Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• »sanjin-020« je autor ove teme

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

1

Petak, 06. August 2010

Bin Bir Gece

1001 noc, turska seria koja je osvojila Srbiju. najgleanija serija, po pisanju srpskih medija, svih vremena u Srbiji. Gledanija je i od KASANDRE i od POZORISTA U KUCI. Serija je, gledana mojim laickim okom, zaista uradjena profesionalno. Sa veliki smislom za filmskom estetikom i realnoscu. Ne lici ni malo na nijednu spansku seriju.

Jedina stvar koja mi smeta, ali je ona i ozbiljna, jeste sto se u seriji ne prikazuje realna Turska. Najverovatnije da je u reziji ove serije ucestvovao jevrejski lobi, jer se nigdje u emisiji, ni jednom scenom ne pokazuje nijedna islamska vrijednost turskog naroda, cak se i dzamije prikazuju dosta stidljivo. To je neka moderna Turska u kojoj nema mjesta za Islam i dzamije. Cak se ni dzenaza ne prikazuje kada jedna od glumica umire. Volio bih da ova kritika dospe na neku pravu adresu. Ince, ko je dokon, seriju vrijedi pogledati.

http://www.youtube.com/watch?v=yuM0j3MH2WQ

Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

2

Subota, 07. August 2010

Ovo je inace veoma ozbiljna istorijska tema :D
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 08. August 2010

Citirano

Najverovatnije da je u reziji ove serije ucestvovao jevrejski lobi, jer se nigdje u emisiji, ni jednom scenom ne pokazuje nijedna islamska vrijednost turskog naroda, cak se i dzamije prikazuju dosta stidljivo.

Odakle ti dokaz da je ucestvovao jevrejski lobi? Je li imas dokaz?

Inace ne vidim nikakav logicki zakljucak izmedju ove dvije tvrdnje:

1) Uzimajuci u obzir da se ni u jednoj sceni ne pokazuje nijedna islamska vijednosti turskog naroda, cak se i dzamije prikazuju dosta stidljivo.

2) Dakle, ucestvovao je jevrejski lobi.

Ne vidim nikakvu vezu izmedju ove dvije tvrdnje. Kako zakljucujes da u odsustvu islamskih vrijednosti turskog naroda, koji se prikazuje u ovoj seriji, dokazuje ucestvovanje jevrejskog lobija?

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 08. August 2010

Dozvolite mi da se nasmejem :)) :)) :))

Nemoj onda gledat Bin Bir Gece, prebaci se na Kurtlar Vadisi, ili po naski Dolina Vukova.Tu imas i Ders i Dzamije, samo sto njihovim gledanjem neces postati veci Musliman od toga sto jesi.

Btw pogledaj ovaj video, koji je poludeo jevreje!

Kurtlar Vadisi

" Bilen alemlere rahmettir "

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 09. August 2010

Citirano

Ovo je inace veoma ozbiljna istorijska tema :D

Nedas covjeku ni da pogrijesi temu, brate. Zasta je tu admin. da to ispravi.

Citirano

Odakle ti dokaz da je ucestvovao jevrejski lobi? Je li imas dokaz?

Inace ne vidim nikakav logicki zakljucak izmedju ove dvije tvrdnje:

1) Uzimajuci u obzir da se ni u jednoj sceni ne pokazuje nijedna islamska vijednosti turskog naroda, cak se i dzamije prikazuju dosta stidljivo.

2) Dakle, ucestvovao je jevrejski lobi.

Ne vidim nikakvu vezu izmedju ove dvije tvrdnje. Kako zakljucujes da u odsustvu islamskih vrijednosti turskog naroda, koji se prikazuje u ovoj seriji, dokazuje ucestvovanje jevrejskog lobija?

Halali, brate. Da znadoh da ce te ovo toliko pogodit nebih ti dirao jevreje ni za zivu glavu.

Citirano

Nemoj onda gledat Bin Bir Gece, prebaci se na Kurtlar Vadisi, ili po naski Dolina Vukova.Tu imas i Ders i Dzamije, samo sto njihovim gledanjem neces postati veci Musliman od toga sto jesi.

Slucajno ili ne, glavnu zensku ulogu igra ista glumica, koja je u dolini vukova veca muslimanka.
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

• »Mandelbrot« je muško

Datum registracije: 04.05.2009

• Poruku poslati

6

Utorak, 10. August 2010

Citirano

Orginalno od sanjin-020
To je neka moderna Turska u kojoj nema mjesta za Islam i dzamije.

Ih ti ga pretera sad… ako pogledas druge Turske serije videces da je u njima Islam itekako prisutan. Radnja 1001. noci se odvija u luksuznoj atmosferi Istanbula i nema neke velike potrebe za tim. Turska je savrsen spoj tradicionalnog i modernog, i treba da sluzi kao primer ostalim Islamskim zemljama… narocito Arapskim.

Ovo me podseti na jedan Turski film koji izlazi krajem godine… ‘’Pet minareta u Nju Jorku’’

http://www.youtube.com/watch?v=dkecg9LT4NU

A ovaj jabandzija, ocigledno, ne boji se ni dana, ni noci, ni sela, ni muhtara, ni vlasti, ni zvijeri. Mora da je ili krupan junak ili sitna pamet.

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

7

Srijeda, 11. August 2010

Citirano

Halali, brate. Da znadoh da ce te ovo toliko pogodit nebih ti dirao jevreje ni za zivu glavu.

Halali, brate. Ti, kao musliman, bi trebao da znas da ne siris neistine i dezinformacije. Da li se radi o jevrejima, kinezima, aboriginima, ili indijancima je nebitno. Tvoja predrasuda me podsjeca kao kod mnogih Zapadnjaka koji pokusavaju da sire neistine i dezinformacije o muslimanima i Islamu. Ako ne zelis da drugi sire neistine i dezinformacije o muslimanima i Islamu, zbog cega onda radis isto?

BOŠNJO

Početnik

(10)

Datum registracije: 11.12.2010

• Poruku poslati

8

Nedjelja, 06. Februar 2011

Citirano

Orginalno od sanjin-020
1001 noc, turska seria koja je osvojila Srbiju. najgleanija serija, po pisanju srpskih medija, svih vremena u Srbiji. Gledanija je i od KASANDRE i od POZORISTA U KUCI. Serija je, gledana mojim laickim okom, zaista uradjena profesionalno. Sa veliki smislom za filmskom estetikom i realnoscu. Ne lici ni malo na nijednu spansku seriju.

Jedina stvar koja mi smeta, ali je ona i ozbiljna, jeste sto se u seriji ne prikazuje realna Turska. Najverovatnije da je u reziji ove serije ucestvovao jevrejski lobi, jer se nigdje u emisiji, ni jednom scenom ne pokazuje nijedna islamska vrijednost turskog naroda, cak se i dzamije prikazuju dosta stidljivo. To je neka moderna Turska u kojoj nema mjesta za Islam i dzamije. Cak se ni dzenaza ne prikazuje kada jedna od glumica umire. Volio bih da ova kritika dospe na neku pravu adresu. Ince, ko je dokon, seriju vrijedi pogledati.

da li si ti čuo za Ataturka i njegov ZAOKRET po kojem se približio Evropskoj civilizaciji a napustio arapsku, po kojoj je gradio sekularnu državu a ne islamsku džamahiriju
ili si sklon više Alijinoj deklaraciji koji upravo kritikuje Ataturke i Turke za taj potez i on "brine" za položaj muslimana u arapskom svijetu prvenstveno, izgleda previše opčinjen arapima i njihovim totalitarnim režimima čiji je krah upravo u toku
POSJETITE najbolji forum o historiji Bosne
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/index.php

buco

Učenik

(10)

• »buco« je muško

Datum registracije: 06.07.2008

• Poruku poslati

9

Citirano

Orginalno od BOŠNJO

Citirano

Orginalno od sanjin-020

da li si ti čuo za Ataturka i njegov ZAOKRET po kojem se približio Evropskoj civilizaciji a napustio arapsku, po kojoj je gradio sekularnu državu a ne islamsku džamahiriju
ili si sklon više Alijinoj deklaraciji koji upravo kritikuje Ataturke i Turke za taj potez i on "brine" za položaj muslimana u arapskom svijetu prvenstveno, izgleda previše opčinjen arapima i njihovim totalitarnim režimima čiji je krah upravo u toku

Mislim da ti momče imaš problem sa svojim identitetom, kao prvo. Kao drugo, ne poznaješ situaciju u Turskoj, a imaš želju da svakome dijeliš lekcije. Za tebe je sve što ima islamske vrijednosti anticivilizacijsko, koja paranoja.

BOŠNJO

Početnik

(10)

• Poruku poslati

10

de me ti prosvjetli TITA TI :klanja:

one islamske vrijednosti čiji su nosioci talibani i slični arapski axtremisti su za tebe okali eto ne valjaju one umjerene čiji su nosioci turci ili Bošnjaci
je li tako, jesam li te dobro "skeniro"
jesi li vehabija, de nam priznaj onako pošteno

žalosno je kako vehabizan, talibanstvo, muhadžedinstvo tako lako uhvati korijen kod nesretnih Bošnjaka, zašto tih pojava nema kod albanaca, turaka i oni su muslimani
samo nama arapi poput takvih kao ti uspjevaju prodati svoju ideologiju

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

11

Kaze: Umetnost i Kultura, a ne Islam!

