Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško
  • »Jaeger« je autor ove teme

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

1

Srijeda, 02. Juli 2003

Dijasporac zauvijek??

Posto je vecina onih, koji posjecuju ovaj forum iz dijaspore, bilo bi interesantno cuti vase planove za buducnost. Znam da je najteze planirati buducnost, jer vrlo cesto ispadne drugacije od onog sta smo planirali. Konkretno da li se vi (makar i u daljoj buducnosti) namjeravate vratiti u svoj zavicaj? Citajuci komentare na prijedlog Pink-a o susretima u avgustu, primjecujem da se svi radujete odmoru u Sandzaku. Dali mozete sebe da zamislite da se posve "skrasite" na onom nasem parcetu zemlje? Imam osjecaj da smo svi manje, vise dosli na "kratko", ali se eto boravak sviju nas u dijaspori oduzio...
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 02. Juli 2003

Citirano

originalno od Jeager
vise dosli na "kratko", ali se eto boravak sviju nas u dijaspori oduzio...

Izgovorio si istinitu rijec tako lako. Fakat je da mi u dijaspori od puno toga profitiramo npr obrazovanje i bolje placen posao. Ne znam dali cu se vratit u Pazar, jer planiranje buducnosti u mojoj situaciji nije bas jednostavno. Pokusavam da se snadjem u sadasnjem stanju a sta ce biti u buducnosti, hmmm dobro pitanje ?(
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

3

Srijeda, 02. Juli 2003

Ja sam spremna da se nakon sto zavrsim "ovde zapoceto" ponovo vratim kuci, tamo gde i pripadam!
Svet je velik, svuda postoji bolje nad boljim i gore nad gorim...Covek ne moze imati sve u zivotu, mora se necega odreci. Mora imati i slediti svoje prioritete. Jedino mora dobro paziti da trazeci nesto vise ne izgubi ono sto ima, da ne izgubi sebe medju drugima.
Sigurna sam (znam) da su sanse za lepsi posao, vise para, "lepsi" zivot ( gledano ovako estetski) mnogo vece ovamo nego recimo u jednom Novom Pazaru...ali ko sto rekoh prioriteti su najvazniji i presudni.
Zanimljiva tema ...
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

4

Srijeda, 02. Juli 2003

Licno moje misljenje, odrasto sam u Novom Pazaru tako da mogu da uporedim oba nacina zivota.

I ako sam u inostranstvu rodjen, nalazim se "tek" 11 godina u nemackoj i mogu rec da mi se ovde puno toga dopada i da mi uopste ne pada na pamet da se zauvek vratim za Novi Pazar, fino je otic 2 put godisnje, posetit to drustvo koje polako nestaje jer beze za inostranstvo i oni, da mi nije familije koja dole zivi mozda bi i redje isao za pazar, ali eto pozeli se covek svojima, grad me ne vuce bas tolko... :O
Neznam zbog cega je to tako, ali duze od 4 nedelje ne mogu da ostanem dole, zivot postane dalje, sve isti narod oko tebe, ista okolina, ista tafra :D , da poludi covek.

Ali ne reci nikad "nikad", mozda jednog dana promenim svoje misljenje i dodjem dole za uvek, ali ne u sledecih 20 godina:)

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško
  • »Jaeger« je autor ove teme

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

5

Srijeda, 02. Juli 2003

Licno mislim da stvar utapanja, odnosno da se ne izgubi medju drugima, zavisi od osobe, odnosno od karaktera. U mnogim stvarima koje je naveo pazarac apsolutno se slazem, ista okolina, ista tafra..heh. (Ja izdrzim cak i 6 nedjelja), ali ni to nije tako presudno, vec da li je realno da ce se vecina vratiti? I ja sam to u zadnje vreme primjetio, da mnogi traze sansu, da napusate Sandzak (donekle cudno poslije svih pozitivnih promjena dole). Samim tim zemlja koju napustastaju mladi, odnosno zemlja bez ljudi nema vise svoju vrijednost.
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

6

Petak, 04. Juli 2003

Biti dijasporac zauvjek.....ne pada mi napamet...

Prije svega zelim, da izrazim dobrodoslicu u svoje ime, novom clanu foruma, gospodinu Jaegeru i zahvalim mu se na temi koju je pokrenuo, koju smatram vrlo vaznom pogotovo za nas, koji zivimo van svoga zavicaja.

Kao sto je poznato rijec dijaspora je grckog porijekla i znaci rasipanje, rasprasivanje, i to stanovnika, zajednice ili naroda. I kao sto su se Grci kao pomorski narod rasuli u starom vijeku po citavom Sredozemlju, tako su se i Bosnjaci iz Sandzaka, izlozeni najsurovijem obespravljenju, poceli iseljavati i velikom broju iz svog zavicaja u pravcu Turske, Bosne i zapadnih zemalja.

