Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko
  • »CHAMPION« je zabranjen

Datum registracije: 22.06.2004

• Poruku poslati

21

Utorak, 13. Juli 2004

Pukoste da znate ko sam, a nije neka tajna

8) (o) :) :D 8) (o) E BAS SI TI NEKI HAMDO, pa zar ti ja licim na musko, a da znas da mi je i simpaticno to sto si "provalio ko sam". Ne znam ko ti je taj Hamdo ali znam jedno je sigurno: MORAJU SE MNOGE STVARI MENJATI, pa nije opstina privatno vlasnistvo, valjda je to ustanova koja bi trebala da sluzi gradjanima a ne samo onima koji rade u njoj. Bolje bi bilo da izmedju sebe razgovarate koliko nas je kostala ova vlast i koliko ce nas kostati zaposleni u opstini i koliko jos para treba da "naplate" za kako cujem, palate koje prave ovde i u bivsim republikama SFRJ.
Ne bih ja da me Suljo vise brani i zastupa odose mi ledja. Zato ne menjaj temu i ostavi se tog nekog Hamda, raadi za PROMENE!

Champion

• »Sestovoboy« je muško

Datum registracije: 05.11.2002

• Poruku poslati

22

Utorak, 13. Juli 2004

Pitanje za Supermena!

Posto tako zdusno branis SDA zanima me samo sa kim ste bili u koaliciji i koga ste podrzali na predsednickim izborima?
Da nije to slucajno ovaj sto onako lepo slusase BOZE PRAVDE.
Pre ne mnogo vremena sam slusao na RTV cika Bajra i ostalu gospodu iz koalicije kako su oni bili vidoviti i videli pravog vodju i bas me zanima dali su i oni stajali mirno uz HIMNU (zato sto imaju pravu politicku viziju verovatno su znali da ce to biti BOZE PRAVDE).
;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( - ali od smeha politickim vidovnjacima!

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

23

Utorak, 13. Juli 2004

Esselamu alejkum

Citirano

Orginalno od SAJO SUPERMEN
RASHKOOBLASTNI SINE nemam ja neprijatelja u svom narodu a sto se tice Ideala i vjere spreman sam zaista i da poginem. Zao mi je sto kod vas mladih nema te spremnosti ali hajirli bilo. Kad vec pricas o pucnjavi sta mislis na ono Muftijino stajanje u stavu mirno na "himnu" Boze Pravde i Vostani serbije na inaguraciji predsjednika? Ha brate sta mislis? Bolje bi mu bilo da je otisao u Srebrenicu, sta mislis? Ali kao sto nije bio na Ajvatovicu, Dzenazu rahmetli predsjednika Alije Izetbegovica tako ga nije bilo ni u Srebrenici.
Eto zbog takvih ljudi ja volim SDA i IZDATI NE ZNAM

Sajo kralju, nemaš ti neprijatelja u svome narodu jer za tebe su narod samo oni koji vole SDA. Mi "mlađi" nismo tako jaki na riječima kao vi stariji pa da nudimo blanko živote, ali samo na jeziku. Ako si već spreman da pogineš za Ideale (za Ideale ginu budale) reci nam koji su ti to Ideali, pa da vidimo jesu li vrijedni možda i naših života. Ipak, čisto sumnjam da imaš Ideale, ili je tvoj Ideal slijepa pokornost lideru.

Postavljaš pitanje Muftijinog prisustva na inaguraciji predsjednika. Da malo to pitanje preformulišem: Zašto je Muftija bio na inaguraciju predsjednika koga je podržala vaša koalicija, i zašto nije tamo bilo Sulejmana Ugljanina? Da li je moguće da su oni njega pozvali, a on odbio rekavši da hoće da ide na dženazu žrtvama Srebrenice? E moj Sajo, eto vama "vašega" kandidata. Eto vama Borisa. Brzo su vas otkačili i pokazali vam vaše mjesto i vrijednost vaše podrške koju ste im dali. Sad je jasno da je pogodba između Sulja i Borisa bila upravo ona od koje smo se i najviše pribojavali. Ipak je to bila pogodba "Molim te pusti me da te podržim, ne tražim ti ništa za uzvrat." Muftija je bio kao predstavnik Islamske zajednice i predstavnik muslimana Sandžaka. Oni su njega morali da pozovu, htjeli to ili ne, a Sulejmana nisu ni konstatovali iako se onoliko busao u prsa Borisovom pobjedom kao svojom. Nije ni Nikolić prozivao Sulja kao krivca za svoj poraz, a neke je poimenice prozvao. Pametnom je i išaret dovoljan.

