Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

suad_

Početnik

(10)

• »suad_« je zabranjen

Datum registracije: 09.09.2003

• Poruku poslati

121

Utorak, 14. Septembar 2004

Kako vidim, ovde ako se napise komentar sa kojim se ne slazu moderatori ne treba da bude na forumu, odmah ga izbrisu . Mozda, a i najverovatnije stranacka pripadnost ovih moderatora, pa ako mu ne odgovara, a jos ako mu je usmereno protiv stranke,odmah se izbrise. Pa, i moze mu se ovde, jer na drugo mesto ne moze da utice.
Kad ovo govorim, mislim na ovog sans-a , koji mi je izbrisao moj komentar, uz obrazlozenje, citiram "I ovaj komentar je neargumentovan, a samim tim i nepotreban".
Pa, sans mislim da nisi ti nadlezan da kazes da li je neki komentar potreban ili nepotreban, a sto se tice neragumentovanosti, ni tu nisi u pravu jer je i sam ministar a i vesti su objavile sto sam ja tu napisao.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

122

Samo da razjasnim malo, moderator je itekako nadlezan da odluci da li prilog zadovoljava ili ne zadovoljava kriterijume foruma i da odluci da li je isti u datom slucaju potreban ili nije.

Sto se tice argumentovanosti priloga, potrebno je navesti tacan i potpun izvor informacije, da bi se argumentovanost potvrdila.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

123

Evo sta drugi misle o svemu ovome

DVE VERZIJE O SUKOBU U NOVOM PAZARU | 13. 09. 2004. 08:32 -> 17:13 | Izvor: B92

U sistini, u prirodi ovih sukoba lezi novac i samo novac. Svi kao obecavaju brda i doline, a kada sednu u fotelje svako vuce na svoju stranu kako bi vise uzeo i kako bi sebe i svoju porodicu obezbedio. A, za narod ih nije briga. Drugo, ovde dve stranke su dugo na `ratnoj` nozi, oko 13 godina. SDA Sandzaka je cetiri godine u tri opstine, N. Pazar, Tutin i Sjenica na vlasti, dok SDP Rasima Ljajica ima samo dva-tri odbornika u skupstini opstine N. Pazar. Tutin i Sjenica, ni jedan. Za takav neuspeh SDP-a je svakako kriv i brat ministra Ljajica ... O njemu su pisali mnogi casopisi. A posto je N. Pazar sa cenama kvadrata zemljista jedan od najskupljih gradova onda nije i cudo zasto se gospoda bore za ta mesta. No, u svemu ovome bas me interesuje zasto dolazi ministar pravde, bas u ovaj dan. Nesto mi je tu cudno. Ne bih nista da preciziram, ali mislim da ce biti nekih pomeranja sa funkcija u N. Pazaru, u cijem je domenu njegovo ministarstvo, jer se prica ovih dana u N. Pazaru o nekim smenama, na politickoj osnovi.
(novopazarac, 13. septembar 2004 10:28)

Pozadina svega je obesno ponasanje g. Ugljanina. Naravno, samo obesno ponasanje ne bi bilo dovoljno da nema pokrice. On ga je dobio u decembru prosle godine i junu ove kada je ceo Sandzak glasao za DS i Borisa Tadica. Sada je vreme da se to naplati, da se odrzi lokalna vlast, da se eliminisu politicki neistomisljenici. Veoma je zanimljivo sto se Tadic ni jednom nije oglasio povodom dogadjaja na severu Vojvodine, a da se sada oglasava kada se njegov "match-winner" Ugljanin ponasa kao da mu je sve dozvoljeno.
(Nemanja, 13. septembar 2004 11:26)

Boze, hoce li se ljudi u ovom regionu ikada opametiti i prestati da resavaju sve nesuglasice pistoljima i krvlju nevinih ljudi. Alo bre ljudi, pa mi smo u 21.veku! Dobar dan! Nestabilnost tog regiona, znaci i nestabilnost za Srbiju, tako da mislim da bi predsednik nase drzave morao malo ozbiljnije da poradi na tome, posto je gomila ljudi za njega glasala u nadi da ce se stvari pokrenuti... Izgleda mi da smo mi daleko od evropskih standarda, jer ovde ne prodje ni dva dana, a da se ne desi nesto sto zaprepasti dobar deo ovdaslnjih normalnih ljudi, a i Evropu. Za pocetak bi bilo dobro da naucimo da se ponasamo!
(maki, 13. septembar 2004 13:45)

Lova i samo lova $$$$$$$$, svako ko tvrdi drugacje ne govori istinu.
(Fahrudin Kolasinac, 13. septembar 2004 15:32)

Politika je cudo...
(Pathon, 13. septembar 2004 16:18)

Kao visegeneracijski Novopazarac stidim se dogadjaja od subote za koje je cela Srbija saznala. Sve vise ovaj grad ne lici na ono sto je bio, grad vrednih i postenih ljudi koji je po svom gostoprimstvu bio poznat na daleko. Sada je to grad obracuna, kriminala, procentualno gledano grad sa najvise narkomana u Srbiji... Ali kratko da se osvrnem na ono sto se desilo. Ovo je logicna posledica naraslih tenzija i antagonizama koji su se stvorili medju ovim dvema partijama. Zar je vazno ko je poceo i koliko ce uhapsenih i iz cijih redova biti. Desilo se sto se desilo. Sad bi policija trebala da obavi svoj deo posla. Da pohapsi pocinioce i da malo vise obrati paznju na nacin ispoljavanja ljubavi prema partijama. Iako pokusavamo da zivimo u demokratiji, mnogi ne shvataju da demokratija ne znaci nasilje i vandalizam. Sigurno da je sveukupno urusavanje drustva dovelo do ovih stvari ali pravna drzava moze mnogo toga ispraviti. Mediji u Novom Pazaru cine da se suprotnosti povecaju, i predlazem da drzava nekim restriktivnim merama, koje postoje u zapadnim zemljama, utice da mediji budu samo servis gradjana a ne poligoni za razracunavanja i podele. Zahvaljujem,
Redzep Kadic NP
(Redzep Kadic, 13. septembar 2004 17:01)

Trebalo bi pitati Slobodana Milosevica u Hagu mozda on zna pravu verziju ili bolje reci verzija bi bila poznata da je on na vlast,ovako je sigurno da Srbi nisu krivi za nemile dogadjaje u Novom Pazaru
(Bane, 13. septembar 2004 22:34)

malo za promenu

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

124

Hej kuku dokle su dogurali,to mislim samo još u Afriku ima.
A šišmiš se nada
pada vlada,pada vlada...

