Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

181

Četvrtak, 30. Decembar 2004

U slucaju da nisam pogresio, smatram da bi bilo neprincipijalno sa moje strane da raspravljam o srpskim nacionalnim interesima jer tu odluku donosi srpska nacija. A u slucaju da jesam nesto ko pogresio, onda halali.

Sad posto si ovo napiso, mogu ti rec da mi se svidja kako razmisljas, al tek kad prihvatis ovo sto si napiso ko svoj vlastiti stav onda se moze rec da pripadas Bosnjackom korpusu.. Bez ikakvog okolisanja.

Zbog cega ovako tvrdim, to se manje vise i videlo, a onome sto je ostalo prikriveno mozemo popricat i uzivo ako te interesuje.

Allahimanet
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

182

Amaaaaan Pauche,

Nisi valjda dobio (partijsko) zaduzenje da odredjujes ko pripada bosnjackom (pise se malim "b") korpusu a ko ne...il si samo utripovao ???
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

183

Nisam clan nijedne partije niti se tripujem. Jel dobro sad?

Razumem tvoju zelju da budes objektivan i nepristrastan, pretpostavljam da se bavis novinarstvom, ali moram da te razocaram da iz te tacke koje trenutno gledas nemozes da vidis nista. Da bi vido moras malo da zaronis u neke ranije dogadjaje i da se blize informises o vremenu u koje je iza nas, da bi upozno ljude koji su u trenutno u SO Novi Pazar, tj. ispred nas.

Allahimanet.

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

• Poruku poslati

184

Da. Bas to ... (o)

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

• Poruku poslati

185

E sad je dobro :D

Ma OK je Pauche. Smatram da srazmjerno godinama koje imam dosta dobro poznajem i te "ranije dogadjaje".

Svidja li ti se ovo poredjenje: "Vlast je kao donji vesh, ako se cesto ne mijenja onda se usmrdi."

Hajde sellam !

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

186

Citirano

Orginalno od PAUK_
Da bi vido moras malo da zaronis u neke ranije dogadjaje i da se blize informises o vremenu u koje je iza nas,

jel to opet one duhoven oci koje malo zaboravismo isplivase, opet ono drukcije se ne more sem srcem.

A sto se tice proslosti, pa ti si mlad taman ti ostaje dosta jos zivota da ga provedes u proslim idejama, u proslim vizijama, a mi malo stariji mi bi dalje, tu proslost o kojoj ti mastas mi smo davno doziveli, a ti ako ti merak ti kaska, proslost je bar izvesna i uvek tu, ne mos je omanut
malo za promenu

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

187

Citirano

Svidja li ti se ovo poredjenje: "Vlast je kao donji vesh, ako se cesto ne mijenja onda se usmrdi."

Pa te geopoliticke mudrosti nesto i ne preferiram posebno...

Beksa, drago mi je da si spreman za nove stvari (jer blizi se i nova godina jel) i samim tim stara vise nije u trendu. Zelim ti da hajirli stignes u to novo razdoblje ili ti buducnost koje je pred tobom, i da nas posetis s vremena na vreme. Nije ovde toliko strasno ko sto se pise na forum...valjda nije :))

Allahimanet.

• »PublicEnemy« je muško

Datum registracije: 28.12.2004

• Poruku poslati

188

To za vlast i ves je nekako mnogo smijesno.Jedan primjer iz nase drage Bosne.2000 godine tamosnji SDP(nije ovaj rasimof sdp) na celu sa Zlatkom Lagumdzijom je uspio da uz pomoc SDS(cetnika) ,HDZ(ustasa) , SZBIH(stranke za BIH) ,Hrvatske inicijatove(takodje ustase),BOSS(bosanske stranke),Sefera Halilovica, medjunarodne zajednice makne SDA sa vlasti.Dvije godine je SDA jedina stranka koja je bila u opoziciji.Svjedoci smo da je na zadnjim lokalnim izborima SDA pregazila SDP(8 od 12 sarajevskih opcina od kojih su 3 srpske),na zadnjim parlamentarnim je SDP takodje pregazen od SDA tako da je SDA ,iako je mogla sama, ipak uzela stranku za BIH u koaliciju sa njima i napravila vladu.Nemojte slucajno da uporedjujete stranku za BIH sa ovdje nekim strankama sa slicnim imenom.Ovi ovdje sa slicnim imenom nisu ni 1% od ove tamo stranke jer su ovi tamo ipak patriote a ovi ovdje se prodaju neprijateljima za male pare. Nikad ja nisam cuo da je ne daj Boze Haris Silajdzic nesto reko lose za Aliju rahmetli ili za SDA uopce.Za to mu svaka cast.A ovi ovdje da mogu bi him dusu izvadili kol'ko ih mrze.Da nastavim gore zapoceto...Nakon sto je SDA ubjedljivo pobjedila na izborima ,velika vecina Bosnjackog naroda u BIH je rekla da dok je SDA ,nikad nece glasati za drugu stranku jer su hvala Allahu vidjeli ko su ovi ostali.E sad da ja pitam jel' bilo dobro Bosancima sto su promijenili ves?Jedno je sigurno nece ga mijenjat jos duze vrijeme :)) :)) :)) ,jer taj ves ne moze da se usmrdi ;)

