Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Safet Kurtovic« je muško

Datum registracije: 22.06.2003

• Poruku poslati

41

Utorak, 01. Juli 2003

:D

sellam

8) u pravu si... 8)

;) i previse:D
we sellam

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

42

Petak, 11. Juli 2003

cetiri zene ili cetiri muza

Citirano

Orginalno od ed
Nije prvi puta da neko prica o islamu bez ikakvih argumenata. Ako musliman pise onako kako Berta pise onda su u pitanju debeli kompleksi a ako pise nemusliman onda se bojim da iza svega stoje zle namjere.

- ukoliko te zanima moje muslimansko porijeklo imam ga, i ne mislim da gajim komplekse vezane za moje porijeklo. Sto se ticevanja islama, tesko da mi bilo ko moze prigovoriti da ga ne poznam i to iznutra s obzirom da sam 14 godina (off and on) bila vezana za Bliski istok, a tamo je malo teze biti a da ne upoznas islam

Citirano

Orginalno od ed
U zivotu definitivno muskarac i zena nisu ravnopravni niti to mogu biti. To je jedino u islamu ispravno definisano i islam o tome otvoreno govori i za to daje objasnjenje. Ostalima su puna usta ravnopravnosti polova ali ih zivot neumoljivo demantuje.

- mislila sam da su do sada svi govorili o ravopravnosti zena i muskaraca u islamu

Citirano

Orginalno od ed
Da bi imalo smisla govoriti o ravnopravnosti dva subjekta ta dva subjekta moraju imati iste predispozicije a muskarac i zena nemaju iste predispozicije. Iz ovoga slijedi da je teremin ravnopravnost u slucaju muskarca i zene apsurdan. Da bi bilo jasnije postavimo pitanje ravnopravnosti odraslih i djece. Tu takodje ne postoji ravnopravnost jer je razlika u predispozicijama jos drasticnija nego u slucaju muskaraca i zena. Naravno, zene nisu djeca ali princip je isti. Ovdje ne mislim na intelektualne sposobnosti zena. One mogu biti vece nego kod muskaraca (jedna nedavna tema o maturantima gimnazije govori kako su djevojke bile mnogo uspjesnije od momaka). Ovdje se misli prije svega na zenu kao njezno, emotivno i krhko bice. Kao takva zena je muftacna paznje i zastite. Zato joj je Bog i dao covjeka sa ulogom zastitnika. Sa druge strane, covjek je manje osjecajan i fizicki jak. Da li ste se ikada zapitali zasto bas majka radja, zasto otac ne radja. Zasto majka doji dijete a ne otac. Zasto je djetetu tri puta vaznija majka nego otac? Zar ovo ne govori dovoljno?

- tnnde, mrnde i opet trnde mrnde, ovo se u psihologiji zove racionalizacija. Dakle kazes da su zene njezne, emotivne i krhke pa ih stoga valja stiti i poklanjati ima paznju. Za 14 godina zivota uznutra na Bliskom istoku vidjela sam mnogo vise zena koje su "balabuste"- sto ce reci cvrsto stoje nogama na zemlji i na njihovim plecima stoji mnogo toga. vidjela sam takodje mnogo Arapkinja koje kada su "krhki muzevi" bili slomljeni nekom zivotnom situacijom (gubitak bogatstva, posla, smrt djeteta i sl.) one su bile te koje su uprkos svemu nastavile da funkcionisu, ne gubice tlo pod nogama. Zena Arapkinja koja je bila treca Wallidva zena je bila ta koja je nasla posao kao kucna pomocnica, nakon sto je bogatstvo otislo do vraga, dok se musliman Wallid jednostavno propio i nasao u casi spas. I njegove druge dvije zene su mnogo bolje funkcionisale u novimuslovima neko Wallid. Ovo je samo jedan primjer. Poznam mnogo slucajeva kada su se zene pokazale mnogo vise tough od muskaraca te su one bile te koje su muskarcima dale zastitu. Prema tome mitovi i racionalizacije to je to, koje ste vi muskarci stavili su sluzbu odbrane vlastitih pozicija.

Citirano

Orginalno od ed
Dakle, umjesto ravnopravnosti islam govori o paru koji se medjusobno dopunjuje. Niti covjek moze bez zene niti zena moze bez covjeka. Oni zajedno cine savrsenu zajednicu u kojoj su im podijeljene nadleznosti, odgovornosti i prava. Pa jedino tako ta zajednica i moze funkcionisati, sve ostalo vodi u haos. A Boziji je zakon da ko ima vecu odgovornost ima i veca prava . To priznaju i najveci neprijatelji vjere.

Velis islam govori o paru. Hajde pokusaj, razmisli kako li funkcionise petorka muskarac i cetiri zene. A to sto govorite da se trazi njihov proistanak, pa im opet muskarac mora dati isto mjesto i iste priviligije, i preko svega sve cetiri mora isto voljeti, sa sve cetiri imati relationship, kako sa onom najstarijom u istoj mjeri i sa onom najmladjom, koja je cesto u dobi muskarceve djece od najstarije zene. Razmislite sami kako li ova petorka funkcionise i sta se sve desava u tim porodicama, koliko ljubomore, koliko spletki, kolio igara...Velim ja sve ovo poznam iz bliza.
Siiti upraznjavaju ‘muta’ brak koji je zabranjen u islamu te za takav brak ne treba kriviti islam vec siite.
_ Izvini ko su shiiti, mislila sam da su i oni muslimani.

Citirano

Orginalno od ed
O piligamiji i li poliandriji ne bih ovaj puta, ionako se dugi postovi slabo citaju. A i bojim se da bi onima koji pred vec recenim zatvaraju oci bilo od ikakve koristi.

Ima ljudi kojima je sve jedno sta im napises, njihove predrasude im ne daju da razum koriste.

Nisi mogao izabrati bolju recenicu za to sto ja mislim o predrasudama kojim se koriste muslimani kako bi opravdali neka osnovna nacela svoje religije, poput dozvole zeniti se sa cetiri zene.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

43

Subota, 12. Juli 2003

I ovaj Bertin post je prepun logičkih zabluda, ali ovog puta prepustiću drugima da ih pronađu.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Cogito

Zlatna sredina

(10)

• »Cogito« je muško

Datum registracije: 23.06.2003

• Poruku poslati

44

Subota, 12. Juli 2003

Ohoho, Berta... Sans rece to sto kaza, a i ja to primeti.
-Zablude...

p.s. nista protiv tebe, ali ti ovaj post...
-Pozdrav
viskoznost nije isto što i gustina :(

Cogito

Zlatna sredina

(10)

• »Cogito« je muško

• Poruku poslati

45

Subota, 12. Juli 2003

Berat, mada ti stoji ovo oko 5-orke.
-Slazem se jedino sa tim opaskama...

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

46

Subota, 12. Juli 2003

:)

ISLAM ne ponizava NIKOGA. Ponizavajuca su, medjutim, tumacenja ISLAMA koja cesto srecem ovde na forumu...

Bolje je cutati verujte nego krivo tumaciti...
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

47

Nedjelja, 13. Juli 2003

bolje cuvat veru nego prodat veru za veceru
malo za promenu

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

48

Nedjelja, 13. Juli 2003

Citirano

Orginalno od Berta
- ukoliko te zanima moje muslimansko porijeklo imam ga, i ne mislim da gajim komplekse vezane za moje porijeklo. Sto se ticevanja islama, tesko da mi bilo ko moze prigovoriti da ga ne poznam i to iznutra s obzirom da sam 14 godina (off and on) bila vezana za Bliski istok, a tamo je malo teze biti a da ne upoznas islam

Islam se upoznaje kroz Kur’an i Sunnet a kroz zivot na Bliskom istoku se upoznaje praksa muslimana i nemuslimana sa tih prostora. Ovo tvoje ‘mudrovanje’ ces morati da prodas na nekoj drugoj pijaci. Ovdje na forumu ne kupujemo.

Citirano

- tnnde, mrnde i opet trnde mrnde, ovo se u psihologiji zove racionalizacija. Dakle kazes da su zene njezne, emotivne i krhke pa ih stoga valja stiti i poklanjati ima paznju. Za 14 godina zivota uznutra na Bliskom istoku vidjela sam mnogo vise zena koje su "balabuste"- sto ce reci cvrsto stoje nogama na zemlji i na njihovim plecima stoji mnogo toga. vidjela sam takodje mnogo Arapkinja koje kada su "krhki muzevi" bili slomljeni nekom zivotnom situacijom (gubitak bogatstva, posla, smrt djeteta i sl.) one su bile te koje su uprkos svemu nastavile da funkcionisu, ne gubice tlo pod nogama. Zena Arapkinja koja je bila treca Wallidva zena je bila ta koja je nasla posao kao kucna pomocnica, nakon sto je bogatstvo otislo do vraga, dok se musliman Wallid jednostavno propio i nasao u casi spas. I njegove druge dvije zene su mnogo bolje funkcionisale u novimuslovima neko Wallid. Ovo je samo jedan primjer. Poznam mnogo slucajeva kada su se zene pokazale mnogo vise tough od muskaraca te su one bile te koje su muskarcima dale zastitu. Prema tome mitovi i racionalizacije to je to, koje ste vi muskarci stavili su sluzbu odbrane vlastitih pozicija.

He, he. Kada nemas sta pametnoga reci onda iscupas Wallida pijanicu i njegovu zenu da dokazes teoriju o ravnopravnosti. Eh, da li znas o cemu pricas.

Citirano

Velis islam govori o paru. Hajde pokusaj, razmisli kako li funkcionise petorka muskarac i cetiri zene.

Petorka A, B, C, D i E je zapravo cetiri para: A+B, A+C, A+D i A+E. Dakle nije pitanje kako funkcionise petorka vec kako funkcionisu parovi nastali iz te petorke. A oni, praksa pokazuje, funkcionisu bolje nego jednostavni parovi ovdje na primjer u Njemackoj gdje je svaki drugi brak propao. E sad, to sto tvoj zeludac ne moze da svari funkcionalne parove nastale iz petorke a vari nefunkcionalne parove iz dvojke je tvoj problem a nije problem islama i muslimana.

Citirano

...Velim ja sve ovo poznam iz bliza.

Sta ti je to iz bliza ? Bila si jedna od cetiri pa znas kako zive?

Citirano

_ Izvini ko su shiiti, mislila sam da su i oni muslimani.

A ko je rekao da nisu. No, kako je vec konstatovano, ti imas problema sa razlucivanjem pojmova islam i musliman. Postulati islama se ne baziraju na praksi muslimana vec obrnuto, praksa muslimana bi trebala biti bazirana na principima vjere. U slucaju siita i muta braka to na zalost nije tako.

Citirano

Ed:
Ima ljudi kojima je sve jedno sta im napises, njihove predrasude im ne daju da razum koriste.
Berta:
Nisi mogao izabrati bolju recenicu za to sto ja mislim o predrasudama kojim se koriste muslimani kako bi opravdali neka osnovna nacela svoje religije, poput dozvole zeniti se sa cetiri zene.

Da podsjetim. Narod kaze: dzaba ti je slijepom namigivati i gluhom saputati. A i tebi izgleda argumente donositi. Visezenstvo je dozvoljeno i strogo uslovljeno a nije naredjeno. Ako si u stanju vidjeti razliku izmedju ovo dvoje te mudrost ovog propisa dobro jest. Ako ti ovo nije dosta uzmi pa pogledaj konvertitsku sliku u svijetu. Na zapadu mnogo vise zena prelazi na islam od muskaraca. Ako ti ni ovaj podatak ne pomogne ja ti ne mogu nista. Pa Bog je stvorio i dzennet i dzehennem. Nije bez razloga.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

49

Nedjelja, 13. Juli 2003

Citirano

Orginalno od Babbha
ISLAM ne ponizava NIKOGA. Ponizavajuca su, medjutim, tumacenja ISLAMA koja cesto srecem ovde na forumu..

Babbha, licno sam veoma zainteresovan odgovoriti na takve stvari kada se pojave na forumu. Ako mi promakne, molim te javi mi.

Citirano

Bolje je cutati verujte nego krivo tumaciti...

Potpisujem.

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

• Poruku poslati

50

Ponedjeljak, 14. Juli 2003

Pitanje Edu

Ed,

mozes li mi molim te pojasniti zasto se ti tako cesto stavljas u poziciju nadleznog autoriteta za pitanja islama. Govoris kao da is u najmanju ruku u direktnoj korespondenciji sa Allah, te kao da jedino ti imas prave odgovore na pitanje sta je ispravno a sta je lose tumacenje islama, sta je po Kuranu i Sunnetu a sta je vec samo muslimanska praksa, sta je Allah htio da kaze itd. itd.

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

• Poruku poslati

51

Ah zaboravih Ed i to da se iz tvojih postova vidi da znas i ko ce ici u Dzenet a ko u Dzehenem.

52

transparentno

Poznat slucaj: onima koji iz nekog hira (sto bi cesto birdum bardum spominjo), ili ti komplexa, traze rupe u necemu ispravnom konstantno smeta prisustvo druge strane koja ima uvek ispravne kontraargumente. Protiv oruzje je prljava igra naravno. Po meni ovakvi komentari berte ne zavredjuju ni paznju odgovora, al hajde..

Znanje se berta stice na Allahovom putu ucenjem, i izucavanjem, stvari koje su prisutne na svetu sa konstantnom referencom na Kur'an i najbolji primet ispravnog nacina zivota tj zivot Muhammeda a.s. Digresija: ovo prvo je kontakt sa Uzvisenim svim vernicima koji se u najvecem stupnju manifestuje kroz iskrenu molitvu. I takvi, Allah Dragi daje, idu ispravnim putem... a nekima to smeta pa smeta..
mogu ja da se potpisem i bolje...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

53

Niti sam u direktnoj vezi sa Bogom (osim kada klanjam i kada dovu cinim) niti znam ko ce u dzennet a ko u dzehennem. Ali, za razliku od tebe, u diskusijama se koristim [U]izvorima islama [/U] da bih objasnio islam .

Kada budem pisao o muslimanima pricacu vam u svojim iskustvima sa putovanja po Tunisu, Turskoj, S.Arabiji itd.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

54

Ko je upotrebio argumentum ad hominem, i koju formu ove zablude?

Napad na osobu (argumentum ad hominem)
Umesto da se napada argument, napada se osoba koja stoji iz tog argumenta. Postoje tri osnovne forme ove zablude:

1. Kad se umesto tvrdnje napada osoba.
Primer: Može on tvrdi koliko hoće da me je uhvatio u krađi, nećemo valjda verovati jednom crncu .

2. Kad se u svrhu obaranja tvrdnje ističu okolnosti u kojima se nalazi osoba koja iznosi tvrdnju
Primer: Lako je ovom ministru da nam govori da je neophodno uvesti tržišnu privredu i dozvoliti slobodno formiranje cena, kad je toliko bogat da njega poskupljenje neće pogoditi.
3. Kad se ističe da osoba sama ne poštuje to za šta se zalaže ili što tvrdi. Primer: S kakvim pravom ovaj lekar može da mi savetuje da ostavim duvan, kad je i sam pušač.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

55

htedo samo da vam dam jedan ocigledan dokaz da covek i zena ne mogu nika bit isti, a da islam sa tim nema nikake veze
evo
coveka mos zvat Milji a zenu nikad nemos zvat Milja
znaci da nismo isti
malo za promenu

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

56

Utorak, 15. Juli 2003

Citirano

Orginalno od sans
1. Kad se umesto tvrdnje napada osoba.
Primer: Može on tvrdi koliko hoće da me je uhvatio u krađi, nećemo valjda verovati jednom crncu .

Moradoh se nasmijat' dva puta (i za ovo Hadaljevo nize) ali ova bijase surovo smijesna i nazalost jos primjenljiva kojekuda u praksi...
Da, tvrdnja je ono sto se dokazuje i zadrzimo se na istoj mada razumimo da dvije osobe mogu istu stvar razlicito i tumaciti pa im dozvolimo pravo na to. Fair play molicu bez klizecih...

Citirano

Orginalno od hadalj
htedo samo da vam dam jedan ocigledan dokaz da covek i zena ne mogu nika bit isti, a da islam sa tim nema nikake veze
evo
coveka mos zvat Milji a zenu nikad nemos zvat Milja
znaci da nismo isti

Ovdje se mogu postulati napisati - tipa: Ako je pojeO onda je muskarac (bolje je reci nego covjek) a ako je pojeLA onda je zena.
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Brzi

Učenik

(10)

• »Brzi« je muško

Datum registracije: 30.06.2003

• Poruku poslati

57

Srijeda, 23. Juli 2003

Evo kakav je status zene u Islamu. Po meni Islam kako ga ove zemlje upraznjavaju ponizava zenu i tretira kao nize bice. Barem u Iranu, Avganistanu i Saudijskoj Arabiji.

