Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko
  • »Dinna_« je autor ove teme

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

1

Utorak, 11. Mart 2008

Besplatne akcije

ZAKON O PRAVU NA BESPLATNE AKCIJE I NOVCANU NAKNADU KOJU GRAĐANI OSTVARUJU U POSTUPKU PRIVATIZACIJE STUPIO JE NA SNAGU 3. JANUARA 2008. GODINE

Na osnovu ovog Zakona građani Srbije stiču pravo na:

* Besplatne akcije u najvrednijim državnim sistemima: NIS, JAT, TELEKOM, EPS, GALENIKA I AERODROM "NIKOLA TESLA"
* Novčanu naknadu od do sada privatizovanih društvenih preduzeća
* Besplatne akcije državnih sistema koja tek treba da se privatizuju

Ima li ko iskustva uvezi ovoga?
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

2

Utorak, 11. Mart 2008

Ne znam sta podrazumevas pod "iskustvom", ali da pokusam: ja sam se prijavio za besplatne akcije i cela procedura nije trajala duze od 5 minuta. Sve sto ti je potrebno je vazeca licna karta. Raspitaj se gde sve mozes da se prijavis.

Pravo na besplatne akcije imaju svi punoletni drzavljani Republike Srbije koji u dosadasnjem procesu privatizacije nisu dobili besplatne akcije. Takodje, oni koji su vec dobili besplatne akcije mogu da ih se odreknu i na taj nacin steknu pravo na besplatne akcije preduzeca koje si navela. Gradjani koji su se prijavili ce dobiti od svakog od navedenih preduzeca po nekoliko akcija. Procenjuje se da ce njihova ukupna vrednost biti oko 1 000 evra, ali mislim da to niko sa sigurnoscu ne moze da zna. Pogotovu ako se uzme u obzir trenutna politicka situacija u zemlji. Oni koji su dobili akcije ce moci sa njima da trguju na berzi (koliko je meni poznato tek od 2009). Dobijene akcije mogu da se odmah prodaju, moze da se proda deo, a mogu i da se zadrze. Cini mi se da je najbolja ova treca opcija, jer je vrlo verovatno da ce vecina ljudi odmah prodati svoje akcije, sto ce s obzirom na veliku ponudu oboriti cenu akcija. Drugi razlog zbog cega bi trebalo sacekati je to sto se tek ocekuje jacanje i investicije u pomenuta preduzeca sto ce svakako povecati cenu njihovih akcija.

Ali opet, mislim da sve ovo najvise zavisi od politicke situacije u zemlji, koja nije bas najzavidnija tako da je pitanje kako ce na kraju sve ovo izgledati.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• »fahrudin« je muško

Datum registracije: 07.08.2003

• Poruku poslati

3

Subota, 29. Mart 2008

koliko gradjana imaju pravo na te akcije? 4-5 miliona jel? pomnozis to s 1000 eura dobijes nedje oko 4-5 milijardi eura!!! pitam se samo ko ce srbiji pozajmit ovolike pare da isplati te akcije?

[SIZE=1]
Gospodaru moj,
Ne dopusti da me zavara uspjeh
Niti poraz baci u ocaj .
Podsjecaj me stalno
Da je neuspjeh iskusenje
Koje predhodi uspjehu.[/SIZE]

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

4

Subota, 29. Mart 2008

Ne radi se o pozajmici, vec o podeli akcija veliki privrednih sistema (poput EPS-a, NIS-a, JAT-a itd.) koji se nalaze u vlasnistvu drzave.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

5

Subota, 29. Mart 2008

Mišljenja sam da je ova podjela besplatnih akcija u suštini - nepoštena ...i odličan način da se država za "jeftine pare" oslobodi ogromnog broja radnika koji su i koji će biti učesnici u privatizaciji državne/društvene svojine.
Dva su razloga zbog kojih imam ovako mišljenje.
Oba su vezana za činjenicu da je vrednost kapitala ovih preduzeća koja podležu podjeli besplatnih akcija nezavisna od broja prijavljenih za besplatne akcije.
Prvi razlog je što ljudi koji su već učestvovali u privatizaciji i dobili "nešto" imaju pravo da se odreknu toga "nečeg" a potom učestvuju u raspodeli ove "svote" u javnim preduzećima, koja kako već rekoh, njihovim odricanjem od tog "nečeg" neće postati ništa veća. Ko je dobitnik - država: Dijeli istu svotu a zauzvrat dobija sumu onog "nečeg" kojeg su se oni koji su učestvovali ranije u privatizaciji dobrovoljno odrekli da bi povećali broj onih koji će podeliti imovinu javnih preduzeća.
Drugi je što ljudi koji se opredele za "besplatne" akcije a rade ili su radili u preduzećima koja još uvjek nisu privatizovana takođe gube pravo na učestvovanje u privatizaciji svojih preduzeća a samim tim državi ostavljaju opet dobrovoljno taj kapital, jer im je država izmirila dug tj isplatila njihov deo društvene svojine opet na račun iste svote novca , tj. kapitala ovih javnih preduzeća.