" Bilen alemlere rahmettir "

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

12

Ponedjeljak, 07. Februar 2011

Citirano

Orginalno od BOŠNJO

one islamske vrijednosti čiji su nosioci talibani i slični arapski axtremisti su za tebe okali eto ne valjaju one umjerene čiji su nosioci turci ili Bošnjaci

žalosno je kako vehabizan, talibanstvo, muhadžedinstvo tako lako uhvati korijen kod nesretnih Bošnjaka, zašto tih pojava nema kod albanaca, turaka i oni su muslimani

Ne znam zašto, verovatno nikad neću ni saznat, ali kad god pokušam da se fokusiram na davanje odgovora nekom za kog smatram da mu trebam dat odredjen odgovor, uvijek svoje izlaganje krećem riječima: "Ovako...";

tako ću uraditi i s tobom (na TI smo, jer ne želim da ti dam na značaju do te mere da moram da ti persiram, budimo odmah jasni i iskreni).

Pa kažem, dragi moj BOŠNJO, ovako...

Ja na ovom forumu nisam pisao dugo. Samo ti, ili neko ko se odaziva na tvoje ime, si me naterao da to učinim, iako često čitam i pratim novosti i sve ono drugo oko foruma, da ne glumim sad da mi je leksika jaka pa da koristim neke izraze poput tebe i onih uvriježenih -izama i -anstava koje, gle čuda, baš nekako najčešće ljudi iz krajeva odakle piše da dolaziš forsiraju.

Pa, kao svaki lijepo vaspitan i učtiv mladić frustriran onim što vidi, krenuću redom od onog što si napisao, a napisao si dosta toga, ni sam nisi svestan koliko.

Talibani: Ne znaš ko su, ne znaš na kog se odnosi taj naziv, ne znaš šta znači talib na arapskom uopšte, a upuštaš se u sud o, Boga mi, pozamašnoj skupini ljudi. Ne znam čega su Turci ili Bošnjaci nosioci, ili nisam upoznao još uvijek te koji nose tu umerenost, ali, za tvoju informaciju, talibani svi do jednog su najokorelije hanefije koje hodaju Zemljom, i pripadnici najtvrdje struje hanefijskog mezheba u galaksiji Mlečni Put.

Ne ulazeći u to da li si Musliman ili ne (ovde ću verovatno dobiti ukor što sam stavio veliko m, obzirom da ne sledim komunističko pravopisno pravilo), preporučio bih ti, zarad mira u kući i spokojstva onih ljudi koje okružuješ, raspitaj se ili pročitaj kojeg su mezheba (većinom) Turci ili Bošnjaci, i naći ćeš da im niko ideološki nije bliži po toj liniji od tih istih talibana, u celokupnom islamskom svetu, u koji si ti svrstao (samo ne znam kojom metodom) i drage nam Albance takodje, njih sam zaboravio da spomenem, halalićeš, ili izvinićeš me, pošto ovo halal ti možda miriše na period posle '95.

O vehabizmu neću ništa da govorim, o tome su mnogo mudriji i pametniji od mene govorili još prije, a i oni manje mudri i pametni takodje. Da bih izbegao tvoj skener, prećutaću i progutati taj termin, a i bilo bi nekulturno da se i tu umiješam, pošto pitanje nije bilo direktno upućeno meni.

Ustvari, ja ne znam ni zašto ovo radim, obično ignorišem znatiželjnike poput tebe, ali sam prepoznao tvoju iskrenost ukrašenu onom bošnjačkom postkomunističkom bahatošću u govoru, i nefleksibilnošću u stavovima, pa možda to radim zbog toga.

Da ne zaboravim Albance. Nešto ne znam puno njih koji se deklarišu kao muslimani, a broj džamija na odredjenom području nije nikakav dokaz, možda jeste empirijski dokaz za one koji se bave statistikom, ali suštinski ništa ne znači. Kod njih je jako nacionalno jedinstvo, a to je ono što islam prepoznaje, ali ga brzinom svetlosti prevazilazi. E, bojim se da je to ono što tebi smeta, jer ja sam upoznao ljude poput tebe, o njima slušao od drugih, čitao o završetku na ovom svijetu takvih , i zaključio sam da čovek koji se ponosi svojim poreklom živi i umire kao bednik, odbačen od svog naroda, zbog onog što neko prije mene nazva krizom identiteta.

Iako zastupam mišljenje da način na koji je nešto napisano ne menja bitno suštinu onog što čovek hoće da kaže, preporučio bih ti da se malo opismeniš prije nego opet napišeš nešto čemu će se svaki ozbiljniji insan nasmijati. Neki će te i sažaliti možda.

Što se mene tiče, ne brini, ja sam tolerantan, možeš slobodno da pogrešiš još koji put.

Inače, da ne budem bezobrazan, dotakao bih se i same serije jer je to ipak tema.

Mislim da se ipak, prije svega zbog tog nečeg turskog u sebi (šta god to bilo, neki to zovu orijent), bitno razlikuje od španskih sapunica. Kad ovo kažem, mislim i na samu dramsku radnju, na čitavu priču koju serija sa sobom nosi.
Nisam nešto puno to pratio, ali iz onog što sam mogao da vidim, deluje "gledljivo".

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• »na-braniku-grada« je muško

Datum registracije: 25.08.2008

• Poruku poslati

13

Utorak, 08. Februar 2011

Citirano

Orginalno od BOŠNJO

@bosnjovicu, od toliko zala ti eto bas slucajno nadje "titu" :]
Nisam htio da se mijesam, ali prosto moram da repliciram zbog ovih malicioznih konstatacija.

Pazljivo iscitavajuci par puta tvoj pomalo zalosni post padose mi na pamet rijeci rahmetli predsjednika Alije Izetbegovica gdje izmedju ostalog stoji i kaze: "Islam jeste najbolji - to je istina, ali mi nismo najbolji..."

Vidis bosnjo, jos zalosniji je taj tvoj debilizam i elementarno znanje koje ocigledno ne posjedujes iz islama.
Da ne bi sebe i svoja "skromna razmisljanja" dovodio u koliziju, uzmi bolan procitaj i informisi se na samom pocetku ko su i sta su ti talibani. Ali redom znaci, prvo sama rijec tj.prijevod iste, sam pokret, ideolosku osnovu i dr. Mozes usput sve to rezonovat ukoliko upotrebis npr.teleolosko tumacenje, eto ja ti savjetujem a ti kako hoces. Znaci, da bi nesto znao moras istraziti na tebi svojstven nacin(ja ti knjigu preporucujem jel je najsigurnija), onda sagledat dvije strane price i tek onda mozes donijet neki svoj subjektivni sud. Onda lijepo imas i branis taj svoj stav, ali moras uzeti u obzir i ispostovat sagovornika koji ima neku antitezu(u ovom slucaju mene jel), pa onda argumentovano razmenjujuci cinjenice(pozeljno bi bile samo relevantne) prihvatat jace i ispravnije misljenje.
Ukoliko mislis da sam ja u krivu, bujrum razuvjeri me..

Molim Allaha subhanehuvetealla da ja ne budem nikad jedan od onih koji ce pokleknut i bit eksponent pojedinih imperijalistickih sila koje zele da utru i to malo svjetla sto sija u arapskom svijetu.

Dok meni npr., najzalosnije je to kad neko bezuslovno prihvata tudje ideologije i povinujes se tudjim pravilima(a pritom niko ga ne bije po usima). Toliko se ucestalilo da ovi jadnici pricaju vec po defoltu ko je sta i ko je ko...

Kako god, elhadulillah sto nas ima razlicitih.
Istinu je rekao Allah subhanehuvetealla: "Nisu slijepe oci vec srca u grudima."! xx(

p.s Selam mom bratu simketu ;)
Pazar je dio zivota mog on ce biti sampion!

BOŠNJO

Početnik

(10)

• Poruku poslati

14

Utorak, 08. Februar 2011

Citirano

Orginalno od na-braniku-grada

@bosnjovicu, od toliko zala ti eto bas slucajno nadje "titu" :]
Nisam htio da se mijesam, ali prosto moram da repliciram zbog ovih malicioznih konstatacija.

Pazljivo iscitavajuci par puta tvoj pomalo zalosni post padose mi na pamet rijeci rahmetli predsjednika Alije Izetbegovica gdje izmedju ostalog stoji i kaze: "Islam jeste najbolji - to je istina, ali mi nismo najbolji..."

