Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• »SAJO SUPERMEN« je zabranjen

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

221

Utorak, 08. Februar 2005

INTERVIEW DR. SULEJMANA UGLJANINA KOJI JE DANAS IZASAO U DNEVNOM LISTU DANAS

http://www.danas.co.yu/20050208/terazije1.html#0

Sulejman Ugljanin, predsednik opštine Novi Pazar

Bošnjaci Sandžaka su građani Srbije

Uspostavljen princip međunacionalne tolerancije: Sulejman Ugljanin

Slađana Novosel

Novi Pazar - Novim Zakonom o lokalnoj samoupravi jasno su definisane nadležnosti predsjednika opštine, kao nosioca izvršne vlasti, i skupštine opštine kao predstavničkog tijela. U Novom Pazaru izvršna vlast, odnosno predsjednik Opštine, opštinska uprava, a samim tim i sva javna preduzeća i ustanove funkcionišu bez ikakvih problema. Međutim, u lokalnom parlamentu postoji politička grupacija, na čelu sa Srpskom radikalnom strankom, koja ima problema sa novim Zakonom o lokalnoj samoupravi, odnosno, ti ljudi ili su zaboravili ili ne znaju da je sa novim Zakonom praktično uveden tzv. predsjednički sistem. Ova politička grupacija zbog svog neznanja ili loših namjera počinila je niz teških povreda Zakona o lokalnoj samoupravi, Statuta i Poslovnika opštine Novi Pazar i donijela bezbroj nezakonitih odluka. Očekujem da Vlada Republike Srbije i nadležno ministarstvo poništi sve odluke koje je u lokalnom parlamentu donijela ova politička grupacija, čime bi se tok konstituisanja skupštinskih organa vratio u pravne okvire, odnosno zakonsku proceduru - ocenjuje trenutno stanje u lokalnoj samoupravi Sulejman Ugljanin, predsednik opštine Novi Pazar.

Podele su anahronizam

Da li je Bošnjacima u Sandžaku bliže Sarajevo ili Beograd?
- Bošnjaci Sandžaka su građani Srbije i u tom smislu treba da budu okrenuti prema ekonomskom i političkom centru zemlje u kojoj žive, a to je Beograd. Isto tako, Srbi koji žive u Banjaluci i drugim dijelovima Bosne treba da budu okrenuti prema Sarajevu kao centru ekonomskog i političkog života države u kojoj žive, odnosno Bosne i Hercegovine. I Bošnjaci u Srbiji i Crnoj Gori i Srbi iz Bosne i Hercegovine treba da budu spona, odnosno, da predstavljaju most saradnje između dvije države, o čemu najbolje svjedoči nedavna posjeta Bosni i Hercegovini predsjednika Republike Srbije Borisa Tadića, koji je u državni sastav Republike Srbije uključio Esada Džudževića, predsjednika Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji i Crnoj Gori. Budućnost ovih naših prostora je ujedinjena Evropa. Evropa bez granica u šta nas je uvjerila i nedavna promocija ustava buduće ujedinjene Evrope gdje se nadam da ćemo biti i mi, kao dio te evropske porodice. A svi oni koji pričaju ili o podjelama predstavljaju nešto što je anahronizam i ne shvataju da su te ideje davno prevaziđene.

Koji su Vaši prioriteti u razvoju opštine Novi Pazar?
- Što se tiče prioriteta, jedan od najvažnijih svakako je stimulisanje malih i srednjih preduzeća kako bi došlo do otvaranja novih radnih mjesta i realizacije razvojnih projekata koji bi omogućili zapošljavanje mladih ljudi. U prioritete razvoja ove opštine spadaju i investiciona ulaganja za izgradnju tranzita, rekonstrukciju vodovoda, regulisanje vodotoka. Razvoj univerzitetskih institucija kao osnove za kvalitetno obrazovanje budućih kadrova koji su neophodni za brži ekonomski i sveukupni društveni razvoj Novog Pazara, kao i briga o djeci i omladini, izgradnja predškolskih i obrazovnih institucija i sportskih objekata, takođe, spadaju u prioritete razvoja naše opštine. U daljem radu posebnu pažnju posvetićemo afirmaciji i unapređenju nacionalne i rodne ravnopravnosti, te podsticanju kulturnog stvaralaštva u svim oblastima i zaštiti kulturnog nasleđa Novog Pazara.

Kako ocenjujete međunacionalne odnose u opštini Novi Pazar i šta ćete Vi kao predsednik ove opštine učiniti da se ti odnosi unaprede?
- Svakako najveći rezultat rada svih nas na ovim prostorima jesu očuvani međunacionalni i komšijski odnosi, u Novom Pazaru i Sandžaku. Takođe, u najtežim vremenima kada je represivni aparat Slobodana Miloševića bio na svom vrhumcu, mi smo kao politička opcija, kojoj je bošnjački narod dao bezrezervnu podršku, uspjeli da svojim radom i aktivnostima sačuvamo dobre međuljudske odnose između Bošnjaka i Srba u ovoj regiji. Kao predsjednik opštine, ja sam predsjednih svih građana u Novom Pazaru bez obzira na njihovu nacionalnu ili vjersku pripadnost, te ću svojim radom i zalaganjem pokušati da riješim probleme iz svakodnevnog života koji jednako tište i Bošnjake i Srbe, i na taj način učiniti da i jedni i drugi osjećaju sigurnost i perspektivu življenja u Novom Pazaru. Za mene je veoma važno da je politička grupacija kojoj ja pripadam, Lista za Sandžak, od 2000. godine otkako je počela da vrši lokalnu vlast u Novom Pazaru, uspostavila princip međunacionalne tolerancije u svim opštinskim institucijama, tako da su danas svi opštinski organi, javna preduzeća i ustanove multietničkog karaktera.

