Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

161

Četvrtak, 24. Mart 2005

Citirano

Orginalno od naida
ja nisam zato da se uvede bosanski jezik u skolama.
dok sandzak pripada srbiji treba srbski da pise i govori.

Pa onada pisi lepo taj srBski!

Kosova pripada Albancima i molim svi ostali na Kosovu da pisu i govore Albanski! :D

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

naida

Početnik

(10)

• »naida« je žensko

Datum registracije: 01.03.2005

• Poruku poslati

162

Četvrtak, 24. Mart 2005

Citirano

Orginalno od SaNdZak

Citirano

Orginalno od naida

Kosova pripada Albancima i molim svi ostali na Kosovu da pisu i govore Albanski! :D

pa jeste nek uvedu sad albanski u skole,
to je moje misljenje, a ti pricaj bosanski to je tvoja stvar

• »Ibn_Izzet« je muško

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

163

Četvrtak, 24. Mart 2005

Podrzavam Sandzak-a, bez obzira pod cijom si ''komandom'' i ''vlasti'', imas pravo na svoju kulturu, obicaje....., pa i jezik, bosanski jezik.
Ovi koji vladaju glume demokratiju, a zar nije tvoje demokratsko pravo na svoj maternji jezik. :)

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

164

Četvrtak, 09. Juni 2005

Ministarstvo prosvete odobrilo je uvodjenje Bosanskog jezika u osnovne skole. Od septembra, insallah, ce bosanski jezik uciti prvi, drugi i treci razred. Knjige ce se stampati u stampaiji u Tutinu( ne znam ime ) i ona ce zauzeti 7. mjesto na listi stamparija koje stampaju udzbenike za skolarce.
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

165

Srijeda, 26. Juli 2006

Jeste da je tema malo zastarela, ali sta je tu je...
Nervirao me je trip tipa "bosnjacki" jezik...resili ljudi da nesto promene pa ajde da izmislimo novi jezik...
Sto se tice bosanskog jezika...sasvim bi bilo okej da bude drugi izborni jezik (pored engleskog) recimo...neprihvatljivo bi bilo da zivimo u Srbiji (koliko god pojedinci to poricali i koliko god pricali da Sandzak pripada Bosni, linije na atlasu jasno pokazuju gde pripadamo...), a da ne ucimo srpski (ko rece ono srBski? Mozak, tu je glasovna promena...gramatiku u ruke pa uci po stare dane, nikad nije kasno:)). Takodje bih voleo da se u osnovnim skolama uvede drugi strani jezik (pored engleskog, ili koji je vec prvi)..npr da mozemo da ucimo i engleski i francuski..i da se konacno pojavi spanski jezik u skolama...Doduse, meni je malo kasno da ista menjam sto se osnovne tice..odoh ja :P

Pozz

Dzenis
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

166

Četvrtak, 27. Juli 2006

SuddenDeath, kada pogledam ovo tvoje pisanje, a i kada uzmem u obzir Avatar koji koristiš dolazim do zaključka da se radi o vrlo mladom insanu koji još nije dovoljno informisan, ali u njemu radi veoma jak inat. Nemoj me pogrešno shvatiti, a i nemoj mi zamjeriti.

Naime, nije bošnjački već bosanski jezik. I nije to izmišljen jezik, već je to stari i od davnih vremena maternji jezik Bošnjaka.

Iz historijskih činjenica je poznato da je Sandžak bio sastavni dio Bosne i Hercegovine do berlinskog kongresa, tako da su Bošnjaci u Sandžaku isti narod kao i Bošnjaci u BiH. Iz toga proističe da im je i maternji jezik isti, bosanski.

Krajem 19-tog i do pred sami kraj 20-tog vijeka Bošnjaci nisu nikako uspjevali da se politički organizuju i izbore za svoje mjesto u institucijama u državama u kojima su živjeli iako su na tim prostorima autohton narod. Svaki pokušaj političkog organizovanja Bošnjaka je bio osujećen i krvavo ugušen i proglašavan separatističkim, terorističkim, ekstremističkim, fundamentalističkim, itd. pokretom.

Tek pred sami kraj 20-tog vijeka, tačnije 1990. godine Bošnjaci uspijevaju da se nekako izbore za svoj politički, odnosno institucionalni život za šta su i krvavo platili ratom u Bosni.

