Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 14. Oktobar 2003

Bijeli covjek

Bijeli Covjek

Godina 1492, na sta nas podsjeca? Znanstvenici povijesti ce reci na velika Geografska otkrica koja su promjenila lice staroga svijeta, malo svesniji muslimani ce se sjetiti krvavih stranica historije Andaluzanskih muslimana koji su unisteni do poslednjeg od inkvizatorskog kriza majke civilizacija (Evrope).
Upravo ova 1492 godina oznacava kraj inkvizacije ili unistenja Muslimana i Jevreja u Islamskoj Spaniji i pocetak jedne nove istarge nad neduznim domorodackim stanovnistvom crvene koze novoga kontinenta (Amerike).
Da se ne zaboravi da Americka civilizacija stoji na zgaristima domova, hramova i kostiju izmasakriranih starosjedelackih naroda na novom kontinentu navescemo par povjesnih zapisa o kazivanjima onih koje je Historija zabiljezila kao velike moreplovce koji su otkrili novi svijet a ne kao zulumcare koji su krivci za stradanje mnogih naroda i civilizacija (Maje, Inke) koji su naseljavali kontinent i kazivanje zrtve koja vidi Krizarsko-evropske inkvizatore kao bjelce.

“Bjelce, kako ti je srce crno!”

U svojim Meomarima Kristofor Kolombo napisao je sjecanja na prvi susret sa (novim svjetom) koji je on zamisljao Indijom; “Ugledali smo na obalama mora ljude crvenih koza, koji pridose naseme camcu koji je jos plovio. Ponudise nam raznovrsene poklone. Ljudi crvenih koza izgledali su miroljubivi, meke naravi, nenaoruzani koji nisu ni znali sta je oruzje...
Pokazao sam im svoj mac: uhvatili su ga sa ostrice i posekli ruke. Ovi domorci su na svjetu najbolji, najgostoljubljivi ljudi koji neznaju sta je zlo. Ne kradu, ne ubijaju, vole svoje komsije kao sebe i stalno su nasmejanih lica.
Poslije ovih opisa domoraca na novom kontinentu Kristof ce napisati u pismu svome pretpostavljenom i ovo;
“Od njih mozemo napraviti dobre robove, treba mi 50 naouruzanih ljudi da ove domorce pokorim i ucinim od njih sve sto zelimo”.
----------------------------------------------------------
Prvo su sa jednim brodem dosli...Na obali smo ih docekali sa poklonima, bili su nasi gosti. Bili smo braca-voljeli smo se i dijelili...Sa oruzijem su nas upoznali, drzeci ga pogresno ruke smo posekli, krv je potoceo... Prihvatili smo ih u nasim kucama kao goste, nahranili smo ih, napojili i naspavali. Prosetali smo ih nasim njivama, planinama, vodama i poljima obradovali su se a i mi uz njih bili smo radosni!
Koliko su njihove koze bile bijele.

Kada su odlazili, zalosni smo ih ispratili..

Jednog dana, kada se dan radjao nasi prijatelij bijelih koza, mnogo mnogo njih, dosli su. Nismo ih ocekivali; mnogo rano su dosli.
Znaci zavoljeli su nas, nasu zemlju, nase cud..
Obradovali smo se. Sisli su, mnogo ih je bilo... imali su oruzje, ali ovoga puta svi su ga drzali u rukama, a nisu se posekli... Noge su im zgazile na kopno.

Poslije se desilo onu sto nismo ocekivali ono sto smo smatrali nemogucim. Iznenadeni smo se zapitali sto li smo to ucinili pa nas bijeli prijatelji ubijaju. Da bijeli covjek! Ovoga puta nasa nasmejana lica su rasplakali, poklone opljackali, gostoprimstvo u robovanje pretvorili! Iznenadili smo se.. zbog cega. Mi smo znali za slobodno nebo, siroku zemlju, slobodne planiske ljude, mir-ljubav i prijateljstvo. Ratu nas je naucio bijeli covjek. Ratovanje, ubijanje i robovanje ono sto nismo zasluzili... Poubijali su nam muskarce, zivu djecu su nam zapalili. Opljackali nasu zemlju, silovali nase zene, sestre i kcerke. Kao robove su nas odveli svojoj zemlji...Prodali...

