Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

121

Petak, 24. Decembar 2004

Lijepo brate, nema sta - masala.

Gyerzelez
Gyerzelez je dodao/la ovu sliku:
  • Udzbenik_Bosanski Jezik2.jpg

122

Petak, 24. Decembar 2004

Ćirilicom?
To je verovatno samo na omotu.

@ Mehdi : Halalosum.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

123

Petak, 24. Decembar 2004

Juce mi ponovo, posle 7 godina, dodje do ruku moja diploma o polozenom maturskom ispitu.
Polagala se 2 predmeta. Maternji jezik i jos jedan predmet po izboru.
Gledam ocenu iz maternjeg jezika i vidim 3-ojku koja me odmah podseti na razlog njenog dobijanja.
Dakle bilo je to '94 na maturskom ispitu gde meni pade na pamet da pismeni rad iz maternjeg jezika napisem bosanskim jezikom.
Tako i uradih.
Moram na kratko da pomenem da sam na pismenim radovima iz maternjeg jezika tokom sve 4 godine gimnazije uvek dobijao najbolju ocenu, a moji su se
radovi cesto citali i u drugim odeljenjima.

U razgovoru sa mojim profesorom maternjeg jezika (razrednim staresinim), saznadoh da su mi ostali profesori iz komisije za ocenjvanje hteli dati jos slabiju ocenu samo zato sto sam pisao bosanskim jezikom, a da je on ipak uspeo da ih ubedi da mi daju "bolju" ocenu.

Nadam se da je doslo vreme kad se koriscenje bosanskog jezika nece sankcionisati na ovaj nacin kako se to radilo pre 10 godina.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

124

Petak, 24. Decembar 2004

Citirano

Originalno od pink
Ćirilicom?
To je verovatno samo na omotu.

Nije samo na omotu. Vec je udzbenik za prvi razred stampan cirilicom (zbog toga sto djeca u prvom razredu uce cirilicu) a udzbenik za drugi latinicom (jer se u Srbiji od drugog rayreda uci latinica) :D

Sellam
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

125

Subota, 25. Decembar 2004

E vala lijepo. Jos jedno pravo koje nam je godinama podmuklo uskracivano sprema se da ponovo zazivi u nasoj regiji.

Puno srece pregovaracima a od direktora osnovnih i srednjih skola ocekujem maksimalnu angazovanost.

Svaku revolucija, pa i ova nasa jezicka ce naici na kocnicare . Ko su oni u ovom slucaju, videcemo. Zato stavite naocare ali ne one CRNE .
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

126

Ponedjeljak, 27. Decembar 2004

e kad smo kod latinice i cirilice, bas me interesuje koje je zvanicno pismo Bosanskog jezika

jel to cirilica il latinica, posto je Bosancica slicna cirilici, tj. njena prethodnica, znaci da bi trebalo da je pismo Bosanskog cirilica, a ako nije zasto?

http://www.angelfire.com/hi5/profesorhk/bosancica.html
malo za promenu

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

127

Ponedjeljak, 27. Decembar 2004

JUCE

"...ministar Vuksanovic je, pozivajuci se na misljenje lingvista, zaključio da bosanski jezik ne postoji, a da bi Bošnjaci u Srbiji mogli da traže samo izučavanje bošnjačkog jezika. ..."

Dnevni list DANAS /11. novembar 2004.

DANAS

"PROSVETA-JEZIK
Bosanski jezik kao izborni predmet za prvake
12:11 BEOGRAD , 27. decembra (Tanjug) - Ministarstvo prosvete i sporta Srbije danas je saopštilo da će bosanski jezik biti uveden kao izborni predmet u prvom i drugom razredu osnovne škole.
Ministarstvo je tu odluku donelo na predlog Saveta za nacionalne manjine Republike Srbije. Njome se menja i dopunjuje Pravilnik o nastavnom planu i programu, po kome će, bosanski jezik, sa elementima nacionalne kulture, biti izborni predmet u prvom i drugom razredu osnovne škole, saopštio je kabinet ministra prosvete "

SJUTRA ;) :D :D

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

128

Utorak, 28. Decembar 2004

Evo i ministar Vuksanovic priznao Bosanski.