Ova borba za institucionalni život je trajala preko 100 godina, tako da Bošnjaci čitav jedan vijek nisu mogli da afirmišu svoj maternji jezik, bosanski, niti svoje nacionalne simbole, kulturnu ostavštinu, itd. kroz institucije što je dovelo do jakog asimilovanja Bošnjaka. Bili su primorani u školama učiti srpski, odnosno hrvatski jezik, kao maternji, u SFRJ poznat kao srpsko-hrvatski, odnosno hrvatsko-srpski.

Kada su se političari izborili za ono što imamo danas, političku i institucionalnu mogućnost očuvanja, buđenja i afirmisanja svojih nacionalnih vrijednosti i maternjeg jezika javlja se problem asimilovanih Bošnjaka, koji misle da je to sve izmišljeno i novo (to se dešava u Sandžaku). Tim Bošnjacima bih preporučio da malo uzmu knjiga i pročitaju o historiji Bošnjaka, Bosne, Sandžaka, bosanskog jezika, itd.
Barem danas ima knjiga, ako nekad nije imalo.

Dakle, SuddenDeath, uzmi knjige i čitaj, informiši se. Ništa nije izmišljeno, već je samo nakon 100 godina vraćeno u institucije.

E sada je velika borba otkloniti posljedice 100 godišnjeg odsustvovanja Bošnjaka i njihovog maternjeg jezika, bosanskog, iz institucija (pogotovo je to teško u Sandžaku, jer se je u Sandžaku ta asimilacija najviše i desila). Da bi to bilo uspješno, potrebno je što kvalitetnije predstaviti sebe i svoj maternji jezik u institucijama, a prije svih u školama, da bi buduće generacije bile mnogo jače u tome.

Bil hair.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

• Poruku poslati

167

Petak, 28. Juli 2006

Ocito nisi shvatio sta sam hteo da kazem. Po ko zna koji put ovo kazem na forumu, ali implicirao sam na "bosnjacki" koji JESTE izmisljen (mnogo ljudi oko mene koji pricaju bosanskim ga zovu 'bosnjacki' i zbog toga sam se tako izrazio)....Zar stvarno mislis da ja ne bih voleo da zaista jesmo u Bosni (koja se, moram primetiti, mnogo vise razvila od Srbije), a ne u ovoj (ne)drzavi? I pored nase veoma jake zelje da pripadamo Bosni to nece biti moguce dok i Bosna ne umesa svoje prste (mi svi Bosnu kujemo u zvezde, a jeste li ikada pitali bosance sta misle o Sandzaku?) I opet, rekao sam da BI (I jeste, uveden je) bosanski jezik u skolama bila odlicna stvar, ali sve dok postoji i srpski, jer koliko god to tuzno bilo i koliko god mi zeleli drugacije tu smo gde jesmo i nema nam mrdanja do daljnjeg...
Hvala,
Dzenis

Citirano

Orginalno od SaNdZaK[/]
Citat:

Citirano

Citat:
[i]Orginalno od naida

Citirano

G-din je ukazivao na tvoje greske u pisanju srpskog. Nije se protivio tvom stavu..ali..mah..odoh da pijem kolu :P
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

168

Petak, 28. Juli 2006

E ako je to tako onda se ja tebi izvinjavam zbog nesporazuma. Ja sam pomislio da si jedan od onih koji pogrešno, zbog neinformisanosti, bosanski jezik nazivaju "bošnjački".

Drago mi je da tako mlad momak ima tako razvijenu svijest o svojem maternjem jeziku i svojoj nacionalnosti.

A što se tiče odnosa Bosna-Sandžak, odnosno Bosanci-Sandžaklije reći ću samo da je veoma teško danas naći dvoje ljudi koji su i krvno i vjerski i nacionalno i jezički i geografski vezani a da se dobro slaži.

Dakle, dva rođena brata pa nekako se ne slažu, a kamoli kada su u pitanju regioni i stanovništvo u tim regionima.

Naše je da budemo što bolji prema Bosni i Bosancima, a kako će oni njihov je problem. Svojom dobrotom i primjerom, saburom, itd., ćemo utjecati da se ta slika promijeni kod onih koji misle negativno prema Sandžaklijama.

Helem, nije, naravno sve tako crno, pa se treba vezivati za svijetle primjere, a takvih primjera ima koliko hoćeš. Eto ja lično imam veliki broj prijatelja, ahbaba u Bosni i veoma se dobro razumijemo, uvažavamo, poštujemo, itd.

Hvala.

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

• Poruku poslati

169

Subota, 29. Juli 2006

Hvala sh'o imash takvo misljenje o meni :D

"Imao bih ti toliko reci, ali stojim tu kao kip pred tobom i samo cutim"...brat bratu. Pet godina se nisu videli i evo...

