Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško
  • »hadzied« je autor ove teme

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 09. Oktobar 2004

BRAČNI STERILITET - U KOME JE KRIVICA ???

Pozdrav za sve prijatelje foruma…

Čitao sam danas neki zanimljiv članak, a mislim da do sada nismo imali sličnu temu na forumu o zdravlju, a po meni, veoma je aktuelna i često sam imao prilike da slušam razne priče i komentare u vezi sa neplodnošću i nemogućnoštu imanja svog biološkog poroda.
Elem, takve priče su nekada a mislim u većini slučajeva uglavnom jako tužne, nekada i ne fer, praćene raznim trzavicama i raspravama, neosnovanim ili osnovanim optužbama u vezi sa tim koja je strana kriva i “ kod koga je problem”, pa ste često bili, siguran sam, u situaciji da čujete komentare “ ona je ta “ ili on je taj, no neće da se leči” i tome slično…
Obično se ovakve situacije završavaju raskidima, ili nekim sličnim tužnim krajevima, ukoliko se supružnici ne aktiviraju na pravi način, ne potraže pomoć lekara i na kraju kada se iscrpe sve mogućnosti usvajanje deteta kao alternative…

Elem, bi ovo malo predugačak uvod, ali evo i sadržine članka, koji govori o muškom sterilitetu ( odnosno o smanjenju ili poremećaju egzokrine funkcije muških polnih žlezda-testisa ).
Najveći broj svetske literature smatra da je udeo muškog steriliteta u bračnom sterilitetu oko 5o%, što priznaće te u našoj sredini nije mišljenje ( mislim ono laičko ). No, i mene je začudio ovaj podatak, pa je I on pravi razlog što sam otvorio temu, jer sam se prisetio svih onih priča, slučajeva u praksi i tome sl.
U našoj sredini obično su mišljenja da je problem skoro uvek u ženi, i retko ko “optužuje” supružnika, mada sada kad imam ove podatke vidim da nisu u pravu ( no to zavisi od slučaja do slučaja ) .

Ima ovde još dosta podataka, no da ne opterećujem, a voleo bih da čujem i vaša razmišljanja, saznanja ili neke savete, pa ako bude potrebe možemo proširiti priču i nekim dodatnim podacima…

Pozdrav

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 13. Oktobar 2004

Nisam mogao da odgovorim u anketi, jer fali ponuđeni odgovor:

Po mom mišljenju problem je nekad kod muškaraca a nekad kod žena, a nekad i kod oboje, a nekad jednostavno ne odgovaraju jedno drugom partneri mada je kod oboje fiziološki sve u redu...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

3

EDIT BY HADZIED...

Odgovor nije imao mnogo veze sa temom, jer otvara neke nove potencijalne diskusije, a nisu vezane za temu...

Pozdrav
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

4

Esselamu alejkum!

Cesto puta je uzrok sihr. Sejtansko-dzinski uticaj.

Sterilnost kod covjeka i zene moze biti prirodna (lijeci se kod ljekara) ili nastala uzrokom dzina koji je usao u organizam (lijeci se Kur'anom, dovama i zikrom).

Covjek koji je sterilan pod uticajem dzina moze imati sledece simptome:
- Tjeskoba u prsima, narocito poslije ikindije do kasno u noc
- Rasijanost
- Bol u krstima
- Nemiran san
- Sanja strasne snove

Kod muskarca izaziva tako sto deluje na testise i na "Kuperovu zljezdu" (da ne ulazim u detalje).
Kod zena izaziva tako sto prekida venu u materici i izazove krvarenje te tako nastane pobacaj.

Poslanik s.a.w.s. je rekao: "Sejtan kola ljudskim tijelom poput krvi." (Prenosi se u oba Sahiha).

Iz knjige "Ostri mac u borbi protiv zlih sihirbaza".
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

5

Citirano

Orginalno od sans

Po mom mišljenju problem je nekad kod muškaraca a nekad kod žena, a nekad i kod oboje, a nekad jednostavno ne odgovaraju jedno drugom partneri mada je kod oboje fiziološki sve u redu...

Ovo poslednje sto sans rece je naravno tacno iako vecina ljudi to ne zna. Naime, nekada se moze dogoditi da su oba partnera bioloski zdrava a da opet ne moze doci do oplodnje, razlog lezi u alergiji. Ono kad ljudi kazu alergican sam na njega, e to se moze javiti medju bracnim partnerima, tada zena spermatozide prepoznaje kao strano telo i produkuje antitela.