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

125

Prica kruzi da je prvi SDP zapuco i otpoceo sukob. Ako je to tacno, stvarno tuzno je sto Rasim izvrce ove cinjenice na svojim skupovima, koristeci frazu: "Da znam da ce jos neko bit povredjen odmah bih se povuko" i "ne treba nam vlast po tu cenu". Mislim krajnje licemerno.
Onda pitam se sta sese desilo sa "detaljnim" saopstenjem MUP-a koje treba da opise ceo sled dogadjaja. Reko bih da ce se ovo objavit AL tek posle izbora.
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

126

Srijeda, 15. Septembar 2004

Esselamu alejkum

Citirano

Orginalno od PAUK_
Prica kruzi da je prvi SDP zapuco i otpoceo sukob. Ako je to tacno, stvarno tuzno je sto Rasim izvrce ove cinjenice na svojim skupovima, koristeci frazu: "Da znam da ce jos neko bit povredjen odmah bih se povuko" i "ne treba nam vlast po tu cenu". Mislim krajnje licemerno.
Onda pitam se sta sese desilo sa "detaljnim" saopstenjem MUP-a koje treba da opise ceo sled dogadjaja. Reko bih da ce se ovo objavit AL tek posle izbora.

Priče kruže razne, a u zavisnosti od krugova u kojima se neko kreće on će jedne čuti češće od drugih.

Evo kako nama to Pauk prenosi govoreći "Priče kruže", a zatim "tužno je što Rasim izvrće ove činjenice ", završavajući misao dubokoumnim riječima "krajnje licemjerno". Put od sumnje do osude u par riječi.

Opet se kao glavni problem postavlja ko je započeo onoga dana i ooga sahata, i ni jedni ni drugi ne žele da priznaju sebi da su to zajedno započeli još davno. Ne važi ona parola "klin se klinom izbija" baš u svakoj situaciji.

A ove priče su meni potpuno razumljive. To su pokušaji da se ubijedi prvo sebe, pa potom i ostale u nevinost svojih miljenika i odabranika, jer i jedni i drugi znaju da su te prve provokacije mogle doći sa njihove strane. I čekaju sa strepnjom izvještaj policije, praveći se da čeznu za njim. Tako i naš Pauk, koji inače važi za bistroga i razboritoga, može nešto ovako da napiše, jer to u stvari i nije mišljenje nego priželjkivanje.

A ova tema konačno počinje da oslikava čaršiju, jer smo u početku svi bili mnogo fini, zabrinuti za zdravlje dvoje povrijeđenih, svakom riječju osuđivali to djelo itd. A ni onih dana, a ni danas čaršija nije bila takva. Priče su započinjale i završavale se na sljedeći način:

Uvodni dio: Osnovno raspitivanje o događajima, pitanje o nastradalima i deklarativna osuda (dakle ono što smo ovdje mi potencirali u stvari služi za probijanje leda).

Razrada: Ona je tekla otprilike ovako u 90% slučajeva: "Ko li je puco prvi? - One fukare iz SD(X)" ovdje uglavnom dođe sočna psovka, a zatim se nađe neko ko to zna "do detalja" i ko to priča, nerijetko, iz perspektive učesnika.

Zaključak: Zaključak se uglavnom svodi na predviđanje čijem imidžu će ovo više naškoditi (naravno, suprotnoj strani), predviđanje njihovog kraha na izborima i skorog raspada.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

127

Nije problem u tome sto neko narodno nezadovoljstvo pokusava da iskoristi u svoju korist. Ali kad neko godinama proizvodi to nezadovoljstvo a onda preko nasilja i manipulacija diskredituje sve sto je dosad uradjeno u svoju korist, onda je to problem. I to krupan, priznaces. Takodje problem je kad neko odbija da prihvati usvojene nacionalne simbole i optuzi televiziju da ne prenosi njihove izjave a istovremeno ne prima njihove novinare na svojim konferencijama.
Ja ne kazem da je sve sjajno i sve bajno po pitanju i televizije i problema u lokalnoj samoupravi, daleko od toga, ali ocigledno je da se pribegava nasilju u sklopu politicke borbe i zbog toga ne mogu da ostanem miran.
Ko prvo moj drug (politicki neopredeljen) se nasao u toj tuci i ispricao mi da su emir bombaj i onaj drugi prvi zapucali. Drugo zena koja je ranjena je potvrdila da je Emir puco na nju. Medjutim to mnogi mediji ne objavljuju, vec pokusavaju da izlomljeni kombi Koalicije liste za Sandzak predstave kao SDP-ov. Samo mi nije jasno sto nisu izvadili plakate Liste za Sandzak pre nego sto su ga slikali. (o)
Rasim se sa jedne strane ogradjuje od obezbedjenja "FEDERAL" kako ih sad zove, a sa druge strane brani i sebe i njih navodima da im je on reko da se predaju i ispricaju sta je bilo. Sam saberi argumente za i protiv i videces da je u pitanju klasicno izbegavanje odgovornosti.
U svemu ovomo nebih da iskljucim niti da opravdam drugu stranu. Bajru Omeragicu zameram zbog price na skupovima, a kolaiciji lista za Sandzak na previse senzacionalnoj politickoj kampanji. Ali ni Bajro Omeragic kao ni jedan pripadnik SDA nije upao u kucu lidera iz suprotnog tabora i pretio njegovoj zeni i deci. Ko sto nijedan aktivista SDA nije izrucio deset metaka u auto aktiviste iz omladine SDP, ko sto se to desilo mom dobrom prijatelju. Sulejman Ugljanin mu nije dozvolio da ide i prica po gradu kako su mu izresetali auto ispred kuce, a mogo je vrlo lako da od toga napravi spektakl.
Sa druge strane SDP-ove tvrdnje i to u Balkanu, da su im paljena kola (njihovog najpre aktivista a potom obezbedjenja FEDERAL) i busene gume(Saitu Kacaporu), ne mogu da potvrdim zato sto osim njihovih izjava nemam drugi dokaz. Niti sam vido zapaljena kola, ko sto nisam vido izbusene gume, za razliku od pucnjeva u vazduh ispred kuce Zikirije Dugopoljca (SDA) koje sam dosta dobro cuo, jer stanuje u blizini mene. Cak i da su istiniti navodi SDP-a, to ne moze ni u kom slucaju da se izjednaci sa oruzanim napadima na aktiviste SDA.
Ja nisam clan ni jedne partije i ti to ne znas, zato nemoj izvodit zakljucak da branim svoje. Cilj mi je za razliku od svih manipulacija i dvosmislenih optuzbi da predstavim svoju sliku ovih dogadjaja. U prilog tome iznosim gore navedeno, a ti ako se ne slazes, ili znas nesto sto ja ne znam, bujrum ispravi me.

