Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen
  • »Junus« je autor ove teme

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 16. Juli 2007

Centralizacija vs. Decentralizacija

Društvo može biti uređeno na razne načine. Može biti centralizovano, a može biti i decentralizovano. Koje uređenje je po vama bolje i efikasnije? Koje su prednosti, a koje su mahane ova dva uređenja? Koje od ova dva uređenja je, po vama, bolje?
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

2

Utorak, 17. Juli 2007

Centralizacija predstavlja koncetrisanje poslova na nekom središnjem mjestu. Centralizacija označava takvu vrstu organizacije kojom se rukovođenje i upravljanje nekim poslom ili čitavim preduzećem koncentriše na vrhu hijerarhijski utvrđene organizacijske strukture. Svako mjesto na ljestvici ima tačno utvrđene zadatke pa su niža rukovodeća mjesta podređena višim, a viša najvišim. Od njih potiče inicijativa i poticaj za rad, ali oni primaju i punu odgovornost za uspješnost poslovanja.

U politici se pod centralizacijom podrazumijeva koncentracija svih ovlasti na jedno mjesto.

Decentralizacija označava onu vrstu organizacije kojom se upravljanje ili rukovođenje prenosi s centralnih organa na niže. U tom slučaju ti niži organi imaju manju ili veću samostalnost u organizaciji i načinu obavljanja poslova.

Evo, ovo je neki skraćeni pokušaj definisanja ova dva načina društvenog uređenja.
Jedno od pitanja koje bi možda trebalo usputno odgovorit, jeste, da li čovjek treba da razvija sistem ili sistema treba da razvija čovjeka?

Mislim da je ovo ključno pitanje koje determinira odabir u ovoj anketi, da li je neko za centralizovan ili decentralizovan sistem društvenog uređenja.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

3

Petak, 20. Juli 2007

Propadanje svakog društva je historijska neminovnost.
To propadanje, između ostalog, u sebe sadrži i kretanje od decentralizovane prema centralizovanoj ustrojenosti.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

4

Petak, 20. Juli 2007

Interesantna ti ova izjava. Možeš li malo detaljnije opisati to kretanje?

Nekako mi se čini da kada centralizovano društvo propada onda je to propadanje teško i sa većim posljedicama, jer se urušava kompletno. Dok kod decentralizovanih uređenja se može desiti da jedan dio propadne, a da je drugi u razvoju, tako da se ne urušava cijeli sistem. Primjera radi, ako je neka država regionalizovana onda se može desiti da jedan region zaostane u razvoju zbog nekih problema, a da drugi regioni napreduju.

Nekako mi se čini da se decentralizovan sistem oslanja na svijest samih ljudi i međusobnom povjerenju, a centralizovan sistem se oslanja na sam sistem.

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 22. Juli 2007

ada mi ti ovde jedva ispadamo na kraj sa temama tipa "sta trenutno slusate" a ti naso najvisu komplikaciju na svijetu i jos otvorio temu u vezi toga.
ali ako bas hoces tako,onda bi moje pitanje bilo sta je najbolje i kako to primenit na ceo svet(ovako u globalu mislim...hvala)
i sta ono jos
a jes jes
sta mislis o tome da taj najbolji sistem primenimo na srbiju pa da se onda ceo svet razvija na primeru srbije,koja bi na neki nacin bila centar sveta dok ceo svet ne bude srbija(ili kao srbija) i onda vise nece imat potrebe ni za centralizacijom ni za decentralizacijom,nego ce razna podrucja raznih velicina i populacija imat svoju kulturu i njihova kultura ce bit njihovo obelezje.tek tad ci bit kultura.
joj nije valjda da cu morat ja o tome da razmisljam
e u pm

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 30. Juli 2007

Svaka tema, pa i ova, pored toga što se o njoj raspravlja pokazuje ujedno i samu svijest učesnika. Ne samo onih koji se uključuju, već i onih koji se ne uključuju. Dakle, i jedna vrsta pokazatelja je. :)

Svjestan sam toga da je ovo veoma teška tema i da ona povlači za sobom mnoga pitanja koja su također teška, ali zašto da ne. :)

Jednom prilikom je meni moj daidža pričao da dok je studirao (završio je građevinski fakultet) imao je neki profesor matematike koji je žestoko forsirao matematiku i sve neke teške zadatke. Jednom prilikom je jedna studentkinja upitala, a profesore zašto mi radimo ovoliko matematike i ovako teške zadatke kad nam to nikad u životu neće trebati? Profesor joj je odgovorio da je matematika gimnastika za mozak. Ako uvježbamo mozak da barata ovim teškim zadacima onda će nam oni laki (sa kojima ćemo se u životu sretati) biti kao dječija igra. :)

Možda bi ovom pitanju (vraćam se temi) trebalo prethoditi pitanje, a šta se želi postići?

Ako se recimo želi postići dobra proizvodnja koja ne podrazumijeva nikakav dalji razvoj, već samo što brži sistem, onda je neminovno da je najbolji centralizovan sistem u kojem nema potrebe da dođe do izražaja nečija kreativnost, već samo njegova produktivnost. Radiš šta ti se kaže, bez ikakvog mozganja i to što brže i bolje.
U ovakvim sistemima roboti danas imaju veliku primjenu, jer su mnogo bolji, brži, efikasniji i pouzdaniji od čovjeka. Zbog robota se i smanjuje broj radnih mjesta za ljude.

Nadalje se postavlja pitanje, a šta je cilj jednog društva ili još bolje šta bi trebao biti cilj jednog društva ili najbolje šta bi trebao biti cilj ljudske zajednice?

Social bookmarks