Sve cestitke Bosnjackom Nacionalnom vijecu i velikom borcu Esadu Dzudzevicu. Svaka cast!! (o) (o)

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• »SAJO SUPERMEN« je zabranjen

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

129

BOŠNJACI U ŠKOLAMA UČE BOSANSKI

BEOGRAD- U osnovnim školama u Srbiji, u sredinama gde žive Bošnjaci, od drugog školskog polugodišta kao izborni predmet učiće se bosanski jezik.

Ministarstvo prosvete danas je, na predlog Republičkog saveta za nacionalne manjine, izmenilo Pravilnik o nastavnom planu i programu i time ispunilo zahtev Bošnjačkog nacionalnog vijeća.

Odluci je prethodila višemesečna javna polemika, tokom koje je na skupštinskom Odboru za prosvetu postavljano i pitanje da li jezik treba da se zove "bošnjački" ili "bosanski".

Kako je agenciji Beta rečeno u Savetu za nacionalne manjine, to pitanje nije razmatrano jer se izraz bosanski koristi u svim medjunarodnim dokumentima, kao što je bilo i prilikom potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

Muslimani u Srbiji su prvi put na popisu 2002. godine dobili priliku da se nacionalno izjane kao Bošnjaci.

Prvi državni zvaničnik koji je javno upotrebio odrednicu Bošnjaci bio je tadašnji predsednik SRJ Vojislav Koštunica, 2. februara 2001. godine.

On je tada, obraćajuci se učesnicima konferencije o multietničnosti i multikulturalnosti u SRJ, podsetio na svoje predizborno obećanje da će dati sve od sebe da "naša zemlja bude istinska domovina svih svojih gradjana - Srba, Crnogoraca, Madjara, Bošnjaka, Slovaka, Albanaca, Roma, Goranaca, Rumuna, Bugara, Rusina, Bunjavaca, Hrvata i ostalih".

U predizbornom obraćanju Koštunica je u nabrajanju upotrebio naziv-Muslimani.

DŽUDŽEVIĆ: UVODJENJE BOSANSKOG JEZIKA ZNAČAJAN KORAK

NOVI PAZAR- Funkcioner Bošnjačkog nacionalnog veća SCG Esad Džudžević izrazio je danas zadovoljstvo odlukom Ministarstva prosvete da se bosanski jezik sa elementima nacionalne kulture tokom drugog polgodišta uvede u nastavni program prvog i drugog razreda osnovne škole.

"Došlo je više do političkog, nego do stručnog dogovora. Ovo je veoma značajno, a Bošnjaci su poslednja od 38 manjina u zemlji koja je ostvarila to pravo", rekao je Dzudzević, koji je predsednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog veća.

U školama će se, u drugom polugodju, bosanski jezik sa elementima nacionalne kulture izučavati kao izborni predmet. Od sledeće školske godine bosanski jezik će se izučavati i u trećem razredu, rekao je Džudžević.

On je najavio i održavanje seminara na kojima će nastavni kadar dobiti metodološko i sadržinsko znanje o bosanskom jeziku.

(o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o)

Da vidim sad one koji su govorili da je Bosnjacko Nacionalno Vijece losa stvar i da nista ne radi.

Poslije Grba, Zastave, Bosnjackih Praznika evo Priznanja i nasega lijepog Bosanskog jezika (o) (o) (o) (o) (o)
Od sada Dzafer nece nositi dzak a Marko voziti avion
Nece Suljo prodavati Selimu prase.
I ja se pridruzujem cestitkama Predsjedniku BNV dr. Sulejmanu Ugljaninu i njegovim saradnicima.

Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

130

Ovo je zaista jedna divna i znacajna vijest za nas Bosnjake Sandzaka
Pridruzujem se cetitkama

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

131

Srijeda, 29. Decembar 2004

Sellam/vozdra

Cestitke i od mene.