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

128

Pored shtete koja je naneta nasem narodu,regiji i samom gradu Novom Pazaru,pored najvece a koja je ranjavanje onih nevinih ljudi,naneta je jos jedna steta a koju cini mi se niko dosad nije pomenuo.A to je steta naneta nasoj najvecoj moralnoj instituciji,odnosno dzamiji.Muftija je naravno osudio incident u ime Islamske zajednice i sveo krivicu na ove dve partije,ali se nije zapitao koja je bila uloga(u ovom slucaju glavna) dzematlija odnosno pripadnika te Islamske zajednice.Kao sto znamo tzv.Emir bombaj je dzematlija i pripadnik Islamske-nam zajednice.E pa,kakav je onda bio rad imam-a kad su dozvolili da se jednom dzematliji ovako nesto desi?Njihova odgovornost je ovde ocigledno velika i njihov rad sa dzematlijama je ovim incidentom devalviran,a njihovo povrsno ophodjenje u samim dzematima i hutbe u kojima se samo govori o klanjanju,postu i zekatu(kao da mi neznamo da nam je to duzhnost,to neka poducavaju u mektebima) i o niocemu drugom,nikad nesto aktuelno u samom drustvu,su naravno jedni od uzroka svega toga.
Urushavanje ugleda stranaka i nije neka velika steta,danas jesu sutra nisu,ali urushavanje autoriteta Dzamije i to zbog nemarnosti imam-a je nedopustiva,nadam se da ce Muftija to videti i da ce uticati na to da se nase dzematlije vishe neponashaju kao kauboji.
p.s.Ipak kapu i bradu(naravno muminske) slozicete se nemozhe bash svako nositi.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

129

Četvrtak, 16. Septembar 2004

Vremena se menjaju, ali...

Meni je do juce bilo mnogo tesko da shvatim znacaj Sulejmana Ugljanina, jer sam bio mnogo mlad 1990. god. kad su se povlacili krupni potezi na ovim prostorima. Nisam znao da shvatim a samim tim ni da cenim ono sto je Sulejman Ugljanin uradio za ovaj narod i za svakog Bosnjaka pojedinacno. Parafraziracu njegove reci sa mitinga na stadionu koje stariji ljudi malo bolje pamte:"Zamolicu pristalice stranke SDA da se malo udalje od bine, i da puste spijune Slobodana Milosevica da pridju i dobro cuju i prenesu sta imam da im kazem..." Dalji epilog je suvisan.
Tim recima ulio je pre svega hrabrost, i ponos narodu na ovim prostorima da otvoreno kazu ko su, sto je bilo nuzno za sprecavanje dalje asimilacije i migracija. Ovaj njegov gest je mojim roditeljima koji su do juce bili komunisti, probudio dugo guseni osecaj njihovog civilizacijskog identiteta. Sulejman Ugljanin nakon toga nije postao vodeci politicar Sandzaka, vec "vodja" Bosnjaka na ovim prostorima. Ljudi ga nisu prihvatili zbog ekonomskih projekata, ili zbog njegovih planova po pitanju infrastrukture ili nacina na koji se izrazava, on cak nije bio ni politicar. A ipak trebalo je mnogo hrabrosti da se istupi u ono vreme kad je vrlo nezahvalno biti pripadnik nesrpskog a kamoli predstavnik muslimanskog naroda u bivsoj Jugoslaviji.

Vremena se menjaju, definitivno. Da li to znaci da smo na politickoj sceni dobili nesto bolje. I jesmo i nismo. Dosli smo do toga da se zbog dugogodisnje zelje nekih ljudi za vlascu i netransparentnosti i internih gresaka u radu stranke stranke SDA podeli bosnjacko biracko telo na mnogo sitnijih stranaka. Ovo posebno dolazi do izrazaja sada kada su ingirencije gradonacelnika znatno vece, zbog cega jedna stranka u cilju dolaska na vlast pribegava nasilju, sto sam obrazlozio prethodnim postom, a druga radi ocuvanja jedinstva ovog naroda sa jedne strane i opstanka na vlast sa druge (mislim ljude koji se kriju iza Sulejmana Ugljanina) opredeljuje se za malo provokativniju kampanju.

Kao najnegativniji lik u svemu ovome vidim Rasima Ljajica. Koji je ovim potezom, i uvodjenjem u svoje redove nekoliko vrlo nestabilnih i nelabilnih ljudi, pribegao nasilju nekoliko puta i otkrio svoje pravo lice i razloge zbog kojih je usao u ovu politicku utakmicu. A nakon toga ne samo sto nije prihvatio odgovornost za ovaj cin, vec pokusava da manipulacijama, oslanjajuci se na svoje retoricke sposobnosti sa jedne, i svojim uticajem na republicke vlasti i vece medije sa druge, pokusava da okrivi i oprlja obraz Sulejmana Ugljanina.

