Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

41

Četvrtak, 27. Maj 2004

Учиће на босанском језику

Бошњаци ће право на образовање на матерњем језику моћи да користе већ од септембра

У своје „историјске тековине” Бошњачко национално веће, поред (оспораваних одлука о застави и грбу као националним симболима и националним празницима Бошњака, укњижило је и одлуку о томе да се бошњачка деца од наредне школске године школују на матерњем, босанском језику.

Образлажући ту одлуку, челници Бошњачког националног већа са Сулејманом Угљанином на челу, позивају се на низ међународних, за Србију и Црну Гору обавезујућих, конвенција и повеља, као и на Закон о слободама и правима националних мањина у СЦГ. Као аргумент више прилажу се и закључци са једног скупа (затвореног за медије у Новом Пазару почетком маја, где су се, наводно, представници ОЕБС-а, Савета Европе, Министарства просвете Србије и Бошњачког националног већа сагласили да се од јесени бошњачка деца могу школовати на босанском језику.

Ако се и занемари лингвистичка расправа о томе јесу ли српски и босански језик стварно два различита језика, остају за сада многе дилеме како ће да изгледа почетак школске године на јесен у санџачким школама.

– Бошњачко национално веће једино има право да да сагласност на употребу уџбеника из којих ће учити бошњачка деца – тврди, гостујући на локалној телевизији, Сулејман Угљанин. Он каже да је у току израда програма, расписаће се тендери за издавачке куће и, иако је мало времена, све ће бити спремно до јесени.

У закључцима са оног мајског скупа се каже да влада треба да обезбеди установе за образовање наставничког кадра на босанском језику, затим да се на одговарајућим факултетима у земљи отворе катедре за овај језик и да се склопи споразум са Босном и Херцеговином о коришћењу уџбеника из те државе за школовање Бошњака у СЦГ.

Што се наставника босанског језика тиче, Угљанин сматра да „нема проблема” и наводи пример једног професора који је дипломирао у Београду југословенску књижевност, па у Хрватској предавао хрватски језик, у Босни босански, а сада у Србији предаје српски језик.

Није овде многима јасно хоће ли од јесени у школске дневнике у рубрици „матерњи језик” босанској деци да се уписује босански језик, а српској српски, или ће национално мешовити разреди да се поделе на оне који уче из књига које је одобрило Бошњачко веће и оне чије уџбенике одобри Министарство просвете.

– Није проблем Бошњачког већа како ће да се образују деца већинског (српског народа, него је задатак владе да омогући мањинским народима образовање на матерњем језику – каже Угљанин и за питања о могућим поделама међу децом оптужује медије „који уносе забуну”.

По речима Угљанина одлука о увођењу босанског језика у школе користи Бошњацима, али и влади Србије, јер, сматра он, без тога нема уласка у Европску унију.

Ипак, главну реч, тврде челници БНВ, имаће родитељи деце који треба да се изјасне на којем језику желе да им се деца школују.

У недостатку јаснијих сазнања о томе како ће да изгледа почетак наредне школске године, неки професори српског језика, склони шали, вежбају ијекавицу, тврдећи да је то најбитнија разлика између српског и босанског језика. Неки невешто, а неки намерно, кажу да „гађају у мјету”, а неки говоре о „вјеликим успесима”.

С. Бакрачевић
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

42

Četvrtak, 27. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Ako nekom smeta bosanski jezik i boli ga sto se mi Bosnjaci budimo onda je to meni pravo drago. A sam je kriv onaj koga to boli. Hehehehehehe. Znamo mi da boli. Ali taj bol je neopravdan, treba ga se osloboditi. Svakog koga boli treba o bi se toga osloboditi bilo da je srpske ili bosnjacke nacionalnosti. :):):):)

Da se nema pretenzija ne bi ni boljelo. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

43

Četvrtak, 27. Maj 2004

Selam Alejkum Dobri Ljudi...