Da se nadovežem na jedan od svojih predhodnih postova koji govori o saopštenju za javnost Informativne službe Koalicije, jučer beše i reagovanje. Iako nisam neki pristalica SZS moram reći da je odgovor djelovao u neku ruku uljudnije i kulturnije, to naravno, uspoređujući jedan sa drugim. Zanimljivosti iz ovoga reagovanja su to da ga je potpisao Fevzija Murić i da upravo kritikuje ono saopštenje bez potpisa, pripisano Informativnoj službi. Pored pravdanja svoga rada u merhametu postavio je još i pitanje materijalnog stanja onih koji su "došli iz Mitrovice mahajući rukama". Njaznačajniji je bio otvoreni poziv na sučeljavanje sa Suljom lično na televiziji njegovog izbora. Fevzija je rekao da bi se u tome slučaju rasvijetlila dješavanja između ostalog i Suljovog bježanja u Tursku, a i povratka u vrijeme dok je bila raspisana poternica za njim.
Taj bi duel bilo zanimljivo gledati.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

• »Sestovoboy« je muško

Datum registracije: 05.11.2002

• Poruku poslati

24

Utorak, 13. Juli 2004

Cudno razmisljanje:

Citirano

Muftija je bio kao predstavnik Islamske zajednice i predstavnik muslimana Sandžaka. Oni su njega morali da pozovu, htjeli to ili ne

Nije mi jasno zasto su morali? Pa nije valjda da ih je strah! 8o 8o 8o

Sto se tice drugog dela posta potpuno se slazem sa tobom mada sam ja taj "mitrovacki klan" pominjao davno na ovom forumu i mnogima je to smetalo. Drago mi je da su konacno neki shvatili da o Pazaru ne moze niko bolje da vodi racuna od PAZARACA.
A za TV duel, stvarno bih voleo to da gledam mada je moje misljenje da cika Suljo nece smeti tu da se pojavi. Verovatno se nece pojaviti niko ili ce poslat nekog od svojih (malo boljih govornika), zato sto je on tu jako, jako "tanak". o| o| o|

pozdrav!

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

25

Utorak, 13. Juli 2004

Citirano

Nije mi jasno zasto su morali? Pa nije valjda da ih je strah!

Šestovoboy, kamo sreće da je strah razlog tome. Razlog je ustvari mnogo podmukliji od toga. Oni žele da prodaju Svijetu sebe kao one koji ne mrze po nacionalnoj osnovi i koji ne ugrožavaju prava manjina. Smiješno je to kako rade. Liče na nekog šumadijskog seljaka koji je stavio kravatu i pokušava da "prođe" kao biznismen. To što nije skinuo opanke i čakšire nije bitno, bitno je samo da je stavio kravatu.
No, nije to najgluplja ponuda koju Srbija nudi Svijetu. Nikolić pokuša sebe da proda kao nekog srpskog Gandija. Htjede Srbiju bez oružja!!! Valjda je računao da će Srbi znati da "boj ne bije svijetlo oružje, već boj bije srce u junaka". No nešto je zakazalo, dal pamćenje dal srce te eto on ne prodade svoje nebuloze.

