Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko
  • »@ngi3« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

21

Utorak, 05. August 2003

e, bas si COOL!!!
sad cu ja ovo da posaljem na print i da veceras to malo poradim (pregledam) detaljnije.
samo jos jedno olaksanje za tebe (a i zamene): sto mi ne posaljes na email (attachmentt file) taj slajd ;)
jel se slazes??
e pa znas Advanced DataBase je daleko od mene tj. ja sam jos uvek na pocetku do naprednih baza ce mi verovatno trebati ta godina dana (cekam te) :]

Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

22

Utorak, 05. August 2003

Super da ti odgovara.. drago mi je da mogu da pomognem. Da olaksamo svima, i tebi i meni, i da ne uzurpiramo prostor foruma, uradicemo to na drugi nacin. Posto smo poceli javno o tome, necemo ni resto sakriti od onih kojima to mozda zatreba (a vec je i pokrenuta tema o tome). A u svakom slucaju i nisu bas mali fajlovi pa bi ti bio problem sa memorijom na mailu (savki chapter je otprilike po 500kb, a imace ih vise od 10). Cim ugrabim malo vremena ovih dana, uploadovacu ih sve na online storage i stavicu link sa passom ovde (uz nadu da neko nece bespotrebno sadrzaj unutar toga editovati i brisati). Pozdrav do tada.
mogu ja da se potpisem i bolje...

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

23

Utorak, 05. August 2003

Djordje chudo se ti ne ukljuchish u ovako nesto znam da si chacko oko baza neshto ???
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

24

Utorak, 05. August 2003

Pitanje koje je postavljeno na pocetku teme je isto kao i pitanje: "Neka mi neko kaze sta sve zna o automobilima".

Kakav odgovor moze da se da na ovo pitanje?

Ja bih odgovorio na sledeci nacin: "Otvori www.google.com i ukucaj rec automobil (RDBMS) i citaj ono sto te zanima."

E sad da je pitanje bilo: "Kako se menja zupcasti kais na automobilu marke Audi, Model '98, Tip 2,5 TDI, onda bi se svakako nasao neko da da odgovor."

P.S: Nadam se da ste shvatili poredjenje.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

25

Utorak, 05. August 2003

Al s obzirom da se neko nasao da prica i o automobilima, poredjenje malo stoji kao suvisno. Moze dosta toga da se nadje o svemu na netu ali njoj je trebalo kako sam ja skontao nesto sto ce joj na laksi nacin pojasniti ono sto uci za fax, i sto se drzi okvira onoga sto za to uci. Jos vise je sve tako sto je predmet uvod u database programming i ne treba tu nista vise filozofije od obicnog upoznavanja sa istim i ucenja uopstenog koristenja (tj 'voznje'... bez raspitivanja o bilo kakvom popravljanju.. to neka majstorima zasad).

A ja sam bas sad uploadovao power point fajlove o kojima sam govorio. Tu je sve sto je pokretac teme trazila. Plus cu probati da dodam i bazu podataka (ako bude moguce jer je na serveru a ne znam je li joj omogucen remote prisutp), da sluzi kao "auto za uvezbavanje voznje" po datim uputstvima (da sve bude manje suplje) ;). Cilj nam je ucenje i poducavanje, a za sve nejasno i konkretno ostaje da se pita ko zna ;)

10 Chaptera se nalazi na www.netspaceonline.net

User name: info4020 (dadoh ime po codu mi predmeta
pass: database

Ne bi se trebao naci neko da se igra sa tim, jer ipak moze nekom da posluzi (makar onome ko je trazio).

Pozdrav.