Meni je zaista drago kad jedna Slavka Bakracevic novinarka koja je 14 godina ubica perom jednog naroda ovako nesto pise i kad taj moj Bosanski jezik NJU bas NJU toliko boli. Drago mi je i sto je bas njoj SDA i Sulejman Ugljanin odvratan a sto joj je Rasim Ljajic drag. Hvala Allah u na ovakvim blagodetima i ovakvim isharetima.

Ja molim sve prisutne na ovom foruma da mi nadju barem jedan clanak u srpskim novinama koji su nesto lijepo napisali o S.Ugljaninu, BNV i SDA.

Selam Alejkum...

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• »SAJO SUPERMEN« je zabranjen

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

44

Četvrtak, 27. Maj 2004

Citirano

.....У недостатку јаснијих сазнања о томе како ће да изгледа почетак наредне школске године, неки професори српског језика, склони шали, вежбају ијекавицу, тврдећи да је то најбитнија разлика између српског и босанског језика. Неки невешто, а неки намерно, кажу да „гађају у мјету”, а неки говоре о „вјеликим успесима”.

С. Бакрачевић

SLAVKA PONOVO JASHE

Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

45

Petak, 28. Maj 2004

Haj Slavke sto haje da jashe. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Cogito

Zlatna sredina

(10)

• »Cogito« je muško

Datum registracije: 23.06.2003

• Poruku poslati

46

Petak, 28. Maj 2004

Citirano

Orginalno od PASHA

Meni je zaista drago kad jedna Slavka Bakracevic novinarka koja je 14 godina ubica perom jednog naroda ovako nesto pise ...

[SIZE=5]PA DOKLE VIŠE???[/SIZE]
Dokle ovako proizvoljno i optuživački bez dokaza???
viskoznost nije isto što i gustina :(

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

47

Petak, 28. Maj 2004

Do [SIZE=4]SUDNJEG DANA[/SIZE] , kada ce svako vidjeti sto je radio i kada ce svakom pravedno presudjeno biti. I kada ce nevjernicima biti jasno da su propali i kada ce vjernicima trud njihov nagradjen biti.

Idemo dalje, samo nastavljamo, ne stojimo. Ja Rabbi Ti na m podrsku svoju daj i podari nam snagu.

Allahimanet.

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• Poruku poslati

48

Petak, 28. Maj 2004

Citirano

kaze cogito

Citirano

Citat:
Orginalno od PASHA

Meni je zaista drago kad jedna Slavka Bakracevic novinarka koja je 14 godina ubica perom jednog naroda ovako nesto pise ...

PA DOKLE VIŠE???

Ja cijenim Cogito sto branis Slavku Bakracevic sunarodnica ti je ali zar mislis da Moj narod ne zna sta je ta zena zajedno sa Mirkom Popovcem pisala sve ove godine.

NISMO MI VISE NEPISMEN NAROD MOJ COGITO I NEMAMO NI MI VISE AMNEZIJU.

NEKA TI OPROSTI BOG NE ZNAS STA RADIS!

Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

sadrazam

Početnik

(10)

• »sadrazam« je muško

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

49

Petak, 28. Maj 2004

Bosanski u skolama pocinje od septembra svidjalo se to nekom ili ne.

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• Poruku poslati

50

Petak, 28. Maj 2004

Citirano

PASHA
Ja molim sve prisutne na ovom foruma da mi nadju barem jedan clanak u srpskim novinama koji su nesto lijepo napisali o S.Ugljaninu, BNV i SDA.

Nema Brate nema. Ni jedan Srbin nece nikada nista lijepo napisati o S.Ugljaninu. Ne budi smijesan.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

51

Subota, 29. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Cogito

[SIZE=5]PA DOKLE VIŠE???[/SIZE]

Ne vidoh ni da je Slavka iznosila dokaze ... a mnogo puta sam imao prilike da čitam u novinama njene tekstove koji su bili i proizvoljni i optuživački i posmehivački... a jedan od tih tekstova ti je upravo ovaj koji je citiran na forumu.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko
  • »CHAMPION« je zabranjen