Što se tiče drugog dijela posta ja sam pokušao da prenesem neke detalje iz reagovanja SZS. Moje mišljenje je da nije bitno porijeklo i da ono ne određuje nečiju sposobnost da vodi politiku, ili radi bilo koji drugi posao.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Datum registracije: 24.07.2004

• Poruku poslati

26

Subota, 24. Juli 2004

SAopstenje za javnost

Svjedoci smo stanja u kom se nalazi Novi Pazar i Sandzak. Mislimo da Novi Pazar kao grad sa historijom, kulturom i kulturno-historijskim spomenicima neprocenjive vrijednosti, kao grad koji je nosio titulu sehera, kao grad koji od 16-tog vijeka ima rijesena pitanja kanalizacije i vodosnabdevanja, kao svojevremena balkanska i evropska metropola zasluzuje mnogo obrazovaniju i posteniju vlast. Da ne bi trosili vrijeme na analizu rada aktuelne vlasti koja je, cini se, bespredmetna, preci cemo na resenje krize u kojoj se trenutno nalazi Novi Pazar i Sandzak.
Do rijesenja se ne moze doci kahvenisanjem I praznom pricom s mindera. Do rijesenja mozemo doci jedino legalnim i pravnim putem. To su izbori. Izbori za lokalnu samoupravu koji ce biti odrzani 12. ili 19-tog septembra. Nasa stranka SA je i formirana radi iznalazenja rijesenja i izlaska iz krize u kojoj se N. Pazar i Sandzak nalaze. Pozivamo vas ovom prilikom da nam se pridruzite u borbi za ljepsi i cistiji N. Pazar, u borbi koja za cilj ima vracanje glamura, svjetlosti i duhovnosti N. Pazara. Pozivamo sve kojima je N. Pazar u srcu, koji ga osjecaju svakim dijelom svog tijela, koji ne mogu bez pazarske have, koji ce svojom kreativnoscu uciniti N. Pazar ljepsim gradom, svojim idejama ga uciniti perspektivnijim gradom, koji ce svojom vrijednoscu uciniti sve da zahtevi gradjana budu na vrijeme ispunjeni. Ova misija nije Mision Imposible. Ako svaki od nas ulozi minimum napora u tom pravcu Novi Pazar ce biti onaj "Stari grad". Posebno apelujemo na mlade intelektualce i na one koji su na dobrom putu da to budu, da nam se prikljuce. Bez intelektualaca u vrhovima vlasti, prakticara i vrijednih ljudi na terenu ovu misiju cemo tesko izvrsiti a Novi Pazar ce nastaviti da propada. Mi to ne smijemo dozvoliti i boricemo se protiv svih retrogradnih sila, sila koje vuku N. Pazar unazad, u proslost, u izolaciju. Kad malo bolje razmislimo citav zivot je borba, zato nam se prikljucite u borbi za demokratski, multietnicki, uredjeni, cisti Novi Pazar. To je emanet koji nam je ostavio njegov osnivac ISA-BEG ISHAKOVIC. Ne budimo od onih koji krse emanet. Valjda smo neki vjernici.

Omladinska mreza Sandzacke alternative
U Novom Pazaru 24.07.2004.

Sta MISLITE O TOME?

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

27

Subota, 24. Juli 2004

Pozdrav, za sve prijatelje foruma...

Mislim da ovde nije mesto za reklamiranje raznih političkih stavova, ali dok sam čitao ovaj tekst, mislim da bi trebali da bliže objasnite stavove, jer i ova vaša priča mi liči na hiljade drugih, sve mi ćemo ovo, mi ono, a kada vam neko ukaže poverenje onda od toga nema ništa...

Da ne davim, u stvari ja hoću da vi konkretno kažete, kako bi ste rešili razne probleme u Pazaru, na primer nezaposlenost mladih ljudi, njihovu degradaciju i davanje prednosti ljudima koji dolaze sa strane, a naša deca koja su sa teškom mukom stekla znanje i zvanje, vise na zavodu za zapošljavanje, dok se na čelnim mestima pazarskih firmi nalaze ljudi koje nije briga za našu decu, već se samo zaokružuju ljudima koji im daju nesebičnu podršku, a na taj način samo onemogućavaju pazarce da se snađu u životu...

Ima još dosta sličnih situacija, mislim da bi trebali da date konkretne odgovore, a ne globalne ciljeve vaše stranke, jer se iz toga ne vidi, da li ste ili niste u stanju da pomognete ovaj narod...