Super tema. ;)
Pazi koju igru igras.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

6

"Nisam mogao da odgovorim u anketi, jer fali ponuđeni odgovor:"-originalno od Sans...
Preurediće mo anketu Sanse, tako da možeš dati svoj odgovor, ali ne bi bilo loše da predložiš odgovor, tako da ne lutamo... ( normalno na PM, jer ne dozvoljavam da se skreće sa teme )...

Pozdrav

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

7

Dobro Hadžija, nije mi jasno zašto isključuješ mogućnost da ljekar može da bude nestručan. Znam slučajeve gdje je ljekar direktni krivac za sterilnost žene. Ne razumijem zašto si izbrisao post. Da si ginekolog posumnjao bih da si to doživio lično, ovako ?( .

Kiki, ovo što ti pišeš i Time_Out polazi jednim dijelom od iste dijagnoze: oba partnera su bioloski zdrava. Međutim, dalje ti to objašnjavaš alergijom a Time_Out opet na drugačiji način. Možeš li malo više da kažeš o tome. Je li alergija 100% uzrokom u slučaju kada su oba partnera bioloski zdrava?
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

rambo

Početnik

(10)

• »rambo« je muško
  • »rambo« je zabranjen

Datum registracije: 25.08.2003

• Poruku poslati

8

Ja mislim da znam

Gospodin doktor je anketom zapravo htio da nas priupita šta mislimo, ko je češće uzrok steriliteta. Ukoliko je tako onda nema potrebe za dodavanjem novih stavki već samo da se malko preurede ove dvije već postavljene.

I JA sam glasao za muškarce -mislim ovde u anketi a ne i inače u životu- a na izborima zna se - samo za pobednike /širi se/ (o) (o) (o)

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 14. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od ed

Kiki, ovo što ti pišeš i Time_Out polazi jednim dijelom od iste dijagnoze: oba partnera su bioloski zdrava. Međutim, dalje ti to objašnjavaš alergijom a Time_Out opet na drugačiji način. Možeš li malo više da kažeš o tome. Je li alergija 100% uzrokom u slučaju kada su oba partnera bioloski zdrava?

Jedna ista tema se moze tumaciti na vise nacina, i ja se trudim da ne budem jednosmerna ni u cemu, pa ni u nauci. Dakle, naravno da prihvatam ovo sto rece Time_Out, i naravno da ni u kom slucaju ne treba potcenjivati moc sihira, ali ja uvek polazim od toga da je Allah iznad svega i da ako je on dao bolest i lek, i ako ti je odredio da lek mozes naci, na tebi je samo da ga trazis. Sad da li je to isto ja ne znam, dal` se sihir moze manifestvovati kroz alergiju, to zaista ne znam i ne mogu tvrditi ni jedno ni drugo.

Ali, mogu reci ono sto znam, a nauciti od vas ono sto ne znam. :D

Evo nesto malo o tome.