Datum registracije: 22.06.2004

• Poruku poslati

52

Srijeda, 04. August 2004

JEZIK KOJIM GOVORIM

U jednoj normalnoj zemlji, ljudi govore raznim dijalektima ili jezicima, ali je samo jedan jezik sluzbeni i kao takav samo jedan dozvoljen u skolama. Licno mislim da uvodjenje "bosanskog" ili "bosnjackog" jezika u skole ne donosi nikakvo dobro, po gotovu sto narod u Sandzaku i ne govori bosanskim dijalektom vec nekom mesavinom srpskog i crnogorskog, pa ne vidim po cemu bi se to i zvao bosanski ili bosnjacki. Moja konstatacija je da narod u Sandzaku jako lose govori svoj jezik, narocito u N.Pazaru. Sjenicaci su isto iz Sandzaka ali mnogo pravilnije govore u odnosu na N.Pazar. Znaci li to da bi oni trebali uvesti u skole sjenicki jezik. Znam da se ovo nece svideti mnogima kad procitaju, ali to je stvarno tako.
Neko je naveo primer Irske. Zasto bas Irska? Sto se nije naveo primer malo normalnijih zemalja kao sto je Nemacka, Francuska, Luksemburg, Belgija, Svajcarska i mnoge druge normalne zemlje koje imaju mnogo vise razlicitih jezika i dijalekata i narecja od nas, pa im je sluzbeni jezik samo jedan jedini.
Kad ovo govorim ne mogu a da se ne upitam sta je "inovator" ovim hteo da kaze ili postigne?
Bilo da neko govori crnogorski, bosanski, hrvatski, sa svim razlicitostima u tim dijalektima i narecjima, veruj te mi sve je to srpski jezik, pa makar ga mi nazivali i arapskim.

Champion

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

53

Srijeda, 04. August 2004

Ja sam isto tog misljenja.
Sve to je nekako ne nuzno,kao iz inata. Al' nek bude...
A vecina nasih i nezna da pise...srce me zaboli kad odem na chat il' iz Sandzaka sms dobijem. ?(

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

54

Srijeda, 04. August 2004

Ja sam za to da svako ima svoje: ako Srbi imaju svoj srpski, zasto Bosnjaci ne bi trebali imati svoj bosanski jezik?! Toliko mi je apsurdan stav po pitanju toga da bi muslimani, Bosnjaci, trebali govoriti srpskim jezikom!

A to sto sms koji iz Sandzaka stize ne znam gdje i sto nije tako ekstra gramaticki prefarban, nije problem ni u srpskom ni u bosanskom jeziku nego u neobrazovanosti naseg naroda koje jos uvijek ima (ali ne jos dugo insallah).

Ja sam za to da se muslimani Bosnjaci MORAJU obrazovati, da MORAJU imati izgradjen svoj vjerski i nacionalni identitet i da MORAJU imati svoj LIJEPI BOSANSKI JEZIK kojim ce govoriti te da nece vise nikada biti imitatori vec original koji ima cime da se ponosi i ima sta da ponudi.

Ja sam samo za to da budemo ono sto jesmo a ne ono sto drugi od nas zele napraviti.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

55

Srijeda, 04. August 2004

Citirano

A to sto sms koji iz Sandzaka stize ne znam gdje i sto nije tako ekstra gramaticki prefarban, nije problem ni u srpskom ni u bosanskom jeziku nego u neobrazovanosti naseg naroda

Ma znam ja to,tako mi dina i imana znam,aha.I nije mi trebala neka posebna tehnika da to skontam,ne ne,samo.Znas,hteo sam sa time reci da bi nam prece bilo da se o korektnom pisanju smsova pobrinemo nego da trazimo jos...anyway...Sta meni do duse ni danas jasno nije je;je li to bosanski ili bosnjacki?Ako bosanski,onda zasto?Tu mi jos manje logike ima jer...
Ima li nego ko ce to da mi to bez nasiljivanja obijasni?
Ma bilo kako bilo ziveo nas bosnjackobosanski i naopako i da ga akobogda svi mi perfektno savladamo. (o)

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

56

Srijeda, 04. August 2004

CHAMPION
Prebivaliste: Novi Pazar-Beograd

Citirano

Bilo da neko govori crnogorski, bosanski, hrvatski, sa svim razlicitostima u tim dijalektima i narecjima, veruj te mi sve je to srpski jezik,

ALIJA ISAKOVIC: "Nas jezik je nas moral"

Sretno u septembru...