26

Srijeda, 06. August 2003

Da ne zaboravim, kad budes koristila (i bilo ko drugi) one slajdove, glavni deo teorije se nalazi u notes-ima koji se nalaze ispod svakog slajda. Zato je najbolje da se otvori kao print preview (i uvelica naravno :D). Sve ono sto pise tu je sasvim dovoljno za ono sto si ti trazila, tj za predmet koji radimo trenutno. Slajdovi su samo obojena predstava toga, a notesi su sasvim verodostojna, i kraca i laksa, zamena knjige ;)

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

• Poruku poslati

27

Srijeda, 06. August 2003

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Al s obzirom da se neko nasao da prica i o automobilima, poredjenje malo stoji kao suvisno... ...bez raspitivanja o bilo kakvom popravljanju.. to neka majstorima zasad).

dragi Admine prvo trebam nauciti cemu sluze automobili i koliko imaju tockica pa trebam nauciti da vozim pa tek onda da pozovem nekog od majstora...
da sam se vec bila upoznala s' bazama ja bih znala pitati direktno o nekom problemu vezanom za baze... polahko...ovo je bio moj prvi susret s tim. kad ovo obradim pa mi zakoci javicu se ja ne brini... jos ako si dobar s SQL-om onda za mene nece biti problema :))

HVALA fingersbroken!
Naucila sam...

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

28

Srijeda, 06. August 2003

@ngi nisi shvatila moje poredjenje.

Radi se o tome da si postavila pitanje o necemu sto je toliko opsirno da kad bi ti neko dao potpun odgovor, onda bi trebao danima i mesecima da pise o tome, sto prevazilazi okvire ovog foruma.

Znaci korektno pitanje na pocetku teme bi bilo sledece: "Da li moze neko da me uputi gde da nadjem dokumentaciju o RDBMS?"

A ne:

Citirano

molim da mi neko objasni sve sto zna o RDBMS (Relation DataBase Menagement System) i njihovom koriscenju SQL-a

Da li se sad razumemo?
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

29

Srijeda, 06. August 2003

@ngi3,

nemoj se ljutiti ali je zaista nacin na koji si postavila pitanje i mene odbio da se javim. Admin je u pravu, jer materija o kojoj bi ti zeljela vise saznati je preobimna da bi se mogla u par rijeci opisati. Sad, Fingers je skuzio sta si ti trazila i pomogao ti je a vidim da ti koristi to sto je on postirao, ali molba tebi ubuduce da pitanja postavljas konkretno i podrska (makar moja) izostati nece. Ako ti trebaju neke knjige u .pdf formatu o bazama podataka vjerovatno bih mogao nesto da iskopam pa budi slobodna da mi posaljes PM.

Imas pozdrav
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

30

Srijeda, 06. August 2003

Citirano

molim da mi neko objasni sve sto zna o RDBMS (Relation DataBase Menagement System) i njihovom koriscenju SQL-a

Ovdje cu samo dodati da je ovo pitanje ekvivalentno izjavi koju je jedan dragi clan foruma (nadam se da se nece naljutiti zbog ovoga) izjavio nakon partije Risiko-a a pred sutrasnji ispit iz matematike a koja kaze:

"Veceras jos samo pogledam (skuzim) te diferencijalne jednacine i prolazim sigurno" :))

Pozdrav
Giovanni

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

31

Četvrtak, 07. August 2003

Ko bi se ljutio zbog ovakve fantastične demonstracije nezaboravluka!!! Poštovanje. Eh da, ta se matematika položila tek iz osmog puta...

Nema veze, fingers nam je svima izbacio jednu startnu retrospektivu koja ne može da škodi (a čim ne škodi, znači da koristi), i idemo dalje. Ozbiljno @ngi, možemo da ti skratimo vreme provedeno nad raznim helpovima i tutorijalima samo ako konretno izložiš problem.

Ja sam jednom ovako dobio pomoć od jednog prijatelja koji je na drugom kraju Evrope: prepričam mu šta baza treba da radi i pošaljm create scriptove od svih tabela. Onda mi on vrati primedbu po primedbu, a ja njemu prepravljene scriptove. I tako, u nekoliko iteracija došao sam do dobre usnove za bazu koja je kasnije prerasla u pravog monstruma od 30.000.000 zapisa. Da ne pominjem šta sam sve naučio dok nismo došli do pravog rešenja...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

• Poruku poslati

32

Ponedjeljak, 11. August 2003

ma nema frke, cuj da se ljutim? to je bilo pogresno pitanje sad to priznajem :O hvala vam na javljanju, ispravkama i na podrsci.

