Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

apologet

Početnik

(10)

• »apologet« je autor ove teme

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 19. Oktobar 2003

Blagodatni oganj u Jerusalimu

***Blagodatni oganj u Jerusalimu***

Jedno od najvecih znamenja u Pravoslavnoj Crkvi danas, cudo pred kojim niko ne ostaje ravnodusan, je tzv. Blagodatni oganj. O cemu je rec? Vec 17 vekova, tacno na Veliku Subotu (dan uoci Vaskrsa) po starom kalendaru, u crkvi Hristovog Vaskrsenja u Jerusalimu, na priziv pravoslavnog patrijarha jerusalimskog silazi Bozanski oganj koji mu pali svece,a ceo dogadjaj ide otprilike ovako : ispred Kuvuklije, male pecinice unutar Crkve u koju je bilo polozeno Telo Hristovo posle raspeca, stoji komisija sastavljena od nekoliko nepravoslavnih koji pregledaju patrijarha pre nego sto ce ovaj uci sa sveznjem od 33 nezapaljene svece (Isus Hristos je imao 33 godine kada je razapet, pa odatle taj broj sveca). Posto skine veci deo svoje nosnje, i bude detaljno pregledan i konstatuje se da nema cime da upali svecu, patrijarh ulazi u (prethodno takodje dobro pregledanu i potom zapecacenu) Kuvukliju. Iza njega, na nekoliko metara, ostaje jedan clan komisije koji prati da patrijarh sam ne zapali svece. Posle nekoliko minuta molitve, vazduh para posebna atmosfera i u jednom trenutku sedefasto bela munja u jednom trenutku osvetljava unutrasnjost hrama.
Kuvuklija biva u potpunosti osvetljena svetli - patrijarh izlazi sa sveznjem upaljenih sveca, od kojih svi ostali koji su prisutni u crkvi (nekoliko hiljada) pale svoje svece. Na kaseti na kojoj sam gledao silazak Blagodatnog ognja dobro se vidi da taj plamen ne pali (prisutni kazu da ne pali prvih 33 minuta - opet cudesna simbolika!), jer su ga mnoge monahinje prinosile licu u znak potvrde. Inace, od prijatelja koji je bio prisutan i koji je kasnije napisao knjigu o Svetoj zemlji saznao sam da je osecaj prilikom silaska Ognja potpuno neopisiv - covek kaze da se to ne da opisati, vec samo doziveti.
Inace, vazno je istaci da Blagodatni oganj silazi samo na priziv pravoslavnog patrijarha - tokom prethodnih vekova bilo je bezuspesnih pokusaja od nekih osvajaca, a ja cu izdvojiti pokusaj krstasa u 12.veku - Latini su isterali pravoslavnog patrijarha, a u Kuvukliju je usao njihov predstavnih koji se molio skoro ceo dan bez rezultata - sve dok pravoslavni patrijarh nije ispred Kuvuklije klekao na kolena i sa suzama se pomolio, posle cega je oganj silazeci probio stub pored Kuvuklije i njemu zapalio svece naocigled svih - dan danas stoji nagorelina na tom stubu, svedoceci o tome da se sa Bogom nije igrati. Takodje se zanimljiv dogadjaj desio pre nekoliko godina - jedan Turcin se popeo na susednu 4-spratnicu i poceo da se podsmeva pravoslavnima - u trenutku silaska ognja pao je sa zgrade i ostao ziv i zdrav, posle cega je se odmah krstio! Takodje je zanimljivo da kljuceve od Kuvuklije vec nekoliko vekova cuva upravo jedna turska porodica, prenoseci tradiciju sa kolena na koleno - veoma je pohvalno videti sa kolikim strahopostovanjem se oni odnose prema toj svetinji, iako nisu pravoslavni.

Ukoliko nekoga zanima kako izgleda sve ovo, rado cu poslati slike na forum, ukoliko postoji tehnicka mogucnost (cini mi se da je neko slao slike manastira, pa me zanima na koji nacin je uklopio iste sa tekstom)

Ko zeli vise podataka o ovom cudu Bozjem, kao i o Svetoj zemlji i Jerusalimu, moze pronaci iste u knjizi "Koga imam na nebu", od Hadzi Dragana Popovica.

Srdacan pozdrav
apologet

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 19. Oktobar 2003

Jedno pitanje, nije provokacija, je li to isto cudo koje se desava u Medjugorju? :)

Ne kontam sto ljudi traze neka "cuda Bozija" po nekim sejtanijama, kad cudo Bozije ima u svakom ljudskom bicu i svugdje gdje se insan okrene... no contam..

love
I am a woman above everything else

apologet

Početnik

(10)

• Poruku poslati

3

Ponedjeljak, 20. Oktobar 2003

Ne, nije ni slicno tome, ovo se desava naocigled hiljada ljudi i o tome su napisane knjige i knjige (ja sam jednu naveo, ostale potrazi na netu).

Pozdrav
apologet

apologet

Početnik

(10)

• Poruku poslati

4

Slike balgodatnog ognja

apologet je dodao/la ovu sliku:
  • 2a.jpg

apologet

Početnik

(10)

• Poruku poslati

5

Jos jedna slika - oganj koji ne pali, na svecama vernih

apologet je dodao/la ovu sliku:
  • 7.jpg

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

6

Ovome gori brada 8o

Ok, ok, skontala sam, nije potrebno objasnjenje, samo sam se nasalila ;)
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Social bookmarks