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

• Poruku poslati

57

Petak, 06. August 2004

Esselamu alejkum

Citirano

Kad ovo govorim ne mogu a da se ne upitam sta je "inovator" ovim hteo da kaze ili postigne?
Bilo da neko govori crnogorski, bosanski, hrvatski, sa svim razlicitostima u tim dijalektima i narecjima, veruj te mi sve je to srpski jezik, pa makar ga mi nazivali i arapskim.

Tek sada mi je jasno u čemu si ti šampion. Bosanski jezik kao i Bošnjaci postoje i imaju historijsko utemeljenje u najmanju ruku koliko i ostali ovdje prisutni jezici. Sandžak je, ne računajući ovu noviju komunističku historiju, dio Bosne sa kojima dijelimo isti jezik. Ko iole poznaje našu historiju za njega je pitanje jezika ČISTA glupost.
Ali champione evo da ti navedem onoliko koliko bi trebalo razumnom čovjeku biti dovoljno. Ilija Garašanin - idejni tvorac velike srbije i čovjek koji je dao intelektualnu težinu i udario temelje srpske politike kojoj smo bili svjedoci proteklih godina, u svom djelu Načertanija naziva sve stanovnike Bosne bošnjacima bilo da su u pitanju Srbi, Hrvati ili Muslimani. Do polovine 19. vijeka SVO stanovništvo Bosne i Hercegovine (uključujući i Sandžak) je sebe nazivalo BOŠNJACIMA, a svoj jezik BOSANSKI.
Još jedna stvar je veoma zanimljiva: U istoj godini (1863.) u Sarajevu se osnivaju dva udruženja - "Udruženje za nametanje srpskog imena" i "Udruženje za promidžbu hrvatskog imena.

Citirano

veruj te mi sve je to srpski jezik

Neću ti vjerovat jer je to laž u koju si olahko povjerovala. A ne tražim ni tebi da mi vjeruješ već ti, evo, jasne dokaze iznosim.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

58

Petak, 01. Oktobar 2004

BOSANSKI JEZIK KAO IZBORNI PREDMET? | 10:40 -> 13:03 | Izvor: FoNet

Novi Pazar -- Esad Džudžević je zamolio premijera Srbije da zatraži Ministarstvu prosvete da uvrsti na listu izbornih predmeta bosanski jezik.

"Iskoristite vaš autoritet i kao premijer, u situaciji kada ne postoji ministar prosvete, ovlastite vd ministra Milana Brdara da donese odluku o izmenama i dopunama Pravilnika o nastavnim planovima i programima za I i II razred osnovne škole i naknadno uvrsti na listu izbornih predmeta bosanski jezik sa elementima nacionalne kulture", navodi se u pismu predsednika Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog veća u Srbiji i Crnoj Gori.

Slična pisma Džudžević je uputio predsedniku Srbije Borisu Tadiću i predsedniku Skupštine Srbije Predragu Markoviću, u kojima ih je upoznao sa zahtevom da se omogući obrazovanje pripadnicima bosnjačkog naroda na maternjem jeziku.

Selam Alejkum...

