Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 03. Februar 2005

Da li je islamska kultura gradska?

Vise puta sam nailazio na tekstove, koji direktno ne govore o tome, a koji su me ipak navodili da sebi postavim ovo pitanje, a direktan povod da otvorim ovu temu je sljedeci citat:

Citirano

"Lako se gubi iz vida cinjenica da su upravo Turci, ili islam, ponovo donijeli grad na Balkan. Onda na najuzem srpskom prostoru dolazi srpska revolucija, prvi i drugi ustanak - i onda ponovo nema gradova. Danas vise ni u svijetu nema grada, ima nesto vece od grada, nesto mozda bolje, ali grad vise nije onaj drustveni i moralni entitet kakav je bio u modernoj istoriji. Pazite, u tome je paradoks: danas jedna mala palanka moze da bude grad, a konglomerat od tri miliona stanovnika da bude samo zbir kuca. I u jednoj takvoj fazi vi mene pitate sta je bilo sa balkanskim gradovima. Tek sto su stigli na prag nekog urbanog identiteta, oni su poceli da se samorazaraju."

(BOGDAN BOGDANOVIC za BH DANE)

Mustafa Sibai kada govori o odlikama Poslanika a.s. kao odlikama kojim ga je sam Uzviseni Allah obdario, navodi i to da je Poslanik rodjen u gradu.

Pa evo teme. Ja sam negdje na granici, ali (oprezno) naginjem ka misljenju da islam jeste vjera (i) gradske kulture.

Interesuju me i vasa misljenja.

Selam.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

2

Za mene nema dileme, uopste. Jeste, bio je i uvek ce i biti gradska.
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

harry

Učenik

(10)

Datum registracije: 11.01.2005

• Poruku poslati

3

Koje nesuvislo pitanje. Da li je Islam gradska kultura. o|

Svasta ima po ovim forumima, Boze dragi. ;(

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

4

Citirano

Orginalno od Tulumba
Za mene nema dileme, uopste. Jeste, bio je i uvek ce i biti gradska.

A mene je baš interesovalo kako si došao do tog stava. Šta te navodi na takvu pomisao. Kako ti to osjećaš.

Na mene je lično dosta uticala jedna rečenica iz Islama između istoka i zapada. Prafraziram:

Muhammed a.s. je u pećini Hira bio hanif, sve dok se nije vratio u grad. Tada je postao poslanik, onaj koji poziva u Vjeru.

Citirano

Orginalno od harry
Da li je Islam gradska kultura. o|

Ne, islam je vjera. A pitanje je da li je islamska kultura, kultura grada.
(Ako ćeš sada lakše skontat, iako mislim da je - usljed tolikog udaranja o zid - isuviše kasno.)

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Social bookmarks