Medjutim ko najvise profitira iz ovih izbora? Niko drugi do Muamer efendija Zukorlic. Dok se svi ostali kandidati nadmecu i prljaju politickom borbom koja je prihvatljiva za jedne ili druge na ovaj ili onaj nacin, muftija gradi. Zbog male paznje koju je privlacio na sebe izgradnjom televizije i sprata na univerzitetu, on je iskoristio sredstva i funkciju predsednika mesihata Islamske zajednice, i pravi cesmu kod Lejlek dzamije istovremeno sireci trotoar. A na danasnji dan sipa malter za temelj nove dzamije, ciji je plac Mesihatu ustupila starija zena u svojstvu hajrata i to nekoliko dana pred izbore.

Danas se politicke stranke nadmecu za njegovom podrskom, ko da je on taj koji daje pecat bozijeg legitimiteta. Taj covek svojim mesanjem u politiku, i izgradjivanjem svog autoriteta preko institucija, ko da pokusava da objedini duhovnu i svetovnu vlast u njemu samom. Ako su mu to prave namere onda nema ambicioznijeg coveka na kugli zemaljskoj. Mozda ima jedan ;)

Da rezimiram: Dobro je sto cemo u skupstini opstine dobit bolje i kvalitetnije ljude na vaznim mestima. A zbog svih ujdurmi koje na sve moguce nacine razbijaju jedinstvo Bosnjaka, i zbog toga sto nijednom nije proneverio moje poverenje kad je u pitanju "nacionalni interes", ja glas dajem doktoru Sulejmanu Ugljaninu. Zelim mu dobru saradnju sa novom odbornickom garniturom i Esselam Alejkum.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

130

Citirano

Povodom oružanog incidenta u Novom Pazaru

Demokratiju na kiriju

Sandžak crveni od stida. Najnoviji oružani incident između pristalica Sulejmana Ugljanina i Rasima Ljajića, više nikoga ne ostavlja ravnodušnim, u atmosferi neviđene mržnje i svakodnevnih provokacija, zbog kojih se staro i mlado na bivšoj tromeđi bez međa čudi i sve češće, kao po inerciji, nametnutim liderima okreće leđa.
Bruka je otišla u Evropu. Udarna vest, u subotnje veče i nedelju, bila je informacija o oružanim sukobima u kojima je posle nekontrolisane i šestogodišnje igre rečima, koja je prešla sve granice, sad u opticaju igra ljudskim životima. Jezik simbola, najčešće korišćen u predizbornoj kampanji vodećih sandžačkih stranaka, osoben u temelju religije i mitologije, promovisan je po ovdašnjim varošima, selima i zaseocima, kao imperativ, u agresivnoj komunikaciji, tokom koje zvuči i zveči, jedna te ista grupa hotimičnog karavana, od čijih sirena kao atentat na oči i uši, ostaje jeziv utisak primitivizma, vulgarnosti i nedozirane agresije.
Krv je pala, na pazarskom raskršću Parice. Dok se beogradski ortopedi bore za Jukovićevo izbavljenje od mogućnosti trajnog invaliditeta, lični sukob Ugljanina i Ljajića, iz dana u dan ugrožava javni red i mir, bez najave smirivanja uzavrelih strasti i emocija visokog napona, u kojima sandžački homo habilis - spretni čovek, uprkos raznih opasnosti iskušava sudbinu na razne načine, naviknut na kamenice kao glavno oružje, pa nije iznenađenje što je u nestašici trezvenih ideja viđen i vatreni obračun, kad je cilj na dohvatu ruke, a ipak tako daleko.
Politikanti i kalkulanti trče oružane krugove. Prozivke i omalovažavanja, uz pogrdni vokabular i arsenal mizernih reči, u stilu "jado", "futo", "miševi", "jatimi"... odjekivali su ovih dana u Novom Pazaru, Sjenici, Tutinu, Delimeđu, Ribarićima, Crkvinama, Leskovi, Dugoj Poljani, Belim Vodama, kao refren pojedinaca, koji posle auta i mobilnog telefona najradije uzimaju vatreno oružje.
Od mere i ukusa, ni traga ni glasa. Bahato drska kombinacija promoviše se i nameće na sva zvona, kao originalna pešterska brdsko-planinska mešavina rodoljublja i samoljublja, iako Sandžaklije kao i svi slovenski narodi imaju visok prag tolerancije, mada u suštini ne vole pokornost, već su buntovnici u duši, iako to stalno potiskuju, pa sve što kasnije rade čine u afektu. Nije onda iznenađenje visok napon i bure baruta, u sadašnjoj situaciji kad Ugljanin i Ljajić vode, ocenjuje se, mrtvu trku u kojoj će pobednik kao u sprintu biti bolji tek u foto-finišu.
Značaj izbora je čini se okovao ideje, a jezik je u hiperfunkciji. Ekspresno se, kao na poletno-sletnoj stazi preletača, transformišu faze počekuša - sačekuša - uvlakuša, zatim se prekonoći peru biografije i partijski prljav veš, a na trpezu stavlja bostan koji (ni)je obrao narod. Formiraju se raznorazne interesne koalicije, po principu "Sjaši Kurta, da uzjaše Murta", kao da biračko telo ne postoji ili je teško povređeno. Navodno pregazilo ga je vreme, pa u stanju amnezije ne haje za aktuelne lakrdije, po oceni većine sandžačkih političara, koji bi kako neko reče morali na plastičnu operaciju, jer ne vide ništa dalje od nosa.
Niski udaraci su deo njihovog političkog folklora. Uljuljkani u fotelje, sve više otuđeni od naroda, ulaze u paniku i gube strpljenje, bez neophodne pažnje, koordinacije i strpljenja zaboravljaju ili neće da znaju da se u kampanji svaka greška vidi kao fleka na nevestinoj haljini. Naročito uoči odmeravanja snaga, u kome umesto razuma, dominiraju emocije, kao opasan saveznik u sandžačkom političkom ćorsokaku, koji je samo 24 do 48 sati, pre teškog ranjavanja Jukovića i lakše povrede Krlićeva, na zajedničkoj sednici Odbora za međunacionalnu bezbednost u Subotici proglasio stanje na bivšoj tromeđi najboljim u Srbiji (!) i dao mu najveću ocenu.
Čekaju li se nove žrtve, kao povod za hitnu akciju, ili je subotnji oružani incident dovoljan da na sandžačkom putu od Pandorine do ćorave kutije, sukob Ugljaninovih i Ljajićevih pristalica ne postane tragični prilog za stubove srama u političkoj arhitekturi Sandžaka.
Zato, ne tuguj, i ne plači voljeni Sandžaku, što su ugljanin i Ljajić izgleda demokratiju dali pod kiriju. Uprkos njima, da se živi ne mora, ali da se bori mora...
Dr Esad Kučević specijalista stom. protetike i spec. ortopedije vilica Novi Pazar