Za one koji su jos uvijek 'in doubt' (preneseno verbatim iz Bosnjackog Almanah-a br. 23-24). Znaci, slicno cirilici ali nije cirilica:

D. ĐURIĆ, Kako izgleda bosansko pismo, ALMANAH 17-18, 2001,
293- 296

Tekst pod ovim naslovom objavio je Al. D. Đurić, advokat iz Požarevca u "Politici" od 18. avgusta 1929, br. 7647, na str. 8, podstaknut pominjanjem "bosanskoga pisma" u prethodnim tekstovima Dragiše Lapčevića i Grigorija Božovića. Tačnu signaturu teksta, kojeg donosimo u fototipu i
prepisu, pronašli smo zahvaljujući bibliotekaru Univerzitetske biblioteke u Beogradu, Sanji Kozaković, na čemu joj zahvaljujemo. Na sadržinu ovoga teksta ukazao nam je arh. Rifko Alihodžić, iz Bijelog Polja.
Urednik

Živko M. Andrijašević, Još jednom o bosanskom pismu - "bosančici",
Almanah 21-22, 2003, 289-292

U "Almanahu" br. 17-18 iz 2001. godine (str. 293-296) prenesen je članak o "bosančici", koji je u beogradskoj "Politici" objavio 1929. godine advokat A. Đurić. U članku pod nazivom "Kako izgleda bosansko pismo" Đurić objašnjava kako je došao do ovog pisma, objavivši uz tekst i znakove "Bosančice". Naime, Đurić je poslije Prvog svjetskog rata bio načelnik pljevaljskog okruga i igrom slučaja došao je do jednog pisma napisanog "bosančicom". Prema objašnjenjima koja su mu dali neki pljevaljski
muslimani, riječ je o pismu koje je bilo u upotrebi već nekoliko vjekova ("od prije Kosova"), ali su ga u posljednje vrijeme koristile isključivo muslimanke.
Da bi čitaocima "Politike" i vizuelno pokazao kao izgleda "bosančica", Đurić je priložio i jedan prepis slova koja su korišćena u pismu. Međutim, čitaocima tadašnje "Politike", ali ni današnjeg "Almanaha", njegov prepis nije mogao biti od znatnije koristi, jer se iz njegovog prepisa ne može saznati kojim se znakovima označava koji glas. On, recimo, nije uz
slovne znake "bosančice" pridodao i odgovarajući znak ćiriličnog (ili latiničnog) sistema, što je svakako trebalo učiniti. Prepis "bosančice" koji Đurić
objavljuje ima 69 znakova, od kojih se neki ponavljaju više puta (npr. "x", "8", "w", "ž`"...), tako da se ne može saznati kada se ovi znakovi koriste
samostalno, a kada uz neki drugi znak. Sve u svemu, prevelike koristi od Đurićevog prepisa "bosančice" nije bilo.
Nedugo nakog objavljivanja ovog članka u "Almanahu", desilo se da smo u Arhivsko-bibliotečkom odjeljenju Narodnog muzeja na Cetinju
(fond "Nikola I", za 1915. godinu) pronašli dokument kojim je moguće otkloniti neke nedostatke i nedorečenosti prvotnog Đurićevog napisa. U pitanju je dokument koji sadrži slova "bosančice", a uz njih je dat odgovarajući ćirilični slovni znak. Prepis slova "bosančice" napravila je crnogorska lokalna vlast u Pljevijima polovinom 1913. godine. Kapetan kapetanije pljevaljske, Simo Šiljak, povjerljivom depešom od 30. juna 1913. godine obavještava Oblasnu upravu u Bijelom Polju da je uspio da sačini prepis "bosančice" ili, kako on kaže, bosanske azbuke kojom korespondiraju stariji muslimani od Pljevalja do Mitrovice.
Kapetan Šiljak napominje i da je ova azbuka dobro poznata među muslimanima u Bosni, ali i da je znaju neki Srbi. Inače, razlog zbog kojeg on dostavlja Oblasnoj upravi "bosančicu" je njena eventualna upotreba u policijske svrhe (tumačenje sumnjivih
pisama). Prepis "bosančice" koji je Oblasnoj upravi u Bijelom Polju dostavio kapetan Šiljak sadrži 26 slovnih znakova. "Bosančica", kako objašnjava Šiljak,
nema znake za glasove "e", "lj" i "c". Međutim, Šiljak je previdio da napomene da nedostaje i slovna oznaka za "nj".
Prema tome, "bosančicu" čini 26 slova, koji imaju svoj znakovni ekvivalent u 26 ćiriličnih slova (a, b, v, g, d, đ, ž, z, i, j, k, 1, m, n, o, p, r, s, t, ć, u, f, h, č, dž, š). Prepis "bosančice", koji je napravila crnogorska vlast u Pljevijima, objavljujemo kao faksimil, a propratnu depešu kapetana Sima Šiljka, objavljujemo integralno:

Kapetanija Pljevaljska
Broj: 1933
Pljevlja, 30. juna 1913 god.
Povierliivo
Kr. Oblasnoj Upravi Bijelo Polie

Čast je potpisanom učtivo poslati u prepisu Bosansku azbuku zvanu "Bosančica" pribavljenu iz ovdašnje varoši a pomoću koje korespondiraju stariji muslimani u ovim krajevima pa sve do Mitrovice.
S istom se mogu služiti policijske vlasti pri cenzurisanju pojedinih sumnjivih pisama.
Ova je azbuka dobro poznata u Bosni kod muslimana a i kod nekih Srba. Ista nema slova: e, lj, c.
Kapetan S. J. Šiljak

Evo i slicica dolje da podkrijepimo.

Gyerzelez

Gyerzelez je dodao/la ovu sliku:
  • Bosancica.jpg

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

132

i sta je bilo posle, kad se prihfatila latinica i zasto?
malo za promenu

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

133

Evo sta izjavljuje hudi, Nusicev ministar

28. decembar 2004

Gost: Rasim Ljajić, ministar za ljudska i manjinska prava Državne zajednice
Voditelj: Danica Vučenić

B92: Juče je objavljeno da je bosanski jezik i formalno uveden u nastavni plan naših škola. Da li ste zadovoljni tom odlukom?

Ljajić: ''Kod nas je, na žalost, sve postalo predmet dnevne politike, pa i pitanje jezika. To je pitanje gde neko hoće da ubira političke poene, neko da na bilo koji način to problematizira. Zakon je više nego jasan – sve manjine imaju pravo na obrazovanje na svom maternjem jeziku. Druga činjenica je da se preko 95 posto Bošnjaka izjasnilo da je njihov maternji jezik bosanski. I po toj logici, ovo je jedan logičan sled događaja. Međutim, mi smo imali jednu političku kampanju, koja je bila više izraz potrebe određenih stranaka iz Sandžaka da se promovišu, nego izraz potrebe građana, odnosno Bošnjaka Sandžaka da se na taj način ovo pitanje otvara. Ja mislim da mi moramo da nađemo pravu meru.''

B92: Hoćete da kažete da nije bilo potrebe za ovim ili...

Ljajić: ''Ne. Mislim da je ovim pronađena prava mera. Dakle, izborni predmet, dva časa nedeljno sa elementima nacionalne kulture, to je sasvim neophodno. S druge strane, vi ste spomenuli hrvatski slučaj. Dakle, Hrvati nisu imali obrazovanje na maternjem jeziku. To je dugo godina postavljano kao pitanje u odnosima SCG i Hrvatske. Onda je pre dve godine uvedena mogućnost obrazovanja i na maternjem hrvatskom jeziku za hrvatsku decu u školama u Vojvodini. I šta se ispostavilo? Imali smo samo dva otvorena odeljenja prve godine u Subotici. Mislim da sada imamo ukupno četiri odeljenja. Ali, apsolutna većina hrvatske dece se opredeljuje za nastavu na srpskom jeziku, računajući da se time olakšava nastavak njihovog školovanja. I šta da vi uvedete sada kompletnu nastavu na bosanskom jeziku? Prvo, imate politički problem odvajanja ili podvajanja dece po nacionalnoj, etničkoj, odnosno jezičkoj osnovi, u jednom trusnom političkom području u zemlji. I drugo, vi onda sami preusmeravate tu decu prema Sarajevu. Jer, gde će se deca školovati? Gde će nastaviti studije sa nastavom na bosanskom jeziku? Kako očekivati da ta deca polože prijemni ispit, recimo, na srpskom jeziku ovde u Beogradu? Znači, vi svesno pristajete na neki vid iseljavanja omladine, studenata prema BiH-u. Tako da se mora tu naći jedna zdrava mera. Ja mislim da je ovo za sada potpuno dovoljno, da deca imaju mogućnost da izučavaju svoj maternji jezik, ali bi podvajanje po školama bilo katastrofalno i sa velikim posledicama prije svega po same Bošnjake, odnosno bošnjačku decu i njihove roditelje.''

