Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Meli

Početnik

(10)

• »Meli« je autor ove teme

Datum registracije: 02.10.2006

• Poruku poslati

1

Petak, 06. Oktobar 2006

Da li nas kompjuter zamara?

Сметње са видом, болови у раменом појасу, вртоглавица и друге тегобе које настају после вишечасовног рада на компјутеру могу се знатно ублажити прецизним ергономским мерама

Да ли компјутер шкоди нашем здрављу? Рад на компјутеру обавља се без физичког напора, али изискује велико физиолошко и психичко напрезање. Замор и нервоза који настају после вишечасовног рада обично се приписују зрачењу. Већина истраживања је показала, међутим, да компјутерско зрачење не утиче на замор. Здравствене тегобе на које се често жале особе које сатима раде на рачунару, обично су изазване лошим ергономским решењима на радном месту и окружењу и неправилним положајем екрана и тастатуре.

По речима др sc мед. Срђана Борјановића из Института за медицину рада и радиолошку заштиту „Др Драгомир Карајовић”, екран компјутера са катодном цеви потенцијални је извор неколико врста електро-магнетног зрачења, јонизујућег, „Х” зрачења, ултравиолетног, светлосног, инфрацрвеног и радиофреквентног. Мерењем је утврђено да су ова зрачења минимална и вишеструко нижа од максимално дозвољених и да не представљају опасност за здравље. Па ипак, и даље се у читавом свету испитује утицај компјутерског зрачења на људски организам. На основу тих резултата Светска здравствена организација донела је став да рад са компјутером не представља посебно изражен ризик за здравље уколико су екрани технички исправни.

Alergija na licu ...
Pitam se da li su zvezde osvetljene zato da bi jednog dana svako mogao pronaci svoju ...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

2

Subota, 07. Oktobar 2006

Godinama provodim dosta vremena ispred racunara i do sada nisam imao nikakvih zdrastvenih problema.
Citao sam skoro da je i u Srbiji pocela da se leci zavisnost od racunara, kao posebna vrsta bolesti.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Meli

Početnik

(10)

• Poruku poslati

3

Subota, 07. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od @ef
do sada nisam imao nikakvih zdrastvenih problema.
Citao sam skoro da je i u Srbiji pocela da se leci zavisnost od racunara, kao posebna vrsta bolesti.

E, ne znam sta da kazem u vezi toga, ako si procitao
verovatno ima istine. I ako je u svetu zavisnost od interneta dokazana i postoje adekvatne klinike za lecenje iste zasto se to ne bi sprovodilo u Srbiji? :D ;) Nego da vidimo sta dalje kazu ispitivanja ...

Alergija na licu - У многим земљама на кожи лица оператера откривене су учестале алергијске реакције. Ове промене приписују се електростатичком пољу између екрана и коже лица које привлачи честице прашине. За сада још није утврђено да ли овакве промене нису делимично и последица микроклиматских фактора у просторијама у којима се ради. Најчешће је реч о неспецифичном црвенилу, уз евентуалне промене које личе на акне изазване сунчевим зрацима. Мере заштите од ових алергија су често проветравање и повећање влажности ваздуха у радној просторији, ношење одеће од природних материјала и уклањање синтетичког материјала са подова склоног накупљању статичког електрицитета.

Poremecaji vida - Дуготрајан рад на компјутеру може да изазове напрезање и замор очију, иритацију и црвенило очних капака, замућење видног поља и друге визуелне сметње. Ови симптоми могу бити праћени главобољом и вртоглавицом, понекад и мучнином. Најчешћи поремећај је смањење оштрине вида на близину и даљину. Управо зато, највише тегоба имају особе које немају наочаре за корекцију вида на удаљеност од 60 до 80 центиметара. Такви оператери слабије виде детаље слике или се прилагођавају заузимајући неправилан положај, што изазива замор и напрезања мишића и зглобова читавог тела. Уколико су сметње упорне, вид би требало проверити код офталмолога, саветује др Борјановић

Kako zastititi oci - Да би сте избегли поменуте сметње требало би предузети и одређене мере. Монитор не би требало поставити паралелно са прозором, будући да је за рад на компјутеру неопходна правилна светлост. Квалитет слике и те како утиче на визуелне сметње и требало би прилагодити њену величину, резолуцију, контраст како би се спречило блештање и рефлексија на екрану. Висина монитора не треба да превазилази висину очију да се врат не би превише извијао.