Pop bjele koze u crnom kaputu sa jevandeljem u rukama govorio nam je da vjerujemo u njihovog Boga.. Upitao ga je poglavica ljudi crvenih koza; “Zar vam Bog nareduje da ovo cinite. Govorite o nekom raju u kome ce te vi uci, ako je tako ja zelim pakao u kome vas nece biti.

Nije prestao dolazak bijelaca (!). Kako su oni dolazili mi smo nestajali, kako smo mi nestajali oni su sve vise i vise dolazili.

Bijeli covjece nemam rijeci da opisem ono sto si sve pocinio. Tvoja pocinjena dijela jednog dana najbolje ces ti opisati. Jednog dana ako ti crno srce bude bijelo poput koze ispricaces ono sto si pocinio.

Poslusajmo jednog misionara bijele koze i bijelog srca (Pop Markos de Niza)
Pisem ono sto sam svojim ocima video. Bjelci su spalili sve poglavice domoraca. Probadali su kopljima i macevima sekli bez obzira zene, djecu i starce. Koliko sam razumio ovi na ovom kopnu nemaju namjeru nista zivo ostaviti. Domorce su napunili u jednoj kuci i zapalili je... Svi su izgorjeli... osim jednog djecaka koji se je spasavajuci vatre bjezao. Jedan moj prijatelj ga je uhvatio i pokusao ga sakriti, zagrlio ga je da bi ga smirio... Odjednom je jedan vojnik oteo djecaka iz ruku moga prijatelja i bacio ga u vatru. Nismo ga mogli sprjeciti.
Ovakve prizore sam na mnogo mjesta vidio. Pustali su pse da iskomataju domorce. Mnogo je domoraca na ovaj nacin izmasakrirano.

Kada je otkrivan kontinent Amerika tamo je prije stigla smrat nego li civilizacija. Divljastvo, pljacka, masakr. Da li je poslije ovoga otisla civilizacija? Ne!... Zato sto su domorci bili mnogo civilizovaniji o bjelaca. Nisu znali za ubijanje i pljacku. Bili su poput jedne velike porodice koja je zivjela u miru.

Kada je bijeli covjek dosao njega su gostoljubivo primili, darovali ga sa puno hrane i zlata ne trazeci za uzvrat nista. Otvorili su svoju zemlju. Ali oci bjelog covjeka se nisu zasitile. Koliko god da su mu dali on je stalno vise htio i na kraju je i njihove zivote zatrazio... dail su ih!... Povijest ce mnogo poslije ovoga biti svjedok nasilja bjelog coveka nad crnim. Sudbina crnog covjeka ce se sastaviti sa sudbinom crvenog ali bijeli covek ce stalno ostati isti(!) gladnih ociju-nasilnik-pljackas.

Ulazak bjelog covjeka u zemlju crvenih ljudi znacio je smrt za najmanje 15-20 miliona ljudi. Hiljadama domoraca; postalo je robljem u domovini bjelaca. Desetinama hiljada se utopilo u okenaskim vodama postajuci hrana ribama.

Povjesne stranice bjelaca stalno su ostale crne. Na najcrnjim tackama pala je i jedna crvena tacka.

“O bjelce srce ti je mnogo mnogo crno”

Edin Salkovic

Objavljeno u Glasu Islama 2000 god.

P. S. Nadjoh ovo u arhivi i citajuci pocese mi dolaziti slike, slicne i jos gore od ovih gore, koje cini Bjeli covjek u Iraku.

Eh pa kad mi pocnu soliti mozak o demokratiji i ljudskim pravima
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

2

Utorak, 14. Oktobar 2003

Stereotipija.. generalizacija..
Cini bijeli covek u Iraku? Sta to cinim(o) tamo? Cine vojnici pod americkom komandom, ali ne cini BIJELI COVEK. To bi imalo mnogo drugacije znacenje (osim kad bi rekao bijeli covek zvani bush). To bijeli covek se odnosi na sve bijele ljude, i nema puno smisla.
Sta mu mi dodjemo?
A uostalom u Iraku i crcnaca ima (vojnika), a siguran sam i Azijata..
I otkud dojam da ima veze boja koze sa dusom i karakterom (svuda i kod svakog)?
Oprosti al ja po boji ljude ne razlikujem... (a makar oko mene (tamo) 'razlicitih' ima..)
mogu ja da se potpisem i bolje...