Antispermatozoidna antitela

Svaki čovek ima urođeno razvijen imunološki, odbrambeni mehanizam, koji štiti njegov integritet od štetnih spoljašnjih uticaja. Ukoliko na bilo koji način dođe do prodora takvih agenasa u organizam, aktiviraće se imunološki odbrambeni sistem stvarajući specifična antitela čiji je zadatak da eliminiše i neutrališe njegov štetni uticaj. Spermatozoidi, kao belančevinaste strukture, predstavljaju stranu belančevinu za organizam žene. Ukoliko iz bilo kog razloga dođe do kontakta belančevinskih struktura spermatozoida sa imunološkim sistemom kod žene, on će te strukture "prepoznati" kao stranu belančevinu i započeti sa proizvodnjom specifičnih antispermatozoidnih antitela (ASA). Antispermatozoidna antitela mogu biti stvorena kao posledica sistemskog imunološkog odgovora na kontakt sa antigenima spermatozoida ili kao posledica lokalnog imunološkog odgovora na te antigene. U prvom slučaju postoje cirkulišuća antitela koja će biti izlučena putem produkata žlezdanog epitela kanala grlića materice, materične sluznice ili žlezda sluznice jajovoda. Zahvaljujući tome čitav reproduktivni trakt žene biće prekriven antispermatozoidnim antitelima. Ukoliko se spermatozoid nađe u takvoj sredini antitela će se vezivati za njegovu površinu, učiniti ga nepokretnim i onemogućiti njegov prodor prema jajnoj ćeliji.
U drugom slučaju antispermatozoidna antitela će biti stvorena lokalno u žlezdanom tkivu kanala grlića materice. Ukoliko se to desi, već u prvom kontaktu spermatozoida sa cervikalnom sluzi doći će do njegove imobilizacije i sprečavanja daljeg prodora prema jajovodu. U oba slučaja do oplodnje jajne ćelije neće doći. Takvu neplodnost označavamo NEPLODNOŠĆU IMUNOLOŠKOG POREKLA.
Kao i kod žene i imunokompetentni sistem muškarca reaguje na isti način ukoliko dođe do prodora spermatozoida ili njihovih delova u taj sistem. Samo na prvi pogled taj imunološki odgovor može izgledati nelogično, međutim razlog za to je sasvim logičan. U toku embrionalnog razvoja paralelno sa stvaranjem sopstvenih belančevinskih sistema svaki organizam paralelno razvija i mehanizam prepoznavanja sopstvenih belančevina, dakle stvara imunotoleranciju na njih. Ukoliko tog mehanizma ne bi bilo, dolazilo bi do autoimune destrukcije uz nesagledive posledice po organizam. Spermatozoidi kao specifične belančevinaste strukture počinju da se stvaraju u testisima tek u pubertetu, pa ukoliko dodje do njihovog prodora u imunokompetentni sistem muškarca, on ih prepoznaje kao "stranu belančevinu" i tako se prema njoj ponaša. Stvaraju se autoimuna antitela koja neutrališu spermatozoide jer se još u semenoj tečnosti nakon ejakulacije za njih vezuju ASA koja se tu nalaze. Rezultat će biti smanjena pokretljivost spermatozoida i nemogućnost njihovog prodora prema jajnoj ćeliji.
Ukoliko na osnovu PCT-a ili pojave skupina slepljenih spermatozoida u semenoj tečnosti posumnjamo na imunološki problem, uradiće se testovi čiji je zadatak da otkriju anstispermatozoidna antitela u krvi oba partnera u cervikalnoj sluzi ili semenoj tečnosti. Današnji testovi su visoko specifični pa se dijagnoza može postaviti brzo i sigurno, što je od velikog značaja za usmeravanje terapijskih postupaka.

Nadam se da je ovo malo pomoglo. :D
Pozdrav Ed. ;)

Pazi koju igru igras.

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

10

Meni je malo blentavo onako od oka odredjivati u kome je krivica, pa shto je Bog dao doktore? A poshto se nisam bavila istrazivanjima do koga je sveukupno, ne mogu nishta rechi.

Znam par sluchajeva gdje par godinama nije mogao imati djece i nakon 10-12 godina dobiju dijete i nakon tog prvog kolachicha zareda josh par.

A opet znam i sluchajeve gdje se par rastavio jer ne mogu imati djece, obadvoje zdravi, obishli sve doktora, hodza i hadzija i opet nishta. Nakon rastave uzmu druge partnere i oboje dobiju djecu.

Je li nisu sachekali dovoljno dugo ili shta vech... Kiki pojasnite :)

Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

11

Da Kiki, je ovo pojasnila izvrsno, svaka čast...
Ja bih samo dodao još jednu stvarčicu, a ta je da svega tri stvari u razvoju čovečjeg organizma su nekako zaštićene od razvoja autoimunog odgovora, a to su Mozak ( jer se nalazi unutar hematoencefalne barijere ), Rožnjača ( jer nema krvnih sudova, pa je zato moguća njena veoma uspešna transplatacija ), i Spermatozoidi, koji isto tako nemaju direktan kontakt sa sopstvenom krvlju, zbog čega ne dolazi do razvoja kako Kiki reče do imune tolerancije, ali su dobro zaštićeni kako ja rekoh od autoimune "netolerancije" pa ako iz bilo kog razloga dođe do narušavanja ovih barijera i sopstveni organizam dođe u kontakt putem krvi ili neke druge sredine koja u sebi nosi imune ćelije ( limfa ), organizam će se ponašati prema svojim česticama, kao prema stranim i boriće se da napravi odgovor na njih i doći će do njihovog oštećenja...

