Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Helleneyse

Početnik

(10)

• »Helleneyse« je žensko
  • »Helleneyse« je autor ove teme

Datum registracije: 25.03.2006

• Poruku poslati

1

Subota, 25. Mart 2006

Bošnjačka književnost

Interesuje me koliko čitate i poznajete bošnjačku književnost, počev od narodne pa do savremene, s obzirom da se sa njom uglavnom nismo sreli tokom školovanja. Pišite i koliko znate o sandžačkim piscima i koji je, po vašem mišljenju, njihov značaj za bošnjačku književnost.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 26. Mart 2006

Sjajno...

U chast otvaranja ove teme, a vidim da je tebi Pochetna - evo 10 bodova za tebe i nek ti je sa srechom :D

Imao sam priliku, ili nepriliku, da zbog baba upoznam BUKVALNO
sve zive boshnjacke pisce i stvaraoce.

bash me interesuje koga od njih Vi znate :D

:D
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 26. Mart 2006

Ene Babbha, a ko ti je babo? Da nije Omer Turković ;) Kako si samo uspio da upoznaš bukvalno sve? Svaka ti čast, zaista (o)
Kada bih ocjenjivala svoje poznavanje bošnjačke književnosti od jedan do deset, dala bih sebi jedan. To ne znači da je ne poznajem, nego da sam svojim znanjem jako nezadovoljna s obzirom da sam neko ko se knijiževnošću ozbiljno bavi. Nadam se da mlađi od mene neće biti tokom školovanja uskraćeni za takva saznanja kao što su to bili moji vršnjaci.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 27. Mart 2006

:D

Jest, babo mi je Omer Turkovic.

Pa, odmah, sledom svega, u poslednjih 20tak godina,
koliko, recimo, pamtim dolaske raznih imena i prezimena nasheg knjizevnog neba kod nas kuchi, upoznao sam ih sve redom, a i na putovanjima... pa onda gostoprimstvo ljudi tamo negde takodje uzvrate gostoprimstvom pa onda novi pesnik, pa pisac za decu, pa scenarista pa sve x 100 kombinacija i eto, upoznah to shto je zivo, danas i onda shta je zivo bilo, u to vreme :D

De, Zuti Cvijete na PM mi reci ko si.
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

5

Selam

Kad vec pocesmo o zivim bosnjackim piscima i onih koje znamo, za ovaj put da krenem od dvojice koje i toplo preporucujem za citanje, a to su Nedzad Ibrisimovic i Isnam Taljic. Od Nedzada sam citao skoro sve Vama preporucujem Ugursuza ;) i svakako novi roman Vjecnik kojeg jos nisam procitao al ako Bog da cim stignem u Sarajevo , a to ce biti uskoro uzimam ga :D . A od Isnama vam preporucujem Roman o Srebrenici. Za ovaj put toliko cekamo i druge da nam ukazu na nase pisce.
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

6

Znam da cekate mene :D 8)

Za sada Enver Colakovic i Legenda o Ali Pasi,a kada njega procitate preporucit cu vam nekog drugog :]
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

7

Kad ste već krenuli sa preporukama, ja predlažem djela, po meni, najboljeg bošnjačkog pripovjedača, Ćamila Sijarića -zbirku pripovjedaka Francuski pamuk i roman Bihorci . Ćamil je porijeklom iz Sandžaka. Oba ova djela su dobila prestižne nagrade za književnost.
zuti cvijet je dodao/la ovu sliku:
  • Camil.jpg
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

8

Legeda je procitana, a sad bih da malo krenem sa Miljenkom Jergovicem ... Insala Madona Insala mi je izmakla iz ruke pre neki dan u knjizari ... Galaksijo imal onih izdanja uz "Dane: ?
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

9

Utorak, 28. Mart 2006

Rifče, ima tih izdanja po Bosni i jako su jeftina. Inšala Madona inšala je svakako dobra knjiga. Ni ja nisam mogla da dođem do nje, samo sam jednom kod drugarice pročitala prvo poglavlje. Svako poglavlje je inspirisano nekom bosanskom sevdalinkom i nosi njeno ime. Sve u svemu, vrlo originalno i duhovito.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

10

Utorak, 28. Mart 2006

Ja bih preporučio djela od Rešada Kadića. Njegove pripovjetke su posebno lijepe. Jedno od njegovih najpoznatijih djela je "Ilhamijin put u smrt".

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

11

Utorak, 28. Mart 2006

[SIZE=3]Mak Dizdar[/SIZE]
(1917-1971)

San

Ima slovo tajno O sebi što šuti
Tajni su mu snovi Tajanstveni puti

Zbog tog slova čudnog odagnasmo ptice
Zbog njega smo sada nagrdili lice

U snu mekom lakom letimo ka plavom
Probudi nas zemlja S krvavom smo glavom

Zbog tog slova dragog živimo od snova
Da nas slovo ovo na javi

Ne ostavi?

Smrt

Zemlja je smrtnim
sjemenom posijana
Ali smrt nije kraj Jer
smrti zapravo i nema
I nema kraja Smrću je
samo obasjana
Staza uspona od gnijezda
do zvijezda.
  • makdizdar.gif

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

12

Utorak, 28. Mart 2006

Citirano

Orginalno od rifche_golup
Legeda je procitana, a sad bih da malo krenem sa Miljenkom Jergovicem ... Insala Madona Insala mi je izmakla iz ruke pre neki dan u knjizari ... Galaksijo imal onih izdanja uz "Dane: ?