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

3

Srijeda, 15. Oktobar 2003

Fingers, ja ono crnac pa napadam vas bijelce. :))

Sala nastranu, bijeli covjek je izraz koji su koristili narodi crvene i crne koze za imperijaliste i kolonijaliste bijele koze. Sto velis danas Busch i klapa nastavljaju tradiciju zapocetu jos davnih stoljeca.

Sellam

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

4

Petak, 14. Novembar 2003

Na svijetu postoje dobri i losi ljudi.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

5

Petak, 14. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od onajKojiTrazi
Na svijetu postoje dobri i losi ljudi.

Misao dana ili?

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

6

Petak, 14. Novembar 2003

Moglo se desiti da bilo koja rasa danas ima dominaciju, to sto su bijelci preuzeli svjetsko kormilo i sto se ponasaju tako kako se ponasaju, govori o degradaciji insana kao Allahovog stvorenja.

Svi smo sinovi jednoga oca i robovi Jednoga Boga, kao što reče Muhammed a.s. na Oproštajnom hadždžu: "Ljudi, vaš Gospodar je Jedan, a i vaš otac je jedan. Svi ste od Adema, a Adem je od prašine. Nema prednosti Arap nad nearapom, niti bijelac nad crncem, izuzev po bogobojaznosti. Najplemenitiji kod Allaha je od vas onaj ko je najbogobojazniji".

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

7

Subota, 15. Novembar 2003

Ovo je OK, al gde se tu uklapa ono, što u jednoj drugoj temi reče onajKojiTraži a ja nađoh putem opcije :

Citirano

Hvala Bogu da mi nismo Slaveni.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

sismis69

Početnik

(10)

• »sismis69« je muško
  • »sismis69« je zabranjen

Datum registracije: 16.11.2003

• Poruku poslati

8

Nedjelja, 16. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od sans
Ovo je OK, al gde se tu uklapa ono, što u jednoj drugoj temi reče onajKojiTraži a ja nađoh putem opcije :

Citirano

Hvala Bogu da mi nismo Slaveni.

Pa eto, Slaveni su napravili puno genocida nad neslovenima, Bosna, Kavkaz, Kosoo, Sibir, Ural, Krim (krimski Tatari)...
Treba li jos!
Selam!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 17. Novembar 2003

Citirano

Svi smo sinovi jednoga oca i robovi Jednoga Boga, kao što reče Muhammed a.s. na Oproštajnom hadždžu: "Ljudi, vaš Gospodar je Jedan, a i vaš otac je jedan. Svi ste od Adema, a Adem je od prašine. Nema prednosti Arap nad nearapom, niti bijelac nad crncem, izuzev po bogobojaznosti. Najplemenitiji kod Allaha je od vas onaj ko je najbogobojazniji".

Treba li još???
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

sismis69

Početnik

(10)

• »sismis69« je muško
  • »sismis69« je zabranjen

Datum registracije: 16.11.2003

• Poruku poslati

10

Ne znam na sto mislis?
Jos genocida nad muslimanima ili jos naseg merhameta i zaborava pa da nam se ponavljaju do Sudnjega Dana.
Selam!

11

Reci cu samo ono sto je i onaj koji trazi: ljudi mogu biti dobri ili losi. Upravo to sto su neki dobri a neki manje dobri a neki losi je rezultovalo svim stvarima koje se pogresno pripisuju boji koze. Moze biti crn beo zelen kafen a biti dobar ili los bez razlike na to. Ja gledam sarene ljude ovuda ali im boju ne vidim .. vidim dobre i lose ljude. Sandzak to nije misao dana, to je istina..

A sad posle svega u igru stupaju stereotipi.. rasna netrpeljivost... i mnoge komplikacije..