Pozdrav

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

• Poruku poslati

12

Ponedjeljak, 18. Oktobar 2004

U procesu lečenja neplodnosti bračni par treba da tesno sarađuje sa svojim lekarom koji će im predložiti plan ispitivanja, vodeći pri tom računa da definitivni rezultati dođu za što kraće vreme. Postoji nekoliko standardnih testova koje je predložila i Svetska zdravstvena organizacija (SZO):
1. Analiza sperme partnera
2. Testovi ovulacije
3. Histerosalpingografija (rentgensko snimanje materične duplje i jajovoda)
4. Hormonski profil menstrualnog ciklusa
5. Postkoitalni test (PCT)
6. Laparoskopija i histeroskopija (uvođenje optičkih instrumenata u trbušnu duplju ili u materičnu duplju kako bi se pod kontrolom oka stekao uvid u stanje jajovoda, jajnika, materice, male karlice i materične duplje)

Rukovodeći se pravilom da u dijagnostici idemo od jednostavnih ka komplikovanim, od neinvazivnih ka invazivnim dijagnostičkim postupcima, prvi pregled koji se predlaže je uvek mikroskopska,a po potrebi i biohemijska, analiza ejakulata partnera.

ANALIZA SPERME

I pored činjenice da jajna ćelija može biti oplođena samo sa jednim spermatozoidom i da je oplodnja sa dva ili više spermatozida nespojiva sa životom, potreban je veliki broj spermatozoida u ejakulatu da bi se taj cilj postigao. Od ukupnog broja vitalnih i morfološki ispravnih spermatozoida koji se u vreme ejakulacije nađu u ejakulatu, samo 1% će uspeti da pređe u kanal grlića materice, a mnogo manje će dospeti u jajovode.
U analizi ejakulata posebnu pažnju obraćamo na: količinu ejakulata, broj spermatozoida u 1 ml ejakulata, procenat progresivno pokretnih spermatozoida, procenat morfološki normalnih oblika spermatozoida.
Kriterijumi fertilne sperme bi bili sledeći:

1. 2,5-5 ml ejakulata
2. 20 -60 miliona spermatozoida u l ml ekajkulata
3. 50% i više progresivno pokretnih spermatozoida
4. 60% i više morfološki normalnih oblika spermatozoida

Ukoliko postoji napred navedeni nalaz pregleda ejakulata, označavamo ga kao NORMOZOOSPERMIA i takvog muškarca možemo isključiti kao mogućeg uzročnika bračne neplodnosti usredsređujući dalje pažnju na ženu.

U definiciji "abnormalnosti" nalaza sperme govorimo ukoliko rezultati odstupaju od napred navedenih kriterijuma pa može biti u pitanju:

1. Hipospermia ( kada je ukupna količina ejakulata manja od 1,5 ml )
2. Hiperspermia ( kada je ukupna količina ejakulata veća od 5,5 ml )
3. Oligozoospermia ( kada je broj spermatozoida manji od 20 mil. u 1 ml ejakulata)
4. Astenozoospermia ( kada je broj progresivno pokretnih spermatozoida manji od 40%)
5. Teratozoospermia (kada postoji ukupno više od 40% morfološki abnormalnih spermatozoida u ejakulatu)
6. Necrozoospermia (kada su spermatozoidi u ejakulatu nepokretni "mrtvi")
7. Azoospermia ili Aspermia ( odsustvo spermatozoida u ejakulatu)
8. Pospermia (ukoliko se nađe veliki broj leukocita u ejakulatu)
Sve napred navedeno može biti uzrok neplodnosti muškarca.

Pazi koju igru igras.

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

• Poruku poslati

13

Petak, 05. Novembar 2004

VANTELESNA OPLODNJA (VTO)

Jednostavno receno vantelesna oplodnja podrazumeva uzimanje jajne celije iz tela zene, njenu oplodnju u laboratorijskim uslovima, i vracanje oplodjene jajne celije ili embriona u matericu posle nekoliko dana od oplodnje.
Pri ovom postupku jajnici zene bivaju stimulisani hormonima kako bi se dobio veliki broj jajnih celija i povecala sansa da, posle vracanja embriona u matericnu duplju, dodje do razvoja normalne trudnoce. Dobijene jajne celije iz jajnika zene se stavljaju u laboratorijsku posudu u kojoj se nalaze posebni mediji, bliski po sastavu tecnosti u jajovodu, gde se jajna celija oplodi spermatozoidima koji su prethodno obradjeni u laboratpriji. Laboratorijska posuda koja sadrzi jajnu celiju i spermatozoide stavlja se u inkubator koji obezbedjuje permanentnu temperaturu identicnu telesnoj, gde dolazi do njenog spajanja sa spermatozoidom i zapocinjanja celijske deobe. Posle 3-5 dana embrion se uvodi u matericnu duplju posebnim kateterima. Ukoliko dodje do implantacije embriona u matericnu sluznicu nastace trudnoca koja se nece razlikovati od prirodno nastale.