Kako ocenjujete rešavanje bošnjačko-sandžačkog pitanja u Srbiji i Crnoj Gori?
- Pitanje Bošnjaka i Sandžaka je jedno demokratsko pitanje i mi ga vidimo kao jedno evropsko rješenje, zasnovano na pozitivnim primjerima zaštite ljudskih prava, kako imamo u mnogim evropskim decentralizovanim zemljama. Zakoni koje je ova država u posljednjih nekoliko godina usvojila, tu prije svega mislim na Zakon o zaštiti nacionalnih i ljudskih prava, formiranje republičkog savjeta za nacionalne manjine, kao i preuzete obaveze od Evropske unije, a tiču se regionalizacije i decentralizacije, zaštite osnovnih nacionalnih i kulturnih prava manjina, svakako predstavljaju korak naprijed u rješavanju bošnjačkog nacionalnog pitanja u ovoj državi. Takođe, u tom svetlu vidimo i poslednju odluku Ministarstva prosvete i sporta o uvođenju bosanskog jezika u prvi i drugi razred osnovne škole u opštinama gdje je to zakonom predviđeno. Sve ovo predstavlja pomak na putu ka potpunom rješenju bošnjačkog nacionalnog pitanja u Srbiji i Crnoj Gori.

SAJO SUPERMEN je dodao/la ovu sliku:
  • DR. UGLJANIN.jpg
Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

harry

Učenik

(10)

Datum registracije: 11.01.2005

• Poruku poslati

222

Utorak, 08. Februar 2005

Citirano

Orginalno od SAJO SUPERMEN

E Boga mi crnogorac da ste sljedeli Dr. Sulejmana Ugljanina imali bi ste u Crnogorskom dijelu Sandzaka sve ono sto mi gore malo severnije od vas imamo. Bosanski u skolama, Zastavu i mnogobrojne regionalne institucije a i imali bi ste barem malo Sandzaka ovako ste samo Crnogorci.

Da smo slijedili Sulejmana Ugljanini bili bi pod skute odpadka Velike Srbije, onih istih sto su napravili ili podrzavali strahovite zlocine nasim sunarodnicima u BiH. Velje Srbi su preko njihovih agenata prerusenih u zeleno pokusali i jos pokusavaju da pridobiju crnogorske Bosnjake kako bi bar ogrizak Velike Srbije imali, ali im nije uspelo, a nece ni ubuduce. Sta vi to imate, a da nama u Crnoj Gori fali ? Imate uveden Bosanski jezika kao neobavezan predmet, dok mi u okviru Maternjeg jezika imamo Bosnjacki. Imamo udruzenje intelektualaca Bosnjaka oko Almanaha, politicki smo zastupljeni preko najmanje 6 delegata u parlamentu Crne Gore, od kojih je Rastoder Rifat podpresednik … i da ne govorim o ostalim ucesnicima u vlasati. Najvaznije od svega je sto u Crnoj Gori ne vlada duh krvoloka Slobodana Milosevica i njegove klike. Doduse popovi SPC sa Amfilohijem divlaju, ali i njihova ce se ugasit priznanjem Crne Gore kao suverene drzave. Ponesto se mora pretrpeti da bi se doslo do cilja, a cilj je bijeg iz “bratskog” zagrljaja krvozednih chetnika direktno u slobodu.

Citirano

Orginalno od PASHA

Ne znaci to brate njima nista, njima je MILO dobar jeste isti onaj sto je bombardovao Dubrovnik. On ih samo pusti da secu sume po Crnoj Gori i njima super bez Bosnjastva.

Pasha, ne radi se o Milu. Imamo Mi Milu mnogo toga viseg i tezeg da zamjerimo no bombardovanje Dubrovnika i plackanje Konavala. Milo je na celu snaga i pokreta za vracanje drzavnosti Crnoj Gori, jasno je rekao zasta se zalaze i sta hoce i dobio najsiru podrsku gradjana Crne Gore. Kada je bilo najteze i zivot mu bio u opasnosti, nije bjezao po Turskoj, nego je djelio sudbinu naroda. Podrzavaju ga sve etnicke grupe, osim deo posrbica koji bi samostalnoscu Crne Gore izgubili privilegije.

A za vas pitanje, o kakvom Sandzaku vi to pricate? Pa Suljo ga je sveo na tri opstine Pazar, Tutin i Sjenica … sta je sa Pribojem, Prijepoljem, Brodarevom ? Valjda je i to Sandzak.

P.S.

Evo Sulejman Ugljanin na velika vrata u izjavljuje u njegovom intervjuu datom listu “Danas”:

Bošnjaci Sandžaka su građani Srbije

Uspostavljen princip međunacionalne tolerancije

NA KOJI SANDZAK MISLI !!!!!!!!!!!!!!!

P.P.S

Citirano

... A svi oni koji pricaju ili o podjelama predstavljaju nešto što je anahronizam i ne shvataju da su te ideje davno prevazidene...