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

189

@PublicEnemy: Mislim da ti ova poredjenja nisu na mestu, jer ne mozes samo da stavis indigo i nekriticki preslikas situaciju u Bosni na Sandzak. Problemi ovde su mnogo suptilniji i sasvim razliciti u odnosu na BIH. Ono sto se desava tamo je stvar drzavljana BiH. Naravno, sve nas interesuje stanje i na toj politickoj sceni, ali mislim da vlast (odvratvna rijech) u Novom Pazaru i okolnim gradovima se previse trudi da kopira dogadjaje u Bosni. Jednostavno, to nije moguce jer su ovde problemi duboko ukorenjeni i sasvim drugacije prirode. Na kraju, niko od politicara iz Sandzaka, takodje, nikada nije rekao nista lose o rahmetli Aliji. Posto Suljo nije Alija, ni to se ne moze primeniti na stanje u Sandzaku.

Sit Hungry Doesn't Believe

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

• Poruku poslati

190

Originalno od PAUK_

Citirano

Pa te geopoliticke mudrosti nesto i ne preferiram posebno...

To je jedna poslovica mislim iz perioda rimske drzave.

Sve mi se cini da ti negdje ucestvujes u vlasti Pauče! 8o

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

191

Sta da kazem u nazivu sranke se najbolje olicavaju njeni ciljevi. Stranka za sandzak (SZS) sa kojom mozemo jedino doci ko zeljenog bosnjackog ujedninjenja. Mislim da je prihvatljiva za sve i programom i strukrutom ljudi koji su sposobini da vode grad kao sto su to vec dokazali dobrim rezultatima koje su ostvarili i cime se kao tako uspesni logicno preporucuju.
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

192

Citirano

Abfangjäger

Sta da kazem u nazivu sranke se najbolje olicavaju njeni ciljevi. Stranka za sandzak (SZS) sa kojom mozemo jedino doci ko zeljenog bosnjackog ujedninjenja. Mislim da je prihvatljiva za sve i programom i strukrutom ljudi koji su sposobini da vode grad kao sto su to vec dokazali dobrim rezultatima koje su ostvarili i cime se kao tako uspesni logicno preporucuju.

Izvini momak ta tvoja stranka SZS to je ona sto se dogovorila sa Radikalima, SPS om i SSJ, jel? E vala su i dokazali da su dobri za Bosnjacko ujedinjenje svaka im cast. Prodali su vjeru za veceru.
Selam Alejkum.

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

193

Citirano

Xhaki vrlo je ruzno izvlaciti iz konteksta neke dijelove recenica i mijenjati kontekst citave sustine price.

E moj Tutinac,mnogo obracas paznju na gramaticke odnosno pravopisne greske...vazna je sustina moj Tutinac!!!
NIJE TACNO...da sam izvlacio iz konteksta djelove recenica,kako ti kazes,vec sam(odnosno to je postirao brat Mehdi u nekoj od drugih tema,a ja sam samo smatrao da sve to moze da se postira i u ovoj temi "BOSNJACKO JEDINSTVO-NACIONALNI INTERES") u CIJELOSTI,i slovima u CIJELOSTI naveo odgovore Ministra na odredjena pitanja,a samo sam bold-ovao manji dio,za koja sam smatrao da mogu da "prodju" u ovoj temi.Tako da tvoja konstatacija,izvini moram to opet da ti kazem,prosto nije tacna.

E moj Tutinac pa Ministar je u tom famoznom intervijuu mogao da prica i o uzgajanju fikusa u Kambodzi,recimo,ali to nema nikakve veze sa datom nam temom.Priznajem da sam mozda trebao da navedem linka,i eto izvinjavam se za taj propust ali mislim da se da zakljucit prema onome ko postavlja pitanja dje se moze naci pomenuti intervju.
A same reakcije,odnosno izostanak istih od strane njegovih simpatizera su dovoljan dokaz da su odgovori gosn Ministra za svaku osudu od strane svih Bosnjaka.

p.s.Da se razumemo ako osudjujem ove izjave gospodina nam Ministra ne znaci da bilo kog drugog opravdavam za bilo sta,znaci to je samo moja reakcija na pomenuti intervju.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

194

Ponedjeljak, 03. Januar 2005

Prilog diskusiji

Mustafa Spahic govori o situaciji u Bosni ali mislim da je primjenjivo na cjelokupni bosnjacki narod.