Ma mislim da je bitno da mi postignemo nase ciljeve i da se prodjemo onoga sto radi okolina. Da uspemo prvo, pa cemo onda razmisljat o tako velikim stvarima, jer smo u ocima Srbije mnogo mali i nevazni. Treba da im dokazemo da mozemo da se izborimo sa svim preprekama na putu i da ih nadjacamo i posle se razjedinimo sa Srbijom i ujedinimo sa Bosnom. Zvuci kao kakva ideja?

Hwala

EdinA`

Zlatna sredina

(10)

• »EdinA`« je žensko

Datum registracije: 22.02.2006

• Poruku poslati

170

Subota, 29. Juli 2006

Imam jedno pitanje..

Da li ce biti ukinut srpski jezik u osnovnim i srednjim shkolama u Sandzaku uvodjenjem bosanskog jezika?
Shta cu ja da radim onda?? :D
[SIZE=2]Hocesh protiv njih ? ? Onda, budi bolji od njih ! ![/SIZE]

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

171

Subota, 29. Juli 2006

Mislim da se nemas potrebe brinuti.
Bosanski jezik ce biti za Bosnjake.
Srbi u Sandzaku ce vazda moci uciti srpski jezik.

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

• Poruku poslati

172

Subota, 29. Juli 2006

Edina, bosanski jezik je vec uveden...nisu ukinuli serbijanski...nemas potrebe da se brines :)

EdinA`

Zlatna sredina

(10)

• »EdinA`« je žensko

• Poruku poslati

173

Nedjelja, 30. Juli 2006

Uh, vec mi je lakshe.. :D
Mada, ja cu ako Bog da inshAllah biti profesor knjizevnosti i jezika, pa ne bi trebalo da ce biti bilo kakvih problema. :D

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

174

Ponedjeljak, 31. Juli 2006

Edina, ti bi mogla komotno da se malo potrudiš pa da onda vrlo lahko predaješ i bosanski. Sve se može kad se hoće. :)

Hvala.

EdinA`

Zlatna sredina

(10)

• »EdinA`« je žensko

• Poruku poslati

175

Ponedjeljak, 31. Juli 2006

Naravno, naravno.. :D Nadam se da ce biti sve kako treba uz Allahovu pomoc, naravno. :klanja:

saf

Učenik

(10)

Datum registracije: 18.12.2006

• Poruku poslati

176

Srijeda, 04. April 2007

bolji nam je bosanski jezik nego izmisljeni jezik jednog masona ovu potvrdu mozete videti na ovom sajtu

http://www.rgls.org/sr/poznati_masoni.php

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

177

Utorak, 29. Maj 2007

Mislim da Bosanski jezik nije dosljedno uveden u skole jos uvijek jer ga predaju ljudi koji su zavrsili srpski jezik ili uciteljsku skolu, koji i govore i pisu na srpskom jeziku i....ne vjerujem da su oni kompetentni da se bakcu s bosanskim jezikom.

Ne svidjaju mi se ni udzbenici....moglo bi to puno bolje, ali cinjenicno je da se moramo pomiriti s tim da nam treba jos puuuuuno da Bosanski jezik dobije mjesto koje mu kod naseg naroda pripada.

Prije neki dan sam radila neku lekturu za koju su htjeli da bude na Bosanskom jeziku. Medjutim, poslije su od mene trazili da izmijenim i prilagodim nasem "uhu" neke termine poput: opci, lahko, historija....Tako da je ispao sarenis. Naravno, ja nisam za to iako to para nase usi jos uvijek, ali....Ako nam u Bosanskom ne smeta vjetar, pjesma, vijesti...mislim da bismo oguglali i na opci, historija isl.

Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

178

Subota, 03. Novembar 2007

Bosanski jezik

U ustavu Islamske zajednice Srbije sa sedistem u Beogradu i na cijem celu stoji dvojac sa kormilarom vecni reis Hamdija Jusufspahic i reis beogradski i cele Srbije, njegovo pravosvestenstvo, precasni Adem Zilkic, u clanu 26. (II Opste odredbe) stoji:

Citirano

Član 26.
Službeni jezik u Islamskoj zajednici je srpski jezik. Pored srpskog jezika u Islamskoj zajednici Srbije koriste se i jezici nacionalnih zajednica u skladu sa Ustavom Republike Srbije.