http://www.danas.co.yu/20040915/dijalog1.html#2

Analiza mi se jako svidjela, mada ne znam ko je ovaj autor. Da li je politicki angazovan?

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško

Datum registracije: 13.09.2004

• Poruku poslati

131

Citirano

Orginalno od PAUK_

Kao najnegativniji lik u svemu ovome vidim Rasima Ljajica.

Medjutim ko najvise profitira iz ovih izbora? Niko drugi do Muamer efendija Zukorlic.

Ovo je citat pauka koji iako tvrdi da nije u nijednoj stranci gleda sve sa jedne strane, tj sa strane SDA. Kad pogledas gore navedeni citat i malo bolje razmislis padnuce ti na pamet da je sa jedne strane Prof. Dr. Sait Kacapor kandidat za gradonacelnika ispred stranke SDP Rasim Ljajic a sa druge strane Kacapor je "Dekan, prorektor i jedan od osnivaca" muftijinog Univerziteta u Novom Pazaru. Muftija nece da se mesa u politiku ali je zato poslao svog coveka koji ce akobogda kada postane gradonacelnik imati njegovu potpunu podrsku !
Ti si u svom izlaganju zlatio Sulja i Muftiju a blatio Rasima. Samo da ti pojasnim nesto posto si ti za to vreme bio u Maleziji na skolovanje da ovo sto si ti stavio sulja i muftiju na jednu stranu uopste nemoze da bude jer je Suljo najveci protivnik Islamske zajednice, da je pokusavao da rusi skole, obdanista, cesme koje je pravila islamska zajednica!!! A uostalom sve ti govori situacija da si ti morao da ides u Maleziju na skolovanje jer ovde nisi imao perspektivu! Muftija te je poslao tamoa ti si nezahvalan i neces da podrzis njegovog coveka vec mu okreces ledja i zelis da nastavis zivot u ovakvom gradu, u gradu koji vazi za najprljaviji grad u evropi!

sedni pa razmisli. Ne zivi se od proslosti vec treba da gledamo u buducnost! Kada Prof. Dr. Sait Kacapor pobedi videces donacije sa jedne strane zaslugom Rasima Ljajica iz vrha drzave kao sto je i ona pre neki dan za bolnicu od 2.000.000,00 Eura jer SDA nije htela za 4 godine da da ni dinar za bolnicu zato sto je direktor bolnice clan SDP. Pa nismo vam mi krivi sto skolovani ljudi dolaze i uclanjavaju se kod nas!!! Da nastavim gore nastavljeno, sa druge strane imacemo Pomoc iz islamskih zemalja zaslugom Muamera Zukorlica, jer ce on sad po prvi put imati saradnju sa lokalnom samoupravom i da ce konacno moci da primi Reis-Ullemu i sve velike zvanicnike uz pomoc a ne kao do sada. Ljudi dali je moguce da je Sulejman Ugljanin Odbio Reis-Ullemu na prijem. Da! Odbio ga je i nije hteo sa njim ni da prica, i kako sam cuo jedva je dozvolio halu sportova za klanjanje namaza. Ljudi to je BRUKA!!! Pa zar da dajemo tim ljudima glas????? Zar da dajemo glas ljudima koji su odbili pokojnog Djindjica koji je bio snaga i mozak promena a da kasnije posle njegovog ubistva udju u koaliciju sa ljudima iz te stranke!!! Zato RAZMISLITE pre nego sto zaokruzite broj na listicu!!! Razmislite dali zelite da i dalje zivimo u ovakvom gradu gde za dozvolu za izgradnju sopstvene kuce treba da platis vise nego sto ce te kostati kuca! Ljudi rashavizajte se!!!! Glasajte za promene jer su nam potrebne!!!

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

132

sramota sramotaaa i sramota sta se radi ... Brat na Brata Blati...

ovakav Hal ima da nam bude dok god budemo imali u ocima Fotelju ... i budemo spremni na sve da nam ne ode Fotelja ...

nevidim razloga da ovde u Lokalnim Izborima mijesate Muftiju ...

coveka koji je doprinijeo da nase sestre mogu da se skoluju u svom mjestu ..
covek koji ima veliki ugled u Arapskim Zemljama...
skoro svaka donacija iz Arapskih zemalja je uz pomoc njega dosla ..... (o) (o)

kamo srece da je on GRADONACELNIK ... :]

takvi su ljudi potrebni da vode jedan narod koji se smije pojaviti i u Beogradu i u Svim mjestima a ne ko poneki Van Sandzaka i Pesteri ne mrda ...
izuzetak je da se ode do Bosne... :klanja:

o| o|
sram vas biloo sve vas koji Munaficite i pricate po svojim Hirovima ...... :klanja:

Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

133

Milicija ispred SDP-a

Regionalna i RTS objavile da je sinoc zapaljen auto aktiviste, kako ja cuh predsednika stranke SDA Seada Salihovica. Milicija ispred SDP-a.

Citirano

Originalno od smeker: Muftija nece da se mesa u politiku ali je zato poslao svog coveka koji ce akobogda kada postane gradonacelnik imati njegovu potpunu podrsku!