Ovom izjavom je dokazao da je i da se zalaze za Veliku Srbiju. xx(

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

223

Utorak, 08. Februar 2005

Brate harry,
Treba kao prvo da se oslobodis tih propagandnih floskula koje su ti zatrovale um.Ti na neki nacin stavljas jednakost izmedju "Velike Srbije" i Sulja Ugljanina i pripisujesh mu da je podanik svih tih bolesnih ljudi koji imaju tu bolesnu ideju o stvaranju "Velike Srbije",mislim stvarno apsurd.Oslobodi se malo tih kandzi Milovog rezima i tih lazi koje pustaju njegovi ljudi da bi posvadjali bosnjacki narod iz oba dela Sandzaka.Mozda se pitas zasto bi to Milo radio,pa zato sto nije kako ti kazes samo "deo posrbica" protiv osamostaljenja Crne Gore vec su oni negde fifty-fifty(neracunajuci Bosnjake i Albance) sa ovim pro-independistima pa mu mi dodjemo kao jezicak na vagi koji bi prevagnuo u njegovu korist.I da se nevaramo Milo taj cuveni "demokrata" je silom prilika za tu nezavisnost,a ne iz ubedjenja kao ovi iz SDP-a (o) ,jer mu to pomaze da i dalje bude na vlasti koju toliko brani da je presao put od komunjare pa preko milosevicevog sluge i izvrsioca zlocina do vajnog elokventnog demokrate a i ako bude prvi presjednik te Crne Gore dobija imunitet koji ga stiti od svih mutnih radnji koje je radio sve ove godine.
Posto si se,nadam se,oslobodio svih zabluda mozda ce ti zvucati cudno ali i ja sam za nezavisnu ne Milovu Crnu Goru pa i Kosovo ali uz uslov da se ukine tzv. Repubilka Srpska jer bi to tek tada(a ne samo uz odvajanje Crne Gore) bio definitivan poraz ideje o stvaranju Velike Srbije koja je nanela toliko zla svima
svih ovih godina.Mislim da su obojica i Suljo i Rasim kratkovidi i da grese po ovom pitanju. Neko ce mozda reci da to znaci cepanje Sandzaka ali zar on vec nije pocepan imamo pravu granicu i carinu po sred Sandzaka,a ulaskom i Crne Gore i Srbije separatno u EU to se sve ukida i ostaje samo administrativna linija dveju drzava i kretanje ljudi i roba ce biti znatno lakse nego sto je sad s tim sto znaci imamo i sigurnost u regionu jer je balkanska zver ukrocena i stavljena u kavez gde joj je i mesto.I niko nam nece braniti ponovno povezivanje regije i sandzackih gradova i Bosnjaka medjusobno,imamo cak takav primer u Evropi a to je baskijska regija.
Znaci samo uz uslove koje sam ti naveo,a koji su pritom dosta realni,moze doci do poraza one posasti i bolesti ideje o "Velikoj Srbiji" koja se opet povampiruje.Nosioci ove ideje su opet na celoj politickoj sceni Srbije pocev od najtipicnijeg i najkarakteristicnijeg oblika bolesti SRS,pa onda najpodmuklijeg vida liku u DSS-a i Voje Kostunice a i u najblazem obliku te iste bolesti u vidu porodice Tadic.Da vas pritom upozorim na to da se ova bolest prenosi kontaktom i upotrebom reci kao sto su:Kosovo i Metohija,svetinje,crkve,zgarista,patnja,shiptarski teroristi,Karadzic,Mladic,Hag,Tribunal itd...itd..
s tim sto oni koji imaju odredjena urodjena anti-tela u sebi i neosecaju nikakvu uzbudjenost u sebi prilikom slusanja ovih reci su van opasnosti.

p.s.harry mislis li da su ti poslanici u skupstini crne Gore koje si pomenuo nezavisni u odlucivanju?Da li bi bili nezavisniji da su organizovani u svoju nacionalnu stranku/e (nemora da se zove SDA) poput Albanaca?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

224

Utorak, 08. Februar 2005

Harry, raspitaj se malo kako su Bosnjaci prosli u II sv. ratu u Crnoj Gori.

Milo je bio jedan od zescih Milosevicevaca svojevremeno. Kako ono kazu, ne vjeruj Danajcima ni kada darove donose.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

225

Utorak, 08. Februar 2005

Htedoh da napisem nesto u temi tamo gdje se spominje Rasim i onaj interviju ali tema je zatvorena. Obzirom da je komentar koji zelim da iznesem usko vezan sa nacionalnim interesom ono sto zelim reci napisacu ovdje. Pokusat cu da budem kratak.

Dogadjaji o kojima Rasim govori su mi napoznati. Ne mogu reci ni da su istniti niti da su lazni. Ono sto mogu reci jeste da je zaista stetno po nas narod da on o takvim stvarima govori jednom drzavnom mediju. Ukoliko je zaista nesto htio reci nasem narodu onda je to makar mogao da ucini na lokalnoj televiziji. Tu gdje bi znali svi da je njemu bilo bitno da ga njegov narod cuje. A ne nesto drugo. Bez obzira na autenticnost naovda iz intervijua smatram da je ono stetno po nacionalni interes Bosnjaka. Zato Suljo sa pravom izbegava da govori javno o tim stvarima. Nikakve koristi od toga za nas narod nema. Cutnja jedino njemu moze da steti (politicki), a govor moze da nam steti svima.

Svidja mi se sto ja demant za 'svet' bio onako nesadrzajan. Svidja mi se sto je za objasnjenje izabran lokalni medij. Svidja mi se sto je umesto pokusaja obmanjivanja laznim pricama pokusao da prenese nekakvu poruku. Ne svidja mi se sto je sve to predstavljeno pomalo nepovezano te ostavlja dojam nedorecenosti i ostavlja puno prostora mrzoljubima da strele odapinju ali mislim da to nisu kljucne stvari u ovom pitanju. Mozda je cak i dobro to sto covjeku imaju zasta 'dusebriznici' da se smiju... Jer da nije toga ne bi mogli tako lako da se prepoznaju. Ovo mu dodje kao svetiljka.