Ženama je u potpunosti zabranjen rad izvan doma, što se odnosi i na učiteljice, inženjerke i većinu profesionalnih zanimanja. U Teheranu je dozvoljen rad tek nekolicini liječnica i medicinskih sestara.
Potpuna zabrana svih ženskih aktivnosti izvan doma bez pratnje marhama - bliskog rođaka, oca, brata ili supruga).
Ženama je zabranjeno komunicirati s prodavačima u trgovinama.
Žene ne smiju liječiti muškarci.
Zabrana ženama da studiraju, polaze škole ili druge obrazovne institucije. Ženske škole pretvorene su u vjerske ustanove.
Obavezna odjeća za žene je "burqua" koja ih pokriva od glave do pete.
Dozvoljeno je kažnjavati žene bičevanjem, batinama i verbalnim zlostavljanjem koje se ne oblače po propisu ili nisu u pratnji mahrama.
Dozvoljeno je bičevati žene u javnosti ukoliko im se vide nožni članci.
Žene optužene za seksualne odnose izvan braka kažnjavaju se javnim kamenovanjem do smrti.
Ženama je zabranjena upotreba kozmetike. (Ženama koje nalakiraju nokte režu se prsti.)
Ženama je zabranjeno razgovarati ili se rukovati sa muškarcima koji ne pripadaju užoj obitelji.
Ženama je zabranjeno smijati se na glas. Niti jedna strana osoba ne smije čuti ženski glas.
Ženama je zabranjeno nositi cipele s visokim petama ili cipele koje se čuju pri hodu. Mušakrac ne smije čuti ženski hod.
Ženama je zabranjena vožnja taksijem bez pratnje muškog člana obitelji.
Žene se ne smiju pojavljivati na radiju, televiziji ili javnim okupljanjima bilo koje vrste.
Ženama je zabranjeno bavljenje sportom i ulazak u sportske centre i klubove.
Žene se ne smiju voziti na biciklima niti motorima čak niti u pratnji muškog člana obitelji.
Žene ne smiju nositi odjeću svjetlih boja jer su takve boje, prema Muslimanima, "seksualno privlačne boje".
Ženama je zabranjeno okupljanje radi proslava ili zabave.
Ženama je zabranjeno pranje rublja na rijekama ili na javnim mjestima.
Sva mjesta koja su u nazivu nosila izraz "ženski" preimenovana su. Na primjer "ženski vrt" preimenovan je u "proljetni vrt".
Ženama je zabranjeno pojavljivanje na balkonima svojih stanova i kuća.
Svi prozori na kući moraju biti obojeni kako se žene ne bi moglo vidjeti s ulice.
Krojačima je zabranjeno uzimati mjere i šivati žensku odjeću.
Ženama je zabranjen ulazak u javna kupatila.
Ženama je zabranjeno putovati u istom autobusu s muškarcima. Javni autobusi nose oznake "samo za muškarce" i "samo za žene".
Ženama je ispod burque zabranjeno nositi široke hlače.
Zabranjeno je fotografirati i drugačije snimati žene.

Brzi

Učenik

(10)

• »Brzi« je muško

Datum registracije: 30.06.2003

• Poruku poslati

58

Srijeda, 23. Juli 2003

POSLUŠNOST

Supruga mora biti pokorna suprugu, ali samo ako prava Allaha dođu prva, npr. On je ne smije nagoniti da pleše, itd. “Ženina poniznost suprugovoj autorizaciji je dio njezinih vjerskih obveza…koje će joj pomoći da dođe u Raj.”6 Žena ne smije reći ne na muškarčevu ponudu za seks. Prorok je rekao: “Kada muškarac pozove svoju suprugu da zadovolji njegove potrebe, ona mora doći čak I onda kada je zauzeta oko kuhanja.” (Tirmidhi)

Zakon može natjerati ženu da se vrati suprugu I dovesti je natrag pod policijskom pratnjom. Žena ne smije trošiti suprugove novce bez njegovog odobrenja. Jedina iznimka je ako je on bogat I ako novac za osnovne potrebe.

Prvi korak u zadržavanju pokornosti je upozorenje. Ako to ne uspije popraviti suprugu, drugi korak je da suprug odbije dijeliti krevet s njom, što znači suspendiranje bilo kakvih konjugalnih veza. Ako je ovo nedovoljno treći korak se poduzima gdje suprug upotrebi batine. “Svrha batina nije tu da se zada bol nego da žena dođe sebi I da se nanovo izgradi autorizacija.”7 Ali “nemoj tući svoju ženu po licu ili na bilo koji drugi način koji bi ostavio masnice na njenom tijelu.” (Muhamed) Prorok kaže:”Tvoje tretiranje žene bi trebalo biti dobro isto kao I pravedno.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

59

Srijeda, 23. Juli 2003

Odgovor na ovo prvo

Otprilike ovako:

neistina
neistina
neistina
neistina
neistina
neistina
neistina
neistina
poluistina
neistina
neistina
neistina
neistina
istina
neistina
neistina
neistina
neistina
poluistina
neistina
neistina
neistina

Ako budem imao volje (a necu je imati sigurno) obrazlozicu odgovore.

Cogito

Zlatna sredina

(10)

• »Cogito« je muško

• Poruku poslati

60

Srijeda, 23. Juli 2003

Ја би стварно волео да неко ово последње разјасни. Ко је у праву Брзи или Ед?
-Нек и један и други наведу изворе својих тврдњи, волео би да то неко стручно, дакле познаваоц Ислама, објасни.
Поздрав свима, унапред хвала.

Social bookmarks