Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

61

Srijeda, 23. Juli 2003

Prijevod hudbe Sharif Muhammada, naslovljene

“Women in Islam versus the Judeo-Christian tradition – myth and the reality’’ mozete pročitati ovde

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

62

Četvrtak, 24. Juli 2003

a da zaboravila sam, imam jedno pitanje, moze li mi neko dati objasnjenje rijeci hudba. Iz ono malo arapskog koji znam ja sam mislila da je hudba 'primirje"ustvari jeste to je primirje, obustava vatre, ali ocito ima i jos neko religijsko znacenje i znaima me koje. Hvala unaprijed.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

63

Petak, 25. Juli 2003

Od nekog ko je svojevremeno u ovoj istoj temi izjavio:

Citirano

Sto se tice poznavanja islama, tesko da mi bilo ko moze prigovoriti da ga ne poznam i to iznutra s obzirom da sam 14 godina (off and on) bila vezana za Bliski istok, a tamo je malo teze biti a da ne upoznas islam

sasvim je logično očekivati ovo pitanje...

Odgovor na ovo pitanje možeš naći upravo u jednoj od hutbi hfz. Ismeta ef. Spahica

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

64

Srijeda, 30. Juli 2003

Sto se teme tice, u svakom slucaju, smatram da je status zene, kao i muskarca samog, po Islamu najravnopravniji u smislu ispravnosti, tj funkcionalnosti i smisla koji se dobija pri sprovodjenju u zivot. Pitanje ravnoteze, balansa, je sasvim sigurno reseno, kao i mnoga druga pitanja samo ukoliko se, i samo ako se, ono sto treba postuje. Sad neki naglasavaju suprotno, misljenja sam da nisu u pravu, ALI imalo bi istine ako bi rekli da NEKI 'muslimani' (koje su oni eventualno videli/sreli) ponizavaju zenu, a to nije isto sto i reci da to cini Islam.
Sto se tice ovog da neki muslimani (ili to bas i nisu, to samo Allah moze da proceni), ponizavaju zenu sa tim se moze sloziti jer ima puno takvih slucajeva. Sto zbog neznanja, neobrazovanosti, i miskoncepcija..
Evo teme za diskusiju: u new straght times novinama je osvanuo clanak da je vlada (ona serijatska, sto je posebna institucija ovde od vlade koja vlada zemljom), donela odluku da se muskarac moze razvesti od zene SMS porukom. Odnosi se na serijatski brak, a ne onaj svetovni, koji je sasvim dovoljan u Maleziji da bi brak bio legalan. Sve sto treba da uradi muskarac jeste da posallje zeni SMS u kojem tri put govori 'razvodim se od tebe' sto po pravu, serijatskom, moze da ucini inace da bi se razveo od zene. Odgvorni covek za tu odluku kaze da je to u redu jer je sms samo drugi vid pisanja te da nije nikakva novina.
Ja sam misljenja da je ovo glupost, jer u svakom slucaju nije isto reci osobi u oci takvu stvar i poslati joj sms. Pogotovu kada se radi o hiru, ili brzopletoj odluci. I jos plus sto ostavlja mogucnost manipulacije brakom. Van braka nisu dozvoljene neke stvari i malajci (malajci=muslimani) mogu po seriatu odgovarati ukoliko budu uhvaceni da ih cine, ali ako su u braku onda nema problema. Ukoliko je brak uslov, a sa brakom se moze igrati svaki muskarac preko sms, onda je ovo jedna vrsta nepravedne diskriminacije.. prouzrokovane nedubokoumnoscu onih koji su je osmislili. Sta vi mislite o posebno ovome?
Hteo sam ovo napisati u temi za zanimljivosti, al zbog moguce diskusije ostavio sam ovde. Namerno sam i napisao ono sto bi 'protivnici Islama' naglasavali ako bi culi i shvatili, samo da bih pojacao akcenat na to da greske ljudi nisu greske Islama. Al mi se ovo sto sam cuo ne svide, pa ga i zato napisah. Misljenje???
mogu ja da se potpisem i bolje...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

65

Srijeda, 30. Juli 2003

Razvod braka SMS-om

Ovo je fikhsko pitanje i teba ga uputiti fakihu. Pretpostavljam da u serijatskoj vladi Malezije sjede uceni ljudi i da znaju sta rade.