Ne znam o Sulju.. ne znam o Rasimu. Ovo je osvrt na cisto temu onog objavljenog intervijua. Ne volim Sulja ne Volim Rasima. Ne mrzim Sulja ne Mrzim Rasima. Bez obzira sto je Rasim, da se lako primjetiti, bolje ispekao politicki zanat i jezik (koji se moraju definisati te sam i o tome pisao ovde ), cini mi se da je Suljo ovim govorom vise o nacionalnom interesu Bosnjaka od Rasima brinuo. Ja tako smatram bez obzira sto mnogi tako ne vide.
mogu ja da se potpisem i bolje...

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

• Poruku poslati

226

Utorak, 08. Februar 2005

Citirano

Harry, raspitaj se malo kako su Bosnjaci prosli u II sv. ratu u Crnoj Gori.

Sasvim logicna i dobra percepcija od strane brata Ed-a da ce Bosnjaci Crne Gore u eventualnom i sasvim mogucem sukobu prilikom osamostaljenja iste,biti prva zrtva u sukobu zavadjenih strana.
Naravno,ja ostajem pri onom mom opredeljenju koje sam gore pomenuo o osamostaljenju Crne Gore i razbijanju ideje o "velikoj srbiji" samo ako Bosnjaci pored "cepanja" Sandzaka neplate i neku drugu cenu,narocito ako to ne plate ljudskim zivotima.Jer pitanje je da li mi Bosnjaci trebamo pored najvecih zrtava(vise od 200.000 poginulih 300.000 raseljenih), da se jos zrtvujemo za jedno opste(svetsko) dobro a to je slom projekta "velike srbije"?

harry

Učenik

(10)

• Poruku poslati

227

Utorak, 08. Februar 2005

Xhaki, hvala jedinome Bogu da se nadje barem neko ko zna da vanserijski razmislja. Samo ti odmah zelim reci da nisam ja pod nikakvim floskulama propagande, nego me je Sulejman Ugljanin ubijedio da je on sve do sada, a vidim i ubuduce u funkciji Velike Srbije. Da ti pravo kazem ja o njemu ne bi vise hteo diskutovati jer nemam lijepe rijeci, a zbog ovih koje imam bi me ovi banovali.

Brate Xhaki, ni ja nemam iluzija ko je Milo Djukanovic i njegova klika ( Svetozar Marovic i Filip Vujanovic ), znam ja da su oni katili, te da su im se chetnicke brade vijorile sve do 1997 godine kada su uvideli da ich cekaju hladne celije ako nastave. Nije stanje nesto posebno dobro, ali je puno bolje no kad su bili pod direktnom kontrolom beogradskih katila. Tacno je da za sada nemamo nacionalnu stranku. Sve je to zahvaljujuci Sulejmanu Ugljaninu i njegovim jurisnicima u koje smo prepoznali velikosrpske agente i kao takve ih sutnuli nogom u guzicu. Njih, ali ne i ideju o stvaranju nacionalne stranke Bosnjaka, naravno bez uticaja SDA iz Novog Pazara, prije svega mislim na njeno vodstvo, jer mi je jasno da SDA ima puno patgriota.
Mi Bosnjaci smo dobar i merhametli narod, ali u veoma losem i neprijateljskom okruzenju, iznad nasijeh glava visi isukana sablja koja preti da se svakog casa sruci na nas vrat i okine ga. Ta sablja, to je velikosrpska azdaha koja je do sada vise puta pokusala da nas istrijebi, ali zbog nase vitalnosti i bozije volje nijesu uspjeli. Vakat je brate da nesto uradimo da se ta sablja ukloni. Jedan od nacina je i taj da se Crna Gora drzavno - pravno ukloni iz katilske zajednice. Kao samostalne drzave i Srbija i Crna Gora se moraju konstituisati na demokratskim evropskim principima, inace im ne gine protektorat. To nama Bosnjacima ide u prilog u oba slucaja i u demokratskim promenama ili u protektoratu. Kratkih rukava ostaju velikosrpskikrvozedninacisti. Nas, Xhaki, u crnoj Gori od ukupnog gradjanstva ima preko 21% ( sto Bosnjaka, sto Muslimana – onesvijscenih Bosnjaka ) to je nesto vise od petine, a sa Albancima blizu 30%. To nije procenat da bi se sa njim mogao neko igrati i zajebavat kako hoce, te se brojke jednostavno moraju uvazavati.

Ja sam Xahki prije neki dan napisao da je u srbijanskom Sandzaku potrebno nest novo sto bi artikuliralo bosnjacke interese. Odmah su me napali neki dzamijasi koji misle da je politika u sto duzim bradama i kratkim pantalonicama. I Sulejman i Rasim su produkti zlocinacke politike Slobodana Milosevica i njegove bagre. Obojica trebaju da odu sa politicke scene sandzaka i da se sklone sa vrata Bosnjaka. Bosnjacima je potrebna nova snaga i novi nekompromitovani ljudi koji ce pronaci njihovo mjesto u okviru drzave Srbije. Ne bilo kakvo mjesto, vec ono koje ih sleduje i koje moraju imati. Bosnjaci u Sandzaku imaju takve kadrovesamo im treba omoguciti afirmaciju, a to je moguce sklanjanjem ovih koje sam pomenuo.