Vidis bosnjo, jos zalosniji je taj tvoj debilizam i elementarno znanje koje ocigledno ne posjedujes iz islama.
Da ne bi sebe i svoja "skromna razmisljanja" dovodio u koliziju, uzmi bolan procitaj i informisi se na samom pocetku ko su i sta su ti talibani. Ali redom znaci, prvo sama rijec tj.prijevod iste, sam pokret, ideolosku osnovu i dr. Mozes usput sve to rezonovat ukoliko upotrebis npr.teleolosko tumacenje, eto ja ti savjetujem a ti kako hoces. Znaci, da bi nesto znao moras istraziti na tebi svojstven nacin(ja ti knjigu preporucujem jel je najsigurnija), onda sagledat dvije strane price i tek onda mozes donijet neki svoj subjektivni sud. Onda lijepo imas i branis taj svoj stav, ali moras uzeti u obzir i ispostovat sagovornika koji ima neku antitezu(u ovom slucaju mene jel), pa onda argumentovano razmenjujuci cinjenice(pozeljno bi bile samo relevantne) prihvatat jace i ispravnije misljenje.
Ukoliko mislis da sam ja u krivu, bujrum razuvjeri me..

Molim Allaha subhanehuvetealla da ja ne budem nikad jedan od onih koji ce pokleknut i bit eksponent pojedinih imperijalistickih sila koje zele da utru i to malo svjetla sto sija u arapskom svijetu.

Dok meni npr., najzalosnije je to kad neko bezuslovno prihvata tudje ideologije i povinujes se tudjim pravilima(a pritom niko ga ne bije po usima). Toliko se ucestalilo da ovi jadnici pricaju vec po defoltu ko je sta i ko je ko...

Kako god, elhadulillah sto nas ima razlicitih.
Istinu je rekao Allah subhanehuvetealla: "Nisu slijepe oci vec srca u grudima."! xx(

p.s Selam mom bratu simketu ;)

1-odgovori na nam direktno otvoreno jesi li možda arap ili imaš nekog u familiji od arapa, možda ti sestru oženio neki od arapa, čisto da znam sa kim pričam
2-naravno da si SDAovac i Alijevac jer za vas historija počinje od 1990 i od dolaska vašeg sultana Alje koji će sa šilteta da rukovodi državom, da poručuje "kako neće biti rata, kako za rat treba dvoje" i ostale gluposti njemu svojstvene jer čovjek misli "do podne jedno a od podne drugo" u istuaciji kad je i malom djetetu bilo jasno da se i četnici i ustaše spremaju da konačno riješe muslimasnko pitanje u namjeri da nas kolju, protjeruju, dok Alijica misli da će doći amerikanci i NATO da mu spašavaju guzicu, elem sve je ovo vezano za početni dio u kojem sam rekao da vi ne vidite ništa ispred '90 i dolaska Alje, ne posotji historija ispred, a ona kaže da tog Tite po kojem vi pljujete jer je njegov režim osudio vašeg voljenog Alju, danas niti bi bilo Bosne a bogami niti muslimani, jer neznalice poput vas ne znaju da Tite nije bilo i NOB-a da bi se vratila jebena kraljevina i kralj Karađorđević, a vi bi vjerovatno bili protjerani u Tursku ili asimilirani, kako je bilo sličnih nauma čak i za Titina vremena, slučaj Ranković, tako da trebaš da ustaneš kad spomeneš Titu, da ubuduće znaš, jer tvoj Aljo ne bi ni postojao kao ni Bosna, jer zahvaljujući Titi on je mogao da traži suverenost BH u onim granicma koje je Tito odredio...toliko, a ti prdi i dalje
3- osim šuplje priče o talibanima, ja te ponovo molim da me PROSVIJETLIŠ i odgovoriš na osnove stvari, da li se zalažu za islamsku državu po šerijatskom zakonu, da li se zalažu za nošenje zarova kod žena, da li dopuštaju da se ima po nekoliko žena u porodici itd, itd...samo jedna činjenica na koju mi ne odgovaraš zašto taj pokret nije zaviživio kod turaka ili alabanaca nego kod nesretnih Bošnjaka čiji si ti očigledan primjer...moja i sreća mojih istomišljenika je što je Bosna u Evropi, inače bi vi nama zajedno sa Alijom davno uveli Iran ili Saudijsku Arabiju gdje bi jedno 1% stanovništva sa par familija Izetbegovići, ganići, Bičakćići i slični imalo 99 % bogastva a ostali bi bili nepismeni, te bi nam vi onda sa šilteta prodavali i solili pamet,

@na braniku garda
sa svojom demagogijom tipa puno kažeš/pišeš a ništa suštinski nisi rekao baš si poput bivših komunjara i novopečenih SDAvaca koji nisu ništa drugo do isfrustrirani od onog režima u žalu što nisu mogli uživati blagodeti onog sistema, ali sada to sve dobrano nadoknađuju
odgvovori mi na suštinska pitanaj konkretno i bez mnogo prdenja kojem si sklon
zašto talibanstvo, muhadžedinstvo, vehabizam nisu zaživili kod turaka ili albanaca, kao evropskih naroda poput Bošnjaka, nego isključivo su karakteristika arapa i njihovih najekstremnijih režima, jer i pojedine arapske države ne podržavaju te pokrete
dakle bez puno prdenja odgovori konkretno

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• Poruku poslati

15

Srijeda, 09. Februar 2011

Citirano

Orginalno od BOŠNJO

Citirano

1-odgovori na nam direktno otvoreno jesi li možda arap ili imaš nekog u familiji od arapa, možda ti sestru oženio neki od arapa, čisto da znam sa kim pričam
2-naravno da si SDAovac i Alijevac jer za vas historija počinje od 1990 i od dolaska vašeg sultana Alje koji će sa šilteta da rukovodi državom, da poručuje "kako neće biti rata, kako za rat treba dvoje" i ostale gluposti njemu svojstvene jer čovjek misli "do podne jedno a od podne drugo" u istuaciji kad je i malom djetetu bilo jasno da se i četnici i ustaše spremaju da konačno riješe muslimasnko pitanje u namjeri da nas kolju, protjeruju, dok Alijica misli da će doći amerikanci i NATO da mu spašavaju guzicu, elem sve je ovo vezano za početni dio u kojem sam rekao da vi ne vidite ništa ispred '90 i dolaska Alje, ne posotji historija ispred, a ona kaže da tog Tite po kojem vi pljujete jer je njegov režim osudio vašeg voljenog Alju, danas niti bi bilo Bosne a bogami niti muslimani, jer neznalice poput vas ne znaju da Tite nije bilo i NOB-a da bi se vratila jebena kraljevina i kralj Karađorđević, a vi bi vjerovatno bili protjerani u Tursku ili asimilirani, kako je bilo sličnih nauma čak i za Titina vremena, slučaj Ranković, tako da trebaš da ustaneš kad spomeneš Titu, da ubuduće znaš, jer tvoj Aljo ne bi ni postojao kao ni Bosna, jer zahvaljujući Titi on je mogao da traži suverenost BH u onim granicma koje je Tito odredio...toliko, a ti prdi i dalje
3- osim šuplje priče o talibanima, ja te ponovo molim da me PROSVIJETLIŠ i odgovoriš na osnove stvari, da li se zalažu za islamsku državu po šerijatskom zakonu, da li se zalažu za nošenje zarova kod žena, da li dopuštaju da se ima po nekoliko žena u porodici itd, itd...samo jedna činjenica na koju mi ne odgovaraš zašto taj pokret nije zaviživio kod turaka ili alabanaca nego kod nesretnih Bošnjaka čiji si ti očigledan primjer...moja i sreća mojih istomišljenika je što je Bosna u Evropi, inače bi vi nama zajedno sa Alijom davno uveli Iran ili Saudijsku Arabiju gdje bi jedno 1% stanovništva sa par familija Izetbegovići, ganići, Bičakćići i slični imalo 99 % bogastva a ostali bi bili nepismeni, te bi nam vi onda sa šilteta prodavali i solili pamet,

Aha. Interesatne teorije zavjere, samo jos sto te ova doza nervoze odaje..
Nejse. Tvoj licni problem je te prirode sto smatras da je to sto ti govoris istina, pritom ne uzimajuci soluciju da mozda grijesis.

-Na tvoju radost a moju zalost nisam arap, niti sam rodbinski vezan sa tom muslimanskom nacijom. Zelje ti dodju jedno, a realnost drugo. Ako nista zao mi je samo zbog jezika jer su pocastvovani najuzvisenijim jezikom na ovom svijetu.
Inace postoji jedna predaja u kojoj resulullah s.a.v.s veli: Ja sam od arapa, pa volite arape.”
Zakljucak sam vec nekako skontaj.

-sto se tice ovog drugog mogu samo da kazem da ti je logika ravna nuli, a analogija svakako slabija strana. Zbog cega? Zato sto usko razmisljas i to razmisljanje ti se svodi da ako podrzavam ideju i pokret koji je fakat ostavio dubok trag, samim tim moje opredeljenje mora znaci biti sda? Koliko ja znam ta ideja je ideoloska osnova svim strankama koje pretenduju i djeluju kao nacionalna opcija u Sandzaku, a slazem se da je i sinonim za stranku demokratske akcije. Pretpostavljam da je to zbog toga sto je to nekad bio pokret, dok je danas jedna od politickih partija, a sjecanje jos nije izbledelo.
Ja licno nisam aktivista niti glasnogovornik nijedne politicke partije, a nadam se da pored tebe takvog imam i pravo da razmisljam i zaokruzim onog kog mislim da je bolji. Eto, ta "gradjanska duznost" mi je pritom i zajemcena, odem ako hocu i zaokruzim bez opterecenja onog sto smatram da je bolji za narod.
Ne vidim problem u tome, problem je taj sto ti sad mene pokusavas da trpas "tamo negdje", umjesto da si me prvo pitao iskreno i otvoreno.