A ako je stvarno dao Saitu saglasnost da se kandiduje, onda je i te kako zaglibio u politiku. Sait bi bio njegova produzena ruka moci. Da nebih ulazio u spekulacija, kazem ti, voleo bih da se oglasi po ovom pitanju i da kaze stoji li iza Saita ili ne, a ne da iznad sve ovoga u miru pravi hajrate, ko da je dosao iz australije. Sait ga pominje skoro na svakom skupu i uporno ponavlja kako ocekuje donacije iz arapskog sveta upravo preko njega. Ne znam kako moze da ostane ovako hladan, po tom pitanju.

Citirano

Muftija te je poslao tamo a ti si nezahvalan i neces da podrzis njegovog coveka vec mu okreces ledja i zelis da nastavis zivot u ovakvom gradu, u gradu koji vazi za najprljaviji grad u evropi!

Tacno je samo da mi je muftija dao preporuku na cemu sam mu zahvalan. Al da se vratimo temi.
Kad smo vec kod Saita, zbog cega on nije pravi kandidat za gradonacelnika, i zbog cega cisto sumnjam da moze da dobije podrsku jednog verskog vodje:

1. Neprihvatanje odgovornosti za incidente a posebno za sukob ispred SDP-a.
2. Slusam ga sinoc, kaze stavio sam svoje silne diplome u funkciju prave stranke. Diplomu on moze da okaci macku o rep, kad obraza nema.
3. Onaj mu radikal sinoc kaze mi se dobro slazemo u kafanu .
4. Svima nam je poznata njegova mracna istorija na pristinskom univerzitetu, sto je vise ljudi na ovom forumu i van njega potvrdilo.
5. Nije potreban uopste.

E ako je muftija Muamer efendija Zukorlic dao podrsku Saitu Kacaporu da bude svetovni vodja bosnjaka u Sandzaku, onda moramo da se zapitamo u autoritet naseg "verskog" vodje.

melem

Početnik

(10)

Datum registracije: 11.09.2004

• Poruku poslati

134

Sa Tanjuga :

UPR:NPAZAR-INCIDENT-LJAJIĆ
Ljajić: SDP nije umešana u sinoćni napad
16:09 NOVI PAZAR , 16. septembra (Tanjug) - Predsednik Sandžačke demokratske partije i ministar za ljudska i manjinska prava Rasim Ljajić izjavio je danas Tanjugu da su optužbe Sranke demokratske akcije (SDA) neosnovane i da SDP nije umešana u sinoćne podmetanje požara ispod automobila Seda Salihovića.
Ljajić je naglasio da, prema informacijama koje poseduje, ovaj incident nema nikakvu političku pozadinu, već je posledica neplaćenih novčanih dugova koje Salihović ima. "SDA pokušava da gubitničku poziciju nadomesti izmišljanjem incidenata za koje optužuje SDP i prljavim igrama popravi sopstvenu reputaciju", rekao je Ljajić i predočio da stranci koju predvodi ni u kom slučaju ne bi išlo u prilog da izaziva incidente. On je dodao da bi i policija trebalo da se u javnosti oglasi "sa nešto preciznije sročenim saopštenjem".
(Kraj)

UPR:SDA-SDP-NAPADI
Medjedović: od početka kampanje desetine napada na SDA
15:50 BEOGRAD , 16. septembra (Tanjug) - Član predsedništva Mladih koalicije "Lista za Sandžak" Aldina Medjedović izjavila je danas da je od početka kampanje za septembarske lokalne izbore izvršeno više desetina napada na funkcionere Stranke demokratske akcije (SDA), opštinsku imovinu, lokalne funkcionere i članove vladajuće koalicije.
Medjedovićeva je, na konferenciji za novinare, kazala da je 15. avgusta napadnut i pretučen brat predsednika Asocijacije mladih SDA, ali nije saopštila njegovo ime, dok je u noći izmedju 26. i 27. avgusta zapaljen i uništen repetitor Regionalne radio-telvizije. Navodeći hdronologiju tih napada, ona je kazala da je 4. septembra ispaljen suzavac na tribine gradskog stadina, na kojem su gradjani Novog Pazara gledali fudbalsku utakmicu, i za taj incident optužila je Sandžačku demfokratsku partiju (SDP).
(Kraj)

UPR:NPAZAR-SDA-OPTUŽBE
SDA optužila stranku Rasima Ljajića za nove napade
15:33 NOVI PAZAR , 16. septembra (Tanjug) - Stranka demokratske akcije (SDA) optužila je danas Sandžačku demokratsku partiju za sinošnje podmetanje požara pod automobil Seada Salihovića, brata visokog funkcionera te stranke Esada Salihovića.
Član predsedništva Mladih koalicije "Lista za Sandzak" Aldina Medjedović rekla je da je "pojavom Sandžačke demokratske partije (SDP) i Rasima Ljajića na političku scenu u Sandžaku unesena mržnja, uvrede, klevete, droga i oružje, kao sredstvo za ostvarivanje političkih ciljeva". "Sve ovo ima za cilj da se medju Bošnjacima izazove mržnja, netrpeljivost i podele - da se narodu ogadi bavljenje politikom", rekla je ona na konferenciji za novinare i dodala da "ministar za ljudska i manjinska prava koristi sve raspoložive državne mehanizme".

(Kraj)

• »MADE IN SANJAK« je muško

Datum registracije: 16.06.2004

• Poruku poslati

135

Evo šta Srpski Rasisti pričaju o sukobima u Novom Pazaru:

http://www.stormfront.org/forum/showthre…4706d3&t=153100

"Licite na narod iz koga potjecete. Potrudite se da licite na taj narod. Taj narod nesto voli, a nesto ne voli. Volite ono sto on voli, ne volite ono sto on ne voli, pa cete liciti na taj narod. Taj narod je hrabar. Taj narod je pametan. Ne treba vas biti sramota da licite na taj narod, pa makar dijelili s njime, mozda, i neke mahane. Jer, nije nas narod savrsen, jer nema savrsenog. Ali ne treba bjezati od toga. Licite na taj narod."
...Jos da citiram svog omiljenog pjesnika:
'Velikim Bogom se kunemo da robovi biti necemo!"