Ovaj clan ustava IZ Srbije povlaci sa sobom nekoliko ozbiljnih pitanja na koje ja nemam odgovor. Na prvom mestu ovim clanom se podrivaju napori Bosnjaka za punom nacionalnom afirmacijom, tj. postavlja se pitanje legitimnosti zahteva Bosnjaka za uvodjenje bosanskog jezika u skolama i priznavanja bosanskog jezika od strane drzave kao takvog. Zbog cega? Iz prostog razloga sto ako mi kao Bosnjaci osnivamo neku organizaciju (u ovom slucaju IZ) i kao sluzbeni jezik te organizacije umesto svog maternjeg, stavljamo neki drugi jezik zbog cega bi neko drugi, pa i drzava imala drugaciji odnos prema bosanskom jeziku? Ako mi sami ne priznajemo svoj maternji jezik sa kojim legitimitetom mozemo da trazimo od drzave da ga ona prizna? Skoro smo u Priboju ili Prijepolju videli odbijanje lokalne samouprave da se bosanski jezik uvrsti kao sluzbeni. Iako ovo predstavlja grubo krsenje ustava Srbije da li realno mozemo ocekivat da se u opstinama u Srbiji uvede bosanski jezik, kada se u ustavu necega sto pretenduje da bude IZ taj isti bosanski jezik ni jednom recju ne pominje?
Kome odgovara da se IZ Sandzaka izdvoji iz rijaseta u kome je sluzbeni jezik bosanski i prikljuci rijasetu u kome je sluzbeni jezik srpski (ili bilo koji drugi)? Sto je jos gore ovo se sve radi na mala vrata, iza ociju javnosti, jer pitanje je koliko ljudi uopste zna koji sluzbeni jezik organizacije koju predvodi dvojac sa kormilarom koji sam pomenuo na pocetku posta.
Nadam se da neko zna odgovore na ova pitanja, ali cini mi se da na ova i slicna pitanja koja su se otvorila skorasnjim dogadjajima odgovora nemaju ni najvece pristase IZ sa duhovnim centrom u Beogradu.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

Datum registracije: 17.05.2008

• Poruku poslati

179

Nedjelja, 08. Juni 2008

Kada bi poslusali Maticu Srpsku onda bi jos jedanput morali da prepravljamo svjedozbu Ive Andrica jer je jedanput precrtana ocjena iz Bosanskog jezika i naknadno upisano Srpski jezik sada bi to opet morali da prekrizamo i dopsemo Bosnjacki jezik mislim da bi bilo previse.Zovimo ga onako kako mu je jos davno gramatika napisana i izdana Bosanskim jezikom.
[SIZE=3]Samo naukom mozemo doc do istine...[/SIZE]

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

Datum registracije: 17.05.2008

• Poruku poslati

180

Utorak, 03. Mart 2009

BOSANSKI JEZIK TREBA BITI OBAVEZAN U SKOLAMA

na nivou ambasadora, formirana grupa prijatelja Sandžaka. Nju za sada čine SAD, Njemačka, Velika Britanija, Francuska i Turska.
BOSANSKI TREBA BITI OBAVEZAN U ŠKOLAMA - FORMIRANA GRUPA ZEMALJA PRIJATELJA SANDŽAKA
Objavljeno: 02. March 2009. 13:03:19
Ratifikacijom Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima, bosanski je ozakonjen i on je većčetvrtu godinu, pored srpskog, među deset službenih jezika u našoj zemlji. Međutim, bosanski jezik još uvijek se u školama izučava samo kao izborni predmet, što smatramo svojevrsnom diskriminacijom, ističe u razgovoru za "Sandžak Danas" Esad Džudžević, predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća.

Kao predstavnik Bošnjačkog nacionalnog vijeća učestvovali ste na svečanosti u Beogradu organizovanoj povodom obilježavanja 21. februara, Međunarodnog dana maternjeg jezika. U kojoj mjeri Bošnjaci danas, koriste pravo na upotrebu svog maternjeg-bosanskog jezika?

- Bošnjačka nacionalna zajednica, kao i ostale nacionalne zajednice, čiji se jezik izučava kao izborni, već treću godinu upućuju jedinstven zahtjev za dobijanje statusa obaveznog predmeta, o koji se Ministarstvo prosvjete oglušava. Želimo da dobrim projektima, u saradnji sa ministarstvima, a crpeći iskustva drugih manjina u ovoj godini pređemo taj početni prag u ostvarivanju prava manjina. To je, ne samo dobijanje statusa obaveznog predmeta za bosanski jezik u školama, veći uvođenje dvojezične nastave. Po mišljenju nas u Bošnjačkom nacionalnom vijeću, dvojezična nastava je najadekvatniji model za nas multietnički region. Odbijanje lokalnih vlasti u Priboju i Prijepolju da uvedu bosanski jezik u službenu upotrebu, takođe je još jedan vid diskriminacije bošnjačkog naroda koji živi u tim opštinama. Nove vlasti u Prijepolju su čak napravile svojevrsni cirkus, glasajući za uvođenje bosanskog jezika u službenu upotrebu, a odbijajući da glasaju kada je to trebalo pretočiti u Statut. Lokalne vlasti u ovim opštinama odbijaju da izvrše ne samo zakonsku, većsada i ustavnu obavezu. Bošnjačko nacionalno vijeće, a i Bošnjačka lista, preko republičkih organa će vršiti pritisak na vlast Prijepolja i Priboja da u službenu upotrebu uvedu bosanski jezik.

