Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško
  • »Jahja« je autor ove teme

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

1

Petak, 07. Mart 2008

Da li glasanje treba da bude obavezno?

Ovo stvarno nije politicka tema, i ne pokusavam da budem pristrasan. Skoro sam ucestvovao na debati po ovom pitanju( skoro pre tri meseca, ali zbog opomena nisam mogao temu ranije da postavim). Debata je bila pravo zanimljiva i cuo sam dosta razlicitih misljenja.

Mene interesuje vase. Zasto bi trebalo a zasto ne? Da li je 50 posto gradjana pravo stanje svesti? Da li glasanje treba da bude obavezno ili ne?

Primeri su bili drzave u koima kojima je to vec uvedeno. Negde se pokazalo veoma dobro a negde ne. Kako bi to bilo kod nas? DA LI BI BILO DELETVORNO? Da li je ovo prava volja naroda?

PA BUJRUM. ;)

Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

• »diskutant08« je muško

Datum registracije: 26.02.2008

• Poruku poslati

2

Subota, 08. Mart 2008

Demokratija je volja naroda(tako kazu),ako narod nece da glasa nemozes da ga obavezujes time :)
Ovaj potpis je gramaticki ispravan i orginalan.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

3

Subota, 08. Mart 2008

Citirano

Orginalno od diskutant08
Demokratija je volja naroda(tako kazu),ako narod nece da glasa nemozes da ga obavezujes time :)

Grcka je demokratska zemlja,clanica EU a u Grckoj je zakonom obavezno glasanje.
Dakle,to blage veze nema sa demokratijom.Po tebi,ako "narod"nece da upali farove kad uvece vozi,onda ga na to ne treba obavezivat.Ili ako nece da stavi pojas,onda nema pojasa jer narod to nece.

Moj stav je da bi trebalo glasanje u ovoj zemlji biti obavezno u narednih 50-tak godina iz jedinog osnovnok razloga:
Starije osobe,penzioneri,njih 95% izlazi na izbore pa cak i kad jedva hode,dok svega 20-tak % mladih izlazi na izbore,pa dolazimo do paradoksa da oni koji imaju preko 65 godina zbog svoje komunisticke,vojne discipline izlaze u ogromnoj vecini da glasaju i odlucuju o buducnosti onih koji tek treba da zive u toj zemlji.
S druge strane,mladi nemaju takvu disciplinu jer ne zive u istim vremenima pa je ogromna apstinencija.

Paradoksalno je da u anketi nazvanoj "Sta ocekujete od predstojecih izbora"penzioneri ocekuju bolji zivot i promene,i zbog toga izlaze da glasaju",a mladi kazu da se nista nece promenit,da nemaju za koga da glasaju i da njihov glas nista ne vredi.
Stari izlaze uvek da glasaju i glasaju ne razmisljajuci mnogo o tome,vec to shvataju kao obavezu i prosto izadju da glasaju.Takodje,oni se toga dana lepo obuku,to je za njih kao svecan cin,dakle potpuna druga percepcija nego kod mladih koji obicno cekaju zadnje sate da bi eventualno izasli da glasaju.
Stari to zavrse odmah ujutru u ranim casovima i zbog toga velika izlaznost u 7 ujutru....

Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

4

Subota, 08. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Tashke

Grčka se ne mora uzimati kao apsolutno mjerilo demokratije, a ti si to u ovom slučaju uradio.

Citirano

Orginalno od Tashke
Dakle,to blage veze nema sa demokratijom.Po tebi,ako "narod"nece da upali farove kad uvece vozi,onda ga na to ne treba obavezivat.Ili ako nece da stavi pojas,onda nema pojasa jer narod to nece.

Ovo nisu adekvatni primjeri kojima se može poduprijeti teorija koju zastupaš, jer se u ovim slučajevima radi o opštoj sigurnosti, a u slučaju izbora se radi o ličnom opredjeljenju.

Mišljenja sam da glasanje ne treba da bude obavezno, ali bih volio kada bi sve punoljetne osobe imale tu svijest da trebaju izaći na izbore i glasati.

Također smatram da zakon o obaveznom glasanju na izborima nije demokratski i smatram da Grčka u tom dijelu nije demokratska država.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

• »diskutant08« je muško

• Poruku poslati

5

Subota, 08. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Tashke

Grcki ko Grci,stara spartanska disciplina ;)!

