Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

21

Utorak, 24. Juni 2003

Imale su i zene svoju sansu...

Citirano

Orginalno od Berta
cijelokupna istorija ljudskog roda se odlikuje dominacijom muskarca nad zenom.

Matrijarhat?

Moram priznati da mi se nacin na koji si iznijela cinjenice jako svidio (osim ove koju si propustila) i narocito ovu vrlo umnu misao Bahai religije (cijih pripadnika dosta poznajem) i slozio bih se u globalu s tobom da polozaj zene jos uvijek "kaska" za muskarcem nebitno od religije. Za primjer cu uzeti statistiku plata i sjevernoj Americi (po Galupu) koja pokazuje da zene privredjuju daleko manje. Ili recimo teniski turniri (Wimbledon) - pogledajte fond nagrada za musku i zensku konkurenciju...Neko ce reci da je tu rijec do umjesnosti izvedbe pojedinog posla u sta ja ne licno vjerujem jer toliko puta bijah zapanjen snagom i umjesnosti zene.

Pozdrav svima
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

22

Utorak, 24. Juni 2003

Najbolji nacin zivota bi bila jedna zdrava mesavina matrijarhata i patrijarhata, kao kod Berte. Iz njenog texta zakljucujem da se cijeni pravilo, postuj me postovacu te.
Dokaz da je zena u Islamu ravnopravna muskarcu stoji u suri 9 (71-72) kao i u suri 3 (195).
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

23

Srijeda, 25. Juni 2003

Sellam

Ne bih da skrecem sa teme i drago mi je sto ste iznijeli svoja misljenja na temu "Da li Islam ponizava zenu? Ili pak zapad?

Dr. Muhamed Imara je iznio Islamske stavove o pitanju zene, te njezinih prava, odgovornosti i duznosti. Sto znaci da nije pisao o polozaju zene u nekim muslimanskim drustvima, koja vise praktikuju tradiciju nego li i Bozija naredjenja.

Zato bih predlozio @Berti, da ponovo jos jednom pazljivo procita dr. Imarin tekst. Inace praktika obrezivanja zene, kod nekih africkih plemena nije islamskog porijekla vec nesto sto je bilo u praktici kod istih i prije njihova ulaska u islam, zato se nemoze generalizovati sa citavim muslimanskim drustvom.

Sto se tice Behaija predlazem da procitate dolje navedeni tekst:

BAHAIJE

BAHAIJE su jos jedna sekta koja se trudi da unisti Islam iznutra. Oni svoj Islam nazivaju popularno BAHAIZAM. Osnivac ove hereticke sekte je poznat kao Bahaullah. On je bio ucenik a kasnije i nasljednik Perzijanca po imenu Albab Ali Muhammed. Albab obicavao sebe nazivati ogledalom. On bi govorio, Allah se vidi u ovom ogledalu (tj. u njemu). Kada je taj Albab umro, Bahaullah je postao njegov glavni nasljednik i zapoceo siriti svoju zabludu koju je nazivao Bahaizam, ocigledno slaveci samoga sebe. Prije nego sto je umro, Bahaullah je za svog nasljednika postavio sopstvenog sina Abdulbaha Abbasa. Abbas je sebi dao pocasnu titulu Gaznijji Azam, pod kojom je otisao u Evropu i Ameriku gdje je zaveo vise od 100,000 lakomislenih sljedbenika. Abbas je umro 1921. Njega je nasljedio njegov sin Seuvki. On se takode dobro potrudio da poveca broj sljedbenika izmisljene religije Bahaizma.

Bahaullah je tvrdio za sebe da je Poslanik i veliki spasitelj pred Smak svijeta. Sa ovom izjavom on se bacio u provaliju kufra i Dzehennema. On je takode tvrdio da ce jos jedan Poslanik doci 2000 godina poslije njega. Po ovim nevjernicima, broj 19 je sveti broj, te su stoga organizovali i svoje obrede na osnovu te zablude. Tako Bahaije poste samo 19 dana. Svaka osoba Bahaija, mora svakih 19 dana pozvati u goste 19 drugih Bahija. Njihova sekta je pod upravom 19 najvaznijih clanova, koji se okupljaju administrativnom sastanku pod imenom Dom Generalne Pravde. Svaki Bahaija mora dati petinu svog godisnjeg prihoda ovoj vladajucoj ustanovi od 19 clanova. Neophodno je, kazu oni, da osoba stupi u bracni odnos kada napuni 11 godina starosti. Po njima je haram (zabranjeno) da osoba zivi sama. Po njima, Bogosluzje je okupiti se sa golim zenama, i drugi obredi nisu neophodni. Svaka vrsta nemoralnosti je za njih pocast.

