a ne kod sebe, svoje pameti, svoje mudrosti, svojeg intelektualizma, svoje pobožnosti.

Svaki od nas se treba liječiti, zapitati, razmisliti, u sebe pogledati, Gospodaru se vratiti, sa Njim "vezu" uspostaviti. Njemu se obraćati, od Njega strah osjećati, iskren biti, ponizan biti, sa sobom se boriti, savjet poslušati, o smrti razmišljati, o budućem svijetu razmišljati, itd., itd.

Hvala.

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

38

Utorak, 06. Juni 2006

Selam

MEŠIHAT OSUDIO NECIVILIZOVANI ČIN

NOVI PAZAR - Mešihat Islamske zajednice Sandžaka ogradio se danas i najoštrije osudio necivilizovan čin sprečavanja koncerta Balkanike u Novom Pazaru. “Reč je očioto o grupi koja već duže vreme izaziva brojne probleme u novopazarskim džamijama, zbog čega su pripadnici Islamske zajednice vidno uznemireni ”, navodi se u saopštenju. Kako se navodi, zvaničnici Islamske zajednice već duže vreme ukazuju na neodgovoran odnos pojedinih državnih organa, posebno pravosudja, što može dovesti do jačanja ekstemizma i radikalizacije stanja na ovom prostoru. Grupa od desetak mladića sa dugim bradama, skraćenim nogavicama pantalona i belim kapama na glavi sprečila je u nedelju održavanje otvorenog kocerta orkestra "Balkanika" u Novom Pazaru.

http://www.radiostoplus.com/vesti.html
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

el-Kosovi

Početnik

(10)

• »el-Kosovi« je muško

Datum registracije: 06.06.2006

• Poruku poslati

39

Utorak, 06. Juni 2006

Esselamu alejkum!

Nisam iz N. Pazara ali cu ipak dati sebi za pravo da iznesem svoje vidjenje po pitanju ove teme. Naime, cudno mi je subhanAllah kako su ljudi tako kratkovidi. Svi su spremni da napadnu takozvane "Vehabije" zbog onog sto se desilo, a niko ne pokusava da tu stvar sagleda malo dalje. Upitajte se zbog cega je Balkanika odabrala bas N. Pazar za pocetak svoje turneje po Srbiji?! Hoce da vam pokazu da je N. Pazar srce Srbije! Zao mi je ako se kultura u N. Pazaru svodi samo na muziciranje! Mislite da su vas Srbi voleli do sada, i da ce zbog ovog dogadjaja poceti da vas mrze?! Daj uozbiljite se! Mozda su nasa braca muslimani, koje neki zovu i Vehabije (mada to nema veze sa mozgom), postupili pogresno. Ali mozda su se oni poveli za onim hadisom u kojem Muhammed s.a.v.s. kaze:"Kada vidis zlo otkloni ga rukom. Ako nisi u stanju rukom onda jezikom. A ako nisi u stanju jezikom onda je prezri srcem, a to je najslabsi iman".
Upitajte se sta ste vi uradili korisno za Islam, vas grad ili komsiju, pa tek onda pocnite da napadate drugoga! Braca koja su prepoznatljiva po bradama prave greske i to je fakat! Ali pogledajte koliko su oni hajra uradili za Islam! Gotovo da su oni jedini koji praktikuju ovu vjeru i izvan Ramazana i koji ne zive od Islama vec zive za Islam! Neko ovde i zamera nesto Muameru Zukurlicu?! Ma to je covek medju rijetkim u Sandzaku sa kojim mozete da se ponosite! Neki bi najradije da se on zatvori u dzamiji pa da pusti Sulja i Rasima da oni rade sta hoce po N. Pazaru, ali to nece moci insAllah!

Halalite sto sam malo oduzio pisanje. Budite mi poselamljeni!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

40

Utorak, 06. Juni 2006

el-Kosovi, Balkanika je problem Novog Pazara koliko i Dzingis Kan.

Lijepo je primjetio neko prije, gdje su da rukom otklone zlo kada sretnu dilera drogom. Ili vlasnika javne kuce. Kako im tada ne padne hadis na pamet?

Social bookmarks