Pozdrav...

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko
  • »CHAMPION« je zabranjen

Datum registracije: 22.06.2004

• Poruku poslati

28

Ponedjeljak, 26. Juli 2004

OVA LOKALNA VLAST

Ovakva tema i ne moze da izbegne iznosenje politickih stavova. Kada se govori o lokalnim izborima ovih dana, zna se konkretno na koga se najvise misli a to je SDA. Ja na njih mislim tako, sto mislim da ako i malo misle na ovaj narod trebali bi da sami povedu negativnu kampanju da bi izgubili na ovim izborima. Treba da shvate da ih je normalnim ljudima vise dosta. Nije mi cudo za narod po selima, ali za ljude iz grada ne mogu da se cudom nacudim kako ne vide koliko nas kosta ova vlast.
Nisam ja ta koja moze da pomogne ovom narodu (a ni da odmogne), jer kao jedinka (ili kao manjina) ne mogu nista da uradim. Neko prica o ne zaposlenima...
pa ja prva ne mogu da se zaposlim jer nemam para da kupim radno mesto, a familija Ugljanin mi nije rod. Sta ja da radim? Ja sam tu samo da platim ono sto oni od mene traze, a za uzvrat ni kao gradjanin ja ne dobijam bas nista. Ja ne mogu normalno da odem u opstinu da uzmem ni obican dokument ili ga uzmem sa teskom mukom, jer tamo ne radi niko moj.

[SIZE=1]//edit by Admin, deo texta prebacen u korpu za otpatke. [/SIZE]

Zato vas molim ne branite mi ljude iz opstine. Ne recite da ovo nije politicka stvar, kad je nasa cela opstina postala jedna politicka stranka a to je SDA. hajde nadjite mi nekog ko tamo radi a da nije clan SDA (osim Srba).
Ova lokalna vlast je najvece zlo koje je Sandzak mogao da dobije za svog zivota.

Champion

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• »SAJO SUPERMEN« je zabranjen

• Poruku poslati

29

Zalosno koliko su ljudi spremni da izmisle i kolika je kolicina lazi u opticaju na ovom forumu a Administratori nista e pa da ne bi svakome ponaosob odgovarao prenijet cu vam onu narodnu koja mi se strasno puno svidja a ta je [SIZE=4]PSI LAJU, KARAVANI PROLAZE [/SIZE]
Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

30

Supermen-e, dovoljno si dugo na forumu tako da bi trebao da znas i da ga koristis.
Postoji opcija pored svakog priloga, pa lepo za prilog koji smatras da nije u redu, uz navodjenje razloga mozes prijaviti ekipi foruma.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

31

Esselamu alejkum

Citirano

Orginalno od SAJO SUPERMEN
[SIZE=4]PSI LAJU, KARAVANI PROLAZE [/SIZE]

Sajo vidim da si redovno čitao Glas islama, mnogo ih citiraš.

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

32

Najvaznije je da se promeni svest naroda i da se na izborima glasa za licnost a ne za stranku i ne po poslusnosti vec po savesti! Konkretan primer su kandidati za predsednika opstine. Najbolji po mom misljenju je Fevzija Muric. To je covek koji je bio poslednji predsednik opstine pre ovih i onih i koji ima iskustva kao i sposobnosti da nesto uradi. Sa druge strane glasanje za odbornike, opet neka bude po savesti. Ja znam za koga cu... ;)
Sit Hungry Doesn't Believe

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

33

Utorak, 27. Juli 2004

Lokalni izbori 12. ili 19.septembra

PREDSEDNIK Narodne skupštine Predrag Marković najavio je da će 1.avgusta raspisati lokalne izbore i to za 12.ili 19.septembar. On nije konrketno odgovorio na pitanje hoće li u međuvremenu biti izmenjen izborni zakon tako da se gradonačelnici biraju neposredno, ali je naglasio da je sam protiv bilo kakve promene pravila igre uoči samih izbora.
- Još kad sam raspisivao predsedničke izbore 4.aprila, rekao sam i to da slede lokalni izbori i da svi, ako misle da treba da menjaju nešto i oko tih izmena imaju konsenzus, treba što pre da nešto preduzmu - rekao je Marković.
- Ne smeju da se krše pravila poštenih izbora.