Razlozi toj selidbi bili su brojni, a uglavnom su se svodili na ekonomske i drustveno-politicke pritiske od strane prethodnih drzavnih rezima. Opcenito se smatra da su Bosnjaci procentualno pored Jevreja, narod sa najvecom dijasporom.

U Zemljama Evropske zajednice prema podacima s kojima raspolazem zivi negdje oko 50.000 gradjana sa podrucija Sandzaka a ako bi smo sabrali staru i novu bosnjacku dijasporu (Turska, Makedonija, BiH i ostale zemlje) ovaj broj bi presao milijonsku cifru.

Nije tragicno sto Sandzak ima ovoliku dijasporu vec je tragedija sto je ova dijaspora neorganizovana i neujedinjena. Ne postoji nikakva institucija ili organizacija koja se brine o nasem narodu u dijaspori. I zato se da primjetiti da prva genaracija nasih koja je dosla krajem sesdesetih, zbog velike trke da se obogati nije nasla vremena ni da se integrise u drustvima u kojima zivi a druga i treca generacija tj. njihova djeca se danas dave u asimilaciji i sve im je strano sto dolazi iz sandzaka. Mentaliteti te nase omladine su isti sa njemackim, nista me ne interesuje, sta je to sandzak? Ne teraba mi to, ja mogu sam, egoiste itd…

Da budemo iskreni, mali je broj onih koji ce se vratiti sandzaku, jer stanje u sandzaku bilo to ekonomsko ili politicko jos ne obecava nista, onima koji zive u dijaspori. Ali to ne znaci ako se mi necemo vracati da sada treba da zaboravimo svoj zavicaj i svoj identitet, naprotiv trebamo raditi na organizovanju i uvezivanju nasega svijeta u dijaspori. Jaka organzacija moze da bude dobar lobi za Sandzak.

Da ne bih duljijo, poznato vam je da je prije nekoliko mjeseci osnovana Zajednica sandzacke dijaspore ciji je primarni cilj ocuvanje vjerskog, nacionalnog i kulturnog identiteta nasega naroda u dijaspori.
Polazeci od istine da je omaldina naša buducnost, moramo je otrgnuti od asimilacije. Ne dozvolimo da nam djeca zaborave svoj jezik, kulturu, vjeru i pripadnost domovini Sandzaku.

Pokusajmo da uticemo na usmjeravanje i ekonomsku podrsku nasoj omladini koja se skoluje na univerzitetima bilo to u dijaspori bilo u domovini.

I Ako se budemo vracali onda dajte da se vratimo, odgojeni, obrazovani, skolovani i ekonomski jaki, jer cemo tada biti korisni svome narodu i citavom drustvu.

Sellam

p.s. Ja se veceras vracam Sandzaku :D , ali samo mjesec dana… ;(

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

• Poruku poslati

7

Nedjelja, 09. Novembar 2003

Da li razmisljate o povratku u zavicaj?

Vec postojeca tema "Dijasporac zauvek" je spojena sa Anketom "Da li razmisljate o povratku u zavicaj? " jer se obe teme bave istom tematikom.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

8

Fali ti opcija: da, ali ne u skoroj buducnosti :)

love
I am a woman above everything else

9

Ne prestajem da razmisljam o tome... :O
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

atlas

Početnik

(10)

Datum registracije: 08.11.2003

• Poruku poslati

10

;( Najlepse je kade si kuci (odmor????) ali prvo koramo da razjasnimo gde nam je to kuca .Kuca nam je tamo gde se osecamo sigurnim.Neznam daa li bi se oseco u sandzak sigurnim .Bolnice su katastrofa ,firme su ocajne,saobracaj nemoze biti bolji ,policija maksimalno strucna i tako dalje da ne nabrajam.SSSvi me posmatraju kao stranaca .gde god da odem vecito stranac .Pre svega toga ta jugoslavija nije mi nista dala da bi ja bio njoj zahavalan.Nije inostranstvo isto nista dalo sve je to zaradzeno jedino sto je dalo da se osecam sigurnim ;(

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

• Poruku poslati

11

Citirano

Orginalno od angel undercover
Fali ti opcija: da, ali ne u skoroj buducnosti :)

love

To je isto sto i treca opcija u anketi.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

12

Razmisljam o povratku, mada je kod mene sve malo komplikovano :rolleyes: ali ne nameravam da se definitivno vratim u Novi Pazar.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

lena

Početnik

(10)