Alija Izetbegovic Allah mu se smilovao je bio svakako neprikosnoveni vodja velike vecine bosnjaka. To je bila i ostala cinjenica. Jedan od najbitnijih politicara i mislioca 20 vijeka, svidjalo se to ili ne tebi, on je za razliku od tebe i mene ostavio toliko da cemo mu biti zahvalni zauvijek.
Zato batali ta baljezganja "iz debele pozadine", takvi kao "ti"(koliko blize da bude inace ti nebih te udostojio sa ti) su obicno dezertirali i bjezali po zapadnim obecanim zemljama, pa otud govorili da se brane linije i neprincipijalno kritikovali mozda neke pogreske koje su u datom trenutku bile nuznost.
Nebih toliko o Aliji, samo bih inace imao rijeci hvale, osvrnucu se na ovaj fenomen i bozanstvo zvano "tito".
Vidis i ptice na grani vec znaju da je komunizam utopija, a mason "josip broz" totalitarista.
Sta dalje da polemisemo, ja hvala Bogu nisam slijep pored ociju.
Ja ispred '90-te godine vidim samo jad, bijedu i cemer koju su igrom slucaja odrzavali ovi jadni titini pioniri. Da ne grijesim dusu, oni su bili za nijansu suptilniji, ali ipak na kraju u ratu su pokazali koliko im je zapravo znacilo bratstvo i jedinstvo. Ja im zavidim, nema da fali.

Da je tako kao sto ti pricas sto su sve drzave se odcijepili? U cemu je onda bio problem? A oni pokusaji sa '74-tom su bili samo posljednji trzaji koliko da se umire muslimani i balansira prvenstveno u Bosni. Samo osvijestili se ljudi, nece vise na kasikicu, nece vise niko pod nicijom cizmom. Nemoj misliti da se nisu i tad muslimani emancipovali.
Te tvrdje san-u da muslimanska nacija sa velikim “m” posla uzlaznom putanjom su apsolutno netacne, ustvari kad pogledas predstavljalo i dalje vakum i nazadovanje a ne nikakvo napredovanje.
Bili smo mi i muslimani i prije te famozne '74-te, znaci nisu oni otkrili nikakvu Ameriku, sve ti je to bio zamazivanje ociju, kao i odlaganje belaja i problema koji se vec uveliko poceo spremat.
Da su istinski htjeli oni bi spustili ingerencije i delokrug tad, te bi opstanak svih onda republika(mozda ne do Hrvatske) bio posibilan, a ovako se onda islo do kraja...

Da sumiramo, hvala dragom Allahu te nisam zivio u vrijeme velike torture i nepravde prema mojem narodu, i hvala Allahu sto je ta diktatura slomljenja i ide polahhko ali sigurno u zaborav.

-mislim da je Ciceron rekao da je historija uciteljica zivota, pa ako je tako istrazi je malo. Ostavi se BBC-a I CNN-aa, ostavi se cenzurisanih internet vijesti, uzmi procitaj i saznaj malo o tim talibanima(inace studentima). Evo sad je bas aktuelno pitanje Egipta, informisi se malo sto i zbog cega su nastali pokreti poput ihvanul-muslimina(sa kojim inace povezuju i A.I), nation of islam, i drugih razno raznih selefistickih pokreta koji su cak i ginuli za vise ciljeve(citaj-slobodu), odricali se svega zarad borbe i samoorganizovanja drzave na onaj nacin kako ustvari sami oni zele! Iz dalje proslosti uzmi primjer sejhul-islama Ibn Tejmijje rhm, a iz blize mozes uzeti inshallah sehida Sejjida Kutubija rahimehullah, uzmi i pokusaj da svatis njihovu borbu, dawu, zalaganje, istrajavanje na istini, i na kraju kako su i gdje su zavrsili...

Problem opcenito arapa a i svih nas ostalih je taj da kad smo se "ostavili" Kur'ana i sunneta doslo je do stagnacije u svim oblastima zivota. Pa zar nisu muslimani su dali najveci doprinos nauci? Medicina, matematika, astronomija, kultura.. Pretekli su nas nazalost.
Ummet je trenutno jos u jednom vec dugom snu.
Uzmimo primjera radi inferiornost muslimana ondasnje Spanije. Onda, primjer Otomanske imperije koja je izgubila onoliko carstvo i to iskljucivo svojom krivicom.

Odmah da ti kazem, nemam ni namjeru da te "prosvjetljujem", zato sto jedino Allah to moze, eto ja mozda mogu imat neki sevab ukoliko budem sebet da te zaintrigiram da razmislis da postoji i nesto drukcije nasuprot tvojeg misljenja.

Allah najbolje zna, ja mislim da je tvoj problem tvoja mrznja i opterecenost sa pojedinim ljudima(koji su ti mozda srusili zivotni san) kao i iskrivljena percepcija dogadjaja koji su se desili.
U osnovi ne smijes mrzit nikog, cak ni pripadnika druge vjere, dok kod tebe je obratno. Ti mrzis svoje, dok druge nemuslimane uzdizes i u nebeske zvijezde postavljas. To svakako nije lijepo, ako ti u to vjerujes, nemoj druge tjerat na isto.

-Pitanje pojmljenja islama kod nas i nama slicnih naroda je dosta kompleksno. Iskreno imam svoj stav, ali smatram da bi ti na ovo pitanje dosta kompetentniji ljudi od mene dali dosta solidan odgovor.

Islam je poprilicno koherentan. Takodje je i fleksibilan.
Alija Izetbegovic u svojim dveju knjiga(Islamska deklaracija i Islam izmedju istoka i zapada)odlicno rezonuje i opisuje idealno uredjenje naspram naseg realnog stanja, polozaj muslimana, njihove razlicitosti itd.
Sto se tice zalaganja za islamske drzave, ja vjerujem da nisu uzaludne zrtve primjera radi u Kasmiru, Ceceniji, Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Palestini, Somaliji...
Ukoliko budu iskreni, inshallah Allah ce dati pobjedu i uspostavice ono sto zele. I ne samo oni, vec cijelo arabijsko poluostrvo.

U Kur'an-u stoji da su svi muslimani braca, tako su znaci albanci, turci, pa cak i srbi islamske vjeroispovesti moja braca po vjeri. U to nema sumnje.
Ja licno smatram da ovdje ljudi vise prave nekakvu famu oko svih tih beznacajnih razilazenja.
Ne postoje umjereni niti fundimentalni, Allah je jedan, kibla je jedna, poslanik nam je jedan!
Ne dozvolimo da neko tamo manipulise i neukim muslimanski masama servira bukvalno receno "gotovinu". Kao sto kaze Zakir Naik, dijele nas po arsinima zapada. Zalijepis mu znaci etiketu, malo po malo i gotova stvar. I laz 100 puta kad ponovis, isti onaj koj je ponovio vjeruje da je istina..
Ne odgovaraju konkretno Americi jake islamske zemlje, ne odgovara im medjumuslimansko jedistvo, pa su rijesili po svim safovima da ih izdijele. Tako dijele plemena, raspiruju podjele, od jedne prave nove drzave(primjer Sudana), sekularizuju i socijalizuju drustvo po njihovo mjeri, i onda kad fino naidju na otpor "terorizam" bla,bla,bla
Terorizam je ubit 1500 ljudi u Gazi na pravdi Boga, a da za to niko ne odgovara. S'tim jos kad se uzme u ozbir da su krsene sve moguce konvenkcije i pozitivno pravni propisi. Ne to nije terorizam. Nije ni pravljenje cionisticke drzave u srce arapskog svijeta, kao ni protjerivanja i ubijanja miliona i miliona ljudi sirom arapskog svijeta.
Zar povodljivi i glupi ljudi nikad nece skontat ko je zrtva ko je agresor? Ko je na cije dosao i ko pretenduje na cije? Svrshishodni cilj dolaska i oduzimanja svih prirodnih resursa, opet nista oni su izgleda "badze" i perfekcionisti, dok smo mi "glavni krivci" sto klimajucom glavom necemo da presutimo na nepravdu i zulum koji se cini nad tim ljudima.

Sto se tice poimanja islamski propisa i vjerovanja, i tu je stvar jasna kao dan. Vjera se ne nasljedjuje od svojih djedova, vec se uci i uzima od ispravnih prethodnika, to su prve i najbolje generacije muslimana i tu je zavrsena stvar. Sve ono sto je vjerodostojnim predajama preneseno smo u obavezi da prihvatimo i povinujemo se tim.

