Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 16. Novembar 2004

Da li islam podrazumijeva kulturu?

[SIZE=3]Session Start: Mon Oct 11 00:33:52 2004
Session Ident: np
Session Close: Mon Oct 11 00:34:05 2004
Session Start: Mon Oct 11 01:12:27 2004
Session Ident: np

ns> ko je pobedio tamo?
ns> na izborima
np> pa suljo
np> ko bi drugi
np> :)
ns> koja je razlika izmedju njega
ns> i
ns> rasima ljajica?
np> rasima
np> na ovim izborima je bilo 2500 glasova razlike za sulja
ns> ne
ns> zanima me koja je razlika izmedju njih
ns> u programu
ns> ciljevima
ns> idejama..
np> a kao ljudi i politicari jel?
ns> ma da
np> pa sta znam ne opterecujem se mnogo politikom ali kao rasim je za evropu civilozovan narod a suljo je sa sandzak i islam
[/SIZE]

Esselamu alejkum,

ovo gore je dio jedne duze chat sesije za ciji sam log zamolio jednog mog poznanika iz Novog Sada, a koji je imao cast da ima sagovornika iz Pazara.

Pored mnostva izlupanih stvari u cijelom razgovoru, ovo sto je izvuceno je vrhunac svega. Iz zadnje recenice vidimo da nas Pazarac povezuje islam i "NEcivilizaciju".

Odmah ovdje da se ogradim: ja ovdje ne zelim da povedemo diskusiju o nasim politicarima. To je u ovoj prici manje vazno. Vazno je to sto veci dio Bosnjaka pod islamom podrazumijeva izmedju ostalog nekulturnu komunikaciju ( iz preostalog toka chat diskusije je to vrlo vidljivo ) i ponasanje.

Ukratko, nas narod se plasi da ce prihvatanjem kulture i civilivizovanog ponasanja izgubiti svoj din.

Mi zaboravljamo, na primjer, da je Boziji poslanik govorio najljepsom mogucom varijantom arapskog jezika ( pocevsi od gramatike pa sve do stilskog izrazavanja ). Na to danas niko ne posjeca muslimane, a Bozanski je naum bio da jedan od razloga Muhammedovog odgajanja na selu upravo bude i jasan i pravilan govor.

Da zalost bude veca, Bosnjaci su nekad i vazili za najpismeniji narod na Balkanu i narod koji je bastinio najljepsi jezik u odnosu na sve druge juzne Slavene. To svjedoci i sam V. Karadzic.

Evo, nakratko sam se prebacio na uze shvatanje kulture, ali poenta je nase shvatanje islama i cinjenice da islam nije nesto sto je odvojeno od kulture, vec naprotiv - islam ima svoju sopstvenu kulturu.

Mi smo tu kulturu, na nasu veliku nesrecu, ispustili a potom i zaboravili.

Za pocetak bi mogli makar da cutimo i ne pricamo drugima mnogo o onome sto se odnosi na nas din, jer je velika vjerovatnoca da cemo pogrijesiti...

... jer kao sto rece Dino: 'Ovo je vrijeme kad se uci' i radi.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

2

S je u istni radikal
dok mu R kontru ubija.
Mozda je "np" hteo reci da je varijanta R od strane mtv i pinktv nacija,lakse prihvatljivija nego ona od S?

ne samo islamisti vec i pravoslavci imaju isti problem,
govorim naravno o radikalima.

3

Onako kako ja to vidim, tj smatram da je tako (jer jeste tako :) ), Islam, tj ucenje Islama uci kulturi... Sve ostalo su pokusaji koji neminovno imaju nedostatke. Jedino lose sto se kaci Islamu potice od 'muslimana' ali ne od Islama.. Islam falinki nema..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Andol

Početnik

(10)

• »Andol« je muško
  • »Andol« je zabranjen

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

4

Srijeda, 17. Novembar 2004

Citirano

pa sta znam ne opterecujem se mnogo politikom ali kao rasim je za evropu civilozovan narod a suljo je sa sandzak i islam

Treba rasclanit civilizaciju od kulture, obzirom da su razliciti skoro ko nebo i zemlja.
Knjiga "Islam izmedju istoka i zapada" od Alije Izetbegovica bi bila moja topla preporuka. A kad se to dobro shvati, ova gornja recenica udara pravo u centar. (o)

Kultura Islama je takvo bogatstvo da predstavljaju riznicu zlata covecanstva, koja tesko da se u potpunosti moze otkrit. Bosnjacku kulturu i tradicija takodje postoji. Tu su knjizevnici Resad Kadic (BiH), Sulejman Tabakovic (NP), misaoni velikani poput rahmetli Alije Izetbegovica, istoricari i mnogi drugi.

Saznanja i pogledi na svet ovih velikana, je nesto sto je nama ostavljeno u amanet. Ili bolje receno, to je osnov koji treba dalje nadogradjivat.
Da znanje bez bogobojaznosti predstavlja neku cast, Iblis bi bio jedno od najboljih Allahovih stvorenja.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 18. Novembar 2004

Citirano

Orginalno od Andol
Treba rasclanit civilizaciju od kulture, obzirom da su razliciti skoro ko nebo i zemlja.

Slažem se da ta dva pojma treba raščlaniti, no nema nikakvih naznaka da je naš učesnik chat diskusije razumio tu razliku ( mogu postaviti i cijeli tok razgovora, ali mislim da nema potrebe za tim ). Ostajem pri mišljenju da generalno nemamo pozitivan stav o kulturi, tj. imamo stav o njoj kao o nečemu što nije od nas.

Nego, ne vidim nikakvih reakcija. Ne znam da li sam pretjerao u svojoj ocjeni, ili i vi osjećate da nećete biti ozbiljno shvaćeni ako krenete da npr. pričate gramatički korektno.

Ili: Kakvo vam je dosadašnje iskustvo kada uđete u prodavnicu i kažete Esselamu alejkum ili Akšamhajrola?
Desi li vam se da prodavac zakoluta očima?

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

6

Subota, 18. Decembar 2004

Jezik:

“U našijeh braće turskog zakona jezik je ljepši i gospocki od govora njihove braće rimskog i pravoslavnog zakona, čiji jezik podsjeća na jezik ovčarev i govedarev.”

(Vuk St. Karadžic)

A gdje smo danas? Da li je situacija obrnuta? Poslušajmo samo kako komuniciramo na ulici.

Čistoća:

Gdje smo bili? (U današnjem jazu su se djeca kupala, pecale su se na daleko poznate pastrmke. Druga slika pokazuje jedan od mnogobrojnih jazova koji su tekli ulicama Pazara; u njima se mogao čak i abdest uzeti.)

Sljedeće dvije slike pokazuju našu današnju kulturu:

Zaključak:

Dubokog sam uvjerenja da je ono što se može vidjeti na slikama jošaničkog keja (i na x drugih mjesta) slika i prilika onoga što se nalazi u našim dušama.

[SIZE=4]"A njih smjeniše zli potomci, koji molitvu napustiše i za požudama pođoše; oni će sigurno zlo proći; ali oni koji su se pokajali, i vjerovali, i dobro činili, njima se neće nikakva nepravda učiniti, oni će u džennet ući,..." [/SIZE] (Merjema, 59-60)

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

7

Lijepa ilustracija pazarske fizicke i mentalne higijene...
Aferim, Bazari

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

8

prva slika jeste Jaz .. al ova druga je Potok koji je isao iz Mahale POTOK niz ulicu 28.Novembar...

On je povezan sa Kanalizacionim sistemom vise ne postoji.....

Mada je i sad jedan deo Potoka cist ...

da se pofalim ... u nasu ulicu nije jos malo sproveden u cijevi nema kanalizacije u tom delu...

tu se kupaju moje Shatke....
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

9

Nedjelja, 19. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od bux_ludvig_np
... al ova druga je Potok koji je isao iz Mahale POTOK niz ulicu 28.Novembar...

nazovi to kako hoćeš, ali pazar je nekad bio cio ispresijecan ovakvim vodama, a ono što je važno za ovu temu jeste da se ta voda zbog svoje čistoće mogla koristiti i za abdest.

that's the point!

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

10

Ponedjeljak, 20. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od alBazari Ukratko, nas narod se plasi da ce prihvatanjem kulture i civilivizovanog ponasanja izgubiti svoj din.

alBazari nisam razumio ovu recenicu. Koji covjek svoju nekulturu moze obrazloziti cuvanjem vjere?!
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

11

nekada je Pazar imao mnogo manje stanovnika .....

dolaskom mnogobrojnih pridoslica Novi Pazar sve vise lici na nekada poznatu po najprljavijim gradom Kosovskom Mitrovicom...

velika je razlika izmedju 20.000 i 120.000 ....

Novi Pazar nema nijednu deponiju Batnjik je zatvoren Golo Brdo je Privremena Deponija .....
Mada Golo Brdo je veliki promasaj ... i ono malo prirodne lepote u tom kraju ce da se unisti sa Deponijom ...
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

12

Mislim da je nemoguce odvojiti kulturu od islama,jer islam je izmedju ostalog i kultura.Kako to? Pa pre svega kultura u odnosu sa Stvoriteljem,kultura u odnosu sa roditeljima,sa rodjacima,komsijama i prijateljima,kultura ponasanja u dzematu i dzamiji,kultura u ponasanju sa ne-muslimanima,kultura ponasanja u bolesti i teskim trenucima ali i u zdravlju i sreci,itd i itd...kulturi u islamu nema kraja.

E sad ove slike koje su postirane mozda vise imaju veze se nesavestnim ljudima i sa slabim radom opstinskog komunalnog preduzeca i vise bi pripadale nekoj temi npr. Nekultura u NP ili tako nekako.Dok to sa islamom i muslimanima stvarno mislim da nema nikakve,barem ne direktne, veze.Jer (po pravilu) nijedan musliman nece baciti djubre na sred ulice ili komsiji pred vrata ili bilo gde a ako bi to nekom drugom zasmetalo,jer to nije kulturno,a samim tim ni islamski.

Mada ima i onoga sto je Bux naveo a to je da je NP porasta u zadnjih nekoliko godina i da gradska infrastruktura nema tolike kapacitete da sve to apsorbuje,ali to je vec neka druga tema.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

13

Citirano

Orginalno od xhaki
E sad ove slike koje su postirane mozda vise imaju veze se nesavestnim ljudima i sa slabim radom opstinskog komunalnog preduzeca i vise bi pripadale nekoj temi npr. Nekultura u NP ili tako nekako.Dok to sa islamom i muslimanima stvarno mislim da nema nikakve,barem ne direktne, veze.

Pa ako ne svi a ono vecina tih ljudi, bez obzira jesu li u pitanju direktni pocinioci ili oni koji zauzimaju odgovoarajuce polozaje su muslimani te je tema i te kako pogodak u centar. Kako god ne mozes da odvojis kulturu od islama tako i (ne)djelovanje tih ljudi ne mozes da odvojis od njihove pripadnosti islamu.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

14

Citirano

Pa ako ne svi a ono vecina tih ljudi, bez obzira jesu li u pitanju direktni pocinioci ili oni koji zauzimaju odgovoarajuce polozaje su muslimani te je tema i te kako pogodak u centar. Kako god ne mozes da odvojis kulturu od islama tako i (ne)djelovanje tih ljudi ne mozes da odvojis od njihove pripadnosti islamu.

Sasvim je sigurno da su vecina tih ljudi Bosnjaci,a dali su muslimani ja stvarno neznam,niti smem bilo sta da tvrdim jer zna se dobro Ko to zna.Ali znam i ubedjen sam da nijedan musliman,nema potrebe da naznacim pravi musliman,takvo nesavesno i nekulturno delo zasigurno nebi uradio.

Ja sam samo htio reci jer sam dobio takav utisak(halali te ako sam pogresio) da se ipak tim generalisalo da muslimani nemaju kulture,a dokaz da je nam je Seher u stanju kakvom jeste i nije neki valjan dokaz protivu islama i muslimana uopste,odnosno njihove kulture.Znaci ja sam htio samo da taj neki utisak svedem na ipak neki lokalni nivo,odnosno na nase (malo)gradjane i njihovo nedolicno ponasanje i daje sve to odraz nase pazarske a ne islamske(generalno) nekulture.

p.s. Ja sam se u predhodnom postu i ogradio i rek'o(napisao) da sve to nema direktne veze sa muslimanima,znajuci da ljudi koji su to uradili osim moguce muslimanskih imena i nemaju druge veze sa islamom.

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

15

Ponedjeljak, 03. Januar 2005

Narod koji zapostavlja svoju kulturu, koji je ne neguje, obogaćuje i ne osvježava... koji ne ulaže u nju... osudjen je na podredjen (ropski) položaj, bilo gdje u svijetu. Umjetnik sam, znači u neku ruku i kulturni radnik... pa veoma dobro shvaćam težinu tee istine! Zapostavljanje vlastite kulture je najveća boljka mnogih muslimaskih naroda, pa i Bošnjaci Sandžaka tu ne odskaču od općeg prosjeka. Nažalost što je tako! :(

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

16

Srijeda, 19. Januar 2005

Citirano

Orginalno od muhadzer

Citirano

Orginalno od alBazari Ukratko, nas narod se plasi da ce prihvatanjem kulture i civilivizovanog ponasanja izgubiti svoj din.

alBazari nisam razumio ovu recenicu. Koji covjek svoju nekulturu moze obrazloziti cuvanjem vjere?!

Kako koji? Pa naš čovjek.

Treba li podsjećati da su naši stari bili protiv slanja svoje djece u škole da se djeca ne bi povlašila. Ovoliko pretjerana akcija je kasnije u istom narodu izazvala pretjeranu reakciju, tako da danas imamo u našem narodu dvije polarizovane i problematične struje - "tradicionaliste po svaku cijenu" i "moderniste po svaku cijenu".

Social bookmarks