• »lena« je žensko

Datum registracije: 29.10.2003

• Poruku poslati

13

Mozda se jednog dana vratim
ali to ce najverovatnije biti kada budem u penziji! Zalosno je to kad covek ide iz svoga rodnog kraja i negde u tudjini osniva svoj zivot, ali svi mi imamo neke svoje razloge zbog cega smo otisli! ?(

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

14

Ponedjeljak, 10. Novembar 2003

Odmah bi se vratio,kad bi dobio na lotto!!! :]

Ekonomija je u pitanju,jer nista drugo me ne zadrzava ovde!!Makar sam iskren.
Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

15

JA se za tri dana vracam ali tamo gde nisam kuci.. gde nije moj zavicaj.
Razmisljam ja o svemu, ali sta ce od onoga sto razmisljam biti, pojma nemam..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

16

Ne !!

New Pazar City SAMO 10-20 dana da se familija vidi i prijatelje ...

Ja 'vako lupi NE, jer takaF imam osechaj trenutno ... mozhda se vremenom to izmeni ... ko zna ... ;)
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

17

Negiram da NIKAD,ne kazem nikad.A povratak bar sad apsolutno u obzir ne dolazi...ne samo zbog ekonomije vec i zbog pripadnosti.Ja sam sad u svojoj domovini,treba se tamo intergrirat...Sta cu u Sandzak kad tamo bas nista nemam?
Osim detinjstva i secajnja koja iz dana u dan blede...

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

18

Nisam o tome razmisljala, niti nemam nameru se dole vracat.Ipak neznam, sta ce zivot doneti, mozda jednog dana se svi vratimo dole, iako sada kazemo NE. U Sandzaku imam ostatak svoje familije, uspomene na svoje detinstvo, na koje su uvijek rado setim.
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

19

Svi smo mi te isti cilj imali; da zaradimo novac da bih sebi objezbijedili bolji i stabilniji zivot. Mnogi su morali i napsutiti zbog rata. I vecina je u pocetku imala nameru da se vrati dole, pogotovo nasi roditelji.

Vecina od nas radi, zaradjuje, neki se skoluju, sa namjerom da sutra nadju dobar posao. Onda slijedi udaja/zenidba, pa onda djeca, pa onda nerazmisljas vise da se vracas u brzo dole. Ekonomska situacija u nasim krajevima nemoze biti gora, i Allah jednini zna koliko ce to potrajati da se drzava ponovo oporavi i situacija stabilizuje. I ko ce dole da salje djecu? Ovdje imaju mogucnosti da sebi osiguraju budusnost. Pa eto ti onda unucad, i eto godine prolaze a i zivot;

Nevjerujem da ce se mnogi od nas dole vratit, prosto ti penzije i bogastva, niko od nas nece ni euro ponijeti sa sobom u crnu zemlju kada podje. To restvo zivota sto ce nam ostati zelecemo da provedemo pored svoje djece. Medzutim, mogu da razumem one kojima su roditelji dole ostali, njima je najteze, i oni najvise razmisljaju o povratku.

Ja licno nerazmisljam se vracati dole, ne da me nevuce da se vratim u svoj zavicaj, al dole nemam vise nikoga, svi su moji ovdje.
Al su sebi kupiti dole kucu, ako Bog da InsAllah, mozda malo imanja, ni sama neznam sta ce mi, al eto, mozda i kucicu na more, da mogu otic kada mi fikne, i boraviti dva, tri mjeseca, i vratiti se nazad.
Jedva izcekam da odem dole u jugoslaviji, u moje selo, na more, svudje nas narod, I lijepo ti bude, provedes, oslobodis, odmris dusu.
Al zivota dole nema!

20

Citirano

Orginalno od Prolazzznica
Svi smo mi te isti cilj imali; da zaradimo novac da bih sebi objezbijedili bolji i stabilniji zivot.
....

Citirano

prosto ti penzije i bogastva, niko od nas nece ni euro ponijeti sa sobom u crnu zemlju kada podje.

Citirano

Al su sebi kupiti dole kucu, ako Bog da InsAllah, mozda malo imanja, ni sama neznam sta ce mi, al eto, mozda i kucicu na more, da mogu otic kada mi fikne, i boraviti dva, tri mjeseca, i vratiti se nazad.

Citirano

Ja licno nerazmisljam se vracati dole, ne da me nevuce da se vratim u svoj zavicaj, al dole nemam vise nikoga, svi su moji ovdje.

Citirano

Jedva izcekam da odem dole u jugoslaviji, u moje selo, na more, svudje nas narod, I lijepo ti bude, provedes, oslobodis, odmris dusu.

Citirano

Al zivota dole nema!
?( ?( ?(

Ima, ima zivota, ima cak i zivih ljudi.

Social bookmarks