Predpostavimo, na primjer, da svi koji su učestvovali u ranijim kapitalizacijama i svi koji to još nisu -odluče da "ostvare svoje pravo na besplatne akcije" kroz akcije ovih šest javna preduzeća. To bi automatski značilo da je cjelokupni društveni kapital koji se sticao godinama u raznim preduzećima, van ovh šest- prešao u vlasništvo države, dok bi onaj deo kapitala koji je imovina šest javnih preduzeća jednostavno samo bio podeljen na manje parčiće.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

• »fahrudin« je muško

Datum registracije: 07.08.2003

• Poruku poslati

6

Subota, 29. Mart 2008

imali srbija u svojim bankama 5 milijardi eura koje moze da podijeli narodu a da drzava ne bankrotira? ili postoji li neka banka ili firma koje ce toliki novac bit spremna da podijeli za zastarele gradjevinske objekte i nekonkurentne firme?

[SIZE=1]
Gospodaru moj,
Ne dopusti da me zavara uspjeh
Niti poraz baci u ocaj .
Podsjecaj me stalno
Da je neuspjeh iskusenje
Koje predhodi uspjehu.[/SIZE]

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

7

Subota, 29. Mart 2008

@sans, mislim da ti je primedba dobrim delom na mjestu. Mada sa druge strane, zbog cega bi neko ko je radio u propaloj firmi imao manje prava na besplatne akcije od recimo jednog zdravstvenog ili prosvetnog radnika. Ono kako god covek okrene sigurno je da ce delom ova podela besplatnih akcija biti nespostena. Jedino je pitanje kolika ce biti ukupna vrednost akcija kojih ce se ljudi odreci. Odreci ce se oni cije akcije u preduzecima u kojima su radili ne vrede vise od tih 1 000 evra. A svakako se nece svi odreci, cak bih rekao da se velika vecina nece odreci akcija iz svog preduzeca. A slazem se sa tobom da bi drzava trebala i taj deo kojeg su se neki odrekli ukljuci u ovu raspodelu besplatnih akcija.

@fahrudin, drzava nece da daje pare na ruke gradjanima, vec besplatne akcije 6 velikih firmi koje ce posle gradjani moci da prodaju kome budu zeleli i za koje ce eventualno moci da uzmu 1 000 evra. Samim tim Srbiji za ove svrhe ne trebaju nikakve pare na racunima.

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

8

Nedjelja, 13. April 2008

Nesto o ovoj temi ima i ovde .
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 14. April 2008

Da li neko zna koji je poslednji datum za prijavu ovih besplatnih akcija?

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

10

Prijava traje do 31. jula 2008.

Na ovoj stranici mozete proveriti da li imate pravo na besplatne akcije.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

11

U Opštini Novi Pazar, besplatne akcije,do sada,upisalo je preko 32.000 građana, potvrđeno je iz poslovnica PTT-a u Novom Pazaru.Na šalterima pošta u posljednje vrijeme nema većih gužvi zbog toga što veliki broj preduzeća nije privatizovan i iz tih razloga građani čekaju da vide da li će moći da upišu akcije preduzeća u kojima su (bili) zaposleni ili besplatne akcije.

Zaposleni u poštama kažu da su se gužve smanjile i da ih očekuju u pred sam kraj upisa.Poslednji dan za upis je 31.maj .(???)

Sadašnji i bivši radnici,kao i penzioneri javnih preduzeća PTT,Telekoma i Galenike sa područja opština Novi Pazar,Tutin i Raška od sada se, mogu upisivati za besplatne akcije u prostorijama Nacionalne službe za zapošljavanje u Novom Pazaru, potvrđeno je iz ove službe, Filijala u Kraljevu.
U periodu od 31.maja do 31.jula ove godine, takođe u prostorijama novopazarske nacionalne službe pravo na upis besplatnih akcija mogu ostvariti i radnici, bivši radnici i penzioneri javnih preduzeća Elektroprivreda Srbije i Aerodroma Nikola Tesla.

Izvor rtvnp.net

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

12

Meni gospoda u posti, u martu, prije par sedmica, rekose da je upis moguc do kraja jula ove godine?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

13

@Pink:

Prijava za upis u evidenciju nosilaca prava

Član 6. (izmedju ostalog)kaze:

Rok za podnošenje prijave iz stava 1. ovog člana odrediće se javnim pozivom, s tim da ne može biti kraći od 6 meseci od dana objave javnog poziva.

http://www.priv.yu/besplatne_akcije/zako…im_akcijama.php

S obzirom da je javni poziv upucen 3.1.2008. godine a da rok ne moze biti kraci od 6 meseci,prijava ce trajati do 1.07.2008 godine

Zabunu oko roka unosi to sto je rok zaposlenih lica u ovim preduzecima razlicit od ovog roka za ostale gradjane.

@Sans:Izvor ti je... ;)
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

14

Hvala Tashke, znaci da idem u konzulat.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

15

Srijeda, 06. Januar 2010

Danas je pocela podela prvih besplatnih akcija od NIS-a,svaki gradjanin koji ima pravo na njhih ce dobiti po 5 akcija ovog preduzeca nominalne vrednosti 500 din po akciji.

Takodje,od danas se moze u postama(kome je otvoren racu u postama)podici i po 1700 dinara iz privatizacionog fonda a oni koji su prilikom upisa za besplatne akcije dali racun iz komercijalnih banaka,mogu taj novac podici sa tih racuna jer im je novac danas uplacen.

Akcije koje dobijamo mozemo odmah prodati po sistemu ugovora overenog u sudu nekom privatnom licu ili mozemo sacekati da se NIS pojavi na berzi(ocekuje se pocetkom Maja) i onda trgovati sa njima na berzi.
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Social bookmarks