Inače, po Zakonu o lokalnim izborima koji je sada na snazi,a koji je Narodna skupština usvojila 13.juna 2002.godine, odbornici se biraju po proporcionalnom sistemu, sa cenzusom od tri odsto,a predsednici opština i gradonačelnici po većinskom sistemu.

A što se tiče gradonačelnika....
Po Zakonu o lokalnim izborima za kandidaturu za gradonačelnike i predsednike opština u Srbiji potrebni su potpisi tri odsto od broja birača u opštini , odnosno gradu- što primenjeno na Novi Pazar daje cifru od nekih 1982 potrebnih potpisa za kandidaturu.

Dakle, potencijalni gradonačelnici- počnite polako sa prikupljanjem potpisa, a vi potencijalni potpisivači- dobro razmislite o tome kome ćete pokloniti poverenje i potpis ;).

Za predstojeće lokalne i pokrajinske izbore država će morati da obezbedi novac samo za organizovanje glasanja, dok troškove kampanja, prema Zakonu o finansiranju stranaka, snose opštine, gradovi i pokrajina.
Za protekle predsedničke izbore, ne računajući glasanje u inostranstvu, RIK je troškove procenjivala na oko 600 miliona dinara. Pokrajina, opštine i gradovi za kampanju treba da odvoje 0,05 odsto budžeta, umanjenog za transfere od drugih nivoa vlasti i, u slučaju Vojvodine, drugim nivoima vlasti.

Svi kandidati i podnosioci listi podeliće 20 odsto iznosa koji obezbeđuje jedinica lokalne samouprave, a preostalih 80 odsto podeliće podnosioci izbornih lista koje su osvojile mandate, srazmerno broju osvojenih mandata.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Hamdo59

Početnik

(10)

• »Hamdo59« je muško

Datum registracije: 23.08.2003

• Poruku poslati

34

Petak, 30. Juli 2004

E moj Sajo!

Mnogo mi nešto grešiš u poslednje vreme... o|

Još mesec dana pa prođe i ovo vaše! :D

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

35

Subota, 31. Juli 2004

Vodeće stranke sandzačkih Bošnjaka još uvek pregovaraju o kandidatima za gradonačelnike i mogućim koalicijama za predstojeće lokalne izbore...

Opširnije
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ZAMBAK

Učenik

(10)

• »ZAMBAK« je muško

Datum registracije: 24.08.2002

• Poruku poslati

36

Nedjelja, 01. August 2004

SDP odredila kandidate za gradonačelnike
14:52 NOVI PAZAR , 1. avgusta (Tanjug) - Glavni odbor Sandžačke demokratske partije, čiji je lider Rasim Ljajić, utvrdio je listu kandidata za gradonačelnike u četiri opštine Sandžaka, saopštila je danas ta stranka.
Kandidati su u Novom Pazaru prof.dr Sait Kačapor, prorektor Univerziteta u tom gradu, u Sjenici dr Esad Zornić, u Tutinu dipl.ing. Mujo Muković, a u Prijepolju mr Nedžad Turković, direktor mašinsko-tehničke škole. Nosilac odborničke liste za opštinu Novi Pazar biće potpredsednik stranke Munir Poturak, navedno je u saopštenju sa sinoćnje sednice Glavnog odbora Sandžačke demokratske partije.

[SIZE=4][SIZE=3]"Interes (ma kakav on bio) je jedini motiv ljudskih postupaka"[/SIZE] [/SIZE]

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• »SAJO SUPERMEN« je zabranjen

• Poruku poslati

37

Ponedjeljak, 02. August 2004

Na proslavi 14 god od osnivanja SDA Sandzaka vidio sam neka poznata lica iz SDP-a kao na primjer Manda, Dzemka (Upravnik zatvora iz SDP-a) To su sve ljudi koji su od samog starta uz Rasima Ljajica bilo ih je jos nekoliko a znam i onog sto je Ralji bio tjelohranitelj. Sta li to treba da znaci? Mozda to potvrdjuje carsijske price da je se SDP u Pazaru malte ne raspao i da je sad SZS vodja "opozicije". Mnogi po carsiji konstatuju da je sada u Pazaru Fetko jaci od Rasima. A i Fetko je bolji zato sto je okacio Ljiljane na prostorije SZS.
Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

38

Citirano

ZAMBAK:

SDP odredila kandidate za gradonačelnike...

u Novom Pazaru prof.dr Sait Kačapor..