cula sam ja za baze podataka al me nikad nisu zanimale, medjutim, kad sam se prijavila u jednoj firmi za praksu, rekli su mi pre nego pocnem sa praksom da naucim Relacione baze podataka da bih mogla raditi praksu kod njih. i tako ja dragi moji nisam znala gde, kako i kome da se obratim za to. najbolje resenje "forum". a kako cu znati da postavim pitanje kad nisam imala pojma sta su pre svega relacione baze. to sto je poslao fingersbroken to mi je bas onako pomoglo. sad eto staziram i radim SQL. za pocetak nije lose al', moram priznati da mi jos uvek nije jasna logika tih relacija, to sa bazama i SQL-om ma ni sama ne znam kako bih se izjasnila :O . radim u Oracle9iClient i koristim SQL*Plus Worksheet. koristim se "Introduction to Oracle:SQL and PL/SQL" knjigom. primere i zadatke koje daje ova knjiga resavam bez problema. (ne zaboravite to je jos uvek pocetak)
sto se tice matematike pala sam po 4ti put ;( strasno, strasno...
Naucila sam...

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

• Poruku poslati

33

Petak, 22. August 2003

Znamo da je Baza struktuirana od tabela koje su sastavljene od kolona i vrsta. Kod nekih paketa, kataloga, liste podataka umesto jedne velike tabele bolje je kreirati nekoliko malih ali 'Povezanih' tabela. Zasto?? kako se povezuju??? koji su argumenti potrebni za tu relaciju??
Naucila sam...

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

• Poruku poslati

34

Petak, 22. August 2003

Admine, Giovanni ocekujem da ste razumeli pitanje uplasene 8o , nenaspavane devojeke :O
Naucila sam...

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

35

Petak, 22. August 2003

Citirano

Orginalno od @ngi3
Znamo da je Baza struktuirana od tabela koje su sastavljene od kolona i vrsta. Kod nekih paketa, kataloga, liste podataka umesto jedne velike tabele bolje je kreirati nekoliko malih ali 'Povezanih' tabela. Zasto?? kako se povezuju??? koji su argumenti potrebni za tu relaciju??

Naravno da smo te razumjeli i pitanje koje si postavila je najcesca zabluda kod ljudi, zasto vise kad moze jedna tabela. (ja bih rekao na to zasto Access kad moze Excel)

Ja cu ti probati odgovoriti na nekom nivou koji ces mislim razumjeti.

Tice se dosta stvari tipa dizajna baze (relacija izmedju tabela kao objekata jer se svaki objekt tezi predstaviti kao jedna cjelina a u cilju lakseg rada s istim) i njene robusnosti (tipa da krajnji korisnik ne moze da je krasira iliti slomi ako forsiras referencijalni integritet), lakoce modifikacije baze, brzine odziva (velike baze mogu imati milione rekorda i hiljade kolona i zamisli da ih sve stavis u jednu tabelu), pa do lakoce kreiranja upita, formi koje pravis, report-a najvise zbog ne stvaranja tkz. redundantih rekorda.

Dacu ti tri pojednostavljena pravila normalizacije kojih se u pocetku trebas drzati za dobar dizajn (dok malo konjuktivne normalne forme i referencijalni itegritet na procesljas bolje)

1. Svako polje u tabeli mora biti nedjeljivo (atomsko)

2. Svaka tabela mora imati ili primarni ili strani (foreign) kljuc i sva polja u tabeli moraju biti jednoznacno odredjena tim primarnim kljucem

3. Ne smijes imati polja u tabeli koja su medjusobno zavisna

Evo i primjera baze knjizare koja ce ti docarati ova tri pravila iznad (dosta pojednostavljeno ali cisto da skuzis cemu sve to a pisem u brzini pa ne zamjeri na greskicama - ima tu raje koja mozda moze na bolji nacin da ovo objasni)

Krenemo od polja za bazu - Prodavnica knjiga

Ime Knjige
Autor
ISBN (jedinstveni broj knjige)
Izdavac
Adresa Izdavaca
Kategorija knjige
Cijena