12.1.1994. (Alija Izetbegovic)

"Uvjeren sam da ce se BiH, da odmah definisem sta, postepeno ocuvati, opstati i postati normalna drzava. Uvjeren sam u tu stvar. Ne bih mogao prognozirati kad ce to da bude, ali historija tece prilicno brzo na ovim prostorima, pa ce mozda biti brze nego sto mi i ocekujemo." Alija Izetbegovic

suad_

Početnik

(10)

• »suad_« je zabranjen

Datum registracije: 09.09.2003

• Poruku poslati

136

Ko kaže da muftija sandžački nije duboko zaglibio u politiku i celokupni javni život u Sandžaku, onda taj stvarno ili to iz inata priča ili jednostavno ništa nezna.
Svi znamo kako je na mesto načelnika SUP-a u N. Pazaru došao Suad Bulić, kako je došao za direktora Ekonomske škole Sead Ljajić, naravno sve uz podršku i zalaganje dotičnog muftije. To je što se zna, a šta je još što se nezna...
Samo obraćanje muftije medijima za nemile događaje imalo je poruku a i podršku kandidatu SDP-a, navodno da će na ovim izborima narod znati da izabere "budućnost u odnosu na prošlost". :( :(

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

137

Iz ovih poslednjih priloga shvatam da su neki clanovi Foruma promenili svoj stav za 180 stepeni. Znam sta su pricali do prosle godine. Samo ne znam razloge... ili mozda znam. U svakom slucaju imate jos 5 sati i 15 minuta a onda predizborna TISINA!!!! Jedva cekam.

Cujemo se 20. septembra, nadam se prvog demokratskog dana u novoj istoriji Novog Pazara...
Sit Hungry Doesn't Believe

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

138

Ne znam kolko ce tvoj post doptinet boljem sagledavanju slike i diskusiji na ovu temu, ali dobro.
Prvo nikad nisam bio pristalica nijedne stranke, niti sam danas. Ne vidim sta sam to promenio, ako mislis na mene. Samo raspolazem sa vise informacija, i sigurno bolje vidim sliku realnosti.

Stajanjem po strani se nista ne reseva. Niti bilo ko od nas ima nesto ako osudi i jedne i druge. Jer ne mogu podjednako biti krivi za onaj incident. Na osnovu informacija koje raspolazem vezane za onaj incident i za druge, od kojih sam neke naveo gore, glasam kako glasam.

A SDP me posebno razocaro ovom nasilnom kampanjom pokazo svoje pravo lice i motive za ucestvovanje u ovoj politickoj borbi.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

139

Esselamu alejkum

Zanimljive postove napisa Pauk. Ljudi su ovdje pokušavali biti nepristrani i strastveni, ali takvu i jednoga i drugoga kombinaciju niko još ne pokuša. Ako si stvarno htio da nas čistom logikom ubediš da SDA nije krivac već SDP, onda si sa pravom zanemario neke činjenice. A ako si htio biti stvarno nepristran onda si ih slučajno zaboravio. Kao prvo činjenica je da se sukob desio ispred prostorija SDP-a, a smiješno je objašnjenje Vasvije da drugoga puta nije bilo. Kao drugo ne pominješ da su se jedni predali a drugi razbježali.
Evo šta kaže Blic od 15. septembra, na strani 5

Citirano

Pripadnik SDA pucao u masu
OUP Novi Pazar, kako Blic nezvanično saznaje traga za izvesnim Ismetom Ganićem, pripadnikom SDA iz Tutina, koji je glavni osumnjičeni za pucnjavu pred prostorijama SDP u Novom Pazaru.
- Ganić je nosio zeleno odelo i ispraznio je dva šaržera u masu. Sada se, po nekim informacijama, krije u šumi, a policija intenzivno traga za njim - tvrdi naš izvor.

Ako si gledao mitind SDA u Delimeđu (Mirimeđu - Ismet Hot) onda će ti slika biti još jasnija. Naravno ako zaista hoćeš da je sagledaš što je realnije moguće.
I zašto tako lako vjeruješ o svim napadima na SDA, a ne vjeruješ ni jednom na SDP. Čak štaviše opravdavaš ih riječima "Čak i da je tako...", zar je u tvojim očima sve to opravdano.

Citirano

Ja nisam clan ni jedne partije i ti to ne znas, zato nemoj izvodit zakljucak da branim svoje.

Nemoj da se ljutiš što sam te prije svrstao u SDA, pa ako ne nosiš člansku kartu stranački obojen jesi od glave do pete.

Lijepo si opisao značaj Sulja u onim danima kada si ti bio mlad. Što jes jes, Suljo jeste bio hrabar. Za onakve izjave hrabrosti treba, i to mu niko ne može negirati, ali također se može reći i da je hrabrost u toj situaciji bila i jedino dovoljna. Sada treba i nešto taktičnosti, malo menadžerskih sposobnosti, malo osjećaja za trenutak, malo više ambicioznosti itd. U ovim okolnostima treba gledati Suljov značaj.

A šta se dješavalo u vremenu od 90-tih pa na ovamo. Ako to malo analiziramo vidjet ćeš da je od svih mogućnosti upravo on najgori mogući izbor.

Uzmi kakve god hoćeš pretpostavke i taj zaključak ti ne može izbjeći.

Evo hajde da kažemo da si u pravu za sve njegove protivnike. Da kažemo da je Rasim takav kakav ti kažeš, da je Muftija isti, da je Fevzija spletkaroš protiv njega, da je Tarik usredsređen na njegovo rušenje samo iz čiste zlobe itd... da ti ne ređam dalje. Šta je svima njima zajedničko? Pa svi su potekli iz SDA. Ako sada uzmemo njih, takve kakvima ih ti smatraš, pa još uzmemo i ove koji su trenutno sa njime, Bajra i kompaniju itd onda se postavlja jedno prosto pitanje:
Pa koliko ološa čovjek u svome životu može pokupiti. Kakav je on talenat pa da kome god ruku pruži ispostavi se da je to neki izdajnik, ili će to postati.
A kaže stara narodna poslovica "Sa kim si takav si." E ako je on godinama bio okružen svojim današnjim ljutim protivnicima zar to nije ostavilo nekakav uticaj na njega.