Ne zaboravimo da je kod pitanja pravne prirode uvijek bitno imati izvorni tekst kako se ne bi donosili pogresni zakljucci jer nekada su neke odluke uslovljene te oni koji ih prenose na primjer zaborave da prenesu te uslove i eto belaja tj. pogresnog zakljucivanja.

Znam da je jednom prilikom dr Qaradawi izdao fetvu po kojoj su muslimani pripadnici USArmy mogli ostati u sastavu jedinica koje su okupirale Afganistan. Medjutim, taj ostanak je bio uslovljen. Zlobnici su prenijeli samo dio koji govori o dozvoljenosti ali ni rijeci o uslovima. Na ovog ucenjaka su uslijedili zestoki napadi.

Dakle, trebalo bi imati originalan tekst fetve i dokaze iz izvora islama koji joj daju legitimitet . Poslije ovoga mozemo komentarisati.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

66

Srijeda, 30. Juli 2003

e bas to

Veruj mi najvise sam zbog toga i pitao. Iskreno da kazem ne znam kako je uslovljen ni cisto razvod po serijatskom pravu bez ikakvog sms-a, pa mi je mozda zato strano i uslovljavanje istog ovim drugim nacinom. Verovatno je nesto slicno. Uglavnom tamo gde sam procitao nije bilo rijeci o tome, a da li su namerno izostavili, ili ne neznam. Cak je i cnn to preneo kao 'zanimljivost'. Ja mnogo ne cackam po ustavnim, pravnim, politickim i ostalim stvarima po ovoj zemlji te mnogo ni ne znam, ali opet me za ovo zanimalo, jer je i meni samom palo na pamet pitanje uslovljenosti ovakve opcije za razvod braka. Prvo bi bilo valjda potrebno znati kako to inace ide, a onako kako su to postavili u novinama, i kako su citirali onoga koji je sa tim ovde izasao, bice da je uslovnljenost jednaka, tj da su uslovi isti kao i inace, samo sto je sms drugi nacin izrazavanja toga. Ako pitam za objasnjenje toga mozda bi trebalo otvoriti novu temu ali ja opet ovde pitam :) (nekako ranije nikad me nije zanimala ta tema pa ne znam puno). Ako uslovljeno nije necim extra, onda po meni odluka za legalizovanje ovog cina nije bas pametna. Desava se.. ljudi donose cudne odluke. Ima ih i ovde pregrst cudnih i onih koje se nekima ne svidjaju, kao i sirom sveta. Ed, ja mislim ti bi mogao mi dati odgovor na ono pitanje. Ukoliko ima neceg puno za objasnjavanje, i ukoliko to moze u ovoj temi.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

67

Srijeda, 30. Juli 2003

Citirano

Orginalno od fingersbroken

(nekako ranije nikad me nije zanimala ta tema pa ne znam puno).

Nadam se da te ni ubuduce nece puno zanimati, narocito kad se ozenis :) .

Citirano

Ed, ja mislim ti bi mogao mi dati odgovor na ono pitanje. Ukoliko ima neceg puno za objasnjavanje, i ukoliko to moze u ovoj temi.

Pa, kako rekoh pitanje je za nekog od ucenjaka. Ja bih mogao da malo zavirim u knjige veceras pa ako sta nadjem interesantnog javicu, mada ovo sa SMS-om je stvarno nesto novo.

U pravu si kada kazes da se i medju ulemom svega nakupilo te iznenadjenjima nikada kraja. Zato treba dobro otvoriti oci.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

68

Četvrtak, 31. Juli 2003

Evo, nadjoh nesto

Poslije pretraživanja naišao sam na sljedeći citat koji je direktno vezan za postavljeno pitanje.