Treperenje slike - Да би се избегло непријатно треперење слике, затражите од стручњака за компјутере да на њему уради одређена подешавања. Екран треба да приказује слику фреквенцијом од најмање 70 Хз. Величина симбола износи 16–20 лучних минута при удаљености екрана од 60 до 80 центиметара. Контраст између симбола и позадине треба да буде најмање 3:1, а у видном пољу оператера контраст не сме прелазити 10:1. Матрица помоћу које се формира облик симбола састављена од најмање 7 пиксела (најмањих елемената слике) по ширини и 0 пиксела по висини. Према стандарду ИСО ДИС 9241/3, предност позитивног поларитета (тамни симболи на светлој позадини) је у мање видљивим рефлексијама на екрану и лакшем одржавању баланса сјајности у видном пољу. Предност екрана негативног поларитета је и у мање видљивом треперењу слике и бољем контрасту.
Pitam se da li su zvezde osvetljene zato da bi jednog dana svako mogao pronaci svoju ...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

4

Subota, 07. Oktobar 2006

Terapija protiv Internet-zavisnosti
29. septembar 2006. | 07:46 | Izvor: B92
Beograd -- Razvoj tehnologije doneo i pojavu novih oblika zavisnosti, od računara i Interneta.

Odskora i u Beogradu postoji savetovalište za lečenje tih zavisnosti. Stručnjaci kažu da do zavisnosti dolazi ako se svakodnevno provodi više od četiri sata slobodnog vremena uz računar. Osim toga, tu je i česta pojava zamene realnog sveta kompjuterskim. Tada sajber-život nije uključen u stvarni život, a viđanje s prijateljima se zamenjuje komunikacijom putem računara.

Zahtev igrača video igara za još samo jedan minut za kompjuterom lekari porede sa alkoholičarem koji ostavlja piće čim popije još jednu čašicu, a često ne mogu da prestanu sa igrom na određeno vreme jer ta pauza kod njih izaziva nemir.

Depresija, nesanica, teškoće pri koncentraciji i pamćenju, problemi s vidom i kičmom neke su od mogućih posledica kompjuterske zavisnosti. Defektolog savetovališta Entera Milan Radovanović kaže da je terapija slična tretmanu ostalih oblika zavisnosti, ali ne mora da sadrži uzdržavanje od rada za računarom. "Dosta poziva je bilo, i moram reći čak i par poziva gde ljudi misle da možda nije šala, pa zovu da provere. Takođe je bilo i ljudi kod kojih se zavisnost još nije oformila, ali gde postoji mogućnost da se oformi, pa su zvali zbog preventivnog rada. Takođe, roditelji često zovu za svoju decu jer se plaše da to ne preraste u zavisnost oošto je razlika štetne upotrebe i zavisnosti mala", objašnjava Radovanović.

Iako bez tehnologije danas praktično ne može da se živi, korisnicima se preporučuje umereno korišćenje. Roditeljima se savetuje da kontrolišu vreme koje njihova deca provode za računarom, a samo u najtežim slučajevima pristupa se lečenju kompjuterske zavisnosti, uz adekvatnu psihoterapiju i pomoć porodice.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Meli

Početnik

(10)

• Poruku poslati

5

Subota, 07. Oktobar 2006

@efe hvala za tekst :D Ali i da nije postavljen
nisam ni najmanje sumnjala da u Srbiji postoji zavisnost od interneta. Pozz ;)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

6

Subota, 07. Oktobar 2006

Najmanje po dva sata provodim dnevno pred kompjuterom.Zasad ne osjecam neke zdravstvene tegobe...ali sam sigurna da nije zdravo provoditi previse vremena pred njim.

Usput, prije neko vece sam na vijestima cula da je i mobilni izuzetno loseg dejstva po zdravlje.Njegov negativan uticaj usporedjen je sa izlaganjem na zracenju trafostanice.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

7

Nedjelja, 08. Oktobar 2006

kod mene je kontra umesto Komp mene da zamori ja njega zamaram.... prije neki dan poceo od muke da se Restartuje .. pogledam temperaturu 87 c.....
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

8

kako da ne..

..to primijetim po sebi.. jer nekada sam (zbog posla) primorana biti satim za kompjuterom.. dok radim, ne primjecujem zamor.. tek kasnije osjetim da je to stvarno veliko opterecenje za oci.. tako da vjerujem da sve osobe koje provode vise sati pred pc-om trebaju da imaju neke naocare koje stite od zracenja ekrana.. jer sam ubijedjena da vremjenom to moze da utice na vid a mozda i jos neke druge probleme sa zdravljem..
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

9

Citirano

Orginalno od bux_ludvig_np
kod mene je kontra umesto Komp mene da zamori ja njega zamaram.... prije neki dan poceo od muke da se Restartuje .. pogledam temperaturu 87 c.....

Hahaha, Buxe ti mu se udjapio :))

Mene zamara dugo sjedenje za stolom bilo da je ispred kompjutera ili nije.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

10

ja se ne zamaram jer lezim dok sam za kompjuterom.jedino kad hocu nesto da napisem malko se ka poispravim(eh muke moje).