Zamisli da je jedan izdavac izdao 500 knjiga. I sad imas njegovo ime, ime knjige i saso mange podataka, pa onda drugi rekord opet njegovo ime, ime knjige i jos stosa i tako 500 puta. Logicno je razbiti ova polja u vise tabela npr. tblKnjiga, tblIzdavac a zarad ustede
Pa idemo onda ovako

tblKnjiga
Ime Knjige
Autor
ISBN
Cijena
Kategorija
Izdavac

tblIzdavac
Izdavac
Adresa

Polja Autor, Adresa Izdavaca nisu atomska jer se mogu razbiti (Autor na Ime i Prezime, a Adresa na Ulicu, Telefon, Grad, Drzavu) tako da moras uraditi redizajn (ovo se radi recimo zbog pretrage, sortiranja, upita... recimo hoces da sortiras ljude po prezimenu a prezime je dio stringa ImePrezime znaci moras da pises ili SQL upit ili script koji ce da ekstaktuje prezime iz stringa a sto to raditi kad mozes da podijelis polje na dva atomska)
Znaci

tblKnjiga
Ime Knjige
Ime Autora
Prezime Autora
ISBN
Cijena
Kategorija
Izdavac

tblIzdavac
Izdavac
Ulica
Postanski Broj
Grad
Telefon
Drzava

Sad odredis polja koja jednoznacno odredjuju ostala.
U tblKnjiga to je ISBN jer ne postoje dvije knjige sa istim ISBN i to je prirodni primarni kljuc. Dok za tabelu Izdavac nijedno polje ne odredjuje jednoznacno izdavaca (tipa dva izdavaca mogu biti u istoj ulici, ili imati isti postanski broj i slicno) tako da je najbolje uvesti novo polje ID (autoincrement polje najcesece ili neki jednoznacni broj, string) tako da sad dizajn izgleda ovako

tblKnjiga
ISBN [Primary Key]
Ime Knjige
Ime Autora
Prezime Autora
Cijena
Kategorija
ID [Foreign Key]

tblIzdavac
ID [Primary Key]
Izdavac
Ulica
Postanski Broj
Grad
Telefon
Drzava

Primjeti da je ID u tblKnjiga strani kljuc jer da bi odredila izdavaca knjige (adresu, ulicu) moras da povezes tabele i to je najjednostavnija svrha tih relacija.

Posto jedna knjiga moze biti svrstana u vise kategorija - polje Kategorija u tblKnjiga moze opet predstavljati problem jer recimo 20000 milja pod morem je avantura i djecija knjiga i sad recimo bi htjela da trazis samo djecije knjige i opet bi morao da radi poseban SQL ili script da izvuces kategoriju iz stringa koji moze izgledati ovako (avantura, djecija, romantika, SF). S druge strane uvodeci vise kategorija kao polje (tipa kat1, kat2, kat3) nije dobro rjesenje jer prvo jede prostor na disku a drugo ne znas do kojeg broja moras da ides (jer teoretski kategorija moze biti milijun) pa je najbolje izvuci ovo polje u tabelu Kategorija pa baza sad izgleda ovako

tblKnjiga
ISBN [Primary Key]
Ime Knjige
Ime Autora
Prezime Autora
Cijena
ID [Foreign Key]

tblIzdavac
ID [Primary Key]
Izdavac
Ulica
Postanski Broj
Grad
Telefon
Drzava

tblKategorija
ISBN [Foreign Key]
Kategorija

Znaci sad tabela Kategorija je povezana s tabelom Knjiga i nemamo ogranicenja u broju kategorija za knjigu i dizajn baze sad izgleda solidno jer svaka tabela ima ili primarni ili strani kljuc, polja su atomska i nema medjusobne zavisnosti

(moze se izvuci i nova tabela Autor - kako bi i trebalo ali nema se vremena vise za pisanje a nadam se da ti ovo pomaze u kontanju sto vise a ne jedna tabela)

I zadnja stvar je da ti objasnim pravilo 3 - nezavisnost podataka.

Zamisli da su u tbkKnjiga bilo polja Kolicina i UkupnaCijena. Recimo, zbog inflacije pojedinacna Cijena se promijeni, recimo da je kolicina ista ostala, slijedi da se polje u UkupnaCijena polju mora nekako update-ovati i zato se ovo najcesce ne praktikuje (da u tabeli imas zavisna polja) jer je ovo polje UkupnaCijena redundantno i moze se lakse dobiti prostim SQL upitom.