4.9. Puštanje žene preko svoga opunomoćenika ili pismenim putem (et-talaku bi-l-vikale ve-l-kitabe)

Ukoliko bi neko opunomoćio drugu osobu da umjesto njega pusti njegovu ženu, pa to ovaj učinio, žena bi se smatrala puštenom. Isto tako, ukoliko bi joj poslao pismo u kome bi napisao da je pušta, žena bi se smatrala puštenom. Po tom pitanju se slažu svi islamski pravnici, budući da je opunomoćenje drugog dozvoljeno i da se ono što je napisano , u slučaju odsustva, gluhoće i sl., tretira isto kao i ono što je jezikom izrečeno.

('Put pravog muslimana' autora Ebu Bekra el-Dzezaira, knjiga 2, strana 153.)

Iz ovoga se da zaključiti da je u principu dozvoljeno dati ženi razvod braka pismenim putem. Medjutim, ovo nije potpun odgovor na postavljeno pitanje. Razvod braka putem SMS-a jeste razvod pismenim putem ali ne u formi na koju se odnosi gornji citat (ovo su sada moji zaključci) jer propis kojeg navodi autor je stariji od elektronske pošte i pod pismenim putem nekada se podrazumjevalo jednostavno potpisano pismo u čiju se autentičnost bilo lako uvjeriti. Sa SMS-om cini mi se stvari stoje malo drugačije, mogućnost manipulacije je realna a brak je izuzetno važna institucija u islamu.

Ko je proučavao pitanje razvoda braka u islamu vidio je sa koliko se pažnje nastoji isti održati i zato bih volio pročitati njen originalan sadržaj i komentar sa dokazima iz izvora islama.

69

Četvrtak, 31. Juli 2003

hehe

Prvo da se zahvalim Ed na odgovoru, a posebno zbog pretrazivanja po knjnigama koje si morao da obavis zato.

Sad, da bih i ja bio potpuniji i ja se evo potrudih da malo potrazim vesti vise o tome. Vest sam samo sirovo bio cuo i tako je preneo sa mojim misljenjem. Ono sto sam o samoj vesti nasao sada ne razlikuje se mnogo od onoga sto sam preneo jer se izgleda taj 'zakon' direktno povezivao sa ovim gore tvojim navodom te mu nisu davali nikakva pojasnjenja i izvore (a i nisu ga sami predstavnici Serijatskih ustanova odavde prenosili).

Ono sto sam naucio iz pretrage je da se u Dubaiju isto to vec od ranije primenjuje, a u Qataru je legalan razvod i e-mailom.

E dalje: ti rece pretpostavljas da su ovde odluku doneli neki pametni ljudi. Institucija koja se bavi seritajtskim pravo deluje kao autonmna i ne zavisi od vlade u donosnenju odluka. Tako su doneli i ovu. Ali naravno da vlada i dalje moze da reaguje. Za pametnog coveka smatram upravo coveka koji je na celu vlade premijera Dr Mahatir Mohammeda, koji je svojim naporima i pametnim dugogodisnjim vodjstvom upravo ovu zemlju i razvio. Evo sta je prvo rekao on za ovo (dacu prevod):

Dr Mahatir Mohamed, koji je zemlju usmerio putem informacionih tehnologija, je izjavio da mu se ideja ravoda braka sms-om ne dopada.

"Meni se to ne svidja, ali kazu da je potpuno legalno, sa Islamskog stanovista. Misljenja sam da ako ljudi zele da se razvedu trebali bi da posegnu za mnogo personalnijim nacinom od toga. Zasigurno da bi umesto slanja poruke covek trebao da pogleda u oci zeni koju je sam ozenio i , jos ukoliko ona zaplace, zapita se je li u pravu sa odlukom pre nego je sprovede."

Ovo sto je on rekao gotovo se u potpunosti slaze sa mojim misljenjem koje sam bio izneo. Cim sam video ovo, i posto sam trazeci o ovome naisao na dosta clanaka kritike od strane raznih organizacija i grupacija, znao sam da ce Mahatir i konkretnije reagovati.