Kako neko moze i ima pravo da me natera da glasam?
Zar je moguce da hoces da obavezes nekog da glasa npr. za Nikolica ili Tadica?

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

6

Subota, 08. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Junus

Grčka se ne mora uzimati kao apsolutno mjerilo demokratije, a ti si to u ovom slučaju uradio.

Uzeo sam je samo kao primer,a ako malo pratis rad EU onda bi znao da pre nego sto se u niju udje,moraju se svi zakoni(tog kandidata koji hoce da udje u EU)uskladiti sa Evropskim.Dakle,ako je EU to prihvatila,meni je to dovoljno merilo demokratije(u ovom pogledu)

Citirano

Orginalno od Junus
Ovo nisu adekvatni primjeri kojima se može poduprijeti teorija koju zastupaš, jer se u ovim slučajevima radi o opštoj sigurnosti, a u slučaju izbora se radi o ličnom opredjeljenju.

Pa ja upravo govorim da to treba uraditi sada jer jeste u putanju opsta bezbednost,ugrozena je buducnost vecine ljudi u ovoj zemlji,izmedju ostalog i zbog apstinencije mladih.

Citirano

Orginalno od Junus
Mišljenja sam da glasanje ne treba da bude obavezno, ali bih volio kada bi sve punoljetne osobe imale tu svijest da trebaju izaći na izbore i glasati.

I ja sam istog misljena generalno,ali sam Jahjinu temu shvatio kao pitanje vezano za kod nas a ne generalno.
Dakle,kada bi svi(ili velika vecina)mladih bila svesna po pitanju glasanja,onda naravno da to ne bi bilo potrebno,ali u ovoj situaciji,ovoj zemlji to nije slucaj i sve dok ne bude,moje misljenje je da bi to trebalo zakonski urediti.
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

• »diskutant08« je muško

• Poruku poslati

7

Subota, 08. Mart 2008

Mogla bi da se uvede obaveznost izlaska na izbore,a naravno niko ne mora da da svoj glas nekom ako nece :)

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

8

Subota, 08. Mart 2008

Citirano

Orginalno od diskutant08

Pa upravo ovo hocu da i objasnim.Da je glasanje obavezno,ne bi morao da biras izmedju Nikolica i Tadica,vec izmedju Tadica i Ilica,ili izmedju Tadica i Cede... ;)
Jer prema svim istrazivanjima(a i bez njih,jednostavno logika),biraci izmedju 18-45 god su u ogromnoj vecini za demokrate(nebitno koje)a kako se ta granica penje sve je vise radikala.
I onda kada izadje 95% penzionera a 10% mladih...da ne objasnjavam,sigurno shvatas. ;)

Dakle,kad se nema dovoljno svesti o necemu,onda se uredi zakonski.
Da se ima svesti da ne treba da se baca smece po ulici,onda ne bi postojale kazne za bacanje smeca,bile bi nepotrebne.Isto i za glasanje...

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

9

Subota, 08. Mart 2008

Ovog puta si bio precizniji pa si se ogradio i kazao da je tebi dovoljno mjerilo demokratije to što je nešto EU prihvatila. Međutim, kod mene je drugačije malo, ja demokratičnost EU mjerim demokratijom, a demokratiju ne mjerim EU-om.

Dakle, demokratija je mjera, lenjir, mjerna jedinica, a ne bilo koja država.

Zato ja i kažem da je obavezno glasanje, po mojem shvatanju demokratije, nedemokratski.

Možda bi se ovo pitanje moglo staviti u kontekst "moralne obaveze", ali nikako i u formalno-pravni kontekst.

Evo recimo pitanje nošenja mahrame na Univerzitetima Turske. Lično sam slušavao na radiju B92 kako jedna žena (nisam skontao da li je ona voditeljka ili gost emisije) govori o tome da ne treba to dozvoliti i stala na stranu "Ataturkove djece", kako je ona nazvala one koji su protiv ukidanja zabrane. A poznato je da je B92 liberalno-demokratskog opredjeljenja, a sa druge strane jasno je kao dan da je Redžep Taip Erduan jedan izvanredno demokratičan predsjednik, a također i njegova stranka i politika koju propagiraju.
Dakle, očigledno je da postoje razna tumačenja i shvatanja demokratije.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

10

Subota, 08. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Junus
ja demokratičnost EU mjerim demokratijom, a demokratiju ne mjerim EU-om.

Dakle, demokratija je mjera, lenjir, mjerna jedinica, a ne bilo koja država.

Ne budi bukvalista,a i ne izvrci mi reci,ni ja demokratiju ne merim EU-om vec ovaj potez Grcke koja je to uradila iz njenih razloga a koje EU shvata i ne misli da je to nesto strasno strasno lose,ako za to postoje prihvatljivi razlozi.
Dakle,ne iskazujem svoje misljenje generalno vec u kontekstu situacije zemlje u kojoj 95% starih glasa i 10% mladih.Dakle,moje misljenje je da tada glasanje treba biti zakonski obavezno jer je buducnost te iste zemlje u pitanju a to zasigurno ne bi bio slucaj da je na poslednjimparlamentarnim izborima izaslo makar 50% mladih.
I ja se slazem da je to nedemokratski ali ako neko ne shvata sta jedno neglasanje moze da uradi,gde zemlju da odvede,onda treba izabrati nedemokratsku jednu metodu,da kasnije ne bi bilo stotinu puta gorih posledica nego sto je "obaveza glasanja".

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Subota, 08. Mart 2008

Polahko sa izrazima, a i nisam izvrtao tvoje riječi, tako sam ih shvatio.

Ja bih ovo tvoje "pristajanje" na nedemokratsku metodu shvatio kao pokazivanje slabosti (panike, osjećaja beznadežnosti, ljutnje prema onima koji se ne uključuju u situaciju, itd.), što je sasvim normalno. Ja često takvo što osjetim u mnogim segmentima društva kada vidim da ljudi većinom nemaju osjećaja za opštu stvar, pa čak ih to uopšte i ne zanima.
Po meni bi prisiljavanje takvih na svijest o opštem interesu bilo pokazivanje moje slabosti, a vjerujem da bi to čak, možda izazvalo i kontraefekte i da bi se takve osobe uključile u opšte aktivnosti, ali da bi time samo unijele negativnu "revolt" energiju.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

12

Subota, 08. Mart 2008

Pa upravo sam i dao primer Grcke kao primera gde nema nikakve "negativne revolt energije",kontraefekte....Nesto ne vidim da se bune zbog toga,nesto im to ocigledno ne smeta,jer da smeta,zar taj zakon pod pritiscima "javnosti"ne bi odavno bi ponisten?
Dakle,Grci su to shvatili i uradili,a nije sramota niti strasno priznati slabost,niti biti slab(u tom trenutku)i resiti je na nacin na koji je resen,a za buducnost,svetlu buducnost zemlje i njenih gradjana.
U sustini mi se slazemo ( :D ),samo sto ti mislis da je takva metoda nesto mnogo strasno(a po meni nije) i sto je to nista u poredjenju sa posledicama koje trpimo apstinencijom mladih(sto je po tebi ocigledno manje vazno jer,avaj,demokratija je u pitanju)
Dakle,na jednoj strani jedna,po nekima diskutabilna metoda(ti neki su u manjini,ocigledno,ne mislim na tebe,kazem generano,EU),a na drugoj strani strah da ne donosenjem obaveze zemlja ode u provaliju jer tako stari hoce?Hmm...tezak izbor,nema sta

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

13

Subota, 08. Mart 2008

Nije grcak ajedina zemlja EU koja ima obavezno glasanje tu je i Danska...

Nije obavezno glasati za nekog obavezno je izaci na izbore. Ti mozes ne zaokruziti nikog i opet glasati. Veliki broj nevazecih glasova je izraz neke volje, neke ideje, i prikaz nezadovoljstva i nedovoljnog kvaliteta kanditata. Stvar je u tome sto bi se time (obaveznim glasanjem) prikazala prava volja naroda, svih struktura i imali bi pravu stabilnu politicku situaciju. A ne da uvek imas 50 osto koji ne glasaju i uvek predstavljaju potencijalne glasace koji nikad ne izadju.

Glasanje je jedno od osnovnih prava i treba ga iskoristiti. Da se razumemo ja nisam u za obavezno glasanje a nisam ni protiv njega. Trenutno je moje misljenje blize obaveznom glasanju, bujrum pa me u to uverite ili razuverite.

SoSS

Učenik

(10)

Datum registracije: 02.07.2004

• Poruku poslati

14

Nedjelja, 09. Mart 2008

Citirano

Orginalno od diskutant08

Citirano

Orginalno od Tashke

Kako neko moze i ima pravo da me natera da glasam?

Ti si mi pravo postao drag za citiranje :D

Niko tebe ne moze da natera da glasas za nesto ili za nekoga ili protiv nekoga. Ti mozes svoj glas da ucinis i nevazecim ili da nikoga ne zaokruzis! Ali moze da te natera da izadjes i da makar porazmislis o mogucim alternativama i posljedicama istih.

Ima i nesto sto se zove i gradjanska duznost,a ne samo gradjansko pravo.

P.s. I u Turskoj je bilo obavezno glasanje, ne znam da li je jos.
U SoSS-u smo...

• »diskutant08« je muško

• Poruku poslati

15

Nedjelja, 09. Mart 2008

Citirano

Orginalno od SoSS
Ti si mi pravo postao drag za citiranje :D

Samo ti citiraj brale :D

Citirano

Orginalno od SoSS
Niko tebe ne moze da natera da glasas za nesto ili za nekoga ili protiv nekoga. Ti mozes svoj glas da ucinis i nevazecim ili da nikoga ne zaokruzis! Ali moze da te natera da izadjes i da makar porazmislis o mogucim alternativama i posljedicama istih.

Taman tako.Moja greska je sto sam zaboravio da postoji opcija da nikog ne zaokruzim.

Citirano

Orginalno od SoSS
Ima i nesto sto se zove i gradjanska duznost,a ne samo gradjansko pravo.

Opet lijepo od tebe ;)

Citirano

Orginalno od SoSS
P.s. I u Turskoj je bilo obavezno glasanje, ne znam da li je jos.

Jos jednom lijepo od tebe tj. od Turaka :D ,neznam da li je jos obavezno ako si mene pitao ;)

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

16

Nedjelja, 09. Mart 2008

naravno da ne treba da bude obavezno...

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

17

Ponedjeljak, 10. Mart 2008

Citirano

Orginalno od simke_np
naravno da ne treba da bude obavezno...

Ali kazi zasto ti mislis da ne treba da bude obavezno, iznesite ljudi argumente.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

18

Utorak, 11. Mart 2008

Između ostalog ...
- uvođenje obaveznog glasanja narušilo bi jedno od osnovnih prava čoveka- pravo na slobodu kretanja- jer bi u datom momentu, određenog dana bili "primorani" da budu na nekom određenom mestu.
-imaš ljudi koji za dunjaluk ne mare, jednostavno su isključeni iz zbivanja i ne žele da učestvuju u "dunjalučkim" stvarima a uvođenjem obaveznog glasanja uskratio bi im pravo na tu "nemarnost"
- nečiji izbor da izađe ili ne izađe na izbore takođe je vid izražavanja njegove izborne volje i niko nema prava da mu oduzme tj. uskrati iliti suži izbor
-neko pak misli da je oštećenje đonova na njegovim cipelama, utrošene kalorije njegovim koracima i sl. mnogo veći gubitak za njega lično i zajednicu uopšte nego dobit njega kao pojedinca i zajednice uopšte njigovim izlaskom i "nezaokruživanjem nikog"
-...

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 13. Mart 2008

Apsolutna demokratija ne postoji. Ali nesto treba da se zrtvuje da bi se ispunili oni vazniji delovi demokratije. A to je vlast koja je odabrana od naroda, od 90 posto naroda, i to bi bila realna situacija i ne bi imali situaciju( bar ja tako verujem) hocemoli ka Evropi ili ne. U zemljama u kojima je uvedeno se prilicno dobro dokazalo. JA mislim da bi to za nasu zemlju bilo veoma vazno. Sve dok na izborima ne bude izlazilo 75-80 posto ljudi sa pravom glasa, mislim da bi glasanje trebalo da bude obavezno.

• »diskutant08« je muško

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 13. Mart 2008

Bojim se ako narod ne izdaje na izbore zbog nemara,bojim se da ce pobjediti preslikani Milosevic Kostunjavi i da ce zajedno sa radikalima demagoski voditi Srbiju u put za nigde.Taj put je negde tamo daleko,daleko do Kosova tamo je zemlja njihova tamo je Srbija.No oni svjesni sigurno znaju da taj put nije nista drugo do samoizolacija i podrivanje bezbednosti cijelog Balkana,a mozda i sire.

Social bookmarks