Indikacije za vantelesnu oplodnju

Razlog za uvodjenje vantelesne oplodnje u lecenju bracne neplodnosti primarno je bio definitivno ostecen jajovod kome se, najcesce, operativnim putem nije mogla uspostaviti izgubljena funkcija. Laboratorija je imala zadatak da "zameni " jajovod u kome se prirodno desava oplodnja jajne celije. Od tada do danas indikaciona podrucja su sirena i danas se VTO siroko primenjuje. Osnovna indikaciona područja za VTO su:

Ostecenja jajovoda

Osteceni jajovodi,kojima i posle lecenja nije uspostavljena funkcija,su i danas najcesci uzrok primene vantelesne oplodnje u lecenju bracne neplodnosti. Oko 40% svih procedura VTO se sprovodi iz tih razloga .

Sterilitet muskarca

Da bi se obezbedila prirodna oplodnja potreban je veliki broj spermatozoida koji ce dospeti do jajne celije u jajovodu i imati sposobnost da prodru u njenu unutrasnjost kako bi je oplodili. U slucaju ostecene spermatogeneze to se tesko, retko ili nikako ne moze desiti pa je metod izbora u lecenju neplodnosti vantelesna oplodnja. Uvodjenjem mikromanipulatora u upotrebu napravljen je dramatican napredak u lecenju neplodnosti kojoj je uzrok "los kvalitet" sperme. Zahvaljujuci toj metodi lecenja moguce je ubrizgati spermatozoid u jajnu celiju i na taj nacin postici njenu oplodnju. Ova metoda lecenja koju označavamo kao ICSI ( Intracytoplasmatic Sperm Injection -ubrizgavanje spermatozoida u citoplazmu jajne celije) danas je praktično razresila neplodnost muskarca, sem u slucaju postojanja azoospermije (odsustvo spermatozoida).

Ovo nije samo suva teorija, ideju za ovaj prilog mi je dala drugarica koja mi se pre par dana javila sa super vestima,kaze:"uspelo je". Naravno da je presrecna, a i ja sa njom. Mislim da se ove tabu teme oko toga cija je krivica za neplodnost polako prevazilaze i u nasoj sredini jer je do sada mnogo parova (koje ja znam) koji su trazili pomoc i nasli lek u inseminaciji. U Begradu to radi moj Profestor, koji je inace direktor ginekolosko-akuserske klinike, i njegov asistent (da im ne spominjem imena) i oni su pomogli, naravno uz Boziju pomoc, i usrecili dve moje drugarice, jedna je vec rodila dvojke, a drugoj je tek izvrsena inseminacija. (o)

Pazi koju igru igras.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

14

Petak, 05. Novembar 2004

Koliko ja kapairam ove ostvari - sterilitet nije stvar licnog misljenja ili osecanja, vec objektino stanje stvari koje utvrdjuju doktori.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

15

Petak, 15. Septembar 2006

Mislim da je rjedja pojava steriliteta kod muskaraca,bar ja nisam cula za njih do sad. Cesce to budu zene jer su osjetljivije na prehlade koje stvore ciste na jajnicima i onemoguce normalno i nesmetano zacece. No,nekad ni to nije glavni problem. Imala sam drugaricu s kojom sam radila i koja je cetiri godine bila u braku ali nikako nije mogla da zatrudni. Isla je na razne analize, preglede i td.zajedno s muzem i doktor im je rekao da je sve u redu i da je stvar psihicke prirode te kad bi se rasteretila te zelje i pustila je da se desi kad to Bog bude odredio,zatrudnela bi. I tako je bilo. Ona je pocela da radi, zabavila je sebe nekim drugim aktivnostima i za par mjeseci je zatrudnela i rodila sina.

Isto tako,nedavno se dogodilo da je zena koja 18 godina nije imala djecu a radila je sve moguce vrste operacija i oplodnji,konacno rijesila da odustane od svega jer je vec zasla u malo poznije godine. Otisla je s muzem na ljetovanje negdje vani i tamo zatrudnela sasvim prirodno i "nenamjerno." Dakle, psiha i pretjerana zelja za djetetom nekad mogu biti i jedini problem a da sve to nema nikakve veze sa sterilitetom.

Medjutim, skoro sam cula slucaj da se zena koja ima cerku iz prvog braka udala i da nema djece vec 8 godina te da svekar i svekrva nju vode lekarima a ne svoga sina kao da je to neka bruka... :rolleyes:
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Social bookmarks