Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko
  • »angel undercover« je autor ove teme

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 31. August 2003

Cvrsto ubjedjenje

“Naredi porodici svojoj namaz i u tome budi ustrajan.

Od tebe opskrbu ne tražimo, Mi tebe opskrbljujemo,

a sretan kraj bogobojaznima pripada!”

(Kur’an, sura Taha, ajet 132.)

* * *

Šejh Feth el-Mosuli prenosi slijedeću priču:

Jednom vidjeh nekoga momčića kako ide džunglom. Činilo se kao da nešto izgovara. Nazvah mu selam i on uljudno odgovori. Upitah ga: “Kamo ideš?” Odgovori: “Odoh Allahovoj kući (u Mekku).”

Potom upitah: “Šta to učiš?” Reče: “Kur’an.” Potom primjetih: “Veoma si mlad, obavljanje hadža još uvijek nije za tebe obaveza.” Na to objàsni: “Vidjeo sam smrt kako dolazi ljudima mnogo mlađim od mene, stoga hoću da sam za nju spreman kada mi pokuca na vrata.”

Uzbuđen prokomentirah: “Tvoji koraci su malehni a tvoje odredište daleko!” Odgovori mi: “Moje je da činim korake a Allahovo je da me odvede do moga odredišta.” Nastavih ga zapitkivati: “Gdje ti je opskrba, gdje ti je prijevoz?” Odgovori: “Moj jekin (ubjeđenje) moja je opskrba, a moje noge moj su prijevoz.”

Objasnih mu: “Pitam te za hljeb i vodu?” S uzbuđenjem odgovori: “Dragi šejh, ako te neko pozove svojoj kući, da li bi bilo uljudno da sa sobom poneseš hranu?” Uzviknuh: “Nikako!” Na to, dječak pojasni: “Vidiš, slično je i sa mnom, Gospodar moj pozvao je Svoga slugu Svojoj Kući. Jedino slabost jekina (ubjeđenja) čini da mislimo kako nije moguće drugačije otići nego noseći sa sobom hranu. Usprkos tome, misliš li da će Allah dragi dozvoliti da propadnem?” Odgovorih: “Nikada!” Potom ode.

Kasnije, vidjeh ga u Mekki. Priđe i upita me: “Šejh, da li si još uvijek slaboga jekina (ubjeđenja)?”

(Iz djela: Stories of the Pious)

* * *

Rekao je Allahov poslanik Muhammed, alejhisselam:

“Allah je postojao a ničega nije bilo. Arš (Njegovo Prijestolje) bio je iznad vode, pa je potom Allah stvorio nebesa i Zemlju. Zatim upisao je sve u Levhi-Mahfuz (Ploču pomno čuvanu, Knjigu sudbine).”

(Hadis, govor Muhammeda, alejhisselam, bilježe Buharija i Bejheki)

love

I am a woman above everything else

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

2

Utorak, 07. Oktobar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Ova priča, ja vjerujem istinita, je izvanredna. Ukazuje na jednu veoma vaznu stvar, Jekin, Čvrsto uvjerenje ili ti ubjedjenje. To je ono čega fali danas, pogotovu Racionalistima. Iz ovih razloga su i otišli previše u racionalizam, jer nisu imali Jekina.

Evo jedne priče koja takodjer govori o ne samo jekinu već i o još nekim stupnjevima napretka jednog muslimana u Dinu Allahovom.

Jednom prilikom došao jedan čovjek u jedno selo i počeo pričati o Cirkusu, kojeg je u gradu vidio. Ljudi se okupili oko njega i slušaju. Kaže, to su čuda šta je vidio, lavovi igraju, slonovi hodaju na dvije noge, ljudi gutaju vatru, hodaju po žici, itd. I ljudi mu povjerovali.

Jednog dana u tom selu se začuše svuzi zvona i ljudi koji najavljuju dolazak Cirkusa u njihovo selo. Ljudi se obradovaše, jer napokon će se uvjeriti, osvjedoćiti (Jekin) u priču o Cirkusu onoga čovjeka. Svi su požurili kupiti kartu i ušli na tribine. Sve što im je onaj čovjek pričao o Cirkusu vidjeli su tu i mnogo toga više, šta onaj nije mogao ispričati.

Medju tim gledaocima javi se jedna grupa Ašika (zaljubljenika), koji izraziše želju da postanu dio cirkusa, cirkusanti. Odoše do prvog cirkusanta i upitaše ga da li mogu postati cirkusanti, a on ih uputi do glavnog cirkusa koji se mora pitati za dozvolu. Kasda su došli za njega i zamolili ga da ih primi on ih primi. Nakon nekoliko godina vježbanja i truda postadoše i oni dio cirkusa i cirkusanti.

Ova priča govori o Islamu, Imanu i Ihsanu, prva tri stupnja u napredovanju muslimana u Dinu Allahovom.

Prvi je da vjeruješ, tj. Islam. Kur`an: "I oni govore: Čujemo i pokoravamo se."

Drugi je da vidiš ono što vjeruješ, tj. da se uvjeriš.

I treći je da se utopiš u ono što si vidio, to postiže malo njih, to su odabranici.