U ovom slucaju nikakvo mjerilo nisu ni ovi, ni oni, vec samo onaj srednji put koji je poslanik a.s objasnjavao i ostavio u amanet onim koji bi da stignu do cilja zvanog dzennet. Pa je grancicom po pijesku iscrtavao i upozoravao na stranputice i razno razna iskusenja i podjele koja ce zadesit muslimane ukoliko se ne budu drzali cvrsto drzali jedni uz druge.
Generalno gledano, mi smo na tom iskusenju danas pali, nacionalizam je zaslijepio mnogo arapaskih i nearapskih naroda, prihvatile su tudji vrijednosni sistemi, materija je preovladala i sto je najbolnije muslimani su muslianima danas najveci neprijatelji..
A Allah nece promijeniti stanje jednog naroda, dok se taj sam narod ne opameti i ne popravi.
Problem nije u drugima, vec u nasim glavama koje bi puno da filozofiraju, a malo da rade i koliko toliko doprinesu da se ova situacija ide na bolje.
Znaci, prvo krenimo od sebe, pa kad poradimo na sebi mozda i steknemo pravo da kritikujemo ono sto je truhlo.
selam alejkum.

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

16

Srijeda, 09. Februar 2011

Citirano

Orginalno od BOŠNJO

Citirano

Orginalno od sanjin-020

E, ZEčICE! Haj' vrati se na tvoj forum, Allahati....

BOŠNJO

Početnik

(10)

• Poruku poslati

17

Petak, 11. Februar 2011

Citirano

Aha. Interesatne teorije zavjere, samo jos sto te ova doza nervoze odaje..
Nejse. Tvoj licni problem je te prirode sto smatras da je to sto ti govoris istina, pritom ne uzimajuci soluciju da mozda grijesis.

-Na tvoju radost a moju zalost nisam arap, niti sam rodbinski vezan sa tom muslimanskom nacijom. Zelje ti dodju jedno, a realnost drugo. Ako nista zao mi je samo zbog jezika jer su pocastvovani najuzvisenijim jezikom na ovom svijetu.
Inace postoji jedna predaja u kojoj resulullah s.a.v.s veli: Ja sam od arapa, pa volite arape.”
Zakljucak sam vec nekako skontaj.

Aha. sve si rekao, čovjeku kojem je naija i rasa koja je jedna od nazaostalijih u svijetu i da nemaju nafte i bila bi posljednja na zemlajskoj kugli, je sve o samom sebi rekao....ništa se više nema dodati, samo ti mogu poželit sretan put u neku od arapskih zemlaja pa da se tamo oodiš s njim ate da ti se želja ispuni u svakom pogledu

Citirano

Alija Izetbegovic Allah mu se smilovao je bio svakako neprikosnoveni vodja velike vecine bosnjaka. To je bila i ostala cinjenica. Jedan od najbitnijih politicara i mislioca 20 vijeka, svidjalo se to ili ne tebi, on je za razliku od tebe i mene ostavio toliko da cemo mu biti zahvalni zauvijek.
Zato batali ta baljezganja "iz debele pozadine", takvi kao "ti"(koliko blize da bude inace ti nebih te udostojio sa ti) su obicno dezertirali i bjezali po zapadnim obecanim zemljama, pa otud govorili da se brane linije i neprincipijalno kritikovali mozda neke pogreske koje su u datom trenutku bile nuznost.
Nebih toliko o Aliji, samo bih inace imao rijeci hvale, osvrnucu se na ovaj fenomen i bozanstvo zvano "tito".
Vidis i ptice na grani vec znaju da je komunizam utopija, a mason "josip broz" totalitarista.
Sta dalje da polemisemo, ja hvala Bogu nisam slijep pored ociju.

aha, kako da ne, iz grada sam koji nije čekao Alju i njegovu "odbranu" nego preuzeo u ruke odbranu svog garda sa TO i policijom i uspio nanijeti najveći poraz četnicima (možda si skonto d aje riječ o Tuzli i 15.maju) dok tvoj Aljo na aerodromu (samo tupav čovjek je mogao onako upasti u zamku) nije imao pojma gdj mu je glava a gdje guzica, iako čisto vjerujem da je to kod njega bilo jedno te isto
toliko o tvom voljenom Alji, koji može zahvaliti smo ČUDU BOSASNKOG OTPORA NARODA kojem tvoj voljeni nije ni sekunde pomogao, neko se snalazio kako je ko umio i znao

Citirano

Ja ispred '90-te godine vidim samo jad, bijedu i cemer koju su igrom slucaja odrzavali ovi jadni titini pioniri. Da ne grijesim dusu, oni su bili za nijansu suptilniji, ali ipak na kraju u ratu su pokazali koliko im je zapravo znacilo bratstvo i jedinstvo. Ja im zavidim, nema da fali.

naravno da ti ne vidiš dalje od nosa, e pa da nije bilo Tito ovo bi ti se vratilo
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/vi….php?f=51&t=618
kralj Petar i podjela Bosne po banovinama, a muslimani svedeni na vjersku skupinu i vremenom ili protjerani ili asimilirani. Zato, ponovo ti kažem, ustani kad mu spomeneš ime, jer nisi svjestan kao i ostali "veliki " muslimani DAovci svoje nesvjesti

Citirano

Da je tako kao sto ti pricas sto su sve drzave se odcijepili? U cemu je onda bio problem? A oni pokusaji sa '74-tom su bili samo posljednji trzaji koliko da se umire muslimani i balansira prvenstveno u Bosni. Samo osvijestili se ljudi, nece vise na kasikicu, nece vise niko pod nicijom cizmom. Nemoj misliti da se nisu i tad muslimani emancipovali.
Te tvrdje san-u da muslimanska nacija sa velikim “m” posla uzlaznom putanjom su apsolutno netacne, ustvari kad pogledas predstavljalo i dalje vakum i nazadovanje a ne nikakvo napredovanje.
Bili smo mi i muslimani i prije te famozne '74-te, znaci nisu oni otkrili nikakvu Ameriku, sve ti je to bio zamazivanje ociju, kao i odlaganje belaja i problema koji se vec uveliko poceo spremat.
Da su istinski htjeli oni bi spustili ingerencije i delokrug tad, te bi opstanak svih onda republika(mozda ne do Hrvatske) bio posibilan, a ovako se onda islo do kraja...
Da sumiramo, hvala dragom Allahu te nisam zivio u vrijeme velike torture i nepravde prema mojem narodu, i hvala Allahu sto je ta diktatura slomljenja i ide polahhko ali sigurno u zaborav.

sve sam ti gore rekao, nisi svejstan svoje nesvjesti, ko bi to tražio odcjepljenje kad republike ne bi ni psotojale, stvorene su AVNOJ-em jadan ne bio, ne znaš elementarne stvari

Citirano

Islam je poprilicno koherentan. Takodje je i fleksibilan.
Alija Izetbegovic u svojim dveju knjiga(Islamska deklaracija i Islam izmedju istoka i zapada)odlicno rezonuje i opisuje idealno uredjenje naspram naseg realnog stanja, polozaj muslimana, njihove razlicitosti itd.
Sto se tice zalaganja za islamske drzave, ja vjerujem da nisu uzaludne zrtve primjera radi u Kasmiru, Ceceniji, Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Palestini, Somaliji...
Ukoliko budu iskreni, inshallah Allah ce dati pobjedu i uspostavice ono sto zele. I ne samo oni, vec cijelo arabijsko poluostrvo.

tvoj alijica se u deklaraciji brinuo o pložaju muslimana u svijetu, prvenstveno o arapima, ni jedna jedina riječ o položaju Bošnjaka u Bosni ili YU....toliko o tvom aliji kojem je u prvom redu bio u prvom planu vjerski identitet muslimana a ne nacionalni Bošnjaka, valjda zbog toga što se bojao čaprkati po svom nacionalnom porijeklu i identitetu jer je znao da bi došao do toga da je porijeklom islamizirani srbin, čije su djedovi srbi protjerali iz srbije u Bosnu poslije srpskih ustanaka, tako da u suštini i nije bio ni Bosanac ni bošnjak, te s eotuda može i shvatit njeoga ne briga za Bošnjake i Bosnu
ja bih s ovim zaključio izlaganje o tvom alijici, a ti prdi i dalje

Citirano

U Kur'an-u stoji da su svi muslimani braca, tako su znaci albanci, turci, pa cak i srbi islamske vjeroispovesti moja braca po vjeri. U to nema sumnje.
Ja licno smatram da ovdje ljudi vise prave nekakvu famu oko svih tih beznacajnih razilazenja.
Ne postoje umjereni niti fundimentalni, Allah je jedan, kibla je jedna, poslanik nam je jedan!
Ne dozvolimo da neko tamo manipulise i neukim muslimanski masama servira bukvalno receno "gotovinu". Kao sto kaze Zakir Naik, dijele nas po arsinima zapada. Zalijepis mu znaci etiketu, malo po malo i gotova stvar. I laz 100 puta kad ponovis, isti onaj koj je ponovio vjeruje da je istina..
Ne odgovaraju konkretno Americi jake islamske zemlje, ne odgovara im medjumuslimansko jedistvo, pa su rijesili po svim safovima da ih izdijele. Tako dijele plemena, raspiruju podjele, od jedne prave nove drzave(primjer Sudana), sekularizuju i socijalizuju drustvo po njihovo mjeri, i onda kad fino naidju na otpor "terorizam" bla,bla,bla
Terorizam je ubit 1500 ljudi u Gazi na pravdi Boga, a da za to niko ne odgovara. S'tim jos kad se uzme u ozbir da su krsene sve moguce konvenkcije i pozitivno pravni propisi. Ne to nije terorizam. Nije ni pravljenje cionisticke drzave u srce arapskog svijeta, kao ni protjerivanja i ubijanja miliona i miliona ljudi sirom arapskog svijeta.
Zar povodljivi i glupi ljudi nikad nece skontat ko je zrtva ko je agresor? Ko je na cije dosao i ko pretenduje na cije? Svrshishodni cilj dolaska i oduzimanja svih prirodnih resursa, opet nista oni su izgleda "badze" i perfekcionisti, dok smo mi "glavni krivci" sto klimajucom glavom necemo da presutimo na nepravdu i zulum koji se cini nad tim ljudima.