A nije tako Pauče. Štaviše ovo ne može biti dalje od istine. Istina je da je lično njegovo djelovanje dovelo do rascjepkanosti Bošnjaka. Dakle ne podvojenosti, ne polarizacije već do opšteg haosa. To se dešavalo iz više razloga. Kao prvi je upravo taj mit njegovog neprikosnovenog liderstva. Ko je se god približio bivao je u koljenima sasječen. Drugo je finansijske malverzacije. Ovo se dešavalo iz dva razloga. Kao prvo zbog pohlepe, a kao drugo zbog poštenja. Dakle neki su htjeli više, a drugi nisu htjeli udjela u tome.
I treći i najznačajniji razlog je njegovo izgnanstvo u Tursku. Pokušat ću da izbjegnem špekulacije, i govorit ću samo činjenicama.
Na vrhuncu moći Miloševićevog režima Suljo diže svoj glas protiv njega. To mu je Milošević trpeo neko vrijeme, a zatim on biva primoran na izbjeglištvo. Dok je bio tamo stranku su vodili ljudi koji su i danas bitni faktori u Sandžaku.
Pod nepoznatim okolnostima on se vraća bezbjedno u Sandžak, i ne hvali mu dlaka sa glave. Šta dalje slijedi? Dešavaju se prva previranja u do tada homogenom Bošnjačkom tijelu. Prva na udaru se našla Islamska zajednica, a nedugo zatim i prvi čovjek SDA u vrijeme njegovog odsustva - Rasim Ljajić. Tih dana je bilo primjetno da se retorika mitinga znatno ublažila. Sljedeće što se dešava, a od bitnijeg značaja je, jer preskačem neke manje važne čistke u Stranci, je afera sa prodajom oružja, u kojoj masa Bošnjaka prolazi kroz najgore torture. Svima njima je SDA okrenula leđa, a jedan od njih, koji je sada rahmetlija je na najgrublji mogući način izbačen iz stranke za koju je otpreo godine zlostavljanja po zatvorima. Da mnogo ne dužim, spomenut ću samo još i razilaženje sa Fevzijom Murićem i Tarikom Imamovićem, koji su također bili sa strankom od osnivanja.
Dakle: izgnanstvo - nerazjašnjeni povratak - raskol. Zaključak izvuci sam!
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško

Datum registracije: 13.09.2004

• Poruku poslati

140

Hmmmm

Sto se tice optuzbi koje je medjedovicka izjavila na konferenciji su zabrinjavajuci. Mnoge neistine koje su izasle u javnosti bi mogle nju da kostaju lisenja slobode.

1.MUP Novi Pazar je dao izvestaj u kome se kaze da licno obezbedjenje Ministra Rasima Ljajica uopste nije umesano u sukob ispred prostorija SDP a ona je izjavila sasvim suprotno!

2. Neznam otkud joj to da su aktivisti SDP-a bacili suzavac na punom stadionu

3. Nema nijedan dokaz da su ljudi iz SDP-a napadali repetitore rezimske regionalne televizije i kako je javnost upoznata i nije bilo onoliko napada koliko je ona nabrojala.

4. Eksplozivna naprava koja je bacena na kucu opstinskog i narodnog reketasa i nije eksplodirala po njihovim pricama bacili su aktivisti SDP-a ali takodje bez ijednog dokaza

5. Zapaljen automobil aktiviste SDA ali ne od strane SDP-a vec od strane ljudi kojima je doticni gospodin ciji je automobil bio duzan velike pare.

6. Napadnut i pretucen brat predsednika omladine od aktivista SDP-a po njihovim recima ali takodje posle istrage doslo je do toga da je to samo obicna tuca i nerascisceni racuni iz privatnog zivota

7. Napad na kucu u crkvinama od strane licnog obez bedjenja Rasima Ljajica je takodje jedna od velikih mnogobrojnih lazi jer taj dogadjaj se nije ni desio a ljajicevo obezbedjenje je na saveznom nivou tako da sigurno nebih palo na te grane. Automobil Rasimovog obezbedjenja je bivsi automobil pokojnog Djindjica i obezbedjenje radi profesionalno svoj posao jer Ministar Rasim Ljajic ima jednu veoma opasnu funkciju i on salje zlocince u Hag a ne kao poneki koji su sto zapuca jedan metak bezali sto dalje od sandzaka!

Porucujem pauku da ne sumnja u Muftiju niti u Saita Kacapora jer mi nemamo toliko ljudi koji su toliko skolovani, uspesni, ugledni i SRAM te bilo sto tako pricas za njih jer su te oni poslali u Maleziju na skolovanje, pa nisi mogao da izdrzis, vratio si se i sad studiras kako se meni cini na univerzitetu u Novom Pazaru ciji su osnivaci isti ti ljudi Muftija Muamer Zukorlic i Prof. Dr. Sait Kacapor koji je prorektor i dekan fakulteta. Tebi taj Suljo nije nista pomogao u tom tvom zivotu nasuprot gore navedenih ljudi koji ti daju buducnost i koji od tebe hoce da naprave uspesnog akademskog gradjanina a ti im ovako pricas iza ledja! Ja znam da ti nisi takav covek i da si u velikoj zabludi! Bolje bi ti bilo da se zapitas dali opstina ima jos koji lokal ili plac, dali ima u celoj garnituri SDA covek koji nije oprljao obraz i kolika je bila suma koju je uzimala reketaska vlast za dobijanje dozvola za gradnju. Dovoljan dokaz je "HARAM KUCA" koja je procenjena u vrednosti od 3.000.000,00 Eura.

Social bookmarks