Stupnjeva u Dinu Allahovom ima još, ali je njih teško objasniti.

Zamislite sada kada bi ljudi koji su od onog čovjeka čuli o Cirkusu počeli pričati o Cirkusu onako kako je to njihova MAŠTA sebi predstavila i dočarala, oni bi sigurno dodali ponešto, jer nisu to vidjeli, pa neznaju. Samo su o tome čuli.

Drugi kada bi pričali o Cirkusu pričali bi po nadahnuću jer su to vidjeli, uvjerili se i uvijek bi različito o cirkusu pričali, a svaki put tačno i precizno. Osim ako onome koji je Cirkus vidio nije nijjet da namjerno laže. Ali on samo mogu da govore o Cirkusu onako kako su oni vidjeli.

Treći, oni Ašici (zaljubljenici), su oni koji su u Ihsanu, tj. utopili su se u ono što su vidjeli. Njihovo vidjenje, shvaćanje i osjećanje Cirkusa je opet drugačije i o tome nemogu govoriti oni iz prvih dviju skupina (stupnjeva).

Eto tako. Allahimanet
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

3

Petak, 14. Novembar 2003

Ibnu Mes'ud veli da je Muhammed s.a.v.s. rekao:
" Najistinitiji govor je knjiga Uzvisenog Allaha, najcvrsca petlja je rijec bogobojaznosti, najbolja vjera je Ibrahima a.s., najbolji postupak je postupak Muhammeda s.a.v.s., najcasniji govor je spominjanje Allaha dz.s., najljepse pricanje je ovaj Kur'an, najbolji poslovi su stroge duznosti, a najgori su poslovi novotarije u vjeri.Najljepsa uputa je uputa pejgambera, a najcasnija smrt je pogibija sehida, najveca sljepoca je zalutalost poslije pravog puta, a najbolje znanje je ono sto koristi, najbolji pravi put je onaj sto se slijedi, najgora sljepoca je sljepoca uma, gornja ruka je bolja od donje ruke, a ono sto je malo a dovoljno(za osnovne potrebe), bolje je od onoga sto je mnogo a ometa vas u vjerovanju. Najgora isprika je kada dodje smrt, a najgore kajanje na Sudnjem danu.Ljudi ima takvih koji prilaze namazu sa zakasnjenjem, ima ih koji spominju Allaha neiskreno, a najveca pogreska jezika je laz. Najvece bogatstvo je bogatstvo duse, najbolja je bogobojaznost, a vrhunac mudrosti je strah od Allaha dz.s. Najbolje sto se postiva je cvrsto ubjedjenje(u vjerske istine), a sumnjanje(makar u jednu istinu) je bezvjerstvo.Naricanje za umrlim je obicaj iz predislamskog doba, a pljackanje ratnog plijena je jedna od jama dzehenenema.Dukati su oziljak od vatre, a pjesma je jedan od glazbala sejtana, vino je povod za svaki grijeh, a zene su mreze sejtana.Mladost je ogranak ludosti,najgora zarada je pomocu kamata, najgora hrana je jedenje imetka sirocadi.Sretan je onaj koji uzima pouku od drugih, a nesretan je onaj koji je stvoren nesretan u trbuhu svoje majke. Svaki od vas ce na kraju trebati samo cetiri arsina zemlje za svoj grob, a svaka stvar se cijeni po njenom zavrsetku. Podloga poslova su njihovi zavrsetci, a najgore price su lazne price. Sve sto ce stici blizu je. Psovanje vjernika je grijesenje, a ubijanje vjernika je bezvjerstvo. Ogovaranje vjernika je jedan od grijeha, a svetost vjernikovog imetka je kao svetost njegovog zivota. Ko se zaklinje da zna ono sto je tajno i skriveno, Allah ce ga utjerati u laz. Ko nekom oprosti, oprostice mu Allah, a ko predje preko necije pogreske, Allah ce preci preko njegove pogreske. Ko savlada svoju srdzbu, nagradice ga Allah, a ko se strpi na steti, nadoknadice mu to Allah. Ko istrazuje mane drugih ljudi, Allah ce dati da se njegove mane procuju (s njihovima). Ko se strpi, Allah ce mu udvostruciti nagradu, a ko je nepokoran Allahu, Allah ce ga kazniti.
Allahu! Oprosti meni i mojim sljedbenicima.
Trazim od Allaha oprost za sebe i za vas." (Hadis)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

4

Petak, 12. Mart 2004

"Ti se pouzdaj u Zivog, Koji ne moze umrijeti!" (Furkan,58)
"Onome koji se u Allaha uzda, On mu je dovoljan!"(Et-Talak,3) :klanja:
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

5

Utorak, 20. Juli 2004

"Vjeruj u Allaha ( i pokoravaj Mu se) kao da Ga vidis, jer ako ti Njega ne vidis, On tebe vidi..."
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

enko

Početnik

(10)

• »enko« je zabranjen

Datum registracije: 02.02.2003

• Poruku poslati

6

Utorak, 20. Juli 2004

prvi muslimani su su bili Vavilonci i ISLAM je prva religija a ne judaizam i mi muslimani smo potomci Vavilonaca ,

Social bookmarks