Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Datum registracije: 08.09.2007

• Poruku poslati

61

Srijeda, 19. Septembar 2007

za junusa

mozda sam na pocetku bila nejasn?, htjel? sam objasniti neke pojedinosti oko teme. Medutim moj moto za ovu temu bi bio"SREDINOM DA NEBI OBOLIO" Znaci ne otkrivaj se niti se mnogo pokrivaj
za istinu

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen
  • »Junus« je autor ove teme

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

62

A kako određuješ sredinu? Na osnovu čega?
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

• Poruku poslati

63

pa na osnovi morala mislim da je ok. ici sredinom, sve dole ili gore je fuš, znas ti onu staru poslovicu:
ko brzo hoda stigne đavola, ko polahko stigne ga đavo, lanet ga bilo, a ko ide s-r-e-d-i-n-o-m. Okej je
ali u svemu pa i o ovoj temi
za istinu

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

64

Kako to misliš na osnovu morala?
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

• »Ez_Zehra« je žensko

Datum registracije: 16.07.2007

• Poruku poslati

65

Četvrtak, 20. Septembar 2007

Citirano

Orginalno od ajla
Zelja za pokazivanjem tela nije nikakva bolest!
To je MODA bre i treba da pratimo nove trendove u svetu! Po mom misljenju ne znaci da ako je devojka slobodnije obucena da je losa, bolesna itd.

cccc... o| o| moda, trendovi xx(

• Poruku poslati

66

Četvrtak, 20. Septembar 2007

Sada govorim o onim moralistima recimo kako je ruzno vidjeti cerku jednog "Mumina" da tanca polugola ulicom, a pritom nije svjesna da crni obraz prvo roditeljima pa onda sebi. Zato pretendujem na "Sredini" u pravom smislu rijeci. Kome pokazivati tijelo molim te. Ruzno je zeni dati sva prava kada se zna da ih nezna valjano iskoristiti. Cast pojedinkama.
za istinu

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

67

Petak, 21. Septembar 2007

Ez-zehra, to nije način na koji se treba komentarisati nečiji stav, jer kakav god ko stav da ima to je njegov stav i to treba poštivati. Bilo bi lijepo da obrazložiš šta si svojim postom htjela reći?

Istorija, opet nam nisi definisala šta misliš pod "sredinom", tj. pojasni nam šta je to za tebe sredina, jer između broja 1 i broja 100 sredina je 50, a između broja 1 i broja 1.000 sredina je 500. 50 i 500 nisu isto, radi se od dvjema različitim sredinama. Sve zavisi šta su ti krajnje tačke. Dakle, budi malo preciznija, ako nije problem. :)

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

68

Junus imas respekt od mene jer uvazavas i druga misljenja a ne kao ova Ez-Zehra sto se ovde krsti i prenemaze :rolleyes:

Jos jednom, ne smatram da je pokazivanje tela u granicama bolest. E sad nisam za to da to pokazivanje tela predje u granicu vulgarnosti vec sto istorija rece neka sredina.
Ja neznam vi drage dame sto toliko kritikujete otkrivanje tela u sta ste vi obucene kada letujete na more(da se ne omotavate u one crne materijale i pece na glavu slucajno?) :rolleyes:

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

69

Ajla, ja taman kritikovah Ez-Zehru zbog svojeg oštrog tona, a ono ti još gore reagova od nje. Mislim, zašto mora da se reaguje tako na drugačije mišljenje i stav?! Zamolio bih sve one koji uzimaju učešća u ovoj temi da ne napadaju druge članove lično i da ne unose nikakve tenzije. Svako ima pravo na svoj stav, na svoje mišljenje.

Znači Ajla, ti i Istorija spominjete sredinu. Mene sada zanima šta je to što tu sredinu diktira? Kako je odrediti?

Ajla, a jel to odlazak na more obavezan? Nema života bez njega?

Na kraju krajeva, zašto uopšte pokazivati svoje tijelo? Šta je svrha toga?