Bošnjaci nemaju tzv. normativnu kulturu, normativnu svijest koja ljudima daje glavnu snagu kako će funkcionirati, kako će raditi.To čini sve zakone koje donose institucije da su svrha sami sebi. Nema zakona radi zakona, nema propisa radi propisa. U ovom smislu, samo je pitanje kako, polahko, sa vođe, sa lidera preći na institucije, na ustanove. U sociološkom smislu ja pitam ljude i profesore koja je fundamentalna razlika između plemena i naroda, jer ima plemena koja imaju više pripadnika nego neki narod. Od naroda kreće država. U ovom izrastanju Bošnjaka od jedne plemenske svjesti, koja neminovno mora imati vođu, do institucija, do ustanova, na čelu sa šefom države koji je prvi u odgovornosti i organizaciji političkog života, pitanje je kako to premostiti i kakko do toga doći. Lidera ne možemo naručiti kao sapun. Lider u jednom narodu dolazi sa silom argumenata u sebi i iz sebe.

Opsirnije, ako nekog interesuje cijeli intervju Mustafe Spahica kojeg je dao Ljiljanu.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

195

Utorak, 01. Februar 2005

Citirano

BOŠNJACI DA SE IZJASNE O SAMOSTALNOJ CRNOJ GORI

NOVI PAZAR- Predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća u Srbiji i Crnoj Gori i predsednik opštine Novi Pazar, Sulejman Ugljanin ocenio je danas da i Bošnjaci treba da se izjasne o eventualnom osamostaljenju Crne Gore.

"Bošnjacima će biti naneta velika šteta u slučaju stvaranja dve samostalne države Srbije i Crne Gore tako da bi trebalo uvažiti njihovo mišljenje", rekao je Ugljanin za radio Sto plus.

On je naglasio da je budućnost zemlje ulazak u Evropu bez granica.

Ministar za nacionalne manjine i predsednik Sandžačke demokratske partije Rasim Ljajić je rekao da je "trenutno političko raspoloženje u srbijanskom i crnogorskom delu Sandžaka dijametralno različito".

"U Srbiji su Bošnjaci za opstanak zajedničke države radi očuvanja regije dok je u Crnoj Gori više od 90 odsto Bošnjaka za samostalnu državu", rekao je Ljajić.

On je dodao da su Bošnjaci u crnogorskom delu više okrenuti Podgorici nego Novom Pazaru "kao prirodnom, kulturnom i političkom centru Sandžaka".

"Referendum, koji će najverovatnije biti u februaru naredne godine, pokazaće političko raspoloženje u Crnoj Gori, i Bošnjacima ne preostaje ništa drugo nego da poštuju volju gradjana, ma kakva ona bila. Za nas bi najbolje bilo doći do rešenja kojim bi se omogućio slobodan protok ljudi, robe i kapitala", naglasio je Ljajić.

Radio 100plus

Od ministra Ljajica se ocekuje malo vise od hladnog konstatovanja da su Bosnjaci podijeljeni i da treba postovati volju gradjana. Podjela Srbije i Crne Gore je za Bosnjake Sandzaka vise nego neprihvatljiva i ministar je mogao sebi priustiti 'luksuz' da upozori pripadnike naroda kojem i sam pripada na fatalne posljedice cijepanja zajednicke nam drzave. Veliki minus za Ljajica, barem sto se mene tice.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

196

Utorak, 01. Februar 2005

Sa uzivanjem uvijak citam sve od Mustafe Spahica, koji je "u bocu" proniknuo u mentalitet naseg covjeka. Ne bih se samo slozio sa ovim dijelom:

Citirano

Orginalno od ed, tj. Mustafa Spahic
U ovom izrastanju Bošnjaka od jedne plemenske svjesti, koja neminovno mora imati vođu, do institucija, do ustanova, na čelu sa šefom države koji je prvi u odgovornosti i organizaciji političkog života, pitanje je kako to premostiti i kakko do toga doći.