Bahaije imaju 88 ogranaka po cijelom svijetu. Oni zavode Kriscane, Zidove, Magijance, Sike, Zoroastrijance i Budiste, vrbujuci ih u svoje redove. Njihovi zakleti neprijatelji, od kojih oni najvise strepe, su Islamski ucenjaci, koji vrlo dobro znaju svu laz i besmislenost njihove perverzne religije. Oni nisu mogli zavesti nijednog Musliman koji je razumio i poznavao svoju vjeru. Iako su potrosili milione dolara stampajuci i rasturajuci svoje knjige na preko 48 svjetskih jezika, jos uvijek su nemocni da se nose sa Islamom.Njihov jedini relativni uspijeh se pokazao na zapadu gdje su osnovali i registrirali svojih 77 hramova, kao u Evropi, Americi, Africi i Australiji. Oni ne priznaju rase i nacije te vjeruju da pojedinac nije vazan i da svijet treba biti pod upravom jednog svjetskog diktatora. Oni podrzavaju u drzavni kapitalizam. Njihovo vjerovanje u Allaha i mnoga druga ideologija je pozajmljena od Islamske vjere. Oni su takode uveli dosta stranih, i Islamu potpuno oprecnih vjerovanja i praksi.

Njihov pogled na ovaj svijet je baziran na logici, koju oni zajedno sa ostalim stvarima ujedinjuju u tu svoju vjeru.

Njihov namaz (salat) se sastoji od pukog stajanja usmjeravajuci se prema Haifi i razmisljanju o Allahu. Njihov hadzdz, je posjeta kuci Bahaullahovog ucitelja u Sirazu kao i Bahaullahovog groba u Bagdadu. Za njih je citanje ajeta, razmisljanje o Allahu. Naravno ta dogma je vrlo draga ljuskoj strasti (uobrazilji), jer onda ne mora da se pokorava Allahovim komandama. Nesto slicno su uradili i Kriscani uvodeci doktrinu o Isusovom razapnucu kao otplati ljudskih grijeha. Naravno sa takvim vjerovanjem covjek nema nikakva osjecaja odgovornosti za svoja djela. To je razlog velikog moralnog kraha Kriscanske civilizacije.

Danas, neprijatelji Islama, posebno u nasoj zemlji, krijuci se pod maskom demokrata, liberala, komunista, nacista, humanista i svih ostalih deluzivnih idiota, hvale svako vrstu izopacenih pokreta u kultova, ne zato sto ih oni obavezno vjeruju, nego zato da propagiranjem i podrzavanjem istih, oslabe Islam i Muslimane. Oni rasturaju pamflete i dokumente zbunjujuci neuk narod, izdizuci na pijedastale modernosti i progresa najgoru vrstu ljudi koju ova zemlja pamti. Oni danas daju najvise drzavno ordenje lezbejkama kao sto je Ellen the generous, sa kojom je Clinton imao pocasnu veceru, sto i nije nikakva velika povrijeda njegovom renomeu. Kraljica Engleske je dala titulu viteza Arturu Klarku i Eltonu Dzonu, od kojih je prvi famozan po seksualnom maltretiranju maloljetne djece (muske i zenske), a drugi je jos uvijek "jadnik" neozenjen, jer ima problema sa zenama (vise voli muskarce). (Editovano) Takvi su danas "moderni i progresivni", a Muslimani su "nazadni i opasni". Opasni!!? Po koga!!? Opasni su oni po Satanu, koji je zahvatio covjecanstvo svojom izopacenoscu i ludilom. Neka im Allah plati za njihovu mrznju prema Istini. Svi ce oni gorko plakati kada ugledaju posljedice svojih smutnji i lazi.

Allah im nudi spas i ljepotu vasione, a oni se oholo odmecu, izmisljajuci lazi o Stvoritelju i Njegovim Poslanicima. Tesko se njima, i opet tesko se njima.

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

24

Četvrtak, 26. Juni 2003

Lazi i dezinformacije

SaNdzak, molim te navedi ko je autor teksta. I koji su mu izvori. Jer ja odavno nisam cula toli navaljanih gluposti i dezinformacija na jednom mjestu. Sasvim slucajno dobro poznajem Bahaijsku vjeru, jer imam dobre prijatelje koji su pripadnici te vjere pa mogu drugom prilikom kada za to budem nasla vremena napisati nesto vise vremena napisati nesto vise o istorijatu, temeljima i osnovnim postavkama vjere. Ovo sto sam cula iz tvojih redova je sljepa mrznja, dezinformisanost, u nesposobnost da se otovrene glave pogleda u komsijsko dvoriste. Mozda i tamo ima nesto dobro. Inace iz svega sto si napisao 1 % je tacno 99 je susta laz, pocev od istorijskih podataka pa do osnovnih postavki ove vjere. Sada idem na put i vraticu se tek za sedam dana kada cu ti podorobno odgovoriti zasto si u zabludi. Vjeovatno ni ti sam nisi kriv jer si i to ti negdje cuo ili procitao i sljepo provjerovao bez da se pitas sta je od svega ovoga pretenciozno recen. A zasto islam i islamske zemlje progone bahaije, ali ne samo bahaije vec i druze, ahmedije, odnosno sve one vjere koje su izasle iz islama, a prihvataju i nadovezuju se na judeizam i riscanstvo koji su nastali prije islama, druga je tema. ja imam jedan dgovor za to. Ako priznas vjeru koja je nastala poslje tebe, posebno ako u Kuranu stoji da je Muhamed posljednji prprok i da poslje njega vise nece bit proroka, onda si anulirao pravo na postojanje. eto zato se islam ocajnicki i svim sredstvima, ukljucujuci i ovakve dezinformacije bori protiv vjera koje su izasle iz islama. O svemu ovome drugom prilikom.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

25

Četvrtak, 26. Juni 2003

Citirano

Vjeovatno ni ti sam nisi kriv jer si i to ti negdje cuo ili procitao i sljepo provjerovao bez da se pitas sta je od svega ovoga pretenciozno recen.

Ove reči, izdvojene iz Bertinog posta - u velikoj meri se mogu primeniti i na njene postove, bar za one vezane o Islamu...

moj komentar
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

26

Četvrtak, 26. Juni 2003

Uvazena gospodjice BERTA ,vrlo sam pazljivo procitao vas tekst ,pa se nerado odlucih ,da vam se obratim sa par rijeci,jer ne volim puno pametovati.Volio bih da nije tako ,ali sam zakljucio iz vasih izlaganja,da je vase druzenje sa ti vasim mnogobrojnim "prijateljima"ostavilo na vas puno traga.Na zalost veliku,vidim da Islam izjednacujete sa Jevrejstvom i Hriscanstvom,a vjerovatno pod uticajem tih vasih prijatelja,jer oni zele po svaku cijenu opravdati svoj polozaj na svetskoj sceni i opravdati stav vecine muslimana prema njima,pa onda sebe vide i iznose pred ocima onih koje pokusavaju vrbovati,kao nesto novije i bolje od Islama ,vrlo SUPERIORNIJE,a Islam pokusavaju smjestiti tamo gdje mu nikako nije mjesto ,to jest,oni zele reci da ih Islam odbacuje,jer je Islam prevazidjen.DJE DA BUDE BAS NJIMA PREVAZIDJEN?!!!?
Volio bih da dejstvo pilule za spavanje prestane,i da nam se probudis iz tih irealnih snova (kosmara),a onaj koji vam je podvalio tom pilulom neka je sam guta i uziva u njenom dejstvu.
M.S. meSSko
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

27

Četvrtak, 26. Juni 2003

Pošli smo od:
1. Da li Islam ponizava zenu ili zapad?

a stigli smo do:
2. Da li Islam ponizava zenu ili to cini zapad?

...što NEMA isto značenje!!!

Vidim da smo doterali formulaciju, uz dužno poštovanje, jer mislim da jo ovo jedna od najkvalitetnijih tema na ovom forumu!

Problem vidim kroz sledeću prizmu: jednostavno je objaviti ravnopravnost među polovima a vrlo komplikovano u praksi sprovesti takav jednostavan princip.

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78
...
Dokaz da je zena u Islamu ravnopravna muskarcu stoji u suri 9 (71-72) kao i u suri 3 (195).

Takođe, u većini modernih zapadnjačkih ustava piše da se garantuje ravnopravnost među polovima. Ovo svi vrlo dobro znamo, međutim ono što nas više interesuje je praksa, tj. realno stanje stvari. Bilo bi vrlo interesantno prisustvovati razgovoru između dve klasične pripadnice ovih dveju vrlo različitih kultura. Jednostavno...

Žena i muškarac nisu ravnopravni, a trebalo bi da budu, što ne treba mešati sa tim da nisu jednaki, što ne treba dirati. Budimo ravnopravni a različiti!!!
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

28

Četvrtak, 26. Juni 2003

ja se najezih Kad ovo prochitah

Citirano

Žena i muškarac nisu ravnopravni, a trebalo bi da budu, što ne treba mešati sa tim da nisu jednaki, što ne treba dirati. Budimo ravnopravni a razliciti!!!
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

29

Četvrtak, 26. Juni 2003

a sto li to Dadane 8o
malo za promenu

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

30

Četvrtak, 26. Juni 2003

Citirano

Orginalno od DjordjeRd
Pošli smo od:
1. Da li Islam ponizava zenu ili zapad?

a stigli smo do:
2. Da li Islam ponizava zenu ili to cini zapad?

...što NEMA isto značenje!!!

Preformulisao sam naziv teme zato sto je bio dvosmislen ili trosmislen ili...
Cini mi se da je sada adekvatan onome sto je pokretac teme mislio da kaze.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

31

Četvrtak, 26. Juni 2003

ja se slazem sa Adminom, jer cisto sumljam da Islam ponizava zapad, jer Islamu su svi podjednako dragi, pa ko istok ko zapad, ka sever ka jug
a sto se tice zena, ja se slazem sa Djordjem, da za ravnopravnost, al ne za jednakost.
Kolko sam ja do sad mogo ukapirat, Kuran je bozja rec, a bog je priroda, pa shodno tome Kuran je zakon prirode, i drukcije ne more.
Pa prirodno je da nismoo isti, jer onda ne bi bili razliciti, pa se ne bi ni hajali.
A sto se tice ponizavanja, pa i to je prirodno, sto bi ko koga ponizavo? Ako si malo inteligentan, ma koje vere bio, ma gde ziveo, ne verujem da bi koga ponizavo. Ni znanog ni neznanog, ni coveka ni zenu, ni prijatelja ni neprijatelja ni sestru ni brata ni oca ni majku a pogotovo ne ZENU.
malo za promenu

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

32

Petak, 27. Juni 2003

@Hadalj : Kolko sam ja do sad mogo ukapirat, Kuran je bozja rec, a bog je priroda, pa shodno tome Kuran je zakon prirode, i drukcije ne more

Bog je Stvoritelj, a priroda je stvorenje, sto znaci da Bog nemoze biti priroda vec njen stvoritelj i onaj koji je postavio zakone u njoj i koji je odrzava kao sto odrzava citav kosmos.

Zato Hadalje ja mislim da si se ti samo pogresno izrazio u gore navedenom citatu.

Znas ono ateisti govore da je priroda sve stvorila i da Bog ne postoji.

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

• Poruku poslati

33

Petak, 27. Juni 2003

Bahai

Posto tema Bahai nema veze sa ponizavanjem zene, nasla sam za shodno da pokrenem novu temu. Dakle cujemo se na drugoj liniji o svemu vezanom za Bahaje.

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

• Poruku poslati

34

Petak, 27. Juni 2003

I ako je Sans prenio ovu raspravu u logicke zablude ja nalazim za shodno da kopiju objavim i u da li Islam ponizava zenu, jer se sve to i te kako tice ponizene zene

<http://forum.novipazar.de/images/star.gif> <http://forum.novipazar.de/images/star.gif> <http://forum.novipazar.de/images/star.gif>

Clan od: Januar 2003
Prebivaliste: Modi`in

Nivo: 15 [?]
Poeni iskustva: 7043
Sledeci nivo: 7465
[27%] <http://forum.novipazar.de/images/bar/bxb.gif>

Prilozi: 42

[Berta je online]
Pitanje za Sansa [Napisi odgovor] [Odgovor sa citatom] [Prilog promeniti/ponistiti] [Nadji jos priloga od Berta] [Prijavi moderatoru ovaj prilog] [IP adresa] [Idi na pocetak ove stranice]

Evo opet imam priliku da se sluzim kompjuterom ali sam jos uvijek tanka s vremenom pa ti Sans za pocetak postavljam samo jedno pitanje ako je vec rijec o logickim zabludama Velis:

"Takođe logička zabluda i to složena iz više njih na jednom mestu...Zanemaruje se činjenica da uz to što muškarac ima pravo da ima četiri žene, muškarac ima i obavezu da prema sve četiri (u najboljem slučaju) ima isti i to korektan stav, kao i da ih može i mora materijalno opskrbiti i biti spreman da ih izdržava dok se one budu bavile odgojom dece, za šta složićete se ipak moraju biti adekvatno obrazovane. Zanemaruje se i činjenica da je u to isto vreme poligamija bila "legalizovana" i u ostalim okolnim kulturama vezanim za običaje naroda koji su živeli na tom prostoru, ali bez ograničenja i bez jasno dostavljenih obaveza koje muškarac ima i mora da ispuni prema svojim ženama. Zanemaruje se činjenica da to što muškarac ima pravo "otpustiti ženu" ne znači automatski da to i treba da uradi, i da neće odgovarati pred Bogom ako to uradi bez adekvatnog razloga. U produžetku se nastavlja sa isticanjem "čak" i smrtne presude "otpuštenoj" ženi, pri čemu se zanemaruje da "smrtna presuda" (kamenovanje) namenjena isključivo nevernoj, bludnoj ženi ima i alternativu u opraštanju istoj počinjeni greh uz kaznu bičevanja , i činjenicu da je opraštanje greha kod Boga, po Islamu mnogo pohvalnije i draže delo nego li sprovođenje propisane kazne."

Sjajno. Sad mi reci ovako. Ako su zena i muskarac ravnopravni u islamu, sta bi bilo kada bi i zena imala pravo da ima cetiri muza. Naravno pod uslovom da moze da ih izdrzava, materijalno opskrbljuje i prema sva cetiri muza ima korektan stav. Zanimljiva postavka. Poligamija je istini na volju bila legalizovana u mnogim okolnim kulturama, zamisli, ima kultura koje legalizuju brak zene sa nekoliko muskaraca, istini na volju rijec je o plemenima koja nisu prihvatle niti jednu od monoteistickih religija. Ne kazem da je ovo nacin na koji treba zivjeti, ali ako vec govorimo o logickim zabludama, zivo me zanima kako ces odgovoriti na ovo pitanje. Ako vec mislis na djecu, i kako se od jednog oca i cetiri majke moze znati ko je otac a ko je majka, trnde - mrnde, sve je to stvar drustevenih kodeksa, koji su u nasem slucaju postavljeni patrijahalnim zakonima monoteistickih religija.

Nadalje velis da je smrtna kazna kamenovanjem namjenjena nevjernoj, bludnoj zeni. Reci ti meni molim te sta je to spavati sa cetiri zene istovremeno, sto je islam legalizovao. Ko biva to nije preljuba. Pitam se kako li se osjeca jedna od cetiri zene, znajuci da njen muz svaku noc provodi u necijem drugom krevetu. I vise od toga, Shiitima je po njihovom vjerskom kodeksu dozvoljeno da se vjencaju neposredno pred seksualni odnos sa zenom i da je otpuste odmah nakon sto su zavrsili posao, kako se bog ne do ne bi desilo da mu se rodi kopile. I to ko biva nije prevara, nije bludi, Shiit se moze vjencati "muntar" tako se to zove i sa prostitutkom i odmah je potom otpustiti. Nevjerujete mi provjerite to, stoji u pravilima shiitske vjere. A sta ce biti sa muslimsnskim bludnikom i nevjernikom, da li i njega zena moze da otpusti, ili da ga zajednica kamenuje??/Ili je i tu mozda islam milostiv pa oprasta?da li mi jos uvijek govorimo o ravnopravnoj zeni u islamu? Za sada toliko nastavak slijedi kada za to nadjem vremena u medjuvremnu ocekujem odgovor od Sanasa.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

35

Petak, 27. Juni 2003

Nadjoh ovaj zanimljiv tekst u NiN-u, pa rekoh da ga postiram, jer se tice teme o kojoj pisemo....

Eva u Kur'anu i Bibliji

Veoma zapaženo bilo je izlaganje mlade Mone Jusufspahić Mistiri(29) koja je govorila o “Ženi u islamu naspram judeo-hrišćanskoj tradiciji”.
Ona je, između ostalog, rekla: “Kuran, za razliku od Biblije, krivi i Adama i Evu jednako za njihovu zajedničku grešku. Nigde se u Kuranu ne može naći ni najmanji nagoveštaj da je Eva navela Adama da jede sa drveta niti da je jela pre njega. Eva nije izvor iskušenja, nije zavela i nije izdala. Štaviše, Eva se ne može kriviti za porođajne bolove. Bog, prema Kuranu, ne kažnjava nikoga za tuđe grehe. Znači, Adam i Eva su počinili greh i nakon toga su se pokajali Bogu, pa im je On oprostio.”
Slika Eve kao iskušenja koja nam Biblija izlaže dosta negativno je uticala na judeo-hrišćansku tradiciju, kaže Mona Jusufspahić Mistiri. Kod mnogih Jevreja jutarnja molitva glasi ovako: “Neka je blagosloven Bog, kralj svemira, što me nije učinio ženom.” Isti status se može naći u Novom zavetu, Evo reči svetog apostola Pavla.: “Žena na miru da se uči sa svakom pokornošću...”
Zatim, tu su i reči Tertulijana vezanih za ženu: “Zar ne znate da ste Eva svaka od vas? Božija kazna na vašem rodu živi u ovome vremenu, krivica nužno mora živeti. Takođe, vi ste đavolja kapija, vi ste otpečatile zabranjeno drvo, vi ste prve napustile božiji zakon. Vi ste na vrlo lak način zavele čoveka koji je stvoren u božjem obliku.”
Kuranski stav prema ženi isti je kao prema muškarcu. Kuran ne spominje ženu kao đavolju kapiju ili kao izdajicu. Prema Kuranu uloga žene nije ograničena samo na rađanje dece. Štaviše, Kuran ne pravi razliku između dečaka i devojčice. Za razliku od Biblije, Kuran smatra rođenje devojčice poklonom i blagoslovom od Boga, kao i rođenje dečaka. Čak, Kuran spominje blagodat ženske dece pre blagodati muške, rečima:
“Alahova je vlast i na nebesima i na zemlji. On stvara šta hoće, poklanja žensku decu kome hoće, a kome hoće mušku.”

• »Safet Kurtovic« je muško

Datum registracije: 22.06.2003

• Poruku poslati

36

Subota, 28. Juni 2003

8)
Sellam

Zapad je ponizen onoga dana kada je poceo organizovani teror nad Muslimanima,takodje onoga dana kada je poceo da se bavi problemima zena u ISLAMU kada je ISLAM izricito jasan i to su rijeci u Kuranu ispisane gdje je jasno precizirana svacija uloga,samo se toga treba pridrzavati.Drugo,kad smo vec kod prava zena u Islamu-ONE su te koje imaju prva da govore o svojim pravima a ne da mi medju nama namjecemo teme koje su definisane rijecima koje su nama upucene od Allaha Dz.S. preko Muhameda A.S. dakle...?
Dakle ZENA JE ZASTICENA I DA LI USTVARI POZNAJE SVOJA PRAVA???
Problem je formulisanja teme....ja bih to nazvao ovako:

IMA LI MAGARACA KOJI KORISTE ISLAM DA UGROZAVAJU DRUGE PRITOM NE POZNAJUCI NISTA O ISLAMU

ili ovako

IMA LI LOPOVA KOJI SE KORISTE ISLAMOM ZA SVOJE LICNE INTERESE

ili pak ovako

IMA LI MUSKARACA KOJI SU TO ONDA SAMO KADA TREBA DA UGROZE SVOJE NAJBLIZE DAKLE OD ZENE PA DALJE I PRI TOME SE KORISTE ISLAMOM PREKO DANA A UJUTRU DOLAZE KUCI

ili ovako

Da li zapad moze da prebroji koliko ima kurvi a koliko postenih zena

moze i ovako

Da li je taj zapadni kolonijalni svijet koji je pljackao i pljacka dan danas siromasne zemlje a pri tome i veliki broj muslimanskih drzava,ako se osisa ljudski i obuce,ponekad i okupa zaista ljudski ili....deformisan?

WE SELLAM

37

Ponedjeljak, 30. Juni 2003

za bertu

Sans je vec objasnio: brak muskarcu sa cetiri zene je moguc samo ukoliko je ovaj u stanju da bude ravnopravan prema sve cetiri zene (I TO U SVAKOM SMISLU), a sto ce reci da prevashodno od sve cetiri zene MORA imati blagoslov za zivot sa ostalima. Brak, tj takav zivot, je dozvoljen samo ako se zene SLAZU sa tim da zive zajedno i dele obaveze i sve ostalo sa jednim covekom. Znaci mogucnost, tj sposobnost, coveka da materijalno, i na svaki drugi nacin, RAVNOPRAVNO opskrbi SVE zene koje se nece ni na koji nacin protiviti jedna drugoj su osnovni uslovi za jedan takav zivot. Zvuci nemoguce, i kao takvo je i ostavljeno jer se ne moze sprovoditi kad ti se prohte vecc samo kad si u stanju da zadovoljis uslove (pojednicacni (pa cak i brojni) pogresni slucajevi nisu nesto cime se mozes posluziti kao protiv argumentom... takvi nastaju iz nesdostatka obrazovanja (na slucajeve mislim)). Sad ne znam jel jos treba crtati ali ne vidim niti jednu jedinu mogucu prazninu iz koje se moze nazreti BLUD koji ti spominjes u jednom takvom braku. UKOLIKO su zene saglasne da zive sa jednim covekom onda ne moze se postavljati pitanje toga kako se koja oseca dok je muskarac sa drugom. Dalje, jedna jasna stvar o bludu je njegova eliminacija ovakvim brakom: ukoliko svi uslovi su ispunjeni (sto nije samo tako i ne desava se lako) onda ce muskarac pored jedne zene moci da ima i drugu a da pri tom to nije vanbracni odnos.. to je jednostavno.

Sto se tice siita i njihovog obicaja sa brakom, poznat mi je slucaj, i ne svidja mi se takva interpretacija prava coveka (hocu reci ljudskog bica = muskarca i zene) sa njiove strane, ali to nikako opet nema veze sa ravnopravnosti muskarca i zene: naime i taj takav brak nastaje iz SUGLASNOSTI obe stranke tako da ti sva prica ispada samo natrpavanje teme, tj jedna velika logicka zabluda iz neke od kategorija koje je sans naveo. A dalje brak i u bilo kojoj sekularnoj zemlji moze da se ostvari na taj nacin ; da li je to tacno pre sexualnog odnosa ili ne, i koliko ce da traje to niko ne moze da ti odredi pa ni maticar. Raskid braka je legalan svuda pa slicno nesto i siiti zive. Regulativa je losa al ti nema veze sa temom.

A sto se tice tvoje insinuacije, ili ne znam cega vec, o zivotu jedne zene sa vise muskaraca ja licno ne zelim da komentarisem. Jedina stvar koju zelim reci to je da ponovim ono sto je neko rekao da RAVNOPRAVNOST NE ZNACI JEDNAKOST (tj ekvivalentnost da ne bi zloupotrebila reci sto mi se cini cesto radis). Tebi ostavljam kao nosiocu ideje da sama odlucujes kakav bi zivot radije vodila- sa jednim ili sa vise muskaraca (ogradjujem se od bilo kakvih insinuacija).
mogu ja da se potpisem i bolje...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

38

Nije prvi puta da neko prica o islamu bez ikakvih argumenata. Ako musliman pise onako kako Berta pise onda su u pitanju debeli kompleksi a ako pise nemusliman onda se bojim da iza svega stoje zle namjere.

U zivotu definitivno muskarac i zena nisu ravnopravni niti to mogu biti. To je jedino u islamu ispravno definisano i islam o tome otvoreno govori i za to daje objasnjenje. Ostalima su puna usta ravnopravnosti polova ali ih zivot neumoljivo demantuje.

Da bi imalo smisla govoriti o ravnopravnosti dva subjekta ta dva subjekta moraju imati iste predispozicije a muskarac i zena nemaju iste predispozicije. Iz ovoga slijedi da je teremin ravnopravnost u slucaju muskarca i zene apsurdan. Da bi bilo jasnije postavimo pitanje ravnopravnosti odraslih i djece. Tu takodje ne postoji ravnopravnost jer je razlika u predispozicijama jos drasticnija nego u slucaju muskaraca i zena. Naravno, zene nisu djeca ali princip je isti. Ovdje ne mislim na intelektualne sposobnosti zena. One mogu biti vece nego kod muskaraca (jedna nedavna tema o maturantima gimnazije govori kako su djevojke bile mnogo uspjesnije od momaka). Ovdje se misli prije svega na zenu kao njezno, emotivno i krhko bice. Kao takva zena je muftacna paznje i zastite. Zato joj je Bog i dao covjeka sa ulogom zastitnika. Sa druge strane, covjek je manje osjecajan i fizicki jak. Da li ste se ikada zapitali zasto bas majka radja, zasto otac ne radja. Zasto majka doji dijete a ne otac. Zasto je djetetu tri puta vaznija majka nego otac? Zar ovo ne govori dovoljno?

Dakle, umjesto ravnopravnosti islam govori o paru koji se medjusobno dopunjuje. Niti covjek moze bez zene niti zena moze bez covjeka. Oni zajedno cine savrsenu zajednicu u kojoj su im podijeljene nadleznosti, odgovornosti i prava. Pa jedino tako ta zajednica i moze funkcionisati, sve ostalo vodi u haos. A Boziji je zakon da ko ima vecu odgovornost ima i veca prava . To priznaju i najveci neprijatelji vjere.

Siiti upraznjavaju ‘muta’ brak koji je zabranjen u islamu te za takav brak ne treba kriviti islam vec siite.

O piligamiji i li poliandriji ne bih ovaj puta, ionako se dugi postovi slabo citaju. A i bojim se da bi onima koji pred vec recenim zatvaraju oci bilo od ikakve koristi.

Ima ljudi kojima je sve jedno sta im napises, njihove predrasude im ne daju da razum koriste.

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

39

Citirano

Orginalno od Berte

Sjajno. Sad mi reci ovako. Ako su zena i muskarac ravnopravni u islamu, sta bi bilo kada bi i zena imala pravo da ima cetiri muza. Naravno pod uslovom da moze da ih izdrzava, materijalno opskrbljuje i prema sva cetiri muza ima korektan stav. Zanimljiva postavka. Poligamija je istini na volju bila legalizovana u mnogim okolnim kulturama, zamisli, ima kultura koje legalizuju brak zene sa nekoliko muskaraca, istini na volju rijec je o plemenima koja nisu prihvatle niti jednu od monoteistickih religija. Ne kazem da je ovo nacin na koji treba zivjeti, ali ako vec govorimo o logickim zabludama, zivo me zanima kako ces odgovoriti na ovo pitanje. Ako vec mislis na djecu, i kako se od jednog oca i cetiri majke moze znati ko je otac a ko je majka, trnde - mrnde, sve je to stvar drustevenih kodeksa, koji su u nasem slucaju postavljeni patrijahalnim zakonima monoteistickih religija.

Nadalje velis da je smrtna kazna kamenovanjem namjenjena nevjernoj, bludnoj zeni. Reci ti meni molim te sta je to spavati sa cetiri zene istovremeno, sto je islam legalizovao. Ko biva to nije preljuba. Pitam se kako li se osjeca jedna od cetiri zene, znajuci da njen muz svaku noc provodi u necijem drugom krevetu...

Pre svega, nigde u svom komentaru nisam pomenuo premisu da su muškarac i žena ravnopravni ( bar što se tiče međusobnih odnosa) u Islamu. Najveći stepen ravnopravnosti između muškarca i žene pak imamo upravo u ispoljavanju vere i ljubavi prema Allahu dž.š. jer sve, za nas krupne razlike među polovima, postaju nebitne ispred Njegove dž.š. veličine, mudrosti i milosti. Dakle, u klanjanju pred Allahovom dž.š. veličinom ravnopravni su muškarac i žena, kao uostalom i sva ostala živa i neživa tela na zemlji (i šire). No i pri tome - ženi je mesto u safovima iza muškarca.
Allah dž.š. je postavio čoveka (pod ovim se podrazumeva ljudski rod) kao svog namesnika na zemlji, dao mu uputu kojom treba da se vodi kroz život (ovozemaljski) i obećao nagradu onima koji se tom uputom budu zaista vodili, bez obzira na pol, na životnu dob, čak i bez obzira na učinjene grehe u svom "nesvesnom" stanju pre iskreno učinjene teube, pre iskreno izgovorenih reči Šehadeta ( prvog i najvažnijeg dela imana izraženog kroz reči "ESHEDU EN LA ILAHE ILLELLAH VE ESHEDU ENE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUHU"). Deo te upute odnosi se i na međusobni odnos muškaraca i žena. Ja se sada ovde neću zadržavati na objašnjavanju pojedinačnih stavki islamskog bontona ( jer bi to zahtevalo i više prostora i vremena) već ću naglasiti da je po Islamskom bontonu ženi mesto do (ali ipak iza) muža što je najbolje izraženo kroz reči hadisa: "Da sam ikome naredio da čini sedždu drugome, naredio bih ženama da čine sedždu svojim muževima, radi prava koja im je Allah dao nad njima." (Ebu Davud, Hakim, Tirmizi).
Kada bi se svi ljudi ( i žene) pridržavali Božije dž.š. upute, na zemlji bi sigurno vladao sklad i harmonija, no ljudi su ( a i žene takođe) nažalost "ravnopravni" i u činjenju greha, pa usled toga imamo situaciju u svetu kakva jeste...

No , da ne idemo daleko, Berta je postavila konkretno pitanje, i verovatno očekuje konkretan odgovor na njega...

Citirano

sta bi bilo kada bi i zena imala pravo da ima cetiri muza? Naravno pod uslovom da moze da ih izdrzava, materijalno opskrbljuje i prema sva cetiri muza ima korektan stav.

Opet ističem Allahovu dž.š. mudrost i volju kao najbitniji faktor u tome da to što Berta pita nije postavio tako. Allah dž.š. najbolje zna šta bi bilo, a mi kao ograničeni smrtnici imamo mu verovati da je bolje što tako nije (dakle, što jedna žena nema pravo biti istovremeno supruga dva ili više čoveka)...
Znam da ovaj odgovor neće baš zadovoljiti jednu emacipovanu znatiželjnu ženu... ali naglašavam da to jeste pravi odgovor na postavljeno pitanje.

Neka mi Allah dž.š. oprosti na tome - uzeću sebi slobodu da nabrojim neke od razloga koji meni kao smrtniku deluju kao logično objašnjenje zašto jedna žena ne može biti istovremeno supruga više ljudi... ( i time, nadam se zadovoljiti znatiželjnost emancipovane gospođe...)

-Svakako je emancipovanoj gospođi poznato da postoje situacije kada žena nije sposobna za seks, ili pak situacije kada se preporučuje apsinencija od seksa ( mesečni ciklus, trudnoća ...) E u tim situacijama, dakle - četiri muškarca ( u najgorem slučaju) bi takođe morala da apstiniraju od ove prirodne potrebe, što bi dovelo do neželjenih posledica po stanje morala celokupnog društva... A Allah dž. š. je svoje zakone postavio tako da čoveku ( i ženi) olakša a ne oteža...
- Uzvišeni Tvorac svega (pa i genetskog koda) sigurno je upoznat sa činjenicom da je verovatnoća pojavljivanja XY hromozomskog para mnogo manja od kombinacije XX para. Kada bi nosiocima XX hromozomskog para (ženama) bilo dozvoljeno da u braku "vežu" za sebe dva ili više nosoca XY para (muškaraca), bitno bi bila narušena ravnoreža u prirodi, tj. mnogi od "XX-ova" bi ostali "praznih šaka" i pored činjenice da odnos "XX-ova" prema "XY-ima" u stvarnosti ne odgovara njegovom "matematičkom očekivanju"

- Gledajući sa aspekta novorođenog deteta, sigurno je da će njegov emotivni razvoj biti bolji i lakši kad zna ko mu je otac, a ko mati, bez obzira na to što Berta smatra da je "to stvar drustevenih kodeksa, koji su u nasem slucaju postavljeni patrijahalnim zakonima monoteistickih religija". sad neko može reći da je u savremenim uslovima, savremenim metodama, moguće utvrditi "očinstvo"... ali Islam nije religija koja se odnosi samo na savremenog čoveka ( u savremenim uslovima) već je religija za svakog čoveka u bilo kojim uslovima...

P.S. U nadi da smo "rasčačkali" još jednu logičku zabludu savremene emancipovane žene... srdačno vas pozdravljam :]

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

40

Hocu da ukazem licemerje americkog drustva po pitanju monogamije i da dokazem da je ona kao takva ne odrziva. Bicu kratak.

Zapadno drustvo je kategoricno osudilo poligamiju i stavilo se u odbrani "normalnog" bracnog odnosa. Tako je na papiru, dok u realnosti, koju potvrdjuju mnogobrojne ankete i istrazivanja - svaki drugi muskarac vara svoju zenu. (nisu tacni podaci ali razumemo se).

Iz toha proizilazi da je monogamni brak, nemoguc u jednom gradjanskom (liberalnom) drustvu. Poligamija je proizvod prirodne konstitucije muskarca i zene. To je moj stav, iza kojeg stoje silne ankete i serije i serije filmova. Stoga jeli bolje legalizovati poligamiju i nastojati da se svede naminimum, ili kategoricno odobriti monogamiju iako je ona neostvariva.
A na ovo pitanje zasto zena ne moze da ima vise muskaraca necu da odgovoram. Sujeta ti ne da uvidis njegovu glupost. Toliko.

Social bookmarks