Sto se tice poimanja islamski propisa i vjerovanja, i tu je stvar jasna kao dan. Vjera se ne nasljedjuje od svojih djedova, vec se uci i uzima od ispravnih prethodnika, to su prve i najbolje generacije muslimana i tu je zavrsena stvar. Sve ono sto je vjerodostojnim predajama preneseno smo u obavezi da prihvatimo i povinujemo se tim.

U ovom slucaju nikakvo mjerilo nisu ni ovi, ni oni, vec samo onaj srednji put koji je poslanik a.s objasnjavao i ostavio u amanet onim koji bi da stignu do cilja zvanog dzennet. Pa je grancicom po pijesku iscrtavao i upozoravao na stranputice i razno razna iskusenja i podjele koja ce zadesit muslimane ukoliko se ne budu drzali cvrsto drzali jedni uz druge.
Generalno gledano, mi smo na tom iskusenju danas pali, nacionalizam je zaslijepio mnogo arapaskih i nearapskih naroda, prihvatile su tudji vrijednosni sistemi, materija je preovladala i sto je najbolnije muslimani su muslianima danas najveci neprijatelji..
A Allah nece promijeniti stanje jednog naroda, dok se taj sam narod ne opameti i ne popravi.
Problem nije u drugima, vec u nasim glavama koje bi puno da filozofiraju, a malo da rade i koliko toliko doprinesu da se ova situacija ide na bolje.
Znaci, prvo krenimo od sebe, pa kad poradimo na sebi mozda i steknemo pravo da kritikujemo ono sto je truhlo.
selam alejkum.

i turci i albanci ne žele arape, iako su iste vjere, tako da to bratstvo sa muslimanima samo ima u tovjoj glavi i to sa arapima kao i tvog idola alijice, nisu vama turci dovoljni muslimani, nego extremni arapi, oni su vama uzor, e pa nećete stvarati ovdje u Bosni džamahiriju, sretan ti put arapima pa s njima stvarajte tamo u Aziji gdje hoćete
selamaj se sa Bakirom Izetbegovićem, otkud ti ideja da sam ja vjernik d abi me pozdravljao vjerskim pozdravom, jesi li ti kad u sovm životu čuo za ateiste kojima se živo fučka za te vaše religijske bajke za malu djecu koje veze s mozgom nemaju i vrijeđaju moju inteligenciju, jer su objašnjenja svijeta na nivou dijeta od 10 godina

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• Poruku poslati

18

Subota, 12. Februar 2011

ici cu redom.

-Ocigledno da sam rekao jednom hajvanu(ti svati kao kompliment) koji nema blage veze sa zivotom i realnoscu.
Tvoja amnestija je zapravo tvoj individualni problem, dok ja vidis nemam namjeru da se nabedjujem sa tobom a cinjenice su da su muslimani harali i dominirali svijetom(dok su bili cvrsti na svojoj vjeri), sad sto si ti to ocigledno propustio ili nesvjesno potisnuo treba da rascistis sam sa sobom(a nikako ne sa drugim), jel je moram ti priznat malo neozbiljno tvrdit nesto sto ne mozes da potkrijepis relevatnim cinjenicama.
Sjetih se jedne izreke, a evo ti i pouke(ukoliko si za uputu).
Prenosi se da je rekao vladar pravovjernih Omer ibn Hattab radijallahu anhu:
"Zaista, bili smo najmizerniji narod pa nas je Allah uzdigao i ojacao Islamom! Zato, kad budemo trazili velicinu izvan Islama, Allah ce nas poniziti!"

-interesatno, meni je eto vidis dzaidzinica iz Tuzle pa nema takve zakljucke.
Sad iskren da budes i priznas jel ti to neko pricao ili si ti to licno iskusio?
Slusajuci nju i "njenu verziju", desilo se sasvim suprotno.
Dok su ljudi bjezali vani, malo je bilo tih koji su dobrovoljno uzimali puske, vec su morali prisilno regrutovali bosnjove poput tebe(mada sumnjam da si ti tad puskarao).
Takodjer mi je i pricala kako su mrtva tijela u tisini stizala, da kojim slucajem nebi se dezertirao jos koji, baska to sto je Tuzla bila puna titinih pionira koji su i dalje vjerovali u "brastvo i jedinstvo".
Uostalom, dok se oformila kao i uspostavila teritorijalna obrana trebalo je vremena, zato nemoj da pricas nesto sto nije tako.
Mnogo bi se nenaoruzana Tuzla sama odbranila...

-odmah da ti kazem da ja nemuslimanima ni ne pomisaljam da ustajem, a ne radi se ovdje o nikakvoj partiji vec tadasnjem pokretu na celu sa covjekom koji je glavni pokretac i protagonista ideje o slobodi svih oni koji u njoj zive.

-Hrvati npr., dok bi njihovim putem posli i svi ostali iz vise razloga. Prvo, sama drzava od samog pocetka nije bila postavljena na zdravim osnovama. Drugo, totalitarni sistem koji je istina nesto kasnije smekso. Trece, real-socijalizam na brozov nacin je bio neodrziv zbog vise razloga: sve neprihvatljiviji u evropi jednopartijski sistem, drustvena svojina(svacije i nicije), enormna zaduzivanja i prikrivanja ekonomskog posrnuca i kolapsa zemlje '60 godina(prelistaj malo politicku ekonomiju tih godina, ja ti savjetujem dr.Iliju Rosica, moze i dr.Pavlicic), raspad ostalih socijalistickih drzava(do titinih nesvrstanih inace ventili se stegli), sve vece nezadovoljstvo statusom i polozajem "manjina" itd,itd..
Znam ja odlicno kako su oformljene republike, da je toga bilo jos ranije sami hrvati nebi vapili za drzavom jos '30-tih godina proslog vijeka. Uostalom, samu kraljevinu SHS nisu stvarali oni koju su i trebali, vec ovi u ilegali daleko od svojih domova..
Cinjenica je da i ovi sljedeci nisu nista bolji bili, eto za nijansu su bili suptilniji, bosnjaci-muslimani u sustini nista nisu dobili.
Obrni, okreni, ispalo je da je sam real-socijalizam na brozov nacin bio ustvari ekvivalentan velikoj srbiji. Ispostavilo se da tu opste nije bilo iskrenog "bratstva", pa zar je nacionalizam mogao tek tako odjednom da plane? Dva vecinska naroda su pokusali da progutaju ostale, da parodija bude veca ovi prvi su se borili pod plastom nekakve jugoslovenske narodne armije, dok je tamo neko crtao i ubiljezavao granice karlobag-karlovac-virovitica, sanjao i pretendovo o "srpskom sarajevu", dok "bosnjovi" poput tebe tad a i dan danas drze titovu sliku po kucama, radnjama, podrumima..
Pametnom je isaret dovoljan.

-Licemjerno je tepat nekom kog mrzis, a mrznja je svakako bolest srca.
Da znas za ubuduce, idola u ljudima ko ima taj cini najveci grijeh prema Allahu dz.s, a ja ga inshallah nemam.
I nije tacno da je Izetbegovic spominjao samo arape, trebao si malo citat "izmedju redova", ukljucit svoj ratio da bi mogao da rezonujes sta je on ustvari htio da kaze sa samim djelom i djelima.
Ti arapi koje ocito mrzis i smatras retrogradnim su obnovili Bosnu svidjalo se tebi ili ne. To je jedna neoboriva cinjenica, i ne samo arapi, vec i turci, iranci i svi ostali narodi dobre volje.
Trebalo je poslije rata uspostavit preko 700 istitucija, trebao je zazivjet Ustav i zakon, trebao se zavesti red.
Danas su neki ljudi zlonamjerni, ne svataju da sa nepokreprljivim i neosnovanim pricama jedino zlo mogu donijet Bosni.
Narocito ovi junose koji bi preko tastature da "ganjaju pravdu", osjecaju nekakvu sigurnost ovdje jer su mozda svjesni da ovo sto rade ukoliko to javno ucine imenom i prezimenom onda mogu i krivicno odgovarati.
Alija Izetbegovic je uradio i bio sebet da se"ovjekovecio" ono sto svi vi koji se sad busate u grudima ne mozete da ni da pojmite. Pa zar ne vidis koliko ste vi danas dezorjentisani sa vasim liderima Lagumdzija-Komsic, nemate ni platformu koji su vam stranacki a ne nacionalni interesi. Bosna danas vapi za jednim vodjom kalibra Alije, zato sto ono sto je on uspio(bilo na politickom ili nekom drugom planu) nikom do tada nije poslo za rukom.
Ako nista, zbog tih zasluga treba ispostovat i odat priznanje, ma koje ti orjentacije danas bio..