U proceduri je i novi zakon o izborima, nadležnostima i finansiranju nacionalnih savjeta. Kako BNV ocjenjuje taj zakonski prijedlog?

- Podržavamo taj prijedlog zakona. Smatramo da tim zakonom Bošnjaci prvi puta dobijaju mogućnost da budu ravnopravni sa drugim nacionalnim zajednicama. U odnosu na aktuelni zakon, novi prijedlog na precizan i autonoman način uređuje ustanove i institucije važne za identitet nacionalnih zajednica, a za njihov rad predviđena je veća finansijska podrška države. Novi zakon predviđa, pored elektronskih, i neposredne izbore u koje će biti uključeni svi Bošnjaci u Srbiji. Na taj će način BNV dobiti veću težinu i legitimitet u odnosu na državu kojoj treba da postane svojevrstan partner u njenom razvoju i napretku. Nas zabrinjava to što Vlada, ali i međunarodna zajednica, stavljaju u isti kontekst donošenje ovog zakona i Statuta Vojvodine. To su, po mišljenju BNV, potpuno odvojena pitanja. Jedno je Statut Vojvodine i uređenje prava vojvođanskih manjina, a drugo je zakon koji će važiti za cijelu državu.

Kako Bošnjačka lista za evropski Sandžak, čiji ste narodni poslanik u državnom parlamentu, ocjenjuje nedavni incident oko prostorija vaše centrale u Novom Pazaru?

- Kao poslanici Bošnjačke liste u Skupštini smo iznijeli ocjenu da su iza tih događaja pokušaji onemogućavanja rada bošnjačkih nacionalnih institucija. Tu mislim na Bošnjačku listu, kao manjinsku, koja zastupa one Bošnjake koji žele da unapređuju svoj nacionalni identitet, na Sandžačke novine i BNV koje koristi regularno zakupljen prostor, čije radnike uznemiravaju novopazarske gradske vlasti. Ti događaji su pokazali želju nekih važnih krugova u ovoj zemlji, ali i međunarodnoj zajednici, da se Bošnjacima onemogući izvanprosječna želja za očuvanjem svog identiteta i kulture, ili makar oteža rad. Mi pokušavamo, na svaki način, djelovanjem u parlamentu, Vladi i međunarodnoj zajednici, da saniramo posljedice tih događaja, te da dalje dajemo impuls radu bošnjačkih nacionalnih institucija.

Kako Bošnjačka lista za evropski Sandžak, čiji ste visoki funkcioner, vidi ekonomsku budućnost Sandžaka?

- Jedini pravi način da Sandžak izađe iz siromaštva je da za strategiju razvoja dobijemo podršku države u kojoj živimo i najmoćnijih zemalja svijeta. Iz tog razloga je prije desetak dana u Beogradu, na nivou ambasadora, formirana grupa prijatelja Sandžaka. Nju za sada čine SAD, Njemačka, Velika Britanija, Francuska i Turska. Ova je grupa ambasadora spremna da stane iza važnih projekata u našoj regiji u cilju razbijanja kontinuiteta nerazvijenosti Sandžaka. I Kancelarija za razvoj nerazvijenih područja koja je u okviru ministarstva na čijem je čelu dr Sulejman Ugljanin, najviše kroz izradu planske dokumentacije koja je preduslov svake vrste razvoja, daće veliki doprinos ovoj strategiji razvoja Sandžaka. Obzirom da je u procesu približavanja Evropskoj uniji naša zemlja u obavezi da izjednači ekonomsku razvijenost regiona i to će dati zamajac razvoju našeg kraja. Ja sam optimista po ovom pitanju, posebno nakon što su najmoćnije zemlje svijeta izrazile spremnost da ulazu u Sandžak.
Izvor: danas

[SIZE=3]Samo naukom mozemo doc do istine...[/SIZE]

Social bookmarks