P. S.

Sto se tice Bosnjaka – poslanika u crnogorskom parlamentu, oni su clanovi DPS – a ili SDP –a , i naravno da sprovode politiku svojih partija. Nisu nezavisni. U toku je jacanje bosnjackog politickog tijela koje je razbijeno zahvaljujuci vrhu SDA iz Sarajeva i iz Novog Pazara.

analiza

Početnik

(10)

• »analiza« je muško

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

228

Utorak, 08. Februar 2005

Citirano

Intervju Sulejmana Ugljanina listu danas
Novim Zakonom o lokalnoj samoupravi jasno su definisane nadležnosti predsjednika opštine, kao nosioca izvršne vlasti, i skupštine opštine kao predstavničkog tijela

Upravo tako predsjednik opshtine mora kao “nosioc izvrsne vlasti” da izvrsava odluke opstine-kao predstavnickog tijela biraca. Tu je stvar 100% jasna!
Citao sam zakon o lokalnoj samoupravi i siguran sam (jer sam ga procitao i razumeo) da je skupstina opstine postupala po zakonu a da je doktor vise puta isti povredio!

Citirano

Bošnjaci Sandžaka su građani Srbije i u tom smislu treba da budu okrenuti prema ekonomskom i političkom centru zemlje u kojoj žive, a to je Beograd.

Veoma dosledno nema shta!

Citirano

Što se tiče prioriteta, jedan od najvažnijih svakako je stimulisanje malih i srednjih preduzeća kako bi došlo do otvaranja novih radnih mjesta

Prema poslednjem popisu na teritoriji opstine Novi Pazar od ukupnog broja 85249, radno sposobno je 51784 stanovnika a ukupno zaoposljeno 15300 i to nam stvara razliku od nekih 36484 nezaposlenih!
Najvise u istoriji grada, sa malim ili gotovo nikakvim sansama za zaposljenje!
Podaci su preuzeti sa CESID-ovog sajta! I oko ovog goruceg problema Sandzaka bi bilo veoma interesantno otvoriti temu tipa sta ko radi, za koju platu, i koliko josh clanova porodice izdrzava!

Citirano

Svakako najveći rezultat rada svih nas na ovim prostorima jesu očuvani međunacionalni i komšijski odnosi, u Novom Pazaru i Sandžaku. Takođe, u najtežim vremenima kada je represivni aparat Slobodana Miloševića bio na svom vrhumcu, mi smo kao politička opcija, kojoj je bošnjački narod dao bezrezervnu podršku, uspjeli da svojim radom i aktivnostima sačuvamo dobre međuljudske odnose

E ovo je vec vrhunac bezobrazluka! *u najtežim vremenima kada je represivni aparat Slobodana Miloševića bio na svom vrhumcu* on je bio u tursku u nekoj lepoj vili na obali mora sa predivnim pogledom, a ja, moja porodica, i svi ostali smo ostavljeni na milost i nemilost tog represivnog aparata, u trenutku kada rat ne bi nikoga iznenadio!
Ako to nije izdaja ja ne znam sta je?

Mada, najvecu izdaju bosnjackog nacionalnog ineresa je ucinio skoro, za vreme poslednjih parlametarnih izbora o cemu sam vec pisao, i posledice takvog neodgovornog i nepromisljenog ponasanja pratice nas jos godinama, pa i decenijama!

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

• Poruku poslati

229

Utorak, 08. Februar 2005

Znaci harry,tu smo negde,ako ne i na istom talasu(samo da nije tsunami) oko razbijanja te velikosrpske ideje :D .
Sto se tice oko uloge Sulja i njegove zasluge u zivotu Bosnjaka se u necemu neslazemo,ali ko sto ti rece necemo vise o liku i djelu Sulja Ugljanina.
E sad u cemu se jos slazemo,to je da nama Bosnjacima u srbijanskom delu Sandzaka treba neko novi na politickoj sceni,jer su se ovi likovi poprilicno ubajatili,naravno svakom svoje zasluge i neka ide u zasluzenu penziju.Ne traba nam nova ideja,nama trebaju samo neizkompromitovani ljudi koji ce onu izvornu ideju koja je i zasluzna za stvaranje SDA pocetkom 90-ih opet da ozive.Mozda je najbolje resenje prociscenje unutar same SDA,dolazak novih ljudi na celo stranke,nesto poput HDZ u Hrvatskoj.
E sad ako me pitas zasto bas SDA,pa ipak nekako smo svi sentimentalno(priznali to ili ne) vezani za to ime,a i ideja je tu samo je malo prasine palo po njoj ;) .

harry

Učenik

(10)

• Poruku poslati

230

Utorak, 08. Februar 2005

Citirano

Znaci harry,tu smo negde,ako ne i na istom talasu(samo da nije tsunami) oko razbijanja te velikosrpske ideje .
Sto se tice oko uloge Sulja i njegove zasluge u zivotu Bosnjaka se u necemu neslazemo,ali ko sto ti rece necemo vise o liku i djelu Sulja Ugljanina.
E sad u cemu se jos slazemo,to je da nama Bosnjacima u srbijanskom delu Sandzaka treba neko novi na politickoj sceni,jer su se ovi likovi poprilicno ubajatili,naravno svakom svoje zasluge i neka ide u zasluzenu penziju.Ne traba nam nova ideja,nama trebaju samo neizkompromitovani ljudi koji ce onu izvornu ideju koja je i zasluzna za stvaranje SDA pocetkom 90-ih opet da ozive.Mozda je najbolje resenje prociscenje unutar same SDA,dolazak novih ljudi na celo stranke,nesto poput HDZ u Hrvatskoj.
E sad ako me pitas zasto bas SDA,pa ipak nekako smo svi sentimentalno(priznali to ili ne) vezani za to ime,a i ideja je tu samo je malo prasine palo po njoj .

Ovo mogu samo da potpisem !!!