• Poruku poslati

70

"NO problem" Odovorit cu, dobro si rekao da se netreba povijati u crnim pecama. Ostavi se mora i jezera to je sasvim nesto drugo. Tu je upravo poenta, na moru mozes i gola i zato postoje mjesta i na plazi postoje razlicita mjesta za otkrivanjem npr. nailon plaza na toj plazi mozes do "Kraja" gola. Ovdje se govori uopceno, "DALI JE ZELJA ZA POKAZIVANJEM TIJELA KOD ZENA BOLEST pa nije bolest, ali je definitivno bezobrazluk, nemoral i sve ostalo sto dode uz to. A kako bi nazvali muskarce koji zele da pokazuju tijelo? U ovom slucaju moje je misljenje da je bolest u pitanju. Alahu sacuvaj kada bi muskarci bili neskromni kao zene, "Sta bi se desilo"?Moje je moto "Muskarci ne dozvolite da se vase zene, sestre, cerke pokazuju u golisavom svijetlu. "Dobro vaspitana zena je neizmjereno blago"Znaci: Sredina ti ovdje dode ovako: bez pece i pokrivaca, ali i bez dekoltea i minaca, a o frizuri i da ne govorimo. Upravo sve to sto sam nabrojala po meni sto je pozitivno cini zenu zenom. Sta je zena u stvari danas?
Sponzor, plesacica, lutalica ili domacica, dobra majka i supruga? Nadite sredinu molicu vas.
za istinu

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

71

Okej, Istorija sad si bila preciznija neko prije. Samo bih skrenuo pažnju da je ovo tema o ženskoj želji, a ne o muškoj tako da ne bi trebalo u njoj govoriti o muškoj želji ili o muškarcima uopšte. To je namjerno tako zamišljeno da bi se izbjegla ona vječita svađa i prebacivanje krivice na drugog, ono "nisu krive žene krivi su muaškarci ili nisu krivi muškarci krive su žene".

Želim reći i ovo:
1) oni ljudi koji vjeruju da ih nije stvorio Bog, nego da su nastali nekakvom evolucijom ili nekom igrom slučaja su ti koji sami sebi određuju mjerila i granice.

2) oni koji vjeruju u Boga oni se upravljaju prema Božijim mjerilima.

Ako čovjek vjeruje u Boga, onda bi se trebao držati Božijih mjerila, zar ne? Jer ako tvrdi da vjeruje u Boga, a ne drži se Božijih mjerila o čemu se tu radi?

A onaj čovjek koji ne vjeruje u Boga, on je nevjernik i on je sam sebi mjerilo.

Dakle, u koju grupu ljudi vi spadate:

1) U one koji vjeruju u Boga i drže se mjerila koje je Bog propisao?

2) U one koji vjeruju u Boga, ali se drže svojih mjerila u životu?

ili

3) U one koji uopšte ne vjeruju u Boga?

Ovo je vezano za temu, jer pokušavamo naći mjeru po kojoj odrežujemo maksimum, minumum i sredinu u oblačenju, odnosno uopšte, kako određujemo maksimum, minimum i sredinu.

• Poruku poslati

72

Ne uopste nisam za sukobe musko-zensko, naprotiv. Samo sam napravila uporedbu kad bi muskarci to,to,to
kako bi ih zvali. Drugo u kakvu grupu zena spadam?
Sobzirom da sam Titov pionir mozes skontat kojoj grupi pripadam. Dovoljno je znati sta je vjera, tradicija i u njoj kultura oblacenja. Postoje moralne norme u toj tradiciji pogotovu islamskoj. Boziji su propisi ok. ko ih se pridrzava pokriven ili otkriven svaka mu cast. Zato sam pretendirala na sredini, a moje je misljenje na mjestu u danasnje vrijeme. Nemoze se ici iz krajnosti u krajnost, ali se mozemo ponasati u skladu sa normalnom kulturom. Znaci ni istok ni zapad. Mi sa ovih prostora smo prosli kroz mnoga sita i reseta, pa evo prezivjesmo.
Stara je svaka sveta: Sacuvaj me Boze nepismenog vjernika i pismenog nevjernika. te su dvije kategorije naj-naj gore. Sustina svega ovoga je skromnost zivljenja , a pritom se podrazumijeva i oblacenja
za istinu