Sledeci clanak je rekao da su u kabinetu premijera resili da reaguju (da ga ne ispisujem sada zbog duzine), a najoviji clanak, kaze:

"Vlada Malezije je ponistila odluku Verskog suda kojom se Malajcima dozvoljava da razvedu svoju zenu sms-om. "Iako to moze biti regularno posmatrano iz nekog ugla, smatramo da to nije pravi nacin da se razvod sprovodi" izjavio je premijer Dr Mahatir. "

Dali su povodom ove zadnje odluke i malo dublje objasnjenje koje se tice njihovih zakona o braku i razvodu, ali sustina je da ovaj zakon nije prosao ovde, i da su grupacije boraca za zenska prava sada zadovoljne odlukom vlade :)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

70

Četvrtak, 31. Juli 2003

Citirano

Orginalno od fingersbroken

"...Misljenja sam da ako ljudi zele da se razvedu trebali bi da posegnu za mnogo personalnijim nacinom od toga. Zasigurno da bi umesto slanja poruke covek trebao da pogleda u oci zeni koju je sam ozenio i , jos ukoliko ona zaplace, zapita se je li u pravu sa odlukom pre nego je sprovede."

Mislim da je premijer Mahatir ovim pogodio sustinu problema. Imajuci u vidu koliko islam polaze na dostojanstvo supruznika te koliko svojim propisima radi na odlaganju razvoda ne bi li se brak ipak sacuvao SMS-razvod mi je zaista nelogican.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

71

Četvrtak, 31. Juli 2003

Ukoliko se svemu ovome doda da postoji niz besplatnih SMS servisa koji nude slanje SMS poruka sa računara, stvar postaje još drastičnija.Može čovek da zasedne za svoj comp. i da redom "razvodi" kog hoće ili ko mu padne na pamet...ako pri tom koristi i usluge telefonskog imenika, mogao bi da krene po abecedi...
Mislim da bi ovakvo tumačenje zaista ugrozilo prava - kako žena , tako i muškaraca...

Slična je situacija, ukoliko mobilni telefon "nekim slučajem"dopre do ruku nekog nedobronamernog...recimo nakon krađe istog...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

72

Četvrtak, 31. Juli 2003

Fina tema i treba se pozabaviti njome.

Situacija u Turskoj je ovakva:

S obzirom da je diyanet (rijaset) ministarstvo koje je vezano za drzavu i finansirano je od strane drzave ovakve se fetve bas mnogo i ne cuju.

Pre svega sve dok jedan brak nije zakonski regulisan nijedan imam nema pravo ni verski da potvrdi taj brak. Ovo se radi sa tim ciljem kako bi zena koja je vezana zakonskim brakom imala u slucaju razvooda pravo na odstetu i na deo imovine koju su supruznici stekli u toku braka.

Naravno velika je bila pojava ljudi koji su pokusali da zloupotrjebe versko vencanje.

Tako da je dolazilo do velikog broja raspadanja braka i velikog broja nezbrinutih zena koje naravno u takvom stanju nisu mogle sebi naci obskrbu.

I da bi se stalo na kraj ovoj zloupotrebi drzava je donela odluku da se mora pravo obaviti zakonsko vencanje pa onda vjersko.

Iz ovoga mozete zakljuciti da uopste nije ni potrebno donositi bilo kakvu fetvu da li se zena moze otpustiti preko sms'a..

Naravno ne podrzavam ovakav stav
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

73

Četvrtak, 31. Juli 2003

Lijepo pitanje

Selam
Imala bih na ovu temu puno pisati, ali sada nemam bas vremena, mozda neki drugi put malo vise kazem o ovome. Reci samo jedno sto je sigurno, a to je da ISLAM ne "ponizava" zenu. Veliki rahmet pada na kucu u kojoj se rodi zensko dijete, mada svi zele musku djecu... (a da zapad svakako ponizava zenu, samo se na dunjalucke oci cini da je zena privilegovana na zapadu)............
Pisat cu ponovo o ovome kad budem imala vakta
selam svima
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

74

Subota, 09. August 2003

indirektno vezano za temu

Ovakvo nesto kad procitam (dole) onda vise mislim da nema ni potrebe da razbijam glavu trudeci se da poredim odnos ovih ili onih prema zeni sa odnosom koji ovi dole isti, i njima slicni, KAO "preispituju".. procitajte pa prosudite. Ako je nekom ovo normalno onda ja nisam normalan..