Citirano

E ovo je vec vrhunac bezobrazluka! *u najtežim vremenima kada je represivni aparat Slobodana Miloševica bio na svom vrhumcu* on je bio u tursku u nekoj lepoj vili na obali mora sa predivnim pogledom, a ja, moja porodica, i svi ostali smo ostavljeni na milost i nemilost tog represivnog aparata, u trenutku kada rat ne bi nikoga iznenadio!
Ako to nije izdaja ja ne znam sta je?

Analiza imas moj dubok naklon i kapa dole zbog tvog komentara. :klanja:

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• »SAJO SUPERMEN« je zabranjen

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

231

Utorak, 08. Februar 2005

Selam Alejkum

Ja bih upozorio moderatore na naziv teme a to je

BOSNJACKO JEDINSTVO - NACIONALNI INTERES

a ne

CRNOGORSKO JEDINSTVO - NACIONALNI INTERES

prema tome ja bih molio gospodu koja ovdje propagiraju neovisnu Crnu goru da svoje misljenje na tu temu ispisuju na Crnogorskim forumama a ne na stetu Bosnjaka.
Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

harry

Učenik

(10)

• Poruku poslati

232

Utorak, 08. Februar 2005

Citirano

Orginalno od SAJO SUPERMEN
Selam Alejkum

Ja bih upozorio moderatore na naziv teme a to je

BOSNJACKO JEDINSTVO - NACIONALNI INTERES

a ne

CRNOGORSKO JEDINSTVO - NACIONALNI INTERES

prema tome ja bih molio gospodu koja ovdje propagiraju neovisnu Crnu goru da svoje misljenje na tu temu ispisuju na Crnogorskim forumama a ne na stetu Bosnjaka.

Mislim da ti je komentar nebulozan. Mi upravo diskutujemo o tome sta je interes bosnjaka u Crnoj Gori i ko zeli da taj interes preinaci u korist velje srbijice. ?(

Handzarac

Početnik

(10)

• »Handzarac« je muško

• Poruku poslati

233

Utorak, 08. Februar 2005

Interes Bosnjaka ne moze nikako bit' da se Crna Gora odvoji.Nemo neko da laze da imaju Bosnjacki jezik ko maternji!Meni je hala u Rozaje i njene cerke uce maternji "CRNOGORSKI" a ne Bosnjacki! X(.Dalje samo Milovi agenti koji svaku noc bance po kafana sa Milovima Crnogorcima(udbasima) mogu da pricaju tako nesto glupo!Sta bi bilo sa preko 200 Rozajskih studenata i preko 1000 studenata iz Crne Gore koji studiraju po Srbiji???Hajde malo i to da se zapitamo.Da im treba pasos da prelaze granicu i da im se ne priznaje diploma u Crnu Goru X( Sto je svakom normalnom iz Rozaja milije da upise cerku u Pazar na fakultet nego u Podgoricu?Neki "Crnogorski muslimani" ne daju pomenut da se zove Bosnjak?A znam da je i Harry medju njima! X( Znam ja ovo udruzenje "Muslimansko-Crnogorsko u podgorici koje se polomi da utre sve sto mirise na Bosnjastvo i Muslimanluk pa samim tim i ideju Sandzaka.A Harry izgleda je pravi njihov clan? X( Neka je jasno svima tamo u juznom dijelu Sandzaka a i ovim Crnogorcima da ce Sandzak uvijek postojat i da ga ne mogu neka cetnicka udruzenja po Podgorici i DPS i SDP rasturit X(

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

234

Utorak, 08. Februar 2005

Handzarac, smani dozivljaj i nauci vec jednom da nije "Bosnjacki jezik" vec bosanski jezik.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

harry

Učenik

(10)

• Poruku poslati

235

Utorak, 08. Februar 2005

Citirano

Orginalno od Handzarac
Interes Bosnjaka ne moze nikako bit' da se Crna Gora odvoji.Nemo neko da laze da imaju Bosnjacki jezik ko maternji!Meni je hala u Rozaje i njene cerke uce maternji "CRNOGORSKI" a ne Bosnjacki! X(.Dalje samo Milovi agenti koji svaku noc bance po kafana sa Milovima Crnogorcima(udbasima) mogu da pricaju tako nesto glupo!Sta bi bilo sa preko 200 Rozajskih studenata i preko 1000 studenata iz Crne Gore koji studiraju po Srbiji???Hajde malo i to da se zapitamo.Da im treba pasos da prelaze granicu i da im se ne priznaje diploma u Crnu Goru X( Sto je svakom normalnom iz Rozaja milije da upise cerku u Pazar na fakultet nego u Podgoricu?Neki "Crnogorski muslimani" ne daju pomenut da se zove Bosnjak?A znam da je i Harry medju njima! X( Znam ja ovo udruzenje "Muslimansko-Crnogorsko u podgorici koje se polomi da utre sve sto mirise na Bosnjastvo i Muslimanluk pa samim tim i ideju Sandzaka.A Harry izgleda je pravi njihov clan? X( Neka je jasno svima tamo u juznom dijelu Sandzaka a i ovim Crnogorcima da ce Sandzak uvijek postojat i da ga ne mogu neka cetnicka udruzenja po Podgorici i DPS i SDP rasturit X(

Handzarac, dzaba si se razestio toliko momak. Najpre da ti kazem da sam ja Bosnjak od glave do pete, od oca Bosnjaka i majke Bosnjake, oboje muslimanske vere.