I NJIHOVI KOMETARI

E pa stvarno malo preterujemo, to bi bilo isto kao da g. Bogdanovic zatrazi od g. Kostunice da iskoristi svoj autoritet kao bi se usvrstao satrovacki kao izborni predmet u Beogradu? Pa ljudi moji sta Vi mislite da u Nemackoj postoji izborni predmet "Bavarski jezik"? Ne, svi lepo uce Nemacki jezik i nikome ne bi palo na pamet da trazi nesto vise. Ko hoce da uci drugi jezik moze da ide na kurs u nekoj privatnoj skoli ili da se upise na narodni univerzitet pa neka izvoli. Dosta je bilo vise takvih suludih zahteva, u Srbiji se uci srpski i tacka!
(Misa Pavlovic, 01. oktobar 2004 10:47)

Bas me zanima na kom je jeziku napisano pismo, ili je covek morao da angazuje prevodioca.
(Vladimir, 01. oktobar 2004 11:11)

Nije tolerantno da se zahteva uvodjenje bosanskog, a cuti o hercegovackom jeziku.
(Mehmed, 01. oktobar 2004 11:13)

Pa dobro dokle cemo slusati ovakve gluposti?!Bosanski?! A sta je sledece, Zemunski? Pa pre cu da razumem nekoga iz Bosne nego iz Vranja, pa ne cujem vranjance da traze svoj 'jezik'! Dokle ce polupismeni da vode narod na Balkanu? To je pravo pitanje - 'Narod je stoka jedna grdna...'
(Djenka, 01. oktobar 2004 11:14)

Bosancima ili Bošnjacima tj. muslimanima slovenskog porekla priznajemo da su poseban narod (što je jako čudno odreći se dela svog naroda zato što je druge vere) i upravo zato Srbija treba da im omogući da se školuju na jeziku koji oni smatraju za svoj. To je demokratski, a to što svi znamo da je to jedan te isti jezik je nešto sasvim drugo. Tu je problem u našim pocepanim glavama.
(Rade, 01. oktobar 2004 11:20)

Koliko se ja secam, pre 15-tak godina niko na zemaljskoj kugli nije cuo za "bosanski jezik". Bosanski jezik postoji isto onoliko koliko postoji austrijski, svajcarski ili americki jezik.
(smeskö, 01. oktobar 2004 11:26)

Mozda Bosnjacki i dodje u obzir, ali u BiH, a nikako u SCG. A kao sto je poznato strucnjaci iz oblasti jezika i knjizevnosti su dokazali i objasnili da ne postoji bosanski vec srpski i hrvatski iz kojeg muslimani pokusavaju da izmisle neki novi jezik. Pa izvoli g. Vojo pa prihvati i te cinjenice.
(slavisa, 01. oktobar 2004 11:30)

Eh, kakve gluposti ... pa, na kom jeziku im predaju trenutno? Pretpostavljam da je to upravo taj "bosanski jezik", odnosno narecje srpskog jezika koje se govori u toj oblasti. Ne verujem da tamo nastavnici govore beogradskim zargonom i naglaskom. Jedini problem je sto se to zove "srpski". Ali, ako ce ih uvodjenje "bosanskog jezika" uciniti srecnim i zadovoljnim - dajte im, to bar nije velika stvar.
(Goran, 01. oktobar 2004 11:44)

Pa Bosanski jezik nema ni u Federaciji BiH! Ako bošnjaci odnosno muslimani donese jednom adekvatno ime za svoj novi jezik, mislim da onda on treba da se u oblastima gde bošnjaci čine lokalnu vlast donese kao dodatan predmet! Ali ja ipak mislim da nije bilo nikad poterebe da se menjaju imena jezika. Pa pobogu ako se jezik oduvek u Bosni zvao srpskohrvatski nek tako bude i dalje isto važi i za Crnu Goru! U Austriji je jezik nemački pa imaju svoju državu, pa čak i velesila kao Amerika nije promenila engleski jezik u američki. Ne znam - pa zar smo ljudi i političari sa ovih prostora stvarno toliko ....
(Slavko, 01. oktobar 2004 11:48)

Posto su isrpljene sve mogucnosti za nove ratne pocetke, sada se cacka mecka i iscackuju novi razlozi.
(J.Pavlovic, 01. oktobar 2004 12:01)

Obzirom da je bosanski jezik samo fikcija i da stvarno ne postoji, misljenja sam da se predlozeni predmet preimenuje u "Uticaj turske okupacije na srpski jezik i kulturu" ili mozda "Turcizmi u srpskom jeziku", a da bi bolje izucili istoriju "bosnjackog naroda", predlazem da se uvedu kao obavezni predemeti "Poturcavanje Srba kao iskra postanka bosnjacke nacije" i "Kako prodati veru i poreklo da bi sacuvali zadnjicu".
(Vuk Karadzic, 01. oktobar 2004 12:02)

Ironicno, za tzv. bosanski jezik zalazu se oni koji uopste nisu Bosanci ili su se odrekli bosanskih korena. Bosna je osnovana kao jedna od tri srpske pokrajine (zajedno za Zetom i Raskom) daleko pre Turske okupacije istih u 14. i 15. veku. Stanovnistvo je bilo iskljucivo srpsko sa izuzetkom dela trgovaca, zanatlija, rudara. Vecina nasih predaka je ocuvala jezik, veroispovest, kulturu, tradiciju, ali neki nisu i priklonili su se iz sebi poznatih razloga turskom okupatoru. Ostaci tih okupacionih snaga uporno svojataju Bosnu kao svoju drzavu, a bosanski jezik kao svoj jezik iako im je maternji jezik srpski, znajuci da odvajajuci ove dve oduvek srpske teritorije zadaju smrtni udarac Srbiji i celom srpstvu.
(Stojan, 01. oktobar 2004 12:08)

Sedim i par minuta razmisljam kakva je razlika izmedju srpskog i bosanskog. U redu, priznajem da ima surnaest dijalekata u tom nasem Srpskom-Hrvatskom jeziku, ali ne mogu da shvatim, u cemu bi se razlikovao gramaticki, leksikalno taj tzv. bosanski jezik. Znaci postojace vojvodjanski, beogradski, kosovski, itd. Halo ljudi! U Nemackoj Nemci iz Hamburga nerazumeju ove iz Bavarske! U Ceskoj je dosta drugaciji dijalekt u zapadnoj Ceskoj nego u Ostravi (severo-istok), o Italijanskom (Kalabrija i gore sever) da negovorim. I sta? Sve je to jedan jezik sa drugacijim dijalektima. To sto se nemacki u Austriji zove austrijski, je cisto oznacavanje drzavnog jezika, a ne posebnog jezika, koji bi trebalo u Nemackoj da se uci kao strani jezik.
Zamisli paradoks: U skoli se uvedu dva strana jezika: hrvatski i bosanski:)
(Srdjan Ceska, 01. oktobar 2004 12:14)

Mislim da je zahtev potpuno opravdan. Koliko se secam jos pre nekih 10-12 godina je nasi naucnici iz Instituta za lingvistiku, Cajnice, u sastavu: Dr. Nenad Zamenica i Ermin Padez - dosli do zakljucka da se jedan jezik koji se do tada potpuno nepravilno nazivao Srpskohrvatski, u stvari sastoji od 6 potpuno razlicitih jezika! Evo spiska jezika, i primera jedne proste recenice, kako bi svi mogli da se uvere u neophodnost uvodjenja Bosanskog u skole u Srbiji:
* Srpski = "Ja čitam."
* Hrvatski = "Ja čitam."
* Bosanski = "Ja čitam."
* Hercegovacki = "Ja čitam."
* Crnski = "Ja čitam."
* Gorski = "Ja čitam."
Kao sto ste videli, svi ovi jezici cak i ne podsecaju jedan na drugi! Jedino su Bosanski i Hercegovacki slicni, jer imaju nekih slicnih semantickih konotacija!
(Max Power, 01. oktobar 2004 12:25)

Nema problema, treba im dopustiti da uche na bosanskom jeziku, ako im je tako milije da zovu taj jezik, ali samo onog dana kad se u BiH uvedu srpski i hrvatski jezik za Srbe i Hrvate koji zive tamo. U trenucima kad se u BiH menjaju imena srpskih gradova i mesta koji imaju pridev srpski u imenu, smatram da je chista budalashtina ovaj predlog gospodina Džudževića.
(Milan, 01. oktobar 2004 13:34)