Mislis od Taha Huseina?Naravno imaju ovdje,ja imam jedna primjerak u kolekciji svoje licne biblioteke ,al on nije nash :)
Evo jednog za kojeg vjerujem niste culi,ali ne da pise dobro,pise FENOMENALNO i ja upravo po prvi put citam nesto od njega.Pisac se zove Semsudin Sarajlci a djelo:Iz bosanske romantike.
Oni koji vole Bosnu i koji rado slusaju o njenim nekadasnjim obicajima,sigurna sam da ce pravo uzivati u ovoj knjizi....ja volim raznovrsne knjige,ali u ovoj posebno uzivam.
Toliko. :)
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

13

Utorak, 28. Mart 2006

Da pomenem neke...

Aladin Lukach, Omer Turkovic, Mensur Shachic, Ramiz Crnishanin, Shaban Sharenkapic, Sead Halilagic, Nedzib Vuchelj, Hajro Ikic, Enes Halilovic, Jahja Ferhatovic...

I josh puno njih koje nisam pomenula... Ogranichih se samo na Novi Pazar (poreklo ili prebivalishte). Chak i ona imena koja josh uvek nisu velika, postace to vrlo brzo, uverena sam.

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

14

Utorak, 28. Mart 2006

[SIZE=1]Neko pomenu Ilhamiju, pa ne bi bilo loše da se i o njemu nešto kaže. Trenutno nemam ništa što je on napisao pri ruci. Ako neko ima neka priskoči u pomoć. [/SIZE] [SIZE=3]

[SIZE=2]Abdulvehab Ihamija (1773-1821), pjesnik na bosanskom, turskom i arapskom jeziku. Zbog njegove buntovne pjesme Čudan zeman nastade tadašnji namjesnik na Bosni Ali Dželaludin-paša ga je osudio na smrt. Udavljen je u travničkoj tvrđavi. Iza njega je ostala da živi legenda o mučeničkoj smrti.[/SIZE] [/SIZE]

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

15

Srijeda, 29. Mart 2006

Citirano

Orginalno od harunh
A od Isnama vam preporucujem Roman o Srebrenici. Za ovaj put toliko cekamo i druge da nam ukazu na nase pisce.

Dobra knjiga, mada sam procitala samo neke djelove, nisam imala mogucnosti da procitam citavu. Ali bila sam na promociji knjige kad je bila tu, pa je Isnam i sam govorio o svom zivotu i knjigama, najvise o desavanjima u Srebrenici....
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

16

Srijeda, 29. Mart 2006

Sting Lady, ja nekoliko ličnosti od tih koje si pobrojala uopšte ne smatram bošnjačkim velikanima, čak smatram da im je djelovanje destruktivno bilo i jeste, ali to je opet moje mišljenje i stav. Nekima, pak, iz tvojeg spiska svaka čast.

Što se tiče Ilhamije k.s. kod nas su poznate njegove ilahije koje se i dan danas tumače, studiraju, uče, itd.

Hvala.

nparis

Učenik

(10)

• »nparis« je muško

Datum registracije: 22.01.2004

• Poruku poslati

17

Srijeda, 29. Mart 2006

Ja bih preporučio djelo od Ismeta Hadziahmetovica : "Iza Perde" (posebno Spain-u ako je nisi vec procitao).
Crnom zemljom kada me zaspu ne pomosli da me nema, Sunce, Mjesec zar nestaju sa njihovim zalascima .

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

18

Srijeda, 29. Mart 2006

Selam

Prosle godine izasao je i roman o Gazi Husref-begu i toplo ga preporucujem svima koji vole dobro stivo a posebno ovim sadasnjim politicarima da vide kako se nekada upravljalo i vladalo. Pisac Hazim Akmadzic.
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 30. Mart 2006

[SIZE=3]MUSA ĆAZIM ĆATIĆ[/SIZE]
(1878-1915)

Ja sam vjerni rob ljepote

Ja sam vjerni rob ljepote...Kad mi majka život dala,
S oblaka je vila pjesme nad bešiku moju pala
I cjelovom, štono pali kao tropsko sunce vrelo,
Taknula u usne moje i djetinsko sitno čelo;
Zato vazda na mom čelu vječnog aška misli gore,
A usne ih pjesmom zbore...
Ja sam vjerni rob ljepote... Duša čista poput lijera
Od iskona plivala mi u muzici šumskih sfera.
Nju anđôska ta muzika svojim medom opila je,
Zato vazda duša moja s tajne čeznje podrhtaje,
Pa me goni, da u žice lake harfe prstom diram
I ljepoti himnu sviram...
Ja sam vjerni rob ljepote... Slikar mi je bujna mašta
Njezin kist je krilo lune, atelie - čarna bašta.
U toj bašti na sve strane od boja se miris krili
I ko sunce u Perzeju sjaju slike i profili,
A ja samo u peru ih na hartiju b'jelu šljevam:
Hej, ja slikam, sviram, pjevam!...
  • Musa.jpg

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 30. Mart 2006

Citirano

Orginalno od nparis
Ja bih preporučio djelo od Ismeta Hadziahmetovica : "Iza Perde" (posebno Spain-u ako je nisi vec procitao).

Mislim da sam nešto čitao od njega. Da nije ovo djelo možda u stihovima pisano?

U svakom slučaju hvala na preporuci. Znaš li možda gdje je moguće njegova djela potražiti, kupiti?

Hvala.

Social bookmarks