Gyerzelez, ne brljaj temu sa bosancicom, Zivkom Andrijasevicem i ostalim siljcima

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

134

U prevodu, to su sve ispolitizovali, ja to bolje znam. :))

Hajirli uvodjenje bosanskog svim Bosnjacima, Bosnjakinjama a posebno Bosnjacicima. :D Allahimanet

• »PublicEnemy« je muško

Datum registracije: 28.12.2004

• Poruku poslati

135

Iskreno se nadam da je uvodjenje Bosanskoga jezika u nase skole samo pocetak normalizacije odnosa u nasoj zemlji.Cestitke pod broj jedan Bosnjackom Nacionalnom Vijecu na celu sa dr Sulejmanom Ugljaninom,Esadu Dzudzevicu sto rece Pasha velikom borcu i ostalim Bosnjacima...

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

136

Četvrtak, 30. Decembar 2004

Rekose mi ovi moji kuci, da se na TV Jedinstvo javio nekakav Tutinac i istako da je Rasim Ljajic najzasluzniji za uvodjenje Bosanskog jezika u skole. Ljudi ja sam zbunjen, ne znam sad kom da verujem?

Kad su bili ti pregovori? Kako se odvijo taj proces? Nista, nista i odjednom... Rasim Ljajic reformator. Dokle ce vise da se prosipaju te dezinformacije po TV Jedinstvu i da se stvara nekakav haos u ovoj nasoj opstini?

Nije im bilo dosta sto su za vreme izbora zapalili Pazar, pa sad hoce i da se uviju u tudjoj kozi... Sahii bolesno.

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

137

Citirano

Orginalno od Mehdi

Gyerzelez, ne brljaj temu sa bosancicom, Zivkom Andrijasevicem i ostalim siljcima

Mehdi, svaka cast brate, ali ne vidim kako si mi ti to neki despotovski policajac ovdje. Covjek je pitao o cirilici i ja sam mu mislim lijepo odgovorio (osim da mu nacrtam). Kakvo brkanje ti vidis nije mi jasno, ono sto je iznijeto jeste fakt i "tochka".

Sellam i ostaj mi dobro

Gyerzelez

138

Citirano

Orginalno od PAUK_
Rekose mi ovi moji kuci, da se na TV Jedinstvo javio nekakav Tutinac i istako da je Rasim Ljajic najzasluzniji za uvodjenje Bosanskog jezika u skole. Ljudi ja sam zbunjen, ne znam sad kom da verujem?
.
.
.

Dokle ce vise da se prosipaju te dezinformacije po TV Jedinstvu i da se stvara nekakav haos u ovoj nasoj opstini?

Ne ulazim u tu problematiku ko je (i ko nije zasluzan) al kontas li ti sebe dok pises pauce? Kazes JAVIO SE NEKAKAV Tutinac pa kazes prosipaju dezinformacije na tv jednistvu (zadebljao sam ti to da bolje vidis). Izjave gradjana u javljanjima se ne mogu uzimati ni za informacije ni za dezinformacije.. a pogotovu ako ti 'kazu tvoji kuci'... Dakle, takve stvari nisu validan arugment za optuzivanje bilo koga. Mogu se ja, odavde, javiti na rts ili neku drugu televiziju i prosuti neku pricu, bilo kakvu, ali oni zbog te price ne mogu biti optuzivani.. prica nije njihova vec moja. Za nekog ko studira zurnalistiku dosta tuzno povezivanje stvari...
mogu ja da se potpisem i bolje...