"Izaslanici na konvenciji američke Episkopalne crkve većinom su glasova (120:72) preksinoć priznali istospolne brakove, zadavši time novi udarac Crkvi podijeljenoj ovotjednim imenovanjem prvog biskupa homoseksualca. Biskupi u rezoluciji ističu da neki svećenici već obavljaju obred sklapanja istospolnih brakova uz dopuštenje crkvenih poglavara. Biskupi američkog ogranka Anglikanske crkve podijelili su se oko izbora Genea Robinsona za novog biskupa New Hampshirea. Robinson je rastavljeni otac dvoje djece, u vezi s muškarcem. Nekoliko konzervativnih biskupa napustilo je zasjedanje s gađenjem, a neki su pak ostali posipavši se u znak žalosti pepelom po čelu ili omotavši ruku crnom vrpcom. Episkopalna crkva ima 2,1 milijun vjernika i po brojnosti je deseta protestantska crkva u SAD..

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

75

Nedjelja, 10. August 2003

Zašto Engleskinje prelaze na Islam?

Lucy Berrington istrazuje kako islamska vjera dobija sve vise pristalica na zapadu, uprkos neobjektivnom izvjestavanju u medijama. Veliki broj Britanaca, skoro sve zene, prelaze na Islam u vremenu duboke podjele unutar anglikanske i katolicke crkve. Stopa prelazaka je osnazila predvidjanja da ce Islam ubrzo postati vazan religijski faktor u ovoj zemlji [1].
"Za 20 godina broj Britanaca koji ce preci na Islam biti ce isti ili ce cak premasiti broj muslimaskih imigranata koji su donijeli islam u Britaniju," kaze Rose Kendrick, vjerski ucitelj u jednoj gimnaziji i autor knjige o Kuranu. "Islam je svjetska religija kao i katolicanstvo. Ni jedna nacija ga ( Islam ) ne proglasava svojim," nastavlja ona.Iako je slika o islamu u zapadnim medijima losa, to nije sprijecilo mnoge ljude da predju na Islam. :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja:
bux_ludvig_np je dodao/la ovu sliku:
  • pokrivena-hidzabb.jpg
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

76

Srijeda, 10. Septembar 2003

Citirano

Orginalno od ed
Imajuci u vidu koliko islam polaze na dostojanstvo supruznika te koliko svojim propisima radi na odlaganju razvoda ne bi li se brak ipak sacuvao SMS-razvod mi je zaista nelogican.

Evo epiloga one priče o SMS razvodu

Islamske vlasti u Maleziji krivično će goniti sve svoje državljane koji
pokušaju da se razvedu šaljući supruga SMS poruku ili poruku elektronske
pošte. Vlada na ovaj način želi da obeshrabri sve one koji žele da zaobiđu
normalnu sudsku proceduru razvoda.

Islamski zakoni koji su na snazi u Maleziji, dozvoljavaju da se muškarac
razvede od supruge ako joj najavi svoju nameru i ako tu odluku odobri
sveštenik. U obrnutom slučaju, kada žena želi da se razvede od supruga,
postupak je mnogo teži.

Vlada je naložila svojim službenicima da preduzmu sve zakonske mere protiv
supružnika koji za saopštavanje namere o razvodu koriste tekstualne poruke,
elektronsku poštu ili faks. Prekršioci bi mogli biti kažnjeni zatvorskom
kaznom u trajanju do šest meseci i novčanom kaznom od 1000 ringita (oko 250
dolara).