Mislim da nas je tu i previse pohvalio. Mi ne da smo izgubili nacionalnu svijest, nego nemamo vise ne plemenske svijesti. Kažem "izgubili smo", jer na osnovu onoga štoi sam pročitao iz historije, stekao sam utisak da smo u okviru Osmanskoh hilafeta bili izgrađeni kao narod (bosanski je, primjera radi, bio službeni jezik na dvoru Topkapi).

Za Srbe se moze reci da su negdje na prelazu izmedju plemenske i nacionalne svijesti (tacnije: u svom korpusu imaju jaku podijeljenost izmezmedju predstavnika te dvije koncepcije).

Što se nas tiče, ja ne vidim iole ičega što bi moglo da podsjeća na nešto zašta bi se moglo reći da je rezultat plemenske ili nacionalne svijesti.

Doduše, u SDA bloku vidim neka nastojanja koja idu u prilog razvijanja plemenske svijesti (dakle, ne nacionalne), ali to sve pada u vodu onda kada se iz mase pristalica izvuče neki pojedinac i ako ga upitamo bilo šta o npr. bosanskom jeziku (o nekim drugim stvarima i da ne govorimo).

O SDP bloku ne vrijedi pričati.

Esselamu alejkum.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

harry

Učenik

(10)

Datum registracije: 11.01.2005

• Poruku poslati

197

Utorak, 01. Februar 2005

Citirano

Od ministra Ljajica se ocekuje malo vise od hladnog konstatovanja da su Bosnjaci podijeljeni i da treba postovati volju gradjana. Podjela Srbije i Crne Gore je za Bosnjake Sandzaka vise nego neprihvatljiva i ministar je mogao sebi priustiti 'luksuz' da upozori pripadnike naroda kojem i sam pripada na fatalne posljedice cijepanja zajednicke nam drzave. Veliki minus za Ljajica, barem sto se mene tice.

Zasto od ministra Ljajica ?

Pa Sulejman Ugljanin je taj koji istrajava na veleizdaji bosnjackih interesa. Kada je Bosnjacima bilo najteze, po signalu iz Beograda, otisao je za Tursku, a po istom tom signalu se i vratio. Huskao je ljude na samoubistvo, a svoju guzu obezbjedio. Dok se je Suljo i njegovi pajtasi setkao po Turskoj i kasirao novac u privatni dzep, Bosnjaci su patili. Svi, u cijelom Sandzaku. Bosnjacke vodje u Crnoj Gori su prosle kroz dzehenem, narociti Harun Hadzic. Kolika je Suljova zasluga u tome pokazace vrijeme, a vec se pokazuje. Kad se Suljo vratio vi ste ga prihvatili ponovo i jos ga uvek drzite u zagrljaju. E, pa hvala vam, mi u Crnoj Gori necemo. Ne trebaju nam cetnicki agenti da nam tumace bosnjacko rodoljublje. Znamo mi sta je to. Hvala Alahu krasnom da nam daje mogucnost da se otrgnemo iz "bratskog" zagrljaja Sulejmana Ugljanina i njegovih sefova, velikosrpske bratije ( citaj chetnika). Uostalom samostalnost Crne Gore doprinosi stabilnosti Bosne i Hercegovine. To sto suljo i njegovi nalogodavci koriste bosnjacku osjecajnost, mogu da okace macku o rep. Kada im je stalo toliko do jedinstvenog Sandzaka, zasto ne kazu da sandzak ostane u sastavu Crne Gore ili se prikljuci Kosovu, no nam naturaju da ostane uz Srbiju. Ko hoce da pravi ogriske Velike Srbije, neka pravi mi mu drustvo ciniti necemo.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

198

Utorak, 01. Februar 2005

Odvajanje Crne Gore od Srbije (cijepanje Sandzaka) tesko da ce proci bez rata.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

199

Srijeda, 02. Februar 2005

E ovo je stvarno postalo smijesno. Ovoj tema bi mogla da se preimenuje u vicevi. Sahi smijesno... :)) :))

Handzarac

Početnik

(10)

• »Handzarac« je muško

Datum registracije: 11.01.2005

• Poruku poslati

200

Srijeda, 02. Februar 2005

Ene Harryija,ti ko CRNOGORAC ne bi trebo da se mijesas u pitanja nas Bosnjaka,znas!I sta ima ti da branis Rasima ovdje,brani ti tvog Mila tamo,jer ako ti Milo odvoji Crnu Goru,a nece sigurno, osta ti taj tvoj isti Rasim bez posla,posto je on znas savezni ministar za nacionalne manjine,tj tvoj ministar a moj nije sigurno,jer ja nikad necu bit to sto si ti tj. nacionalna manjina X(

Social bookmarks