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

139

Pa ja sam izneo to, nebili neko od clanova foruma to potvrdio ili zanijekao. I kolko sam shvatio, rec nije o obicnom gradjaninu, vec o nekakvom predstavniku NVO, ili sta vec. Jer ne verujem da je u pitanju anketa, obzirom da je udarna vijest. Ali opet sve je moguce, i hvala na povezivanju. Trebalo mi je to... 8o

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

140

Citirano

Mehdi

28. decembar 2004

Gost: Rasim Ljajić, ministar za ljudska i manjinska prava Državne zajednice
Voditelj: Danica Vučenić

B92: Juče je objavljeno da je bosanski jezik i formalno uveden u nastavni plan naših škola. Da li ste zadovoljni tom odlukom?

Ljajić: ''Kod nas je, na žalost, sve postalo predmet dnevne politike, pa i pitanje jezika. To je pitanje gde neko hoće da ubira političke poene, neko da na bilo koji način to problematizira. Zakon je više nego jasan – sve manjine imaju pravo na obrazovanje na svom maternjem jeziku. Druga činjenica je da se preko 95 posto Bošnjaka izjasnilo da je njihov maternji jezik bosanski. I po toj logici, ovo je jedan logičan sled događaja. Međutim, mi smo imali jednu političku kampanju, koja je bila više izraz potrebe određenih stranaka iz Sandžaka da se promovišu, nego izraz potrebe građana, odnosno Bošnjaka Sandžaka da se na taj način ovo pitanje otvara. Ja mislim da mi moramo da nađemo pravu meru.''

B92: Hoćete da kažete da nije bilo potrebe za ovim ili...

Ljajić: ''Ne. Mislim da je ovim pronađena prava mera. Dakle, izborni predmet, dva časa nedeljno sa elementima nacionalne kulture, to je sasvim neophodno. S druge strane, vi ste spomenuli hrvatski slučaj. Dakle, Hrvati nisu imali obrazovanje na maternjem jeziku. To je dugo godina postavljano kao pitanje u odnosima SCG i Hrvatske. Onda je pre dve godine uvedena mogućnost obrazovanja i na maternjem hrvatskom jeziku za hrvatsku decu u školama u Vojvodini. I šta se ispostavilo? Imali smo samo dva otvorena odeljenja prve godine u Subotici. Mislim da sada imamo ukupno četiri odeljenja. Ali, apsolutna većina hrvatske dece se opredeljuje za nastavu na srpskom jeziku, računajući da se time olakšava nastavak njihovog školovanja. I šta da vi uvedete sada kompletnu nastavu na bosanskom jeziku? Prvo, imate politički problem odvajanja ili podvajanja dece po nacionalnoj, etničkoj, odnosno jezičkoj osnovi, u jednom trusnom političkom području u zemlji. I drugo, vi onda sami preusmeravate tu decu prema Sarajevu. Jer, gde će se deca školovati? Gde će nastaviti studije sa nastavom na bosanskom jeziku? Kako očekivati da ta deca polože prijemni ispit, recimo, na srpskom jeziku ovde u Beogradu? Znači, vi svesno pristajete na neki vid iseljavanja omladine, studenata prema BiH-u. Tako da se mora tu naći jedna zdrava mera. Ja mislim da je ovo za sada potpuno dovoljno, da deca imaju mogućnost da izučavaju svoj maternji jezik, ali bi podvajanje po školama bilo katastrofalno i sa velikim posledicama prije svega po same Bošnjake, odnosno bošnjačku decu i njihove roditelje.''

Ovo je sramota za jednog Bosnjaka a ako je jos i politicar onda ga zaista ne treba svrstavati medju Bosnjacke politicare. Sto pokazuje i nagrada tome istom ministru za najboljeg srpskog politicara koju dodjeljuje list VREME.
Jos malo i pjevacemo mu onu dobru staru pjesmu "E MOJ DRUZE BEOGRADSKI"

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks