Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 02. Juni 2003

Da li Islam ponizava zenu ili zapad?

Islamu se prigovara da je zapostavio prava zene, da ona moze izaci iz svoje kuce samo na dan njene dzenaze. Kakav je ustvari, status zene u Islamu?
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 02. Juni 2003

Nejasno ili dvosmisleno...

''Ili'' se odnosi na:

1. Islam ponižava zapad.
2. Zapad ponižava ženu.

??????
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

3

Utorak, 03. Juni 2003

Tema je jasna i nedvosmislena a tj. kakav je status zene u islamu a kakav na zapadu?

A ovo da Islam ponizava zapad odakle izvuce ne znam ?(

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

4

Utorak, 03. Juni 2003

Procentualno najveci nasrtaji na zenu su na zapadu, najveci procent silovanja je na zapadu, uprkos enormnoj seksualnoj slobodi. Najveci broj vanbracne djece je takodjer na zapadu. Dakle, Zapad ponizava zenu i cini je artiklom cija je reklama njihova nagost.

Konstatacija da Islam ponizava zenu koja je rasprostranjena u javnosti na zapadu nije tacna. Dolaskom islama zena je ostvarila svoju emanicipaciju, do te mjere da je ratovala sa muskarcima i ucestvovala prilikom sklapanja ugovora na Akabi, odnosno u osnivanju islamske drzave. Takodjer muslimanku vidimo kako prenosi hadise, daje pravna rjesenja itd. Kada pogledamo i prebrojimo broj ashaba dodjemo do cifre od devet hiljada njih, od te brojke oko hiljadu su bile zene. Ovaj odnos izmedju muskaraca i zene procentualno je najveci od svih drugih tokom historije kada je bilo u pitanju budjenje i preporod jedne civilizacije. Poznati sirijski historicar Omer Hele je napisao studiju od pet tomova koja govori o zenama ucenjacima u islamskoj civilizaciji. Mnogi islamski ucenjaci su sticali nauku i uzimali diplome od zena. Sve je to bilo u onom periodu kada su Zapad i krscanstvo smatrali zenu djavolskim bicem, koje je obmanulo Adema a.s. Smatrali su je bezdusnom. Otkako je islam dosao, zena je prenosila hadise, imala udjela u islamskoj jurispredenciji i obracala se ucenjacima, dok i dan-danas krscanstvo nema zenu koja je vjerski autoritet. Dakle, u ovom djelu mozemo sresti pjesnikinje, islamske pravnike, uciteljice…dok krscanstvo to ne posjeduje. Kada Islam govori o Ademu a.s. i Havi, kaze da je Adem a.s, taj koji je zaboravio, dok krscanstvo i druge konfesije tvrde da je zena ta koja je pogrijesila. Islam poistovjecuje covjeka sa zenom, ali uzimajuci u obzir muskost muskarca i zenstvenost zene, dakle, islam ne zeli iskorijeniti njihovu humanu prirodu. Zbog toga islamsko poimanje emanicipacije zene, ustvari, znaci potpunu jednakost izmedju dvije strane, a ne poistovjecuje njihove stvarne prirode i biti. Feministicke organizacije na zapadu zele od zene napraviti muskarca, a od muskarca zenu. Oni od nje, ustvari zele hermofrodita, sto se, normalno, suprostavlja njenoj prirodi i zenstvenosti.
Napokon, ja sam napisao knjigu o islamskom oslobadjanu zene i u njoj polemisao o svim podozrenjima koje se ticu nasljedstva, svjedocenja, starateljstva, o intelektualnom i vjerskom nedostatku te drugim lazima. Sta reci vise od toga da zena u islamu nekada nasljedjuje kao muskarac, nekada vise od muskaraca, ili nasljedjuje samo ona bez muskarca u vise od trideset slucajeva, kao i to da ona nasljedjuje polovinu u cetiri slucaja, dakle ona je odlikovanija u nasljedstvu od muskarca. To zbog toga sto nasljedstvo ima svoje vece coljeve koje premasuju zenstvenost i muskost. Svi ovi argumenti nam ukazuju da je parola da islam ponizava zenu obicna laz. Smatram da je status zene i porodice u islamu bolji od onoga na zapadu. Procentualno najveci nasrtaji na zenu su na zapadu, najveci procent silovanja je na zapadu, uprkos enormnoj seksualnoj slobodi. Najveci broj vanbracne djece je takodjer na zapadu. Dakle, Zapad ponizava zenu i cini je artiklom cija je reklama njihova nagost. Na zapadu se najvise trguje oruzijem, potom drogom a onda bijelim robljem. Zapad trguje zenom kao sto trguje drogom i oruzijem. Najveci nedostatak nase danasnjice zapadni (ne) moral, koji je dio vesternizacije. Cinjenica je da zapadna zena konvertiranjem u oslam osjeca svoju slobodu, cast i identitet. Zapadni komentatori o islamskom stavu prema zeni su bazirani na misljenjima i idejama nekih zaostalih i nazadnih ljudi koji sebe nazivaju selefijama, ili na izoblicenje istine i argumenata.

Dr. Muahmmed Imara

Preneseno iz Glasa Islama

5

Utorak, 03. Juni 2003

Selam

Mislim da nije Islam taj koji ponizava zenu. Nju ponizavaju pogresna shvatanja i tumacenja Islama.
A zapad ? Hmmm...zenama na zapadu nije lako...Prava o kojima se rado i puno prica zaista zvuce lepo, ali se na zalost i zavrsavaju na tim pricama. Imam utisak da zene bivaju obmanjivane da veruju u ravnopravnost (cesto i u nadmoc) nad musakrcima....

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

6

Utorak, 03. Juni 2003

Tacan status zene u Islamu je opisan u suri Al-Nisa (zene) dok je status muslimanke preosudjen njenim izgledom. Muslimanka se smatra bicem sa malim pravima zbog njene marame. Zalosno je da je to jako rasprostranjena teza a narod zaboravlja da u svakoj veri zensko mora da pokrije svoja cari (npr kosu). Cak i u Japanu, gde vecina ljudi veruje u budizam, je zenskom propisano da pokrije kosu (npr pri udaji).

Zenama na zapad su data prava iako se to u praksi ne da primetiti. Usudjem se da tvrdim da je nas svijet patrijarhalan i da ce ostati. Covecanstvo se previse drzi svoje proslosti i premalo gleda u buducnost.

@DjordjeRd: Islam ponizava zapad zbog - njegovog "nemorala", jer zapadni nacin zivota se ne poklapa sa islamskim. I negiranje nepoznatog ili bolje receno razlicitog je na stalnom repertoaru naseg zivota.

Diferencirala bi izmedu zene na zapadu i muslimanke na zapadu. Medju njima ipak postroji velika razlika. Muslimanka se gleda drugim "ocima".....
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

7

Utorak, 03. Juni 2003

Citirano

Orginalno od SaNdZak
Da li Islam ponizava zenu ili zapad?

A ovo da Islam ponizava zapad odakle izvuce ne znam?

Citirano

Orginalno od DjordjeRd
Nejasno ili dvosmisleno...
''Ili'' se odnosi na:

1. Islam ponižava zapad.
2. Zapad ponižava ženu.

??????

Samo da kazem da je i mene formulacija pitanja zbunila pa sam u neku ruku odreagovao kao i DjordjeRd i mislim da se famozno "ili" u ovom slucaju moze tretirati na oba nacina jer ono sto je napisano se moze procitati dvojako za razliku od onoga sto cujemo...Mozda da se jedno "pak" dodalo nakon "ili" znacenje bi bilo jednostrano.

Mislim da zene najbolje znaju odgovor na pitanje da li su ponizene ili ne jerbo iz nekog mog iskustva u razgovorima s zenama Zapada a i zenama koje su islamske vjeroispovjesti izvjesna doza sazaljenja jednih za druge je prisutna u oba smjera.

Mada, sam pojam ponizenja je tesko definisati...
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

8

Srijeda, 04. Juni 2003

Selam alejkum Boshnjaci. Poshto je ovo jedna od mojih omiljenih tema moram neshto i napisat.

Definisanje slobode zavisi i od vidjenja i shvatanja ovog zivota i svijeta. Definisanje slobode zavisi i od shvatanja chovjeka (mushkarca i zene). Dakle, potrebno je definisati mushkarca i zenu odnosno ako ta definicija vech postoji usvojiti je i iz te definicije lahko je zakljuchiti ko daje slobodu zeni a ko ih krshi i oduzima. Poshto je na zapadu uveliko zavladao materijalizam, a materijalno gledano svi su ljudi (i mushkarci i zene) razlichiti, to bi onda trebalo da svako ima svoj zakon za sebe tako da opshtih zakona ne bi ni bilo (ako bismo tako svijet gledali). Tako da bi totalna sloboda u materijalno shvachenom sistemu bila anarhija, odnosno bezzakonje. Svako neka definishe zakon sebi kako hoche. Materijalizam je slijep za bilo shta shto je duhovno, nevidljivo, i shto nije opipljivo, zato i izvlachi definicije slobode kakve izvlachi.

Islam drugachije opisuje chovjeka (mushko i zensko). Vidite tijelo sluzi kao jedno prevozno sredstvo da bi se insan (ono shto je u sushtini insan) prebacio ili odvezao tamo gdje treba da se odveze. Uzmimo kao primjer da je insan zaposhljen u nekoj firmi i ta firma mu da neki zadatak da obavi, i za taj zadatak mu naravno da i automobil koji che taj zadatak obaviti. Dakle on je duzan obaviti zadatak i naravno automobil vratiti firmi u dobrom stanju. Sada iz ovoga izvlachimo zakljuchak da, shta treba uraditi?, zna onaj koji automobil vozi. Dok automobil pojma nema ni o cilju ni o poslu kojeg treba obavit. Dakle, automobil nezna kuda treba ichi dok vozach ne uzme da upravlja njime. Shto se tiche hrane, ona je potrebna i automobilu i vozachu, hrana automobila je materijalna a hrana vozacha je duhovna hrana. Shto se tiche automobila potrebno mu je davati hrane onoliko koliko che najbolje automobil funkcionisati. E sad ako se hrana koja je potrebna chovjeku (duhovnom) tj. vozachu izostavi, a samo se daje hrana automobilu, onda dolazi do slabljenja vozacha i do gubljenja kontrole nad kolima i kada vozach totalno oslabi ili umre onda se automobil pochinje kretati haotichno, jer nema vozacha koji che upravljati njime. A poshto znamo da automobil nezna gdje treba ichi, dakle nezna za cilj, kreche se haotichno. Automobil nezna ni za shta shto je duhovno samo za ono shto je materijalno. Dakle cijelo vrijeme vodi se ta bitka ko che upravljati vozilom, vozach koji zna gdje treba da ide i koji zadatak treba da obavi ili automobil koji nezna koji je cilj, koji je zadatak, odakle je, ko ga shalje, itd. Onaj koji je stvorio automobile stvorio je u osnovi dvije vrste automobila, mushki i zenski. I stvorio je zenski automobil 99 puta ljepshim od mushkog. Kada se govori o vozachima tu nema govora o polovima jer je vozach za oba automobila univerzalan. Dakle imamo mushki i zenski auto i zenski je 99 puta ljepshi od mushkog. Tako da je kod zena 99 puta vecha opasnost da auto preuzme kontrolu, i da zapostavi vozacha i da prestane davati mu hranu. Zato je zenski auto i vishe pokriven (kod muslimanki) jer je 99 puta jacha moguchnost da do obrta vrijednosti dodje. Zato se i kod zena i vishe djeshava da traze neka prava "zenska". Zato je na zapadu i primjetno da se je zenska moda mnogo vishe promijenila u pravcu otkrivanja automobila od mushkaraca.

Tu su naravno i oni koji traze bilo koji nachin da zarade novce. Pa zato i prave privlachne reklame u kojima forsiraju ljepote automobila, razne spojlere, gume specijalne, presvlake, razne share, itd. Dakle, non-stop pozivaju automobile da preuzmu kontrolu od vozacha i da se krechu haotichno "slobodno". Oni ljudi (mushkarci i zene) kod kojih volan drzi sam automobil (tijelo) naravno i gledaju i vide svijet ochima automobila. I samo vide ljepotu automobila, pa onda odatle i ona poznata dobacivanja, opaaa shto ima dobar spojler, ijooo dobrih farova, itd. Dok oni kod kojih je vozach jak i upravlja vozilom on ne gleda u vozila vech u vozache, jer za njega je pravi insan vozach a tijelo je samo prevozno sredstvo.

Pa ponekad mozete vidjeti da po svijetu hoda neko ko ima izvanredno lijep automobil, spojleri, farovi, presvlake, pirsing, tetovaza, itd. ali ako samo otvorite vrata od automobila osjetichete smrad iznutra jer je unutra umro vozach i raspao se i osjecha se smrad. Dakle oni kojima je vozach umro su avetinje koje se krechu bez cilja, kao neshto shto je bez zivota u sebi. Jer je insan u njima ubijen (zlochin). Pa onda vidimo da se krechu haotichno, pa nerijetko vidimo da mushki auto se zaljubi u mushki, a zenski auto na zenski, ili to rade grupno, nezna se ni ko pije ni ko placha, haos. A cilj? Neznaju ti oni shta je to.

Pokushao sam koliko sam mogao da opishem moje vidjenje mushkarca i zene. Dakle, zakljuchak je da u sushtini nema polova, da je to karakteristika tijela (automobila). Ali je razlika izmedju zenskog i mushkog automobila ta shto je zenski ljepshi 99 puta zato je vishe i pokriven (po pravilu) jer je kod njih vecha opasnost da uzmu volan od vozacha i pochnu se kretat bez cilja, haotichno.

Trebamo se draga bracho i poshtovane sestre truditi da stvari sagledavamo suhtinski, a to mozemo sagledati samo Allahovim putem kojeg su pokazali Boziji Poslanici a posebno posljednji Boziji Poslanik Muhammed a.s. Pa se zato muslimani trude da naprave drzavu (ambijent) u kojem je veoma mala vjerovatnocha da dodje do toga da tijelo preuzme kontrolu i da se hajvanizuje. Vech da volanom upravlja vozach (insan). Dakle Insan u sushtini nema pola, pol je karakteristichan samo za tijelo. A oba ta tijela imaju veliku ulogu u dostizanju cilja (kojeg Insan zna). Dok se na zapadu razvija i postavlja sistem koji direktno ubija Insana (sushtinskog), a jacha i daje podrshku "Insanu" tjelesnom (zivotinji). Islam vodi ka redu i miru i ka zadovoljstvu i srechi pravoj Insanskoj (sushtinskoj, vjechitoj) a Demokratija (zapadna, materijalistichka) vodi ka neredu, haosu, anarhiji, vodi ka tjelesnim uzicima i srechi prolaznoj iza koje zasigurno dolazi razocharenje, i naravno neizvrshavanje cilja i zadatka kojeg je dobio od Onoga koji je tijela stvorio i vozacha udahnuo u njih i poduchio ga znanju i tome shta je to cilj. Dakle na kraju ih propast cheka tj. Dzehennem. Jer ako se zadatak ne obavi naravna stvar je da che firma koja ti je dala zadatak otkaz ti dati, istjerati te s posla.

Dakle, na zapadu ubijaju Insane (sushtinske) i tako ostavljaju tjelesa da se krechu haotichno kao zivotinje. Zato se kod njih i javljaju problemi mushkarca i zene u tolikoj mjeri da vishe neznaju shta da rade. Dolazi do haosa.

Islam nas chini Insanima pravim, a sve shto nije Islam nas chini hajvanima (ubija Insana u nama). Na nama je da odaberemo hochemo li biti Insani ili zivotinje. Ako odaberemo da budemo Insani onda che nam stupanj biti vechi od meleka, jer meleki nemaju to iskushenje biranja. A ako odaberemo da budemo zivotinje, onda che nam stupanj biti gori od zivotinjsakog jer zivotinje nemaju to iskushenje da biraju. Eto toliko. Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

9

Srijeda, 04. Juni 2003

@Gerilac: Drugi put malo skrati post, moze? :O

Citirano

Dok oni kod kojih je vozach jak i upravlja vozilom on ne gleda u vozila vech u vozache, jer za njega je pravi insan vozach a tijelo je samo prevozno sredstvo.

Lijepo receno. Moram da razmislim o tome :rolleyes:

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

10

Petak, 06. Juni 2003

Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci. Pa poshtovana Hanuma, halalit chesh mi na duzini posta ali shta chu takva je tema i nemogu da odolim. A bash mi je drago da te je moj post pokrenuo na razmishljanje, upravo je to moja zelja i bila, da pokrenem na razmishljanje. Allahimanet
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

11

Subota, 07. Juni 2003

Selam Boshnjaci!!!
Ne bih htio da Vas uznemiravam u temi koju Ste zapoceli, ali sam slucajno naletio na jedan vrlo lijep odgovor "ponizavanja" zene u islamu.
Mozda Ce neko od Vas reci da je link ne vezan za temu, ali da ne bih pocinjao novu temu ....

http://www.zawaj.com/weddingpics_main.html

p.s. pogledajte naseg carsijskog Seada i njegovu zivotnu saputnicu u trecem redu slika :rolleyes:

12

Subota, 07. Juni 2003

Bogami vidjeni ovo dvoje nasih !!! 8)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

13

Subota, 07. Juni 2003

Zapad pokusava svim silama da ISLAM predstavi kao Patrijarhalnu Religiju koja je zaostala.Ali zapad ima veci problem sa svojim preteranim pravima zena,pa je na zapadu svaka treca zena razvedena ili ima vanbracno dete. :klanja:
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

14

Subota, 07. Juni 2003

Citirano

Ali zapad ima veci problem sa svojim preteranim pravima zena,pa je na zapadu svaka treca zena razvedena ili ima vanbracno dete.

Interesuje me odakle ti ovi podaci za ovu tvrdnju.....

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

15

Utorak, 10. Juni 2003

Citirano

http://www.zawaj.com/weddingpics_main.html
ene mi ga sejo komshija MashAllah sto je zapripsoooo

Citirano

Zapad pokusava svim silama da ISLAM predstavi kao Patrijarhalnu Religiju koja je zaostala.Ali zapad ima veci problem sa svojim preteranim pravima zena,pa je na zapadu svaka treca zena razvedena ili ima vanbracno dete

to da nije tako jes Tu dje ima Zena Veca prava tu nema islama po meni jer svi mi znamo sta je zapad ??? Zena PAshche pa chovek .... Mislim da sam jasan
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

16

Utorak, 10. Juni 2003

Zena na zapadu i dalje nema veca prava od muskarca iako to vani tako izgleda. To se najbolje vidi pri posmatranju koji akademicari dobijaju posao nakon zavrsetka skole. Pogotovo u tehnickim pravcima je zeni sudjeno da mora da se dokaze ili uopste ne dobije sansu da se dokaze.

Misljenje o proklestvu zapada i samim tim proklestvom zene je po meni nepromisljeno.

Jesenjin

Početnik

(10)

Datum registracije: 19.06.2003

• Poruku poslati

17

Petak, 20. Juni 2003

Sto se tice teme, misljenja sam da islam ne ponizava zenu, u pravom smislu tih reci, on pokusava da zastiti zenu i njen polozaj. Ali onda s epostavlja pitanje ravnopravnosti zene sa muskarcem... To je kao u krugu.

Licno bi voleo da i u Saud. Arabiji, npr. postoji takmicenje u zenskoj gimnastici, plivanju za zene...
Jer ako ne postoji to i jos neke stvari onda neko nije u pravu, ili onaj ko to dozvoljava ili onaj ko to zabranjuje... sve je opet CIRKULUS VITIOSIS...

ali ne bih to nazvao ponizavanjem, jer nisu oni takvi da ponizavaju sestre, majke... Ipak je to njihova zelja da se odbrane od zapadnjacke zenske situacije...

Zato je manje ili nema prostitucije u islamskim zemljama....

pozdrav

18

Petak, 20. Juni 2003

@ Jesenjin : Zasto se u svakom tvom postu krije odredjena doza ironije?

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

19

Subota, 21. Juni 2003

Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci. Poshtovani chlane foruma Jesenjin, ako si Iskreni tragalac za istinom onda chesh nachi Istinu. A ako nisi nego samo onako se ukljuchujesh u teme na jedan "borben nachin" onda nechesh dochi do nje. Nadam se da si iskren tragalac, a ako jesi bash bih volio imati jednog sugovornika i josh jednog vishe prijatelja u putu ka Istini. Imo bih ti puno toga isprichati, mozda bi se i zadivio i srechu nashao. Allahimanet.

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

20

Utorak, 24. Juni 2003

Muski monopol nad obrazovanjem

cijelokupna istorija ljudskog roda se odlikuje dominacijom muskarca nad zenom. U drvenim vremenima do te dominacije doslo zahvaljujuci fizickoj nadmocnosti muskarca, kasnije su muskarci imali monopol nad obrazovanjem. jedna mlada religija koja je izasla iz islama a zove se Bahajska vjera i ciji je rodotvorac Bahaulah (sto u prijevodu sa persijskog znaci svijetlost boga) govoreci o kodeksu svoje religije kaze ovako; Ako imas dvoje djece, jedno zensko i jedno musko, a imas para da skolujes samo jedno dijete, POSALJI U SKOLU ZENSKO DJETE. Jer obrazovane majke ce radjati obrazovanu djecu pa ce se tako radjati bolji ljudski rod. Ja se u potpunosti slazem sa ovim. Inace sto se tice islama i zene, zena je i u islamu kao i u drugim monotesitickim religijama podredjena muskarcu, cesto su joj uskaracena mnoga prava, muskarac se recimo ima pravo zeniti sa cetiri zene, muskarac ima pravo na precas otpustiti "neposlusnu zenu", i tada djeca ostaju kod oca. Dovljno je da joj tri puta kaze "ja te otpustam, ja te otpustam, ja te otpustam" i zena je bogami dobro razvedena bez ikakvih prava, vraca se ocu i porodici, sto je za porodicu velika sramota pa cesto razvedena zena biva i ubijena. Cast i postenje jedne zene (misli se na njeno djevicanstvo i smjernost u braku su svetinja i nekada je dovoljna samo optuzba, bez dokaza i bez sudjenja da zena bude ubijena zato sto kalja obraz porodice, mada su cesto u pitanju nevine zrtve. Mnogo od ovoga je obicajno pravo koje je izaslo iz patrijahalne islamske religije i koje ne daje velika prava zeni. Zena u sustini treba da slusa muskarca i prema njoj se odnose kao da nema svog mozga i vlastitih potreba i zelja. A da ne govorim o drugi obicajima koji su se ukorijenili u islamskom svijetu poput obrezivanja zena, sto je obicaj u mnogim beduinskim plemenima, u islamskoj africi i u Egiptu, kada se obrezivanjem zena zapravo zeli lisiti seksualnog uzitka, sto je garancija muskarcu da ga obrezana zena nece varati jer ona i onako ne uziva u seksu. Kazem jos jednom ovo obrezivanje ne dolazi iz kurana vec je postalo obicajno pravo u mnogim islamskim sredinama a plodno tlo zato doslo je iz patrijahalnih odnosa o kojim kuran govori. Medjutim islam nije usamljen na ovom putu omalovazavanja zene, rame uz rame sa njim su i judeizam gdje zena recimo ne moze dobiti razvod braka ukoliko muskarac nece da je otpusti, hinduizam gdje se ziva udovica spaljuje skupa sa lesom umrlog muza, ili gdje se ubijaju novorodjena zenska djeca jer udati zensko djete znaci da joj moras dati miraz, sto mnoge indijske porodice ne mogu podnijeti. Hriscanstvo ima liberalniji odnos prema zeni, ali to dolazi uglavnom iz toga sto je hriscanstvo uopstena religija i ne govori o pravilima po kojim vjernici trebaju zivjeti kao sto to cini islam ili judeizam. Sto se tice emancipacije i tu imam sta da kazem, na kraju je ispalo da sada zena mora da radi vani, zaradjuje pare, odgaja djecu, drzi kucu na svojim ledjima, ganja karijeru sto je malo pretesko za jedna pleca. Na srecu u emancipovana zena moze ocekivati od svog muza da pola po pola djeli sa njom dnevne obaveze, ali i da ima pravo na obrazovanje, karijeru, vlastito misljenje, koje se cesto ne poklapa sa muzevljevim, vlastita interesovanja i nacin zivota. Zacudjujuce ja i moje prijateljice zivimo ovako i zamsli niko jos nije razveden.

Social bookmarks