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

12

Pored ove podele ljudi na dobre i loše postoji i još jedna:
Postoje ljudi koji dele ljude na dobre i loše, i oni koji to ne rade

i ... bode mi oči

13

U mojim ocima postoje ljudi i neljudi ( zivotinje u ljudskom obliku).
Nije vazno kako izgleda,koje boje su mu cipele, koje rukavice, a koje lice, da li ide bos ili ga voze limuzinom, bitno je da u srcu i dusi oseca dobrotu i istu shiri na ljude oko sebe...a to da li ima danas nesto da jede i utoli svoju glad dok se drugi "kupaju" u izobilju je vec problem ljudskosti i po meni jedna od granica koju, nazalost oduvek, a pogotovu danas toliko "ljudi" prelazi...
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

divokoza

Početnik

(10)

• »divokoza« je zabranjen

Datum registracije: 17.11.2003

• Poruku poslati

14

Citirano

Orginalno od sans
Pored ove podele ljudi na dobre i loše postoji i još jedna:
Postoje ljudi koji dele ljude na dobre i loše, i oni koji to ne rade

Ako bi nam to Sherife tu svoju tvrdnju, mogao malo pojasniti.
Selam!

15

Utorak, 18. Novembar 2003

Misljenja sam da niko ne moze dijeliti ljude na dobre i lose. Ljudi su takvi kakvi jesu.. neki dobri, a neki ne. Dobri su dobri zato sto su takvi, a ne zato sto ih je neko stavio u svoj shpil dobrih. Isto vazi i za one druge. Niko tu od nas zivih ne dijeli te ih cini takvih.
A ima zaista onih koji razlicito karakterisu razlicite ljude, i koji na razlicite nacine svoje ophodjenje regulisu prema razlicitim ljudima. Sve je to sasvim normalno.

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

16

Utorak, 18. Januar 2005

"Bijela rasa je rak ljudske povijesti".

Susan Sontag, knjizevnica, feministkinja, borac za ljudska prava, pochasna goshcha grada Sarajeva i dobitnica National Book Award.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

17

Utorak, 18. Januar 2005

Pojam bijeli covjek koji se koristi kroz temu izvjesno nije rasni pojam, mozda je bolje reci zapadno-evropski covjek. I Arapi su bijela rasa ali nisu bijeli covjek, ili Persijanci odnosno Iranci, ili Turci, pa cak i Rusi. Dakle taj bijeli covjek jeste imao dinamicnu istoriju, krvavu, sve je srazmjerno snazi. Ono sto je zuti covjek ucinio isto nije za potcijenit recimo Japanski zlocini u Kini. Ili crni covjek sa kamama u Ruandi dok kolje pripadnike drugog plemena. A bijeli covjek je samo kvantitativno i kvalitativno unaprijedio ovu rabotu sa svojom naukom i tehnologijom, pa mu je valjda djunah najveci.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

18

Utorak, 18. Januar 2005

Pravo da kazem kad govore o tom 'bijelom covjeku' nesto se ne osecam prozvanim.. Cak mi se taj 'bijeli covjek' i ogadi kad o njem citam neke stvari il gledam neke stvari na tv-u. Zasto je to tako? Pa jer mi nismo taj 'bijeli covjek' o kom se prica. Rasno, tj po boji koze, ali samo po boji koze, ocigledno je da jesmo. Civilizacijski ni najmanje nismo. Kako neko rece to je taj: zapadno evropski (ili pak danas americki) bijeli covjek... mi smo ti samo Balkanci.. puni svojih mana i nesredjenosti ali, cini mi se, mnogo saosecajniji i humaniji od tog 'bijelog covjeka'. Ko god on bio..

Datum registracije: 08.09.2007

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 10. Septembar 2007

crno bijeli covjek

Svi smo mi bijeli ljudi ako nam je bijel obraz a oni drugi zna se.

Pa ljudi ne kvartajte se u ALLAHOVU volju On je dao svakom boju mjesto zivljenja i kultzru. Bez njegove volje nemozemo se ni pomjerit smjesta
selam znatizeljnim bez odgovora
za istinu

Social bookmarks