• »Ez_Zehra« je žensko

Datum registracije: 16.07.2007

• Poruku poslati

73

Nedjelja, 23. Septembar 2007

Onaj ko izabere vjeru ISLAM mora prihvatiti i njene propise, pridržavati se tih propisa u segmentima života, a ne od islama imati samo muslimansko ime.
Nepridržavanje islamskog načina odijevanja i razgolićavanje je nešto što je nemoralno i odvratno. Žena ima pravo i obavezu da se pridržava islamskog načina odijevanja kako je to islam propisao. Da se oblači tako na svakom mjestu i u svakom vremenu; ona treba da se pokori naredbi Uzvišenog, a ne zahtjevima okoline

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

74

Ponedjeljak, 24. Septembar 2007

Istorija, da li je Islamom propisan način odijevanja žena?

• Poruku poslati

75

Svakako, zna se sta zena kada i kako moze biti obucena. Blago onom ko se drzi propisa.
Selam
za istinu

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

76

Pa kako jedna muslimanka određuje sebi sredinu oblačenja? Na osnovu propisa vjere ili na osnovu svojeg ličnog nahođenja i pod utjecajem okoline?

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

77

Junus brate al si komplikovan covece.
Na svaki odgovor ti postavis milion i jedno pitanje?
Ma daj ko da ti odgovara sad na sve?

Jadna tvoja zena sa tobom ;) 8)
Svako zna za sebe sta mu je najbolje da obuce i u kojoj granici ce otkriti svoje telo ;)

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

78

Bojim se da tema ove teme nisam ja već nešto drugo, tako da nije lijepo komentarisati mene.

Ti bi ko da staviš tačku na ovo pitanje i to je to. :) Eh kad bi stvari bile tako jednostavne onda bi to bilo super, nego upravo nisu, a ljudi i ne vole mnogo da se nešto trude da razmišljaju o tome šta je dobro, a šta nije, šta je zdravo, a šta bolesno, itd. Lakše im nekako da žive onako kako im je ćejf.

Dakle, da li je ženska želja za pokazivanjem tijela bolest?

Jer, recimo, šta se želi postići tim pokazivanjem tijela?

Ja postavljam pitanja kako bih temu dalje razvijao. :)
A ako neko ne želi na pitanja odgovarati nemoj da odgovara, niko ga ne tjera.
I, naravno, ništa lično ne treba upućivati, niti shvatati.

• Poruku poslati

79

Ja pokusavam objasniti. propisi islama naravno da postoje i blago onome ko uspije u tome. Sobzirom koliko nas "šejtana" vreba dobro uspijevamo se imalo pokriti.
Zato sam na pocetku insistirala na "sredini"Znaci nikako "slobodno" oblacenje i kvit. Svoj braci, ocevima i muzevima, dajem ovlast predostroznosti prema toj populaciji, koja nece u brazdu.
za istinu

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

80

Utorak, 25. Septembar 2007

Dobro, ti cijelo vrijeme spominješ sredinu, ali nikako mi ta tvoja sredina nije jasna, pa zato pokušavam da nekako pronađem kako ti određuješ sredinu. Jel to sredina između Božijeg propisa i propisa kojeg nameće sredina u kojoj živimo?

Jer nekako mi se čini iz tvojeg stava da bi ti i da poštuješ propis, a i da ga ne poštuješ. Jer poštivanje nekog propisa znači i sprovođenje tog propisa u praksu.

Zamisli u nekoj firmi postoji neki propis i ti kažeš svaka čast tom propisu i treba se držati tog propisa, ali ja sam za sredinu. Da se i pridržavam tog propisa, a i da se ne pridržavam. To mi malo nije jasno.

Social bookmarks