Kakva glupost. Stvarno, ako se ovako nastavi bice uskoro i crnogorski, vojvodjanski, sumadijski, vrazogrnacki jezik... mislim da je bitno da se ovo odbije i da se tako na vreme stavi crta na ludilo.
"Bosancima ili Bošnjacima tj. muslimanima slovenskog porekla priznajemo da su poseban narod (što je jako čudno odreći se dela svog naroda zato što je druge vere)"
Sa ovim se potpuno slazem, ali kakve ovo ima veze sa jezikom ? Pa, jel Austrijanci pricaju "austrijski", ili nemacki ?!
(Milinko, 01. oktobar 2004 13:39)

Bas simpaticno! Deca imaju sanse da budu poliglote.
(Beka, 01. oktobar 2004 13:58)

U isto vreme kada se u MH-Federaciji i Republici Srpskoj zabranjuje prisev "srpski", a uskoro ce rezim Sulejmana Tihica zabraniti i imenicu "Srbin". To nije bilo ni za turske okupacije! Termin "bosanski jezik" ne postoji nigde, ali postoji "bosnjacki" jezik, koji je identican "novogovoru" iz Paveliceve NDH. Uporedite jezik glasila iz 1941. u klerofasistickoj NDH i danasnje "BiH" tvorevine! Je li jezik iz rasisticke NDH treba da se propagira u Raskoj i Srbiji? ...
Istorija se ponavlja - ako je ne poznajete i odbijate uciti i pamtiti!
(Haralampije-Kanada, 01. oktobar 2004 14:09)

... Treba uvesti bosanski u skoli, naravnooo! Kada se to bude uradilo, moracemo Vlasima dati republiku u jugo-istocnoj Srbiji, jer ih je toliko, da ih nece zadovoljiti samo predavanje na rumunskom u skolama.... koja nebuloza, ali ne mogu da verujem!
p.s.Sviceri imaju "svoj jezik", a to je reto-romanski, koji doduse zna jos samo nekih 5% stanovnistva.
(Aenima, 01. oktobar 2004 14:12)

Ne kao izborni, bosanski treba uvesti kao strani jezik. Samo ne znam ima li neke razlike izmedju bosanskog koji se govori u Republici Srpskoj i onog u drugim delovima BiH. Moglo bi da se desi da treba uvesti dva bosanska jezika.
(IvanS, 01. oktobar 2004 14:41)

Prvo izmislis nepostojecu naciju, onda im stvoris drzavu i na kraju im izmislis i jezik!
Ljudskoj gluposti nikad kraja.
(Zoran, 01. oktobar 2004 14:43)

E, nadmam se da ce ljudi jednom da shvate da ne mora svako selo da ima svoj jezik. Mada kad se pogleda kakav nem je nivo medjusobne komunikacije reklo bi se da svaki zaseok ima svoj jezik. Naravoucenije, ne zna se ni ko pije ni ko placa.
(slavica, 01. oktobar 2004 14:44)

Ovo je kriminal! Da li da plačemo ili da se smejemo?
(Gavran, 01. oktobar 2004 14:46)

Nema sanse da G. Kostunica pristane, on sigurno nije obavesten da bosanski jezik postoji. A tu se po prvi put i ja slazem sa njim.
Pozdrav iz Austrije, gde se skolujem na nemackom a ne na austrijskom jeziku.
(ivvana, 01. oktobar 2004 14:57)

I od jedne dlake napravismo pedesetpet(55)! Jesmo sposobni nema śta!
(Ahmeti, 01. oktobar 2004 15:24)

Nastavna odrednica br. 1: rec "bolan" - znacenje i upotreba...
(Mujo, 01. oktobar 2004 15:27)

Potpuno se slazem. Bosnjaci su nacionalna manjina u Srbiji i treba da imaju izbor ucenja svog jezika i svoje istorije isto kao i Madjari, Albanci, Bugari, Hrvati i svi drugi koji sebe smatraju pripadnikom nacionalne manjine u Srbiji.
(Dule, 01. oktobar 2004 15:54)