-To ti mislis da ne zele, to nije nikakvo mjerilo. To nema nikakvu tezinu. Svi vjernici su braca, i oni teze jedinstvu. Toliko usko razmisljas po pitanju Islama da ne svatas jednu stvar, kad pijes/m vodu, pij sa izvora, nisu za dzabu izabrani arapi kao nazovimo nosioce Islama. Jevreji znaju istinu, ali ih je nacionalizam slomio, nisu smogli snage da prihvate da je poslanik a.s dosao iz redova arapa. Ne dozvoli da te nacionalizam slomi, ako me je Islam cemu naucio to je da NE nacionalizmu i Ne partijasenju!
Ja ne negiram cinjenicu da sam bosnjak po nacionalnosti, cak sam katkad i ponosan sto kao pripadnik ovako relativno malog naroda, ali prosto to ne moze niti smije da mi bude primarno. Na sudnjem danu te nece niko pitati koje si nacionalnosti i koja ti je licna karta, vec koja je tvoja vjera, ko ti je Bog, ko ti je poslanik. Tako i za turske, albance, gorance, srbe, uzbekistance. Jesu turci kod nas sinonim za Islam, ali to uopste ne mora da znaci da su po defoltu svi muslimani. Koliko samo istih ima a izjasnjavaju se kao ateisti, agnostici i sl. Tom tvojom logikom Iranci ce vuci nekakvom "persijskom islamu", mi ovom, treci onom. Prosto ne ide to tako. Postoje cetiri izvora Islama i mi moramo da se povinujemo onom za sta sigurno znamo da je pravi put do cilja zvanog - vjecni zivot.
Islam je kao takav objavljen svima nama, nije dat samo privilegovanim, vec svima nama koji smo spremni da prihvatimo prava i obaveze, propise, obicaje i sl.

BOŠNJO

Početnik

(10)

• Poruku poslati

19

Subota, 12. Februar 2011

Citirano

ici cu redom.

-Ocigledno da sam rekao jednom hajvanu(ti svati kao kompliment) koji nema blage veze sa zivotom i realnoscu.
Tvoja amnestija je zapravo tvoj individualni problem, dok ja vidis nemam namjeru da se nabedjujem sa tobom a cinjenice su da su muslimani harali i dominirali svijetom(dok su bili cvrsti na svojoj vjeri), sad sto si ti to ocigledno propustio ili nesvjesno potisnuo treba da rascistis sam sa sobom(a nikako ne sa drugim), jel je moram ti priznat malo neozbiljno tvrdit nesto sto ne mozes da potkrijepis relevatnim cinjenicama.
Sjetih se jedne izreke, a evo ti i pouke(ukoliko si za uputu).
Prenosi se da je rekao vladar pravovjernih Omer ibn Hattab radijallahu anhu:
"Zaista, bili smo najmizerniji narod pa nas je Allah uzdigao i ojacao Islamom! Zato, kad budemo trazili velicinu izvan Islama, Allah ce nas poniziti!"

:))
jadan je onaj koji živi od prošlosti, ja njemu pričam o arapima danas, on meni prdi o prošlosti, šta bi tek trebali pričati grci ili italijani s anajbogatijom historijom, ali ne živi se hajvanu od prošlosti, nego od današnjosti, a danas su grci i Grčka u najtežoj situaciji u cijeloj EU
jesil sposoban isšta skontat

Citirano

-interesatno, meni je eto vidis dzaidzinica iz Tuzle pa nema takve zakljucke.
Sad iskren da budes i priznas jel ti to neko pricao ili si ti to licno iskusio?
Slusajuci nju i "njenu verziju", desilo se sasvim suprotno.
Dok su ljudi bjezali vani, malo je bilo tih koji su dobrovoljno uzimali puske, vec su morali prisilno regrutovali bosnjove poput tebe(mada sumnjam da si ti tad puskarao).
Takodjer mi je i pricala kako su mrtva tijela u tisini stizala, da kojim slucajem nebi se dezertirao jos koji, baska to sto je Tuzla bila puna titinih pionira koji su i dalje vjerovali u "brastvo i jedinstvo".
Uostalom, dok se oformila kao i uspostavila teritorijalna obrana trebalo je vremena, zato nemoj da pricas nesto sto nije tako.
Mnogo bi se nenaoruzana Tuzla sama odbranila...

aha, mora da ti je daidžinica "zamotana" pa joj malo vokri što muhadžedini nisu bili u Tuzli ili tuzlanskom korpusu, možda je bila i rada da se s nekim i orodi, nije vam još kasno ni tebi ni njoj, čekaju arapi takve, da pobijele svoju cigansku kožu
ako laže koza ne laže rog, evo ti o dešavanjima u 1992. g. na samim TUZLARIJAMA, pa s ejavi tamo reci ljudima da lažu
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlar…cID=4708&page=0
a evo kako je Bešlagić branio svoj grad dok Aljo kako rekoh nije znao gdje mu je guzica a gdje galava, iako je to kod njeg jedno te isto
http://www.youtube.com/watch?v=atku6L_xwPY

Citirano

-odmah da ti kazem da ja nemuslimanima ni ne pomisaljam da ustajem, a ne radi se ovdje o nikakvoj partiji vec tadasnjem pokretu na celu sa covjekom koji je glavni pokretac i protagonista ideje o slobodi svih oni koji u njoj zive.

da tog nesmulimana nije bilo ti i tvoji muslimani bi Petar karađorđević deportovo u Tursku kako je htio i Ranković još za Titina vremena, i opet zahvaljujući ovom to nije uspio, odnosno upravo iz Sandžaka je u to doba rankovića dosta ljudi odselilo

Citirano

-Hrvati npr., dok bi njihovim putem posli i svi ostali iz vise razloga. Prvo, sama drzava od samog pocetka nije bila postavljena na zdravim osnovama. Drugo, totalitarni sistem koji je istina nesto kasnije smekso. Trece, real-socijalizam na brozov nacin je bio neodrziv zbog vise razloga: sve neprihvatljiviji u evropi jednopartijski sistem, drustvena svojina(svacije i nicije), enormna zaduzivanja i prikrivanja ekonomskog posrnuca i kolapsa zemlje '60 godina(prelistaj malo politicku ekonomiju tih godina, ja ti savjetujem dr.Iliju Rosica, moze i dr.Pavlicic), raspad ostalih socijalistickih drzava(do titinih nesvrstanih inace ventili se stegli), sve vece nezadovoljstvo statusom i polozajem "manjina" itd,itd..

halo hajvanu, po tvome prdenju bi se moglo zaključiti da je bolje da se vratio Petar kralj i da je dalje bila kraljevina srba, hrvata, slovenaca,

Citirano

Znam ja odlicno kako su oformljene republike, da je toga bilo jos ranije sami hrvati nebi vapili za drzavom jos '30-tih godina proslog vijeka. Uostalom, samu kraljevinu SHS nisu stvarali oni koju su i trebali, vec ovi u ilegali daleko od svojih domova..
Cinjenica je da i ovi sljedeci nisu nista bolji bili, eto za nijansu su bili suptilniji, bosnjaci-muslimani u sustini nista nisu dobili.
Obrni, okreni, ispalo je da je sam real-socijalizam na brozov nacin bio ustvari ekvivalentan velikoj srbiji. Ispostavilo se da tu opste nije bilo iskrenog "bratstva", pa zar je nacionalizam mogao tek tako odjednom da plane? Dva vecinska naroda su pokusali da progutaju ostale, da parodija bude veca ovi prvi su se borili pod plastom nekakve jugoslovenske narodne armije, dok je tamo neko crtao i ubiljezavao granice karlobag-karlovac-virovitica, sanjao i pretendovo o "srpskom sarajevu", dok "bosnjovi" poput tebe tad a i dan danas drze titovu sliku po kucama, radnjama, podrumima..
Pametnom je isaret dovoljan.

halo hajvanu, po tvome prdenju bi se moglo zaključiti da je bolje da se vratio Petar kralj i da je dalje bila kraljevina srba, hrvata, slovenaca,