Znam da sam bio preopsiran ali obecanje je obecanje i bila bi mi velika satisfakcija ako ti ovo pomogne.

(o tipovima relacija 1-1, 1-many, many-1, many-many neka neko drugi nastavi a mozes i sama da skontas)

Zivila
Giovanni

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

36

Petak, 22. August 2003

- One-to-many relacija – Najcesce koriscena relacija.

Red iz Tabele A ima vise odgovarajucih redova u Tabeli B, ali red iz Tablele B ima samo jedan odgovarajuci red u Tabeli A
Administrator je dodao/la ovu sliku:
  • image001.gif

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

37

Petak, 22. August 2003

- One-to-one relacija – Najmanje korištena relacija.

U njoj svaki red iz Tabele A moze imati samo jedan odgovarajuci red u Tabeli B. Koristimo ih kada zelimo podeliti velike tabele na dva dela ili ako zelimo pratiti necije sudelovanje u nekom dogadjaju gdje svako moze vrsiti samo jednu funkciju.
Administrator je dodao/la ovu sliku:
  • image002.gif

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

38

Petak, 22. August 2003

- Many-to-many relacija

Red iz Tabele A moze imati vise odgovarajucih redova u Tabeli B. Ovakav tip relacija je jedino moguc stvaranjem trece tabele tzv. Tabela ukrstanja u kojoj se Primary key sastoji od dva polja koja su foreign key-evi iz obeju tabela. Ona je zapravo sacinjena od dve one-to-many relacije u trecoj tablici.

Na pitanje kako funkcionisu relacije pokusat cu ti dati kratak odgovor.

Relacija predstavlja asocijaciju postavljenu izmedju zajednickih polja iz dve tabele.

Relacije postavljamo zato da bismo se mogli lakse koristiti tabelama tj. podacima u njima. Relacije su zapravo nacin da se saposti sistemu na kome je instalirana baza podataka (Oracle, MS Access...), kako da ponovno spoji podatke iz tabela.

Tek nakon sto se postave relacije mozemo kreirati upite, forme i izvjestaje za prikazivanje podataka iz vise tabela odjedanput.

Da bi mogli npr. u jednoj formi prikazati podatke iz vise tabela koje govore o istom predmetu sva polja koja govore o istom predmetu moraju biti koordinirana. Ta koordinacija se postiže pomocu gore navedenih relacija.

Relacija funkcionise tako da spaja podatke iz kljucnih polja (obicno su to polja istog imena u dve tabele). U vecini slucajeva spojena polja su Primary key iz jedne tabele i foreign key iz druge (foreign key je jedno ili vise polja iz Tabele B na koje pokazuje Primary key polje ili ostala polja iz Tabele A, podaci u foreign key-u moraju biti isti kao i u Primary key-u iako njihova imena ne moraju biti ista)

U relacije mogu se stavljati samo podaci koji su specificni za odredjenu temu (i to su uglavnom AutoNumber polja koja definisemo kao Primary key-eve). Polja koja stavljamo u relacije iz Tabele A moraju biti Primary key ili Indexi.

Nadam se da si dobila iscrpan odgovor na tvoje pitanje. Ukoliko je jos nesto ostalo nejasno, tu smo da razjasnimo.

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

• Poruku poslati

39

Utorak, 26. August 2003

Zahvaljujem

Hvala vam puno! Sto se tice logike i ovog teoretskog dela, tu ste mi stvarno pomogli, to sam sad shavatila.

Jos mi samo preostaje: go to know-how. :]

Do sleddeceg javljanja.. voZdra! Angie
Naucila sam...

nikica

Početnik

(10)

• »nikica« je žensko

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

40

Petak, 09. Januar 2004

Odgovore na ova pitanja mozes da nadjes u praktikumu:
"Projektovanje baza podataka i aplikacija"( u MS Accessu)
Visa elektrotehnicka skola!
Na srpskom jeziku i vrlo zanimljiv i citljiv praktikum!!
najodlucniji postupci u nasem zivotu najcesce su nepromisljeni

Social bookmarks