Interes svih interesa Bosnjaka-muslimana je celovita i stabilna Bosna i Hercegovina, demokratski uredjena Republika na evropskim principima i standardima. U taj interes se uklapa i stabilno i bezbedno stanje Bosnjaka van BiH prije svega u Srbiji, Crnoj Gori, Kosovu i Makedoniji. Samo stabilna Bosna, moze da stiti interese Bosnjaka van njenih granica. Bosna kakva je sada jedva da moze sebe da sacuva, a kamoli da se sire zalozi za Bosnjake. Zbog toga se mi sada moramo pojedinacno probijati u trazenju svojih prava i gledati na koji nacin da najbolje pomognemo nasoj majki Bosni. Smrtni neprijatelj Bosne i Bosnjaka ( ne muslimana, nego Bosnjaka) je Velika Srbija, zlocinacka ideja koja je do sada napravila vise genocida nad Bosnjacima, da ne duljim perdpostavljam da ti je poznato. Ova ideja je stara skoro dvesta godina i uvjek je proizvodila iste rezultate, a to je bosnjacka smrt i nista drugo. Predhodni ratovi su ucinili da se pokaze i dokaze da su Bosnjaci iz Bosne stijena o koju su se slomili zubi ove azdahe, ali samo zubi, jer ona jos i dalje dahce. Odvajanjem Crne Gore i Kosova, puca kicma ovoj nemani, autonomija Vojvodine i Sandzaka u srbijanskom dijelu je njeno opelo (dzenaza). Po sahranjivanju rahmetli Velike Srbije, radja se nova Srbija. Ta drzava mora biti demokratski uredjena i prijateljski orijentisana prema susedima. Svoju lojalnost prema demokratiji mora dokazivati dobrocudnoscu prema BiH. Ako slucajno ne buda htela biti takva, bice protektorat sve dok se ne nauci i istrenira demokratiji.

Sa druge strane, Crna Gora u zajednici sa Srbijom uvijek je bila poligon odakle su kretale koljaske horde prema Bosni, ali i prema Bihoru gde su palile i zarile. Sve do 1997 godine imala je ulogu basiona srpstva, a pravoslevne crnogorce i danas nazivaju “Srbi u usijanju”. Situacija nije sjajna ni danas, ali je nesto bolja nego prije. Odvajanjem ove drzave, stvaraju se sasvim drugaciji uslovi, tj. Mijenja se i glasi: Crna Gora moze postojati samo kao demokratska drzava politicki organizovana na evropskim principima u kojoj su svim gradjanima zagarantovana sva ljudska , etnicka, verska i ina gradjanska prava. U takvoj drzavi mi smo prakticno drugi narod po velicini sto ce se morati uzeti u obzir, i zajedno sa ostalim cemo ucestvovati u politikom organizovanju i unutrasnjem uredjenju drzave. Takva Crna Gora, vise nikad nece niti moze biti oskocna daska za cetnicke pohode po Bosni i u funkciji je jacanja BiH kao drzave. Naravno mi Bosnjaci u Crnoj Gori, kao i u Srbiji moraju dati puni doprinos razvoju demokratije.

Sad sto se tice jezika. Zakonom je odredjeno da se u skolama izucava Maternji jezik, a taj jezik je dato na volju da ga svako zove kako hoce. Ja recimo ga zovem Bosnjacki jezik (ne bosanski) jer sam Bosnjak, a nisam Bosanac. Studenata ima, hvala Bogu, najveci deo studira u Srajevu, ali i u Podgorici i Pristini. Po Srbiji Bosnjaci iz Crne Gore slabo studiraju, mada ih ima nekolko. Uostalom postoje i Uni van Sarbije, pa ko ima volje i afiniteta bujrum.
Vidim momak da me svrstavas u nekakve grupe i da znas da ja tu pripadam, neka ,nema veze, preci cu preko toga. Samo da ti kazem. Od odlaska Turaka, dakle, od 1912 godine, Sandzak nikad nije postojao kao celina i kao DPZ ( drustveno politicka zajednica ), kratko posle rata, da, ali i to je volsebnim dekretom ukinuto. Sandzak ce uvek postojati u nasim srcima,samo ja se izmedju fantazije i moguceg, opredeljujem za moguce.

Nadam se da si me sad razumeo.

Selam!

Handzarac

Početnik

(10)

• »Handzarac« je muško

• Poruku poslati

236

Srijeda, 09. Februar 2005

Originalno od Harry:

Citirano

Od odlaska Turaka, dakle, od 1912 godine, Sandzak nikad nije postojao kao celina
.

Nije tacno da nije postojao kao cjelina!Da si malo upuceniji u istoriju,tj da vam dolje daju da nesto cujete pravo, znao bi da je za vrijeme(mozda si cuo za ZAVNOS-Zemaljsko Antifasisticko Vijece Narodnog Oslobodjenja Sandzaka) II svjetskog rata Sandzak imao siroku autonomiju koja je nazalost odmah poslije ukinuta.Dalje ne znam odakle ti toliki pesimizam u pogledu Sandzaka?Jaka SDA-jaka Bosna!To je normalno.Ne znam odkud ti ovo da nema mnogo studenata iz Crne Gore po Srbiji kad ih ja samo u Pazaru znam najmanje 50.Mora da si malo vise nagnuo sljivovice :).Hajete vi Crnogorci sljivovicu.Sto se tice odvajanja Kosova to je mislim dosad svima jasno da je to gotova prica i nema potrebe da ti tu nesto pises.Plan velike Srbije je propao i to su svjesni i oni u Beogradu e sad sto je ovakva situacija u Bosni to je kriva medjunarodna zajednica!Kada je Muslimanska vojska bila pred Banjalukom Amerikanci su zaprijetili da se ne ide dalje,u suprotnom ne bi sad bilo republike Srpske!E sad normalno da bi Bosni bilo lakse da pomogne nama Bosnjacima kad smo u jednoj drzavi nego kad smo u dvije.A jos plus kad se ovamo dobije regija onda smo mi na konja.E sad na vama je tamo hocetel' imat svoje ljude u Crnogorskom parlamentu ili ne.Ti sad mislis da je Rifat Rastoder vas covjek ali na zalost on ne moze da se tako nazove jer ne predstavlja bosnjake u parlamentu vec SDP i ideju nezavisne Crne Gore.U interesu nasem je da smo zajedno a ne razdvojeno vjeruj mi a ti sad kako hoces...