Citirano

-Licemjerno je tepat nekom kog mrzis, a mrznja je svakako bolest srca.
Da znas za ubuduce, idola u ljudima ko ima taj cini najveci grijeh prema Allahu dz.s, a ja ga inshallah nemam.
I nije tacno da je Izetbegovic spominjao samo arape, trebao si malo citat "izmedju redova", ukljucit svoj ratio da bi mogao da rezonujes sta je on ustvari htio da kaze sa samim djelom i djelima.
Ti arapi koje ocito mrzis i smatras retrogradnim su obnovili Bosnu svidjalo se tebi ili ne. To je jedna neoboriva cinjenica, i ne samo arapi, vec i turci, iranci i svi ostali narodi dobre volje.
Trebalo je poslije rata uspostavit preko 700 istitucija, trebao je zazivjet Ustav i zakon, trebao se zavesti red.
Danas su neki ljudi zlonamjerni, ne svataju da sa nepokreprljivim i neosnovanim pricama jedino zlo mogu donijet Bosni.

pokaži mi ijednu riječ u islamskoj deklaraciji koja je tipa Bosna, Bošnjaci...NIGDJE NIJEDNE

Citirano

Narocito ovi junose koji bi preko tastature da "ganjaju pravdu", osjecaju nekakvu sigurnost ovdje jer su mozda svjesni da ovo sto rade ukoliko to javno ucine imenom i prezimenom onda mogu i krivicno odgovarati.
Alija Izetbegovic je uradio i bio sebet da se"ovjekovecio" ono sto svi vi koji se sad busate u grudima ne mozete da ni da pojmite. Pa zar ne vidis koliko ste vi danas dezorjentisani sa vasim liderima Lagumdzija-Komsic, nemate ni platformu koji su vam stranacki a ne nacionalni interesi. Bosna danas vapi za jednim vodjom kalibra Alije, zato sto ono sto je on uspio(bilo na politickom ili nekom drugom planu) nikom do tada nije poslo za rukom.
Ako nista, zbog tih zasluga treba ispostovat i odat priznanje, ma koje ti orjentacije danas bio..

aha, htio se proglasit sultanom pa da imamo lozu izetbegovića sa 95 % nepismenih kao u Sad.Arabiji
dobar je tvoj alijica

Citirano

-To ti mislis da ne zele, to nije nikakvo mjerilo. To nema nikakvu tezinu. Svi vjernici su braca, i oni teze jedinstvu. Toliko usko razmisljas po pitanju Islama da ne svatas jednu stvar, kad pijes/m vodu, pij sa izvora, nisu za dzabu izabrani arapi kao nazovimo nosioce Islama. Jevreji znaju istinu, ali ih je nacionalizam slomio, nisu smogli snage da prihvate da je poslanik a.s dosao iz redova arapa. Ne dozvoli da te nacionalizam slomi, ako me je Islam cemu naucio to je da NE nacionalizmu i Ne partijasenju!
Ja ne negiram cinjenicu da sam bosnjak po nacionalnosti, cak sam katkad i ponosan sto kao pripadnik ovako relativno malog naroda, ali prosto to ne moze niti smije da mi bude primarno. Na sudnjem danu te nece niko pitati koje si nacionalnosti i koja ti je licna karta, vec koja je tvoja vjera, ko ti je Bog, ko ti je poslanik. Tako i za turske, albance, gorance, srbe, uzbekistance. Jesu turci kod nas sinonim za Islam, ali to uopste ne mora da znaci da su po defoltu svi muslimani. Koliko samo istih ima a izjasnjavaju se kao ateisti, agnostici i sl. Tom tvojom logikom Iranci ce vuci nekakvom "persijskom islamu", mi ovom, treci onom. Prosto ne ide to tako. Postoje cetiri izvora Islama i mi moramo da se povinujemo onom za sta sigurno znamo da je pravi put do cilja zvanog - vjecni zivot.
Islam je kao takav objavljen svima nama, nije dat samo privilegovanim, vec svima nama koji smo spremni da prihvatimo prava i obaveze, propise, obicaje i sl.

naporan si brate, ko će čitati sve ove tvoje budalaštinje, misliš da ako napišeš duži post tipa, kako sam ti već rekao, puno pišeš/kažeš ali suštinski ništa, da ćeš ispasti pametniji
i što je najgore isto prdiš, ignorišući moje postove, pitanja, zaključke nego oreš i dalje po svom, tako da se ne mislim s tobom vrtiti u krug niti ponavljat ono što sm rekoa, eventualno kao šta novo napišeš mogu komentarisat, ovo dosadašnje tvoje prdenje u vjetar sam već u gornjim postovima "obradio" tvoje religijsko shvatanje svijeta je na nivou inteligencije djeta od 10 godina kojem još čitaju bajke pred spavanje, ali tebi nije 10 godina nego u guzici imaš podosta više, tako da si trebao prestati vjerovati u te gluposti
ajd posalami daidžinicu, doće vehabiju i u Tuzlu ba :))
ali bolje joj je da traži ka'kog arapa pa da imaš otići gdje kod svoje "braće" koji su ti idoli očigledno, daleko vam kuća i jednim i drugim, tamo negdje u aziji gdje i pripadate

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• Poruku poslati

20

Subota, 12. Februar 2011

-jadan je onaj koji se stidi svoje vjere i svog porijekla, kao i onaj koji bezuslovno prihvatio tudje ideologije i bozanstva.
Ne zivim ja od proslosti, vec te baksuze vracam na istu, posto vidim da si slijep od oci, te ne mozes da dokucis doprinos koji su muslimani dali u svim sverama zivota.

-retardu, ne kaze se zavijanje vec pokrivanje, nego da ti bude lakse nije na moju zalost pokrivena. Vecina njenih je mrtvo zbog toga sto su ljudi poput vas zivjeli za tudju ideologiju, koji su krmka okrecali sirom Bosne itd.
Mozete vi danas pisati i vaditi iz konteksta sta hocete, kad je trebalo svi da se dokazete cijnicno ste bjezali i trazili azile sirom svijeta.
Umjesto da ste bar pokusali da promijenite cinjenicno stanje vi niste, zato sad da sutite ako nista zbog moralnih razloga(ako uopste znas za moral), jer ste pali na jednom velikom ispitu.
Sreca u nesreci je ta sto polahko nestajete, izumiru generacije odanih titinih pionira, i inshallah ce svanut jednog dana da i Bosna bude slobodna od svih iskomleksiranih i bolesnih mozgova.

-komunisti su samo nastavili tamo gdje su ovi prvi stali, prvo su se obracunali sa svojim politickim neistomisljenicima, onda su od vas napravili poslusnu komunisticku djecu, da bi na kraju vas prevarili i pokazali svoje prave namjere.
Uzmi primjer nekad odane titine djece okupljene oko socijalisticke partije srbije.

-sama rijec i naslov islamska deklaracija ti sve kaze. Vec sam ti uostalom rekao, uzmi i malo procesljaj izmedju redova.

-pa da je htio on bi to i bio, koliku je uzivao podrsku i povjerenje :P , samo sto se ti sa tim ne mozes ocigledno pomirit. Dezinformacija, daleko od tog procenta, bezbeli to sto ti mrzis sve sto je arapsko.
Jednog dana ces se trebat spremit da odbranis tu tvoju, a Allah nikom nepravdu ucinet nece, zato..

-nije stos u duzim postovima, vec u mojim izgleda uzaludnim postovima gdje pokusavam da te "upahnem" da malo sagledas i drugu stranu. Kazu da svaka istina ima dvije strane, dok ti na osnovu jedne donosis i formiras stavove. Ukoliko zelis da vodis "dijaloge"
moras saslusat i ispostovat drugog sagovornika, ukoliko toga nema onda gubi svaki smisao.
A kad smo kod odgovaranja na postove da ne zaboravim, ti meni nisi odgovorio na niz pitanja koje sam ti postavio. Ukoliko ne mozes da ih popamtis onda kopiraj ili zapisi, pa kreni redom..
Sto se mene tice ja se trudim na svako da ti odgovorim, ukoliko nisam mozda odgovorio na neko, ti me vrati i ja cu se potrudit koliko je u mojoj moci da ti dam adekvatan odgovor.
U pitanju poimanja Islama nemam sta vise dodavati. Pitanje je jesi li ti uopste i musliman, a cinjenica je da si u neuk i da ne poznajes osnovu Islama.
Da bi nesto konstatovo prvo moras da znas, znaci moras da naucis odnekle, da bi to naucio moras da procitas i informises se o necemu sto ti ranije nije bilo poznato.
Da bi nekog bar strpao ili pripisao nekom moras prvo da posjedujes bar elementarno znanje ko je zapravo bio taj covjek(vlastito porijeklo)kakvu je dawu sirio, sta je za vrijeme svog zivota postigao, kojeg je bio menhedza, na kog ispravnog prethodnika pozivao i sl.
Apsurd je suditi nekom prije nego sto se covjek upozna sa materijom istog. Za razliku od tebe i vas takvih, oni koji su iole citali nesto u vezi ove problematike mogu zdravorazumski zakljucit ko je na istini a ko na batilu.
Evo nesto i za tebe:
http://www.youtube.com/watch?v=0B3VxB8yA4E

Social bookmarks