E, moj profesore...

AsMiR_NP

Početnik

(10)

• »AsMiR_NP« je muško
  • »AsMiR_NP« je zabranjen

Datum registracije: 10.11.2003

• Poruku poslati

39

Ma za lokalne izbore u Sandzak neznam nema nikakvih koalicija sto se tice ko je bolji i ko ce osvoiti vecinu glasova jest mozda bude SDP , jeste se pokazalo na parlamenarnim izborima da SDA je znatno bolji al to ih je ohrabrila koalicija sa DS-om, SDP je imao Vecinu Glasova dokle nije bio Dr Sulejman Ugljenin nije otisao u koaliciju sa DS-om.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

40

Utorak, 03. August 2004

Esselamu alejkum

Asmire ne zanemaruj činjenicu da ja Sandžak specifičan po pitanju povjerenja strankama. Nije DS dao krila Sulju, već je vođena kampanja tipa biti ili ne biti. Narod Sandžaka gleda odvojeno na stranke koje djeluju na lokalnom nivou u odnosu na one koje djeluju na državnom nivou. Naime, po pitanju lokalnih stranaka je mnogo više emocija uključeno. To je posljedica desetogodišnjeg ignorisanja političkih predstavnika Sandžaka. Da malo uprostim; nije podrška DS-a donijela glasove SDA već obrnuto. Birači koji podržavaju SDA većinom to čine bezrezervno i ne dovodeći u pitanje političke odluke. Birači ostalih Sandžačkih stranaka su i prije podržavali proreformske struje iz Beograda, ali ne i SDA. Oni su prema tim strujama (pogotovu u vrijeme Đinđića) imali blago neprijateljski stav kao posljedicu njihovog isključenja iz raspodijele funkcija poslije pada Miloševića. Takav stav se odražavao i na njihove pristalice i oni su bili, takoreći, jedina stranka čije je biračko tijelo imalo rezerve prema postmiloševićevskim snagama. Ali sada je situacija unekoliko drugačija jer je SDA, uvidjevši da njihovi birači ipak počinju poklanjati povjerenje reformistima, požurila da, brže-bolje, proda svoju podršu ne pitajući za cijenu, što je, naravno, navelo i one najvatrenije pristalice (pogotovu njih) da skandiraju DS-u kao nekoj "muslimanskoj" stranci.
Ali na lokalnom nivou je to mnogo drugačije. Ni DS, niti bilo koja beogradska stranka ne može učiniti ništa značajno na lokalnom nivou. Jedinu korist koju SDA može da izvuče je da malo nadomesti deficit u kadrovima koji ih potresa. Naime, nihovi su funkcioneri prilično "izvikani" u našoj čaršiji. Živi bili pa vidjeli, ali predpostavljam da će svoga kandidata za gradonačelnika oni potražiti iz redova DS-a, najvjerovatnije nekoga Bošnjaka člana ili aktivistu te stranke u Novom Pazaru.
Ipak vjerujem da politička slika Sandžaka više neće biti ista. SDA više neće moći da imaju ovakvu apsolutnu vlast i za nadati je se da će se i njihovi redovi malo očistiti. Godinama se tamo nakupljao onaj sloj interesdžija i za samu SDA bi bilo najbolje da odu na "operaciju" odstanjivanja toga nezdravog tkiva i da uopšte ne učestvuju u raspodjeli vlasti poslije ovih izbora, jer bi se tako stranka oplemenila i prisjetila pravih vrijednosti koje su je krasile početkom 90-tih.

Social bookmarks