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

237

Citirano

harry
Sandzak ce uvek postojati u nasim srcima,samo ja se izmedju fantazije i moguceg, opredeljujem za moguce.

Bas me interesuje sta bi Palestinci, Kosovari ili Ceceni na primjer rekli na ovakve izjave, da li je i za njih PALESTINA, KOSOVo I CECENIJA FANTAZIJA i da li se oni toliko lako prodaju. IZGLEDA DA SI ZABORAVIO POKOLJE KOJE SU PREMA TEBI POCINILI TVOJA "BRACA" CRNOGORCI na primjer ranije u Sahovicima a kasnije u Bukovici i Kukurovicima. E moj Brate prodani... ili ti E MOJ DRUZE CRNOGORSKI... Ja mislim da se kad su ideali i teznje u pitanju nikada ne treba predavati a ti kako hoces.

harry

Učenik

(10)

• Poruku poslati

238

Citirano

Handzarac:

U interesu nasem je da smo zajedno a ne razdvojeno vjeruj mi a ti sad kako hoces...

Handzarac, procitaj moj post jos jedamput, pa onda daj komentar jer ga ocito nisi procitao.

Citirano

Orginalno od PASHA

Citirano

harry
Sandzak ce uvek postojati u nasim srcima,samo ja se izmedju fantazije i moguceg, opredeljujem za moguce.

Bas me interesuje sta bi Palestinci, Kosovari ili Ceceni na primjer rekli na ovakve izjave, da li je i za njih PALESTINA, KOSOVo I CECENIJA FANTAZIJA i da li se oni toliko lako prodaju. IZGLEDA DA SI ZABORAVIO POKOLJE KOJE SU PREMA TEBI POCINILI TVOJA "BRACA" CRNOGORCI na primjer ranije u Sahovicima a kasnije u Bukovici i Kukurovicima. E moj Brate prodani... ili ti E MOJ DRUZE CRNOGORSKI... Ja mislim da se kad su ideali i teznje u pitanju nikada ne treba predavati a ti kako hoces.

Palestina je bila drzava, Kosovo Autonomija, Cecenija Republika ... Sandzak nikad nije bio u toj ravni u kojoj su ove nabrojane teritorije. Osim toga taj prostor je podeljen izmedju dvije republike, sutra drzave. I Ceceni i Albanci su vecina na svojim teritorijama, dok su Bosnjaci izmesani sa drugima (Srbima i Crnogorcima) ca 50:50 %, ako u nekim sredinama Srbi nisu u vecini. Ovde mislim na celovit Sandzak. Teoretski jeste idealno i bilo bi najbolje da smo skupa, ali je nemoguce izvesti. Ukoliko dodje do sukoba, opet cemo mi Bosnjaci izvuci najdeblji kraj zato se trebamo dobro pripremiti. Skola iz Bosne bi nas trebala necemu poduciti.

harry

Učenik

(10)

• Poruku poslati

239

Subota, 19. Februar 2005

Telo za brigu o Bošnjacima
19. februar 2005. | 18:12 | Izvor: Beta
Novi Pazar -- Predstavnici većine bošnjačkih partija i organizacija formirali su Radno telo koje će brinuti o interesima Bošnjaka u SCG.

Sastanak u Novom Pazaru organizovala je Stranka za Sandžak, a prisustvovali su mu predstavnici svih bošnjačkih političkih opcija iz Srbije i Crne Gore, sem "Liste za Sandžak" Sulejmana Ugljanina.

Stalno radno telo će raditi na trajnom rešenju ustavno-pravnog statusa Bosnjaka dobijanjem autonomije ili traženjem dva doma u Skupštini SCG tako da jedan dom bude sastavljen od predstavnika manjinskih zajednica.

Učesnici skupa su pozvali medije u Sandžaku da zajedno pokrenu serijal s temama vezanim za ustavno rešenje statusa Bošnjaka.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

240

Nedjelja, 20. Februar 2005

Harry ili kako je vec.Mozes li mi ti reci kako se "oni" obrati paznju na oni C.Muslimani iz Plava,Gusinja i od tog okolisa tamo,kako se prestavljaju kao muslimani,bosnjaci,crnogorci ili sandzaklije :) Za ovo zadnje sam siguran 100% da se tako ne prestavljaju.

A iskreno da ti kazem ovo "Bosnjacko Jedinstvo" ti je kao Osmi putnik.......naucna fantastika.Fakat je da Crnogorci nece sa Pazarcima,Pazarci nece sa Tutincima i t.d.A kad vidis svi oni teze da zive u Pazaru :)

A mi mozemo razmisljat o Sandzaku koliko nam je volja ali da bude onaj stari Sandzak sto ga pominjes ti 1912 t.j Osmanliski Sandzak malo teze.Osim ako ne dodze neki novi Sultan Sulejman ili Bajazit:)

Crnogorci (Rozaje,Plav,Gusinje i jos neka varos gde zive Crnogorski-Muslimani a ne Bosnjaci)
" Bilen alemlere rahmettir "

Social bookmarks