Zanimljivo je da se na pr. engleski jezik upotrebljava kao takav u vise drzava, kao i spanski, portugalski, nemacki itd, a niko u tim drzavama ne trazi da promeni ime jezika u americki, brazilski itd. Srpskim jezikom se govori u Hrvatskoj, Bosni, Crnoj Gori kao i u
Srbiji. Ime ce promeniti, ali jezik ce ostati uvek isti, voleli to ili ne!
(OKRAM, 01. oktobar 2004 15:58)

• »carsijaner« je zabranjen

Datum registracije: 25.09.2004

• Poruku poslati

59

Petak, 01. Oktobar 2004

SELLAM

Citam gore navedene komentare i ne mogu da vjerujem koliko su pojedinci iz reda Srpskog naroda nadojeni i koliko ih je strah razlicitosti. Sad mi dodje da pljunem nase nastavnike koji su tjerali i dalje tjeraju nasu djecu da pjevaju himnu Svetom Savi.
Nema sta brate mnogo smo tolerantni. Svaka cast Esku Dzudzevicu.
Sva sreca mi Bosnjaci imamo ministra za ljudska i manjinska pitanja pa ce i on da pogura ovu inicijativu.

malamrva

Početnik

(10)

• »malamrva« je žensko

Datum registracije: 26.02.2004

• Poruku poslati

60

Subota, 02. Oktobar 2004

Eh, ponekad pomislim da posle svega sto se izdesavalo poslednjih 60 godina ova drzava treba da se zove bilo kojim drugim imenom samo ne Srbija. Zasto?

Politicari, usijane glave i neznalice a mozda i smisljenom aktivnoscu pojedine vece strukture naravile su u proslosti najgoru mogucu stvar. Pojam Srbin, srpski itd. vezan je iskljucivo za pravoslavlje - to je uzasna greska, sada tome nema ispravke.

Umesto da se ide analogijom: Naziv drzave = naziv jezika, kod nas to posle svih ovih godina ne moze...

Ok, sad ce neko reci pa u Americi se ne prica americki. Ne prica se americki ali se prica americki engleski sto je ustvari i ispravno... To je engleski jezik sa razlicitim izgovorom u velikom broju slucajeva i sa razlicitim pisanjem pojednih reci ali je to u osnovi engleski.

Meni bi mozda palo na pamet, da se jezik kojim se prica u NP zove bosnjacki srpski..jer se od srpskog razlikuje po izgovoru - dijalektu i po pojedinim recima koje su ili turcizmi ili su smisljene iskljucivo u pazaru i necete ih naci da ih neko govori u bosni.

No, pocevsi od prvih recenica mog odgovora na ovu temu kada bi se ova drzava sada zvala bilo kako drugacije osim Srbija, npr. drzava se zove Kal i u njoj zive Srbi (citaj pravoslavni jer je to tako opste prihvaceno iako sam veliki protivnik toga), Muslimani i ostali da ne nabrajam, sigurna sam da bi svi u zemlji govorili Kalskim jezikom.

Kojim jezikom pripadnici islamske veroispovesti pricaju u Americi, ne izmedju sebe vec u institucijama???

Iskreno, ne mislim da je jezik kojim se prica u Pazaru bosanski, jer mi stvarno ne lici puno na jezik svih onih koji dozlaze iz bosne.

Nesto mi samo nije jasno, zasto Bosanjaci iz Pazara toliko insistiraju na vezi sa Bosnom kad koliko ja znam u Bosni ih bas i ne vole i zovu ih Sandzaklije...Ne prihvataju ih kao svoje...

I na strani pravoslavnih srba postoji mnogo neznanja i netolerancije i u pravu je neko ko rece, zasto moje dete da peva himnu Sveti Sava. Nisam za to da bilo sta sto je verski obojeno bude u drzavnim skolama osim na izbornim predmetima.

Nego na kraju da vas vise ne gusim, ipak kad bi hteo neko malo dublje da pogleda u sebe jezik kojim se prica u Pazaru je bosanjacki srpski i to je to....

Social bookmarks