Skoro dve trećine od 24 miliona stanovnika Malezije su muslimani. Odluka
malezijskog religijskog suda iz jula ove godine, po kojoj je slanje SMS
poruke dozvoljen način iskazivanja namere o razvodu, razbesnela je
organizacije za zaštitu prava žena koje insistiraju na stavu da je takva
procedura ponižavajuća. U tome su ih bezrezervno podržale neke islamske
obrazovne institucije, kao i nekoliko ministara.

Zvaničnici malezijske vlade najavili su izmene zakonskih propisa koje će
detaljno propisati postupak u ovakvim slučajevima, i sprečiti zloupotrebu
novih tehnologija.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

77

pa da niko nije razveden.nadjes papucara i uzivas :D
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

78

Taj ti epilog netacan hobbese. Malo su zakasnili sa tim epilogom, jer to je bilo razreseno jos onda kad sam napisao da taj zakon nije prosao. Epilog je jasan: Seriatski sud je hteo da uvede to pravo, jer su oni smatrali da je to u redu, ali im je vlada isti oborila i oslovila ilegalnim odmah nakon uvodjenja istog. ako se uporedi sa tim sto je navedeno u tvojem izvoru ima malo nelogicnosti (jer stoji da ce islamske vlasti da krivicno gone a religijski sud doneso zakon bio na snagu.. to dvoje su jedno te isto, osim ako oni sa islamske vlasti ne misle na vlasti (koje se uistina deklarisu kao islamske jer se tako deklarise i Malezija kao drzava), ali odvojeno od religijskog suda, jer vlast kao drzavni aparat je razdvojena od OBA suda koja postoje ovde (religijski i svetovni)).

79

Kad vec govorimo o Maleziji, da spomenem, iako se udaljava malo od teme, cinjenicu koja za sobom vuce nelogicnosti u izvestavanjima svih agencija koje jure za 'zanimljivim' informacijama po svetu kojima ce ljudima puniti usi. Malezija se sastoji iz 13 (cini mi se 13.. mozda i 14), republika-drzava, koje su uredjene apsolutno svaka na svoj nacin, i koje se u mnogo cemu (posebno po razvijenosti) razlikuju jedna od druge. Kuala Lumpur, u regionu koji se naziva Selangor je reprezentativni, glavni naravno, grad Malezije koji je slika svega sto Malezijska vlada zelela bi stvoriti od cijele Malezije. Sa obzirom da Malezija na nivou drzave ima neki solidan standard sada, moze se samo pretpostaviti koliko je KL bogat kao grad/region jer standard cele Malezije nosi KL na svojoj grbaci gotovo sam (a tu je mozda 'samo' sestina stanovnistva (ako se racuna kompletan Selangor). Inace svaka prica koja se tice nekog regiona, poput ovih spominjanih zakona, ne moze da se tice Malezije vec samo spomenutog regiona. O ovom zakonu se trebalo raditi na drzavnom nivou (valjda) pa zato nisam odmah ovo pisao, ali sam citao dosada dosta vesti koje pojedine stvari prisivaju za Maleziju kao drzavu, a ticu se samo jedne od republika, vecinom Kelantana koji je jedina republika ovde koja je jedina po uredjenju, a i po stanovnistvu, zaista islamska. Zbog, po meni, totalno nelogicnog posmatranja na zakone partije koja drzi vlast u toj republici, dolazi do donosenja nekih nelogicnih zakona i cinjena nekih nelogicnih stvari koji cesto zavrse po svetskim novinama kao neka zanimljivost, a ponavljam, verovatno namerno, se pripisuju Maleziji kao celoj drzavi jer se uvek izbegava navesti podatak da se radi o samo odredjenom regionu (koji uglavnom nije pod kontrolom aktuelne malezijske vlade).

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

80

K'o sto rece Giovanni, pojam ponizenja je tesko definisati.. mada je sigurno a i dokazano da Islam ne ponizava zenu.
Danas je evropska moda zavladala svetom, te je zena Islamski odevena ponizena zato sto nije "polugola" ili "gola". to je samo zabluda!
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

Social bookmarks