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

11

Citirano

Orginalno od inaa
tako da vjerujem da sve osobe koje provode vise sati pred pc-om trebaju da imaju neke naocare koje stite od zracenja ekrana.. jer sam ubijedjena da vremjenom to moze da utice na vid a mozda i jos neke druge probleme sa zdravljem..

To je jedno imas problema sa KICMOM,ZGLOBOVI NA RUKAMA koji stradaju od tastature i mausa.............uh stvarno me zamara ovo pisanje :D
" Bilen alemlere rahmettir "

yascool

Učenik

(10)

• »yascool« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

12

Petak, 05. Januar 2007

Mene uopste ne zamara kompjuter...Recept je u pravovremenom i umerenom koriscenju...a ako 10 sati sjedite za kompom onda vam niko nista ne moze garantovati.
Ko igra za raju i zanemaruje taktiku,zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku!

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

13

Ponedjeljak, 15. Januar 2007

Ma kompjuter uopshte nije losha stvar...lol...ja racunar imam od osme godine (cini mi se), a igrao sam igrice na njemu od pete (kod midza)...i ranije, dok sam bio mladji koristio sam onaj zashtitnik na monitoru, onu glupost....Sada, za racunarom provedem 8h dnevno odprilike....(sednem oko 10 pm pa do 4-5-6am)...i dosad me nikad nisu boleli zglobovi (nemam onu A-shaped, nego obicnu tastaturu), a ochi...pa...znaju da nateknu, al ne od kompjutera, nego zbog toga sho je mnogo kasno :P

Ovaj kompjuter sa kog pishem ima onaj zastitik za ekran i mogu vam rec da mi mnogo smeta, tako da ga sklanjam..fuj...a i nedavno sam bio kod oftamologa na kontrolu, nishta mi ne hvali ochima i imam savrshen vid (8hrs svaki dan(!))...

Hwala

There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

14

A dobro imal ovde ko da se rodio sa racunarom? :)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

15

Ja se uvek zamorim kad nosim kompjuter uza stepenice, jes da se slabgo kad desava, al moj odgovor na ovo pitanje je DA, kompjuter zamara, o monitoru da ni ne pricam, imam jedan stari 21 Monitor, ljipsem kad moram nedje da ga nosim.

• »Crvena-Ruza-26« je žensko

Datum registracije: 26.06.2007

• Poruku poslati

16

Nedjelja, 01. Juli 2007

Da to je tacno da nas pc zamara ...Ako neko sjedi 24 sata pred ovim ekranom onda naravno da mu nije dobro da je covjek zamaran...Ja sjedim samo mozda po pola sata pred ekranom pc ne vise ..Nemam vise vremena :d jer imam i drugih poslova ne samo pc ...
Nikad ne gledaj ljepotu koja bi te mogla zavesti, ljepota brzo prolazi a mladost jos brze, a ono sto jednom u zivotu prode nikad

• »La Femme Nikita« je žensko

Datum registracije: 01.07.2007

• Poruku poslati

17

Ponedjeljak, 02. Juli 2007

Ne vala. Ja zamaram kompjuter znam to po tome sto kad dodju ljudi iz servisa stalno kukaju :) menjaju kulere, napajanje....
Deja Vu All Over Again
Someone Else's Shadow

Fotograf

Zlatna sredina

(10)

• »Fotograf« je muško

Datum registracije: 27.03.2007

• Poruku poslati

18

Citirano

Orginalno od La Femme Nikita
Ne vala. Ja zamaram kompjuter znam to po tome sto kad dodju ljudi iz servisa stalno kukaju :) menjaju kulere, napajanje....

Hehehe, i kod mene je slicno samo sto ih ja sam popravljam ..
Univerzum se još uvek širi a ja nemam mesta da parkiram auto.

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

19

Mene zamara, veoma. Pogotovu od kada radim i gledam u monitor 7 sati bez prestanka, a onda dodjem kuci pa forum, pa msn a sve kao da mi je moranje :)
Posebno osecam da me peckaju oci i da mi se mute slova ako posle compa pred spavanje zelim procitati knjigu. Isla sam i kod lekara, vid mi je u redu ali se i on slozio da treba manje vremena da provodim ispred monitora bez obzira na to sto je ravan i navodno ne smeta vidu.
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

aka EmirAljovic

Zlatna sredina

(10)

• »aka EmirAljovic« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

20

Utorak, 03. Juli 2007

24h da lezis ima da se smoris, a kamoli kad sedis za kompom :)
Imam jedan savet, podignite monitor sto vise mozete u vis, da bi vrat i glavu drzali ka gore:)
K'o u onim americkim tajnim agencijama :)

P.S. Zamorim ja Pc, ne on mene :)
Boze, daj mi strpljenja, ali brzo. :D

Social bookmarks